ورود
دریاچه شورمست

دریاچه شورمست

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

دریاچه شورمست یکی از جاذبه‌های شهرستان سوادکوه است که با درختان بلند و قدیمی توسکا در آغوش کشیده شده‌ است. این دریاچه یکی از بهترین مکان‌های تفریحی استان مازندران است که همیشه گردشگران زیادی برای تفریح و قایق‌سواری به آن سفر می‌کنند.

دریاچه شورمست یکی از زیباترین جاذبه‌های شهرستان سوادکوه است. دریاچه‌ای که با جنگلی پر از درختان کهنسال و بلندقامت توسکا پوشیده شده‌ و شورمست را تبدیل به یک جاذبه رویایی در شهرستان سوادکوه کرده است. درختان اطراف دریاچه برای خود جاذبه‌ای متفاوت هستند! درختان تنومندی که برخی سر خود از آب بیرون آورده و تنها ریشه در آب دارند. اطراف دریاچه شورمست، پوشیده از مناطق جنگلی است و در قسمت غربی آن درختان سر به فلک کشیده قاب زیبایی را به تصویر کشیده‌اند. این دریاچه در جنوب استان مازندران و در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده‌ است. دریاچه شورمست را می‌توان ییلاق بکر تهرانی‌ها دانست. اگر مایل هستید از این دریاچه بهشتی در سوادکوه بیشتر بدانید با یومگ همراه باشید.

آنچه در این مقاله از دریاچه شورمست خواهید خواند:


دریاچه شورمست کجاست؟

Shur Mast Lake

دریاچه شورمست یکی از جاذبه‌های دیدنی شهرستان سوادکوه مازندران است. جالب است بدانید که این دریاچه، تنها دریاچه طبیعی سوادکوه است و وسعت آن به 15 هزار متر می‌رسد. دریاچه شورمست یکی از توریستی‌ترین دریاچه‌ها در شمال ایران است که مخصوصا برای تهرانی‌ها پاتوقی نام‌آشنا محسوب می‌شود. برای رسیدن به شورمست باید از جنگل به دریاچه رسید! چراکه این دریاچه بر روی ارتفاعات شهر پل سفید سوادکوه قرار گرفته‌ است و با جنگل‌های انبوه احاطه شده‌ است. این منطقه دارای پوشش گیاهی بسیاری است که همین تجمع گیاهی سبب شده‌ است فضای اطراف دریاچه شورمست در تمامی فصول سرسبز و زیبا به نظر برسند.


همه چیز درباره دریاچه شورمست

دریاچه بی نظیر شورمست

دریاچه شورمست دریاچه طبیعی شهرستان سوادکوه است. دریاچه‌ای که در 6 کیلومتری غرب شهر پل سفید این شهر و در نزدیکی روستای شورمست قرار گرفته‌ است. این جاذبه زیبا سوادکوه در میان جنگلی با درختان کهنسال و بلندقامت توسکا واقع شده‌ است و طبیعت‌گردان بسیاری برای ماهیگیری و قایق‌سواری به دامن این جاذبه پناه می‌برند. 

دریاچه شورمست در واقع حکم دروازه ورود به استان مازندران را دارد و از آن‌جایی که فاصله کمی با تهران دارد، یکی از گزینه‌های مناسب برای سفر یک‌روزه در اطراف پایتخت است. این دریاچه در شاهراه تهران شمال قرار گرفته‌ است و دارای دو محور جاده آسفالته و راه‌آهن است که سبب شده‌اند این دریاچه از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار باشد. 

دریاچه شورمست در ناحیه جنوبی استان مازندران و در بخش جنوب غربی شهرستان سوادکوه قرار گرفته‌ است. درختانی که تا کمر در آب فرو رفته‌اند و صدای پرندگانی که در میان درختان بلند توسکا آواز می‌خوانند، برخی از زیبایی‌های طبیعی این دریاچه است.


دریاچه شورمست در کدام استان است؟

پل تاریخی ورسک

دریاچه شورمست در استان مازندران و در شهرستان سوادکوه و البته در جاده فیروز‌کوه واقع شده‌ است. این دریاچه یکی از دریاچه‌های طبیعی استان مازندران است که تقریبا 5 متر عمق دارد و با تهران در حدود 200 کیلومتر فاصله دارد. دریاچه شورمست در نزدیکی روستای شورمست و در شش کیلومتری غرب شهر پل سفید واقع شده‌ است. در مسیر رسیدن به این جاذبه از شهر تهران مکان‌های دیدنی بسیاری همانند، پل قدیمی ورسک، آبشار زیبای ورسک، پیاده‌روی در تنگه معروف ورسک و دیدن منظره‌ای زیبا از جنگل‌های انبوه توسکا قرار دارد. این دریاچه دارای امکانات تفریحی بسیاری است. در ادامه همراه ما باشید تا با برخی از این تفریحات آشنا شویم.

برای اقامت به اقامتگاه بومگردی پلنگ تله مازنداران بروید!

دریاچه شورمست دارای امکانات توریستی بسیاری مانند قایق، پدالو، اسکی روی آب و اقامتگاه است. با این وجود قایق‌سواری در دریاچه شورمست، یکی از جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین کارهایی است که می‌توانید در سفر به این دریاچه انجام دهید. یکی دیگر از تفریحاتی که می‌توان در دریاچه شورمست انجام داد، ماهیگیری با استفاده از قلاب آزاد است. می‌توانید در اطراف دریاچه اسب‌سواری کنید، دوچرخه‌سوار شوید و یا اگر مایل هستید سفری به دوران کودکی داشته باشید، از تاب‌های اطراف دریاچه استفاده کرده و کلی تاب‌سواری کنید.

پیاده‌روی نیز در اطراف این دریاچه رویایی و کمپ‌زدن از دیگر کارهایی است که می‌توانید در دریاچه شورمست انجام دهید. تنها ورزش مهیجی که نمی‌توان در دریاچه شورمست انجام داد؛ شنا کردن است! توجه داشته باشید که شنا در این دریاچه ممنوع است، بنابراین برای حفظ جان خود از شناکردن خودداری کنید.


آشنایی با سوادکوه و زیباترین دریاچه طبیعی آن

شهرستان دماوند

شهرستان سوادکوه زیباترین شهر شرقی در استان مازندران است. مازندران همیشه یکی از جذاب‌ترین استان‌های شمالی کشور برای گردش و تفریح بوده‌ است. اگر بخواهیم شما را با موقعیت بهتر این شهرستان آشنا کنیم باید بگوییم که سوادکوه در مرز تلاقی سه استان مازندران، سمنان و تهران قرار گرفته‌ است و بهترین مسیر رسیدن به آن رانندگی در جاده فیروز‌کوه است. 

جاده فیروزکوه از جاده‌های زیبای استان مازندران است که طبیعتی زیبا دارد. این جاده شاید از جاده چالوس معروف زیباتر نباشد اما کمتر نیز نیست! شهرستان فیروز‌کوه، بین استان تهران، مازندران، شهرستان سرخه، استان سمنان دو شهرستان دماوند قرار گرفته‌ است. این شهرستان دارای قدمتی چند صد ساله است و علاوه‌بر آثار تاریخی و باستانی دارای مناطق بکر و طبیعتی زیبایی است. 

جاهای دیدنی فیروزکوه را در یومگ ببینید!

سوادکوه دارای جاذبه‌های دیدنی بسیاری است، پل ورسک، ارفع‌ کوه، آلاشت، شیرگاه، کلیسای سرخ‌آباد، آبشار ورسک، دریاچه شورمست، جنگل راش سنگده و منطقه جنگلی اوریم، پلنگ‌دره و هلی‌دار تنها برخی از جاذبه‌های بی‌شمار این شهرستان هستند. دریاچه شورمست یکی از زیباترین و معروف‌ترین جاذبه‌های سوادکوه است که در مجاورت جنگل‌های راش قرار گرفته‌ است.


دریاچه شورمست در پاییز

پاییز زیبای دریاچه شورمست

قبل از رفتن به دریاچه شورمست بهتر است بدانید که این دریاچه در تمامی سال زیبایی خاص خود را دارد و زمان مناسب برای بازدید از آن تمامی فصول است. البته که برای رسیدن به این دریاچه، باید از مسیر پرپیچ‌وتاب و پر از پستی و بلندی عبور کنید، اما باور کنید ارزشش را دارد! با این وجود شاید فصل پاییز که اطراف دریاچه پر از برگ‌های زرد و نارنجی می‌شود و یک فرش رنگارنگ را در اطراف دریاچه می‌گسترانند، می‌توان پاییز را رویایی‌ترین فصل برای بازدید از دریاچه شورمست دانست. تابستان و بهار از دیگر فصل‌های دیدنی برای سفر به دریاچه شورمست هستند.


چطور به دریاچه شورمست برویم؟

ساحل دیدنی دریاچه شورمست

از تهران به سمت رودهن حرکت کنید و وارد جاده فیروزکوه شده و سپس به سمت قائم‌ شهر  مسیر خود را ادامه دهید. پس از طی کردن 65 کیلومتر بعد از فیروزکوه و همچنین گذشتن از پل ورسک به شهر پل سفید خواهید رسید. پل ورسک و آبشار ورسک که در مسیر رسیدن شما به دریاچه شورمست قرار گرفته‌اند، از جاذبه‌های زیبای هستند که پیشنهاد می‌شود حتما از آن‌ها دیدن داشته باشید. بعد از گذشتن از روستای ورسک، می‌توانید به مرکز شهر پل سفید رفته و از مسیر آسفالت به سمت روستای شورمست بروید. وارد این مسیر که بشوید و از یک پل کوچک بگذرید، بعد از پنج کیلومتر به یک دوراهی خواهید رسید. سمت راست، روستای شورمست و در سمت چپ دریاچه شورمست را خواهید دید.

همان‌طور که گفته شد برای رفتن به دریاچه شورمست شما هیچ محدودیتی نخواهید داشت. چرا که این دریاچه همیشه زیبایی خاص خود را دارد. اما بهرحال اگر قصد دارید از تهران به سمت این دریاچه سفر کنید، بهتر است بدانید حداقل به یک روز زمان نیاز دارید. این دریاچه در فاصله 200 کیلومتری از شهر تهران قرار گرفته‌است و با 4 الی 5 ساعت رانندگی می‌توانید به آن برسید. 

راهنمای خرید کفش کوهنوردی!

کفش کوهپیمایی، آب آشامیدنی، بادگیر و لباس گرم، زیرانداز و چراغ قوه از تجهیزات مورد نیازی است که پیشنهاد می‌شود در سفر به این دریاچه همراه خود داشته باشید. خوشبختانه در اطراف این دریاچه اتاق‌ها و کلبه‌های روستایی بسیاری وجود دارد که می‌توانید اجاره کنید و یا در کنار دریاچه چادر برپا کنید و کمپ بزنید. اگر قصد کمپینگ و چادر زدن دارید، حتما تجهیزات لازم و مورد نیاز را همراه خود داشته باشید. 

کیسه زباله یکی دیگر از لوازمی است که باید حتما در سفر به شورمست همراه خود داشته باشید. تمام زباله‌هایتان را در آن جمع کرده و سعی کنید آتش را بعد از استفاده حتما خاموش کنید.

نوشته های مشابه
 • اقامتگاه‌ بومگردی ارگ‌ سنگی سنگان

  اقامتگاه بومگردی ارگ‌ سنگی یکی از گزینه‌های بسیار خوب بومگردی در اطراف تهران است. این اقامتگاه در روستای تاریخی سنگان واقع شده ‌است و با اقامت در آن علاوه بر تجربه یک سفر عالی در دل روستای سنگان، به جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری هم دست پیدا می‌کنید.

 • جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز

  خداوند دفتر دنیا را می‌گشاید، مداد رنگی را در دست گرفته، رنگ قرمز، زرد و نارنجی را بر صفحه جهان هستی می‌زند و فصل شگفت‌انگیز پاییز را به دنیا هدیه می‌‌دهد. در این زمان است که فرزند آدم همراه با فصل پاییز به دنبال آرامش می‌رود. فصل پاییز در هر منطقه به گونه‌ای خاص جلوه‌گری می‌کند. می‌رویم تا جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز را تماشا کنیم.

 • پارک جنگلی تلو تهران

  پارک جنگلی تلو یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی تهران است که در کیلومتر 5 جاده تلو قرار گرفته‌ است. این پارک با نام پارک جنگلی غزال نیز شناخته می‌شود و از مهمترین پارک‌های منطقه لواسانات تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز