ورود
light a fire in nature

آتش روشن کردن در طبیعت

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

 آتش  روشن کردن در طبیعت یکی از ضروریات سفرهایی با محوریت طبیعت‌گردی است. مگر می‌شود به طبیعت سفر کنید و از غذای گرم و نوشیدنی داغ بی‌بهره باشید؟ اما آتش روشن کردن در طبیعت نباید «به آتش کشیدن طبیعت» را به دنبال داشته باشد. پس هرچه نکات بیشتری از «بایدها و نبایدهای روشن کردن آتش در طبیعت» بدانید، هم لذت بیشتری از سفرتان خواهید برد و هم آسیب کمتری به طبیعت وارد خواهید کرد. در ادامه مجله گردشگری یوتراوز قصد داریم تا شما را با نکات مهمی در رابطه با روشن کردن آتش در طبیعت آشنا کنیم. با ما همراه شوید.

لیستی از آنچه درباره «آتش روشن کردن در طبیعت» می‌خوانید:مثلت آتش چیست؟

بعضی از ما در عین آگاهی از کاربرد آتش و راه‌های روشن کردن آن، از اصول درست کردن آتش چیز زیادی نمی‌دانیم و اگر هم می‌دانیم به آن توجهی نداریم. به‌طور مثال اولین اصلی که باید بدانیم، مثلث آتش است. یعنی چه؟ یعنی برای برافروختن آتش به «اکسیژن، سوخت و حرارت» احتیاج داریم. این اولین اصل و یا بهتر است بگوییم، مهم‌ترین اصل درست کردن آتش است. آنچه در این رابطه اهمیت دارد و باید به آن توجه داشته باشید آن است که اگر قصد دارید تا یک آتش خوب داشته باشید، مواردی را که در قالب مثلث آتش قرار می‌گیرند، باید به نسبت مشخصی در اختیار داشته باشید. چراکه نبود هرکدام از این سه مورد شمارا از یک آتش خوب بی‌بهره می‌کند.

قبل از درست کردن آتش باید این موارد را بدانید:

 • از عوارض زمانی و آب‌وهوایی محلی که قرار است تا در آن آتش روشن کنید، مطلع شوید.
 • از وسایل و مواردی که برای درست کردن آتش در دسترس شما قرار دارد، مطلع شوید.
 • به زمان موردنیاز برای آماده‌سازی محل آتش و روشن کردن آن توجه کنید.
 • از اینکه برای چه و با چه هدفی آتش روشن می‌کنید، مطمئن شوید. یعنی اگر ضرورتی وجود ندارد، آتش روشن نکنید.

در طبیعت کجا آتش روشن کنیم؟

perfect place to make a fire  

ازجمله اصول اولیه‌ برای افروختن آتش، انتخاب محل مناسب و آماده‌سازی آن است. شاید بسیاری از ما به این مورد توجه‌ی نداشته باشیم. درصورتی‌که اگر قرار است در طبیعت‌گردی، گردش یا برای کمپ‌زدن و موارد مشابه آن آتش روشن کنیم، توجه به این اصل بسیار مهم است.

محل مناسب برای درست کردن آتش باید شامل این ویژگی‌ها باشد:

 • محل درجایی قرار گرفته باشد که در مقابل باد، محافظت شود.
 • مکان و محلی که به دنبال آن می‌گردیم برای سرپناه و برپا کردن آن نیز مناسب باشد.
 • محلی باشد که برای ضلع حرارت مثلث آتش مشکل ایجاد نکند. (مثلاً محلی نم‌دار، خیس و سرد نباشد).
 • مواد موردنیاز از قبیل سوخت کافی را در اختیار ما قرار دهد. یعنی به یک منبع سوخت نزدیک باشد تا برای تامین آن مجبور نباشیم مسافت طولانی را طی کنیم.

آتش روشن کردن در طبیعت با چوب

هیزم‌چینی برای روشن کردن آتش نوعی مهارت محسوب می‌شود که بیشتر طبیعت‌گردها حال برحسب تجربه یا بر اساس آموزش آن را یاد می‌گیرند. این یادگیری به ما کمک می‌کند به شکلی حرفه‌ای و اصولی آتش روشن کنیم تا کمترین آسیب را به طبیعت وارد سازیم. روش‌های مختلفی برای هیزم‌چینی به‌منظور درست کردن یک آتش خوب وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

هیزم چینی به روش خیمه‌ی سرخپوستی

Indian Chinese firewood

اغلب ما با سرخپوستان و خیمه‌ی آن‌ها به‌خوبی آشنایی داریم. درواقع می‌دانید که خیمه‌ی سرخپوستی چگونه است. اگر هم نمی‌دانید، می‌توانید یک مخروط همانند کلاه‌های جشن تولد را در نظر بگیرید. این مخروط و به طبع آن کلاه‌های جشن تولد شباهت بسیاری به خیمه‌ی سرخپوستان دارند. اما آنچه باید در رابطه با این روش از هیزم‌چینی بدانید آن است که، هیزم‌ها و چوب‌هایی که برای آتش همراه خود دارید را باید به شکل مخروط و مانند خیمه‌ی سرخپوستان بچینید. به‌گونه‌ای که فضایی خالی میان آن برای ایجاد آتش زیر چوب‌ها وجود داشته باشد. این روش، روش مرسومی است طبق شرایطی امکان استفاده از چوب‌تر را هم برای شما فراهم می‌کند. البته به شرطی که آن‌ها را از درختان نشکسته باشید.

هیزم‌چینی به روش تکیه‌گاهی

در این روش شما به یک چوب بلند و سبز و تعدادی چوب خشک به ترتیب اندازه از کوچک به بزرگ نیاز دارید. پس ‌از آنکه چوب‌ها را جمع‌آوری کردید، ابتدا چوب بزرگ و سبز را به شکل افقی و با زاویه‌ای 30 درجه روی زمین قرار دهید. برای این کار می‌توانید از چندتکه سنگ نیز استفاده کنید. پس از مستقر کردن این چوب، باید چوب‌های خشک و کوچک را به شکل عمودی و با زاویه‌ای حدود 50 تا 70 درجه به این چوب سبز و افقی تکیه دهید. پس‌ از این کار باید مواد سوختی همراه خود را زیر این تونل مثلثی شکلی قرار دهید. حالا می‌توانید آتش خود را برپا کنید.

هیزم چینی به روش هرمی

Pyramid Chinese firewood

در این روش که بیشتر برای کمپینگ و گذراندن شب در دل طبیعت مناسب است، باید ابتدا تعدادی چوب را با اندازه‌های مختلف از کوچک به بزرگ جمع‌آوری کنید. پس ‌از این کار وقت چینش آن‌ها است. در ابتدا باید از بزرگ‌ترین تکه‌های چوب‌ها شروع کنید. ابتدا دوتکه از چوب‌های بزرگ را به‌صورت عمودی با فاصله و موازی با یکدیگر بر روی زمین قرار دهید. سپس چوب‌های کوچک‌تر را در جهت مخالف این دو چوب روی آن‌ها و در کنار هم بافاصله‌ای نه خیلی زیاد و نه خیلی کم قرار دهید. این چرخه را به همین شکل تکرار کنید تا چینش چوب‌ها تمام شود. زمانی که کارتان به پایان رسید، می‌توانید زیر هرم ایجادشده آتش خود را روشن کنید. پایداری آتش با روش چیدمان هرمی نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است.

چگونه با چوب خیس آتش روشن کنیم؟

آتش روشن کردن با چوب خیس

اگربعد از یک روز بارانی می‌خواهید در طبیعت آتش درست کنید و چوب خشک در اطرافتان نیست، پوست چوب‌های نم‌داری که جمع کرده‌‍اید را بکنید و آن ها از وسط نصف کنید و تا جای امکان سطح تماس خشک چوب‌ها را با آتش زیاد کنید. با این‌کار خواهید دید که چوب‌هایی که به ظاهر خیس و نمناک‌اند، مغز خشکی دارند و به‌خوبی آتش می‌گیرند. 

روش‌های درست کردن آتش در طبیعت

برای روشن کردن آتش در دل طبیعت روش‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود که بعضی مرسوم‌تر و بعضی کمی عجیب و تازه هستند. دلیل آن‌هم این است که بعضی روش‌ها به‌مرور زمان رو به فراموشی گذاشته و دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌شود. در ادامه با برخی از روش‌های درست کردن آتش در طبیعت آشنا می‌شوید:

درست کردن آتش با استفاده‌ از مته‌ی دستی

fire with a hand drill

یکی از قدیمی‌ترین راه‌های روشن کردن آتش همین روش است. روشی که آن‌قدرها هم ساده نیست و نمی‌توان آن را ساده در نظر گرفت. در این روش از روشن کردن آتش، به یک‌تخته‌ی چوب، یک چوب بلند و محکم و مقداری خار و برگ خشک نیاز دارید. اما باید توجه داشته باشید که از هر چوبی هم نمی‌توان استفاده کرد. چوبی که برای روشن کردن آتش با استفاده از این روش مناسب است، چوب سرو کوهی، صنوبر، درخت بید و درخت سرو است.
برای روشن کردن آتش با استفاده از مته چوبی، ابتدا لازم است تا حفره‌ای V مانند را بر روی تخته چوب ایجاد کنید و سپس چوبی را که در دست دارید، درون این حفره قرار دهید و با دودست آن‌قدر بچرخانید که بر اثر اصطکاک آن دو چوب خاکستری به وجود آید. پس ‌از آنکه خاکستر به وجود آمد، خار و خاشاکی که جمع کرده‌اید را روی آن قرار دهید تا آتش بگیرد.

درست‌کردن آتش با استفاده از عدسی محدب

fire with a Convex Lens

این روش کمتر برای روشن کردن آتش استفاده می‌شود، اما بسیار موثر است. عدسی محدب به عدسی گفته می‌شود که دور آن نسبت به مرکز آن از قطر کمتری برخوردار است. روش روشن کردن آتش با استفاده از این عدسی‌ها سخت نیست. کافی است تعدادی چوب و یا برگ خشک و کوچک را در محل درست کردن آتش قرار داده و سپس با استفاده از این عدسی، نور خورشید را بر روی نطقه‌ای از این برگ‌ها متمرکز کرده و کمی صبر کنید تا آتش بگیرد.

درست کردن آتش با روش بادکنک

light a fire with a balloon

شاید برایتان سوال پیش‌آمده باشد که چگونه می‌توان از بادکنک برای روشن کردن آتش استفاده کرد؟ حق هم دارید. عجیب است. اما بگذارید ساده بگوییم. بادکنک می‌تواند نقش عدسی محدب را برایتان ایفا کند. در این روش، برای روشن کردن آتش ابتدا به یک بادکنک ترجیحاً شفاف، به همراه آب و مقداری خار و خاشاک نیاز دارید. همانند روشن کردن آتش با استفاده از عدسی محدب، خار و خاشاک را در محل درست‌کردن آتش قرار دهید. سپس بادکنک را پر از آب کرده و سر آن را ببندید. پس ‌از آن بادکنک را طوری بر روی خار و خاشاک‌ قرار دهید که نور خورشید بر روی آن‌ها متمرکز شود. مدتی صبر کنید. این آتش و این هم آتشی که می‌خواستید.

چگونه در برف آتش روشن کنیم؟

آتش روشن کردن در برف

مگر می‌شود با یخی که آب می‌شود آتش درست کرد؟ بله می‌شود. کافی است بلد باشید. این روش بی‌شباهت به روش عدسی محدب و بادکنک نیست. تنها تفاوت آن این است که این بار قرار است آتش روشن کردن با یخ را یاد بگیرید. برای استفاده از این روش که غالباً در مناطق برفی و سردسیر مورداستفاده قرار می‌گیرد، به یک‌تکه یخ احتیاج دارید. یخی که روشن و شفاف و شبیه یک عدسی باشد. باید یخ را مقابل نور خورشید گرفته و نور را متمرکز کنید تا خار و خاشاک موجود بر زیر آن نور، آتش بگیرد.

درست کردن آتش با استفاده از شخم‌زدن

قرار نیست چیزی را شخم بزنید. حتی به گاوآهن هم نیاز ندارید. بلکه تنها به یک ‌تخته چوب، یک چوب نازک و کمی برگ و چوب نازک و خشک تمام چیزی است که نیاز دارید. این روش ازجمله روش‌های غیرمعمولی است که افراد خیلی کمتر از آن استفاده می‌کنند. در این روش، شما نیاز دارید تا تکه چوب نازک، بلند و خشک را بر روی تخته چوبی خشک که از قبل بر روی آن شیاری ایجاد کرده‌اید، بکشید. برای این کار لازم است تا آن تکه چوب نازک را به جهت عمودی بر روی شیار موجود بر روی تخته چوب بکشید تا براثر اصطکاک آن دو خاکستری ایجاد شود. البته باید توجه داشته باشید که در انتهای تخته چوب باید کمی برگ خشک را قرار داده باشید تا این خاکستر بر روی آن‌ها بریزد. زمانی‌که این اتفاق رخ داد، خاکسترها را به ‌آرامی فوت کنید تا آتش بگیرند. حال شما آتشی دارید که می‌توانید با اضافه کردن چوب‌های خشک و برگ‌های خشک بیشتر، آن را گسترش دهید.

روشن کردن آتش با کبریت و صمغ درختان 

آتش روشن کردن در طبیعت

این روش مناسب برای هوای مرطوب است. ممکن است در شرایطی باشید که هوا مرطوب باشد و از آن بدتر تنها یک کبریت داشته باشید. در این شرایط بهتر است که برای روشن کردن آتش به‌غیر از خار و خاشاک و هیزم، که خب ممکن است به‌واسطه‌ی هوا کمی رطوبت گرفته باشند، از صمغ درختان بهره ببرید. صمغی که توسط آن خواهید توانست تا آتش بهتری را ایجاد کنید و این به خاطر خاصیتی است که صمغ درختان دارند. خاصیتی که این امکان را به آنان می‌دهد تا حتی در آب‌وهوای مرطوب هم بتوان از آن‌ها برای روشن کردن آتش بهره برد.

روش استفاده از کبریت را یاد بگیرید

شاید بیان این نکته برایتان خنده‌دار باشد. البته اگر تنها بی‌معنای ظاهری آن توجه کنید. درصورتی‌که منظور ما از بیان این نکته آن است که، یاد بگیرید چگونه در تمامی شرایط کبریت خود را روشن ‌کنید. ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که حتماً به آتش نیاز داشته باشید و ازقضا یک کبریت هم برایتان باقی‌مانده باشد. باید آن‌قدر مهارت داشته باشید که با همان یک کبریت، بتوانید آتش موردنیاز خود را برپا کنید.

نکات ضروری برای درست کردن آتش

توجه به این نکات به شما کمک می‌کند تا از روشن کردن آتش بیشترین استفاده را ببرید.

 • در هوای سرد دورتادور خود آتش روشن کنید: معمولا دیده‌شده که در هوای سرد تنها یک شعله آتش برپا می‌شود و همه گرد آن جمع می‌شوند. بهتر است در هوای سرد به‌جای یک آتش چند آتش گرداگرد خود ایجاد کنید. یعنی شعله‌های آتش را در اطراف خود و بافاصله ایجاد کنید تا از گرمای بیشتری بهره ببرید البته نباید از کنترل آن‌هم غافل شوید.
 • آتش را کم‌کم افزایش دهید:ازجمله نکاتی که غالب افراد با آن آشنایی دارند، این است که باید، هیزم را کم‌کم به آتش اضافه کنید. درواقع با این کار میزان حرارت و گرما را ثابت نگاه می‌دارید و از سوخت خود که همان هیزم است، بهتر استفاده می‌کنید.
سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

کلام آخر:

درست کردن آتش در طبیعت بخش جدایی‌ناپذیر سفرهایی به مقصد طبیعت است. یادمان باشد ما در طبیعت مهمان هستیم و باید در حفاظت از آن کوشا باشیم. سعی کنید محلی که برای درست کردن آتش در نظر گرفته‌اید، حتی‌الامکان دورتر از جنگل و مراتع و به‌طورکلی هر فضای مستعد آتش‌سوزی باشد. بعد از تهیه غذا و نوشیدنی گرم، حتما آتش خود را با آب سرد کاملا خاموش ‌کنید و از خاموش بودن آن مطمئن شوید. مبادا سفر یک‌روزه ما به دامان طبیعت موجب آتش‌سوزی و از بین رفته میراث طبیعی سرزمینمان شود.اگر کنجکاویدبیشتر درباره طبیعت‌گردی بدانید و ترفندهای طبیعت‌گردی حرفه‌ای را یاد بگیرید؛ خواندن مقاله «طبیعت‌گردی چیست» را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم.

نوشته های مشابه
 • راهنمای پیاده روی اربعین در سال 1402

  دل که هوای رفتن می‌کند، پیاده و سواره نمی‌شناسد، پیر و جوان سرش نمی‌شود، دل است دیگر، هوای پرواز دارد، هوای دیدار، زیارت، سر تعظیم بر آستان ساییدن، «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین».

 • فرودگاه مهرآباد تهران

  فرودگاه مهرآباد کجای تهران واقع شده و چگونه به آن برسیم؟ این فرودگاه چند ترمینال دارد و خدمات و امکانات مختلف آن چیست؟ بیایید به میدان آزادی تهران برویم و با پُرترددترین فرودگاه کشور آشنا شویم.

 • فرودگاه امام خمینی

  فرودگاه امام به عنوان بزرگ‌ترین و مجهزترین فرودگاه کشور شناخته می‌شود. این فرودگاه در 30 کیلومتری تهران و در مسیر اتوبان تهران به قم قرار گرفته است. تمامی پروازهای خارجی تهران از این فرودگاه صورت می‌گیرند. فرودگاه امام 2 ترمینال، 5 پارکینگ، یک جایگاه تشریفات اختصاصی و تمامی خدمات و امکانات یک فرودگاه در سطح جهانی را داراست.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز