ورود
سرای مشیر شیراز

سرای مشیر شیراز

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

مگر می‌شود به شیراز بروید اما از سرای مشیر که یکی از مهم‌ترین آثار ملی ایران در این شهر است، دیدن نکنید؟ این مقاله از یومگ را بخوانید تا با این بازار و ویژگی‌های آن از جمله، نوع معماری، حجره‌ها، محصولاتی که در آن به فروش می‌رسد آشنا شوید.

سرای مشیر شیراز لذت بازارگردی و بازدید از یک اثر تاریخی را همزمان باهم برایتان مهیا می‌کند. خرید و گشت و گذار در بازارها و مراکز خرید شهر مقصد، همیشه بخش دلچسبی از سفر است. حالا تصور کنید قدم به بازاری بگذارید، که نه تنها یکی از بهترین بازارهای شهر است، بلکه به عنوان جاذبه‌ گردشگری و اثری تاریخی نیز از آن یاد می‌شود! دیگر چه چیزی از این بهتر؟ می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید.

سرای مشیر شیراز یکی از قدیمی‌ترین بازارهای شیراز است که قدمت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد. همانطور که گفتیم این بازار تنها یک مرکز خرید قدیمی نیست، بلکه نمادی از تاریخ و شیوه زندگی مردم شیراز در دوران قاجار است.

اگر شیراز را برای سفر انتخاب کردید، نباید از دیدن این بازار جذاب غافل شوید. در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز قصد داریم مهم‌ترین و کاربردی‌ترین اطلاعات برای بازدید از بازار مشیر شیراز را برایتان بازگو کنیم. تلاش ما این است که تمامی سوالات شما خوانندگان عزیز را در این مقاله پاسخ دهیم.


بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

لیستی از آنچه درباره «سرای مشیر شیراز» در این نوشته می‌خوانید:سرای مشیر شیراز کجاست؟

اولین سوالی که برای هر گردشگری پیش می‌آید این است که سرای مشیر در کدام استان است و آدرس آن کجاست؟ در ادامه این بخش علاوه بر پاسخ این سوالات، روش‌های دسترسی به این بازار را نیز توضیح می‌دهیم.

 • آدرس سرای مشیر شیراز: استان فارس، شیراز، تقاطع خیابان لطفعلی خان زند و طالقانی به سمت بازار وکیل

ساعت کارسرای مشیر شیراز

اگر عازم شیراز هستید و در سفر خود قصد تماشا و خرید از سرای مشیر را هم دارید، باید از ساعت کاری این بازار مطلع شوید. حجره‌های این بازار همه روزه از ساعت 9:00 صبح تا 9:00 شب باز هستند. احتمالا الان می‌پرسید آیا سرای مشیر شیراز جمعه ها باز است؟ که در پاسخ باید بگوییم خیر، به صورت کلی این بازار در روزهای تعطیل بسته است. پس لازم است بازدید از این بازار تاریخی را به روزی غیر از جمعه موکول کنید.


نقشه سرای مشیر شیراز
مسیر دسترسی به سرای مشیر شیراز

بهترین روش دسترسی به سرای مشیر این است که ابتدا به بازار وکیل بروید، سپس از آنجا خودتان را به این مکان برسانید. این نکته را به خاطر داشته باشید که دسترسی به بازار مشیر بسیار ساده است؛ زیرا در مسیر پررفت‌وآمد شاهچراغ و بازار و حمام وکیل قرارگرفته است. پس به آسانی می‌توانید مسیر آن را پیدا کنید. حتی شما می‌توانید با پیاده‌روی و در عرض چند دقیقه از حرم شاهچراغ شیراز  به بازار مشیر بروید. پس از بابت مسیریابی خیالتان راحت باشد. 


سرای مشیر شیراز؛ تاریخچه

عکس سرای مشیر شیراز

سرای مشیر که با نام سرای گلشن نیز شناخته می‌شود، یکی از بازارهای قدیمی ایران است. این بازار به خوبی می‌تواند معماری و فرهنگ مردم روزگاران قدیم را به نمایش بگذارد. طوری که بعد از قدم گذاشتن به فضای آن حس می‌کنید به چندین سال قبل پرت شده‌اید! یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت سرای مشیر این است که شباهت زیادی به بازار وکیل دارد. از طرفی هم چون معماری آن بسیار خاص است و در طی این سال‌ها هم سبک و سیاق قدیمی خود را حفظ کرده، گردشگران به آن علاقه زیادی دارند.

قدمت سرای مشیر شیراز به سال 1288 برمی‌گردد. در آن زمان زمان فتحعلی شاه سلطنت را برعهده داشت و شخصی به نام ابوالحسن‌خان مشیرالملک، وزیر وقت فارس بود. بهدستور او داد سرای مشیر در ضلع جنوبی بازار وکیل ساخته شد.. موقوف‌ نامه‌ای هم بر سر در آن نصب شده که نشان می‌دهد، ابوالحسن‌خان مشیرالملک این بازار را وقف امام باقر (ع) کرده‌ است.

سرای مشیر را با نام سرای گلشن هم می‌شناختند. این بازار تاریخی یکبار در دوران پهلوی و به دستور (فرح دیبا) بازسازی شده است. البته این مجموعه بعد از بازسازی تغییرات کوچکی هم داشته، برای مثال حوضچه وسط آن به چایخانه تبدیل شد. همچنین اتاق‌های آن تبدیل به مکانی برای هنرهای محلی و دستی شیراز شدند. بعد از بازسازی و تغییراتی که در این بازار به وجود آمد، عده‌ای به آن سرای هنر هم می‌گفتند. در حال حاضر هم سرای مشیر به عنوان یک اثر ملی در میراث فرهنگی کشور ثبت شده است.

معماری سرای مشیر شیراز

معماری سرای مشیر شیراز

سرای مشیر در بازار وکیل شیراز قرار گرفته، از این رو معماری آن هم شباهت زیادی به این بازار دارد. به حدی که بعضی از گردشگران توان تشخیص آن را از بازار وکیل ندارند. البته در وسط حیاط سرای مشیر یک بنای هشتی با حوضچه‌ قرار گرفته که گردشگران از طریق آن‌ها می‌توانند این مکان را از بازار وکیل تشخیص دهند. آنچه که معماری سرای مشیر را خاص کرده، کاشی کاری‌ها و طراحی چوبی است که در آن به کار رفته است. در همه جای این بازار می‌توانید نمایی از معماری ایرانی اسلامی آن دوران را ببینید. از سردر ورودی بازار گرفته تا حوضچه و مغازه‌های آن همگی با کاشی‌های زیبا، تزئینات چوبی و شیشه‌های رنگی زیبا آراسته شده‌اند.

در هر چهار طرف بازار مشیر حجره وجود دارد. ویژگی مشترک همه این حجره‌ها نیز سقفشان است که بدون استفاده از الوار و به شکل طاق ضربی ساخته شده‌اند. در همه مغازه‌های سرای مشیر هنرمندانی ماهر را می‌بینید که در حال خلق یک اثر هنری زیبا هستند. اغلب فروشندگان این بازار مردان کهن‌سال و هنرمندی هستند که اثر دست خود را به فروش می‌رسانند.

تفاوت‌ها و شباهت‌های سرای مشیر به بازار وکیل شیراز

سرای مشیر در بازار وکیل شیراز

همانطور که پیش از این گفتیم بازار وکیل و سرای مشیر شباهت زیادی به یکدیگر دارند، اما دو تفاوت اساسی بین آن‌ها وجود دارد. نکته اول اینکه قدمت بازار وکیل به دوران زندیه بر می‌گردد، در حالی که سرای مشیر در دوران قاجار بنا شده‌است. همچنین سرای مشیر یک حیاط بزرگ هشتی شکل با حوضچه‌ای زیبا دارد، اما بازار وکیل از این ویژگی برخوردار نیست. درواقع تنها عاملی هم که باعث می‌شود گردشگران سرای مشیر را از بازار وکیل تشخیص دهند، همین حیاط بزرگ است.

عکس های سرای مشیر شیراز

سرای مشیر شیراز کجاست؟

صنایع دستی سرای مشیر شیراز

نقره فروشی در سرای مشیر شیراز
سرای مشیر شیراز در شب
مغازه های سرای مشیر شیراز


خرید سوغات و صنایع دستی سرای مشیر شیراز

صنایع دستی سرای مشیر شیراز از جمله معروف‌ترین اجناسی است که در این بازار به‌فروش می‌رسند. این صنایع دستی شامل موارد بسیار متنوعی است. برای مثال در حجره‌های بازار مشیر انواع سازه‌های خاتم‌کاری، منبت‌کاری و قلم زنی دیده می‌شود. در سرای مشیر می‌توانید به معروف‌ترین نقره‌ فروشی‌های شیراز دسترسی داشته باشید و انواع فرش‌های نمدی و فرش‌ها و تابلو فرش‌های دستبافت را خریداری کنید.

رستوران های سرای مشیر شیراز

رستوران های سرای مشیر شیراز

احتمالا بعد از بازارگردی در سرای مشیر خسته و گرسنه شده‌اید و حالا وقتش رسیده که برای رفع گرسنگی خود به رستورانی دنج و با کیفیت سر بزنید. در ادامه مقاله، نزدیک‌ترین و بهترین رستوران‌های نزدیک سرای مشیر را به شما خوانندگان عزیز معرفی می‌کنیم، تا در چنین شرایطی انتخاب راحت‌تری داشته باشید.


رستوران کته ماس شیراز

رستوران کته ماس یکی از معروف‌ترین رستوران‌های سنتی شیراز است که تنها 8 دقیقه با سرای مشیر فاصله دارد. این رستوران فضایی کاملا سنتی و ایرانی دارد. همچنین گردشگران می‌توانند در حین غذاخوردن از موسیقی زنده و ملایمی که در آن پخش می‌شود، لذت ببرند. منو غذایی رستوران کته ماس شامل انواع غذاهای ایرانی مانند، انواع کباب، انواع خورش‌ها (قیمه، قورمه سبزی)، کلم پلو؛ ته‌چین و غیره است.

 • آدرس: آدرس: شیراز، سه راه نمازی، طبقه زیرین هتل سعید
 • فاصله تا سرای مشیر: حدودا 2 کیلومتر (8 دقیقه)


رستوران بابا رضا شیراز

رستوران بعدی که می‌خواهیم معرفی کنیم، بابا رضا نام دارد. این رستوران یک غذاخوری کوچک با فضایی سنتی است که 9 دقیقه تا سرای مشیر فاصله دارد. در این رستوران نیز انواع غذاهای ایرانی مانند کباب و جوجه کباب برای مشتریان سرو می‌شود.

 • آدرس: شیراز، محله بازار شیراز، در بلوار هفت‌تنان، خیابان حافظ، خیابان تختی
 • فاصله تا سرای مشیر: 3 کیلومتر (9 دقیقه)


کافه موزه زرنگار شیراز

یکی دیگر از رستوران‌های نزدیک به سرای مشیر، موزه زرنگار است. با رفتن به کافه زرنگار می‌توانید علاوه بر غذاهای خوشمزه و سنتی از فضایی دنج و بافت قدیمی لذت ببرید. کافه زرنگار یکی از 5 رستوران برتر فارس است که نباید بازدید از آن را در سفر شیرازتان فراموش کنید.

 • آدرس: فارس، شیراز، خیابان لطفعلی‌خان زند، کوچه 33، کاشی 14
 • فاصله تا سرای مشیر: 800 متر (5 دقیقه)

معرفی هتل در سرای مشیر شیراز

در این بخش از مقاله قصد داریم به معرفی هتل‌های با کیفیت و مناسبی بپردازیم که علاوه بر خدمات‌دهی عالی به بازار مشیر هم نزدیک هستند.

هتل فارس شیراز


یکی از نزدیک‌ترین هتل‌ها به سرای مشیر، هتل فارس است. این هتل یکی از ارزان‌ترین اقامتگاه‌های شیراز است که تنها 2 دقیقه با بازار مشیر فاصله دارد. هتل فارس خدمات مختلفی مانند اینترنت رایگان، تاکسی سرویس، خدمات لباسشویی و غیره به مسافران ارائه می‌دهد.

 • آدرس: شیراز، فلکه شهرداری، خیابان پیروزی، نیش کوچه 12
 • فاصله تا سرای مشیر: حدودا 2 کیلومتر (2 دقیقه)


هتل ارم شیراز

هتل ارم، یکی از اقامتگاه‌های 3 ستاره شیراز با امکاناتی مناسب است. این هتل تنها 3 دقیقه با سرای مشیر فاصله دارد. خوشبختانه هتل ارم در مرکز شهر قرار گرفته و شما به راحتی می‌توانید از طریق آن به تمامی مکان‌های تجاری، بانک‌ها، مراکز خرید اصلی شیراز و غیره دسترسی داشته باشید.
هتل ارم خدمات مناسبی مانند صبحانه رایگان، حمام، یخچال، دراور، مبلمان و غیره را در اختیار مسارفران قرار می‌دهد.

 • آدرس: شیراز، بلوار کریم خان زند، روبروی انوری، هتل ارم
 • فاصله تا سرای مشیر: حدودا 3 کیلومتر (10 دقیقه)

اقامتگاه خانه شیرازیِ شیراز

اقامتگاه خانه شیرازی یکی از دیگر از هتل‌های عالی و خاص شیراز است که در 4 کیلومتری سرای مشیر قرار گرفته است. قدمت این هتل به 200 سال قبل و دوران قاجاریه برمی‌گردد. اقامتگاه خانه شیرازی سال‌ها بعد توسط معماری بسیار با سلیقه و ماهر بازسازی شده تا در اختیار میهمانان قرار بگیرد. اگر شما هم جزو آن دسته از گردشگرانی هستید که به بافت‌های تاریخی و فرهنگ گذشته مردم شیراز علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم همین هتل را برای اقایمت در شیراز انتخاب کنید. 

 • آدرس: بافت قدیمی پشت بازار وکیل
 • فاصله تا سرای مشیر: حدودا 4 کیلومتر (12 دقیقه)

جاذبه‌های گردشگری اطراف سرای مشیر شیراز

اگر سفر شیرازتان را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردید که در یک روز از چند جاذبه گردشگری یا مرکز خرید بازدید کنید، بهتر است مناطق موردنظرتان به هم نزدیک باشد. در ادامه مقاله، جاذبه‌های گردشگری نزدیک به سرای مشیر را نام می‌بریم که می‌توانید در یک روز سفرتان از همه آن‌ها بازدید کنید.

مدرسه خان شیراز

مدرسه خان شیراز

مدرسه خان شیراز، از جمله مدارس بسیار معروف و تاریخی در ایران است که تنها 3 دقیقه با سرای گلشن فاصله دارد. قدمت این مدرسه به دوران حکومت شاه عباس صفوی، یکی از پادشاهان صفوی برمی‌گردد. جالب است بدانید در برهه‌ای از تاریخ فیلسوف معروفی چون ملاصدراء در این مدرسه تدریس می‌کرد. این مدرسه تاریخی معماری زیبا و خاصی دارد. دیدن آن را به همه گردشگران عزیز پیشنهاد می‌کنیم.

 • آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، بعد از سه راه احمدی، محله اسحاق بیگ
 • فاصله تا سرای مشیر: 700 متر (3 دقیقه)
 • ساعت بازدید: 7 تا 13.30 و 14.30 تا 18.30

ارگ کریم‌ خان زند شیرازی

ارگ کریم‌ خان زند شیراز

یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری شیراز که در نزدیکی سرای مشیر هم قرار دارد، ارگ کریم‌ خان است. این بنای تاریخی در دوران زندیه و به دست کریم خان زند ساخته شده است. در حال حاضر نیز یکی از آثار ملی ایران در میراث فرهنگی محسوب می‌شود.

 • آدرس: استان فارس، شیراز، خیابان کریمخان زند، نبش میدان شهدا
 • فاصله تا سرای مشیر: حدودا 3 کیلومتر (10 دقیقه)
 • ساعت بازدید در شش ماه اول سال: 8.30 تا 21:00 / ساعت بازدید در شش ماه دوم سال: 7:30 تا 20:00


موزه پارس شیراز

قدیمی‌ترین موزه فارس که با نام پارس شناخته می‌شود نیز در نزدیکی سرای مشیر قرار دارد. در این موزه اثار تاریخی بسیار مختلفی مانند نقاشی‌های میرزا بابا نقاش، قاب‌های آینه لاکی کتیبه‌دار، قرآن دست‌نویس به خط محقق و غیره وجود دارد.

 • آدرس: استان فارس، شهر شیراز، میدان شهدا، خیابان زند
 • فاصله تا سرای مشیر: حدودا 3 کیلومتر (10دقیقه)

سفر به شیراز با یوتراوز

در این مقاله از مجله گردشگری یومگ به معرفی سرای مشیر شیراز پرداختیم. اگر روزی به شیراز سفر کردید حتما بازدید از این بازار جذاب را در برنامه خود قرار دهید.

✅ حتی همین حالا هم می‌توانید از طریق شماره تلفن 1548 با همکاران ما در یوترازو تماس بگیرید، و ارزان‌ترین بلیط هواپیما سفر به شیراز را برای خود رزرو کنید. نگران اقامت در شیراز هم نباشید، همانطور که خواندید، لیست نزدیک‌ترین هتل‌ها به سرای مشیر در اختیار شماست. کافی است روی کلمه «رزرو هتل» کلیک کنید تا به لیست کامل هتل‌های شیراز دسترسی داشته باشید. فراموش نکنید همکاران ما برای خدمات رسانی بهتر به شما عزیزان به صورت 24 ساعته سوالاتتان را پاسخ می‌دهند.


سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاینسوالات متداول

سرای مشیر شیراز کجاست؟

فارس، شیراز، تقاطع خیابان لطفعلی خان زند و طالقانی، به سمت بازار وکیل

ساعت کاری سرای گلشن شیراز کی است؟

حجره‌های این بازار از ساعت 9 صبح تا 9 شب باز هستند.

سرای مشیر روزهای جمعه‌ باز است؟

خیر، به صورت کلی سرای مشیر در همه روزهای تعطیل بسته است

معماری مشیر شیراز چه ویژگی‌هایی دارد؟

در جای جای این بازار قدیمی، تزئیناتی از نوع کلاشی‌کاری، شیشه‌کاری و سازه‌های چوبی به چشم می‌خورد.

هزینه بازدید از سرای مشیر چقدر است؟

هزینه بازدید از این مکان رایگان است.

بهترین نقره فروشی سرای مشیر شیراز کدام است؟

در سرای مشیر نقره‌فروشی‌های زیادی به چشم می‌خورد.از جمله بهترین آن‌ها می‌توان به گالری نقره سپنتا، نقره‌ سرای قصر خاتم و جواهرسازی هخامنش اشاره کرد.

چطور خود را به سرای مشیر برسانیم؟

بهترین راه این است که از طریق بازار وکیل خودتان را به سرای مشیر برسانید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز