ورود
the title of iranian cities
هر شهر ایران با چه لقبی شناخته می‌شود؟

با لقب شهرهای ایران آشنا شوید

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

لقب شهرهای ایران یعنی بدانیم هر شهر ایران چه داستانی داشته، یا اصلا دارد! هر شهر در ایران به چه چیزی شناخته می‌شود؟ اگر سوغاتی مخصوصی خواستیم به کدام شهر برویم؟ برای تماشای طبیعت ناب کدام شهر را برای سفر انتخاب کنیم؟

شهرهای ایران عجیب و دوست‌داشتنی هستند؛ هرآنچه بخواهیم از فرهنگ و هنر، تاریخ و تمدن همه را دارند. هر یک از شهرهای کشورمان به لقبی شهرت یافته‌اند. لقب‌های شهرهای مختلف ایران القابی خاص و نشات گرفته از خصوصیاتی همچون فرهنگ، طبیعت، صنعت، محصولات و آداب رسوم آن‌ها است. در ادامه با یوتراوز همراه شوید تا لقب‌ شهرهای ایران بشناسیم.

هر یک از شهرهای ایران به چه القابی معروف‌اند:

لقب شهرهای مهم ایران

هریک از شهرهای مهم ایران برای چیزی شهرت دارند. یکی به فرهنگ نابش و یکی به موجودیتی معنوی که دلیل اصیل انتخاب شدن توسط گردشگران می‌شود. با لقب شهرهای مهم ایران آشنا شویم.

شیراز؛ شهر شعر و ادب، پایتخت ادب و فرهنگ ایران، مدینه ‌الشعرا، شهر صنایع‌دستی

Tomb of Hafez Shirazi

کافی است یک‌بار به شیراز این مدینه ‌الشعرا سفر کرده باشید؛ سری به حافظیه و سعدیه زده باشید و در باغ ارم پیاده‌روی رویایی داشته باشید، آن زمان است که یاد و خاطره حافظ از دل‌وجان‌تان بیرون نخواهد رفت. شیراز این یار دل‌انگیز لقب‌ها دارد که یکی از دیگری برایش برازنده‌تر هستند. ملک سلیمان، شهر شاعران، شهر نیک مردان، عروس ملک ایران، گنج گهر، شهر بهارنارنج‌ها، شهر عشق، شهر راز، شهر قرآن، شهر تخت جمشید، شیراز باغ‌هایی دارد که شمارا صدا می‌زنند، شیرین زبان‌ترین شاعران ایران که برایتان مدیحه‌سرایی می‌کنند، گویا هنوز صدای کریم‌خان را از ارگ کریم‌خانی می‌توانید بشنوید، فقط کافی است در اردیبهشت دل به دل شیراز دهید.

اصفهان؛ نصف جهان، پایتخت فرهنگی ایران

اصفهان یادگاری از دوران صفویه؛ شهری تاریخی و کهن با انواع مختلف صنایع‌دستی و بناهای تاریخی و فرهنگی. از میناکاری، زری‌بافی، نقره‌کاری گرفته تا نقاشی و تذهیب همه گواه دستان توانمند اهالی اصفهان است. در حقیقت اصفهان موزه‌ای است که مردم در آن زندگی می‌کنند؛ یک موزه زنده، تابه‌حال از این موزه زنده دیدن کرده‌اید؟ حالا چرا نصف جهان؟ آخر هرکجای دنیا را بگردید نمی‌توانید شش هزار آثار تاریخی با قدمتی چندین هزارساله را بیابید! از مسجد تاریخی آن گرفته تا آتشکده، کلیسا، کاخ‌های تاریخی، باغ‌های تاریخی، خانه‌های تاریخی در کنار طبیعتی بکر همه را در خود جای‌داده است. الحق که اصفهان برازنده لقب «نصف جهان» است.

تبریز؛ شهر اولین‌‌ها

شهر تبریز در مرکز استان آذربایجان شرقی هم شهر اولین‌ها است. این شهر را به‌عنوان شهر بدون گدا هم می‌شناسند؛ اما بهتر است بدانید که اولین چاپخانه، اولین پستخانه، اولین مدرسه، اولین کودکستان، اولین سینما، اولین نمایشنامه، اولین فوتبالیست، اولین هوانورد و خیلی دیگر از اولین‌های ایران در تبریز رخ‌داده است. تبریز به علاوه برای شیرینی‌های خوشمزه و سوغاتی‌های ارزشمندش هم شهرت دارد.

مشهد؛ پایتخت معنوی دل‌های ایران – شهر گوهر سنگ‌ها

shrine of imam reza in mashhad

هرجای ایران که باشید حتی در دوردست‌ترین نقاط کشورمان امکان ندارد که نام حرم ‌امام رضا (ع) دلتان را نلرزاند و مشتاق زیارتش نباشید. مشهد بزرگ‌ترین شهر زیارتی ایران است. این شهر که در زمان افشاریان پایتخت ایران بوده است به خاطر وجود بابرکت حرم حضرت امام رضا (ع) و معادن فیروزه و عقیق و وجود کارگاه‌های سنگ‌تراشی به پایتخت معنوی ایران و شهر گوهر سنگ‌ها شهرت دارد. تنها فیروزه‌ی نیشابور و عقیق خراسانی کافی است تا این شهر را به عنوان شهر سنگ‌های تزئینی به مردم جهان معرفی کنند. همان‌طور که از قدیم هم گفته‌اند: «قدر زر زرگر بداند/ قدر گوهر گوهری». 

همدان؛ پایتخت تاریخ و تمدن ایران

همدان؛ قدیمی‌ترین شهر ایران و کهن‌ترین شهر جهان است. همدان که زمانی پایتخت ماد‌ها بود هگمتانه نام داشت و امروزه آن را قلب تاریخ ایران می‌دانند، قلبی که در سینه هزاران سند از جاذبه‌های تاریخی دارد. همچنین طولانی‌ترین غار جهان یعنی غار علی‌صدر در این شهر واقع است و سوغاتی‌های خوشمزه‌ای از جمله باسلق و انگشت‌پیچ هم دارد. اما اگر به همدان سفر کردید از «لالجین» و سفال بی‌نظیر آن غفلت نکنید. مشابه این سفال را در هیچ‌کجای جهان نمی‌توانید پیدا کنید. 

یزد؛ شهر بادگیرها، نگین ایران، شهر قنات و قنوت و قناعت، شهر دوچرخه‌ها

یک یزد است و یک دنیا! باآن‌همه بادگیر و بناهای تاریخی یزد شده است یکی از مشهورترین شهرهای ایران‌زمین که دیدنش آرزوی هر گردشگری است. به لطف همسایگی با کویر مردمان یزد سخت‌کوش هستند و این شهر به «قنات و قناعت» شناخته می‌شود. از طرفی معماری سازگار شده با اقلیم کویری باعث شده تا یزد به «شهر بادگیرها» شهرت پیدا کنید. این را هم بگوییم که در بافت قدیمی این شهر به هرکجا که نگاه کنید، بادگیرها را می‌بینید. 

رامسر؛ عروس شهرهای ایران

طراوت و تازگی، زیبایی، سرسبزی، چشمه‌های آبگرم، آب‌وهوای مدیترانه‌ای همه باعث شده‌اند رامسر عروسی دلبر در میان شهرهای ایران شود. شاید این‌ها همه از مزیت‌های همسایگی دریای خزر است و بس! رامسر شاید تنها مکانی است که یک خیابان در آن کافی است تا از کوه به دریا برسید. 

رشت؛ شهر باران‌های نقره‌ای، شهر باران

بوی باران و نم خاک یعنی طراوت؛ یعنی حس خوب، چه کسی از باران خاطره ندارد! دلت که هوای باران‌های وقت و بی‌وقت را کرد سری به رشت بزنید. رشت که بین دو رودخانه گوهر رود و سیاه رود واقع شده است، تنها شهر ایران است که باران‌های موسمی دارد. حالا بماند که رِش به معنای باران‌ریز است!

اهواز؛ شهر پل‌ها، شهر شب‌زنده‌دار

spectacular bridges of ahvaz

وجود 9 پل روی رودخانه کارون اهواز را شهر پل‌ها کرده ‌است. شهری که شب و روز برایش بی‌معنی است و شب‌هایش همچون روز‌ها پر از شور زندگی است. پل سفید، پل سیاه، پل سوم، پل نادری و پل گفتگوی تمدن‌ها از پل‌های زیبای اهواز هستند.

لقب شهرهای بندری ایران

شهرهای بندری ایران مهم‌ترین خصیصه خود را از دریا دارند؛ اما هرکدام با ویژگی‌های مخصوص به خود. با لقب بعضی شهرهای بندری در ایران آشنا شوید.

چابهار؛ سرزمین همیشه‌بهار

چابهار؛ «شهر کوه‌های مریخی»، تنها بندر اقیانوسی ایران، شهری بهاری با مردمانی خونگرم و دوست‌داشتنی است. این آب‌وهوای چابهار است که باعث شده آن را سرزمین همیشه‌بهار بنامند. بهشت گمشده‌ای که پر از عجایب زیبا و دوست‌داشتنی است. چابهار جایی است که انسان در آن دستپاچه می‌شود؛ نمی‌دانید به لیپار صورتی‌رنگ سر بزنید یا در گلِ‌فشان گِل بازی کنید! بر بلندای بریس به تماشای قایق‌ها مشغول شوید، یا در جنگل‌های گواتر به تماشای ساحل شنی و درختان شناور در آب بنشینید. اگر دلتان هنر دست‌زنان بلوچ را خواست؛ به تماشای سوزن‌دوزی و سکه‌دوزی در جمع زنان بلوچ بنشینید. برای این شهر بهترین لقب همان چهار بهار است. 

بندر انزلی؛ شهر نیلوفرهای آبی

یکی از زیباترین بندرهای تفریحی تجاری در ایران بندر انزلی است. این بندر تالابی دارد که 20 هزار هکتار مساحت دارد. در این تالاب دیدنی که سطحش با نیلوفرهای آبی پوشیده شده است، قایق‌سواری لذتی دارد بیا و ببین. تالاب انزلی سواحلی پوشیده از نیزار و گل‌های دریایی رنگارنگ دارد و فراوانی گل‌های نیلوفر این تالاب را به جزیره گل‌ها معروف کرده است. 

بندر گناوه؛ دبی ایران

بندر گناوه در شمال استان بوشهر واقع شده است و بازارهای تجاری دارد که مملو از کالاهای خارجی و ارزان‌قیمت است و همین باعث شده است آن را دبی ایران بنامند؛ اما جدا از این بازارها گناوه سواحل ماسه‌ای بسیار زیادی دارد که قایق‌های کوچک صیادی در آن جولان می‌دهند.

لقب شهرهای ایران با طبیعت منحصربه‌فرد

بعضی شهرهای ایران به خاطر طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد خود شهرت یافته‌اند. شهرهای که طبیعت بیش از هر چیز در پیدایش آن‌ها اهمیت داشته و دارد.

یاسوج؛ پایتخت طبیعت ایران

beautiful nature of yasuj

تا شما از طبیعت چه بخواهید! آبشار، دریاچه، دشت‌های پر از گل، کوهستان، طبیعت بکر همه را یاسوج دارد. چه شهری بهتر از یاسوج برای ملقب شدن به «پایتخت طبیعت ایران» سراغ دارید؟ حتی اسمش هم پر از همزادی با طبیعت است. یاسوج یا یاسیج به معنای مکانی است که در آن گل‌های یاس به فراوانی می‌رویند. یاس است و زیبایی و بوی خوش!

سرعین؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی

سرعین در زبان ترکی به معنای شهر خنک است و در زبان عربی به معنای سرچشمه است. سرعین که شهر چشمه‌های آبگرم است؛ طبیعتی زیبا و هوایی خنک دارد. اینجا تا چشم کار می‌کند چشمه آبگرم است؛ از خواص درمانی این چشمه‌ها چه می‌دانید؟ چشمه‌های سبلان، گاومیش گلی و باجیلار از چشمه‌های معروف سرعین هستند. اینجا شهر چشمه‌های آبگرم و آش دوغ است. به سرعین خوش آمدید!

سمیرم؛ سرزمین هزارچشمه

سمیرم اصفهان را با باغ‌های سیب و آبشارهای خروشانش می‌شناسند. شهر آبشارها یا سرزمین هزارچشمه، 20 آبشار فصلی، شش آبشار دائمی با چشم‌اندازهای بی‌نظیر وجود چشمه‌های طبیعی فراوان، سمیرم به دلیل واقع‌شدن در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا به بام ایران نیز شهرت دارد. آبشار باشکوه سمیرم که از دل کوه‌های زاگرس سرازیر می‌شود نام «عروس زیبای زاگرس» را یدک می‌کشد.

سنندج؛ سرزمین شقایق‌های وحشی

اصلا اردیبهشت و خرداد در سنندج متفاوت است! اگر یک‌بار در بهار به سنندج بروید خواهید فهمید که به سرزمین شقایق‌های وحشی سفر کرده‌اید. دیدن گل‌های سرخ در کنار جاده‌ها و دشت‌های کردستان بسیار تماشایی است. گرچه این شهر از رقص کردی و دف و آوازها سخن‌ها دارد، اما به خاطر دشت‌های شقایقش همه آن را می‌شناسند. 

طبس؛ عروس کویرهای ایران

tabas desert

از میان این همه کویر که ایران دارد، طبس به «عروس کویرهای ایران» مشهور است. راه رسیدن به این عروس بسیار سخت است؛ اما از قدیم گفته‌اند «هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد»! خب اگر قرار است به عروس کویری ایران برسید باید از جاده‌های طولانی گذر کنید، بعد وارد شهری خواهید شد که عروس کویر نام دارد. نخلستان‌های بلند اطراف طبس خود گواه این جمله است. باید خود به چشم ببینید این عروس خوش ‌خط‌وخال را! جدا از این‌ها، طبس کلکسیونی از پدیده‌های زمین‌شناسی است و یک بهشت واقعی برای زمین‌شناسان است.

قائنات؛ سرزمین طلای سرخ

قائنات؛ نگینی در دل کویر است که قدمتی 30 هزارساله دارد. سرزمین طلای سرخ سال‌هاست که خود را جهانی کرده است. اما چرا به آن شهر طلای سرخ می‌گویند؟ این شهر خاستگاه بهترین نوع زعفران ایران است. با آمدن پاییز، دشت‌های قائنات پر می‌شود از گل‌های زعفران با پرچم‌های سرخ‌رنگ. این شهر بهترین زعفران ایران را تولید می‌کند و باید هم به آن «سرزمین طلای سرخ» بگویند. 

محلات؛ هلند ایران

اگر با شنیدن نام هلند به یاد گل و گیاه می‌افتید، بهتر است سری به «هلند ایران»نید! آری شهر محلات؛ هلند ایران است که زیباترین گل‌ها را در خود جای‌داده است.

لقب شهرهای خاص ایران

هریک از شهرهای ایران به چیزی خاص شهرت دارند. بعضی به تاریخ و فرهنگ و بعضی به صنایع‌دستی مردمان آن. با لقب سایر شهرهای ایران آشنا شوید.

مسجدسلیمان؛ شهر اولین‌ها

مسجدسلیمان؛ این شهر بختیار نشین آب‌و‌هوای گرمی دارد با طبیعتی سرسبز، دشت‌های لاله‌گونی که دل از کف می‌رباید و گندم‌زارهایی که رقصان در باد تو را می‌خوانند؛ اما چشم را بر این‌همه زیبایی می‌بندیم! می‌بینیم مسجدسلیمان این کهن‌شهر آریایی غیر از طبیعت بکر اولین‌ها را دارد؛ نه اولین در چاه نفت در کشور و خاورمیانه، اولین چاه گاز در کشور و خاورمیانه، اولین کارخانه برق در کشور، اولین راه‌آهن در کشور، اولین فرودگاه در کشور، اولین سینما در کشور، اولین باشگاه گلف در کشور و ... بی‌جهت نیست که مسجدسلیمان را شهر اولین‌ها می‌نامند.

کرج؛ ایران کوچک

کرج که در سالیان دور کرج نبود! روستایی بود ییلاقی و خوش آ‌ب‌و‌هوا که در همسایگی البرز جا خوش کرده بود. امروزه کرج تبدیل به چهارمین شهر پرجمعیت ایران شده است و از لر و فارس، شمالی و جنوبی همه را میزبانی می‌کند. این‌همه قوم با آداب‌ورسومی متفاوت کرج را تبدیل به ایرانی کوچک کرده است. 

لالجین: پایتخت سفال و سرامیک ایران

تنها زیبایی نیست که! ظروف سفالی جدا از زیبایی‌شان برای سلامتی نیز بسیار مفید هستند، ظروفی طبیعی و غیر سمی که پخت‌وپز در آن باعث حفظ مواد مغذی بدن می‌شود. لالجین شهری است که با گِل و خاک‌دوستی دیرینه‌ای دارد و زندگی مردمانش با چرخ کوزه‌گری می‌چرخد؛ بی‌گمان «لالجین پایتخت سفال ایران» است.

دامغان؛ شهر صد دروازه

دامغان این کهن‌دیار تاریخی هفت هزار ساله دارد، دامغان شهر قرن‌ها و تمدن‌ها است که روزگاری دروازه‌هایش تاریخ‌ساز بوده‌اند. کافی است کمی در دامغان قدم بزنید تا ببینید که چطور کوچه‌ به ‌کوچه‌اش خاطره است. دامغان را در قدیم ده‌مغان می‌نامیدند و بعدها به خاطر وجود دروازه‌های بسیار آن‌را شهر صد دروازه نامیدند. خوب گوش بسپار که از هر دروازه دامغان نوایی برمی‌خیزد و آوازه‌ی پسته دامغان تا اروپا هم رفته‌ است.

رفسنجان؛ شهر طلای سبز

pistachio garden in rafsanjan

این‌که دیگر گفتن ندارد؛ یک جهان است و یک پسته رفسنجان!

فومن؛ شهر مجسمه‌های ایران

یک چرخ زدن در فومن کافی است؛ هر طرف که بروید کلی مجسمه خواهید دید، به شهر مجسمه‌ها خوش‌آمدید. شهر فومن که در سی کیلومتری رشت واقع‌شده است؛ شهر چنارهای بلند است. در خیابان‌ها و میدان‌های این شهر مجسمه دیده می‌شود به‌وفور. مجسمه‌هایی که زندگی اهالی فومن را به زیباترین شکل به تصویر می‌کشد. مهم‌ترین مجسمه این شهر در میدان مرکزی است، مجسمه آتنا؛ ایزد آب که سوار بر ارابه در میدان خودنمایی می‌کند.

پاوه؛ شهر هزار ماسوله

پاوه که دارای تاریخی سه‌هزارساله است در شمال غربی استان کرمانشاه واقع‌شده است. شهر پاوه آب‌و‌هوای معتدل کوهستانی دارد و جنگل‌ها، آبشارها و غارهایش آن را بسیار دیدنی کرده است. این شهر به دلیل معماری پلکانی‌اش به ماسوله غرب شهرت دارد. آنجا که پشت‌بام هر خانه حیاط خانه همسایه می‌شود. این شهر را در شب و زمانی که چراغ‌ها روشن می‌شود تصور کنید!

جلفا؛ سرزمین کلیساها و آبشارها

جلفا ترکیبی از تاریخ و طبیعت است؛ این شهر یکی از شهرستان‌های زیبای آذربایجان غربی است. جلفا مناظر طبیعی زیادی دارد که مشهورترین آن‌ها آبشار آسیاب خرابه است. این آبشار از به وجود آمدن صدها آبشار کوچک و بزرگ به وجود آمده است.

کاشان؛ شهر گل و گلاب

kashan gulabgiri

گلاب چی می‌‌خرید؟ قمصر کاشان! نام گل و گلاب که می‌آید همه بی‌اختیار به یاد کاشان می‌افتند؛ چراکه گلاب کاشان شهرتی جهانی دارد و مراسم گلاب‌گیری زبانزد دنیا است! کاشان در دامنه رشته‌کوه زاگرس و شمال استان اصفهان واقع شده است. مهد گلاب ایران و جهان با آب‌وهوای مطبوع و روستاهای زیبا.

گرگان؛ شهر طلای سفید

گلستان که از شهرهای شمالی است آب‌و‌هوای معتدلی دارد و این آب‌و‌هوا سبب شده است گرگان زمین حاصلخیزی داشته باشد که برای تولید پنبه‌ای مرغوب مناسب باشد. ازاین‌رو گرگان را طلای سفید نامیدند.

قزوین؛ پایتخت خوشنویسی ایران

هنر خوشنویسی با قدمتی چندهزارساله ریشه در ذات قزوین دارد.

آبادان؛ برزیل ایران

آبادان؛ قلب تپنده نفتی در ایران است که شباهت زیادی با برزیل دارد؛ فوتبال دوستی تنها یکی از شباهت‌های آبادان با برزیل است.

لقب سه شهر جزیره‌ای در ایران

شهرهای جزیره‌ای ایران هم هر یک برای خود عنوان و لقبی دارند. هر یک به دلایلی شناخته می‌شوند. در ادامه یوتراوز شمارا با عنوان شهرهای جزیره‌ای ایران آشنا می‌کند.

قشم؛ سرزمین عجایب هفتگانه

قشم عجایبی دارد دیدنی؛ جنگل‌های حرا، غار نمکدان، تنگه چاهکوه، جزایر ناز، دره ستارگان، تماشای دلفین‌ها در سواحل صخره‌ای، لاک‌پشت‌های پوزه عقابی و چیزهای بسیاری که در هیچ جای ایران به‌جز قشم پیدا نخواهی کرد. این شهر به داشتن «عجایب هفتگانه ایران» شهرت دارد. 

کیش؛ مروارید خلیج‌فارس، نگین خلیج‌فارس

diving on the coral beaches of Kish

این عروس جزایر مرجانی؛ جزیره‌ای بیضی‌شکل در آب‌های نیلگون خلیج‌فارس است که ساحل نقره‌ای زیبایی دارد و آفتاب‌های درخشانش آن را تبدیل به نگین خلیج‌فارس کرده است. این‌جا بهترین چشم‌انداز را از خلیج فارس دارید و بیشتری میزان اکسیژن را تنفس می‌کنید. اما در بین جزایر خلیج فارس، کیش نگینی درخشان و ارزشمند است. 

هرمز؛ جزیره رنگین‌کمان

هرمز یک جزیره رنگارنگ در جنوب ایران است. خاک این جزیره به‌واسطه وجود منابع غنی و کانی‌های مختلف رنگ‌های زیبایی دارد. دره رنگین‌کمان یکی از مکان‌های دیدنی در هرمز است که در آن کوه‌ها به رنگ‌های مختلف زرد، سفید و قرمز درآمده‌اند. آری هرمز جزیره رنگ‌ها است و همین رنگارنگی دلیل شهرت آن در بین گردشگران شده است. 

سیستان ‌و بلوچستان؛ سرزمین آفتاب

groves of sistan and baluchestan province

در بین همه نقاط دیدنی ایران که لقبی را همراه نام خود دارد نباید از استان سیستان و بلوچستان غافل شد. این استان به سرزمین نخل و آفتاب، سرزمین کویر و دریا، سرزمین اسطوره‌ها و هندوستان ایران شهرت دارد. استانی که هم کویر دارد و هم دریا، بزرگانی دارد چون رستم که فردوسی و یک ایران به آن می‌بالد، سرزمین نخل‌هایی که قد ‌برافراشته تا گرمی آفتاب را گرفته و سایبانی بر سر خسته اهالی سیستان شوند. اینجا سیستان ‌و ‌بلوچستان است؛ سرزمین مردمانی که همچون آفتاب گرمی وجودشان برای یک ایران بس است. شاید سیستان تنها جایی است که آیین‌های متفاوت همچون شیعه و سنی در کنار هم دوستانه روزگار سپری می‌کنند.

لرستان؛ سرزمین گیسوان آبی

لرستان هم به سرزمین گیسوان آبی شهرت دارد. اگر از طرفداران آبشارهای ایران هستید؛ جایی بهتر از لرستان برایتان وجود ندارد. وجود بیش از 5 آبشار مگر کم است؟ لرستان سرزمین کوهستانی است که با کوه‌های زاگرس پوشیده شده است. آبشار بیشه، آبشار نوژیان، آبشار الیگودرز، آبشار شیرز از آبشارهای شگفت‌انگیز لرستان هستند که بسیار دیدنی و تماشایی هستند.

نوشته های مشابه
 • پاییز کجا بریم؟

  کمتر کسی را می‌شناسیم که از دیدن برگ‌های زرد و نارنجی درختان در پاییز به وجد نیاید و رویای سفر در این فصل تماشایی را در سر نداشته باشد. اما کدام مکان‌ها و کدام شهرها بهترین مقاصد گردشگری در پاییز هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب می‌دهیم.

 • وسایل ضروری برای سفر دخترانه چیست؟

  برنامه سفر دخترانه چیده‌اید اما هنوز نمی‌دانید چه وسایلی باید همراه خودتان بردارید؟ ما در این مطلب به تمام دغدغه‌های شما درباره وسایل مورد نیاز برای سفر دختران پاسخ می‌دهیم و در پایان امیدواریم با اطلاع از جزئیات این موضوع، سفری به‌یادماندنی داشته باشید.

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز