ورود
شهر آفتاب تهران

شهر آفتاب؛ بزرگترین مجموعه نمایشگاهی ایران

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

اگر می‌خواهید برای نمایشگاه کتاب یا سایر نمایشگاه‌ها، به شهر آفتاب تهران بروید اما اطلاعات بازدیدش را نمی‌دانید، از امکانات رفاهی و تفریحی آن بی‌خبرید و نحوه دسترسی به شهر آفتاب با مترو و اتوبوس را می‌خواهید؛ متن زیر برای شماست. پاسخ همه سوالاتی که درباره شهرآفتاب دارید را در این مقاله می‌خوانید.

شهر آفتاب تهران یک مجموعه نمایشگاهی بزرگ است که سابقه میزبانی از نمایشگاه کتاب تهران را در کارنامه‌اش دارد. مهم‌ترین اطلاعات بازدید از این مجموعه را در جدول زیر قرار داده‌ایم. برای جزییات بیش‌تری مثل: نقشه، تاریخچه و امکانات، خطوط بعدی را بخوانید. 


🔹🔹🔹🔹🔹

 

           نمایشگاه شهر آفتاب تهران      

کجاست؟

تهران، بزرگراه خلیج فارس، جنب عوارضی قم، روبروی حرم امام خمینی

 چگونه برویم؟

تاکسی، اتوبوس، مترو (انشعاب خط 1 - ایستگاه شهر آفتاب )

 کی برویم؟

ساعت بازدید شهر آفتاب از  8:00 صبح تا 17:00 عصر است.

فاصله تا تهران

25 کیلومتر (حدودا 40 دقیقه با خودرو سواری)


لیستی از آنچه درباره نمایشگاه شهر آفتاب تهران می‌خوانید:


نمایشگاه شهر آفتاب تهران کجاست؟

مجموعه نمایشگاهی آفتاب تهران

همانطور که می‌دانید مصلی‌ تهران محل اصلی برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب است اما شلوغی بیش‌ازحد و ترافیک سرسام‌آور در خیابان‌های منتهی به مصلی، مسئولان را برآن داشت تا تصمیم به ساخت مکان دیگری برای برپایی نمایشگاه‌های تهران، بگیرند. تاهم فاصله مناسبی از شلوغی‌های شهر داشته باشد و هم بتواند امکانات موردنیاز بازدیدکنندگان را تاحدممکن فراهم کند. به همین دلیل در نزدیکی عوارضی تهران-قم و حرم سید روح الله خمینی مجموعه 138 هکتاری شهر آفتاب را احداث کردند.

با وجود اینکه شهر آفتاب نسبت به مصلی تهران دسترسی بهتر و آسان‌تری دارد اما، نمایشگاه کتاب امسال (اردیبهشت 1403) هم مثل سال قبل، در مصلی امام خمینی تهران برگزار می‌شود. به گفته علی‌رضا نادعلی، سخنگوی شورای شهر تهران:

شهر آفتاب مساحت مورد نیاز نمایشگاه کتاب را ندارد.
به خاطر میزان مساحتی که نمایشگاه کتاب تهران نیاز داشت، مجبور هستیم این دوره را نیز در مصلی برگزار کنیم و مجموعه شهرآفتاب آن میزان مساحت را که
مورد نیاز نمایشگاه کتاب بود، نتوانست تامین کند.


منبع: ایرنا
بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید


فاصله شهر آفتاب تا تهران چقدر است؟

اگر مرکز پایتخت را میدان آزادی تهران (میدان برج آزادی) در نظر بگیریم؛ فاصله شهر آفتاب تا مرکز این شهر، حدودا 25 کیلومتر است. طی کردن این مسافت با خودرو تقریبا 40 دقیقه طول می‌کشد.


لوکیشن نمایشگاه شهر آفتاب تهران
چگونه با مترو به شهر آفتاب تهران برویم؟

ایستگاه مترو شهرآفتاب تهران

در کلان‌شهر تهران اکثر اوقات استفاده از مترو برای رفت‌وآمد بهترین انتخاب است. برای رفتن به شهر آفتاب باید از انشعاب خط 1 مترو تهران استفاده کنید. هر جای پایتخت که هستید خود را به یکی از ایستگاه‌های این خط برسانید و در ایستگاه شهر آفتاب پیاده شوید. انشعاب خط 1 در ایستگاه شاهد - باقرشهر با خط 1 مترو تهران تلاقی دارد و تا شهر پرند ادامه پیدا می‌کند. مسیر خط 1 مترو تهران هم از میدان تجریش آغاز شده و آخرین ایستگاه آن کهریزک است.


دسترسی به شهر آفتاب تهران با اتوبوس و تاکسی

نمایشگاه شهر آفتاب تهران

اگر می‌خواهید با تاکسی به شهر آفتاب بروید و پیه هزینه بیش‌تر و ترافیک را به تن خود مالیده‌اید؛ باید بگوییم که هر تاکسی خطی که از میدان تجریش، میدان رسالت، میدان نوبنیاد، میدان صنعت، میدان بیهقی یا پایانه‌های جنوب، تهرانپارس و آزادی سوار شوید؛ شما را به مجتمع شهر آفتاب تهران می‌رسانند.

برای رفت‌و آمد با اتوبوس هم می‌توانید یکی مسیرهای زیر را انتخاب کنید. در مسیرهای معرفی شده؛ از ابتدا تا انتهای خط، در هر ایستگاه اتوبوسی که به شما نزدیک‌تر است، با این خطوط هم‌مسیر شوید:

  • ایستگاه میدان صنعت / ایستگاه بزرگراه شهید فضل الله نوری / ایستگاه میدان آزادی / ایستگاه بزرگراه آیت الله سعیدی / ایستگاه بزرگراه خلیج فارس / ایستگاه نمایشگاه شهر آفتاب
  • ایستگاه میدان آزادی / ایستگاه بزرگراه آیت الله سعیدی / ایستگاه خلیج فارس/ ایستگاه نمایشگاه شهرآفتاب
  • ایستگاه میدان رسالت / ایستگاه بزرگراه امام علی(ع) / ایستگاه خلیج فارس / ایستگاه نمایشگاه شهرآفتاب
  • ایستگاه پایانه خاوران / ایستگاه بزرگراه آزادگان / ایستگاه خلیج فارس و نمایشگاه شهرآفتاب
  • ایستگاه میدان راه آهن / ایستگاه خیابان دشت آزادگان / ایستگاه بلوار تندگویان / ایستگاه بزرگراه خلیج فارس / ایستگاه نمایشگاه شهر آفتاب
  • ایستگاه پایانه جنوب / ایستگاه بزرگراه بعثت / ایستگاه میدان بهمن / ایستگاه بزرگراه خلیج فارس / ایستگاه نمایشگاه شهر آفتاب

امکانات شهر کتاب آفتاب تهران

امکانات شهر آفتاب تهران

شهر کتاب آفتاب یک پروژه بزرگ و کامل است که امکانات و خدمات خوبی را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد. کافه‌ و رستوران‌های متعدد و سرویس بهداشتی عمومی و مسجد این مجموعه به کنار، در ادامه دیگر خدمات موجود و امکانات خاص‌تری از شهر آفتاب تهران را زیر ذره‌بین می‌بریم:

پارکینگ 

مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب تهران مجهز به چند پارکینگ جداگانه است. با این وجود بازهم با توجه به حجم بازدیدکنندگان در زمان برگزاری نمایشگا‌های مختلف مثل نمایشگاه کتاب تهران؛ لازم است تا به یک پارکینگ طبقانی با ظرفیت 7500 خودرو مجهز شود. احداث این پارکینگ در برنامه تکمیل و توسعه شهرآفتاب قرار گرفته و در فاز دوم ساخت آن به بهره‌برداری می‌رسد. اما فعلا بازدیدکنندگان می‌توانند علاوه بر پارکینگ‌های موجود، از پارکینگ حرم امام خمینی برای پارک خودروی خود استفاده کنند. 

پس اگر موفق به پارک خودروی خود در پارکینگ‌های آفتاب نشدید، در پارکینگ 11 هزار خودرویی حرم امام خمینی می‌توانید ماشین‌تان را پارک کنید.


هتل 

مجتمع اقامتی آفتاب تهران که یکی از اجزای مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب است، به منظور اقامت بازدیدکنندگان شهرآفتاب و هم‌چنین حرم امام خمینی ساخته شده‌است. این هتل خوش‌ساخت امکانات خوبی دارد و در سال 1380 با دو طبقه و 70 اتاق افتتاح شد. از امکانات این هتل می‌توان به کافی‌شاپ، رستوران، آسانسور، نمازخانه، سالن چندمنظوره اشاره کرد.

🔔 برای رزرو هتل شهرآفتاب تهران با بهترین قیمت می‌توانید از طریق شماره👈 1548 👉با پشتیبانی یوتراوز تماس بگیرید.خدمات بانکی 

خدمات شهر آفتاب تهران

در بازدید از مجموعه نمایشگاهی آفتاب اگر نیاز به پول نقد یا دستگاه خودپرداز (ATM) داشتید، می‌توانید از شعب سیار بانکی مستقر در شهر آفتاب استفاده کنید. جندین دستگاه خود پرداز و دستگاه پرداخت غیرنقدی در این مجموعه تعبیه شده‌است.

تالار ملل 

تالار ملل در کنار سالن‌های نمایشگاهی روباز و مسقف شهر آفتاب جلوه زیبایی به شهر آفتاب تهران داده‌است. این سالن بزرگ با 8 هزار متر مربع زیر بنا، با الهام از تالار صد ستون پرسپولیس شیراز ساخته شده‌است. این سالن یکی از مهم‌ترین بخش‌های نمایشگاهی شهر آفتاب به‌شمار می‌آید.تاریخچه مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب تهران

شهر آفتاب در تهران

مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب تهران که قرار بود محل دائمی برگزاری نمایشگاه کتاب تهران و نمایشگاه‌های مهم دیگر پایتخت باشد، یکی از پروژه‌های بزرگ شهرداری تهران است که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد کلید خورد. شهر آفتاب قرار بود تا سال 1386 به بهره‌برداری برسد. اما متاسفانه فرآیند ساخت و تکمیل این پروژه به طول انجامید و سرانجام در سال 1395 در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی افتتاح شد.

شهر آفتاب تهران حدود 130 هزار متر فضای سرپوشیده و 128 هزار متر فضای خدماتی دارد و تا کنون میزبان 86 نمایشگاه مختلف از جمله بیست‌ و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال 1395 بوده‌است.


بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

کلام آخر

امیدواریم  آنچه درباره شهر آفتاب تهران در متن بالا خواندید؛ راهنمای خوبی برای بازدید از این مجموعه باشد. با این وجود اگر سوالی دارید که پاسخش را در مقاله پیدا نکرده‌اید، در کادر پایین صفحه با ما و دیگر خوانندگان مجله گردشگری یوتراوز در میان بگذارید.👇

سوالات متداول

شهر آفتاب کجای تهران است؟

نمایشگاه شهر آفتاب؛ جنوب تهران در بزرگراه خلیج فارس واقع شده‌است.

چگونه به شهر آفتاب تهران برویم؟

خط 1 مترو انشعاب شاهد - باقر شهر شما را مستقیما به ایستگاه شهر آفتاب می‌رساند. دسترسی با تاکسی و اتوبوس را در متن مقاله بخوانید.

شهر آفتاب تهران پارکینگ دارد؟

بله.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز