ورود
خانه امیرنظام گروسی تبریز (موزه قاجار)

خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) تبریز

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

حتما برایتان جالب است اگر بدانید خانه‌ای در شهر تبریز وجود دارد که مانند ماشین زمان عمل می‌کند و می‌تواند شما را به دوران قاجار ببرد! در این مطلب درباره خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) صحبت می‌کنیم.

خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) تبریز یکی از جاذبه‌های دیدنی معروف این شهر است. مکانی که به لطف زیبایی و ارزش تاریخی‌اش، به مقصد گردشگری بسیاری از مسافران تبریز تبدیل شده و در گالری گوشی آن‌ها می‌توان عکس‌های زیبایی از پنجره‌های مشبک و شیشه‌های رنگی خانه امیرنظام گروسی پیدا کرد. همه ما از دوران قاجار قصه‌ها شنیده‌ایم و فیلم‌ها دیده‌ایم؛ اما قبول دارید که شنیدن کی بود مانند دیدن؟! کمتر کسی را می‌شناسیم که وصف لباس‌ها و رسم‌ورسوم مردم در آن دوران را نشنیده باشد یا دلش را پیش معماری بی‌نظیر قاجار جا نگذاشته باشد. حتما شما هم با تماشای عکس‌های آن دوره، آرزو می‌کنید که برای یک روز هم که شده به آن دوره برگردید و آن حال و هوا را با چشمان خودتان ببینید.

خوشبختانه موزه امیرنظام گروسی تبریز اینجاست تا شما را به مراد دلتان برساند! این موزه به موزه قاجار نیز مشهور است و بازدید از آن برای افرادی که عاشق تاریخ و سرک کشیدن به دوران‌های تاریخی هستند، می‌تواند بسیار جالب و به‌یادماندنی باشد.

در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز، باهم سری به خانه امیرنظام گروسی در تبریز می‌زنیم و از تاریخچه و ساعت بازدید آن بیشتر می‌گوییم. پس اگر بلیط هواپیما تبریز را خریداری کردید و سفری متفاوت و پرماجرا دغدغه‌تان است، از موزه قاجار تبریز غافل نشوید!

در این مطلب درباره خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) تبریز می‌خوانید:


خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) تبریز کجاست؟

خانه امیرنظام گروسی در شهر تبریز

موزه قاجار (به انگلیسی: Qajar Museum) در محله‌ای قدیمی به نام ششگلان قرار دارد. خیابان ششگلان پر است از خانه‌های قدیمی و عمارت‌های زیبا که یکی از آن‌ها خانه تاریخی امیرنظام گروسی است که امروزه به عنوان موزه قاجار شناخته می‌شود.

📍 آدرس خانه امیرنظام گروسی تبریز: محله ششگلان، کنار بیمارستان کودکان

نقشه خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) تبریز


سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

نحوه دسترسی به خانه امیرنظام گروسی تبریز

در بین خانه های تاریخی تبریز، خانه امیرنظام گروسی جایگاه ویژه‌ای دارد. برای رفتن به موزه قاجار یا همان موزه امیرنظام گروسی تبریز، فقط کافیست طبق راهنمای زیر پیش بروید:

🚗 دسترسی به موزه قاجار تبریز با خودرو شخصی

از خیابان چایکنار به خیابان ثقه‌‌الاسلام بروید و سپس به سمت خیابان عارف و بیمارستان کودکان بپیچید.

🚌 دسترسی به موزه قاجار تبریز با اتوبوس

اگر می‌خواهید با خطوط اتوبوس رانی به موزه قاجار بروید، باید در ایستگاه سید حمزه که نزدیک‌ترین ایستگاه به این موزه است پیاده شوید. ایستگاه از موزه قاجار فقط 650 متر فاصله دارد و طی کردن آن تنها 8 دقیقه طول می‌کشد.

🚇 دسترسی به موزه قاجار تبریز با مترو

اگر می‌خواهید با مترو به خانه امیرنظام گروسی بروید، باید سوار خط 2 شده و در ایستگاه ششگلان پیاده شوید. از آنجا تا موزه قاجار تنها 800 متر فاصله است که می‌توانید این مسافت را در عرض 10 دقیقه، طی کنید.

هزینه و ساعات بازدید خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) تبریز

خانه امیرنظام در تبریز

قیمت بلیط موزه قاجار تبریز در سال 1402، پنج‌هزار تومان است و از ساعت 8 تا 20 پذیرای شماست. پیشنهاد می‌کنیم حداقل دوساعت را به بازدید از این موزه اختصاص دهید زیرا آثار جالب و دیدنی‌های بسیاری در این موزه منتظر شما هستند که نمی‌توانید به آسانی از آن‌ها دل بکنید!

 • شماره تلفن خانه امرنظام گروسی تبریز: 04135236568

معماری خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) تبریز

خانه امیرنظام گروسی در تبریز

خانه امیرنظام گروسی یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز است. مطمئنیم اگر گذرتان به این مکان بخورد و فرصت گشت‌وگذار در گوشه گوشه آن را داشته باشید، به حرف ما ایمان می‌آورید.

همه می‌دانیم که معماری دوره قاجار چقدر مشهور است؛ اما در این میان معماری موزه امیرنظام گروسی تبریز از زیباترین نمونه‌هاست. ایوان زیبایش که 16 ستون باشکوه دارد، حیاط‌های اندرونی و بیرونی‌اش که آدم را مسحور خود می‌کند و حوض و باغچه‌های باصفایش، همه و همه شاهکار معماری به حساب می‌آیند. اگر بگوییم خانه امیرنظام گروسی در بهار یکی از زیباترین مکان‌هایی‌ست که در عمرتان دیده‌اید، اغراق نکرده‌ایم. اینخانه در بهار همچون بهشتی روی زمین است، درختان پر از شکوفه هستند، گل‌ها با رنگ‌های دلفریبشان خودنمایی می‌کنند و انعکاس نور خورشید در آب حوض هم تصویر زیبایی می‌سازد.

اما ویژگی مهم پلان خانه امیرنظام گروسی که مدت‌ها در خاطرتان می‌ماند، پنجره‌های مشبک با شیشه‌های رنگی‌ است. اکثر ما این پنجره‌های زیبا را فقط در فیلم‌ها دیده‌ایم؛ پنجره‌هایی که بازتاب پرتوهای آفتاب در شیشه‌های رنگارنگش تصویری رویایی را می‌سازد.

امیرنظام گروسی چه کسی بود؟

آدرس خانه امیرنظام گروسی تبریز

حتماً شما هم این شعر سعدی را شنیده‌اید که می‌گوید: «سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز» چقدر او درست گفته است و چقدر این سخن در مورد امیرنظام گروسی، صاحب بنایی که اکنون موزه قاجار نام گرفته، صدق می‌کند. حتماً شما هم شنیده‌اید که اکثر پادشاهان و رجال قاجار چقدر نالایق بوده‌اند. در این میان، امیری بود به نام امیرنظام گروسی. او از جمله معدود رجالی بود که در بین سیاستمداران خودخواه و خودکامه، واقعاً به فکر مردم و کشور بود. او به دلیل کارهایی که در زمان خود برای آبادانی کشور و بهبود حال زندگی مردم انجام داده بود، فردی محبوب و شناخته‌شده به‌حساب می‌آمد. اما راز محبوبیت او چه بود؟

در دوران قاجار، زمانی بود که قحطی بر ایران حاکم شد. در این زمان امیرنظام گروسی برنامه‌ای را برای ملت ایران تدارک دید تا راحت‌تر بتوانند از این دوره سخت و دشوار عبور کنند. به‌علاوه، او در مدتی که به عنوان سفیر ایران در کشور فرانسه مشغول به کار بود، دستگاه ضرب سکه را وارد ایران کرد. امیرنظام گروسی در ماجرای نهضت تنباکو نیز نقش مهمی داشت. اما افسوس که روزگار با او مهربان نبود...

در حکومت‌های خودکامه، افرادی که به فکر مردم هستند عاقبت خوشی نصیبشان نمی‌شود و از گزند خودخواهی‌های دولتمردان در امان نمی‌مانند. پس جای تعجبی نیست اگر بگوییم که امیرنظام گروسی نیز چنین عاقبتی داشت. او در زمان ناصرالدین شاه به عنوان پیشکار آذربایجان مشغول بود و یکی از صاحب منصبان بزرگ و با درایت شناخته میشد و جایگاه بالایی هم در نزد مردم داشت. اما عاقبت به‌خاطر اختلاف با بزرگان و سیاستمداران به کرمان تبعید شد. او تا آخر عمر در این شهر زندگی کرد و سرانجام در سال 1317 این جهان را ترک کرد.

تاریخچه خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) تبریز

موزه قاجار در تبریز

همانطور که تابه‌حال متوجه شده‌اید، موزه قاجار تبریز در گذشته خانه فردی به نام امیرنظام گروسی بوده است. امیرنظام گروسی از مردان حکومت در دوره ناصرالدین شاه بود و خودش دستور ساخت این خانه را داد. بعد از فوت او، والیان آذربایجان در خانه او سکونت داشتند.

آیا تابه‌حال کتاب خاطرات ناصرالدین شاه را خوانده‌اید؟ اگر این کتاب را بخوانید متوجه می‌شوید که ناصرالدین شاه هم از خانه امیرنظام گروسی تعریف کرده و به ذوق و سلیقه سازنده آن، آفرین گفته است.

خوشبختانه این عمارت زیبا از گزند آسیب‌های زمانه در امان ماند و در سال 1370 توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شد. بازسازی و مرمت خانه تاریخی امیرنظام گروسی را هم سازمان میراث فرهنگی انجام داد و سپس در سال 1385 آن را به موزه قاجار تبدیل کرد. اکنون این موزه در بین لیست بلندبالای موزه های تبریز، طرفداران خاص خودش را دارد و بسیاری از گردشگران هم برای بازدید از موزه قاجار برنامه‌ریزی می‌کنند.

بهترین زمان بازدید از خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) تبریز

دیدنی های موزه قاجار تبریز

برای سفر به تبریز و دیدن موزه‌های این شهر، پیشنهاد می‌کنیم در فصل بهار یا تابستان عازم این شهر شوید؛ زیرا در فصل‌های سرد سال تبریز برای خودش یک پا سیبری خواهد بود!

جاهای دیدنی نزدیک خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) تبریز

لطف دیدن موزه امیرنظام گروسی یک طرف و صفای بازدید از جاهای دیدنی از اطرافش هم یک طرف. در نزدیکی موزه امیرنظام گروسی تبریز 4 مکان بسیار دیدنی وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم حتماً یک به آن‌ها هم سر بزنید:

مقبره الشعرا تبریز

مقبره الشعرا تبریز

مقبره الشعرا تبریز جایی‌ست که حدود 400 تن از شاعران بزرگ ایران در آنجا به خاک سپرده شده‌اند. این مکان دیدنی در محله سرخاب شهر تبریز قرار گرفته و جالب است بدانید که 8 قرن هم قدمت دارد! شاعران بزرگی مثل شهریار (محمدحسین بهجت تبریزی)، خاقانی و همچنین ظهیر فارابی هم در همین آرامستان دفن شده‌اند.

خانه پروین اعتصامی تبریز

مگر می‌شود کسی پروین اعتصامی و شعرهای زیبای او را نشناسد؟ همه ما در دوران مدرسه با شعرهای او بزرگ شدیم. خانه پروین اعتصامی امروزه یکی از دیدنی ‌های تبریز است و نمایشگاه‌های اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی هم در این خانه برگزار می‌شوند.

موزه صدا تبریز

موزه صدا تبریز

اگر اهل هنر هستید و به موسیقی علاقه دارید، حیف است که سری به موزه صدا و موسیقی که در نزدیکی موزه امیرنظام گروسی تبریز است، نزنید. جالب است بدانید یکی از هنرمندان کشورمان، حسین ساجدی 4 دهه تلاش کرد تا این موزه را برپا کند و سرانجام در سال 1397 درهای آن به روی گردشگران ایران و جهان باز شد.

در این موزه سازهایی را خواهید دید که حتی اسمشان را هم نمی‌دانید و تابه‌حال یک بار هم آن‌ها را ندیده‌اید. به خصوص اگر در زمینه موسیقی فعالیت می‌کنید، دیدن این موزه برایتان واجب است و دانشتان را بسیار بالا می‌برد.

رستوران‌های نزدیک خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) تبریز

رستوران‌های نزدیک خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) تبریز

اگر می‌خواهید بعد از گشت و گذارتان در موزه قاجار یک نهار خوب و خوشمزه نوش جان کنید، ما رستوران قائم مقام، رستوران شازده و رستوران عارف را پیشنهاد می‌کنیم. این رستوران‌ها جزو بهترین رستوران‌ های تبریز هستند و در نزدیکی موزه امیرنظام گروسی قرار دارند.

هتل‌های نزدیک خانه امیرنظام گروسی (موزه قاجار) تبریز

هتل کاسپین تبریز

لازمه یک سفر خوب، اقامت در یک هتل یا اقامتگاه مناسب است! به خصوص اگر بعد از چند سال قصد سفر کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً با رزرو یک هتل خوب این سفر را برای خود و خانواده‌تان خاطره‌انگیز کنید.
اگر به دنبال رزرو بهترین 🏡هتل های تبریز در نزدیکی به خانه امیرنظام گروسی هستید، ما رزرو هتل آپارتمان استقبال تبریز و هتل کاسپین تبریز را به شما پیشنهاد می‌کنیم. هردو این هتل‌ها، سه ستاره هستند و با امکانات و خدمات رفاهی مناسب خود می‌توانند اقامتی خوب وراحت را برایتان رقم بزنند.

بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

عکس موزه قاجار تبریز

به انتهای مقاله رسیده‌ایم و مطمئنیم که وصف زیبایی‌های خانه امیرنظام گروسی در تبریز، شما را هوایی کرده است. این خانه موزه آنقدر تماشایی‌ست که توضیح آن در هیچ کلمه و جمله‌ای نمی‌گنجد. پس پیشنهاد می‌کنیم به جای خواندن هر نوع توضیحی، عکسهای موزه قاجار تبریز را ببینید و برای بازدید از آن در اولین فرصت راهی این شهر دیدنی شوید.

پلان خانه امیرنظام گروسی تبریز
عکس موزه قاجار تبریز
جاذبه‌های موزه قاجارتبریز

سخن پایانی

در این مطلب درباره خانه امیرنظام گروسی صحبت کردیم. خانه‌ای که اکنون به موزه قاجار تبدیل شده و محلی‌ست برای تماشای سکه‌ها، لباس‌ها، ظروف، ادوات موسیقی، اسلحه و معماری دوران قاجار. امیدواریم تا الان برای بازدید از این مکان زیبا وسوسه شده باشید و در تقویم به دنبال بهترین زمان سفر به تبریز بگردید. ما در شرکت خدمات گردشگری یوتراوز، در لحظه لحظه سفر کنارشما هستیم تا تمام دغدغه‌هایتان را نسبت به 🏠رزرو هتل و خرید 🚉بلیط قطار و هواپیما برطرف کنیم.

پشتیبان‌های مجرب ما هم 24 ساعت شبانه‌روز و 7 روز هفته آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. فقط کافیست با شماره 👈1548👉 تماس بگیرید صفر تا صد امور سفر را به آن‌ها بسپارید.سوالات متداول

آدرس خانه امیرنظام گروسی تبریز کجاست؟

خانه امیرنظام گروسی در محله ششگلان، جنب بیمارستان کودکان، پشت مدرسه شیخ عطار قرار دارد.

چه ساعتی می‌توان از موزه قاجار (خانه امیرنظام گروسی) تبریز دیدن کرد؟

ساعات بازدید موزه قاجار تبریز از 8 تا 20 است.

قیمت بلیط موزه قاجار تبریز چقدر است؟

در حال حاضر (سال 13402) قیمت بلیط موزه قاجار تبریز 5 هزارتومان است.

نوشته های مشابه
 • برج میلاد تهران؛ سومین برج بلند خاورمیانه

  برج میلاد تهران، با 435متر ارتفاع و 12طبقه، رکورد ششمین برج مخابراتی و نوزدهمین برج بلند جهان را از آن خود کرده‌است. این برج که ساخت آن 11 سال به طول انجامید، در مهرماه سال ۱۳۸۷ افتتاح و در کنار برج آزادی، به نماد پایتخت کشور تبدیل شد.

 • مسیر مشهد به گرگان

  پاییز و بهارِ گرگان، تماشایی است؛ جنگل‌های هزاررنگ، آب‌وهوای عالی، جاده مسحورکننده. اگر چند ساعت پشت‌فرمان نشستن کار سختی برای‌تان نیست، سفر زمینی به گرگان حتما تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهدبود.

 • راهنمای بازدید از مصلی تهران

  مصلی تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، همایش‌ها، جشنواره‌ها، نماز جمعه تهران و دیگر مراسمات این‌چنینی‌ست. علاوه بر آن این مجموعه معماری خیره‌کننده‌ای دارد که به‌راحتی می‌تواند یکی از دلایل بازدید از آن باشد. با معرفی تمام قسمت‌های مصلی تهران در این مقاله همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز