ورود
travelling tent
چادر مسافرتی؛ خانه‌ی حلزونی انسان

همه نکاتی که برای خرید چادر مسافرتی باید بدانیم

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

وقتی صحبت از انتخاب و خرید یک چادر مسافرتی خوب می‌شود، به خیال خودمان چیزهای زیادی درباره‌اش می‌دانیم. اما واقعیت این است که خرید یک چادر مسافرتی آن‌قدر بایدونباید و نکته‌های مهم دارد که هرچه بدانیم بازهم کم است.

چادر مسافرتی واژه‌ای است که ما برای همان خانه‌های متحرک از جنس پلاستیک یا پارچه به کار می‌بریم. عمدتاً اکثر ما چادر مسافرتی را می‌شناسیم و می‌دانیم که به چه‌کارمان می‌آید. اما آیا شناخت ما از یک چادر مسافرتی خوب و استاندارد به‌قدری است که بتوانیم به‌راحتی خرید کنیم؟ در این مقاله یوتراوز قصد دارد تا شمارا باراهنمای خرید چادر مسافرتی آشنا کند. پس با ما همراه شوید تا بهترین‌ها را انتخاب کنیم.

آنچه درباره انتخاب یک چادر مسافرتی خوب باید بدانید:

چرا به آن خانه‌ی حلزونی می‌گوییم؟

بگذارید همین اول کار این مسئله را برایتان روشن کنیم. احتمالاً شما درحالی‌که این مقاله را می‌خوانید و شاید حتی لیوان چای در دستان است و هرازگاهی جرعه‌ای از آن می‌نوشید، با خودتان بگویید که چه الزامی دارد درباره چیزی که واضح است بدانیم؟ بگذارید راحت بگوییم؛ گاهی دانسته‌های ما ازآنچه واضح است، اشتباه و غلط است. بنابراین بهتر است گول واضح بودن و روشن‌بودن برخی موضوعات را نخوریم.
چادر مسافرتی برخلاف انتظار ما صرفاً خانه‌ی متحرک پارچه‌ای و یا خانه‌ی حلزونی انسان نیست. قبل از آن بگذارید بگوییم چرا نام آن را خانه حلزونی گذاشته‌ایم؟ منظور ما از انتخاب این نام، رساندن این مفهوم است که چادر مسافرتی یک‌خانه قابل‌حمل و جابجایی است که می‌توانیم آن را در هر مکان و زمانی برپا کنیم.
درواقع چادر مسافرتی راحت‌ترین و بهترین مکان بعد از خانه اما در طول سفر است. همین و بس! از حق نگذریم، اقامت در هتل چیز دیگری است. اما انتخاب یک چادر مسافرتی باکیفیت و تجربه اقامت در آن، جذاب‌تر است.

ضرورت استفاده از چادر مسافرتی

سؤال بعدی که ممکن است برایتان پیش‌آمده باشد آن است که، اصلاً چرا باید چادر مسافرتی بخریم؟ خب چرایی آن شاید آن‌قدرها واضح نباشد اما آن‌قدر هم نامفهوم نیست که از خیر آن بگذریم. قطعاً پیش‌آمده زمان‌هایی که قصد سفر داشته‌اید اما، پول‌ شما به‌اندازه‌ای نبوده که بتوانید در هتل یا یک اقامتگاه‌ها بین‌راهی بیتوته کنید. اینجاست که احساس نیاز به یک سرپناه امن برای سفر، احساس می‌شود. سرپناهی که به‌واسطه‌ی آن می‌توانیم، سفری خوب و راحت را تجربه کنیم. به‌عبارت‌دیگر اینجا آن‌قدر چرایی داشتن یک چادر مسافرتی روشن می‌شود، که دیگر نمی‌توانیم از خرید آن صرف‌نظر کنیم.
برای تجربه‌ی یک سفر خوب و لذت‌بخش، داشتن آمادگی شرط اول است. آمادگی داشتن از همه نظر؛ سفر رفتن لذت‌بخش است اما زمانی لذت‌بخش‌تر می‌شود که آنچه نیازمان می‌شود را کامل و جامع همراه خود داشته باشیم و یکی از موارد موردنیاز سفر، چادر مسافرتی است.

نکاتی که در انتخاب چادر سفری باید به آن توجه کنیم

family travel tent

دانستن نکات انتخاب چادر مسافرتی، به‌اندازه‌ی دانستن نکات موردتوجه برای سفر اهمیت دارد. در کنار آن باید بدانید که تنها توجه به ماهیت و تعریف چادر مسافرتی برای انتخاب و خرید آن کافی نیست. چراکه توجه به ویژگی‌ها، کیفیت و استاندارد چادر مسافرتی هم اهمیت دارد.

تعداد هم‌سفران

برای انتخاب چادر مسافرتی، اول به هم‌سفران خود توجه کنید. ازآنجاکه چادرهای مسافرتی برای کودکان تا بزرگ‌سال‌ها در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود، توجه به این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به‌طور مثال برای یک خانواده‌ی سه‌نفره، چادرهای سه تا پنج نفرِ مناسب هستند. چون باید فضایی هم برای وسایل خود در نظر بگیرید.

مقصد و نوع استفاده از چادر

قدم بعدی و یا نکته‌ی بعدی برای انتخاب یک چادر مسافرتی، توجه به مقصد سفر و نوع استفاده‌ از آن است. این نکته بسیار اهمیت دارد. چراکه هر چادری، برای برمکانی و هر نوع استفاده‌ای مناسب نیست. بعضی چادرها تنها برای سفر به مناطق گرمسیر و فعالیت‌هایی مثل کویر نوردی مناسب هستند و برخی دیگر برای مناطق کوهستانی و شبمانی در برف.

توجه به مقاومت و کیفیت چادر

مورد بعدی که می‌طلبد تا به آن دقت کافی داشته باشیم، مقاومت و کیفیت چادری است که انتخاب می‌کنیم. درواقع بسیار مهم است چادری که انتخاب کرده‌ایم، استانداردهای لازم را داشته باشد و جنس و ویژگی‌های آن، برای نوع سفر ما مناسب باشد.
معمولا توجه به کیفیت کف چادر اهمیت بالایی دارد. زیرا قرار است کف آن بنشینیم و یا بخوابیم، قرار نیست که روی سقف آن یا دیواره‌هایش ساکن شویم! از این‌رو کف چادر باید به‌قدری محکم، باکیفیت، مناسب و استاندارد باشد که نگران پاره شدن، سوراخشان و یا حتی خیس شدن آن نباشیم.

وزن چادر را در نظر بگیرید

به جهتی که قابلیت حمل چادر مسافرتی ویژگی بارز، قطعی و مشخص آن است، لازم است تا وزن آن در حدی باشد که حمل آن را با مشکل مواجه نکند. وزن چادر و البته‌ اندازه‌ی آن نکته‌ی دیگری است که در خرید چادر مسافرتی باید لحاظ شود.

چادر با میله‌ها و یا اسکلت آلومینیومی

توجه به این مورد خارج از توجه به کیفیت و جنس چادر نیست. درواقع برای خرید چادر مسافرتی خوب باید به جزئیات بیشتری توجه کنیم. توجه به اسکلت چادر و جنس آن، بسیار مهم است. جنس چادر به‌تنهایی اهمیت فراوانی دارد؛ اما توجه به جنس اسکلت آن‌هم اهمیت دارد. توصیه‌ی ما این است که چادرهایی را خریداری کنید که جنس اسکلت آن، آلومینیومی باشد.

چادر باقابلیت دو پوششی

از نکات مهم در انتخاب چادر توجه به پوشش دوم چادر است. در ابتدا و قبل از هر چیز، باید توجه داشته باشید که چادری را خریداری کنید که دو پوشش دارد و اصطلاحا به آن «چادر دو پوش» گفته می‌شود. پس‌ازآن باید به جنس پوشش دوم که نقش محافظ را برای چادر شما ایفا می‌کند هم توجه کنید. جنس آن باید ضدآب، مستحکم، مقاوم در برابر آفتاب، سرما و باد باشد. همچنین بهتر است به‌قدری بزرگ باشد که کناره‌های چادر شمارا هم نیز پوشش دهد.

چادر دو بار دوخت

منظورمان از این حرف این نیست که چادر دو بار دوخته‌شده باشد. بلکه منظورمان آن است که درزهای چادر دو بار دوخته‌شده باشد تا مقاومت آن در برابر اشاره‌ای مختلف، چه از جانب باد و چه چیزهای دیگر قابل‌قبول و چه‌بسا عالی باشد.

چادری که دارای حلقه‌ی نگه‌دارنده باشد

مورد بعدی توجه داشتن به حلقه‌های نگه‌دارنده‌ای است که چادرهای مسافرتی باید داشته باشند. همان‌طور که از اسم آن مشخص است، حلقه‌ی نگه‌دارنده، حلقه‌ای است که استحکام و ثبات چادر را در شرایط آب‌وهوایی مختلف حفظ می‌کند. این حلقه‌ها باید در کنار چادر و واقع بر دیوارهای آن و همچنین در گوشه‌های آن نیز باشد تا بتوانیم توسط آن چادر را به چیزی ثابت مانند درخت، سنگ، زمین مهار کنیم.

انواع چادر مسافرتی

double travel tent

ازآنجاکه اغلب ما تنها یک یا نهایتاً دو یا سه مدل چادر مسافرتی دیده‌ایم، تصورمان این است که چادرهای مسافرتی تنها در همین دو یا سه مدل خلاصه می‌شوند. اما چنین نیست و چادرهای مسافرتی انواع متفاوت با کاربری‌های متفاوتی دارند که در ادامه یوتراوز به آن می‌پردازد.

چادر ساده یا کلاسیکِ مثلثی شکل

یکی از انواع چادر که درواقع از ساده‌ترین مدل‌های آن است، چادر کلاسیک است. چادرهای کلاسیک و مثلثی شکل بیشتر از آنکه در واقعیت دیده شوند، در قاب تلویزیون و نقاشی کودکان دیده می‌شوند. این مدل چادر مسافرتی را ساده‌ترین مدل چادرهای مسافرتی تلقی می‌کنند چون ساختار و شکل آن پیچیدگی ندارد.
ساختار چادرهای ساده به‌گونه‌ای است که به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای پایدارند. همچنین به‌آسانی برپا می‌شوند و پناهگاه مناسبی به‌حساب می‌آیند. اما بزرگ‌ترین عیب آن‌ها، سقف کوتاهشان است. تفاوتی نمی‌کند که چقدر بزرگ باشند، درنهایت سقف آن‌ها کوتاه خواهد بود.

چادرهای گنبدی شکل

مرسوم‌‌ترین نوع چادر مسافرتی، چادرهای گنبدی شکل است. این چادرها همان‌طور که از نام آن‌ها پیدا است، سقفی گنبدی شکل دارند که نسبت به چادرهای ساده و کلاسیک، برایشان مزیتی به‌حساب می‌آید. این سبک از چادر مسافرتی شامل دو میله انعطاف‌پذیر است که، از کف به سمت سقف چادر کشیده شده و ساختاری گنبد مانند به آن می‌دهد.
سقف بلند این نوع چادر مزیتی برای او به‌حساب می‌آید. چراکه این نوع سقف باعث می‌شود تا حجم کلی چادر بیشتر شده و بهتر شود. اما عیب آن‌ نیز، پایداری کم و اندازه بزرگ آن است. درواقع بهتر است بگوییم پایداری این سبک چادر نسبت به چادرهای دیگر کمتر است.

چادرهای ژئودیسک؛ پایدارترین نوع چادر مسافرتی

چادرهای ژئودیسک به‌اندازه‌ی ژوراسیک عجیب هستند. این نوع چادر جواب مناسبی برای پاسخ به سؤال کاربرد ریاضی است! چراکه این نوع چادر نامش را از یک اصطلاح ریاضی گرفته و به‌واسطه استفاده از همین علم در آن است که او را پایدارترین نوع چادر مسافرتی می‌نامیم. میله‌های استفاده‌شده در این چادر با حرکت بر روی سطح آن، در تقاطعی به هم رسیده و به شکل مثلث به هم متصل می‌شوند.
این نوع ساختار باعث می‌شود تا فشار بر تمام سطح چادر توزیع‌شده و آن را به پایداری قابل‌توجهی برساند. به حدی پایدار که می‌تواند پایدارترین نوع چادر نام بگیرد. همچنین این چادر به حدی برای شرایط سخت آب‌وهوایی مناسب است که به‌طور مثال می‌توان، برای فتح اورست روی آن حساب ویژه‌ای باز کرد!

چادر مسافرتی فوری

شاید با شنیدن نام چادرهای فوری، اولین سؤالی که به ذهنتان خطور کرده باشد آن است که چادر فوری چیست؟ در تعریف چادر فوری باید بگوییم که این نوع چادر، در میان چادرهایی که خودشان باز می‌شوند، از جدیدترین‌ها است. چادرهایی که نیاز به سرهم کردن هیچ قطعه، میله و یا چیز دیگری ندارند.
برپا کردن آن‌ها زحمت آن‌چنانی ندارد و ساده است و به طبع آن نیز، جمع‌کردن راحتی هم دارند. اما مسئله‌ی موردتوجه در این نوع چادرها، دوام آن‌ها در شرایط آب‌وهوایی مختلف است. اگر روراست باشیم، این نوع چادر درگذشته دوام آن‌چنانی در شرایط مختلف را نداشت. اما به‌مرور و با پیشرفت فنّاوری انواع بادوام‌تری وارد بازار شد.

چادر بادوام

این چادر طبق نامش به بادوام بودن شناخته می‌شود و به همان میزان که این نام برازنده‌ی او است، مستحق آن است. البته نباید از حق بگذریم؛ این نوع چادر درعین‌حال که بادوام است، به همان میزان هم سنگین است و حمل آن راحت نیست. این نکته را هم در نظر داشته باشید که چادرهای بادوام کمیاب‌تر از انواع دیگر هستند.

چادر تونلی؛ فراتر از گنبدی

چادر تونلی، چادری است که توانسته روی دست چادرهای گنبدی بلند شود. درواقع چیزی فراتر از چادرهای گنبدی است. این نوع چادر از تعدادی میله به شکل خمیده و نیم‌دایره، در فواصلی مشخص و منظم و موازی با یکدیگر تشکیل‌شده است. چادرهای تونلی انواع و اندازه‌های مختلفی دارد که مناسب برای افراد مختلف به‌خصوص خانواده‌ها است.

نوشته های مشابه
 • پاییز کجا بریم؟

  کمتر کسی را می‌شناسیم که از دیدن برگ‌های زرد و نارنجی درختان در پاییز به وجد نیاید و رویای سفر در این فصل تماشایی را در سر نداشته باشد. اما کدام مکان‌ها و کدام شهرها بهترین مقاصد گردشگری در پاییز هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب می‌دهیم.

 • وسایل ضروری برای سفر دخترانه چیست؟

  برنامه سفر دخترانه چیده‌اید اما هنوز نمی‌دانید چه وسایلی باید همراه خودتان بردارید؟ ما در این مطلب به تمام دغدغه‌های شما درباره وسایل مورد نیاز برای سفر دختران پاسخ می‌دهیم و در پایان امیدواریم با اطلاع از جزئیات این موضوع، سفری به‌یادماندنی داشته باشید.

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز