ورود
entertainment in Ardabil nature

تفریحات اردبیل برای اولین سفر شما به شمال غربی ایران

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

استان اردبیل جزو مقصدهای گردشگری محبوب در ایران به‌شمار می‎رود و هرساله در فصل‌های مختلف سال، میزبان گردشگران فراوانی است که اردبیل را برای سپری کردن تعطیلات خود و انجام تفریحات مختلف انتخاب می‌کنند. استان اردبیل در هر فصلی از سال دیدنی است، این استان حتی در سرمای زمستان هم زیبا است. تفریحات اردبیل می‌تواند بهانه خوبی برای سفر به این استان باشد.

اردبیل سرزمینی سرسبز و خوش آب‌وهوا در شمال غربی ایران است. معمولا استان اردبیل در فصل‌های بهار و تابستان مملو از گردشگران زیادی است که برای تماشای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بی‌نظیر اردبیل به این شهر سفر می‌کنند. اما این منطقه سردسیری در زمستان هم زیبایی‌های خاص خودش را دارد و گشت‌وگذار لذت‌بخشی در زمستان‌های اردبیل انتظار گردشگران را می‌کشد. تفریحات اردبیل در زمستان متنوع و زیاد است به طوری‌که می‌توانید از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان آن دیدن کنید و لحظات خاطره‌‌انگیزی را در سرمای اردبیل تجربه کنید. با یومگ همراه شوید تا از تفریحات اردبیل بیشتر بدانید.

آنچه از تفریحات اردبیل در ادامه می‌خوانید:

پیست اسکی آلوارس سرعین

Alvares Ski Resort

اسکی یکی از ورزش‌های محبوب زمستانی و از تفریحات هیجان‌انگیز اردبیل در زمستان است. پیست اسکی آلوارس سرعین در بین اردبیل و استان‌های اطراف طرفدار زیاد دارد و جزو بزرگ‌ترین پیست‌های اسکی ایران هم به شمار می‌رود. پیست اسکی سرعین اولین گزینه تفریحات زمستانی در استان اردبیل است که در روستای آلوارس، در فاصله 30 کیلومتری شهر سرعین و در دامنه کوه سبلان واقع شده است.
این پیست به امکانات رفاهی کاملی مجهز شده است و دارای تله‌سیژ 1250 متری و بالابر است. پیست آلوارس در سال 1385 به صورت رسمی افتتاح شد و اکنون این مجموعه ورزشی زمستانی در چهار فصل سال حتی در بهار و تابستان‌ها هم فعالیت دارد و از تفریحات اصلی در اردبیل به شمار می‌رود.
این منطقه در فصل بهار نیز آب‌‌وهوای خنکی دارد که به همراه دشت‌های وسیع از گل‌های رنگارنگ شقایق کوهی، یکی از بهترین تفریح‌گاه‌های استان اردبیل را به وجود می‌آورد. همچنین دمای این پیست بسیار سردتر از دمای شهرستان اردبیل است زیرا در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا قرار گرفته است.
آدرس: شهرستان اردبیل، سرعین، فاصله 30 کیلومتری سرعین، روستای آلوارس

پل معلق مشگین‌شهر، بزرگ‌ترین پل خاورمیانه

Meshgin Shahr Suspended Bridge

پل معلق مشگین‌شهر یکی از هیجان‌انگیز‌ترین جاهای دیدنی و تفریحات در اردبیل به شمار می‌رود. این پل 2 متر عرض و 365 متر طول دارد و در اتفاع 80 متری رودخانه خیاوچایی و پارک جنگلی مشگین‌شهر ساخته شده است. همچنین جالب است بدانید پل معلق‌مشگین شهر به عنوان بزرگ‌ترین پل معلق در خاورمیانه شناخته می‌شود.
این پل معلق در اردبیل توسط کارشناسان و مهندسان داخلی طراحی و اجرا شده است و دانش ساخت آن کاملا بومی است. پل معلق مشگین‌شهر جزئی از مجموعه گردشگری خیاو تاگیر دولی به شمار می‌رود و در استان اردبیل به عنوان «نور سبلان» هم شناخته می‌شود. اگر ترس از ارتفاع ندارید و دوست دارید تفریحی از جنس هیجان را تجربه کنید، حتما از این پل معلق بازدید کنید.
آدرس: مشگین‌شهر، منطقه نمونه گردشگری نور سبلان یا خیاو تاگیر دولی

موزه تاریخ طبیعی اردبیل

Wildlife Museum Ardabil

موزه‌گردی بیشتر به فعالیت‌های فرهنگی می‌ماند، اما بازدید از یک موزه تاریخ طبیعی می‌تواند در لیست تفریحات علمی اردبیل قرار بگیرد. شما می‌توانید در این موزه بخشی از حیات‌وحش کشورمان را به صورت شفاف و واضح تماشا کنید.
موزه تاریخ طبیعی اردبیل مجموعه‌ای از حیوانات تاکسیدرمی شده (حیوانات پوست‌آرایی)، سنگواره‌ها و سنگ‌های مختلف است و اطلاعات بسیار خوبی از حیات‌وحش کشورمان را در اختیارتان قرار می‌دهد. بخش تاکسیدرمی این موزه بسیار جذاب و دیدنی است زیرا دارای بیش از 120 گونه مختلف حیوانی است که شامل 20 گونه پستاندار، 80 گونه پرنده‌گان، 12 گونه دوزیستان و 8 گونه از حیوانات‌وحشی کمیاب می‌شود.
بخش‌های مختلف موزه تاریخی طبیعی اردبیل شامل دوران آفرینش و دیرینه‌شناسی، تالابی و کوهستانی، دیوارنماهای زیست بوم‌های دشتی، مجموعه کامل تاکسیدرمی، آکواریوم گونه‌های زنده، فروشگاه کتب زیستی‌محیطی و به همراه محل استراحت و پذیرایی از مهمانان است. اگر می‌خواهید گوشه‌ای از حیات‌وحش و طبیعت ایران را تماشا کنید حتما در سفر به اردبیل به این موزه سری بزنید و آن را در لیست تفریحات اردبیل قرار دهید.
آدرس: اردبیل، خیابان دانشگاه، جنب دانشگاه پیام نور

پل هفت‌چشمه اردبیل

Yeddi goz(7eyes) Bridge

پل هفت‌چشمه در لیست جاذبه‌های تاریخی اردبیل هم قرار دارد زیرا قدمت آن به دوران صفویه بازمی‌گردد. این پل را در اردبیل با نام‌هایی همچون پل یدی گوزلی، کورپی قرمزی، پل ججین و پل داش کسن هم می‌شناسند. این پل بر روی رودخانه بالیقو چای قرار دارد و هفت دهانه آجری با قوس‌های پنج و هفت و موج شکن‌های سنگی دارد.
مصالح اصلی که در ساخت این پل به‌کار رفته شامل گچ و آهک است. اما چرا آن را در لیست تفریحات اردبیل قرار داده‌ایم؟
این پل تاریخی محلی برای گذر افراد و پیاده‌روی است، می‌توانید منظره رودخانه را بر روی این پل تماشا کنید و از تماشای آن لذت ببرید. پل هفت چشمه در تاریخ 28 مرداد 1348 با شماره 875 در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.
آدرس: اردبیل، میدان پانزده خرداد، ابتدای خیابان ساحلی (خیابان معلم)

موزه مردم‌شناسی اردبیل

یکی دیگر از تفریحاتی که می‌توانید در اردبیل تجربه کنید، موزه‌گردی است. موزه مردم‌شناسی اردبیل اطلاعات بسیار خوبی از سبک زندگی این منطقه از کشورمان را به شما می‌دهد. این موزه در محل حمام تاریخی آقا نقی (ظهیرالاسلام) واقع شده است. قدمت این حمام تاریخی به دوره ایلخانان بازمی‌گردد که آن زمان توسط شخصی به نام ظهیرالدین ساخته شده و 200 سال بعد بخش‌های دیگری به این حمام اضافه شده است. و اما کاری که شما در این موزه باید انجام بدهید؟
شما در این موزه با بخشی از فرهنگ و تاریخ مردمان شمال غربی کشورمان آشنا می‌شوید که قطعا برای شما جذاب و تماشایی خواهد بود. موزه مردم‌شناسی اردبیل دارای 33 نوع مجسمه همراه با پوشش محلی مردمان استان اردبیل و آثار و دست نوشته‌هایی از تاریخ ایران است که فرهنگ و نحوه زندگی این ناحیه از کشورمان را در معرض بازدید شما قرار می‌دهد.
آدرس: اردبیل، میدان عالی‌قاپو، ابتدای خیابان سعدی

موزه چینی‌خانه اردبیل

 Sheikh Safi Al-Din Ardabili's Shrine

موزه چینی‌خانه یک یادگاری ارزشمند از دوره صفویه در اردبیل است که بیش از 400 سال قدمت دارد. در نگاه اول این موزه بسیار حیرت‌آور است و بیننده‌ها را شیفته خود می‌کند. موزه چینی‌خانه در لیست جاهای دیدنی اردبیل قرار دارد و می‌تواند یکی از تفریحات گردشگران در سفر به اردبیل باشد.
نکته بسیار پر اهمیت در ساخت این موزه در این است که طراحی بنای آن را دانشمند بزرگ ایرانی، «شیخ بهایی» انجام داده است. تالار بزرگ این موزه شامل 4 شاه‌نشین و طاق نماهای مجلل است و نقاشی‌ها، طلاکاری‌ها و رنگ‌های به‌کار رفته در تالار این موزه شما را حیرت‌زده می‌کند.
بنای این موزه از استحکام خوبی برخوردار است به طوری‌که حتی در هنگام وقوع زلزله هم مقاومت بالایی دارد. از مهم‌ترین اشیائی که در این موزه نگهداری می‌شود می‌توان به ظروف چینی خوش‌رنگ و لعاب مهر شده شاه‌عباس، گلدان‌های چینی، یک جلد قرآن به خط کوفی بر روی پوست آهو، مهر سنگی سلاطین صفوی و سکه‌های نقره اشاره کرد. اگر به موزه‌گردی علاقمند هستید، این بنا می‌تواند تفریح مناسبی برای گذران اوقات شما در اردبیل باشد.
آدرس: اردبیل، میدان عالی‌قاپو، مجموعه آرامگاه شیخ صفی

خانه مناف‌زاده اردبیل

در اردبیل خانه‌های تاریخی زیادی وجود دارد که بازدید از آن‌ها می‌تواند، روش مناسبی برای پرکردن اوقات فراغت شما باشد. خانه مناف‌زاده اردبیل یکی از این خانه‌ها است که قدمت آن به دوره اول پهلوی بازمی‌گردد و حدود 100 سال از قدمت این خانه قدیمی می‌گذرد.
خانه مناف‌زاده را «حاج محمد علی معمار» طراحی کرده و ساخته است. این خانه 1000 مترمربع مساحت دارد. شما با تماشای این خانه با بخشی از هویت اجتماعی و فرهنگ مردمان آذری زبان کشورمان آشنا می‌شوید. جالب است بدانید که خانه مناف‌زاده یک زلزله‌ای 8 ریشتری را بدون هیچ‌گونه خسارتی تحمل کرده است و همچنان تا به امروز به صورت مستحکم باقی مانده است. این خانه در سال 1381 با شماره 7401 در آثار ملی ایران به ثبت رسید. پس اگر سرک‌کشیدن در خانه‌های تاریخی، تفریح مورد علاقه شماست، خانه مناف‌زاده را در فهرست تفریحات خود در سفر به اردبیل قرار دهید.
آدرس: اردبیل، میدان سرچشمه، کوچه رحمانی

تفریحات اردبیل به واسطه ویژگی‌های طبیعی و تاریخی این شهر می‌تواند در طیف وسیعی از فعالیت‌های مهیج در دامان طبیعت تا بازدید از مکان‌ها و خانه‌های تاریخی و حتی گشت‌وگذار در موزه‌های این شهر قرار بگیرد. اگر تجربه‌ای از سفر به اردبیل و تفریحات آن را داشته‌اید، تجربه خود را با خوانندگان یومگ در میان بگذارید.

نوشته های مشابه
 • بهترین بازارها و مراکز خرید اردبیل

  بازار سنتی و مراکز خرید اردبیل جزو جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌رود چراکه مرکزی برای نشان دادن تبادلات فرهنگی و سبک زندگی اهالی این شهر است. در بازارهای سنتی و مدرن اردبیل تنوع جنس و قیمت زیاد است و هر کدام در خود مغازه‌های متنوعی را جای داده‌اند که مشغول به فعالیت در بورس کالاهای مختلف هستند.

 • جاهای دیدنی اردبیل و سرعین

  می‌گویند سفر درمان روح است! بنابراین به شهری سفر کنید که علاوه بر روح جسمتان را هم درمان کند! آری؛ سفر به شهر چشمه‌های آبگرم، سرزمین دشت‌های سبزرنگ، شهر عسل‌ و سرشیر! سرعین و اردبیل از شهرهای مهم کشورمان برای سفر هستند که دیدنی‌های بسیاری را در خود جای داده‌اند.

 • برج میلاد تهران؛ سومین برج بلند خاورمیانه

  برج میلاد تهران، با 435متر ارتفاع و 12طبقه، رکورد ششمین برج مخابراتی و نوزدهمین برج بلند جهان را از آن خود کرده‌است. این برج که ساخت آن 11 سال به طول انجامید، در مهرماه سال ۱۳۸۷ افتتاح و در کنار برج آزادی، به نماد پایتخت کشور تبدیل شد.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز