ورود
Radkan ecological residence

اقامتگاه بومگردی ارگ ‌رادکان چناران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

اقامتگاه بومگردی ارگ‌ رادکان در روستای رادکان واقع ‌شده است که تا شهرستان چناران 13 کیلومتر فاصله دارد. ارگ ‌رادکان یک اقامتگاه زیبای تاریخی است که می‌توانید در آنجا به‌دوراز شلوغی شهر، آرامش واقعی را به سبک زندگی بومی تجربه کنید.

اقامتگاه بومگردی ارگ ‌رادکان یک مکان زیبا و آرامش‌بخش برای تجربه زندگی به روشی متفاوت است. اقامت در ارگ رادکان یک سفر لذت‌بخش کوتاه برای شما خواهد بود. این بوم‌کلبه در 13 کیلومتری شهرستان چناران (خراسان رضوی) واقع‌شده است که انتخاب آن بهره‌مندی از موهبت طبیعت زیبای منطقه و بازدید از شاخصه‌های تاریخی را هم‌زمان برایتان به ارمغان می‌آورد. یوتراوز قصد دارد این اقامتگاه را به شما معرفی کند. با ما همراه شوید.


آنچه درباره بوم‌کلبه ارگ رادکان می‌خوانید:


پیشینه اقامتگاه بوم‌گردی ارگ‌رادکان

اقامتگاه بو‌مگردی ارگ‌رادکان در روستای چند هزارساله رادکان قرارداد. قدمت سکونت در این روستا نشان‌دهنده شرایط اقلیمی بسیار خوب آن درگذشته است. شرایطی که در زمان خود شامل خاک‌ حاصلخیز، وجود رودخانه ‌دائمی، چشمه‌سارهای فراوان و ییلاق‌های مفرح بوده است. درواقع رادکان را یکی از شهرهای مهم توس در دوران باستان و دوران اسلامی می‌دانند و همه‌چیز در آن نشان از رونق زندگی درگذشته بوده است.

بنای اقامتگاه ‌بومگردی قدمتی بالغ‌بر 100 سال دارد. گفته می‌شود این بنا یادگار دوران قاجار است که در سال 1395 به‌عنوان اقامتگاه بومگردی مرمت‌شده و فعالیت خود را آغاز کرده است.


معماری اقامتگاه ارگ ‌رادکان

 Radkan ecological residence yard

در ساخت این بنا از مصالحی همچون ملات کاه‌گل و گچ با تزئیناتی ساده استفاده‌شده است. اقامتگاه در مساحتی حدود 1200 مترمربع در دوطبقه ساخته‌شده است. معماری داخلی آن بسیار زیبا است و نظر گردشگران را در نگاه اول جلب می‌کند. این خانه روستایی تاریخی شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی است.

طراحی حیاط اندرونی اقامتگاه، به این‌گونه است که شامل اسطبل، کبوتر خانه و یک حوضچه کوچک با معماری سنتی است. اما در حیاط ‌بیرونی خانه، اتاق‌های شاه‌نشین و اتاق‌های تابستانه به همراه غذاخوری و سالنی برای گردهم آمدن گردشگران در نظر گرفته‌شده است. در کنار فضای مسکونی اقامتگاه چای‌خانه و شربت‌خانه هم برای پذیرایی از مهمانان در نظر گرفته‌شده است.

در قسمت بیرونی خانه تنور، چاه و حوض بزرگی قرار دارد. فضای حیاط و حوضچه زیبای آن برای ثبت عکس‌های زیبا با تصویری از بنای تاریخی خانه در پس‌زمینه عکس بسیار ایدئال است.


موقعیت ‌مکانی و دسترسی به روستای ‌رادکان

روستای زیبا و تاریخی رادکان در فاصله 75 کیلومتری شمال غربی مشهد در دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه هزار مسجد و در حاشیه دشت کشف رود واقع‌شده است. اگر قصد دارید با ماشین به رادکان سفر کنید باید 15 کیلومتر از جاده چناران را به سمت قوچان طی کنید، سپس وارد جاده فرعی آسفالته‌ای می‌شوید و بعد از طی 9 کیلومتر مسافت به روستای زیبای رادکان می‌رسید. در روستا سراغ اقامتگاه را از هرکسی بگیرید شمارا راهنمایی می‌کند.


محیط زیبا‌ و طبیعی مجموعه رفاهی و گردشگری ارگ‌ رادکان

 inside Radkan Arg Ecolodge residence

طراحی و ساخت همه اقامتگاه‌های بومگردی باید در جهت حفاظت از محیط‌زیست باشد. محوطه اقامتگاه بومگردی ارگ رادکان با مجموعه ازگل‌ها و گونه‌های بومی تزئین شده است. در داخل محوطه محلی برای نگهداری احشام هم در نظر گرفته‌شده است تا شکل و شمایل زندگی به سبک بومی بیشتر احساس شود. نگهداری حیوانات اهلی در فضای خانه و استفاده از کود طبیعی برای پرورش گل‌ها و گیاهان در جهات رونق زندگی روستایی و کمک به حفاظت از محیط‌زیست صورت می‌گیرد. اقامت در اقامتگاه ارگ ‌رادکان لذت‌ حضور در طبیعت را به‌دوراز هیاهو و شلوغی شهر برایتان تداعی می‌کند. اینجا فرصتی است تا به روح و جسم خود کمی استراحت دهید.


جاذبه‌های گردشگری رادکان

و.جود شاخصه‌های طبیعی و تاریخی در جوار اقامتگاه‌های بومگردی از مهم‌ترین ضوابطی است که در ساخت آن‌ها باید رعایت شود. هرجا اقامتگاهی به سبک‌وسیاق بومی بنا شد، در حوالی آن به دنبال جذابیت‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی هم باشید. اقامتگاه بومگردی ارگ رادکان هم از این قاعده به‌دور نیست. با اقامت در این بوم‌کلبه می‌توانید از بناهای تاریخی زیر هم دیدن کنید:


مسجد جامع رادکان

مسجد جامع رادکان یک بنای تاریخی با قدمت بسیار بالا در روستای رادکان است. این مسجد در حاشیه اصلی روستای رادکان قرار دارد. معماری آن شامل شبستان ستون‌دار و حیاطی مستطیل شکل است. وسعت شبستان مسجد به‌صورت تقریبی 3300 مترمربع برآورد می‌شود که 12 ستون و 12 نیم‌ستون هم دارد. در ضلع جنوب غربی مسجد، محراب ‌ساده‌ای در نظر گرفته‌شده است که جهت قبله را نشان می‌دهد. سبک معماری این مسجد نسبتا ساده است و می‌توان گفت هیچ عناصر زیبایی مانند مقرنس و گچ‌بری‌های زیبا در ساخت آن به کار نرفته است.


میل ‌رادکان

اگر به روستای رادکان سفر کردید یوتراوز به شما پیشنهاد می‌کند که حتما به گنبد مخروطی شکل میل رادکان مشهد هم سری بزنید. این بنا سند هوش و نبوغ ایرانیان است. چراکه بیش از آن‌که یک بنای تاریخی باشد، کاربرد تقویمی و نجومی داشته است.

میل رادکان در جنوب شرقی روستا واقع‌شده است. ارتفاع بنا 35 متر است و نمای بیرونی به‌گونه‌ای طراحی‌شده که تا ارتفاع 5/2 متری به شکل یک 12 ضلعی است. ازآنجا تا زیر گنبد، بنا با 36 ترک نیم‌ستونی ساخته‌شده است. به دلیل عوامل طبیعی و فرسایش، پله‌های داخل بنا تخریب‌شده و امکان دسترسی به طبقه بالا فراهم نیست.


حمام ‌رادکان

حمام رادکان در اوایل دوره قاجار ساخته‌شده است و جزء اماکن تاریخی رادکان محسوب می‌شود. محل دقیق این بنا در بخش مرکزی دهستان رادکان و در مجاورت روستا است. حمام‌ رادکان در تاریخ 27 اسفند 1386 به‌عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است.


امکانات و خدمات اقامتگاه‌ بومگردی ارگ ‌رادکان برای گردشگران

مجموعه زیبای ارگ‌رادکان با استفاده از عناصر سنتی، بومی و طبیعی یک مکان عالی برای تجربه زندگی ایرانی درگذشته نه‌چندان دور است. این مجموعه امکانات و خدماتی را برای رفاه حال گردشگران و تجربه یک زندگی متفاوت ارائه می‌دهد.

 • این مجموعه گردشگری دارای 12 اتاق است که درمجموع ظرفیت پذیرایی از 70 نفر را دارد.
 • بعضی از اتاق‌ها دارای معماری سنتی است که به مسافران و گردشگران حس نوستالژیک می‌دهد. این اتاق‌های سنتی فاقد تلویزیون، حمام و سرویس بهداشتی هستند.
 • در محوطه باغ ارگ‌رادکان به‌منظور راحتی و آسایش بیشتر مهمانان، حمام و سرویس‌بهداشتی فرنگی و ایرانی به‌صورت عمومی در نظر گرفته‌شده ‌است.
 • یکی از ایده‌های جالب ارگ‌رادکان این است که اتاق‌های این مجموعه دارای اسامی ماه‌های سال، خورشید و ماه هستند که در نظر اول برای مهمانان جذابیت دارد.
 • در این مجموعه برای مسافران و مهمانان وعده‌های صبحانه، ناهار، شام و میان وعده صبح، میان وعده شب در نظر گرفته‌شده است. همچنین چای و دمنوش در هر ساعتی که مایل باشید سرو می‌شود. هزینه پذیرایی همراه با هزینه اقامت محاسبه می‌شود.
 • می‌توانید در این مجموع انواع غذاهای سنتی خراسان را میل کنید. اگر غذای محلی و سنتی دوست ندارید قبل از رزرو اتاق حتما در مورد نوع غذا سوال کنید تا اگر لازم شد با خود غذا ببرید.
 • غذا در یک ساعت ثابت برای هر وعده سرو می‌شود و در قسمت غذاخوری میزهای 6 نفره در نظر گرفته‌شده است. بنابراین گاهی اوقات مجبور می‌شوید میزها را به‌صورت اشتراکی استفاده کنید.
 • یکی از برنامه‌های خوب این مجموعه گردشگری، اجرای موسیقی زنده محلی است که بعد از غروب انجام می‌شود. شنیدن موسیقی دلنواز محلی در دل طبیعت بسیار لذت‌بخش است. در هنگام پخش موسیقی از مهمانان با آش گرم هم پذیرایی می‌شود.
 • وعده‌های غذایی که برای شام سرو می‌شود، شامل آبگوشت، حلیم‌بادمجان و کوکو سبزی است. وعده‌های ناهار این مجموعه شامل خورشت بادمجان و ماهی سرخ‌شده همراه با برنج است.
 • بعد از صرف شام و ناهار با دمنوش از مهمانان پذیرایی می‌شود تا به هضم غذا و آرامش مهمانان کمک کند.
نوشته های مشابه
 • اقامتگاه بومگردی کهندژ رادکان چناران

  اقامتگاه بوم‌گردی کهندژ رادکان در استان خراسان‌رضوی، روستای رادکان در شهرستان چناران قرار دارد. این اقامتگاه بوم‌گردی زیبا در واقع یک خانه تاریخی است که قدمت آن به دوران افشاریه باز می‌گردد. در این خانه تاریخی گردشگران یک زندگی سنتی آرام به دور از هیاهوی زندگی در شهرهای بزرگ را تجربه‌ خواهند کرد.

 • اقامتگاه بومگردی کنگ ‌کهن

  اقامتگاه بومگردی کنگ ‌کهن یکی دیگر از اقامتگاه‌های زیبای سنتی خراسان رضوی است. اقامتگاه کنگ‌ کهن در روستای کنگ شهرستان بینالود، شهر طرقبه در استان خراسان رضوی قرار دارد. با اقامت در کنگ ‌کهن می‌توانید زندگی سنتی را در روستای پلکانی کنگ که به ماسوله خراسان مشهور است تجربه کنید.

 • اقامتگاه بومگردی قوامیه ‌ریاب

  اقامتگاه بومگردی قوامیه‌ ریاب یا خانه علی پور فعالیت خود را بعد از بازسازی‌های لازم از فروردین‌ماه سال 1395 به‌صورت رسمی آغاز کرد و در لیست اقامتگاه‌های بومگردی خراسان رضوی قرار گرفت. این خانه بوم که در شهرستان گناباد قرار دارد، به‌نام «خانه علی‌پور» ثبت ملی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز