ورود
Ardabil shopping centers

بهترین بازارها و مراکز خرید اردبیل

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

بازار سنتی و مراکز خرید اردبیل جزو جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌رود چراکه مرکزی برای نشان دادن تبادلات فرهنگی و سبک زندگی اهالی این شهر است. در بازارهای سنتی و مدرن اردبیل تنوع جنس و قیمت زیاد است و هر کدام در خود مغازه‌های متنوعی را جای داده‌اند که مشغول به فعالیت در بورس کالاهای مختلف هستند.

بازار بزرگ و سنتی اردبیل جزو بازارهای قدیمی این شهر است و معماری سنتی این بازار اولین چیزی است که نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند. همچنین در کنار این بازار سنتی و تاریخی، مراکز خرید مدرن و مجللی در اردبیل وجود دارند که بهترین محصولات و اجناس را از برندهای داخلی و خارجی ارائه می‌کنند. این مراکز خرید امکانات گوناگونی را برای گردشگران و مسافران فراهم کرده‌اند تا یک بازارگردی و تفریح‌گردی لذت‌بخش در شهر اردبیل تجربه کنید. در این مقاله با یوتراوز همراه باشید تا با هم گشتی در «بازارها و مراکز خرید اردبیل» بزنیم.

بازارگردی در بازارها و مراکز خرید اردبیل

بازار بزرگ و سنتی و اردبیل

Bazar Ardabil

معمولا در همه شهرهای مختلف یک بازار قدیمی و بزرگی وجود دارد که قدمت آن از معماری سنتی‌اش و دارای بخش‌های مختلفی است. در اردبیل هم یک بازار بزرگ و سنتی وجود دارد که در بافت قدیمی شهر واقع شده است و همیشه جمعیت زیادی در آن رفت‌وآمد می‌کنند.
بازار بزرگ اردبیل یکی دیگر از بازارهای سنتی سرپوشیده ایران است و نقش مهمی در اقتصاد این شهر ایفاء می‌کند. به علاوه این بازار در شمار جاذبه‌های تاریخی اردبیل هم قرار دارد. این بازار هم مانند دیگر بازارهای سنتی دارای راسته‌های معروفی است که در کنار آن‌ها مساجد، تیمچه‌ها و سراها قرار دارند.

پیشینه بازار بزرگ و سنتی اردبیل

این بازار بزرگ سرپوشیده دارای قدمت زیادی و در دوره‌های تاریخی مختلف محل رفت‌وآمد بازرگانان بسیاری بوده است. قدمت این بازار به دوره‌های سلجوقی، زندیه و صفویه باز می‌گردد و در هر دوره تاریخی قسمت‌هایی از این بازار ساخته‌ شده و به این شکل توسعه پیدا کرده‌ است.
بازار بزرگ اردبیل در دوران صفویه اوج شکوه و رونق اقتصادی خود را تجربه کرد و رفت‌وآمد بازرگانان و تجار بسیاری را به خود دید. این بازار قلب اقتصادی اردبیل در دوران صفویه بود. در همین دوران بود که بخش‌های مختلفی به این بازار اضافه شد که در حال‌حاضر هر یک به بورسی از کالاهای مختلف اختصاص دارد. بازار قیصریه، بقالان و خراطان از بخش‌های مهم بازار صفویه بوده است.

معماری بازار بزرگ و سنتی اردبیل

بازار بزرگ سرپوشیده اردبیل دارای راسته‌ها، سراها، تیمچه‌ها، مسجد و حمام است که در هر قسمت معماری سنتی مربوط به دوره صفویه و دیگر دوره‌های تاریخی ایران را به راحتی مشاهده می‌کنید. از راسته‌های اصلی این بازار بزرگ می‌توان به راسته کفاشان، راسته پیر عبدالملک، راسته غلامان، راسته قیصریه، راسته زرگریه، راسته چاقوسازان، راسته سراجان، راسته پنبه‌فروشان، راسته مسگران و راسته آهنگران اشاره کرد. همچنین از سراهای این بازار می‌توان سرای حاج‌شکر، سرای حاج‌احمد، سرای نو یا زنجیرلو، سرای وکیل، سرای امام جمعه، سرای دوگچی و تیمچه زنجیرلی را نام برد.
معماری این بازار با طاق‌های جناقی و گنبدهای ساده طراحی شده ‌است که اگر هنگام راه‌رفتن در راسته‌های بازار به بالای سر خود نگاه کنید، متوجه شکل گنبدی و طاق‌مانند سقف بازار می‌شوید. طاق‌های جناغی در بازار به این صورت است که طاق نمای مغازه‌های عرضی حدودا 3 متر است و پایه‌های طاق‌ها قطری حدودا 80 سانتی‌متر است.
بازار بزرگ و سنتی اردبیل در سال 1364 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و قسمت‌های زیادی از آن بازسازی شد و پس از مرمت در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت. این بازار بزرگ سرپوشیده با وجود معماری سنتی منحصربه‌فردش یکی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری شهر اردبیل است.

مرکز خرید شوار سنتر اردبیل

وقتی در این شهر آرام می‌مانید به جز جاذبه‌های دیدنی‌ای که انتظارتان را می‌کشند و بخش زیادی از آن را طبیعت زیبای این شهر و تاریخ پر ماجرای آن تشکیل می‌دهد، می‌توانید کمی هم در بافت مدرن اردبیل به گشت‌وگذار بپردازید.
شاید بخواهید در این گشت‌وگذار و تماشای بافت مدرن شهر خرید هم بکنید و به کالاهای روز سرک بکشید. پس به سمت خیابان عطایی بروید و در ورودی قدیم شورابیل یک ساختمان سه طبقه را ببینید که در راستای پیاده‌رو کشیده شده است و در طبقات مختلف آن، فروشگاه‌های شیک با ویترین‌های درخشان چشم هر بیننده‌ای را به سمت خود می‌کشاند.

درباره‌ی شورا سنتر اردبیل

بالای ورودی این ساختمان شورا سنتر نوشته شده‌ است که یک مرکز تجاری و تفریحی است. به راحتی می‌توان گفت که این مرکز خرید یکی از بزرگترین مراکز خرید اردبیل است. این را می‌توانید از شلوغی آن‌ و از تعداد ماشین‌هایی که در اطراف آن پارک کرده‌اند، متوجه شوید.
وارد شور اسنتر که می‌شوید 550 واحد تجاری در انتظار شما هستند تا بتوانید آنچه را که نیاز دارید خریداری کنید. شاید هم دل‌تان بخواهد فقط قدم بزنید و در این بازار مدرن و بزرگ سیاحت کنید. داخل شور اسنتر هم می‌توانید شلوغی را ببینید که جمعیت زیادی در حال راه رفتن و خرید کردن هستند. این شلوغی یک ازدحام آزاردهنده نیست بلکه نشان‌دهنده‌ی رونق این مرکز تجاری است. قطعا فصل‌های خوش آب‌وهوای اردبیل این شلوغی را بیشتر و زمستان‌های سردش این شلوغی را کمتر می‌کند.

حال‌وهوای خرید در شورا سنتر اردبیل

همین طور که در راهروهای سنگی و نورانی و در میان ردیف‌های فروشگاه‌ها می‌چرخید، می‌توانید فروشگاه‌هایی را تماشا کنید که برند‌های معروف را در معرض فروش دارند. اگر هم اهل برند نیستید تنوع کالاها و قیمت‌ها به حدی زیاد است که بالاخره دیر یا زود آن‌چه را که می‌خواهید پیدا خواهید کرد.
انواع کیف‌وکفش، پوشاک، وسایل منزل، وسایل آرایشی بهداشتی، لوازم منزل، لوازم‎‌التحریر و هر آنچه که بخواهید در این مرکز خرید بزرگ و مدرن پیدا می‌کنید.

شورا سنتر در کنار شورابیل

وقتی خریدتان تمام شد و از شورا سنتر بیرون آمدید این شانس را دارید که در همین نزدیکی و خیلی زود خود را به یکی از زیبایی‌های اردبیل یعنی دریاچه شورابیل برسانید. بنابراین حرکت کنید و خیلی زود خودتان را کنار دریاچه‌ی شورابیل برسانید که در فاصله نزدیک شوراسنتر قرار دارد. می‌توانید در پارک شورابیل قدم بزنید، یا اگر خرید خسته‌تان کرده در یک رستوران یا کافی‌شاپ چیزی میل کنید و بعد بروید در مسیرهای پیاده‌روی و در کنار موج‌های آرام دریاچه گشت‌وگذاری کنید.

مرکز خرید الماس ‌شهر اردبیل

Almas shahr Ardabil

مجتمع تجاری و تفریحی الماس ‌شهر یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید اردبیل و از بهترین مکان‌ها برای بازارگردی و تفریح‌گردی برای گردشگران و مسافران است. برای رفتن به این مجتمع‌ تجاری باید به سمت میدان شریعتی در اردبیل حرکت کنید؛ دور میدان یک ساختمان بزرگ و مدرن نقره‌ای رنگ است که از دور توجه شما را جلب می‌کند.
مجتمع تجاری الماس ‌شهر یکی از بهترین و معروف‌ترین مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری در اردبیل است. این مجتمع ‌تجاری 12 طبقه دارد که همکف، طبقه اول و دوم شامل طبقات تجاری است.
در طبقه سوم رستوران و فست‌فود بزرگ الماس ‌شهر قرار دارد. از طبقه چهارم تا طبقه دوازدهم هم دیگر بخش‌های خدماتی این مجتمع ‌تجاری قرار دارند. در طبقه دوم این مجموعه تجاری و تفریحی یک شهربازی سرپوشیده بزرگ ساخته شده که از هرکس در اردبیل آدرس شهربازی خوب را بپرسید، قطعا آدرس شهربازی سرپوشیده الماس ‌شهر را به شما می‌دهند. متراژ این شهربازی 12000 هزار مترمربع است و بیش از 22 دستگاه‌ بازی جذاب و به‌روز برای کودکان دارد.

حال‌وهوای خرید در مجتمع تجاری الماس‌شهر

هنگامی‌که در این مجتمع ‌تجاری مدرن و به‌روز راه می‌روید، اجناس و کالاهای مختلفی مانند پوشاک، انواع کیف‌وکفش، آینه و شمعدان، ساعت، اسباب‌بازی، لوازم آرایشی و بهداشتی، بدلیجات و اکسسوری، لوازم دکوری، شال و روسری، لباس‌عروس را مشاهده می‌کنید. تنوع قیمت و جنس در این مرکز خرید بسیار زیاد است.
این مجتمع تجاری مناسب هر سلیقه و سن‌وسالی است و هر آنچه که بخواهید در این مرکز خرید به راحتی پیدا خواهید کرد. این مجتمع ‌تجاری هر روز از ساعت 10 صبح الی 23 مشغول فعالیت است و در هر فصلی از سال این بازار مدرن پر ازدحام، پذیرای شهروندان و گردشگران است.

بازار جدید طلافروشان اردبیل

Ardabil gold sellers' new market

اگر از شهروندان اردبیلی بپرسید که در کجا می‌توانیم طلای خوب پیدا کنیم، قطعا به شما بازار جدید طلافروشان را معرفی می‌کنند. این بازار پاتوق خانم‌های ایرانی است. هنگامی‌که در این بازار هستید دوست ندارید حالا حالاها بیرون بروید و می‌خواهید ساعت‌ها پشت ویترین مغازه‌ها، طلاهای زردرنگ و سفیدرنگ زیبا را تماشا کنید.
این مرکز خرید‌ در 3 طبقه ساخته شده و 103 واحد تجاری را در خود جای داده ‌است و مناسب هر سلیقه‌ای است. برای رفتن به بازار طلافروشی اردبیل بایستی به سمت خیابان سی‌متری آیت‌الله مروج حرکت بروید. اگر به این مقصد دیدنی سفر می‌کنید از تفریحات اردبیل غافل نشوید.

نوشته های مشابه
 • مراکز خرید معروف و بازارهای سنتی یزد

  بازارهای سنتی و مدرن یزد این روز‌ها جزو جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌روند چراکه مرکزی برای تجربه سبک زندگی و آشنایی با فرهنگ بومی یزد هستند و به همین علت است که گردشگران بین‌المللی هم به این بازارها توجه نشان می‌دهند.

 • با بازارها و مراکز خرید همدان آشنا شوید

  یکی از بهترین مقصدهایی که گردشگران در ایران (به‌خصوص در نیمه اول سال) برای سفر انتخاب می‌کنند، همدان است که با وجود جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری، مقصدی بسیار دیدنی محسوب می‌شود. در کنار جاذبه‌های گردشگری، بازارها و مراکز خرید همدان هم در جذب گردشگران بی‌تاثیر نیستند.

 • بازارهای محلی استان گلستان

  بازارهای سنتی و محلی زیادی در استاد گلستان و در شهرهای مختلف این شهر در کنار مراکز خرید مدرن قرار دارند که هر روز مملوء از جمعیت گردشگرانی هستند که استان سرسبز گلستان را به‌عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اند. بازارهای محلی استان گلستان، بهترین مکان برای تجربه و شناخت فرهنگ بومی این استان است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز