ورود
سریع‌ترین قطارهای دنیا

سریع‌ترین قطارهای دنیا

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

سفر با قطار، همیشه یکی از جذاب‌ترین و شیرین‌ترین خاطرات افرادی‌ست که به سفر علاقه دارند و سفرهای زیادی را تجربه می‌کنند. اما شاید یکی از مشکلاتی که باعث شده بسیاری از گردشگران، به سراغ سفر با هواپیما بروند، سرعت کمتر قطار نسبت به هواپیما باشد. با این‌حال در سال‌های اخیر، بشر توانسته است با طراحی و ساخت قطارهای سریع‌السیر، این مشکل را تا حدود زیادی برطرف کرده و دوباره باعث استقبال گردشگران از این وسیله نقلیه جذاب و محبوب شده است. در این مقاله از مقاله‌های «دانستنی‌های سفر» یومگ، به‌سراغ سریع‌ترین قطارهای جهان در سال 2022 می‌رویم و آن‌ها را خواهیم شناخت.

سریع ترین قطار دنیا لقبی است که به برخی از قطارهای سریع السیر می‌دهند چون این قطارها رکورد بیشترین سرعت در راه‌آهن را به خود اختصاص می‌دهند و برای همین بیشتر توریست‌ها و گردشگران از سراسر دنیا دوست دارند که حتی برای یک‌بار، هیجان سفر با آن‌ها را تجربه کنند. تغییرات اقلیمی و جوی، شرایط نامناسب آب‌وهوا و ترس بسیاری از مسافران برای سفر با هواپیما باعث جذابیت بیشتر این قطارها برای کسانی می‌شود که می‌خواهند سریع‌تر و بدون معطلی به مقصدشان برسند. اما آیا سریع‌ترین قطارها در دنیا را می‌شناسید؟ در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز قصد داریم قطارهای تندرویی را که در تمام دنیا نظیر ندارند به شما معرفی کنیم. این قطارها چه از لحاظ سرعت و چه از لحاظ امکانات نسبت به دیگر قطارهای جهان یک سر و گردن بالاتر هستند و برای همین محبوبیت بیشتری هم دارند.

درباره سریع‌ترین قطارهای دنیا می‌‎خوانید:


سریع‌ترین قطارهای جهان

در ادامه این مقاله، به سراغ سریع‌ترین قطارهای جهان رفته‌ایم. در این بخش قرار است ابتدا به ژاپن برویم که صاحب سریع‌ترین قطار جهان است و بعد هم به سراغ قطارهای سریع‌السیر در سایر کشورهای دنیا می‌رویم:


قطار سریع‌السیر مگ‌لو؛ سریع‌ترین قطار مغناطیسی جهان | ژاپن

سریع‌ترین قطارهای دنیا

بالاترین سرعت قطار در جهان به قطاری با نام مگ‌لو ژاپن تعلق دارد که در یک حرکت آزمایشی در منطقه یاماناشی توانست رکورد قبلی بالاترین سرعت قطار یعنی 581 کیلومتر در ساعت را بکشند. این قطار با ثبت سرعت 603 کیلومتر حالا عنوان‌دار سریع‌ترین قطار مغناطیسی ژاپن است و هنوز هیچ قطاری نتوانسته این جایگاه را از مگ‌لو بگیرد.

شرکت راه‌آهن مرکزی ژاپن ساخت این قطار را برعهده داشت و در سال 2015 توانست مراحل ساخت آن را تکمیل کند. مراحل ساخت این قطار در سال 2010 آغاز شد و بعد از گذشت 5 سال، در سال 2015 میلادی مورد بهره‌برداری قرارگرفت. اما نکته جالب در مورد «مگ‌لو» این است که بعد از گذشت 7 سال از آغاز فعالیتش، هنوز هم سریع‌ترین قطار دنیاست.

قطار سریع‌السیر مگ‌لوشانگهای | چین

اگر می‌خواهید سوار سریع ترین قطار چین شوید، باید به سراغ قطار مگلوشانگهای بروید. این قطار با سرعتی نزدیک 460 کیلومتر در ساعت می‌تواند ظرف 7.5 دقیقه 30 کیلومتر را طی کند. این قطار رابطی بین فرودگاه پودونگ شانگهای با جاده لانگ‌یانگ است که اگر سری به نقشه شانگهای بزنید، متوجه می‌شوید جاده لانگ‌یانگ در مرکز شهر است و برای همین بیشتر مردم این شهر می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند.

قطار مگلوشانگهای با نام اختصاری "SMT" سریع‌ترین راه دسترسی به فرودگاه شانگهای است که شما به وسیله آن می‌توانید فاصله 30 کیلومتری تا فرودگاه را در سریع‌ترین زمان طی کنید. در واقع فقط 7 تا 8 دقیقه نیاز است تا شما از مرکز شهر شانگهای به وسیله این قطار به فرودگاه برسید. نکته جالب این‌که بالای صندلی‌های قطار مگلوشانگهای مانیتورهایی وجود دارد که سرعت لحظه‌ای قطار را به مسافران نشان می‌دهند.

در ساخت قطار مگلوشانگهای از تکنولوژی "شناور بودن مغناطیسی" و مگنت‌های قدرتمند استفاده شده است. برای همین، این قطار فاصله بسیار کمی با ریل دارد که باعث می‌شود به‌دلیل عدم ایجاد اصطهکاک با سطح ریل، شتاب بیشتری گرفته و با سرعت بیشتری حرکت کند.

قطار مگلوشانگهای در اوایل صبح یعنی ساعت 7 از فرودگاه به سمت شانگهای حرکت می‌کند، همچنین در ساعت 21:40 دقیقه شب نیز این قطار از سمت شانگهای به سمت فرودگاه حرکت کرده و مسافرانی را که می‌خواهند به فرودگاه بروند به آن‌جا می‌رساند.

برای هر بار سوار شدن به این قطار در مسیری یک‌طرفه نیاز به پرداخت 50 یوان چین و برای مسیر دو طرفه هم 80 یوان چین دارید. قیمت بلیط‌های VIP این قطار هم برای مسیرهای یک طرفه 100 یوان و برای مسیرهای دوطرفه هم 160 یوان است.

قطار سریع‌السیر CR400 Fuxing | چین

سریع‌ترین قطارهای دنیا

قطار CR400 Fuxing با سرعت 350 کیلومتر در ساعت توانسته است در لیست سریع‌ترین قطارهای جهان قرار بگیرد. این قطار در مرحله آزمایش خود با ثبت رکورد 420 کیلومتر در ساعت، توجه بیشتری به خود جلب کرد. اما در حال‌حاضؤ سرعت حرکت آن در مسیرهای ریلی چین، چیزی نزدیک به 350 کیلومتر اعلام شده است.

قطار CR400 Fuxing در هر سفرش، حدود 1200 مسافر را در مسیرهای پکن-شانگهای-هنگ کنگ و پکن- هاربین، جابه‌جا می‌کند و همین مسئله باعث استقبال زیاد چینی‌ها از این قطار سریع‌السیر شده است.

قطار سریع‌السیر White Worm | آلمان

حالا به سراغ یکی از معروف‌ترین برندهای جهانی قطار می‌رویم که در آلمان است و قطارهای آن عنوان سریع ترین قطارهای آلمان را از آن خود کرده‌اند. این برند قطارهای سریع السیر مختلفی را تولید می‌کند که یکی از معروف‌ترین و پرسرعت‌ترین آن‌ها "White Worm" است.

قطار White Worm که در زبان فارسی به معنی کرم سفید است می‌تواند 330 کیلومتر در ساعت را به‌راحتی طی کند. بر اساس قوانین سرعت این قطار باید 300 کیلومتر در ساعت باشد اما چنانچه تاخیر یا مشکلاتی از این دست به وجود آمد، می‌تواند سرعت خود را به 330 کیلومتر هم افزایش دهد. بالاترین سرعتی که تا به الان برای این قطار ثبت شده 368 کیلومتر در ساعت است که در مسیر آزمایشی خود آن را به ثبت رساند. برای این‌که با سرعت باورنکردنی این قطار آشنا شوید بگذارید بگوییم که قطار کرم سفید مسیر دو ساعته میان دو شهر آلمان را فقط در 61 دقیقه طی کرد و به‌همین دلیل هم با استقبال گسترده آلمانی‌ها مواجه شد.

قطار سریع‌السیر TGV |فرانسه

سریع‌ترین قطارهای دنیا

فرانسه هم از تولید قطارهای سریع السیر جا نمانده و با تولید قطار TGV توانسته است نام خودش را در میان کشورهای تولیدکننده قطار سریع‌السیر، قرار بدهد. «Train a Grand Vitesse» یا TGV را همه در دنیا به‌عنوان یکی از غول‌های فناوری راه‌آهن پرسرعت در جهان می‌شناسند.

قطارهای TGV در خطوط راه‌آهن لیون، مارسی، بوردو و... با سرعتی نزدیک به 320 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند و می‌توانند 198.5 مایل را فقط در یک‌ساعت طی کنند.

قطار سریع‌السیر JR East E5 | ژاپن

قطار JR East E5 در خطوط راه‌آهن شرقی ژاپن، با سرعتی حدود 320 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند. در این قطار، 32 موتور القایی و 12900 اسب بخار وجود دارد که باعث افزایش سرعت قطار در حین حرکت می‌شوند. مهندسین در ساخت قطار JR East E5 از آلومینیوم‌های کم وزن استفاده کرده‌اند و به همین دلیل وقتی قطارهای JR East E5 به پیچ‌ها می‌رسند می‌توانند آن‌ها را با سرعتی بالاتر از دیگر قطارها پشت سر بگذارند. لوکوموتیوهای این قطار هم با دماغه‌های فوق‌العاده بلند طراحی شده‌اند تا زمانی که وارد تونل می‌شوند، صدای کمتری تولید کنند.

سال 2011 بود که قطار JR East E5 به خانواده قطارهای پرسرعت جهان اضافه شد و پس از آن در مدتی کوتاه شرکت سازنده تصمیم گرفت 59 عدد از این قطار را بسازد و در شمال آئوموری در هوکایدو برای استفاده عموم مردم قرار دهد.

قطار سریع‌السیر البراق | مراکش

سریع‌ترین قطارهای دنیا

سریع ترین قطار مراکش یعنی البراق با سرعت 198.5 مایل که 320 کیلومتر در ساعت می‌شود، در خطوط راه‌آهن بین طنجه و کنیترا کار می‌کند. این قطار در دو طبقه ساخته شده و توانسته است رکورد سرعت در کشورهای آفریقایی را از آن خود کند.

شرکت سازنده پروژه البراق برای این‌که این قطار را به مرحله بهره‌برداری برساند، حدود 2 میلیارد دلار برای آن هزینه صرف کرده است و حالا این قطار می‌تواند مسیر حدودا 5 ساعته رباط تا کازابلانکا را فقط در 2 ساعت و 10 دقیقه طی کند.

قطار سریع‌السیر AVE S-103 | اسپانیا

سرعت قطار AVE S-103 در حالت عادلی 310 کیلومتر در ساعت و حداکثر 350 کیلومتر در ساعت است که البته در سال 2016 این قطار توانست رکورد 404 کیلومتر در ساعت را هم بشکند. قطارهایی که توسط AVE اسپانیا ساخته شدند، مشکل سرعت کم قطارها در کشور اسپانیا را حل کردند و در طی سال‌های اخیر توانستند سفری با سرعت بالا و ایمن را برای مسافرین خود به ارمغان بیاورند.

قطار سریع‌السیر KTX | کره جنوبی

سریع‌ترین قطارهای دنیا

سرعت قطارهای KTX برابر با 305 کیلومتر یا 190 مایل در ساعت است که می‌توانند تا حد 330 کیلومتر در ساعت هم حرکت کنند و با سرعت بیشتری روی ریل‌های راه‌آهن به پیش بروند. نسل اول قطارهای KTX-I که از فناوری TGV فرانسه استفاده می‌کنند، زمان رسیدن از سئول به بوسان را نصف کردند، یعنی حالا شما می‌توانید به جای یک سفر چهار ساعته با قطارهای معمولی از سئول به بوسان، با قطارهای KTX-I فقط در عرض 2 ساعت و 15 دقیقه خود را به مقصد برسانید. این قطارها همچنین، شهرهای سئول، گوانگجو، موکپو و یوئسو و گانگونگ را به هم وصل می‌کند.

قطار سریع‌السیر Trenitalia ETR1000 | ایتالیا

Trenitalia ETR1000 را هم می‌توانیم یکی از سریع‌ترین قطارهای دنیا بدانیم چون با سرعت 300 کیلومتر در ساعت (186 مایل در ساعت) حرکت می‌کند. اما حداکثر سرعتی که برای این قطار ثبت شده 400 کیلومتر یعنی 250 مایل در ساعت است، با این‌حال، بر اساس قانون کشور ایتالیا، این قطار برای جابه‌جایی مسافران، فقط می‌تواند تا سرعت 360 کیلومتر روی ریل‌های راه‌آهن حرکت کند.

قطارهای Trenitalia ETR1000 را به ظاهر پیکان‌مانندشان می‌شناسند که رنگ‌شان قرمز است و با زیبایی خاص و چشم‌نوازی در مسیر راه‌آهن ایتالیا خودنمایی می‌کنند. این قطارها 200 متر طول دارند و شامل 457 صندلی می‌شوند که در دسته‌های مختلف استاندارد، بیزینس، ممتاز و درجه یک قرار می‌گیرند.


سریع‌ترین قطارهای ایران

حالا بعد از معرفی سریع‌ترین قطارهای جهانف نوبت به معرفی قطارهای سریع‌السیر ایرانی رسیده است:

قطار سریع‌السیر فدک

سریع‌ترین قطارهای دنیا

قطار فدک ایران که عنوان سریع‌ترین قطار ایران را هم به خود اختصاص داده، یکی از سریع‌ترین قطارهای ایران است که می‌تواند شما را در کوتاه‌ترین زمان به مقصد برساند. قطارهای سریع السیر ایرانی می‌توانند تا سرعت 160 کیلومتر بر ساعت حرکت کنند و قطارهای فدک هم می‌توانند در همین محدوده روی ریل‌های راه‌های به حرکت در بیایند.

قطارهای فدک که صاحب عنوان سریع‌ترین قطار در ایران هستند، تزئینات داخلی بسیار زیبایی دارند. همچنین شما می‌توانید دمای هوای داخل کوپه‌ها را هم تنظیم کنید تا از هوای مطبوع و لذت‌بخش داخل کوپه‌ها لذت ببرید. در این قطارها عایق‌های صوتی بسیار خوب و مستحکمی نیز وجود دارند که نمی‌گذارند در حین ورود به تونل‌ها، صدای آزاردنده قطار شما را اذیت کند.👈 خرید بلیط قطار فدک با بهترین قیمت 👉قطار سریع‌السیر پردیس

قطار 4 ستاره پردیس بالاترین سرعت قطار در ایران را دارد و با سرعت 160 کیلومتر در ساعت که گاها به 180 کیلومتر در ساعت هم می‌رسد، حرکت می‌کند. اگر بلیط قطار تهران مشهد با قطار پردیس را تهیه کنید، تنها در مدت زمانی 8 ساعته می‌توانید مسیر 900 کیلومتری این دو شهر با هم را بپیمایید! این در حالی است که با قطارهای معمولی باید 12 ساعت منتظر بمانید تا از تهران به مشهد برسید.👈 خرید بلیط قطار پردیس با بهترین قیمت 👉


رزرو بلیط قطار با یوتراوز

درحال‌حاضر امکان خرید بلیط قطار سریع‌السیر از طریق سایت یوتراوز وجود دارد و ما به شما کمک می‌کنیم تا بلیط قطارهای پردیس و فدک را که جزو سریع‌ترین قطار ایرانی هستند، رزرو کرده و سفری پر از سرعت، آرامش و لذت را تجربه کنید. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید بلیط قطار با شماره 1548 تماس بگیرید تا همکاران ما در واحد پشتیبانی یوتراوز، شما را برای حل مشکل‌تان، راهنمایی کنند.


اطلاع از تاریخ پیش فروش قطار
امکانات
تخفیف

سوالات متداول

حداکثر سرعت قطار در ایران چقدر است؟

قطارهای معمولی در کشور ایران در حداکثر حالت ممکن بین 100 تا 120 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند. قطارهای سریع السیر هم سرعت‌شان بین 160 تا 180 کیلومتر است.

حداکثر سرعت قطار در جهان چقدر است؟

حداکثر سرعت قطار در جهان 603 کیلومتر در ساعت است که توسط قطار مگ‌لو ژاپن ثبت شده است.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز