ورود
شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیر زمینی کاریز کیش

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

شهر زیرزمینی کاریز کیش یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش است که هر ساله توریست‌ها و گردشگران زیادی به آن‌جا می‌روند. اگر دوست دارید با این شهر زیرزمینی بیشتر آشنا شوید، ما در یومگ در خدمت شماییم تا تمام اطلاعات لازم در مورد آن را به شما بدهیم.

شهر زیرزمینی کاریز کیش با قدمت 2500 ساله خود یکی از جاهای دیدنی کیش است. این شهر زیرزمینی هنر مردمان گذشته را نشان می‌دهد. حالا این شهر جایی است برای بازدید عموم که می‌توانند به آن‌جا بروند، از قسمت‌های مختلف دیدن کنند و برای لحظاتی سرگرم شوند. در شهر زیرزمینی کاریز که یکی از جاذبه‌های تاریخی جزیره کیش هم به شمار می‌رود، شگفتی‌های زیادی انتظارتان را می‌کشند. با دیدن این شگفتی‌ها حتما متعجب می‌شوید و دوست دارید سر از راز این شهر درآورید. حالا ما در این مطلب از مجله گردشگری یومگ می‌خواهیم همه آنچه را که باید در مورد شهر کاریز بدانید، به شما بگوییم.

لیستی از آنچه درباره «شهر زیر زمینی کاریز کیش» می‌خوانید:

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

آدرس شهر زیرزمینی کاریز کیش

برای اینکه به شهر زیرزمینی کاریز جزیره کیش برسید، باید به بلوار میرمهنا این جزیره بروید. سپس به سمت میدان المپیک حرکت و از آن عبور کنید. بعد از میدان المپیک و نرسیده به میدان فارور می‌توانید شهر زیرزمینی کاریز را پیدا کنید.

شهر کاریز کیش روی نقشه

ساعت بازدید شهر زیرزمینی کاریز کیش

گردشگران و توریست‌ها می‌توانند در تمام روزهای هفته از ساعت :9:00 صبح تا 22:00 شب به این شهر زیرزمینی بروند و زیبایی‌ها و جاذبه‌های طبیعی آن را ببینید و لذت ببرند.

قیمت بلیط شهر زیرزمینی کاریز کیش

عکس های شهر زیرزمینی کاریز کیش

برای بازدید از شهر زیر زمینی کاریز کیش به ازای هر نفر باید مبلغ 80 هزار تومان برای تهیه بلیط بپردازید.

 شهر زیرزمینی کاریز کجاست؟

تصویر شهر زیرزمینی کاریز کیش از بالا

شاید فکر کنید که شهر زمینی کاریز محل زندگی مردم در گذشته بود، اما در اشتباه هستید. در واقع این شهر فقط شبکه‌ای برای آب‌های زیرزمینی است. اگر به لغت نامه فارسی مراجعه کنید، در آن‌جا معنای کاریز را قنات می‌بینید. قنات برای هدایت آب‌های زیرزمینی استفاده می‌شود. در گذشته مردم جزیره کیش برای دسترسی به آب شیرین از این شهر استفاده می‌کردند. به مرور زمان این قنات دیگر به منظور آب‌رسانی در جزیره استفاده نشد بلکه مسئولان آن را تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی جزیره کیش کردند و حالا هر ساله سیل عظیمی از توریست‌ها برای بازدید از این شهر زیرزمینی به آن‌جا می‌روند.

شهر زیرزمینی کاریز جزیره کیش

در شهر زیرزمینی کاریز کیش چیزهای زیادی متعجب‌تان می‌کند، از مرجان‌هایی که در این شهر وجود دارند تا هوای خنکی که پوست بدن‌تان را نوازش می‌دهد. لازم به ذکر است که در سال‌های اخیر غرفه‌ها و فروشگاه‌های مختلفی در این شهر زیرزمینی بنا شد. حالا در آن‌جا می‌توانید هم طعم لذت تفریح و سرگرمی را بچشید و هم به خرید صنایع دستی ایرانی یا خارجی بروید و آن‌ها را با خود از کیش به یادگار ببرید. در این شهر رستوران‌های سنتی و جدید هم وجود دارد که در آن‌ها انواع غذاهای خوشمزه سرو می‌شوند.


تاریخچه شهر زیر زمینی کاریز کیش

درباره شهر زیرزمینی کاریز کیش بخوانید

منصور حاجی حسینی کسی بود که این شهر زیرزمینی را تاسیس کرد. حالا این شهر که در عمق 16 متری زمین قرار دارد، یکی از جاذبه‌های زیبای کیش است که هنر طبیعت و معماران قدیمی را تلفیق می‌کند و زیبایی چشم‌نوازی را به وجود می‌آورد. جالب است بدانید که کمی قبل‌تر مسئولین جزیره کیش هیچ توجه‌ای به این قنات نداشتند. اما کم کم متوجه شدند که توریست‌ها و گردشگران علاقه زیادی به جاذبه‌های این شهر دارند. با افزایش توریست‌هایی که از این شهر بازدید می‌کردند، کم کم نظر سرمایه‌گذارها هم به آن جلب شد و آن‌ها هم سرمایه زیادی را صرف مرمت و بازسازی شهر زیرزمینی کاریز کردند. نهایتا در سال 1378 این شهر مرمت شد و در اختیار توریست‌ها برای بازدید و گشت و گذار قرار گرفت.

داستان مرمت این شهر هم شنیدنی و جالب است. منصور حاجی حسینی که مهندسی مرمت این سازه را بر عهده داشت، سال‌ها از وطن خود دور بود. او بعد از 32 سال دوری بالاخره به وطن بازگشت و اثری از خود به جای گذاشت که تا مدت‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری کیش به شمار می‌رود. او که از آلمان برگشت، با کمک سرمایه‌گذاری خصوصی توانست این سازه را مرمت کند.

مهندس حاجی حسینی برای اینکه در حین مرمت و بازسازی آسیبی به ساختار آب کاریز نرساند، روی کانال‌های کاریز محافظ‌هایی به نام کول قرار داد. کول‌ها استوانه‌هایی سیمانی هستند که نمی‌گذارند آسیبی به ساختار چاه‌ها، تونل‌ها یا قنات‌ها وارد شود. بعد از اینکه پروژه مرمت کاریز تمام شد، ساختمان‌های دیگری در اطراف آن تاسیس شدند تا گردشگران میل بیشتری برای رفتن به آن‌جا پیدا کنند. حالا در اطراف این شهر زیرزمینی می‌توانید موزه، بازارچه و رستوران‌هایی را ببینید که پذیرای توریست‌ها هستند.


جاذبه‌های شهر زیرزمینی کاریز کیش

همه چیز را درباره شهر زیرزمینی کاریز کیش بدانید

درادامه  مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی که در شهر زیرزمینی کاریز جزیره کیش وجود دارد را معرفی می‌کنیم:

سقف مرجانی شهر

وقتی در این شهر زیرزمینی قدم می‌زنید، فسیل‌هایی را روی سقف آن می‌بینید که از جانوران مختلف هستند. این فسیل‌ها زیبایی این شهر را بیشتر می‌کنند و لذت گشت و گذار در آن‌جا را افزایش می‌دهند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قدمت این فسیل‌ها بین 53 تا 570 میلیون سال است. در بین فسیل‌ها، فسیل لاک‌پشت‌هایی را می‌بینید که شاید طول عمرشان به بیش از صدها سال برسد. فسیل لاکپشت‌های این شهر خود یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های آن هستند که در هر جایی مثل‌شان را نمی‌بینید.


در کنار فسیل‌ها، مرجان‌هایی را هم در سقف می‌بینید که به زیبایی هر چه بیشتر این مکان اضافه می‌کنند. این مرجان‌ها نشان می‌دهند که در گذشته سقف این شهر بستر دریا بود.


چاه‌های شهر

تصاویر شهر زیرزمینی کاریز کیش

در شهر زیرزمینی کاریز دو رشته مختلف را می‌بینید که از نقاط مختلف جزیره کیش سرچشمه می‌گیرند. یکی از این رشته‌ها در منطقه صفین و دیگری در منطقه باغو است. وقتی این دو رشته به شهر زیرزمینی می‌رسند، به سه رشته مختلف تقسیم می‌شوند. بعد از اینکه آب به شهر زیرزمینی کاریز کیش رسید، در یک رشته قرار می‌گیرد و به سمت شهر حریره هدایت می‌شود. آب در طی این مدت از یک مسیر مشخص عبور می‌کند. معمارها گذشته در مسیر عبور آب 274 حلقه چاه قرار دادند. این چاه‌ها به مردم کمک می‌کردند تا به آب شیرین کاریز کیش دسترسی پیدا کنند. جالب است بدانید که 74 چاه فقط در خود کاریز وجود دارد.


تصفیه خانه آب طبیعی شهر

در مسیر عبور آب در شهر زیرزمینی کاریز کیش، مرجان‌هایی وجود داشتند که در گذشته وقتی آب از آن‌ها عبور می‌کرد، تصفیه می‌شد. این مرجان‌ها آبی شیرین و گوارا را به مردم بومی این منطقه هدیه می‌دادند. جالب است بدانید نوشیدن این آب به قدری لذت‌بخش بود که حتی مردم گذشته از آن برای تجارت استفاده می‌کردند. کشورهای حاشیه خلیج فارس به آب شیرینی که در این جزیره تولید می‌شد علاقه زیادی نشان می‌دادند و در حدود قرن 5 و 6 هجری آن را با مردم بومی منطقه معامله می‌کردند.

ساعت کار شهر زیرزمینی کاریز

هوای خنک دائمی شهر

وقتی به شهر زیرزمینی کاریز می‌روید، اولین چیزی که توجه‌تان را به خود جلب می‌کند هوای خنک آن‌جا است. فرقی نمی‌کند در چه فصلی از سال به آن‌جا بروید، به هر حال این هوای خنک همچنان جریان دارد و پوست بدن‌تان را نوازش می‌دهد. هوای خنک و متعادل کاریز کیش یکی از دلایل دمای مناسب آب در آن‌جا است.


عکس های شهر زیرزمینی کیش

حیف است که عکس‌های بیشتری از این شهر زیرزمینی نبینیم.

عکس های شهر زیرزمینی کاریز در کیش
همه چیز درباره شهر زیرزمینی کاریز کیش
جزئیات شهر زیرزمینی کاریز کیش
سرزمین زیرزمینی کیش
درباره شهر زیرزمینی کاریز کیش
شهر زیرزمینی کاریز کجاست

هتل‌های نزدیک به شهر زیرزمینی کاریز کیش

اگر قصد دارید در نزدیکی این شهر زیرزمینی هتلی را برای اقامت انتخاب کنید، می‌توانید به سراغ هتل‌های نزدیکی بروید که در ادامه معرفی می‌کنیم، برای رزرو هتل ارزان در کیش با کمترین قیمت به سایت یوتراوز سر بزنید. 


معرفی شهر زیرزمینی کاریز کیش با یومگ


عکس از شهر زیرزمینی کاریز

در این مطلب از یومگ شهر زیرزمینی کاریز کیش را به صورت کامل معرفی کردیم. شما می‌توانید به مراروید خلیج فارس بروید و این شهر زیرزمینی را در لیست جاهای دیدنی قرار دهید که می‌خواهید به آن‌جا بروید. شهر زیرزمینی کیش زیبایی‌های زیادی دارد که قطعا سفرتان را به یادماندنی‌تر می‌کند.

راستی اگر دوست دارید دسترسی‌تان به شهر زیرزمینی کاریز کیش راحت باشد، به نزدیک‌ترین هتل‌هایی که معرفی کردیم برای اقامت بروید. شما از قبل می‌توانید اقدام به رزرو هتل مورد نظرتان کنید. یوتراوز در این زمینه به شما کمک می‌کند. شما می‌توانید تنها با چند کلیک ساده در این سایت هتل مورد نظرتان را در جزیره کیش رزرو کنید و بعد با خیال راحت به آن‌جا بروید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز