ورود
مسافرت سه روزه به تهران

برنامه سفر سه روزه به تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

برنامه سفر سه روزه به تهران، پیشنهادی‌ست برای همه آنها که عزمشان را جزم کرده‌اند تا تهران را به عنوان مقصدی برای سفر، گشت‌وگذار و تفرج برگزینند.

برنامه سفر سه روزه به تهران، پایتخت کشورمان را از نگاهی دیگر، از زاویه‌ای متفاوت به شما معرفی می‌کند. این سفر سه روزه‌ کوتاه بیشتر حکم پیشنهادی را دارد برای سفر اولی‌ها، برای گردشگرانی که تصمیم گرفته‌اند اولین بار به تهران سفر کنند. چراکه در سفرهای بعد سررشته کار به دستتان خواهد آمد و خودتان برنامه سفر خود را خواهید چید. بی‌جهت نیست که سعدی رضوان الله تعالی غزلی را با این مصرع آغاز کرده است که «بسیار سفر باید تا پخته شود خامی».
با مجله گردشگری یوتراوز همراه و همسفر شوید.

آنچه از برنامه سفر سه روزه به تهران می‌خوانید:مسافرت سه روزه به تهران

چرا پیشنهاد من مسافرت سه روزه به تهران است؟ چون تهران در دسترس‌ترین مقصدی‌ست که می‌توانید یک تعطیلی سه روزه که الحمدالله در تقویم ما کم نیست از این تعطیلی‌ها، یا یک آخر هفته به اضافه یک روز مرخصی، یا حتی دو روز تعطیلی رسمی به همراه یک بین‌التعطیلین را به این سفر اختصاص دهید. البته قصدم این است که راهنمای سفر به تهران را کمی با چاشتنی خوشمزگی همراه کنم که خسته‌تان نکند، وگرنه جور کردن این سه روز برای سفر تهران کاملا در اختیار خودتان است.

از طرفی برخلاف تصور بسیاری که تهران را مقصدی برای سفر کاری می‌دانند، من این شهر را پر از جذابیت‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی می‌شناسم و همین باعث می‌شود تا نگاهم به آن، مقصدی باشد برای همه‌جور گردشگری با هر نوع سلیقه‌ای. اما برای شروع تهران‌گردی، سه روز را کافی می‌دانم، از آنجا که دیدنِ همه جذابیت‌های تهران زمان بیشتری می‌طلبد و اگر تهران‌گردی مطلوبتان باشد، از این سه روزه‌ها زیاد خواهید داشت.

تهران مقصد محبوب دانشجویان، ورزشکاران، فرهنگ‌دوستان، هنرمندان و همه کسانی‌ست که کس‌وکاری آنجا دارند و می‌توانند به بهانه دیدوبازدید هم به این شهر سفر کنند، خیلی‌ها برای شروع کسب‌وکارشان نیاز دارند که دوره‌ای، همایشی، کنفرانسی، یا آموزشی در تهران تجربه کنند، یا به واسطه علاقمندی‌شان در نمایشگاهی شرکت کنند، یا از یک گالری هنری بازدید کنند، یا به دیدن دوستان و اقوام خود بروند و هزارویک بهانه دیگر برای تهران‌گردی جور کنند. به هرحال تهران، پایتخت کشورمان است و دیدنش می‌ارزد به اینکه دستِ کم یک مسافرت سه روزه تهران را در لیست سفرهایتان قرار دهید.

برای سفر اول به تهران، همان مسافرت سه روزه کافی‌ست؛ نه آنقدر طولانی‌ست که جسم‌وجانتان را خسته و جیبتان را خالی کند و نه آنقدر کوتاه که نتوانید آنطور که باید و شاید بازدیدش کنید. برای اولین سفر، همان سه روز را برنامه‌‎ریزی کنید و بعد اگر از این بازدید کیفتان کوک شد، برنامه سه روزه و حتی چند روزه بعدی را بچینید.

بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان


اسباب رفتن را مهیا کنید

رزرو آنلاین بلیط هواپیما، قطار و هتل

روش سفر را انتخاب کنید؛ می‌خواهید با هواپیما سفر کنید، یا قطار، با اتوبوس یا با خودرو شخصی؟ خوبی تهران به این است که روش‌های مختلفی برای عزیمت را پیش‌روی شما قرار می‌دهد. بسته به اینکه در کدام شهر ایران ساکن هستید و از کدام مبدأ میل پایتخت را کرده‌اید، روش‌های مختلفی برای سفر پیش‌روی شما خواهد بود. اگر شهر محل سکونت شما فرودگاه و پروازهای فعالی به سمت تهران دارد، خرید بلیط هواپیما می‌تواند روش مورد علاقه شما باشد، اگر شهر شما ایستگاه راه‌آهن دارد، خرید بلیط قطار انتخاب مقرون‌به‌صرفه‌تری است و اگر هیچکدام از این دو در اختیارتان نیست، روش بعدی می‌تواند سفر با اتوبوس یا خودرو شخصی باشد.

شاید حتی بتوانید با اتوبوس و خودرو شخصی به نزدیکترین شهری که فرودگاه یا ایستگاه راه‌آهن دارد سفر کنید و از آنجا طریق سفرتان را برگزینید. در این صورت، به آن سه روز برنامه تهران‌گردی، باید زمانی که در راه هستید را هم اضافه کنید؛ یعنی مسافرت سه روزه تهران + مدت زمانی که در راه هستید.

بعد از انتخاب روش سفر که هوایی باشد یا ریلی یا زمینی، باید به فکر خرید بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس باشید. در خصوص خرید بلیط هواپیما و قطار، من بدون تردید یوتراوز را به شما معرفی می‌کنم که امکان خریدی امن و راحت را برایتان فراهم می‌سازد. باید به سایت https://utravs.com مراجعه کنید و بلیط هواپیما یا قطار را بخرید. خوبی رزرو از یوتراوز به تعداد بالای پروازها و قطارهایی‌ست که مقصدشان تهران است؛ یعنی دستتان در انتخاب باز است. از طرفی این سایت تخفیف‌های و جشنواره‌های گاه‌وبی‌گاه هم زیاد دارد که همان خودش می‌تواند بهانه‌ای برای سفر به تهران باشد. فکرش را بکنید، اولین تجربه سفرتان به تهران را با بلیط‌های تخفیف‌خورده یوتراوز تجربه کنید. از این بهتر نمی‌شود.

اما، اگر روش انتخابی شما اتوبوس باشد، در این صورت بهترین انتخاب مراجعه حضوری یا تماس تلفنی با پایانه حمل‌ونقل شهری‌‌ست که مبدا سفر شماست. بعید می‌دانم نتوانید بلیط اتوبوس تهران را رزرو کنید. چون تهران 4 پایانه حمل‌ونقل بین شهری دارد؛ که یعنی تعداد بالای سفرهای اتوبوسی به تهران از مبدا‌های مختلف.

اگر قصدتان سفر به تهران با اتوبوس است، حتما بپرسید که اتوبوس شما به کدام پایانه تهران می‌رود. چون بر اساس آن می‌توانید برای محل اقامت خود و انتخاب مکان‌های دیدنی تهران برنامه‌ریزی کنید.

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

جاومکان شبمانی را مشخص کنید

بعد از انتخاب روش سفر، نوبت به پیدا کردن جا و مکان اقامت می‌رسد. تهران به لطف پایتخت بودنش، پر است از هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌ها و مسافرخانه‌ها و هاستل‌ها؛ از یک ستاره تا پنج ستاره، از لوکس تا ساده و بی‌آلایش، از هتل‌های فرودگاهی تا هتل‌های نزدیک نمایشگاه بین‌المللی تهران، از هتل‌های تهران‌پارس تا هتل‌های خیابان ولیعصر، از هتل‌های مرکز تهران تا هتل‌های خارج از طرح ترافیک تهران، خلاصه هرچه از انواع هتل و اقسام اقامتگاه بخواهید در تهران مهیاست.

برای رزرو هتل در تهران من باز هم یوتراوز را پیشنهاد می‌کنم؛ به 2 دلیل بسیار مهم که اولی تنوع بالای هتل و اقامتگاه در تهران است و دومی، تخفیف‌هایی است که یوتراوز برای مشتریان پروپاقرص خود دارد و این یعنی در اولین سفرتان به تهران، نگران جا و مکانِ شبمانی نخواهید بود.
در ادامه لینک


را آورده‌ام که در انتخاب بهترین مکان شبمانی در سفر سه روزه به تهران کمکتان می‌کند. پیشنهاد من این است که اگر در انتخاب هتل مناسب برای سفر به تهران از سایت یوتراوز موفق نشدید، که جزو محالات است، با شماره 1548 📞 تماس بگیرید و هتل خود را رزرو کنید.خوردوخوراک سفر را دریابید

غذاها و کافه‌های خیابانی تهران


درخصوص خوردو خوراک سفر سه روزه شما به تهران گزینه‌های بسیاری پیش‌رویتان است:

اگر اهل غذاهای آماده باشید که تهران پر است از رستوران‌ها و کافه‌ها و کبابی‌ها و فست‌فودی‌ها که گویا وجودشان جزو فاکتورهای شهری محله‌های تهران محسوب می‌شود و همه جا می‌توانید به راحتی پیدایشان کنید.

اگر هتل محل اقامت شما از نوع چهارستاره و پنج‌ستاره باشد که معمولا خودش رستوران آن هم نه یک نوع، بلکه چند نوع دارد و می‌توانید غذای خود را در همان هتل نوش جان کنید.

اگر همیشه خدا دست‌به‌گوشی هستید که باز هم راه چاره پیداست؛ به لطف اپلیکیشن‌های غذا، پیدا کردن نزدیک‌ترین رستوران و فست فود و غذای خانگی به محل اقامت شما کار آسانی‌ست و می‌توانید با چند دقیقه گشت‌وگذار در یکی از این اپلیکیشن‌ها، غذای مورد علاقه‌تان رو آنلاین سفارش دهید.

اگر دست پخت مبارک خوب است و علاقمند به تجربه سفر از نوع سلف کترینگ (self-catering) هستید و هتل یا هتل‌آپارتمان محل اقامتتان هم امکان پخت‌وپز را به شما می‌دهد، که نورعلی‌نور است، بخرید و بپزید و از دست پخت خود لذت ببرید.
برنامه تهران‌گردی را بچینید

تهران‌گردی کجا برویم؟ حالا که فکرتان از بابت اسباب‌واثاثیه سفر راحت شد، وقت آن رسیده که برنامه تهران‌گردی را بچینید، جاهای دیدنی موردعلاقه‌تان را لیست و تهران‌گردی را شروع کنید. قبل از اینکه پیشنهادی در این باره بدهم، از شما می خواهم نگاهی به مقاله جاهای دیدنی تهران بیندازید و لیست کاملی از مکان‌های دیدنی که آنجا آورده‌ام را ببینید.

در این مقاله تقریبا تمام جاهای دیدنی تهران را بر اساس موضوع دسته‌بندی کرده‌ام. می‌توانید بر اساس آنچه علاقمندی شماست، تصمیم بگیرید. اما این لیست برای وقتی‌ست که شناخت نسبی نسبت به جاهای دیدنی تهران داشته باشید.


برنامه روز اول سفر:

گردنبند قدیمی طلا در موزه ایران باستان

برای اولین روز تهران‌گردی، پیشنهاد می‌کنم جاهای دیدنی‌ای را انتخاب کنید که نزدیک به هم هستند تا زمان کمتری را صرف رفت‌وآمد کنید. من برای روز اول سفر سه روزه‌تان به تهران، موزه‌گردی را پیشنهاد می‌کنم، آن هم در خیابان سی تیر.

از موزه ایران باستان (موزه ملی ایران) در ابتدای خیابان سی‌تیر شروع کنید. 2 تا 3 ساعت را به بازدید مهمترین موزه ایران اختصاص دهید. بعد در همان خیابان سی تیر به دیدن موزه آبگینه بروید و حدود 1 ساعت را به بازدید این موزه بپردازید.

آتشکده آدریان را در ادامه ببینید و حدود یک ساعت را به بازدید و عکاسی از این آتشکده بپردازید و در ادامه کلیسای پطروس مقدس را در همان خیابان بازدید کنید.

البته جاهای دیدنی دیگری هم مثل کنیسه حییم در این خیابان هستند که دیدنشان خالی از لطف نیست، اما تا جایی‌که می‌دانم بازدید کنیسه برای عموم آزاد نیست و شرایطی خاص دارد.

خوبی خیابان سی تیر به این است که همه جاهای دیدنی‌اش نزدیک به هم هستند و زمانی بابت رفت‌وآمد از شما نخواهند گرفت. این خیابان پیش‌ترها به غذاهای خیابانی‌اش هم معروف بود که اگر شانس بیاورید و در زمان سفر شما، باز هم بساط غذاهای خیابانی به راه باشد، دیگر دغدغه‌ای از بابت ناهار و عصرانه روز اول نخواهید داشت. اما اگر خبری از غذاهای خیابانی نبود، کافه نادری در حد فاصل خیابان سی تیر و چهارراه استانبول و کافه گل رضائیه در خیابان سی تیر که البته خودشان جزو جاهای دیدنی تاریخی خیابان سی تیر محسوب می‌شوند، می‌توانند انتخاب خوبی برای ناهار باشند.چگونه به خیابان سی تیر تهران بروم؟

من از مترو استفاده کردم و به شما هم پیشنهاد می‌کنم. روش ارزان‌تر و سرع‌تر همین است. با مترو تهران، ایستگاه حسن آباد نزدیک‌ترین ایستگاه به خیابان سی تیر است. بعد از میدان امام خمینی، نرسیده به میدان حسن‌آباد، خیابان سی تیر را خواهید یافت.


 

برنامه روز دوم سفر:

نمایی از برج میلاد تهران

برای روز دوم یک برنامه جذاب به شما پیشنهاد می‌کنم. صبح روز دوم سفرتان را با بازدید باغ پرندگان تهران شروع کنید. در واقع این باغ زیبا و همه پرندگانش را فرصتی بدانید برای ارتباط با حیات وحش آن هم در کلان‌شهر تهران. دیدن باغ پرندگان و همه گونه‌هایش 2 تا 3 ساعت زمان می‌خواهد. برای صرف ناهار و نوشیدنی و میان‌وعده هم جای نگرانی نیست؛ هم رستوران دارد هم کافه، اما اگر مقرون‌به‌صرفه سفر می‌کنید، یک کوله پشتی کوچک، آب و کمی تنقلات بردارید.
مسیر دسترسی به باغ پرندگان با اتوبوس (ایستگاه شهید رسولی در 300 متری باغ) امکان‌پذیر است، اما من همان تاکسی اینترنتی یا تاکسی سرویس هتل را پیشنهاد می‌کنم که روش سریع‌تر رسیدن به باغ پرندگان است.

عصر روز دوم سفرتان را به بازدید برج میلاد تهران اختصاص دهید؛ از بخش‌های مختلف آن دیدن کنید، اگر سفر شما در بازه زمانی اواخر اسفندماه تا پایان تعطیلات نوروز باشد، این شانس را دارید که نمایشگاه‌های اقوام و طوایف ایران را ببنید، فروشگاه‌ها و کارگاه‌های زنده صنایع دستی را تماشا کنید و از دیدن این همه تنوع در نژاد و گویش و آداب‌ورسوم ایران جان به وجد آیید.

یا می‌توانید سفر سه روزه خود را در بازه‌ای انجام دهید که اجرای کنسرت خواننده مورد علاقه‌تان است. پیشنهاد می‌کنم کنسرت‌ها برج میلاد تهران را از دست ندهد و از این سفر سه روزه برای تماشای یک کنسرت هیجان‌انگیز در برج میلاد تهران استفاده کنید. حتی اگر نمایشگاه اقوام در کار نباشد و علاقه‌ای به کنسرت نداشته باشید، باز هم برج میلاد به اندازه کافی دیدنی دارد که برای یک نیم‌روز در تهران مشغولتان نگه دارد.

از بابت خوردوخوارک هم تنوع در برج میلاد بالاست، فقط امروز کمی بیشتر دست به جیب خواهید شد.

از باغ پرندگان تا برج میلاد، حدود 25 دقیقه (اگر دچار ترافیک نشوید) از طریق بزرگراه زین‌الدین و بزرگراه همت فاصله است که پیشنهاد می‌کنم این مسیر با را تاکسی اینترنتی طی کنید.برنامه روز سوم سفر:

امامزاده صالح در تجریش

روز سوم را به بازارگردی اختصاص دهید، اما نه هر بازاری. اول بگوییم که تهران همه نوع بازاری دارد، بازار محلی، بازار تاریخی، مراکز خرید مدرن و فوق مدرن و هرجور بازاری که فکرش را بکنید در تهران وجود دارد. اما منظور من بازدید از بازار تجریش در میدان تجریش تهران است که از حال‌وهوایش شما را به وجد می‌آورد؛ یک بازار محلی که هم دیدنش و هم خرید از آن می‌ارزد به این که در برنامه سفر سه روزه‌تان به تهران قرار بگیرد. بخشی از بازار که تکیه ماه محرم و صفر است و جز ایام عزاداری محرم و صفر که صرف مراسم مذهبی می‌شود، در سایر ایام به میدان‌گاه تره‌بار اختصاص دارد و آنقدر جذاب است که دست کم یک ساعتی شما را به خودش مشغول نگه می‌دارد. اگر قصد خرید سوغات دارید، بهترین جا همین بازار تجریش است.

بعد از بازارگردی سری به بارگاه امامزاده صالح بزنید و جان‌ودلی صفا دهید، کبوترها را تماشا کنید، چای نذری بنوشید و نمک نذری برای تبرک هدیه بگیرید. (اگر خانم هستید، نیاز به همراه بردن چادر نیست، چون چادر تمییز و بسته‌بندی‌شده به شما خواهند داد).

از بازارگردی و زیارت که فارغ شدید، به ابتدای خیابان باهنر بروید، سوار تاکسی شوید و یکراست به کاخ موزه نیاوران بروید. از آنجا تا کاخ نیاوران حدود 20 دقیقه را در راه خواهید بود و بازدید کاخ و باغ و همه موزه‌های نیاوران حدود 3 ساعت زمان شما را خواهد گرفت. در مقاله کاخ نیاوران تهران، به تفصیل درباره این باغ موزه و کاخ گفته‌ام.چند نکته برای سفر سه روزه به تهران

  • این یک برنامه پیشنهادی سفر سه روزه است؛ برای آنهایی که اولین بارشان است تهران را می‌بینند. می‌توانید هرجای دیگری را جایگزین این برنامه کنید. اما تجربه نشان می‌دهد که سفر سه روزه‌تان هرچه ترکیبی از دیدن چند مکان متفاوت باشد، خوشایندتر خواهد بود.
  • قبل از سفر به تهران حتی اگر برای سه روز باشد، مقاله راهنمای سفر به تهران را بخوانید. در این مقاله به جزئیات بیشتری پرداخته‌ام. این مقاله دید بهتری برای سفر به تهران در اختیارتان می‌گذراد. به همین دلیل از گفتن بسیاری نکات خودداری کردم تا تکرار مکررات نباشد.
  • برای جابه‌جایی در تهران، از مترو و بی. آر. تی. استفاده کنید؛ هم مقرون‌به‌صرفه است و هم امنیت بیشتری دارد. وارد اولین ایستگاه مترو تهران که شدید یک بلیط کارت بخرید، آن را شارژ کنید و برای رفت‌وآمد از آن استفاده کنید، اگر قصد دارید با تاکسی رفت‌وآمد کنید، همیشه مبلغی پول نقد همراهتان باشد. مبدا و مقصد مسیر تاکسی‌های تهران معمولا مشخص‌اند و کرایه تاکسی هم از قبل تعیین شده است، هزینه تاکسی را بپرسید و به همان اندازه که باید، از قبل مبلغ تاکسی را آماده کنید.
  • اگر تنها سفر می‌کنید، یا بار اولی‌ست که از تهران دیدن می‌کنید، از تجربه‌های دیگران استفاده کنید، آدرس‌ها را از کارمندهای هتل بپرسید، مقصدهای نزدیک به محل اقامتتان را برای اولین سفر انتخاب کنید.
  • نقشه تهران همراهتان باشد، فرقی ندارد که کاغذی باشد یا الکترونیک؛ برای رفتن به مکان‌های مختلف از نقشه کمک بگیرید.
  • یک کوله‌پشتی سبک، یک بطری آب و کمی تنقلات همراهتان باشد. مکان‌هایی که اجازه بردن کوله‌پشتی و کیف را نمی‌دهند (مثل موزه‌ها)، جایی برای امانت گذاشتن لوازم شما دارند.


همه را گفتم تا بگویم

برنامه پیشنهادی سفر سه روزه به تهران را اینجا تمام می‌کنم، اما می‌دانم به عنوان یک گردشگر مسئول که دلش برای میراث سرزمینش می‌تپد، باز هم به این شهر سفر خواهید کرد. سفرتان بخیر.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز