ورود
موزه های تبریز

موزه های تبریز

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

در این مطلب می‌خواهیم بعضی از جالب‌ترین موزه ‌های تبریز را به شما معرفی کنیم؛ از جمله موزه استاد بهتونی که باعث می‌شود دهنتان آب بیفتد، موزه سفال که به شما آرامش می‌دهد، موزه مشروطه که درس آزادی خواهی می‌دهد، و موزه استاد شهریار که برای اهل هنر است.

موزه‌های تبریز یک فرق اساسی با موزه‌های معمولی دارند. قبل از اینکه به تمایز موزه‌های این شهر با سایر موزه‌ها بپردازیم؛ به پاسخ این سوال فکر کنید: آیا می‌دانستید که تبریز یک شهر باستانی است که 4500 سال قدمت دارد؟ احتمالا حالا متوجه فرق موزه‌های تبریز با بقیه موزه‌ها شده‌اید.کمتر سرزمینی را می‌توان پیدا کرد که چنین قدمتی داشته باشد. تصور کنید که تبریز در طی 4500 سال چه وقایعی را به خود دیده است. شهری با این قدمت و با این تاریخ بلند بالا، باید هم موزه‌های ارزشمندی داشته باشد!

چقدر حیف که نمی‌شود به گذشته برگردیم و آنچه در طی هزاران سال بر شهر باستانی تبریز گذشته است را با چشم ببینیم. اما حداقل می‌توانیم با خرید👈 بلیط هواپیما 👉 یا قطار و سفر به تبریز، سری به موزه‌هایش بزنیم و آنچه از تاریخ بلند بالای این شهر به جای مانده است را از نزدیک ببینیم. در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز می‌خواهیم 8 مورد از بهترین موزه ‌های تبریز را معرفی کنیم.

8 مورد از بهترین موزه‌های تبریز که در ادامه معرفی می‌کنیم:


موزه قاجار تبریز 

موزه قاجار تبریز

اولین مورد از بهترین موزه‌های تبریز در این معرفی‌نامه موزه قاجار است. جالب است بدانید موزه قاجار تبریز قبلاً خانه و محل زندگی پیشکار ناصرالدین شاه، امیر نظام گروسی، بوده است. پس اگر عاشق معماری ایران کهن هستید، در موزه قاجار می‌توانید یکی از زیباترین نمونه‌های معماری دوران قاجار را تماشا کنید. چندین تالار بزرگ و قدیمی در این موزه وجود دارد که در هر کدامشان جنبه‌ای از زندگی در دوران قاجار را می‌بینیم. تالار سکه، تالار خاتم، تالار بافته، تالار چینی و تالار آبگینه هر کدام جلوه‌ای از زندگی و هنر در دوران قاجاریه را به شما نشان می‌دهند. اگر اهل معماری هستید، حتماً سری به تالار معماری در طبقه دوم بزنید. دیدن تالار سنگ و تالار اسلحه موزه قاجار هم خالی از لطف نیست و ما را بیشتر به عمق این سفر تاریخی می‌برد.

 • ساعات بازدید: از ساعت 9:00 الی 18:00
 • آدرس: منطقه ششگلان، کنار اداره صنعت و معدن، نزدیک به مدرسه شیخ العطار

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید


موزه آذربایجان تبریز و رقابت با موزه‌های جهان

دومین موزه‌ای که پیشنهاد می‌کنیم در سفر به تبریز به سراغش بروید، موزه آذربایجان است. خیلی‌ها عاشق جمع کردن کلکسیون سکه‌های قدیمی هستند! شما چطور؟ اگر شما هم از این دسته افراد هستید، دیدن موزه آذربایجان را از دست ندهید. در این موزه انواع سکه‌های تاریخی که از هزاران سال پیش تابه‌حال در ایران به کار رفته‌اند را می‌توانید ببینید. این سکه‌ها را تماشا کنید و تاجران قدیمی را تصور کنید که با پوشش مخصوص آن زمان با این سکه‌ها خرید و فروش می‌کردند!

راستی، شما هنرمندی به نام «احد حسینی» را می‌شناسید؟ جالب است بدانید که آثار این مجسمه‌ساز تبریزی در موزه‌های بسیاری از کشورهای خارجی از جمله رم، پاریس و استانبول وجود دارد. آن وقت چطور ما که ایرانی هستیم در سفرمان به تبریز دیدن آثار ارزشمند و بسیار هنرمندانه ایشان را از دست بدهیم؟ در طبقه همکف این موزه مجسمه‌های بسیار زیبایی که هنر دست احد حسینی هستند و آنقدر با ظرافت ساخته شده‌اند که گویی واقعی‌اند را، می‌بینیم.

 • ساعات بازدید: ساعت 9 صبح تا 7 عصر (به جز ایام عزاداری‌های رسمی)
 • آدرس: خیابان امام خمینی تبریز، کنار مسجد کبود

خانه مشروطه؛ تبریز موزه شجاعت

موزه مشروطه تبریز

خانه مشروطه سومین موزه مهم تبریز است. همه ما داستان‌های فراوانی از دوران مشروطه را شنیده‌ایم. داستان آزادی‌خواهی بلند است و داستان مشروطه یکی از حلقه‌های این زنجیر به‌شمار می‌آید. در قبل از دوران مشروطه، سلطنت پادشاهان در ایران بی چون و چرا بود. اما مردمی از ایران خودمان پیدا شدند که این سلطنت بی‌‌چون و چرا را زیر سوال بردند و معتقد بودند که قدرت پادشاه باید مشروط باشد نه مطلق! 

جالب است که چنین تفکر پیشرفته‌ای در دل جامعه‌ای که از سواد و پیشرفت و مدرنیته محروم بودند، جوانه زده بود. در واقع انقلاب مشروطه نقطه عطفی برای ایران بود و حیف است که ایرانی باشیم اما حداقل موزه مشروطه را نبینیم!

خانه مشروطه محلی بود که تفکر مشروطه‌خواهی از دل آن جوانه زد. سران مشروطه مثل باقرخان و ستارخان در این خانه دور هم جمع می‌شدند، اعلامیه چاپ می‌کردند و برنامه‌هایی که برای انقلاب مشروطه در نظر داشتند را، عمل می‌کردند. تصور کنید چه رخدادهای بزرگی در همین خانه رقم خورده بود. حیف نبود اگر چنین خانه‌ای که این عظمت تاریخی را در دل خود داشت از بین می‌رفت یا فراموش می‌شد؟ الحق که حیف بود! اما خوشبختانه در سال 1375 این خانه به موزه مشروطه تبدیل شد تا نام و یاد و اندیشه مشروطه خواهان و آزادی خواهان آن زمان تا ابد در دل‌ها ماندگار شود. شما هم هنگام دیدن موزه ‌های تبریز، حتماً سری به خانه مشروطه بزنید و غوغایی که در زمان انقلاب مشروطه به پا بود را تصور کنید.

 • ساعات بازدید: از 9 صبح تا 7:30 عصر
 • آدرس: خیابان شهید مطهری در تبریز، مقابل مسجد جامع

موزه استاد بهتونی؛ موزه خوشمزه‌جات تبریز

چهارمین موزه خاص‌ و جالب‌ تبریز، موزه استاد بهتونی نامدارد. اکثر ما همیشه عادت داریم در موزه‌ها چیزهایی مثل سکه‌ها، اسلحه ها، لباس‌ها یا ظرف و ظروف دوران قدیم را ببینیم. تابه‌حال به موزه‌ای رفتید که دهنتان را آب بیندازد؟ موزه استاد بهتونی موزه‌ای است که به جای چیزهای همیشگی که در موزه‌های دیگر می‌بینیم، پر از خوشمزه‌جات است! البته چقدر حیف که این خوشمزه‌جات واقعی نیستند و فقط مجسمه هستند. اما استاد بهتونی آنقدر با هنر و ظرافت آن‌ها را ساخته است که از دیدنشان واقعاً دل آدم ضعف می‌رود! مجسمه‌های رنگارنگی از انواع غذاهای تبریزی و غذاهای آذربایجانی، و انواع خشکبار و تنقلات خوشمزه که به دستان هنرمند استاد بهتونی ساخته شده‌اند را در این موزه می‌بینیم. البته مجسمه‌هایی از آداب و رسوم تبریز یا نمادهایی از ضرب‌المثل‌های آذربایجانی را هم می‌شود در این موزه زیبا دید.

به طور کلی موزه استاد بهتونی موزه‌ای بسیار خاص و متفاوت است که با تمام موزه‌های دیگری که دیده‌اید فرق دارد! پس رفتن به این مکان که از بهترین موزه‌های تبریز محسوب می‌شود را از دست ندهید. خبر خوب این بازدید از موزه استاد بهونی رایگان است!

 • ساعات بازدید: 9:00 صبح تا 2:30
 • آدرس: خانه هنر، مقابل هنرستان وحدت

بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

موزه بازار و مشاغل تبریزپنجمین موزه در لیست بهترین موزه‌های تبریز، موزه بازار و مشاغل است. همیشه برای من جالب بوده است که بدانم مردم در گذشته‌های دور چطور روز را شب می‌کردند و چطور امرار معاش می‌کردند. آن‌زمان که هیچ نوع تکنولوژی نبود و بسیاری از شغل‌های امروزی اصلاً وجود نداشت، حال و هوای زندگی مردم چطور بود؟ گاهی هم آدم در دلش آرزو می‌کند که ای‌کاش می‌توانست به سادگیِ دنیای همان روزها برگردد و از هیاهوی دنیای امروزی فرار کند. خب، شاید نتوانیم واقعاً به آن زمان برگردیم. اما حداقل با رفتن به موزه بازار و مشاغل تبریز می‌توانیم ساعتی را از دنیای امروزی فاصله بگیریم و به دنیای ایران قدیم سفر کنیم.

در موزه بازار و مشاغل که از دیدنی‌ترین موزه ‌های تبریز است، 12 شغل مختلف قدیمی را می‌بینیم که شاید بسیاری از آن‌ها امروزه اصلاً وجود نداشته باشند. دیدن اشیای عتیقه در این موزه و تصور حال و هوای مردم آن دوران بسیار جالب است و سفرتان را پربار می‌کند.

 • ساعت بازدید: از ساعت 9 تا 4 عصر (پنجشنبه‌ها از 4 تا 7 عصر)
 • آدرس: انتخای بازار تبریز، جنب یخچال صادقیه

موزه تمبر تبریز

موزه تمبر یا موزه تاریخ طبیعی تبریز ششمین موزه‌ این شهر است که در لیست بهترین‌ها قرار دارد. یاد آن زمان که با تمبر نامه‌نگاری می‌کردیم بخیر! نمی‌دانم شما خوانندگان محترمی که این مطلب را می‌خوانید از چه نسلی هستید؛ اما حتی تا زمان کودکی بسیاری از ما، هنوز نامه‌نگاری با تمبر رواج داشت. آن زمان که اپلیکیشن‌های پیام‌رسان وجود نداشت و حتی موبایل هم یک وسیله‌ای همگانی نبود! آن زمان تمبرها جزو اشیای معمول در زندگی روزمره بودند که از آن‌ها برای نامه‌نگاری به عزیزانمان در راه‌های دور استفاده می‌کردیم. این روزها تکنولوژی جای تمبرها و نامه‌نگاری‌ها را گرفته است؛ اما اگر شما هم اهل نوستالژی هستید و می‌خواهید خاطرات قدیم را زنده کنید، حتماً سری به موزه تمبر تبریز بزنید.

قدمت این موزه که در خانه مجتهدی‌ها تاسیس شده است، به بیشتر از 200 سال پیش بازمی‌گردد. به همین خاطر به محض وارد شدن به آن می‌شود حس و حال تاریخی و قدیمی آن را احساس کرد. در این موزه تمبرهایی که از سال 1341 تابه‌حال جمع‌آورده شده ‌اند، در قالب دویست قاب زیبا و شیشه‌ای بر روی دیوار نصب شده‌اند.

 • آدرس: تبریز، خیابان جمهوری اسلامی

موزه سفال تبریز

موزه سفال تبریز

هفتمین موزه پیشنهادی ما در تبریز، موزه سفال است. از آرامشی که در هنر سفالگری نهفته است هر چه بگوییم کم گفته‌ایم. در دست گرفتن آن گل نرم و خنک و خلق اشیای بی‌نظیر با آن، حال و هوایی بسیار آرامش‌بخش دارد. حالا تصور کنید که به مکانی بروید که سرتاسرش با این هنر زیبا و آرامش‌بخش پوشیده شده باشد. اگر شما هم عاشق سفالگری هستید، دیدن موزه سفال که از زیباترین موزه ‌های تبریز است را از دست ندهید.

معمولاً وقتی به موزه‌ها می‌رویم فقط باید نگاه کنیم و حسرت بخوریم که نمی‌توانیم آن اشیای زیبا را برای خودمان داشته باشیم. اما خوشبختانه در موزه سفال تبریز فروشگاهی جهت فروش آثار زیبای سفالی وجود دارد. به عنوان یادگاری از سفرتان یا به عنوان سوغات، حتماً یک ظرف سفالی بخرید و به خودتان یا عزیزانتان هدیه دهید. راستی! بازدید از موزه زیبای سفال تبریز هم مثل موزه استاد بهتونی رایگان است.

 • ساعات بازدید: 9:30 صبح الی 4:30 عصر
 • آدرس: خیابان شمس تبریزی، کوچه صرافلار، موزه سفال (پلاک 80)

موزه شهریار تبریز

موزه شهریار تبریز

چه کسی است که آثار زیبای استاد شهریار را نشنیده باشد؟ همه ما، به خصوص اگر اهل شعر و ادبیات باشیم، با آثار زیبا و جاودان ایشان خاطره داریم. شهریار نماد عشق در میان شاعران است؛ عاشقی که سال‌های سال به معشوقش وفادار ماند و چه شعرها که برای او سرود. چه عشق و اندوهی را می‌شود در شعرهای استاد شهریار احساس کرد. اگر شما هم عاشق شعرهای شهریار هستید، موزه شهریار در تبریز منتظر شماست. این موزه در واقع خانه و محل زندگی استاد شهریار بوده است؛ همان جایی که این استاد گرانقدر سال‌های سال زیست و ماندگارترین سروده‌هایش را در آنجا خلق کرد. حیف است که این حس و حال شاعرانه را از دست بدهیم و هنگام دیدن جاهای دیدنی تبریز، سری به موزه شهریار نزنیم.

در موزه شهریار می‌توانید سروده‌های استاد شهریار که با قلم و دست خط خود ایشان نوشته شده‌اند را ببینید. یادبودها، وسایل شخصی، و حتی سه تار استاد شهریار، همه و همه از زندگی زیبا و پرثمر این شاعر گرانقدر سخن می‌گویند. پس اگر شما هم ذوق ادبی دارید، خودتان را از دیدن یکی از بهترین موزه ‌های تبریز، موزه شهریار، محروم نکنید.

 • آدرس: تبریز، خیابان ارتش شمالی، محله مقصودیه

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

با یوتراوز هرجای ایران حس کنید که در خانه خودتان هستید!

موزه‌های زیبای تبریز و جاهای دیدنی این شهر در طول روزهای سفرتان حسابی ما را سرگرم می‌کنند؛ اما به شب که می‌رسد، اقامتگاه راحتی را نیاز داریم که در آنجا استراحت کنیم، خستگی سفر را از تنمان به‌در کنیم و برای روز بعد آماده شویم. 

پیشنهاد می‌کنیم از همین حالا به فکر رزرو هتل در تبریز باشید تا هنگامی که به این شهر رسیدید، دغدغه محل اقامت نداشته باشید. همین حالا که در سایت ما هستید می‌توانید خیلی راحت لیست کامل 📌 هتل‌های تبریز را ببینید و با توجه به بودجه و سلیقه‌تان، بهترین هتل را رزرو کنید. هدف ما در یوتراوز این است که راحتی شما مسافرین محترم را در سفر به تبریز به نحوی تضمین کنیم که احساس کنید در خانه خودتان هستید!

🔔 اگر هنوز بلیط رفت و برگشت‌تان به تبریز را هم رزرو نکرده‌اید، از طریق سایت یوتراوز برای رزرو بلیط هواپیما ارزان یا رزرو بلیط قطار با کمترین قیمت اقدام کنید. یادتان باشد که برای دریافت مشاوره سفر در 24 ساعت شبانه‌روز می‌توانید از طریق تماس با شماره 1548 📞 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز