ورود
جاهای دیدنی نجف اشرف

جاهای دیدنی نجف اشرف

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

نجف به علت قرار داشتن حرم مطهر امام علی (ع) سالانه پذیرای شیعیان بی‌شماری از سراسر جهان است. در گذشته این شهر به دلیل آن که در مسیر کاروان‌هایی که به مکه و مدینه می‌رفتند قرار داشت، از اهمیت زیادی برخوردار بود. هم‌اکنون نیز به عنوان پایگاه سیاسی و اجتماعی شیعیان شناخته می‌شود. در این مقاله وضعیت کلی این شهر، اماکن مذهبی و جاهای دیدنی نجف را با هم بررسی می‌کنیم.

جاهای دیدنی نجف اشرف عموما اماکن مذهبی و زیارتی هستند، اما جالب است بدانید که این شهر برای علاقمندان به تاریخ هم شگفتی‌هایی دارد. زائران و مسافران عزیز می‌توانند پس از به‌جاآوردن مناسک مذهبی، از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این شهر هم دیدن کنند. در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز ، لیست کاملی از زیارت‌گاه‌ها و جاذبه‌های دیدنی نجف را برای‌تان نوشته‌ایم تا با آگاهی کامل بلیط هواپیما نجف را بخرید و به این شهر سفر کنید. پس بدون معطلی سراغ خطوط بعد بروید.

آنچه از جاهای دیدنی نجف در این مقاله می‌خوانیم:

👈خرید بلیط هواپیما نجف یزد با بهترین قیمت از یوتراوز 👉
مکان‌های دیدنی و زیارتی نجف

جاهای دیدنی شهر نجف اشرف

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

حرم مطهر امام علی (ع)

حرم امام علی از جاهای دیدنی نجف


حرم حضرت علی (ع) در مرکز شهر نجف قرار دارد. همانطور که قبلا اشاره کردیم، ساختار اولیه شهر نجف پس از ساخت اولین بارگاه حضرت علی (ع) شکل گرفت. به طوری که خیابان‌های نجف به شکل ستاره به حرم ختم می‌شوند. حرم امام علی در طی سال‌ها به دست افراد زیادی بازسازی شده و توسعه یافته است. بنای امروزی حرم از آثار آل بویه و صحن آن از آثار دوران صفوی است که شامل چهار در، پنج ایوان، یک صحن بزرگ و یک روضه و ضریح می‌شود.


چهار در اصلی صحن:

 • در شمالی ( باب الطوسی)
 • در شرقی (باب الذهب)
 • در غربی (باب سلطانی)
 • در جنوبی (باب قبله)

ایوان‌های صحن:

 • ایوان میزاب الذهب (ناودان طلا)
 • ایوان طلا
 • ایوان جنوبی (ایوان الکبیر)
 • ایوان شمالی
 • ایوان العلماء

قبر مطهر حضرت علی (ع) درون صندوقی خاتم‌کاری‌ قرار دارد که در زمان شاه اسماعیل در دوران صفوی ساخته شده است. رواق‌هایی که در چهار طرف بارگاه قرار دارند نیز توسط هنرمندان ایرانی ساخته شده‌اند. در گرداگرد صحن آرامگاه‌های بزرگان دینی جا گرفته است. در طبقه دوم صحن نیز حجره‌هایی وجود دارند که در گذشته محل سکونت و تحصیل طلاب بوده‌اند. توسعه و به‌سازی حرم هنوز هم ادامه دارد. اغلب مساجد و مکان‌های مقدسی که در ادامه معرفی می‌شوند در محدوده‌ی حرم واقع شده‌اند.


مسجد الراس

مسجد الراس از جاهای دیدنی نجف


این مسجد در دوران ایلخانی و در غرب حرم حضرت علی (ع) ساخته شده است. گمان می‌رود به دلیل موقعیت مکانی این مسجد، که بالای سر حضرت قرار گرفته است به آن الراس گفته می‌شود. روایتی نیز از امام صادق وجود دارد که دفن سر مطهر امام حسین (ع) در آن را، علت نام‌گذاری این مسجد عنوان می‌کند.


مسجد الخضرا نجف

مسجد الخضرا یکی از مساجد قدیمی شهر نجف است. اکنون این مسجد جزئی از حرم مطهر امیرالمومنین محسوب می‌شود و در ضلع شرقی آن قرار گرفته است. جالب است بدانید که مسجد الخضرا در زمان حکومت رژیم بعث بسته شده بود که پس از سقوط صدام به دست آیت‌الله سیستانی بازگشایی شد.


مسجد عمران بن شاهین

این مسجد که در شمال حرم امیرالمؤمنین قرار گرفته، توسط «عمران بن شاهین» بنا شده است. درباره ساخت این مسجد روایتی وجود دارد که به این شرح است؛ در اواسط قرن چهارم، اختلافی بین عمران و عضدالدوله به وجود می‌آید و عمران نذر می‌کند که اگر این اختلاف برطرف شود و عضدالدوله او را ببخشد، رواقی در صحن حرم مطهر امام علی (ع) بنا کند.

درحال‌حاضر درب ورودی این مسجد، در طرف راست راهرو ورودی باب شیخ طوسی قرار دارد. مسجد عمران بن شاهین مدفن بزرگانی چون سید محمدکاظم یزدی، سید محمدکاظم مقدس و محمدباقر قمی است.


مسجد سهله

مسجد سهله در شرق شهر نجف و در 10 کیلومتری شمال شرقی حرم امام علی (ع) قرار دارد. این مسجد یکی از مساجد منتسب به امام زمان (ع) است که در قرن اول قمری ساخته شده است. مسجد سهله شأن و منزلت ویژه‌ای دارد چراکه منزلگاه و عبادتگاه پیامبران زیادی مانند حضرت خضر و ابراهیم بوده و بنابر روایات، امام زمان نیز پس از ظهور در این مسجد سکونت خواهد کرد.


مسجد حنانه

مسجد حنانه در نجف اشرف

روایت‌ می‌شود که زمین این مسجد دو بار در عزای ائمه معصوم ناله سر داده است. یک بار هنگام تشییع امام علی (ع) و بار دیگر در واقعه کربلا و شهادت امام حسین (ع)، هنگامی که سر مبارک ایشان در آن محل گذاشته شده بود. بعدها در این زمین مسجدی بنا شد که آن را حنانه (گریه کننده) نامیدند.


تکیه فرقه بکتاشیه

ادعا می‌شود که این تکیه در زمان حیات حاج بکتاش در قرن هشتم هجری ساخته شده است. بنای این تکیه در ضلع غربی حرم مطهر امیرالمؤمنین قرار دارد. 


حسینیه صحن شریف

در قسمت شمالی حرم، حسینیه‌ای برای استراحت زائران وجود دارد که بنای آن را یکی از خیرین نجف به نام سیدمحسن زینی ساخته است. بنای حسینیه‌ تا زمان صدام مخروبه بود اما پس از سقوط حکومت بعث به همت آیت‌الله سیستانی بازسازی و تکمیل شد.


قبر حضرت آدم و نوح

قبر حضرت آدم در نجف اشرف

محل دفن حضرت آدم و نوح به یقین مشخص نیست اما روایت‌های زیادی وجود دارد که مکان آن‌ها را در نجف عنوان می‌کنند. روایتی از امام صادق (ع) وجود دارد که می‌فرمایند: «بدان که هر گاه حضرت علی (ع) را زیارت کردی، حضرت آدم و نوح را هم زیارت کرده‌ای». ایشان در روایت دیگری نیز می‌فرمایند: «کوفه باغی از باغ های بهشت است، قبر حضرت نوح و قبر حضرت ابراهیم و قبر سیصد و هفتاد پیغمبر دیگر و قبر حضرت علی (ع) در آن قرار دارد».


قبرستان وادی السلام

قبرستان وادی السلام در نجف اشرف

قبرستان تاریخی وادی السلام به عنوان بزرگترین قبرستان جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است. این قبرستان در شمال نجف واقع شده و تا شرق آن ادامه دارد و سالانه بین پانزده تا بیست هزار نفر در آن دفن می‌شوند. در روایات آمده است که قبر دو پیامبر بزرگ، حضرت هود و صالح در وادی السلام قرار دارد. همچنین گفته می‌شود این قبرستان محل رجعت برخی از پیامبران از جمله حضرت رسول (ص) بوده است. مقام‌های امام زمان (عج)، امام صادق (ع) و امام سجاد (ع) در این قبرستان قرار گرفته‌اند.


مقام امام زین العابدین عليه‌السلام

مقامی که به امام سجاد منسوب شده است در محله العماره نجف قرار دارد. گفته می‌شود هرگاه امام زين العابدين برای زیارت جدشان به نجف می‌آمدند در این مکان مشغول عبادت می‌شدند. بعدها مسجد بزرگی در جایگاه نماز ایشان ساخته شد.


مرقد کمیل بن زیاد نخعی

مقبره کمیل بن زیاد در نجف اشرف

دعایی که امروز به دعای کمیل مشهور است، در حقیقت دعای حضرت خضر است که امیر المؤمنین به کمیل آموخته بود. کمیل از فرزندان و یاران باوفای حضرت علی (ع) بود. ایشان در زمان واقعه کربلا در زندان بود و دقیقا یک روز پس از روز عاشورا آزاد شد. پس از آن در کنار مختار جنگید و در نهایت در سن 68 سالگی به دست «حجاج ثقفی» به شهادت رسید. آرامگاه کمیل در مسیر نجف به کوفه و در نزدیکی مسجد حنانه قرار دارد.


بیت امام خمینی

بیت امام خمینی در نجف اشرف

در مهر 1344 امام خمینی به نجف تبعید شدند و تا سال 1356 با فرزندشان آیت‌الله مصطفی خمینی در خانه‌ی محقری در این شهر زندگی می‌کردند.معرفی شهر نجف

جاهای دیدنی نجف کجاست

شهر نجف یا نجف اشرف، یکی از مهم‌ترین شهرهای عراق است که به عنوان پایگاه سیاسی شیعیان در دنیا شناخته می‌شود. این شهر به دلیل مدفن‌بودن امام نخست شیعیان، حضرت علی (ع)، از چنین موقعیت مهمی برخوردار شده است. همچنین این شهر، در گذشته در مسیر کاروان‌هایی که از خشکی راهی حج بودند قرار داشت و این موضوع، اهمیت این شهر را دو چندان می‌کرد. درحال‌حاضر هم، عده زیادی از زائران و عالمان دینی، این شهر را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند.

همچنین هر سال با رسیدن ایام اربعین، زائران ایرانی زیادی با خرید بلیط هواپیما مشهد نجف و بلیط هواپیما تهران نجف، راهی این شهر مقدس می‌شوند تا مسیر نجف به کربلا را با پای پیاده طی کنند. اگر شما هم دنبال خرید بلیط ارزان هواپیمای نجف هستید، می‌توانید بلیط خود را از سایت یوتراوز خریداری کنید. با خرید بلیط از این سایت، علاوه‌بر قیمت پایین‌تر، از تخفیفات دیگر هم برخوردار می‌شوید.

*پیشنهاد می‌کنم اگر اولین بار است که می‌خواهید با هواپیما به نجف سفر کنید، مقاله فرودگاه نجف را مطالعه کنید.


نجف در یک نگاه

اطلاعات کلی شهر

زبان رسمی

عربی و کردی

واحد پول

دینار عراق

کد کشور

۹۶۴++

کد شهری

۳۳+ 

شماره تلفن‌ های اضطراری

پلیس: ۱۲۲۱۰۴

آمبولانس: ۱۲۲

آتش نشانی: ۱۲۲۱۱۵

اختلاف ساعت با ایران

نیم ساعت عقب‌تر

فرودگاه بین المللی

فرودگاه بین‌المللی نجف

موقعیت جغرافیایی شهر نجف

کلمه نجف در منجف ریشه دارد و در لغت به معنای جایی‌ست که آب به آن نمی‌رسد. دلیل نام‌گذاری این شهر، موقعیت جغرافیایی آن است. این شهر بر روی تپه کوتاهی بنا شده که اطراف آن را آب فراگرفته و به همین دلیل نام نجف را به آن داده‌اند.

نجف به لحاظ جهت جغرافیایی در جنوب بغداد، در نزدیکی کوفه بنا شده است. این شهر در گذشته در جاده زمینی بین بغداد و مکه واقع شده بود و در مسیر کاروان‌های زیادی قرار داشت که برای زیارت به مکه می‌رفتند. نجف در حال حاضر 9 کیلومتر از پل کوفه و 85 کیلومتر از کربلا کنونی فاصله دارد.

تاریخ شهر

پس از به‌شهادت‌رسیدن حضرت علی (ع)، ایشان را به طور ناشناس در نزدیکی شهر کوفه دفن کردند. اولین ساختمان برای مقبره حضرت علی (ع) در زمان پادشاهی خلیفه عباسی، هارون‌الرشید، ساخته شد. روایت می‌شود که صد سال پس از شهادت امام علی (ع)، هارون‌الرشید در محلی که جعفر بن محمد (ع) آن را تایید کرده بود، مقبره‌ای بنا کرد. پس از آن در مدت کوتاهی، شهر نجف در اطراف ضریح این حضرت شکل گرفت.

وضعیت آب و هوا

نجف در منطقه کویری بدون پوشش گیاهی قرار گرفته است. به همین جهت تابستان‌های بسیار گرم و سوزان و زمستان‌های بسیار سرد و خشکی دارد. اگر قصد سفر به نجف را دارید این موضوع را به خاطر داشته باشید!


جاذبه‌های تاریخی نجف

شهر نجف قدمتی طولانی و تاریخی پرفراز و نشیب دارد. وجود اماکن مقدسه در این شهر و حوالی آن، تاکیدی بر اهمیت تاریخی آن نیز است. در ادامه با مهمترین بناهای تاریخی نجف آشنا می‌شوید:


مقبره ذى الکفل

مقبره ذی الکفل در نجف اشرف

این مقبره در چهل کیلومتری جاده نجف – حله در کنار نهر فرات جای گرفته و آرامگاه یکی از پیامبران یهود به نام ذی الکفل است. ایشان چون کفیل قوم یهود بود به این نام شناخته می‌شود. اگر به آبادی ذی الکفل بروید در آنجا قعله آجری کوچکی مشاهده می‌کنید که مقبره در آن قرار گرفته است. پشت این قلعه مسجدی وجود دارد که دختر ذی الکفل و چهار نفر از حواریون در آن دفن شده‌اند.


برج باستانی نمرود

یکی از قدیمی‌ترین برج‌های آجری در دنیا که هنوز هم با وجود تخریب و فرسودگی پابرجاست، برج نمرود است. این برج در کنار شط و بالاتر از آبادی ذی الکفل قرار دارد و جزو آثار شهر باستانی بابل شناخته می‌شود. معروف است که از این برج حضرت ابراهیم را به داخل آتش انداخته‌اند.


قصر خُوَرنق

این قصر در شرق شهر نجف قرار دارد و به دستور یکی از پادشاهان قبیله لخم (Lakhm)، به جهت اقامت یزدگرد یا بهرام بنا شده است. قصر خورنق در اشعار دوران جاهلیت به عنوان یکی از سی عجایب جهان شمرده می‌شد که ساختن آن 30 سال به طول انجامیده بود. در حال حاضر مخروبه‌ی کوچکی از این قصر به جا مانده است.


بازار اصلی شهر نجف

بازار بزرگ نجف یکی از مشهورترین بازارهای شهر نجف عراق است که روبروی حرم علی بن ابی طالب (ع) واقع شده است. این بازار با سقفی آهنی پوشانده شده و ساختمان آن به سبک بازارهای عثمانی است. بسیاری از زائران و گردشگران از کشورهای مختلف بعد از زیارت خود از این بازار دیدن می‌کنند تا از تماشای اجناس مختلف و خرید سوغاتی لذت ببرند. حجره‌های این بازار محصولات مختلفی از جمله جانماز، تسبیح، مهر، چادر، عطر، صنایع دستی زیبا، طلا و جواهرات، لباس و شیرینی‌جات محلی را عرضه می‌کنند.


دریاچه نجف یا بحر النجف

شاید شما هم از وجود دریاچه زیبای نجف بی‌خبر بوده باشید. در نجف، دریاچه‌ا‌ی فصلی وجود دارد که به دریای نجف یا بحر النجف معروف است. این دریاچه نمکی، از طریق رود «وادی الملح» به فرات متصل می‌شود. متاسفانه این دریاچه در سال‌های اخیر به دلیل تغیرات اقلیمی در معرض خشکسالی قرار گرفته است.

سفر به نجف با یوتراوز

با جاهای دیدنی شهر نجف آشنا شدید؛ سعی ما بر این بود که علاوه بر جاهای دیدنی زیارتی نجف شما را با دیگر جاذبه‌های این شهر هم آشنا کنیم. اگر قصد سفر به نجف را دارید، می‌توانید با خرید بلیط هواپیما تهران نجف یا خرید بلیط هواپیما مشهد نجف از یوتراوز با بهترین قیمت و با آرامش کامل به نجف سفر کنید. یادتان باشد که برای رزرو هتل و استفاده رایگان از مشاوره کارشناسان یوتراوز در زمینه گردش و اقامت در سفر، می‌توانید با شماره 1548📞 تماس بگیرید.سوالات متداول

نجف مترو دارد؟

ساخت متروی نجف در دستور کار قرار دارد و به زودی افتتاح خواهد شد. گفته می‌شود که این مترو سه خط خواهد داشت که یک خط آن به کربلا می‌رود.

جاهای دیدنی نجف کجاست؟

نجف علاوه بر حرم حضرت علی (ع)، مساجد تاریخی و اماکن مذهبی، جاذبه‌های تاریخی و گردشگری نیز دارد. در این مقاله می‌توانید لیست جاهای دیدنی نجف را ببینید.

نجف برای چه مشهور است؟

نجف به علت قرار داشتن حرم مطهر علی (ع) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مرقد کمیل بن زیاد کجاست؟

آرامگاه کمیل در مسیر نجف به کوفه و در نزدیکی مسجد حنانه قرار دارد.

قبر حضرت آدم کجاست؟

در روایت‌های زیادی مکان دفن حضرت آدم، شهر نجف اشرف در عراق عنوان شده است.

قبرستان وادی السلام کجاست؟

قبرستان وادی السلام در نجف اشرف کشور عراق قرار دارد. جنوب این قبرستان بزرگ به خیابان علی بن ابی طالب و حرم حضرت علی و شمال آن به منطقه حی المهندسین می‌رسد. شرق قبرستان به سمت جاده نجف - کربلاست و غرب آن به بحر النجف می‌رسد.

چگونه به نجف بروم؟

هر روز پروازهای زیادی از ایران به فرودگاه نجف صورت می‌گیرد. زائران می‌توانند در صورت تمایل یا از طریق پروازهای مستقیم و یا به صورت زمینی به نجف سفر کنند. خرید بلیط هواپیما تهران به نجف و بلیط هواپیما مشهد به نجف از یوتراوز، پیشنهاد ویژه ما برای سفر به نجف اشرف است.

برای سفر به نجف به ویزا نیاز دارم؟

از 3 آبان 1400 تا اطلاع ثانوی، سفر به عراق برای افراد دارای گذرنامه ایرانی (برای سفر هوایی فقط)، نیاز به ویزا ندارد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 1548 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز