ورود
کاخ نیاوران تهران؛ آخرین سکونتگاه پهلوی

کاخ نیاوران تهران

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

اگر قصد تهران‌گردی دارید، اگر به‌دنبال یک مجموعه تاریخی و در عین‌حال لوکس و باصفا هستید، اگر در کوچه‌پس‌کوچه‌های لاکچری تهران، هویت تاریخی کشورمان را جست‌وجو می‌کنید، اگر طعم بی‌نظیر قهوه‌ ترک در یک کافی‌شاپ با چشم‌انداز البرز را طالبید، اینجا همان جایی‌ست که دنبالش می‌گردید؛ کاخ نیاوران تهران.

دیدنِ مکان‌های تاریخی از جذاب‌ترین روش‌های تهران‌گردی است. لابه‌لای جاهای دیدنی تهران، هستند مکان‌هایی که شما را بیش از هرچیز با تاریخ و هویت فرهنگی کشورمان آشنا می‌کنند. کاخ نیاوران یکی از همین مکان‌هاست که از دوران پهلوی برایمان به یادگار باقی ‌مانده‌ است. اگر به‌دنبال تجربه‌ی همزمان طبیعت‌گردی، کافه‌گردی و موزه‌گردی هستید، جای بسیار مناسبی را انتخاب کرده‌اید. امروز قصد داریم به کاخ نیاوران تهران سفر کنیم.


آنچه از معرفی کاخ نیاوران تهران در ادامه می‌خوانید:


کاخ نیاوران تهران کجاست؟


کاخ نیاوران در شمال پایتخت و در باغ زیبا و باصفای نیاوران واقع شده‌ است. اگر بخواهیم آدرس کاخ را دقیق‌تر بگوییم، این کاخ در میدان شهید باهنر تهران واقع است.


ساعت کاری کاخ نیاوران تهران

درِ مجموعه و کاخ نیاوران همه‌روزه به جز ایام سوگواری به روی علاقه‌مندان به آثار تاریخی و فرهنگی کشورمان باز است و ساعت بازدید از این مجموعه از 9 صبح الی 15:00 است. ساعت کاری موزه در فصل تابستان و زمستان تغییر می‌کند.


قیمت بلیط کاخ نیاوران تهران

ورودی برای بازدیدکننده ایرانی 5000 تومان است و برای دیدنِ هریک از موزه‌ها باید مبلغی جداگانه پرداخت کنید. در حال حاضر (سال 1400) تمام بخش‌های کاخ موزه نیاوران (موزه جهان نما، کاخ نیاوران، موزه خودرو و کوشک احمدشاهی) را می‌توانید با پرداخت مبلغ 22هزار تومان بازدید کنید.

کاخ صاحبقرانیه برای مرمت تعطیل است و برای استفاده از کافی‌شاپ باید هزینه جداگانه‌ای بپردازید. هزینه بلیط برای بازدیدکنندگان خارجی بیشتر است و خرید بلیط را در همان ورودی کاخ، می‌توانید با استفاده از دستگاه و با داشتن کارت بانکی انجام دهید.


آدرس کاخ نیاوران تهران با مترو (و ماشین شخصی)

اگر قصد دارید از مترو برای رسیدن به کاخ نیاوران، کمک بگیرید، باید مسیر خط یک مترو تهران را تا آخرین ایستگاه آن – یعنی میدان تجریش - ادامه دهید و از آخرین ایستگاه مترو، تا کاخ نیاوران را با تاکسی بروید.

برای دسترسی به کاخ نیاوران با ماشین شخصی، باید ابتدا به اتوبان صدر رفته و سپس از کامرانیه به سمت نیاوران، حرکت کنید. در ادامه مسیر به خیابان باهنر می‌رسید که از سمت شرق آن باید خود را به میدان نیاوران برسانید؛ در نهایت به سمت شمال میدان که راه بیفتید به کاخ نیاوران دسترسی خواهید داشت.

لازم به ذکر است که می‌توانید از طریق بزرگراه امام علی نیز خود را به این کاخ تاریخی برسانید. نحوه دسترسی از بزرگراه امام علی به کاخ نیاوران به این صورت است که از سمت جنوب بزرگراه به سمت شمال آن حرکت کرده و وارد خروجی اتوبان ارتش می‌شوید، در ادامه مسیر به خیابان موحد دانش خواهید رسید، این خیابان را تا انتها ادامه داده تا به خیابان پاسداران برسید؛ ادامه این خیابان در جهت شمال به میدان نیاوران، منتهی می‌شود. مجموعه تاریخی نیاوران در شمال میدان نیاوران واقع است.کاخ نیاوران تهران معماری و بخش‌های مختلف

نمای بیرونی صاحبقرانیه

کاخ نیاوران آخرین سکونت‌گاه خاندان پهلوی‌ست که امروزه به موزه تغییر کاربری داده و علاقه‌مندان به تاریخ و معماری می‌توانند به‌راحتی از آن دیدن کنند.
باغی که کاخ نیاوران در آن واقع شده‌ است، شامل چندین موزه می‌شود که قرارگیری آن‌ها در کنار هم، جذابیت مجموعه نیاوران را صدچندان می‌کند. در ادامه به معرفی هر یک از بخش‌های کاخ نیاوران می‌پردازیم. اما این نکته بسیار مهم را یادآور می‌شویم که مجموعه تاریخی – فرهنگی نیاوران در بهار سال 1377 خورشیدی، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بخش‌های مختلف کاخ موزه نیاوران:


موزه جهان نما

موزه جهان نما اولین موزه‌ای است که در مجموعه کاخ نیاوران بازدید می‌کنید. در این موزه آثار هنری (نقاشی و مجسمه) و همچنین هدایایی که به فرح دیبا اهدا شده است، نگهداری می‌شوند. این موزه که از سال 1355 تاسیس شده است، شامل دو طبقه (زیرزمین و طبقه همکف) می‌شود. بخش زیرزمین به قسمت اداری اختصاص دارد و طبقه همکف شامل چهار تالار است که سقف تالار میانی آن با استفاده از نقاشی‌هایی از طرح گل‌ومرغ شیرازی، مزین شده‌ است.

در موزه جهان نما، آثار بسیار ارزشمندی از هنرمندان ایرانی همچون پرویز تناولی، حسین زنده‌رودی، سهراب سپهری و بهمن محصص درکنار آثار نفیسی از هنرمندان خارجی نظیر پیکاسو، دالی، رنوار، گوگن و براک نگهداری می‌شوند.

بخشی از اشیای این موزه شامل ظروف و مجسمه‌های سفالین بسیار زیبایی‌ست که معرف تمدن‌های باستانی جهان همچون اینکاها هستند.


صاحبقرانیه

عمارت صاحبقرانیه

کاخ صاحبقرانیه (یادگار دوران قاجار و زیباترین ساختمان مجموعه نیاوران) از قسمت‌های مختلفی همچون خوابگاه، اندرونی و حرم‌سرا، تشکیل شده‌ است. این کاخ پس از سقوط قاجار مورد بی‌توجهی واقع شد. اما پس از مدتی رضاخان برای برگزاری جشن عروسی محمدرضا شاه و میزبانی از مهمانان سلطنتی، دستور داد بخش‌هایی از کاخ را بازسازی کنند. اگرچه بازسازی این کاخ در مدت 8 ماه به پایان رسید، اما مراسم عروسی محمدرضا شاه در آن برگزار نشد.

بعد از پیروزی انقلاب، کاخ صاحبقرانیه به‌طورکامل، مرمت شد و به موزه تغییر کاربری داد. در این کاخ، آثار ارزشمندی از شاهان قاجار به‌همراه عکس‌هایی از ناصرالدین شاه به نمایش گذاشته شد. میز کار محمدرضا شاه پهلوی هم در قسمت شمالی کاخ صاحبقرانیه برای بازدید گذاشته شد.

در حال حاضر (1400) کاخ صاحبقرانیه برای بازسازی و مقاوم سازی تعطیل است. (تا اطلاع ثانوی)


کاخ مدرن نیاوران

کاخ نیاوران - نمای بیرونی

کاخ نیاوران مهمترین قسمت مجموعه تاریخی – فرهنگی باغ موزه نیاوران است؛ آخرین سکونتگاه خاندان پهلوی، پیش از آنکه کشور را ترک کنند. این کاخ در نوع خود یک سازه معماری بی‌نظیر به‌شمار می‌آید.

معماری بنای کاخ نیاوران که در مساحت 9000 مترمربعی احداث شده است، به سبک مدرن انجام شده و ویژگی برجسته‌ی این بنا، سقفِ آلومنیومی و متحرک (بازشونده) آن است.

طراحی این بنا را محسن فروغی انجام داده است که آن زمان ریاست دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران را برعهده داشت. گچبری‌ها را استاد عبداللهی، آینه‌کاری‌ها را استاد علی‌اصغر و کاشی‌کاری‌های کاخ را استاد ابراهیم کاظم‌پور انجام داده‌اند.

نمای داخلی کاخ نیاوران
نمای درونِ کاخ نیاوران تهران
مهمان‌خانه کاخ نیاوران
تالار ناهارخوری در کاخ نیاوران

در طبقه اول کاخ نیاوران اتاق پذیرایی، اتاق انتظار مهمان، اتاق ناهارخوری، مهمان‌خانه و سینمای اختصاصی را بازدید می‌کنید که به زیبایی تمام آراسته شده‌اند. در سالن اصلی طبقه اول، فرش‌های دستبافت نفیسی از هنرمندان ایرانی را می‌بینید که در نوع خود بی‌نظیرند. همچنین هدایای سلطنتی، تابلوها، چینی‌های نفیس، پیانو و بسیاری اشیای دیگر که گفته می‌شود به خانواده پهلوی هدیه داده شده‌اند هم در این طبقه نگهداری می‌شوند.

مجموعه‌ای از لباس‌های فرح دیبا
لباس‌های فرح دیبا
اتاق خوب کودکی فرزند محمدرضا پهلوی

اما طبقه دوم به استراحتگاه خاندان پهلوی اختصاص داشته است؛ در این طبقه اتاق کار محمدرضا شاه، اتاق خواب شاه و فرح، اتاق خواب و اتاق‌های مطالعه هریک از فرزندان شاه به همراه اتاق ندیمه را می‌بینید. در اتاق استراحت نیمروزی شاه، تابلو فرش‌هایی از چهره تاج‌الملوک و رضاشاه نیز دیده می‌شود. همچنین اتاق اختصاصی لیلا پهلوی و اتاق کار فرح دیبا هم در این طبقه قرار دارند.


کوشک احمدشاهی

کوشک احمدشاهی از دورن باغ

از زیباترین عمارت‌های تهران در مرکز باغ موزه نیاوران، کوشک احمد شاهی‌ست که در زمان قاجارها به دستور احمدشاه قاجار به عنوان استراحتگاه ییلاقیِ او ساخته شد، اما در زمان رضاشاه پهلوی پس از بازسازی، به دفتر کار شاه تغییر کاربری داد.

این عمارت در دو طبقه ساخته شده و مساحت آن 800 مترمربع است. در حال حاضر امکان بازدید از طبقه دوم وجود ندارد و شاید دلیل آن حفاظت از بنا باشد. نمای بیرونی عمارت، آجری و نخودی‌رنگ با درها و پنجره‌های چوبی است.

مبلمان مکعب، کوشک احمدشاهی
کلکسیون اختصاصی سنگ رضا پهلوی

در کوشک احمدشاهی کلکسیون شخصی سنگ متعلق به رضا پهلوی به همراه گواهینامه پیشاهنگی و لوح کمربند مشکی تکواندو متعلق به وی، به همراه عکس‌هایی از رضا و خواهرش (فرزندان محمدرضا شاه پهلوی) نگهداری می‌شود.

همچنین مجموعه جالبی از اسباب‌بازی‌های رضا پهلوی و لوازم کوهنوردی متعق به او در این عمارت نگهداری می‌شود که دیدنش خالی از لطف نیست.


تالار آبی

در ضلع شمالی کاخ نیاوران، یک تالار آبی در احاطه تابلوهای کاشی‌کاری و رنگارنگ قرار دارد. در این تالار دو تابلوی فرانسوی متعلق به قرن 17 و 18 میلادی نگهداری می‌شود. این تالار در زمان محمدرضا شاه، محل برگزاری جشن سال نو و برگزاری نمایشگاه لباس و مد بوده است. گفته می‌شود جیمی کارتر – رئیس جمهور وقت ایالات متحده – هم در این مراسم‌ها حضور داشته است.


موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران

یکی از بهترین قسمت‌های باغ موزه نیاوران که در 500 متری کاخ نیاوران واقع شده، موزه خودروهای اختصاصی خاندان پهلوی است. در این موزه دو خودرو رولز رویس به همراه ده‌ها موتور سیکلت و سه‌چرخ متعلق به خاندان پهلوی نگهداری می‌شوند.


کتابخانه اختصاصی فرح دیبا

کتابخانه اختصاصی فرح دیبا از دیگر بخش‌های کاخ موزه نیاوران است که در مجاورت کاخ قرار دارد. این کتابخانه در ابتدای ساخت، برای استفاده شخصی فرح دیبا ساخته شد. در این کتابخانه 23هزار نسخه چاپی شامل کتاب‌های چاپ اول، کتاب‌های تخصصی هنر، دانشنامه‌های معتبر و مجموعه کامل انتشارات دانشگاه تهران نگهداری می‌شود.

همچنین تابلوهای نقاشی از هنرمندان معروف، به زینت فضای کتابخانه افزوده‌اند و برای روشنایی بیشتر از آینه، شیشه و استوانه‌های شفاف در ساخت و تزئین نمای داخلی کتابخانه بهره برده‌اند.


باغ موزه کتیبه‌ها

باغ موزه کتیبه‌ها (بعد از پیروزی انقلاب) در سال 1387 به قسمت شمال شرقی باغ نیاوران افزوده شد. در این قسمت، نماد 43 کتیبه از دوران مادها، آشوریان، سومری‌ها، عیلامی‌ها و ساسانی‌ها نگهداری می‌شود. (این قسمت در فضای باز قرار دارد و برای بازدید از آن نیاز به پرداخت هزینه ورودی نخواهید داشت).تاریخچه کاخ موزه نیاوران

قدمت مجموعه کاخ و موزه نیاوران به دوران قاجار باز می‌گردد؛ زمانی‌که نیاوران روستایی خوش‌آب‌وهوا بود و فتحعلی‌شاه قاجار در آن روستا دستور ساخت باغ و کاخی را برای استراحت خود و خانواده‌اش صادر کرد. پس از او نیز دیگر شاهان قاجار در همین باغ، کاخ‌ها و عمارت‌هایی برای خود ساختند.

در دوران پهلوی، کاخ فتحعلی شاه به دستور محمدرضا شاه تخریب شد و کاخ مدرن نیاوران جای آن را گرفت. شاه این کاخ را برای پذیرایی از مهمانان خارجی ساخت، اما پس از اتمام ساخت، خانواده پهلوی در آن ساکن شدند.

با پیروزی انقلاب، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئولیت نگهداری از این کاخ را بر عهده گرفت و تمام کاخ ها و عمارت‌های باغ نیاوران به موزه تغییر کاربری دادند.
در حال حاضر، ورود به مجموعه کاخ موزه نیاوران و بازدید از آن برای عموم مردم ایران و جهان آزاد است.


کافی‌شاپ کاخ نیاوران

صبحانه کافی‌شاپ کاخ نیاوران

بعد از گشت‌وگذار در کناروگوشه باغ موزه نیاوران، هیچ‌چیز به اندازه نوشیدن یک فنجان قهوه ترک (و نه قهوه قجری) یا یک میان‌وعده انگیسی، مطبوع خاطرتان نخواهد بود. پس بدون معطلی به کافی‌‎شاپ کاخ نیاوران بروید، سفارش بدهید و نوشیدنی یا خوراک محبوبتان را با چشم‌اندازی از البرز، کاخی مستحکم یا باغی مصفا نوشِ جان کنید.

هزینه منوی کافی‌شاپ کاخ نیاوران با کافی‌شاپ‌های سطح شهر تفاوت چندانی ندارد و درصورتی‌‌که فقط قصد استفاده از کافی‌شاپ را داشته باشید (نه بازدید کاخ‌ها و موزه‌ها) مبلغی را به‌عنوان هزینه ورودی (در قسمت ورودی باغ موزه) باید بپردازید.


همه را گفتیم تا بگوییم که ...

اگر به تهران سفر می‌کنید و طرفدار بازدیدهای اقتصادی و کم‌هزینه هستید، دیدنِ کاخ موزه نیاوران را به شما پیشنهاد می‌کنیم. دسترسی به این کاخ بسیار آسان است. (با مترو و اتوبوس از میدان تجریش) و هزینه بازدید از تمام بخش‌های کاخ، کمتر از هزینه یک فنجان قهوه‌ی ترک در یک کافی‌شاپ به‌نسبت مدرن است. پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر «راهنمای سفر به تهران» را در یوتراوز بخوانید.

خالی مباد کاخ جلالش ز سروران

و از ساقیان سروقد گلعذار هم

سوالات متداول

کاخ نیاوران تهران باز است؟

بله؛ این کاخ همه‌روزه از 9 صبح تا 3 بعدازظهر باز است. ساعت بازدید کاخ در روزهای تابستان و مناسبت‌های مذهبی ممکن است تغییر کند.

رستوران کاخ نیاوران تهران کجاست؟

کاخ نیاوران رستوران ندارد. اما داخل باغ یک کافی‌شاپ دارد که برای خوردن میان‌وعده و صبحانه پیشنهاد می‌شود. برای ورود به کافی‌شاپ کاخ نیاوران، باید هزینه ورودی مجموعه نیاوران (5000 تومان در سال 1400) را بپردازید.

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی تهران

  حرف بازدید از جاهای دیدنی تهران که به میان می‌آید، لیستی کامل از انواع‌واقسام جاذبه‌ها از جاهای دیدنی تهران با مترو گرفته تا مکان‌های تفریحی و ده‌ها انتخاب برای گشت‌وگذار پیش رویتان قرار می‌گیرد. این مقاله نقشه راهتان می‌شود تا تهران را ببینید و بگردید و کیفتان کوک باشد.

 • کاخ گلستان تهران

  آیا می‌خواهید با یکی از جاذبه‌های چندصد ساله تهران آشنا شوید؟ آیا می‌خواهید یکی از مجلل‌ترین کاخ‌های تهران را بشناسید؟ آیا می‌خواهید با یکی از آثار جهانی یونسکو در پایتخت کشورمان آشنا شوید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید.

 • قدیمی‌ترین کافه‌های تهران

  کافه یا کافی‌شاپ بهترین مکان برای قرار ملاقات و دور هم نشستن است که با لذت‌بردن از مزه‌های مختلف و موسیقی آرامش‌بخش همراه خواهد بود. در گذشته فرهنگ کافه یا کافی‌شاپ رفتن هویت چندانی نداشت اما امروزه این لوکیشن در فرهنگ ایرانی بسیار جا افتاده و خواهان بسیاری پیداکرده است به طوری‌که در هر خیابان چندین کافی‌شاپ وجود دارد که نشان‌دهنده نیاز و استقبال مردم از آن است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز