ورود
شهر آفتاب تهران

شهر آفتاب تهران

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب تهران یکی ار مهم‌ترین مجموعه‌های فرهنگی پایتخت است. اگر می‌خواهید برای نمایشگاه کتاب یا سایر نمایشگاه‌ها، به بازدیدِ شهر آفتاب بروید اما اطلاعات بازدیدش را نمی‌دانید، از امکانات رفاهی و تفریحی آن بی‌خبرید و نحوه دسترسی به شهر آفتاب با مترو و اتوبوس را می‌خواهید؛ متن زیر برای شماست. پاسخ همه سوالاتی که درباره شهرآفتاب تهران دارید را در ادامه بخوانید.

شهر آفتاب تهران محلی برای برپایی نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و رویدادهای مختلف است. قبل از افتتاح شهر آفتاب اکثر رویدادهای مهم فرهنگی و مذهبی کشور، در مصلی تهران برگزار می‌شد. هر ساله حوالی اردیبهشت ماه، مسافران زیادی به قصد شرکت در نمایشگاه کتاب تهران در مصلی امام خمینی؛ با خرید بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس راهی تهران می‌شوند. بنابراین شلوغی بیش‌ازحد و ترافیک سرسام‌آور در خیابان‌های منتهی به مصلی، مسئولان را برآن داشت تا تصمیم به ساخت مکان دیگری برای برپایی نمایشگاه‌های تهران بگیرند. نتیجه این تصمیم ساخت شهرآفتاب بود که نسبت به مصلی دسترسی بهتر و آسان‌تری داشت. معرفی شهر آفتاب و اطلاعات بازدیدش چیزی است که در ادامه این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز می‌خوانید.

لیستی از آنچه درباره نمایشگاه شهر آفتاب تهران می‌خوانید:


نمایشگاه شهر آفتاب تهران کجاست؟

مجموعه نمایشگاهی آفتاب تهران

در نزدیکی عوارضی تهران قم و حرم سید روح الله خمینی مجموعه 138 هکتاری شهر آفتاب قرار دارد که از ضلع جنوبی با دانشگاه شاهد تهران همسایه است.

 • آدرس نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تهران: تهران، بزرگراه خلیج فارس، جنب عوارضی قم، روبروی حرم امام خمینی 
 • برنامه نمایشگاه شهر آفتاب تهران را در سایت مجموعه آفتاب به آدرس exhibiran.com دنبال کنید.

فاصله شهر آفتاب تا تهران:

اگر مرکز پایتخت را میدان آزادی تهران (میدان برج آزادی) در نظر بگیریم؛ فاصله شهر آفتاب تا مرکز این شهر، حدودا 25 کیلومتر است. طی کردن این مسافت با خودرو تقریبا 40 دقیقه طول می‌کشد.


شهر آفتاب تهران با مترو

در کلان‌شهر تهران اکثر اوقات استفاده از مترو برای رفت‌وآمد بهترین انتخاب است. به‌همین خاطر در ادامه؛ دسترسی به مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب تهران با مترو را در اختیارتان قرار داده‌ایم. اگر اتوبوس یا تاکسی را ترجیح می‌دهید؛ پارگراف بعدی برای شماست:

ایستگاه متروی شهر آفتاب تهران

برای رفتن به شهر آفتاب باید از انشعاب خط 1 مترو تهران استفاده کنید. هر جای پایتخت که هستید خود را به یکی از ایستگاه‌های این خط برسانید و در ایستگاه شهر آفتاب پیاده شوید. انشعاب خط 1 در ایستگاه شاهد - باقرشهر با خط 1 مترو تهران تلاقی دارد و تا شهر پرند ادامه پیدا می‌کند. مسیر خط 1 مترو تهران هم از میدان تجریش آغاز شده و آخرین ایستگاه آن کهریزک است.


دسترسی به شهر آفتاب تهران با اتوبوس و تاکسی

نمایشگاه شهر آفتاب تهران

اگر می‌خواهید با تاکسی به شهر آفتاب بروید و پیه هزینه بیش‌تر و ترافیک را به تن خود مالیده‌اید؛ باید بگوییم که هر تاکسی خطی که از میدان تجریش، میدان رسالت، میدان نوبنیاد، میدان صنعت، میدان بیهقی یا پایانه‌های جنوب، تهرانپارس و آزادی سوار شوید؛ شما را به مجتمع شهر آفتاب تهران می‌رسانند.

برای رفت‌و آمد با اتوبوس هم می‌توانید یکی مسیرهای زیر را انتخاب کنید. در مسیرهای معرفی شده؛ از ابتدا تا انتهای خط، در هر ایستگاه اتوبوسی که به شما نزدیک‌تر است، با این خطوط هم‌مسیر شوید:

 • ایستگاه میدان صنعت / ایستگاه بزرگراه شهید فضل الله نوری / ایستگاه میدان آزادی / ایستگاه بزرگراه آیت الله سعیدی / ایستگاه بزرگراه خلیج فارس / ایستگاه نمایشگاه شهر آفتاب
 • ایستگاه میدان آزادی / ایستگاه بزرگراه آیت الله سعیدی / ایستگاه خلیج فارس/ ایستگاه نمایشگاه شهرآفتاب
 • ایستگاه میدان رسالت / ایستگاه بزرگراه امام علی(ع) / ایستگاه خلیج فارس / ایستگاه نمایشگاه شهرآفتاب
 • ایستگاه پایانه خاوران / ایستگاه بزرگراه آزادگان / ایستگاه خلیج فارس و نمایشگاه شهرآفتاب
 • ایستگاه میدان راه آهن / ایستگاه خیابان دشت آزادگان / ایستگاه بلوار تندگویان / ایستگاه بزرگراه خلیج فارس / ایستگاه نمایشگاه شهر آفتاب
 • ایستگاه پایانه جنوب / ایستگاه بزرگراه بعثت / ایستگاه میدان بهمن / ایستگاه بزرگراه خلیج فارس / ایستگاه نمایشگاه شهر آفتاب

تاریخچه مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب تهران

شهر آفتاب در تهران

مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب تهران که قرار بود محل دائمی برگزاری نمایشگاه کتاب تهران و نمایشگاه‌های مهم دیگر پایتخت باشد، یکی از پروژه‌های بزرگ شهرداری تهران است که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد کلید خورد. شهر آفتاب قرار بود تا سال 1386 به بهره‌برداری برسد. اما متاسفانه فرآیند ساخت و تکمیل این پروژه به طول انجامید و سرانجام در سال 1395 در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی افتتاح شد.

شهر آفتاب تهران حدود 130 هزار متر فضای سرپوشیده و 128 هزار متر فضای خدماتی دارد و تا کنون میزبان 86 نمایشگاه مختلف از جمله بیست‌ و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال 1395 بوده‌است.

امکانات شهر کتاب آفتاب تهران

امکانات شهر آفتاب تهران

شهر کتاب آفتاب یک پروژه بزرگ و کامل است که امکانات و خدمات خوبی را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد. کافه‌ و رستوران‌های متعدد و سرویس بهداشتی عمومی و مسجد این مجموعه به کنار، در ادامه دیگر خدمات موجود و امکانات خاص‌تری از شهر آفتاب تهران را زیر ذره‌بین می‌بریم:

پارکینگ شهر آفتاب تهران:

مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب تهران مجهز به چند پارکینگ جداگانه است. با این وجود بازهم با توجه به حجم بازدیدکنندگان در زمان برگزاری نمایشگا‌های مختلف مثل نمایشگاه کتاب تهران؛ لازم است تا به یک پارکینگ طبقانی با ظرفیت 7500 خودرو مجهز شود. احداث این پارکینگ در برنامه تکمیل و توسعه شهرآفتاب قرار گرفته و در فاز دوم ساخت آن به بهره‌برداری می‌رسد. اما فعلا بازدیدکنندگان می‌توانند علاوه بر پارکینگ‌های موجود، از پارکینگ حرم امام خمینی برای پارک خودروی خود استفاده کنند. 

پس اگر موفق به پارک خودروی خود در پارکینگ‌های آفتاب نشدید، در پارکینگ 11 هزار خودرویی حرم امام خمینی می‌توانید ماشین‌تان را پارک کنید.

هتل شهر آفتاب تهران

مجتمع اقامتی آفتاب تهران که یکی از اجزای مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب است، به منظور اقامت بازدیدکنندگان شهرآفتاب و هم‌چنین حرم امام خمینی ساخته شده‌است. این هتل خوش‌ساخت امکانات خوبی دارد و در سال 1380 با دو طبقه و 70 اتاق افتتاح شد. از امکانات این هتل می‌توان به کافی‌شاپ، رستوران، آسانسور، نمازخانه، سالن چندمنظوره اشاره کرد.

🔔 برای رزرو هتل شهرآفتاب تهران با بهترین قیمت می‌توانید از طریق شماره👈 1548 👉با پشتیبانی یوتراوز تماس بگیرید.

 همکاران ما 24 ساعت روز و 7 روز هفته آماده پاسخگویی به شما هستند.


خدمات بانکی در شهر آفتاب تهران

خدمات شهر آفتاب تهران

در بازدید از مجموعه نمایشگاهی آفتاب اگر نیاز به پول نقد یا دستگاه خودپرداز (ATM) داشتید، می‌توانید از شعب سیار بانکی مستقر در شهر آفتاب استفاده کنید. جندین دستگاه خود پرداز و دستگاه پرداخت غیرنقدی در این مجموعه تعبیه شده‌است.

تالار ملل شهرآفتاب تهران

تالار ملل در کنار سالن‌های نمایشگاهی روباز و مسقف شهر آفتاب جلوه زیبایی به شهر آفتاب تهران داده‌است. این سالن بزرگ با 8 هزار متر مربع زیر بنا، با الهام از تالار صد ستون پرسپولیس شیراز ساخته شده‌است. این سالن یکی از مهم‌ترین بخش‌های نمایشگاهی شهر آفتاب به‌شمار می‌آید.


کلام آخر

امیدواریم  آنچه درباره شهر آفتاب تهران در متن بالا خواندید؛ راهنمای خوبی برای بازدید از این مجموعه باشد. با این وجود اگر سوالی دارید که پاسخش را در مقاله پیدا نکرده‌اید، در کادر پایین صفحه با ما و دیگر خوانندگان مجله گردشگری یوتراوز در میان بگذارید.👇سوالات متداول

شهر آفتاب کجای تهران است؟

نمایشگاه شهر آفتاب؛ جنوب تهران در بزرگراه خلیج فارس واقع شده‌است.

چگونه به شهر آفتاب تهران برویم؟

خط 1 مترو انشعاب شاهد - باقر شهر شما را مستقیما به ایستگاه شهر آفتاب می‌رساند. دسترسی با تاکسی و اتوبوس را در متن مقاله بخوانید.

نوشته های مشابه
 • جشن آذرگان چیست؟ همه چیز درباره این جشن باستانی

  ایرانیان باستان آیین‌های مختلفی را برگزار می‌کردند که در میان این آیین‌ها جشن‌ها جایگاه خاصی داشتند. اما جشن‌هایی که آن‌ها برگزار می‌کردند تنها برای جشن و شادی نبود، بلکه در کنار آن به نیایش خدای یکتا می‌پرداختند و همبستگی‌شان را با یکدیگر اعلام می‌کردند. جشن آذرگان یکی از جشن‌های ایران باستان است.

 • بلک فرایدی چه روزی است؟

  جمعه ‌سیاه یا بلک فرایدی یکی از مناسبت‌های جهانی و در تقویم میلادی بسیار پررنگ است. این روز که به حراج اجناس و کالاهای مختلف اختصاص دارد، در آمریکا بعد از روز شکرگزاری برگزار می‌شود اما این رویداد فقط مختص آمریکایی‌ها نیست، بلکه در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران هم جمعه ‌سیاه مورد استقبال‌ پرشوری قرار می‌گیرد.

 • ثبت رشت در یونسکو

  شهر رشت یکی از زیباترین شهرهای ایران است. اما در این مقاله قرار نیست درباره زیبایی‌ها و طبیعت دل‌انگیز این شهر صحبت کنیم! قرار است درباره فرهنگ غذایی رشت که باعث جهانی شدن نام این شهر شده بگوییم. شهر رشت به‌عنوان شهر خلاق غذا از نظر سازمان یونسکو برگزیده شده‌است. در این مقاله همه‌چیز را درباره این انتخاب در اختیارتان قرار می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز