ورود
Radkan Tower

میل رادکان مشهد

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

در شرق ایران جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی برای تماشا وجود دارد. بخشی از بناها و آثار تاریخی مشهور ایران در خراسان رضوی واقع شده است. اما در نزدیکی پایتخت معنوی ایران یعنی مشهد مقدس جاذبه‌ تاریخی منحصربه‌فردی قرار دارد که میل رادکان یا برج رادکان نام دارد. میل رادکان جزو دیدنی‌های جذاب مشهد به شمار می‌رود.

معمولا بخشی از زمان سفر به بازدید و تماشا از جاذبه‌ها و آثار تاریخی اختصاص پیدا می‌کند. در مناطق مختلف ایران جاذبه‌های تاریخی بی‌شماری وجود دارد که بعضی از آن‌ها حتی گمنام مانده‌اند. در خراسان رضوی بخشی از شاهکار عصر ایلخانان به یادگار مانده و اکنون میل رادکان در لیست جاهای دیدنی تاریخی مشهد قرار دارد. میل رادکان مناره‌ای قدیمی است که در استان خراسان رضوی و در نزدیکی شهر چناران واقع شده است. به همین دلیل در میان مسافران این اثر تاریخی به عنوان برج رادکان چناران هم شناخته می‌شود. در ادامه با یومگ همراه شوید تا بیشتر با میل رادکان چناران آشنا شوید.


آنچه درباره‌ی میل رادکان می‌خوانید:میل رادکان کجاست؟
میل رادکان یک بنای تاریخی در استان خراسان رضوی است که در فاصله 74 کیلومتری شمال مشهد و در فاصله 26 کیلومتری شمال غربی شهر چناران واقع شده است. کاربرد میل‌ها در گذشته برای راهنمایی مسافران و پیام‌رسانی و بوده است و عموما آن‌ها را در کنار جاده‌ها و راه‌ها برای راهنمایی کاروان‌ها و مسافران می‌ساختند. این مناره هم در کنار جاده اصلی چناران به مشهد قرار دارد و قدمت آن به قرن هفتم هجری می‌رسد و کتیبه‌ای که در این بنا موجود است تاریخ ساخت این میل تاریخی را به دوره ایلخانان مغول نسبت می‌دهد.

معماری مخروطی‌شکل میل رادکان ویژگی برجسته این برج تاریخی محسوب می‌شود و منظره بیرونی آن در نگاه اول برای گردشگران جالب است. در ادامه یومگ به چگونگی معماری میل رادکان می‌پردازد.


معماری برج میل رادکان

Radkan Tower architecture

میل رادکان دارای بدنه استوانه‌ای و گنبدی مخروطی‌شکل است که 25 متر ارتفاع دارد. نمای بیرونی این برج به صورت استوانه‌‌ای 12 ضلعی است که زیر گنبد دارای 36 استوانه است و داخل برج 8 ضلعی به نظر می‌رسد. نمای بیرونی برج به صورت هنرمندانه و ظریف و به شکل زیبایی کاشی‌کاری و آجرکاری شده است. در بالای ستون‌ها کتیبه‌ای با خط کوفی قرار دارد که به عنوان یادگاری از دوران ایلخانان باقی‌مانده است.

دو طرف این برج دو درب ورودی وجود دارد که بازدیدکنندگان به راحتی امکان تردد در داخل میل رادکان را پیدا می‌کنند. سقف این برج در داخل فاقد تزئینات خاصی از جمله آجرکاری و کاشی‌کاری است و تنها در ساخت بدنه سقف از آجر، ملات گچ و آهک استفاده شده است.

هنگامی‌که وارد میل رادکان می‌شوید حتما به بالای سر خود نگاه کنید چون روزنه‌هایی که بر روی سقف قرار دارند نور خرشید را به شکل زیبا در داخل برج هدایت می‌کنند. هنگامی‌که از این برج تاریخی بازدید می‌کنید و معماری این بنا را بادقت تماشا می‌کنید قطعا به نبوغ ایرانیان در معماری قرن هفتم پی‌ می‌برید که چنین دقت و ظرافتی برای ساخت این میل تاریخی صرف کرده‌اند.


چگونگی کارکرد میل رادکان

براساس تحقیقات انجام شده و مدارک تاریخی موجود، میل رادکان اثر ستاره‌شناس، ریاضی‌دان و دانشمند بزرگ ایرانی حکیم خواجه نصیرالدین طوسی است. باید بدانید این برج تاریخی با سایر برج‌های تاریخی دیگر که در نقاط مختلف ایران وجود دارند؛ متفاوت است چراکه مکان ساخت این بنا، دریچه‌‎ها، درها و سبک معماری این بنا نشان‌دهنده کابرد علم نجوم در ساخت میل رادکان است.

قسمت ورودی میل رادکان به گونه‌ای ساخته‌شده که در انقلاب زمستانی در راستای طلوع آفتاب قرار دارد و در انقلاب تابستانی در راستای غروب آفتاب قرار می‌گیرد. برخلاف نظرات افرادی که این برج را آرامگاه یکی بزرگان دوره ایلخانی می‌دانند باید بگوییم میل رادکان جزو معدود برج‌هایی در ایران است که توانایی تعیین چهار فصل، سال کبیسه و آغاز نوروز را دارد.

برج میل رادکان چناران در سال 1310 به عنوان یک اثر ملی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. یومگ به شما پیشنهاد می‌کند حتما در سفر به مشهد فرصت بازدید از میل رادکان را از دست ندهید.


دیدنی‌های نزدیک به میل رادکان

Akhlamad village

در اطراف میل رادکان خوشبختانه جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بی‌شماری برای بازدید وجود دارد که باعث می‌شود لحظات سفر برای شما لذت‌بخش‌تر سپری ‌شود. «ییلاق روستای اخلمد» در فاصله 85 کیلومتری مشهد و 24 کیلومتری روستای چناران قرار دارد و این روستای خوش آب‌وهوا در میان کوه‌های بینالود جاخوش کرده است و مکانی مناسب برای گشت‌وگذار در دل طبیعت به شمار می‌رود.

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی مشهور خراسان رضوی که فاصله کمی تا میل رادکان دارد، «چشمه گیلاس» است که در فاصله تقریبی 25 کیلومتری چناران و 48 کیلومتری شمال غرب مشهد واقع شده است و این چشمه بزرگ تاریخی در فصل تابستان حسابی تماشایی است.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری چناران می‌توان به آبشار آبقد، دره اجنه، روستای گهوارگر، روستای بقمچ، قلعه اسجیل و آبشار اخلمد اشاره کرد. اگر قصد دارید در سفر به رادکان چندروزی را در طبیعت و به سبک زندگی روستایی سپری کنید، پیشنهاد می‌کنیم «اقامتگاه بوم‌گردی ارگ رادکان» را که در روستای رادکان و در فاصله 13 کیلومتری چناران قرار دارد، برای اقامت خود انتخاب کنید.

گزینه دیگر شب‌مانی در روستای زیبای رادکان «اقامتگاه بوم‌گردی کهندژ رادکان» است که در شمال‌غربی شهر چناران قرار دارد و می‌تواند گزینه خوبی برای شب‌مانی باشد.


چگونه به میل رادکان برویم؟

همان‌طور که در ابتدا گفتیم برج میل رادکان در فاصله 74 کیلومتری شمال مشهد و در فاصله 26 کیلومتری شمال غرب چناران واقع شده است. این اثر تاریخی در فاصله یک کیلومتری روستای زیبای رادکان قرار دارد که برای رفتن به آن اگر ساکن مشهد هستید یا به مشهد سفر کرده‌اید، باید راهی چناران شوید.

هنگامی‌که در مسیر چناران به قوچان هستید به بریدگی که در سمت راست‌تان قرار دارد، وارد شوید و بعد از پیمودن چند کیلومتر به روستای رادکان برسید. در روستای رادکان به اولین بریدگی که رسیدید در سمت راست تابلوی راهنمای میل رادکان در برابر دیدگان شما قرار می‌گیرد. لازم است بدانید مسیر رسیدن به میل رادکان جاده آسفالته‌ای است که می‌توانید این مسیر را با هر نوع وسیله نقلیه طی کنید.


زمان مناسب برای بازدید از میل رادکان

قطعا برای تماشا و بازدید از چنین جاذبه‌ تاریخی مشهوری در استان خراسان رضوی باید زمان مناسبی را انتخاب کنید. این منطقه در نزدیکی مشهد و جزو مناطق ییلاقی محسوب می‌شود که تابستان‌ها معتدل و زمستان‌های سردی دارد. در بهار معمولا هوا بارانی است اما تعطیلات نوروزی زمان مناسبی برای سفر و گشت‌وگذار در این منطقه است.


توصیه‌های یومگ در بازدید از میل رادکان

 • بازدید از داخل بنا و جزئیات آن معمولا در قالب تورهای سازمان‌یافته امکان‌پذیر است.
 • هنگام بازدید به اجزای بنا دست نزنید. زیرا چربی پوست شما به مرور زمان به آن آسیب می‌رساند.
 • به قوانین و هشدارهای نوشته‌شده و آنچه که راهنمای تور می‌گوید احترام بگذارید.
 • توجه‌کنید که تزئینات بناهای تاریخی معمولا ظریف هستند، بنابراین به آن‌ها دست نزنید و مواظب باشید که پای خود را کجا می‌گذارید یا به چه چیزی تکیه می‌دهید.
 • در این محوطه زباله نریزید و حتما کیسه پلاستیکی برای حمل زباله همراه خود داشته باشید و از روشن‌کردن آتش خودداری کنید.
 • توجه‌ کنید در ایام نوروز بیشتر جاذبه‌های تاریخی شلوغ هستند بنابراین زمان مناسبی را برای بازدید انتخاب کنید و از تجمع طولانی‌مدت در این مکان اجتناب کنید.

همه را گفتیم تا بگوییم که

میل رادکان در یکی از خوش‌آب‌وهواترین روستاهای نزدیک به مشهد واقع شده‌است و چشم‌اندازهای زیبای اطراف آن موجب می‌شود که بسیاری از علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی و روستاگردی در مشهد، آخر هفته خود را در این روستا و بازدید از جاهای دیدنی اطراف آن سپری کنند. اگر قصدتان برای سفر و بازدید از میل رادکان جدی‌ست، پیشنهاد می‌کنیم اقامتگاه بومگردی کهندژ رادکان یا اقامتگاه بومگردی ارگ رادکان را برای شب‌مانی یا صرف ناهار انتخاب کنید.


نوشته های مشابه
 • بهترین بوتیک هتل‌ های ایران

  سفر تجربه شیرین و لذت‌بخشی‌ست. اگر از محل یا مکانی که در طول سفر، در آن اقامت دارید راضی باشید، شیرینی سفر چندبرابر می‌شود. بوتیک ‌هتل‌های ایران بهترین محل برای یک اقامت رویایی، لذت‌بخش و متفاوت هستند. آیا بهترین بوتیک هتل‌های ایران را می‌شناسید؟ اگر پاسخ منفی است، یوتراوز را دنبال کنید!

 • دریاچه‌های صورتی ایران، از شمال غرب تا جنوب شرق

  دریاچه‌های صورتی ایران معجزه‌ای دیگر از شگفتی‌های طبیعت این مرز و بوم هستند. همیشه به آب‌های آبی و بیکران دریا‌ها و دریا‌چه‌ها چشم‌ دوخته‌ایم و از آرامش و وسعت آن‌ها لبریز شده‌ایم. اما این‌بار قرار است دریاچه‌هایی را بشناسیم که در عین زیبایی منحصر‌به‌فردشان، با سایر دریاچه‌ها تفاوت دارند.

 • آبشارهای معروف ایران

  آبشارها در سرتاسر جهان یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌ها به حساب می‌آیند و در ایران هم چنین است. با این تفاوت که بسیاری از ما آبشارهای معروف ایران را نمی‌شناسیم. آبشارهای معروفی که زیبایی مسحورکننده و فوق‌العاده‌ای دارند.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز