ورود
پل های اصفهان

پل‌ های اصفهان

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

پل‌های اصفهان را در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز بشناسید. اصفهان شهر پل‌های زیبا و قدیمی است. این بار به سراغ پل‌های تاریخی و زیبای اصفهان رفته‌ایم تا شما را به تماشای معماری و هنر مردمان قدیم دعوت کنیم. دعوت ما را بپذیرید در این مطلب همراهمان باشید.

پل‌های اصفهان از جذاب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان هستند. اغلب کسانی که برای اولین بار به اصفهان، نصف جهان می‌روند از دیدن پل‌های قدیمی و تاریخی این شهر ذوق می‌کنند. پل‌های اصفهان از قدیم‌الایام سازه‌ای برای عبور و مرور مردم بوده‌اند. هر یک از این پل‌ها معماری و تاریخچه منحصربه‌فردی دارند. در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز پل‌های معروف اصفهان را معرفی می‌کنیم. در سفر به این شهر وقت بگذارید و از زیباترین پل‌های اصفهان بازدید کنید.

لیستی از آنچه درباره پل‌های اصفهان در ادامه می‌خوانید:



سی‌وسه‌پل اصفهان شاهکار دوران صفوی

سی و سه پل اصفهان

سی‌وسه‌پل مانند نگینی میان پل‌های اصفهان می‌درخشد. این اثر هنری یادگاری از زمان حکومت شاه‌عباس صفوی است. اگر مایلید درباره این جاذبه گردشگری بیشتر بدانید مقاله «سی‌وسه‌پل اصفهان» را مطالعه کنید.

 • آدرس: اصفهان- میدان انقلاب- خیابان چهارباغ عباسی

پل خواجو اصفهان؛ یکی از زیباترین پل‌های دنیا

پل خواجو اصفهان

پل خواجو اصفهان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است. در سفر به اصفهان به‌هیچ‌عنوان بدون بازدید از این پل به دیارتان برنگردید. این اثر تاریخی در زمان حکومت شاه‌عباس دوم بنا شد. در آن دوران پل خواجو نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا جزو زیباترین‌ها بود. هم‌اکنون نیز معماری زیبا و فوق‌العاده این بنا زبانزد خاص و عام است. با زدن روی «پل خواجو اصفهان»جزییات بیش‌تری از این سازه حیرت‌آور بخوانید. 

 • آدرس: اصفهان- میدان خواجو- پل خواجو

پل چوبی اصفهان

پل چوبی اصفهان

«پل چوبی» یا «پل جویی» یا «پل دریاچه» پلی کم‌عرض بر روی رودخانه زاینده‌رود است که قدمت آن به دوران حکومت شاه‌عباس دوم برمی‌گردد. این پل در برهه‌ای از تاریخ محله عبور خانواده شاه‌عباس صفوی و اشرافیان بوده است. در سفر به اصفهان حتماً از این پل زیبا دیدن کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه گردشگری مقاله «پل چوبی اصفهان» یوتراوز را مطالعه کنید.

 • آدرس: اصفهان- بلوار آیینه‌خانه- بین پل خواجو و پل فردوسی

پل مارنان اصفهان

پل مارنان اصفهان

این پل مانند سایر پل‌های اصفهان روی رودخانه زاینده‌رود ساخته شده است. از زمان‌های دور مردم محلی این منطقه برای رسیدن به روستاهای حاشیه اصفهان از روی این پل عبور می‌کردند. هم‌اکنون پل مارنان یکی از باصفاترین مکان‌هایی است که شهروندان و مسافران اصفهانی برای گذراندن اوقات فراغت به آنجا می‌روند. اطراف این پل پارک‌های سرسبز متعددی ساخته‌اند که در روزهای مختلف سال بخصوص تعطیلات محل برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح است.

پل مارنان کجاست؟

این پل در غرب اصفهان قرار دارد. پل مارنان دو ساحل جنوبی و شمالی رودخانه زاینده‌رود را به هم متصل می‌کند.

 • آدرس: اصفهان- بین پل فلزی و پل وحید- خیابان مطهری

وجه‌تسمیه پل مارنان اصفهان

بر اساس مطالعات انجام شده توسط کارشناسان نام این پل در زمان‌های گذشته پل «ماربین» بوده است. ماربین برگرفته از کلمه «مهربین» ریشه در فرهنگ اوستایی و زمان ظهور زرتشت دارد. در گذر زمان نام پل ماربین به مارنان تغییر پیدا کرد. برخی دیگر از کارشناسان معتقدند علت نام‌گذاری این پل الهام گرفته از پیچ‌وخم مار گونه زاینده‌رود است.

تاریخچه پل مارنان اصفهان

تاریخچه پل مارنان اصفهان

محققان دو نظریه مختلف درباره تاریخچه ساخت این پل دارند. در نظریه اول کارشناسان زمان ساخت این پل دوره ساسانیان می‌دانند آنها معتقدند با گذشت سال‌ها و روی کار آمدن صفویان این سازه مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

در نظریه دوم گفته می‌شود پل مارنان در زمان حکومت صفوی و توسط شخصی به نام «سرفراز» تاجر ارمنی بنا شده است. به همین علت برخی مردم پل مارنان را با نام «پل سرفراز» می‌شناسند. جالب است بدانید در حوالی این پل محله‌ای به نام «محله مارنان» و «پارک مارنان» وجود دارد.

با توجه به معماری و سبک ساخت این پل نظریه اول مورد تأیید بسیاری از کارشناسان قرار دارد. معماری به کار رفته در پل مارنان شباهت زیادی به پل‌های ساخته شده در دوران صفوی دارد. به احتمال قریب‌به‌یقین مرمت‌های انجام شده در دوران صفوی شکل این بنا را به بناهای ساخته شده دوران صفویان نزدیک کرده است.

معماری پل مارنان اصفهان

طول پل مارنان اصفهان

این پل ۱۶۰ متر طول دارد. به احتمال زیاد در زمان‌های بسیار دور پل مهربین بیش از ۷۰ دهنه داشته است. با گذر زمان تعداد زیادی از دهنه‌های پل تخریب شده و تنها 17 دهنه بزرگ و چند دهنه کوچک باقی مانده است. دهنه‌های کوچک‌تر درون دهنه‌های بزرگ قرار دارند. پایه‌های پل جهت جلوگیری از فرسایش آب توسط مصالحی همچون سنگ، ملات و ساروج ساخته شده‌اند.

در ساخت سایر بخش‌ها نیز آجر و گچ به کار رفته است. اگر به پل مارنان خوب دقت کنید، می‌بینید که عرض پل در برخی قسمت‌ها باریک و در برخی قسمت‌ها پهن‌تر می‌شود. عریض‌ترین قسمت پل بخش مرکزی است، این قسمت فضای زیبایی برای ایستادن و گرفتن عکس‌های یادگاری دارد.

جاذبه‌های گردشگری اطراف پل مارنان اصفهان

عکس پل مارنان اصفهان

پس از قدم زدن روی پل و تماشای زاینده‌رود و چشم‌انداز فوق‌العاده آن به جاذبه‌های گردشگری نزدیک پل مارنان بروید. دیدنی‌های زیر تا این پل فاصله کمی دارند:
منارجنبان: این اثر تاریخی تا پل مارنان حدوداً ۶.۷ کیلومتر فاصله دارد. تنها با ۱۱ دقیقه رانندگی به مکان مورد نظر می‌رسید.

 • کلیسای وانک اصفهان: این کلیسا یکی از معروف‌ترین کلیساهای ساخته شده در زمان شاه‌عباس صفوی است. کلیسای وانک تا این پل فقط ۳.۱ کیلومتر فاصله دارد. با ۱۰ دقیقه رانندگی این مسافت را طی می‌کنید.
 • کلیسای بیت لحم: این کلیسای باشکوه یکی از زیباترین کلیساهای کشور است. کلیسای بیت لحم هر ساله میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیار است. ین جاذبه گردشگری تا پل مارنان ۲.۷ کیلومتر فاصله دارد. اگر از خیابان مطهری به کلیسای بیت لحم بروید با ۸ دقیقه رانندگی به آنجا می‌رسید.
 • پارک ناژوان اصفهان: این پارک زیبا و سرسبز با یک دنیا دیدنی و جذابیت در فاصله حدوداً ۳.۵ کیلومتری این پل قرار دارد. پیشنهاد می‌کنیم پس از بازدید پل مارنان از قسمت‌های مختلف پارک جنگلی ناژوان نیز دیدن کنید.

هتل‌های نزدیک پل مارنان اصفهان

هتل سعدی، هتل طوس، هتل اصفهان، هتل پارسیان کوثر، هتل آسمان، هتل سرای بهشت، هتل پارت و خانه کشیش هتل‌ها و اقامتگاه‌ها نزدیک این جاذبه گردشگری هستند. هتل آسمان و هتل اصفهان تا این پل فقط ۱ کیلومتر فاصله دارند. فاصله تقریبی سایر هتل‌ها تا پل مارنان ۱ الی ۳ کیلومتر است.
اگر مسافر اصفهان هستید و دنبال اقامتگاهی عالی می‌گردید، بهترین هتل متناسب با بودجه مالی‌تان را در سایت یو تراز پیدا کنید. یوتراوز با استفاده از سیستم رزرواسیون آنلاین هتل به شما امکان می‌دهد تا در حداقل زمان ممکن بهترین هتل داخلی را رزرو کنید. خدمات و تخفیفات ویژه یوتراوز هر مسافری را وسوسه می‌کند!

📌 رزرو هتل با بهترین قیمت از یوتراوز 👈 تماس با شماره 1548📞

پل شهرستان؛ قدیمی‌ترین پل اصفهان

پل شهرستان اصفهان

پل شهرستان لقب قدیمی‌ترین پل زاینده‌رود را به خود اختصاص داده است. «پل جی»، «پل جسر حسین» و «پل سارویه» نام‌های دیگر این پل هستند. بر اساس تحقیقات باستان شناسان زمان ساخت این پل به دوره هخامنشیان و ساسانیان برمی‌گردد. این پل از نظر سال ساخت و شیوه معماری شباهت زیادی به «پل دزفول» و «پل شوشتر» دارد. در قسمت‌های فوقانی پل شهرستان آثار معماری ایرانی، دیلمی و سلجوقی به چشم می‌خورد.

بازدید از این سازه بی‌نظیر شما را شگفت‌زده می‌کند؛ این‌که پس از گذشت سالیان دراز هنوز این بنا سالم مانده واقعاً حیرت‌انگیز است! خوشبختانه برخلاف پل مارنان در حق پل شهرستان اجحاف نشده و نام آن در فهرست آثار ملی ایران (شماره ثبت ۸۸۹) دیده می‌شود. گاهی اوقات پل شهرستان محلی برای برگزاری نمایشگاه‌های اصفهان است.

پل شهرستان اصفهان کجاست؟

برای بازدید از این پل باید به روستای شهرستان در ۴ کیلومتری شرق اصفهان بروید.

 • آدرس: اصفهان- سلمان فارسی (مشتاق سوم) -پل شهرستان

چرا پل شهرستان را پل جسر حسین می‌نامند؟

این پل به مقبره «شاهزاده حسین» نزدیک است؛ به همین دلیل برخی پل شهرستان را با نام «پل جسر حسین» می‌شناسند.

معماری پل شهرستان اصفهان

این پل از ۱۲ پایه سنگی بزرگ و ۱۱ چشمه تشکیل شده است. پل شهرستان در زمان‌های گذشته یک پل جنگی بود و از بخش بالایی آن برای عبور و مرور استفاده می‌کردند، اما متأسفانه این روزها به دلیل آسیب‌های وارد شده فقط می‌توان از روی آن پیاده بگذرید. در بعضی قسمت‌های پل آثاری از «مسجد جامع جی» و آرامگاه «الراشد بالله» خلیفه عباسی به چشم می‌خورد. از مصالح به کار رفته در ساخت پل شهرستان می‌توان به خشت، آجر، ملات و سنگ اشاره کرد. قسمت‌هایی از پل که داخل آب قرار دارند نیز از سنگ و ساروج ساخته شده‌اند. پایه‌های اصلی نیز روی سنگ‌های طبیعی رودخانه قرار دارند.

علت محبوبیت پل شهرستان اصفهان چیست؟

همان‌طور که گفتیم پل شهرستان قدیمی‌ترین پل اصفهان است اما یک دلیل دیگر نیز وجود دارد که باعث شده این پل شهرت زیادی بین مردم داشته باشد. در کنار پل شهرستان نمایشگاه‌های بین‌المللی اصفهان برگزار می‌شود ازاین‌رو اصفهانی‌ها برای برگزاری و بازدید از نمایشگاه‌های اصفهان به این منطقه می‌آیند.


هتل‌های اصفهان نزدیک پل شهرستان

هتل ایران، هتل سعدی، هتل توس، هتل پارسیان کوثر، هتل عباسی، هتل آسمان، هتل سفیر هتل، پل و پارک نزدیک‌ترین هتل‌ها به این جاذبه گردشگری هستند. هر یک از این هتل‌ها تا پل شهرستان ۷ الی ۹ کیلومتر فاصله دارد؛ یعنی با ۱۸ الی ۲۲ دقیقه رانندگی به مکان مورد نظر می‌رسید.
همان‌طور که می‌دانید یکی از دغدغه‌های اصلی هر سفر پیدا کردن اقامتگاه مناسب است. با مراجعه به سایت گردشگری یوتراوز می‌توانید بهترین هتل‌های اصفهان را به صورت اینترنتی رزرو کنید. بدین ترتیب دیگر هنگام سفر دغدغه‌ای برای رزرو هتل و اقامتگاه نخواهید داشت.


پل‌ های دیدنی ولی کم‌ترشناخته‌شده اصفهان

پل وحید اصفهان

پل‌های تاریخی اصفهان را معرفی کردیم. همان‌طور که خواندید اغلب پل‌های اصفهان در زمان صفویه ساخته شده‌اند. علاوه بر پل‌هایی که نام بردیم، پل‌های دیگری در شهر اصفهان وجود دارند که هدف از ساخت آنها عبور و مرور مردم است. در این قسمت به‌اختصار درباره هر یک از آنها صحبت می‌کنیم:

 • پل فلزی اصفهان: این پل خیابان بهشتی و خیابان حکیم نظامی را به هم پیوند می‌دهد. این پل تماماً فلزی در سال ۱۳۳۵ ساخته شده است. پل فلزی اصفهان را می‌توان اولین پل فلزی ساخته شده روی زاینده‌رود دانست.
 • پل وحید: غربی‌ترین پل زاینده‌رود پل وحید نام دارد که در غرب پل مارنان قرار گرفته است. پل وحید بزرگراه میرزا کوچک خان و بزرگراه خیام را به یکدیگر پیوند می‌دهد.
 • پل بزرگمهر: این پل بین پل خواجو و پل غدیر قرار دارد. خیابان بزرگمهر و خیابان سجاد توسط پل بزرگمهر به یکدیگر متصل می‌شوند.
 • پل فردوسی: این پل حد فاصله سی‌وسه‌پل و پل چوبی قرار گرفته است. پل فردوسی خیابان شیخ صدوق شمالی را به خیابان فردوسی متصل می‌کند.
 • پل غدیر: جدیدترین پل ساخته شده روی زاینده‌رود پل غدیر است. این پل بین پل بزرگمهر و پل شهرستان قرار گرفته و بزرگراه صیاد شیرازی را به بزرگراه همت متصل می‌کند.
 • پل آذر: ساخت این پل در سال ۱۳۵۲ کلید خورد. پل آذر در سال ۱۳۵۷ بهره‌برداری شد و خیابان آذر را به خیابان توحید وصل کرد.

سخن آخر:

پل‌های اصفهان را در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز معرفی کردیم. همان‌طور که خواندید قدمت پل‌های تاریخی اصفهان به سال‌های بسیار دور برمی‌گردد. اغلب این پل‌ها یادگاری از دوران صفوی هستند. این روزها پل‌های تاریخی اصفهان بخش مهمی از جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌آیند. در این مطلب نام پل‌های اصفهان و آدرس‌شان را در اختیارتان گذاشتیم تا در صورت تمایل از آنها دیدن کنید. بازدید از پل‌های اصفهان در کنار سایر مکان‌های تاریخی و طبیعی این شهر سفرنامه‌تان را بیش‌ازپیش شیرین و پربار می‌کند!

اگر برای سفر به اصفهان تصمیمتان جدی است، با خدمات گردشگری یوتراوز بدون دغدغه و دردسر بار سفر ببندید. تنها کافیست به سایت یوتراوز مراجعه کرده و رزرو هتل یا بلیط خود را از طریق درگاه اینترنتی قطعی کنید. اگر دنبال سفری ارزان هستید پیشنهاد ما به شما بلیط قطار اصفهان است. برای رزرو هتل نیز لیست بهترین هتل‌های اصفهان را در اختیارتان می‌دهیم. قیمت‌ها را مقایسه کنید و هتل خود را متناسب با بودجه مالی‌تان رزرو کنید. سفر خوشی را برایتان آرزومندیم!




سوالات متداول

کدام پل‌های اصفهان روی زاینده‌رود بنا شده‌اند؟

پل شهرستان، پل تاریخی اورگان، مارنان، سی‌وسه‌پل، پل جویی، پل خواجو، پل وحید، بزرگمهر، پل فلزی، فردوسی، پل آذر و پل غدیر

آیا پل شهرستان جزو آثار ملی ایران ثبت شده است؟

بله، این پل با شماره ثبت ۸۸۹ در سال ۱۳۴۱ جزو آثار ملی ایران ثبت شده است.

پل‌های مشهور اصفهان کدامند؟

سی‌وسه‌پل، پل مارنان، پل چوبی، پل خواجو و پل شهرستان.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز