ورود
Travel cheap

ارزان سفر کردن؛ رویایی که به حقیقت تبدیل‌شده است

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

ارزان سفر کردن آرزو نیست، واقعیتی است که باید برای تحقق آن‌هم تلاش کرد هم تمام خلاقیت و نبوغ خود را به کاربرد. ارزان سفر کردن، تجربه‌ا‌ی گران‌قدر و ارزشمند است. تجربه‌ای که حتی به ما کمک خواهد کرد تا زندگی و وضعیت اقتصادی خود را بهتر مدیریت کنیم.

تجربه «ارزان سفر کردن» همیشه یکی از دغدغه‌هایی بوده که افراد بسیاری با آن دست‌وپنجه نرم کرده‌اند. اغلب تصور این است که نمی‌توان ارزان سفر کرد و البته این تصور کاملا به‌جاست چراکه شرایط اقتصادی این روزها بسیار سخت شده است. اما باوجود همه سختی‌ها نمی‌توان از سفر حذر کرد. مسافرت از نیازهای انسان است، حضور و بروز آن در زندگی بشر اهمیت بالایی دارد. بهتر است بگوییم که سفر، یکی از ضرورت‌های زندگی است چراکه می‌تواند نیاز ما به تنوع، نیاز ما به دانستن، نیاز ما به کشف ناشناخته‌ها، نیاز ما به استراحت و ارتباط با جوامع را برطرف سازد. ازاین‌رو نمی‌شود به‌راحتی از کنار سفر و این‌همه ویژگی آن گذشت. اگر قرار است تا به نیازهای خودپاسخ بگوییم، بد نیست سفر را، هرچند کوچک و کوتاه در برنامه‌ی خود بگنجانیم. با یوتراوز همراه شوید تا نکاتی برای ارزان سفر کردن به شما یادآور شویم.

هرآن چه دانستن آن به فرایند ارزان سفر کردن کمک می‌کند:

ارزان سفر کردن ممکن است یک رویا باشد؛ اما دست‌یافتنی است

شاید بسیاری از ما تصور کنیم که ارزان سفر کردن خیالی بیش نیست و خیلی نباید روی تحقق آن حساب باز کرد. اما باید بگوییم که ممکن است ازنظر بسیاری، ارزان سفر کردن خیالی بیش نباشد. بااین‌حال اگر هم رویا باشد، رویایی است که دست‌یافتنی است و می‌شود روی آن حساب کرد. پیشنهاد می‌کنیم این ویدئو را درباره راه‌ورسم ارزان سفر کردن از دست ندهید.

شیرینی سفر یا لوکس بودن آن؟

این بستگی به شما و تفکر شما دارد که انتظارتان از سفر چه باشد. آیا شما سفرهای کم‌هزینه و جمع‌وجور، اما شیرین را ترجیح می‌دهید؟ یا اینکه حاضرید به هر قیمتی که شده یک سفر لوکس را تجربه کنید؟ اگر تفکر شما از نوع افراد دسته‌ی اول است که سفر شیرین را به لاکچری بودن ترجیح می‌دهند، باید این نوید را به شما بدهیم که شما به‌خوبی از عهده ارزان سفر کردن هم برمی‌آیید. اما اگر از افراد دسته‌ی دوم باشید که سفر شیک و لاکچری را به شیرینی و ساده بودن آن ترجیح می‌دهند، باید بگوییم که راه سختی برای تجربه یک سفر ارزان در پیش‌روی خودخواهید داشت.

از جاده لذت بردن راهی برای ارزان شدن سفر

cheap car travel

اغلب ما سفرهایمان دررسیدن به مقصد معنا می‌شود و تصور می‌کنیم که تنها مقصد سفر است که سفر به‌حساب می‌آید. ازاین‌رو ممکن است از امتیاز بزرگی به نام جاده و لذت بردن از آن، آن‌هم به‌صورت ارزان یا رایگان غافل شویم. بد نیست بدانید که سفر را می‌توان در مسیر هم تعریف کرد. زمانی که قصد دارید سفری را آغاز کنید، باید بدانید که مسیر هم جزئی از سفر است که می‌تواند برای شما لذت‌بخش هم باشد. اما این چه ارتباطی به ارزان سفر کردن دارد؟ معمولاً زمانی که به سفر می‌رویم، بخشی از هزینه‌های سفر را خرج تفریحات و بازدید مکان‌های دیدنی در مقصدهای مختلف می‌کنیم که روی دست ما هزینه زیادی می‌گذارند. درصورتی‌که مسیر‌های جاده‌ای و حتی برخی مکان‌ها در کنار جاده‌ها می‌توانند بخش مهمی از لذت سفرمان را به خود اختصاص دهند. بسیاری از دیدنی‌های کنار جاده را می‌توان جایگزین بازدیدهای هزینه‌بر کرد. به‌علاوه سفر با خودرو شخصی در امتداد جاده‌ها از هزینه‌های حمل‌ونقل هوایی به مقصدهای دورتر جلوگیری می‌کند. گاهی یک مقصد نزدیک در حوالی محل زندگی ما می‌تواند جذابیت بیشتری برایمان داشته باشد. پس از زیبایی‌های سفر در امتداد جاده غافل نشوید.

سفرهای درون‌شهری؛ گزینه‌ای مناسب برای ارزان سفر کردن

commuters Trip

یکی دیگر از راه‌های ارزان سفر کردن، انتخاب مقصد است. مقصد شما می‌تواند جایی در دورترین نقطه به محل زندگی شما باشد و یا جایی در نزدیکی محل اقامتتان. افراد بسیاری هستند که هرساله هزینه‌های بالایی را برای سفر به کشورهای دور و نزدیک می‌پردازند درحالی‌که از زیبایی‌های کشور خودمان غافل‌اند. شما جزو کدام دسته هستید؟
بسیاری از سفرهای درون‌شهری در عین جذابیتی که برای مسافران دارند، مقرون‌به‌صرفه هم هستند. اما منظور ما از سفرهای درون‌شهری چیست؟ منظور ما این است که به‌طور مثال سعی کنید تا به مکان‌ها تاریخی، موزه‌ها و مراکز تفریحی شهر خود بروید. بااین‌حال ممکن است بعضی لفظ سفر را برای این نوع بازدیدها به کار نبرند و به آن گردش بگویند. در‌صورتی‌که این نوع بازدیدهای کوتاه خود نوعی سفر به‌حساب می‌آیند. به‌هرحال هرچه که باشد، گردش یا سفر می‌تواند تجربه ارزان‌قیمتی باشد. بد نیست آن را تجربه کنید.

در سفر،بی‌گدار به آب نزنید

شاید جدی‌ترین نکته برای صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر همین باشد. یعنی «بی‌گدار به آب نزدن». گاهی اوقات دیده می‌شود که افراد تنها قصدشان از سفر، دور شدن از فضای کار یا محل زندگی است. به همین خاطر خیلی به جزئیات سفر توجهی ندارند. ازاین‌رو ممکن است که بی‌گدار به آب‌زده و هزینه‌های زیادی را به جیب خود تحمیل کنند. هزینه‌هایی که نتیجه‌ی همین بی‌گدار به آب زدن است. پس چه باید کرد؟
قرار نیست کار سختی انجام دهید. تنها کافی است قبل از آنکه سفر بروید، به تمام جوانب و نکات پیش‌روی خود توجه کنید. نوع وسیله نقلیه را انتخاب کنید. نوع اقامتگاه را بر اساس بودجه خود انتخاب کنید، برای خوردوخوراکتان در سفر برنامه مشخصی داشته باشد، آیا قرار است در رستوران غذا میل کنید و یا برای پخت‌وپز آستین‌ها را بالا بزنید، بهتر است برای جلوگیری از هزینه‌های احتمالی برای سفرتان برنامه مشخصی داشته باشید.

هاستل‌ها و مهمان‌پذیرها – هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌ها

accommodation in a hostel

ازجمله محل‌های اقامتی که در کم شدن هزینه‌ها و تجربه‌ی سفر ارزان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند، اقامت در هاستل‌ها و مهمان‌پذیرها است. لفظ مهمان‌پذیر برای بسیاری از ما آشنا است اما هاستل نه. هاستل را می‌توان خوابگاه دانشجویی فرض کرد با این تفاوت که صرفا برای دانشجوها نیست. درواقع هاستل‌ها مکان‌هایی هستند که تعدادی از افراد، از دو نفر گرفته تا چند نفر، در یک اتاق اقامت می‌کنند. در یک هاستل‌ شما اتاق کرایه نمی‌کنید، بلکه تخت کرایه می‌کنید. معادل آن در بعضی شهرهای کشور ما می‌شود پانسیون که برای سفرهای کاری و ارزان‌قیمت گزینه بسیار خوبی است.
به‌هرحال هاستل‌ها و مهمان‌پذیرها محل‌های اقامت کم‌هزینه به شمار می‌روند که انتخاب آن می‌تواند در کاهش هزینه‌های سفر تاثیرگزار باشد. البته بد نیست بدانید که در این مکان‌ها غالباً دستشویی و حمام مشترک است و اینکه شاید بارزترین و آشکارترین تفاوت مهمان‌پذیر با هاستل در این باشد که در هاستل شما تخت اجاره می‌کنید، اما در مهمانپذبر اتاق.
از طرفی برای کاهش در هزینه‌های سفر می‌توانید به‌جای اقامت در هتل‌های لوکس، در هتل‌آپارتمان‌ها اقامت کنید. البته این مورد برای خانواده‌ها بیشتر به کار می‌آید و دلیلش آن است که با کرایه‌ی آپارتمان امکاناتی همچون آشپزخانه در دسترس‌ آن‌ها خواهد بود پس از هزینه‌های رستوران کاسته می‌شود چون باید تمام هنر آشپزی خود را به کار ببرید. بااین‌حال کرایه‌ی یک هتل‌آپارتمان بسیار به‌صرفه‌تر از اقامت در هتل است.

کوچ سرفینگ و ووفینگ

Stay in a private home on travel

دیگر موردی که می‌تواند در کاهش هزینه‌های سفر نقش مؤثرى داشته باشد آن است که، با سرویس کوچ سرفینگ و ووفینگ آشنا شوید. کوچ سرفینگ‌ وب‌سایتی است که مسافران را با افراد بومی هر شهر یا کشور آشنا می‌کند و آن‌ها را با محلی‌هایی که امکان پذیرایی از گردشگران رادارند، پیوند می‌دهد. این کار سبب می‌شود تا در هزینه‌ی افراد به شکلی جدی صرفه‌جویی شود.
ووفینگ درواقع کوتاه شده‌ی عبارت "فرصت کشاورزی ارگانیک در سراسر جهان" است. این سرویس افراد را به کشاورزان و مزرعه‌داران در سراسر دنیا ارتباط می‌دهد. حال این چه فایده‌ای برای ما دارد؟ فایده‌اش آن است که این مزرعه‌داران و کشاورزان در مقابل کار کردن گردشگران در مزرعه (به‌جای هزینه‌ی اقامت)، از آن‌ها با جای خواب و غذا پذیرایی می‌کنند. بنابراین در هزینه‌های اقامت افراد صرفه‌جویی شده و در کنار تجربه‌ای جدید، سفری ارزان ‌هم‌شکل می‌گیرد.

بهره بردن از زمان‌های غیر پیک

ازجمله ترفندهای ارزان سفر کردن آن است که بتوانید از روزها و تاریخ‌های غیر پیک و زمان تخفیف‌ها بهره ببرید. در همه مقصدهای گردشگری همیشه زمانی با اوج حضور گردشگران و زمانی با رکود صنعت گردشگری وجود دارد که در اصطلاح به آن زمان‌های پیک و غیر پیک برای مسافرت می‌گویند. سفر در زمان‌های غیر پیک به شما این امکان را می‌دهد تا علاوه بر بهره‌مندی از تخفیف هتل‌ها و سایر اقامتگاه‌ها، شانس پیدا کردن بلیت ارزان را هم داشته باشید. سفر کردن در چنین زمان‌هایی حتی شمارا از ازدحام و شلوغی جمعیت در مقصدهای گردشگری هم نجات می‌دهد.
به‌علاوه بعضی از روزهای سال به مناسبت‌های مختلف، بازدید از موزه‌ها و مکان‌های گردشگری رایگان است. پس چرا از چنین فرصت‌هایی استفاده نکنیم؟

گروهی سفر کنید

Group travel

گروهی سفر کردن مزیت‌های بسیاری زیادی دارد. شاید یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن امنیت بیشتر در سفرهای گروهی باشد. اما این نوع سفر کردن معمولا ایده و راهکاری برای ارزان سفر کردن هم به شمار می‌رود. به‌طور مثال یکی از روش‌ها این است که یک نفر مادرخرج شود. پس‌ازآنکه سفر تمام شد هرکسی بر اساس هزینه‌های کل سفر، سهم خود و یا به‌اصطلاح (دنگ) خود را بپردازد. اینجاست که به‌اصطلاح هزینه‌های سفر بین افراد سرشکن می‌شود و سفر شما ارزان‌تر تمام خواهد شد.

ارتباط با افراد محلی؛ روشی مناسب برای سفری ارزان

طبیعی است که هیچ‌کس بهتر از افراد بومی یک منطقه از آن منطقه اطلاع ندارند. ازاین‌رو این مسئله می‌تواند فرصتی باشد برای کسانی که قصد دارند تا سفر ارزانی را تجربه کنند. بگذارید با یک مثال توضیح بدهیم. اگر شما قصد داشته باشید در یک مقصد غذا میل کنید، می‌توانید با پرس‌وجو و ارتباط با افراد محلی، بهترین و ارزان‌ترین مکان را برای خوردن یک وعده‌غذای باکیفیت پیدا کنید. از طرفی آشنا شدن با جوامع محلی مزیت‌های دیگری هم دارد. این ارتباط هم شمارا بافرهنگ بومی مقصد آشنا می‌کند و هم می‌تواند به یک اقامت ارزان‌قیمت یا رایگان در خانه افراد محلی منجر شود. برای خرید مایحتاج سفر هم می‌توانید روی بومی‌های هر مقصد حساب ویژه‌ای بازکنید.

لاک‌پشتی عمل کنید

احتمالاً برایتان سوال پیش‌آمده باشد که منظورمان چیست؟ منظور ما این است که در طول سفر عجله نداشته باشید. یعنی سعی کنید که زمان بیشتری را در یک مکان خاص بگذاردید. با این کار علاوه بر آشنایی بیشتر با آن مقصد از دیگر جذابیت‌های آن‌هم بهره‌مند خواهید شد. مسئله مهم‌تر این است که ماندن طولانی در یک مقصد نسبت به اینکه دائما در حال حرکت باشید و بخواهید از این شهر به آن شهر بروید، هم در کاهش هزینه‌های سفر تاثیر دارد و هم فرصت بیشتری برای کندوکاو در تمام جذابیت‌های مقصد را به شما می‌دهد. بنابراین بهتر است که به‌طور مثال به‌جای آنکه چند شهر را در یک هفته ببینید، یک هفته را در یک شهر بگذرانید و از همه مواهب آن بهره ببرید.

چادر مسافرتی تهیه کنید

Cheap tents and travel

از راه‌های ارزان سفر کردن آن است که به دنبال روشی بگردید تا بتوانید از هزینه‌های اقامت خود بکاهید. یکی از روش‌هایی به شما کمک خواهد کرد تا در هزینه‌های محل اقامت خود صرفه‌جویی کنید، آن است که شب را در چادر مسافرتی سپری کنید. شاید در نگاه اول با خودتان بگویید که هزینه‌ی‌ تهیه‌ی چادر مسافرتی بالا است و بهتر است قید آن را بزنم. اما باید بدانید که تهیه‌ی چادر مسافرتی یک سرمایه‌گذاری خوب است نه یک هزینه اتلاف شده. چراکه به‌مرور و با کاهش هزینه‌های اقامت خود در سفر خواهید دید که علاوه بر درآمدن پولی که برای چادر هزینه کرده‌اید، توانسته‌اید که در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده و چه‌بسا پس‌انداز کنید.

روی سفرهای یک‌روزه هم حساب بازکنید

برخی از ما سفرهای یک‌روزه را سفر به‌حساب نمی‌آوریم. درحالی‌که سفر حتی اگر برای یک روز باشد می‌تواند تجربه بسیار لذت‌بخشی برای ما به شمار برود. همین سفرهای یک‌روزه هم بسیار سفرهای خوبی هستند و می‌توانند برای چند ساعت هم که شده شمارا از زندگی روزمره‌ی خود دور کنند.

ارزان سفر کردن رویا نیست، حقیقتی دست‌یافتنی است که این امکان را در اختیار شما خواهد گذاشت تا هم در هزینه‌های خود صرفه‌جویی داشته باشید، و هم درعین‌حال از سفر خود لذت ببرید. درنهایت امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و در تجربه سفر بعدی به شما کمک کند.

نوشته های مشابه
 • راهنمای پیاده روی اربعین در سال 1402

  دل که هوای رفتن می‌کند، پیاده و سواره نمی‌شناسد، پیر و جوان سرش نمی‌شود، دل است دیگر، هوای پرواز دارد، هوای دیدار، زیارت، سر تعظیم بر آستان ساییدن، «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین».

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

 • فرودگاه مهرآباد تهران

  فرودگاه مهرآباد کجای تهران واقع شده و چگونه به آن برسیم؟ این فرودگاه چند ترمینال دارد و خدمات و امکانات مختلف آن چیست؟ بیایید به میدان آزادی تهران برویم و با پُرترددترین فرودگاه کشور آشنا شویم.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز