ورود
عید فطر در کشورهای مختلف

عید فطر در کشورهای مختلف

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

عید فطر و عید قربان مهمترین اعیاد مسلمانان جهان هستند. اگر کنجکاوید بدانید آداب و رسوم عید فطر در کشورهای اسلامی چگونه است؛ در این مقاله با ما همراه شوید. شاید دلتان بخواهد در سفر به ترکیه یا عراق، متفاوت‌تر از هر سال ماه رمضان را به پایان ببرید!

عید فطر در کشورهای مختلف با آداب خاصی جشن گرفته می‌شود. اگر شیفته سفر و آشنایی با فرهنگ‌های کشورهای اسلامی هستید؛ احتمالا بدتان نمی‌آید که بدانید در ترکیه برای برپایی عید فطر مسلمانان چه برنامه‌هایی دارند. یا اینکه اگر در ماه رمضان دلتان هوای زیارت حرم امام علی (ع) را کرده، خرید بلیط هواپیما نجف را به روزهای پایانی ماه مبارک واگذار کنید تا بتوانید همراه با مسلمانان کشر عراق این روز را جشن بگیرید و با آداب و رسوم عید فطر در عراق آشنا شوید.در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز همراه ما باشید تا همه‌چیز را درباره عید فطر در کشورهای مختلف به شما بگوییم. 

لیستی از آنچه درباره عید فطر در کشورهای مختلف می‌خوانید:آداب و رسوم عید فطر

همانطور که اشاره کردیم؛ عید سعید فطر آداب و مناسکی دارد که در متون اسلامی انجام آنها توصیه شده‌است. قبل از اینکه به معرفی این آداب و سنت‌ها در کشورهای مختلف برویم، باهم آداب اصلی عید فطر را که در همه کشورها ثابت است مرور می‌کنیم. آشنایی با این آداب برای شرکت در مراسم عید فطر در هر جای دنیا که باشید به دردتان می‌خورد. 

آداب اصلی عید فطر شامل: نماز عید، غسل و دادن زکات فطره (فطریه) می‌شود. البته که از بین این آداب و اعمال تنها دادن فطریه از نظر شرعی واجب است.

نماز عید فطر

نماز عید فطر

خواندن نماز عید فطر یکی از واجبات برپایی مراسم عید فطر در کشورهای اسلامی است. اگر بخواهیم به آیین برپایی این نماز در روزگار گذشته بازگردیم؛ رسم بر این بوده که حتما نماز عید فطر را در صحرا یا در محوطه‌ای باز به صورت دسته‌جمعی (جماعت) خوانده شود. اما با ظهور شهرنشینی کم‌کم محل برپایی نماز عید فطر از بیابان و صحرا به سالن‌ها و مساجد بزرگ تبدیل شد. این را هم بگوییم که توصیه شده نماز عید فطر زیر سقف خوانده نشود و حتما در فضای باز به جا آورده شود. 

خواندن نماز عید فطر آداب خاص خودش را دارد و فقط در به همراه جماعت خواندن خلاصه نمی‌شود. در واقع نماز عید فطر همان نمازی‌ست که در عید مهم دیگر مسلمانان یعنی «عید قربان» خوانده می‌شود. زمان اقامه آن هم از ساعات آغاز صبح تا حوالی ظهر بوده و دو رکعت است. اگر می‌خواهید در مراسم عید فطر شرکت کنید، بهتر است با احکام این نماز آشنا باشید:

  • در رکعت اول، بعد از اینکه حمد و سوره را خواندید، تکبیر (الله اکبر) بگویید و قنوت (دعای دست) را انجام دهید. تا پنج مرتبه الله اکبر گفتن و قنوت خواندن را تکرار کنید. سپس بعد از آخرین قنوت تکبیر دیگری بگویید و به رکوع بروید. در ادامه همانند نمازهای یومیه دو سجده به جا آورید و برای خواندن رکعت بعدی برخیزید.
  • رکعت دوم مشابه رکعت اول است با این تفاوت که به جای پنج قنوت چهار قنوت خوانده می‌شود و بعد از دو سجده، با خواندن تشهد و سلام نماز را به پایان می‌بریم.

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

عید فطر در عراق

عید فطر در عراق

ما ایرانی‌ها به واسطه اماکن زیارتی و جاهای دیدنی نجف پیوند ناگسستنی‌ای با این کشور داریم. هر ساله با در اختیار داشتن راهنمای پیاده‌روی اربعین ره‌سپار عراق می‌شویم و به زیارت بزرگان دینی‌مان می‌رویم.

بعضی‌ از مشهدی‌ها هم ترجیح می‌دهند در شب و روزهای احیا در ماه مبارک رمضان بلیط هواپیما مشهد نجف را بخرند و به زیارت امیرالمومنین بروند. به‌هر حال اگر در روزهای پایانی ماه رمضان به عراق سفر کردید، پیشنهاد می‌کنیم برنامه‌تان را طوری بچینید که در تعطیلات عید فطر مهمان عراقی‌ها باشید. عید فطر در عراق بسیار باشکوه برگزار می‌شود. فرقی نمی‌کند در کدام شهر عراق باشید؛ همه‌جا می‌توان شادیِ مسلمانانی که یک ماه به میزبانی پروردگارشان روح و جسم خود را پاکیزه کردند و حالا به استقبال عید رمضان می‌روند را، دید.

عید فطر 1402 در عراق مثل سال‌های دیگر؛ مسلمانان در ساعات اولیه صبح دوش‌به‌دوش هم نماز عید را به‌جا می‌آورند و بعد از اقامه نماز، به دیدار درگذشتگان می‌روند. قبرستان‌های عراق پر می‌شود از بازماندگانی که از برکت عید فطر برای آمرزش و مغفرت درگذشتگان‌شان استفاده می‌کنند. 

عید فطر در ایران معمولا دور روز تعطیل است. اما تعطیلات عید فطر در کشورهای اسلامی باهم متفاوت است. در کشور عراق به مناسبت عید فطر سه روز تعطیل رسمی اعلام می‌شود.

عید فطر 1402 در ترکیه

عید فطر در ترکیه

ترکیه یکی از مقاصد پرطرفدارِ سفر برای ما ایرانیان است. اگر در روزهای نزدیک به عید فطر با خرید بلیط هواپیما استانبول راهی ترکیه می‌شوید، حتما در جشنواره‌های غذا مخصوص عید فطر شرکت کنید، در محله بالات و کادیکوی شیرینی و شکلات عیدی بگیرید و از برندهای مطرح دنیا در مراکز خرید استانبول با تخفیف 30% بهترین اجناس را خرید کنید.

مردم ترکیه تا حد زیادی به روزه گرفتن در ماه رمضان پایبندند. بنابراین در طول ماه مبارک رمضان، روزها تا قبل از افطار گویی تمام کوچه و خیابان در سکوت و آرامش است و بعد از افطار دوباره سرزندگی و هیاهو در شهر آغاز می‌شود. عید فطر در ترکیه (با نام: Ramazan Bayrami) پایان‌بخش ماه رمضان بوده و برای مردم اهمیت زیادی دارد. به همین تا سه روز ادارات، مدارس و اماکن دولتی بخاطر تعطیلی رسمی عید رمضان، بسته هستند. جالب ات بدانید که در شهر استانبول که توریستی‌ترین شهرِ کشور ترکیه به‌حساب می‌آید، در این سه روز می‌توانید از خدمات مترو استانبول، کشتی، اتوبوس و تراموا به‌صورت رایگان استفاده کنید.


عید فطر 1402 در افغانستان

عید فطر عید بزرگ مسلمانان در کشور افغانستان است. آنقدر این روز برای افغانستانی‌ها مبارک و مقدس شمرده می‌شود که دروغ نیست اگر بگوییم که از ماه‌ها قبل، برای بی‌نقص برپا کردن آن برنامه‌ریزی می‌کنند. کوچکترهای فامیل به دست‌بوسی بزرگان فامیل می‌روند و تازه دامادها؛ لباس، طلا و پارچه برای نوعروسانشان عیدی می‌برند.

جالب است بدانید که مردم افغانستان شب قبل عید فطر را عید مرده‌ها می‌دانند و روز عید را روز زنده‌ها. به‌همین خاطر شب قبل عید بعد از اذان شام؛ برای شادی روح اموات حلوا و سمنو می‌پزند و برای آمرزش درگذشتگان دعا می‌کنند. روز عید فطر هم به دید و بازدید و پختن شیرینی و غذاهای عید فطر می‌گذرد.
در کشور افغانستان به مناسبت عید مبارک فطر، تا سه تعطیل رسمی اعلام می‌شود.

عید فطر در عربستان

عید فطر در عربستان

در عربستان بعد از نماز عید فطر مردم با شیرینی از نمازگزاران پذیرایی می‌کنند. درک حال مظلومان و فقیران در عربستان محدود به روزهای ماه مبارک رمضان نیست و در روز عید هم، پذیرایی از نیازمندان و پخش نذورادامه دارد. عید فطر در عربستان 9 روز تعطیل است.


عید فطر در قطر

عید فطر در قطر 13 روز تعطیل رسمی است و مسلمانان با پوشیدن بهترین لباس‌های خود مبارکی این روز را در کنار خانواده و عزیزان خود جشن می‌گیرند. بزرگ‌ترها به کوچک‌ترها عیدی می‌دهند و سنت زیبای صدقه‌دادن به نیازمندان در این روز بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد تا همه از برکت عید فطر بهره‌مند شوند.
در خیابان‌ها، مراکز خرید، نمایشگاه‌ها و هرجا که ظرفیتی برای تجمع افراد و جشن گرفتن را داشته باشد، حال و هوای عید را با جشن و سرور را می‌توان دید.

غذای عید فطر در کشورهای مختلف

غذای عید فطر در کشورهای مختلف

خوشمزه‌ترین سنت عید سعید فطر، غذاها و شیرین‌های مختلفی است که در هر کجای جهان به مناسبت این روز فرخنده پخته و سرو می‌شود. غذای عید فطر در عراق «کلیجه» است. شیرینی مخصوصی که علاوه بر عراق، در بین لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها هم شناخته شده و پرطرفدار بوده و برای مراسم خاص تهیه می‌شود.

در کشور قطر معروف‌ترین خوراکی عید فطر نوعی دسر است. نام این دسر پرطرفدار «بلالیط» بوده که با رشته، زعفران، شکر و گلاب تهیه می‌شود و طعم دلچسبی دارد. مسلمانان قطر در روز عید فطر یک شیرینی خاص دیگر هم دارند که در میان عرب‌ها محبوبیت زیادی دارد. این شیرینی مشهور «لقیمات» یا «لگیمات» نام‌دارد. ظاهر لقیمات شبیه شیرینی بامیه است و از نشاسته ذرت، شیره خرما، آرد سفید و زعفران و هل درست می‌شود.

اگر کنجکاوید بدانید سر سفره مردم عربستان در روز عید فطر چه چیزی خودنمایی می‌کند؛ باید بگوییم در مکه، شیرینی هایی مثل کنافه،طرمبه و زولبیا سفره‌ها را رنگین می‌کند. در شهر ریاض هم غذاهای محلی مثل: حنینی، مطازیز، مرقوق و جریش کام شرکت‌کنندگان در جشن عید فطر را شیرین می‌کند.

 «معمول» نام شیرینی معروفی است که کشورهای اسلامی شناخته شده‌است. اگر در روزهای نزدیک عید فطر در سوریه، لبنان، عراق، مصر یا سودان باشید، احتمالا با این کلوچه‌های خوشمزه پذیرایی می‌شوید.

کلام آخر:

چه خوب است که آشنایی با آداب و رسوم شهر یا کشور مقصد را در برنامه سفرمان بگنجانیم و جایی برای آشنایی با فرهنگ‌های مختلف باز کنیم. یادتان باشد که همیشه می‌توانید در سفرهایتان روی ما در یوتراوز حساب کنید. از معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران و جهان گرفته تا خرید بلیط هواپیما، قطار و رزرو هتل. با شماره 1548 📞 تماس بگیرید و از بهترین خدمات سفر بهره‌مند شوید.


سوالات متداول

تعطیلات عید فطر در ترکیه چند روز است؟

در کشور ترکیه هر سال به مناسبت عید فطر، سه روز تعطیلی رسمی اعلام می‌شود.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز