ورود
nature around Tehran

جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

خداوند دفتر دنیا را می‌گشاید، مداد رنگی را در دست گرفته، رنگ قرمز، زرد و نارنجی را بر صفحه جهان هستی می‌زند و فصل شگفت‌انگیز پاییز را به دنیا هدیه می‌‌دهد. در این زمان است که فرزند آدم همراه با فصل پاییز به دنبال آرامش می‌رود. فصل پاییز در هر منطقه به گونه‌ای خاص جلوه‌گری می‌کند. می‌رویم تا جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز را تماشا کنیم.

جاهای دیدنی تهران در پاییز کم نیستند. اصلا پاییز خود به تنهایی این خاصیت را دارد که هر جای دیدنی را دیدنی‌تر می‌کند. جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز هم از روستاها گرفته تا آبشارها حال و هوای دیگری دراین فصل پیدا می‌کنند. اگر به فصل رنگ‌ها علاقمندید، اگر در پایتخت ایران زندگی می‌کنید یا عازم سفر به تهران هستید، با یوتراوز همسفر شوید چون قصد داریم شما را با 12 مکان دیدنی در اطراف تهران برای گشت‌وگذارهای پاییزی آشنا کنیم.

لیست 12 جای دیدنی در اطراف تهران برای پاییزگردی:


شورمست در آغوش توسکاها

Shur Mast lake

دریاچه شورمست، دریاچه‌ای طبیعی است که در آغوش درختان کهنسال توسکا قرار دارد. این دریاچه در شهرستان سوادکوه، روستای شورمست و در 5.5 کیلومتری شهر پل‌ سفید قرار دارد و فاصله آن تا تهران حدود 204 کیلومتر است، یعنی چیزی در حدود 3 ساعت رانندگی.
منظره بی‌نظیر دریاچه شورمست در پاییز همچون قابی از درختان توسکای بلند با برگ‌های زعفرانی رنگ است. برگ‌های درختان همسفر باد و نسیم می‌شوند. بعضی از برگ‌ها نیز رقص‌کنان روی آبی روان دریاچه می‌نشینند. به ماهی‌گیری علاقه دارید؟ اگر پاسختان مثبت است پس وسایل ماهیگیری را همراه خود به دریاچه‌ی شورمست ببرید.


خور، گمشده‌ای در هشتگردروستای خور در شهرستان ساوجبلاغ و شهر هشتگرد قرار دارد. تصور سکونت در یکی از منازل روستای خور، که صبح هنگام با صدای خروس برخیزید و جنبش مردم را به تماشا بنشینید چه زیباست! در هنگام خروج از خانه درختان نارنجی رنگی را که وارد حریم خانه‌ شده‌اند ناخواسته لبخندی را میهمان لبان شما خواهند کرد! این تصورات دور از دسترس نیستند. پس در یکی از روزهای پاییز خود را مهمان روستای خور کنید! در هنگام سفر به این روستا دره‌های سرسبز و پیچ در پیچ را از یاد نبرید. از تهران تا روستای خور حدود 1 ساعت 15 دقیقه را در راه هستید.


اوشان فشماوشان فشم یکی از دیگر از مناطق زیبای اطراف تهران و از توابع شمیران است که تا تهران حدود 50 کیلومتر فاصله دارد. درختان بزرگ و کهن‌سال، اطراف آبشار لالون که حال لباس پاییزی به تن کرده‌اند، با ناز و غمزه موهای خود را به دست نسیم شانه می‌زنند. موهای درختان که بر روی تن آبشار لالون می‌ریزند، نوید دهنده آغاز پاییزی هزار رنگ هستند. سختی‌های راه را به جان بخرید و از فراز نشیب‌ها عبور کنید تا به دشت جانستون یا جانستان برسید؛ دشتی مملوء از طبیعت بکر و زیبایی‌های کمیاب! به دره آهنگرک حتما سری بزنید، چرا که در این دره عکس‌های پاییزی بی‌نظیری را می‌توانید ثبت کنید.


روستای زرین‌ دشتروستای زرین‌ دشت روستایی سرسبز از توابع شهرستان فیروزکوه است. مزداران، آتشان، دهگران و انزها، چهار بخش تشکیل‌دهنده روستای زرین‌ دشت هستند. راه رفتن در بین درختان آلبالو، گیلاس و توت که میوه‌های این درختان به سفری طولانی رفته‌اند و میهمان حال درختان، برگ‌های خشک و زرد رنگ هستند. کم‌کم میهمانان درختان کوله‌بار می‌بندد و سوار بر موج‌ رود حبله از این دیار کوچ می‌کنند. قدم زدن در کوچه‌ باغ‌های روستای زرین دشت و ثبت عکس‌های خاطره‌انگیز از این روستا چه دلپذیر است. زرین‌ دشت تا تهران 120 کیلومتر فاصله دارد و اگر به سفرهای ریلی علاقمندید، می‌توانید با قطار محلی تهران – فیروزکوه به این روستا بروید.


روستای ایگل

روستای ایگل تهران

روستای ایگُل یا ایگِل در 4 کیلومتری اوشان فشم قرار دارد. روستای ایگل یکی از بهترین‌ها برای طبیعت‌گردی و کوهنوردی است. این روستا همچنان بافت‌ خانه‌های سنتی خود را حفظ کرده و با ورود به آن صمیمت، شادی و نشاط را خواهید دید. در این روستا بوی زندگی و امید اسنتشاق می‌شود. خزان درختان در پاییز این روستا عجیب زیباست! صدای نم نم باران و فرودشان روی آب آبشار چه صحنه‌ی منحصربه‌فردی است. این روستای ییلاقی غرق در درختانی است که به خزان نشسته‌اند. در هنگام کوه‌نوردی و صخره‌نوردی وجود غاری در پایین‌دست را فراموش نکن! مردم روستای ایگل به این قلعه یا تخت کیقباد می‌گویند. رفتن به این روستا در پاییز جزو سفرهای دلچسب است.


روستای برگ جهان

روستای برگ جهان

روستای برگ جهان از توابع لواسانات در شهرستان شمیرانات است. در مسیر رسیدن به این روستا اگر از خودرو خود پیاده و اندکی به هنر دست پاییز بر روی درختان نگاه کنید، خواهید فهمید که روستای برگ جهان می‌تواند عروس زردپوش پاییز باشد. هوای نسبتاً سرد و مطبوع پاییزی در روستای برگ جهان حکم‌فرما است. در این روستا رودخانه‌ای خروشان هم در جریان است. بر پا کردن بساط چای و گذراندن ساعاتی همراه با خانواده، لحظات خوبی را برای شما به ارمغان می‌آورد.


روستای آبنیک

روستای آبنیک تهران


روستای آبنیک شمیرانات، همانطور که از نامش پیداست در شهرستان شمیرانات استان تهران قرار دارد. البته ممکن است این روستا را با نام «روستای آبنیک لواسان» هم بشناسند. آبنیک در تمام فصول زیبایی‌های خودش را دارد؛ روستایی که در بهار آب‌وهوای مطلوبی دارد، اما در پاییز نسبتا سرد است. برای سفر به آبنیک در فصل‌های سرد سال، پوشیدن لباس مناسب را فراموش نکنید! رودخانه‌ی کلارود این روستا با حاشیه‌ی زرد و نارنجی رنگش در پاییز چه فریبنده است. در کنار تأمل و لذت‌بردن از فضای روستا و رودخانه زیبای آن، چند جرعه از آب این رودخانه را بچشید! مردم محلی آب این رودخانه را آب سفید و گوارا می‌دانند.

در روستای آبنیک قدم بزنید، جنبش مردم روستا را تماشا کنید، کمی با آنان هم‌کلام شوید، چراکه در کنار طبیعت کمیاب و بی‌آلایش این روستا مردم خون‌گرم و میهمان‌نواز، را هم نباید از یاد برد.

مسیر روستای آبنیک

از روستای لالون در مسیر گرمابدره، در 12 کیلومتری فشم از توابع شهرستان شمیران که بگذرید به روستای زیبا و دلنواز آبنیک خواهید رسید.


نقشه روستای آبنیکروستای افجه؛ دشت هویج

روستای افجه

روستای افجه در 5 کیلومتری لواسان قرار دارد. این روستا با مردم میهمان‌نواز و مهربان، آغوش گرم خود را به سوی شما باز خواهد کرد. روستای افجه علاوه بر جذابیت‌های بی‌حد و حصر خود، دشتی زیبا و وسیع هم دارد به‌نام دشت هویج! دشت هویج در فصل پاییز، یعنی زمان ریزش برگ و تهی شدن درختان از برگ، بسیار دیدنی‌تر است. «پسچویک» نام آبشاری در روستای افجه است. شنیدن صدای دل‌انگیز قطرات آب، حتی از دل روستا هم به گوش می‌رسد. در این روستا علاوه بر آبشار و دشت مکان‌های دیدنی دیگری نیز وجود دارد. حمام روستا و قلعه ساکا، قله‌های یخچال، مهرچال و آتشکده از دیدنی‌های افجه است.


منطقه الموتمنطقه الموت را کمتر کسی به این نام می‌شناسد. در واقع بیشتر مردم این منطقه، را به قلعه الموت می‌شناسند. این منطقه دارای قلعه‌ای باشکوه است که از دوره سلجوقیان باقی‌مانده است. این قلعه یادآور خاطرات دفاع، جنگ، اشک‌ها و خنده‌هاست. دیدن منظره‌های اطراف این قلعه که در پاییز نارنجی و سرخ رنگ شده‌اند چه دلرباست. در مسیر رسیدن و تقریبا در کنار این قلعه با عظمت، دریاچه‌ای به نام اوان وجود دارد. این دریاچه فوق‌العاده زیبا از چشمه‌های زیر زمینی شکل گرفته که حال مکانی برای پناه پرندگان مهاجر، مانند: قو، غاز و مرغابی است. این دریاچه در کنار قلعه تاریخی در منطقه الموت، سبب جذب گردشگران بسیاری شده است.


آبشار سنگان

Freezing Sangan waterfall in winter

آبشار سنگان در روستای سنگان و در شمال غربی شهر تهران واقع است. آبشار سنگان یکی از زیباترین آبشارهای ایران به شمار می‌رود. صدای ریزش آب از بلندای کوه به گوش می‌رسد. آبشاری که با تلاش فراوان دل سنگی کوه را شکاف داده و از دل سنگ و صخره‌ها بیرون می‌زند. دیدن این آبشار در پاییز به گونه‌ای خاص جلوه‌گری می‌کند. اگر به کوه‌نوردی علاقه‌مند هستید حتما مناظر طبیعی اطراف آبشار سنگان را از بالا مشاهده کنید، به زیبایی و جذابیت‌های پاییز در این منطقه بیش از پیش پی خواهید برد.


دشت لار

دشت لار تهران

دشت لار تهران در دامنه کوه دماوند قرار دارد. دشت لار بسیار وسیع است. این دشت از بخش‌هایی در تهران آغاز و تا بخش‌هایی در مازندران ادامه دارد. دشت لار یا دشت بهشت شقایق، در فصل پاییز، با گل‌های زرد رنگ جذاب و دیدنی‌ست. وجود گونه‌های جانوری و گیاهی بسیاری در این دشت پهناور، توانسته طرفداران خود را دو چندان کند. گراز، خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، عقاب طلایی، بزمجه، و... گونه‌های جانوری دشت لار هستند. آویشن، کاسنی، شیرین بیان، زنبق وحشی بنفش، قارچ وحشی و... گونه‌های گیاهی دشت وسیع لار هستند.


روستای چشمه اعلاءروستای چشمه اعلاء در هفتاد کیلومتری شمال شرقی استان تهران قرار گرفته است. روستای چشمه اعلاء یکی از بهترین مناطق گردشگری در تهران است که وجود چشمه‌ای به همین نام، این روستا را مشهور کرده است. چشمه اعلاء از ذوب‌شدن برف‌های موجود در کوه دماوند و باران‌های روی کوه به وجود آمده است. این چشمه، آبی را که از ذوب‌شدن برف جمع می‌شود. به صورت مخزنی در دامنه کوه ذخیره و بعد مانند چشمه‌ای می‌جوشد. روستای چشمه‌ اعلاء با داشتن آب‌ و هوای ییلاقی و مطلوب در فصل پاییز خوش می‌درخشد. سفر در فصل پاییز به روستای چشمه اعلاء و استفاده از چشمه آب طبیعی این بسیار لذت‌بخش است. محصولات دست‌ساز و خوراکی‌های خوش‌مزه این روستا را از قلم نیندازید. آلو قیسی، گیلاس، زردآلو، سیب، آلبالو، عسل و... از جمله این خوراکی‌های خوشمزه و محلی این روستا است.

سفر رفتن یکی از نیاز‌های ضروری افراد در هر سن و سالی است. حال چه خوب است که در فصل پاییز به سفر رفته و از مناطق دیدنی اطراف تهران، بهره ببرید. خوش بگذرد اما اگر از سفر پاییزیتان خاطره‌ای دارید آن را با خوانندگان یوتراوز به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
 • اقامتگاه‌ بومگردی ارگ‌ سنگی سنگان

  اقامتگاه بومگردی ارگ‌ سنگی یکی از گزینه‌های بسیار خوب بومگردی در اطراف تهران است. این اقامتگاه در روستای تاریخی سنگان واقع شده ‌است و با اقامت در آن علاوه بر تجربه یک سفر عالی در دل روستای سنگان، به جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری هم دست پیدا می‌کنید.

 • میگون کجاست؟

  میگون یکی از مناطق ییلاقی تهران است که همواره جزو یکی از مقصدهای گردشگری و تفریحی محبوب در نزدیکی پایتخت شناخته می‌شود. میگون یا فشم میگون در دامنه‌های توچال قرار گرفته و زیبایی‌های منحصر به فردی دارد.

 • پیست اسکی توچال

  پیست اسکی توچال یکی از معروف‌ترین پاتوق‌های عاشقان هیجان و تفریح است. بعلاوه این پیست در بام تهران ساخته‌ شده و می‌تواند منظره ‌بی‌نظیری از تهران را به شما نشان دهد. اگر می‌خواهید بدانید چه تمایزی باعث شده تا پیست اسکی توچال پرطرفدارترین پیست اسکی ایران شود، در این مقاله با ما همراه شوید!

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز