ورود
نجف اشرف عراق

جاهای دیدنی نجف اشرف

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...

نجف به علت قرار داشتن حرم مطهر امام علی (ع) سالانه پذیرای شیعیان بی‌شماری از سراسر جهان است. در گذشته این شهر به دلیل آن که در مسیر کاروان‌هایی که به مکه و مدینه می‌رفتند قرار داشت، از اهمیت زیادی برخوردار بود. هم‌اکنون نیز به عنوان پایگاه سیاسی و اجتماعی شیعیان شناخته می‌شود. در این مقاله وضعیت کلی این شهر، اماکن مذهبی و جاهای دیدنی نجف را با هم بررسی می‌کنیم.

جاهای دیدنی نجف اشرف عموما اماکن مذهبی و زیارتی هستند، اما این شهر برای علاقمندان به تاریخ هم جاذبه‌هایی دارد. زائران و مسافران عزیز می‌توانند پس از به جا آوردن مناسک مذهبی به دیدن این اماکن نیز بروند. اگر قصد خرید سوغات عراق را داشته باشید هم می‌توانید به بازار بزرگ نجف مراجعه کنید. 

آنچه از جاهای دیدنی نجف در این مقاله با هم می‌خوانیم:


معرفی شهر نجف

شهر نجف یا نجف اشرف یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین شهرهای عراق است که به عنوان پایگاه سیاسی شیعیان شناخته می‌شود. این شهر به دلیل مدفن بودن امام نخست شیعیان، حضرت علی (ع) از چنین موقعیت مهمی برخوردار شده است. پیشنهاد می‌کنیم بلیط هواپیما مشهد نجف و برعکس معراج را از یوتراوز بخرید.اطلاعات کلی شهر

زبان رسمی

عربی و کردی

واحد پول

دینار عراق

کد کشور

۹۶۴++

کد شهری

۳۳+ 

شماره تلفن‌ های اضطراری

پلیس: ۱۲۲۱۰۴

آمبولانس: ۱۲۲

آتش نشانی: ۱۲۲۱۱۵

اختلاف ساعت با ایران

نیم ساعت عقب‌تر

فرودگاه بین المللی

فرودگاه بین‌المللی نجف


موقعیت جغرافیایی شهر نجف

نجف در منجف ریشه دارد و در لغت به معنای جایی است که آب به آن نمی‌رسد. دلیل نام‌گذاری این شهر موقعیت جغرافیایی آن است. نجف بر روی تپه کوتاهی بنا شده که اطراف آن را آب فراگرفته است. موقعیت مکانی این شهر موجب می‌شود که آب به کوفه و مقبره‌های آن نرسد. این شهر مهم در جنوب بغداد در نزدیکی کوفه بنا شده است که در گذشته در جاده زمینی بین بغداد و مکه واقع شده بود و در مسیر کاروان‌های زیادی قرار داشت که برای زیارت به مکه می‌رفتند. این شهر در حال حاضر 9 کیلومتر از پل کوفه و 85 کیلومتر از کربلا فاصله دارد.


تاریخ شهر

پس از به شهادت رسیدن حضرت علی (ع)، ایشان را به طور ناشناس در نزدیکی شهر کوفه دفن کردند. اولین ساختمان برای مقبره حضرت علی (ع) در زمان پادشاهی خلیفه عباسی، هارون‌الرشید، ساخته شد. روایت می‌شود که صد سال پس از شهادت امام علی (ع)، هارون‌الرشید در محلی که جعفر بن محمد (ع) آن را تایید کرده بود، مقبره‌ای بنا کرد. پس از آن در مدت کوتاهی شهر نجف در اطراف ضریح مطهر شکل گرفت.


وضعیت آب و هوا

نجف در منطقه کویری بدون پوشش گیاهی قرار گرفته است. به همین جهت تابستان‌های بسیار گرم و سوزان و زمستان‌های بسیار سرد و خشکی دارد. اگر قصد سفر به نجف را دارید این موضوع را به خاطر داشته باشید!


ارزان‌ترین پروازهای تهران نجفخرید بلیط هواپیما


لیست جاهای دیدنی نجف

 • دریاچه نجف
 • حرم امیرالمومنین علی (ع)
 • مسجد الراس
 • مسجد الخضرا
 • مسجد عمران بن شاهین
 • مسجد سهله
 • مسجد حنانه
 • تکیه فرقه بکتاشیه
 • حسینیه صحن شریف
 • قبر حضرت آدم و نوح
 • قبرستان وادی السلام
 • مقام امام زین العابدین
 • آرامگاه کمیل بن زیاد نخعی
 • بیت امام خمینی
 • مقبره ذی الکفل
 • برج باستانی نمرود
 • قصر خورنق
 • بازار بزرگ شهر

دریاچه نجف یا بحر النجف

شاید شما هم مانند من از وجود دریاچه زیبای نجف بی‌خبر بوده باشید. در نجف دریاچه‌ا‌ی فصلی وجود دارد که به دریای نجف یا بحر النجف معروف است. این دریاچه نمکی از طریق رود «وادی الملح» به فرات متصل می‌شود و در سال‌های اخیر به دلیل تغیرات اقلیمی در معرض خشکسالی قرار گرفته است.


اماکن مذهبی و زیارتی نجف

شهر نجف یکی از مهمترین مقصدهای گردشگری زیارتی برای شیعیان جهان است و دلیل اصلی آن وجود حرم مطهر امام علی (ع) و اماکن مذهبی بسیار زیادی گرداگرد آن یا در دیگر نقاط شهر نجف است. از آنجایی که بیشتر شیعیان ایران برای زیارت حرم شریف امام علی (ع) و زیارت حرم مطهر امام حسین (ع) راهی کشور عراق می‌شوند، این شهر به یکی از مهمترین مقصدهای سفر به‌ویژه در ایام ماه محرم تبدیل می‌شود. در ادامه قصد داریم تا مهمترین اماکن مذهبی شهر نجف را معرفی کنیم.


حرم مطهر امام علی (ع)

حرم امام علی

حرم حضرت علی (ع) در مرکز شهر نجف قرار دارد. همانطور که قبلا اشاره کردیم، ساختار اولیه شهر نجف پس از ساخت اولین بارگاه برای حضرت علی (ع) شکل گرفت. به طوری که خیابان‌های نجف به شکل ستاره به حرم ختم می‌شوند. حرم در طی سال‌ها به دست افراد زیادی بازسازی شده و توسعه یافته است. بنای امروزی حرم از آثار آل بویه و صحن آن از آثار دوران صفوی است که چهار در، پنج ایوان، یک صحن بزرگ و یک روضه و ضریح را به شرح زیر شامل می‌شود.


چهار در اصلی صحن:

 • در شمالی ( باب الطوسی)
 • در شرقی (باب الذهب)
 • در غربی (باب سلطانی)
 • در جنوبی (باب قبله)

ایوان‌های صحن:

 • ایوان میزاب الذهب (ناودان طلا)
 • ایوان طلا
 • ایوان جنوبی (ایوان الکبیر)
 • ایوان شمالی
 • ایوان العلماء

قبر مطهر حضرت علی (ع) درون صندوقی خاتم‌کاری‌ قرار دارد که در زمان شاه اسماعیل در دوران صفوی ساخته شده است. رواق‌هایی که در چهار طرف بارگاه قرار دارند نیز توسط هنرمندان ایرانی ساخته شده‌اند. در گرداگرد صحن آرامگاه‌های بزرگان دینی جا گرفته است. در طبقه دوم صحن نیز حجره‌هایی وجود دارند که در گذشته محل سکونت و تحصیل طلاب بوده‌اند. توسعه و به‌سازی حرم هنوز هم ادامه دارد. اغلب مساجد و مکان‌های مقدسی که در ادامه معرفی می‌شوند در محدوده‌ی حرم واقع شده‌اند.


مسجد الراس

مسجد الراس در نجف اشرف

این مسجد در دوران ایلخانی و در قسمت غربی صحن حرم حضرت علی (ع) ساخته شده است. گمان می‌رود به دلیل موقعیت مکانی این مسجد که بالای سر حضرت قرار گرفته است به آن الراس گفته می‌شود. روایتی نیز از امام صادق وجود دارد که دفن سر مطهر امام حسین (ع) در آن را، علت نام‌گذاری این مسجد عنوان می‌کند.


مسجد الخضرا نجف

مسجد الخضرا یکی از مساجد قدیمی شهر نجف است. اکنون این مسجد جزئی از حرم مطهر محسوب می‌شود که در ضلع شرقی آن قرار گرفته است. این مسجد در زمان حکومت رژیم بعث بسته شده بود و  پس از سقوط صدام به دست آیت‌الله سیستانی بازگشایی شد.


مسجد عمران بن شاهین

این مسجد در شمال صحن حرم مطهر امیرالمؤمنین (ع) توسط عمران بن شاهین بنا شده است. روایت شده که در اواسط قرن چهارم اختلافی بین عمران و عضدالدوله به وجود آمد و عمران نذر کرد که اگر این اختلاف برطرف شود و عضدالدوله او را ببخشد، رواقی در صحن حرم مطهر امام علی (ع) بنا کند. درب ورودی مسجد در طرف راست راهروی ورودی باب شیخ طوسی قرار دارد. این مسجد مدفن بزرگانی چون سید محمدکاظم یزدی، سید محمدکاظم مقدس و محمدباقر قمی است.


مسجد سهله

مسجد سهله در شرق شهر نجف و در 10 کیلومتری شمال شرقی حرم امام علی (ع) قرار دارد. این مسجد یکی از مساجد منتسب به امام زمان (ع) است که در قرن اول قمری ساخته شده است. مسجد سهله شأن و منزلت ویژه‌ای دارد چراکه منزلگاه و عبادتگاه پیامبران زیادی مانند حضرت خضر و ابراهیم بوده و بنابر روایات، امام زمان نیز پس از ظهور در این مسجد سکونت خواهد کرد.


مسجد حنانه

مسجد حنانه در نجف اشرف

روایت‌ می‌شود که زمین این مسجد دو بار در عزای ائمه معصوم ناله سر داده است. یک بار هنگام تشییع امام علی (ع) و بار دیگر در واقعه کربلا و شهادت امام حسین (ع)، هنگامی که سر مبارک ایشان در آن محل گذاشته شده بود. بعدها در این زمین مسجدی بنا شد که آن را حنانه (گریه کننده) نامیدند.


تکیه فرقه بکتاشیه

ادعا می‌شود که این تکیه در زمان حیات حاج بکتاش در قرن هشتم هجری ساخته شده است. بنای این تکیه در ضلع غربی حرم مطهر امیرالمؤمنین قرار دارد. 


حسینیه صحن شریف

در قسمت شمالی حرم، حسینیه‌ای برای استراحت زائران وجود دارد که بنای آن را یکی از خیرین نجف به نام سیدمحسن زینی ساخته است. بنای حسینیه‌ تا زمان صدام مخروبه بود اما پس از سقوط حکومت بعث به همت آیت‌الله سیستانی بازسازی و تکمیل شد.


قبر حضرت آدم و نوح

قبر حضرت آدم در نجف اشرف

محل دفن حضرت آدم و نوح به یقین مشخص نیست اما روایت‌های زیادی وجود دارد که مکان آن‌ها را در نجف عنوان می‌کنند. روایتی از امام صادق (ع) وجود دارد که می‌فرمایند: «بدان که هر گاه حضرت علی (ع) را زیارت کردی، حضرت آدم و نوح را هم زیارت کرده‌ای». ایشان در روایت دیگری نیز می‌فرمایند: «کوفه باغی از باغ های بهشت است، قبر حضرت نوح و قبر حضرت ابراهیم و قبر سیصد و هفتاد پیغمبر دیگر و قبر حضرت علی (ع) در آن قرار دارد».


قبرستان وادی السلام

قبرستان وادی السلام در نجف اشرف

قبرستان تاریخی وادی السلام به عنوان بزرگترین قبرستان جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است. این قبرستان در شمال نجف واقع شده و تا شرق آن ادامه دارد و سالانه بین پانزده تا بیست هزار نفر در آن دفن می‌شوند. در روایات آمده است که قبر دو پیامبر بزرگ، حضرت هود و صالح در وادی السلام قرار دارد. همچنین گفته می‌شود این قبرستان محل رجعت برخی از پیامبران از جمله حضرت رسول (ص) بوده است. مقام‌های امام زمان (عج)، امام صادق (ع) و امام سجاد (ع) در این قبرستان قرار گرفته‌اند.


مقام امام زین العابدین عليه‌السلام

مقامی که به امام سجاد منسوب شده است در محله العماره نجف قرار دارد. گفته می‌شود هرگاه امام زين العابدين برای زیارت جدشان به نجف می‌آمدند در این مکان مشغول عبادت می‌شدند. بعدها مسجد بزرگی در جایگاه نماز ایشان ساخته شد.


مرقد کمیل بن زیاد نخعی

مقبره کمیل بن زیاد در نجف اشرف

دعایی که امروز به دعای کمیل مشهور است، در حقیقت دعای حضرت خضر است که امیر المؤمنین به کمیل آموخته بود. کمیل از فرزندان و یاران باوفای حضرت علی (ع) بود. ایشان در زمان واقعه کربلا در زندان بود و دقیقا یک روز پس از روز عاشورا آزاد شد. پس از آن در کنار مختار جنگید و در نهایت در سن 68 سالگی به دست «حجاج ثقفی» به شهادت رسید. آرامگاه کمیل در مسیر نجف به کوفه و در نزدیکی مسجد حنانه قرار دارد.


بیت امام خمینی

بیت امام خمینی در نجف اشرف

در مهر 1344 امام خمینی به نجف تبعید شدند و تا سال 1356 با فرزندشان آیت‌الله مصطفی خمینی در خانه‌ی محقری در این شهر زندگی می‌کردند.


سفر راحت به نجف با یوتراوزمقایسه قیمت و خرید


اماکن تاریخی نجف

شهر نجف قدمتی طولانی و تاریخی پرفراز و نشیب دارد. وجود اماکن مقدسه در این شهر و حوالی آن، تاکیدی بر اهمیت تاریخی آن نیز است. در ادامه با مهمترین بناهای تاریخی نجف آشنا می‌شوید:


مقبره ذى الکفل

مقبره ذی الکفل در نجف اشرف

این مقبره در چهل کیلومتری جاده نجف – حله در کنار نهر فرات جای گرفته و آرامگاه یکی از پیامبران یهود به نام ذی الکفل است. ایشان چون کفیل قوم یهود بود به این نام شناخته می‌شود. اگر به آبادی ذی الکفل بروید در آنجا قعله آجری کوچکی مشاهده می‌کنید که مقبره در آن قرار گرفته است. پشت این قلعه مسجدی وجود دارد که دختر ذی الکفل و چهار نفر از حواریون در آن دفن شده‌اند.


برج باستانی نمرود

یکی از قدیمی‌ترین برج‌های آجری در دنیا که هنوز هم با وجود تخریب و فرسودگی پابرجاست، برج نمرود است. این برج در کنار شط و بالاتر از آبادی ذی الکفل قرار دارد و جزو آثار شهر باستانی بابل شناخته می‌شود. معروف است که از این برج حضرت ابراهیم را به داخل آتش انداخته‌اند.


قصر خُوَرنق

این قصر در شرق شهر نجف قرار دارد و به دستور یکی از پادشاهان قبیله لخم (Lakhm)، به جهت اقامت یزدگرد یا بهرام بنا شده است. قصر خورنق در اشعار دوران جاهلیت به عنوان یکی از سی عجایب جهان شمرده می‌شد که ساختن آن 30 سال به طول انجامیده بود. در حال حاضر مخروبه‌ی کوچکی از این قصر به جا مانده است.


بازار اصلی شهر نجف

بازار بزرگ نجف یکی از مشهورترین بازارهای شهر نجف عراق است که روبروی حرم علی بن ابی طالب (ع) واقع شده است. این بازار با سقفی آهنی پوشانده شده و ساختمان آن به سبک بازار عثمانی است. بسیاری از زائران و گردشگران از کشورهای مختلف از آن دیدن می‌کنند تا از تماشای اجناس مختلف و زیبایی منحصربه‌فرد آن‌ها لذت ببرند. حجره‌های این بازار محصولات مختلفی از جمله جانماز، تسبیح، مهر، چادر، عطر، صنایع دستی زیبا، طلا و جواهرات، لباس و شیرینی‌جات محلی را عرضه می‌کنند.

سوالات متداول

نجف مترو دارد؟

ساخت متروی نجف در دستور کار قرار دارد و به زودی افتتاح خواهد شد. گفته می‌شود که این مترو سه خط خواهد داشت که یک خط آن به کربلا می‌رود.

جاهای دیدنی نجف کجاست؟

نجف علاوه بر حرم حضرت علی (ع)، مساجد تاریخی و اماکن مذهبی، جاذبه‌های تاریخی و گردشگری نیز دارد. در این مقاله می‌توانید لیست جاهای دیدنی نجف را ببینید.

نجف برای چه مشهور است؟

نجف به علت قرار داشتن حرم مطهر علی (ع) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مرقد کمیل بن زیاد کجاست؟

آرامگاه کمیل در مسیر نجف به کوفه و در نزدیکی مسجد حنانه قرار دارد.

قبر حضرت آدم کجاست؟

در روایت‌های زیادی مکان دفن حضرت آدم، شهر نجف اشرف در عراق عنوان شده است.

قبرستان وادی السلام کجاست؟

قبرستان وادی السلام در نجف اشرف کشور عراق قرار دارد. جنوب این قبرستان بزرگ به خیابان علی بن ابی طالب و حرم حضرت علی و شمال آن به منطقه حی المهندسین می‌رسد. شرق قبرستان به سمت جاده نجف - کربلاست و غرب آن به بحر النجف می‌رسد.

چگونه به نجف بروم؟

هر روز پروازهای زیادی از ایران به فرودگاه نجف صورت می‌گیرد. زائران می‌توانند در صورت تمایل یا از طریق پروازهای مستقیم و یا به صورت زمینی به نجف سفر کنند. خرید بلیط هواپیما تهران به نجف و بلیط هواپیما مشهد به نجف از یوتراوز، پیشنهاد ویژه ما برای سفر به نجف اشرف است.

برای سفر به نجف به ویزا نیاز دارم؟

از 3 آبان 1400 تا اطلاع ثانوی، سفر به عراق برای افراد دارای گذرنامه ایرانی (برای سفر هوایی فقط)، نیاز به ویزا ندارد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 1548 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه
 • مسجدهای معروف استانبول

  استانبول، خانه مهم‌ترین و زیباترین مسجدهای دنیاست. تا جایی‌که خیلی‌ها استانبول را با نام شهر مناره‌ها می‌شناسند. مسجدهایی که هرکدامشان نه‌‌تنها محلی برای عبادت مسلمان‌ها هستند، بلکه برگی از تاریخ ترکیه هم به‌شمار می‌آیند و قصه‌های متفاوتی برای تعریف کردن دارند. در مسجدهای معروف استانبول می‌توانید با معماری، هنر و فرهنگ ترکیه در زمان امپراطوری عثمانی آشنا شوید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید. در این مقاله از یومگ می‌خواهیم به تماشای زیباترین مسجدهای دنیا برویم. پس با ما همراه بمانید.

 • محله فاتح استانبول

  بعید است کسی به استانبول سفر کند و گذرش به محله فاتح نیفتد! می‌پرسید چرا؟ چون چند مورد از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول، مراکز خرید، بازارها و مراکز تفریحی در حوالی این محله قرار دارند. به جرات می‌توان گفت فاتح، مهم‌ترین محله استانبول است. به خواندن ادامه دهید تا همه‌ دیدنی‌های آن را معرفی کنیم.

 • بازار لباس استانبول

  گاهی داشتن ظاهری مناسب و پوشیدن لباسی شکیل آن‌قدر مهم می‌شود که حاضریم برای خرید لباس به نقاط دور سفر کنیم. بنابراین با توجه به کیفیت بالای دوخت و طراحی لباس در کشور ترکیه، بازار لباس استانبول اولین گزینه‌ایست که به ذهنمان می‌آید. با ما باشید تا معروف‌ترین بازار لباس استانبول را بشناسید.

دیدگاهتان را بنویسید
325 هـزار تومـان تـخفیـف خــریـد
پرواز داخلی پرواز خارجی رزرو هتل
امکانات
تخفیف