ورود
خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

خانه اعیانی کیش در شهر باستانی حریره قرار دارد و پر از رمز و راز است. اگر شما هم می‌خواهید از رازهای این خانه تاریخی سر دربیاورید و در مورد گذشته آن، معماری این خانه، بخش‌های مختلف آن و... اطلاعاتی داشته باشید، این مقاله از یومگ را از دست ندهید.

خانه اعیانی کیش، یکی از جاهای دیدنی کیش است که در شهر باستانی حریره قرار دارد. این خانه مشرف به دریا است و با معماری زیبایش، هر توریست و گردشگری را به خود جذب می‌کند. در طول سفرتان به کیش، توصیه می‌کنیم حتما به شهر باستانی حریره کیش بروید و این خانه را از نزدیک ببینید. شهر حریره خود یک شهر باستانی و قدیمی است و در کنار این ساختمان، جاذبه‌های دیدنی دیگری هم دارد. خانه اعیانی یکی از جاهای دیدنی کیش است و ما در این مطلب قصد داریم در مورد آن توضیحات بیشتری بدهیم، پس اگر به این جاذبه گردشگری تاریخی کیش علاقه دارید، حتما تا انتهای مطلب همراه ما باشید.


درباره خانه اعیانی کیش می‌خوانید:


معرفی خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش در شهر حریره

خانه اعیانی ساختمانی بزرگ است که مصالح آن خشت و گل هستند. این خانه 20 هکتار مساحت دارد و نسبت به دیگر خانه‌ها در شهر حریره متفاوت است. وقتی به خانه اعیانی می‌روید، قنات‌های مختلفی را پیرامون آن می‌بینید. این خانه در ساحل شمالی جزیره کیش واقع است و فقط 10 کیلومتر با این جزیره فاصله دارد. در ادامه، اطلاعات بیشتری راجع به این خانه تاریخی به‌دست می‌آورید.

خانه اعیانی روی تپه‌ها قرار دارد و از آن‌جا که نمایی زیبا از خلیج فارس را به نمایش می‌گذارد، از محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر خانه‌های شهر باستانی حریره برخوردار است. اما متاسفانه باید بگوییم که خطرات زیادی این خانه را تهدید می‌کنند، مثلا این خانه در مجاورت دریا است و مدت زمان زیادی از ساخت آن می‌گذرد، به همین دلیل در طول زمان فرسوده شد و از آن‌جا که مرمت نمی‌شود، هر لحظه امکان تخریب آن وجود دارد.آدرس خانه اعیانی کیش

برای رفتن به خانه اعیانی کیش باید به شهر باستانی حریره و به 10 کیلومتری جزیره کیش بروید. خانه اعیانی کیش در بلوار میرمهنا، بلوار المپیک، میدان حریره، خیابان کرانه، شهر حریره واقع شده است.


تاریخچه خانه اعیانی کیش

کاشی‌کاری خانه اعیانی کیش خاص و متفاوت است و از روی آن می‌توان تشخیص داد که در گذشته این خانه به فردی ثروتمند تعلق داشت. تزئینات داخلی این ساختمان نشان می‌دهد که قدمت خانه اعیانی از دوره ایلخانیان و تیموریان است.

باستان‌شناسان قدمت خانه اعیانی را 800 سال می‌دانند. آن‌ها اظهار می‌کنند که این خانه در قرن 5 تا 10 هجری بنا شده است. همچنین گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که می‌گوید سعدی شیرازی در کتاب گلستان از خانه اعیانی یاد می‌کند. در بعضی از آثار تاریخ‌شناس‌ها نیز می‌توان دید که به خانه اعیانی اشاره‌هایی شده است.


معماری خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش در شهر حریره

تا کنون هیچ‌کدام از پژوهشگران نتوانسته‌اند هیچ کتیبه‌ای از خانه اعیانی کیش پیدا کنند. به همین دلیل، هیچ‌کس نمی‌داند که خانه اعیانی چرا بنا شده و کسی هم از زمان ساخت دقیق این خانه اطلاعی ندارد. تنها اطلاعاتی که خانه اعیانی به باستان‌شناسان می‌دهد، کاشی‌کاری‌های ستاره‌دار آن است. همان‌طور که گفتیم این کاشی‌کاری‌ها نشان می‌دهد که این خانه در گذشته در اختیار افرادی ثروتمند بود. نمونه‌ای از کاشی‌کاری‌های این خانه را می‌توان در سلطانیه زنجان هم دید.

به دلیل فرسایش بیش از اندازه و مرمت نشدن این ساختمان، حالا بخش زیادی از آن تخریب شده است. حالا فقط طاق‌هایی سنگی از این خانه وجود دارند که در معرض دید گردشگران هستند.

حمام خانه اعیانی معماری بی‌نظیر این خانه را به رخ همه گردشگران می‌کشد. این حمام را به عنوان یکی از قدیمی‌ترین حمام‌ها در ایران نیز می‌شناسند. حمام خانه اعیانی شامل بخش‌های مختلفی می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به تون حمام، سربینه، گرم‌خانه و... اشاره کرد. برای رفتن به حمام این خانه باید به بخش جنوبی آن بروید.

خانه اعیانی از بخش‌های مختلفی دیگری هم تشکیل می‌شود که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • آشپزخانه
 • اتاق‌های مختلف
 • بخش مخصوص خانم‌ها
 • بخش مخصوص مهمان‌ها
 • ایوان
 • کانال‌هایی که برای فرار در زمان جنگ احداث شدند
 • دیوارهای سنگی
 • طاق‌های سنگی
 • دالان
 • راه‌پله
 • تونل برای فرار در زمان جنگ

بهترین زمان برای رفتن به خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش در شهر حریره

آب‌وهوای جزیره کیش گرم است و همین باعث می‌شود در فصل تابستان در سفر به آن‌جا کمی اذیت شوید. برای همین پیشنهاد می‌کنیم رفتن به خانه اعیانی را به فصل سرما یعنی زمستان یا پاییز موکول کنید. البته که در فصل تابستان هم می‌توانید به این خانه بروید اما به دلیل گرم ‌بودن هوای جزیره کیش، بهترین زمان برای رفتن به این خانه فصل‌های سرد سال است.


زمان بازدید خانه اعیانی کیش

شهر باستانی حریره بخش ورودی و خروجی ندارد و ورود به آن برای همه مردم آزاد است، به همین دلیل در تمام 24 ساعت روز می‌توانید به خانه اعیانی کیش بروید. پیشنهاد ما رفتن به این خانه در بعد از ظهر است. از آن‌جا که در ظهر هوای کیش کمی گرم است، پیشنهاد می‌کنیم این بخش از روز را به تفریحات دیگر کیش بپردازید.


عکس‌های خانه اعیانی کیش

چندتا از عکس‌های خانه اعیانی کیش را با هم می‌بینیم:


خانه اعیانی کیش درشهر حریره
خانه اعیانی کیش درشهر حریره
خانه اعیانی کیش درشهر حریره
خانه اعیانی کیش درشهر حریره

جاهای دیدنی نزدیک به خانه اعیانی کیش

اما اگر قصد رفتن به شهر باستانی حریره و خانه اعیانی کیش را دارید، بهتر است از جاهای دیدنی نزدیک به آن هم مطلع باشید تا در صورتی که تمایل داشتید، به این جاهای دیدنی هم بروید. در زیر لیستی از نزدیک‌ترین جاهای دیدنی به خانه اعیانی را معرفی می‌کنیم:

آب‌انبار تاریخی کیش

برای رفتن به آب‌انبار کیش باید به حاشیه جنوب غربی شهر باستانی حریره بروید. این شهر تا آب‌انبار تاریخی فقط 1.5 کیلومتر فاصله دارد. آب‌انبارها در گذشته به منظور ذخایر آبی استفاده می‌شدند اما حالا فقط یکی از جاذبه‌های گردشگری کیش هستند.

درخت سبز کیش

خانه اعیانی کیش درشهر حریره

درخت سبز کیش چندین قرن عمر دارد و مورد توجه بسیاری از تاریخ‌دوست‌ها است. دخیل‌هایی که به این درخت بسته شدند نیز دیدنی و تماشایی هستند. این دخیل‌ها برای حاجت‌روایی به درخت گره زده شدند. برای رفتن به منطقه درخت سبز کیش باید به قسمت جنوب غربی شهر باستانی حریره بروید. درخت سبز تا شهر باستانی 2 کیلومتر فاصله دارد.

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز کیش هم یکی‌دیگر از جاهای دیدنی نزدیک به خانه اعیانی است. شهر زیرزمینی کاریز با سقف مرجانی خود و همچنین هوای خنکی که دارد، جالب است و بسیاری از توریست‌ها دوست دارند معماری این شهر زیرزمینی را از نزدیک ببینند. شهر زیرزمینی کاریز هم در جنوب غربی خانه اعیانی کیش و فاصله آن با این خانه نیز 3 کیلومتر است.

کشتی یونانی

خانه اعیانی کیش درشهر حریره

کشتی یونانی کیش کشتیِ به گل نشسته‌ای است که رازهای زیادی را در دل خود مدفون دارد. این کشتی در فاصله 13 کیلومتری خانه اعیانی واقع است و برای رفتن به آن باید به بخش جنوب غربی شهر باستانی حریره بروید.

خانه مردم شناسی بومیان کیش

اگر می‌خواهید با فرهنگ و آداب‌ورسوم مردم کیش بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به خانه مردم‌شناسی بومیان کیش بروید. این خانه از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود و در شمال غربی شهر تاریخی حریره قرار دارد. فاصله خانه اعیانی تا خانه مردم‌شناسی بومیان کیش فقط 4 کیلومتر است.

هتل‌های نزدیک به خانه اعیانی کیش

اما شاید بخواهید در نزدیکی خانه اعیانی اقامت کنید. برای این کار باید به سراغ نزدیک‌ترین هتل‌ها به شهر باستانی حریره کیش بروید. در زیر لیستی از این هتل‌ها را می‌آوریم:


برای آشنایی بیشتر با هتل‌های کیش، می‌توانید به صفحه هتل‌های ارزان کیش در سایت یوتراوز، سر بزنید.


سفر به خانه اعیانی با یوتراوز

شما می‌توانید از طریق وب‌سایت یوتراوز برای خرید بلیط هواپیما کیش اقدام کنید و خیلی راحت و بدون دردسر به این جزیره و به خانه اعیانی کیش بروید. این سایت همچنین خدمات رزرو هتل نیز ارائه می‌دهد. شما می‌توانید نزدیکترین هتل‌ها به خانه اعیانی را هم از طریق یوتراوز و فقط با چندین کلیک ساده رزرو کنید.

در طول این فرایند، اگر با سوال یا مشکل پیش‌بینی نشده‌ای مواجه شدید هم می‌توانید با شماره 1548 تماس بگیرید تا همکاران ما در واحد پشتیبانی در اسرع وقت، برای رفع مشکل پیش‌آمده اقدام کنند.


سوالات متداول

بهترین زمان برای رفتن به خانه اعیانی چه زمانی است؟

روزهای سر سال که شامل فصل پاییز و زمستان می‌شوند. البته در روزهای گرم هم می‌توانید به این خانه بروید اما چون هوای کیش در این روزها گرم است، توصیه می‌شود روزهای سرد را برای سفر انتخاب کنید.

نزدیک‌ترین جاهای دیدنی به خانه اعیانی کیش چه هستند؟

آب‌انبار کیش، خانه مردم‌شناسی بومیان کیش، کشتی یونانی و شهر زیرزمینی کاریز

خانه اعیانی کیش کجاست؟

شهر باستانی حریره در بلوار میرمهنا، بلوار المپیک، میدان حریره، خیابان کرانه واقع است.

نوشته های مشابه
 • برج میلاد تهران؛ سومین برج بلند خاورمیانه

  برج میلاد تهران، با 435متر ارتفاع و 12طبقه، رکورد ششمین برج مخابراتی و نوزدهمین برج بلند جهان را از آن خود کرده‌است. این برج که ساخت آن 11 سال به طول انجامید، در مهرماه سال ۱۳۸۷ افتتاح و در کنار برج آزادی، به نماد پایتخت کشور تبدیل شد.

 • مسیر مشهد به گرگان

  پاییز و بهارِ گرگان، تماشایی است؛ جنگل‌های هزاررنگ، آب‌وهوای عالی، جاده مسحورکننده. اگر چند ساعت پشت‌فرمان نشستن کار سختی برای‌تان نیست، سفر زمینی به گرگان حتما تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهدبود.

 • راهنمای بازدید از مصلی تهران

  مصلی تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، همایش‌ها، جشنواره‌ها، نماز جمعه تهران و دیگر مراسمات این‌چنینی‌ست. علاوه بر آن این مجموعه معماری خیره‌کننده‌ای دارد که به‌راحتی می‌تواند یکی از دلایل بازدید از آن باشد. با معرفی تمام قسمت‌های مصلی تهران در این مقاله همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز