ورود
cycling trip

آنچه که باید در مورد سفر کردن با دوچرخه بدانید

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

یک سفر امن با دوچرخه، تجربه‌ای است که هرکسی می‌تواند به آن دست پیدا کند. به شرطی که تمام جوانب امر را در نظر بگیرد. برای همه سفرها نکات مهمی پیشنهاد می‌شود که اطلاع از آن، ‌هم تجربه سفر را خوشایندتر می‌کند و هم خطرات احتمالی را کاهش می‌دهد. از نکات مهم سفر کردن با دوچرخه نباید غافل شد.

از مسافرت با دوچرخه و جذابیت‌های آن همین‌قدر کافی است که این نوع مسافرت، از راه‌های رسیدن به‌سلامت روح و جسم است. اما غافل‌شدن از رعایت نکات مهم سفر با دوچرخه به شکلی که امنیت شما را به خطر بیاندازد، می‌تواند تجربه شما را به‌عنوان یک «سایکل ‌توریست» به تجربه‌ای ناخوشایند تبدیل کند. یادتان باشد همیشه و در هر نوع مسافرتی، اول امنیت خود را در نظر بگیرید. اگر قصد دارید یک مسافرت ماجراجویانه با دوچرخه را آغاز کنید و می‌خواهید امنیت سفرتان را افزایش دهید، خواندن این مقاله را به‌ شما پیشنهاد می‌کنیم. با یوتراوز همراه شوید.

آنچه از نکات سفر با دوچرخه می‌خوانید:

با دوچرخه بدون غفلت از نکات ایمنی

cycling and safety

1- قبل از هر چیز باید بدانید که اگر قرار است یک سفر ایمن و خوب با دوچرخه را آغاز کنید، باید تمام جوانب امنیتی آن را در نظر بگیرید. منظور ما رعایت تمام نکات ایمنی پیش از سفر و حین سفر است.
2- قبل از آغاز سفر از سلامت خود مطمئن شوید. اگر به هر دلیل احساس کسالت می‌کنید سفر خود را کمی به عقب بیاندازید. تجربه سفر با دوچرخه زمانی برای شما لذت‌بخش می‌شود که با سلامت کامل بتوانید تمام طول مسیر را رکاب بزنید. تا از سلامت خود مطمئن نشده‌اید سفرتان را آغاز نکنید.
3- یک نکته بسیار مهم دیگر که حین سفر با دوچرخه، باید بدانید و رعایت کنید توجه به نوع پوشش است. از آنجاکه با دوچرخه سفر می‌کنید و مسافت بسیاری را در امتداد جاده‌ها رکاب می‌زنید، نوع پوشش شما باید به‌گونه‌ای باشد که به‌راحتی توسط رانندگان قابل‌شناسایی باشید. استفاده از رنگ‌های گرم و به اصلاح رنگ‌های جیغ می‌تواند کمک‌کننده باشد. اما پوشیدن یک جلیقه شبرنگ هم تا حدود بسیار زیادی مشکل دیده‌نشدن احتمالی توسط رانندگان را حل می‌کند. می‌تواند لباس‌هایی با برچسب شبرنگ بپوشید یا از پارچه شبرنگ در قسمتی‌هایی از کوله‌پشتی خود استفاده کنید.

suitable clothing for cycling


4- مورد بعدی که باید بدانید و به‌خوبی رعایت کنید آن است که در طول سفر از قراردادن هندزفری در گوش‌ خود صرف‌نظر کنید. چراکه توجه و تمرکز در طول مسیر بسیار اهمیت دارد. وجود هندزفری و احتمالاً گوش‌دادن به موسیقی باعث می‌شود تا تمرکز و توجه شما از جاده به سمت موسیقی سوق پیدا کند و همین خود احتمال خطر تصادف را بالا ببرد.
5- مسئله‌ی بعدی دقت و توجه در زمان‌هایی است که قصد دارید تا مسیر خود را عوض کنید. به‌طور مثال زمانی که قصد دارید دور بزنید، بهتر است که به‌خوبی مراقب اطراف خود باشید و هنگام دور زدن اشاره‌هایی با دست و سر خود انجام دهید. مثلاً با تکان‌دادن دست خود این منظور را به راننده برسانید که قصد دور زدن به سمت راست یا چپ جاده را دارید.
6- هرچه بیشتر به نکاتی که امنیت در سفر با دوچرخه را افزایش می‌دهد، توجه کنید، مسافرت خاطره‌انگیزتری را تجربه خواهید کرد. نکته مهم دیگر این است که، قبل از سفر از همراه داشتن لوازم روشنایی مناسب بر روی دوچرخه خود مطمئن شوید. بهتر است پیش از سفر تمام نکات فنی دوچرخه را چک کنید و از سلامت آن مطمئن شوید. یک دوچرخه سالم شمارا به یک مقصد زیبا می‌برد، اما یک دوچرخه ناسالم شمارا به تعمیرگاه و یا حتی مراکز درمانی هدایت می‌کند. پس هرچه دوچرخه شما سالم‌تر باشد، امنیت سفرتان بیشتر خواهد شد.

professional equipment for cycling


7- قبل از تاریک‌شدن هوا، در مکانی مناسب برای استراحت توقف کنید. از آن‌طرف تا پیش از روشن شدن کامل هوا صبر کنید. درصورتی‌که شرایط‌ یا برنامه سفر شما به‌گونه‌ای باشد که رکاب زدن در شب را می‌طلبد، از وجود و سلامت لوازم روشنایی و هشداردهنده دوچرخه خود مطمئن شوید.

نکاتی در انتخاب مکان مناسب برای اقامت

یکی از مسائلی که در طول سفر با دوچرخه با آن روبه‌رو می‌شوید، مسئله‌ی انتخاب اقامتگاه و مکانی برای شب‌مانی است. مسئله‌ی اقامتگاه در طول سفر با دوچرخه، ازجمله‌ی چالش‌های مهم همه سایکل توریست‌ها است. در ادامه به برخی نکات و راهنمایی‌ها دراین‌باره خواهیم پرداخت.

استفاده از وسایل کمپینگ و چادر مسافرتی

professional camping and cycling

1- روش اول برای اقامت، استفاده از چادرهای مسافرتی، کیسه‌خواب و وسایل کمپینگ است. درصورتی‌که چنین وسایلی را همراه خود داشته باشید، دیگر انتخاب مکان برای اقامت شما مشکلی جدی نخواهد بود. در واقع هرجایی که آب و فضایی برای چادر زدن باشد، مکان مناسبی برای اقامت تلقی می‌شود. البته این را هم به خاطر داشته باشید که چادر زدن در طبیعت نکات مخصوص به خود را دارد که باید از آن مطلع باشید. برای افرادی که به شب‌مانی در طبیعت عادت دارند، همراه داشتن وسایل و تجهیزات کمپینگ به یک عادت خوب تبدیل‌شده است. از چادر مسافرتی تا کیسه‌خواب، از وسایل شستشو تا امکانات پخت‌وپز همه‌چیز را باید همراه خود بردارید. 

2- پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر اطلاعات کاملی از آب‌وهوا و موقعیت مکانی مناسب برای کمپ‌زدن به دست آورید و بهترین و امن‌ترین مکان را انتخاب کنید.
3- برای کمپ‌زدن هم باید امنیت محیط از نظر وجود حیوانات وحشی را در نظر بگیرید و هم باید به وجود افراد مزاحم توجه کنید. از طرفی محل استقرار کمپ شما باید در مسیر سیلاب نباشد. حواستان باشد بدون اجازه در مزارع و باغ‌های شخصی دیگران چادر نزنید چون هیچ تضمینی وجود ندارد که مورد اهانت صاحبان آن قرار نگیرید.
4- اگر محل استقرار شما در روستاها است، حوالی مسجد و مدارس بهترین مکان برای کمپ‌زدن به شمار می‌روند، چون هم امنیت بیشتری خواهید داشت و هم امکان دسترسی شما به سرویس‌های بهداشتی وجود دارد.
5- می‌توانید برای کمپ‌زدن از حیاط افراد محلی یا مزارع ایشان استفاده کنید، البته این کار باید با کسب اجازه باشد. مطمئن باشید اگر از آن‌ها برای این کار اجازه بگیرید چه‌بسا که حتی شمارا به یک شام گرم هم مهمان کنند.

رکاب‌زدن تا اولین اقامتگاه

travel Routing

1- اگر سبک‌بار سفر می‌کنید و هیچ وسیله‌ای برای کمپ زدن ندارید، تنها راه چاره برای شما رکاب‌زدن تا اولین امکانات اقامتی است. این اقامتگاه می‌تواند اولین شهر یا روستا در طول مسیر شما باشد یا اولین اقامتگاه بین‌راهی. شاید راه دوم راه مناسب‌تر و حتی امن‌تری باشد، اما تجربه‌ی روش اول و گذراندن یک‌شب در چادر و کیسه‌خواب، با هیچ هتل 5 ستاره‌ای برابری نمی‌کند.
2- برای انتخاب هتل و اقامتگاه مناسب یاید قبل از سفر تحقیقات کاملی انجام داده باشید. از وجود هتل‌ها و اقامتگاه‎های بین‌راهی یا تاسیسات اقامتی طول مسیر به‌خوبی مطلع شوید، اگر نیاز به هماهنگی تلفنی و رزرو اتاق‌دارید، این کارها را از قبل انجام دهید تا برای اقامت در طول سفر مشکلی نداشته باشید. اطلاعات اقامتگاه‌ها و هتل‌های هر شهری را می‌توانید از وب‌سایت سازمان میراث فرهنگی تهیه کنید. زمان حدودی رسیدن خود به مقصد را در نظر بگیرید و برای هماهنگی و رزرو از پیش اقدام کنید.

نوشته های مشابه
 • راهنمای پیاده روی اربعین در سال 1402

  دل که هوای رفتن می‌کند، پیاده و سواره نمی‌شناسد، پیر و جوان سرش نمی‌شود، دل است دیگر، هوای پرواز دارد، هوای دیدار، زیارت، سر تعظیم بر آستان ساییدن، «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین».

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

 • فرودگاه مهرآباد تهران

  فرودگاه مهرآباد کجای تهران واقع شده و چگونه به آن برسیم؟ این فرودگاه چند ترمینال دارد و خدمات و امکانات مختلف آن چیست؟ بیایید به میدان آزادی تهران برویم و با پُرترددترین فرودگاه کشور آشنا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز