ورود
شهر باستانی حریره کیش

شهر باستانی حریره کیش

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

شهر باستانی حریره کیش شهری مخوف، اسرارآمیز و تاریخی است که نزدیک به 800 سال قدمت دارد. در شهر تاریخی حریره کیش قرار است بخش‌های مختلفی را ببینید که هر کدام رمز و رازهایی دارند. یومگ در این مقاله، به شما برای کشف اسرار و راز و رمزهای این شهر تاریخی کمک می‌کند و هر آنچه نیاز است در مورد حریره بدانید را به شما می‌گوید.

شهر باستانی حریره کیش یادگار 800 ساله این جزیره است که یکی از زیباترین جاهای دیدنی کیش هم به شمار می‌رود. این شهر تاریخی در قرن 4 هجری ساخته شده و به عنوان یکی از مراکز تجارت تاجران و یکی از شهرهای پیشرفته کشور شناخته می‌شده است. شهر حریره از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود. در طول تاریخ، مرمت و بازسازی‌های زیادی روی این شهر انجام شد تا سازه‌های آن دوام و ماندگاری‌شان را حفظ کنند. شهر تاریخی حریره در جزیره کیش حالا هر ساله میزبان توریست‌های زیادی است که به آن‌جا می‌روند و بافت قدیمی آن را مشاهده می‌کنند. در ادامه با ما در مجله گردشگری یوتراوز همراه شوید تا با معرفی شهر باستانی حریره کیش، به اعماق تاریخ در جزیره‌ای مرجانی سفر کنیم. 


درباره شهر باستانی حریره می‌خوانید:آدرس شهر باستانی حریره کیش

شهر باستانی حریره کیش در قسمت شمالی جزیره کیش قرار دارد. دقیقا در کنار مجموعه المپیک این شهر واقع است و می‌توانید برای دید و بازدید از گذشته کیش به آن‌جا بروید. در زیر آدرس دقیق این شهر را ذکر می‌کنیم:


 • بلوار میرمهنا، بلوار المپیک، میدان حریره، خیابان کرانهساعت بازدید از شهر حریره کیش

برای ورود به شهر باستانی حریره نیاز نیست هیچ بلیطی بخرید چرا که این شهر در منطقه‌ای قرار دارد که ورود و خروج به این شهر رایگان است. شما می توانید از ساعت 10:00 صبح تا 22:00 شب به این شهر بروید و از زیبایی‌های مختلف آن بازدید کنید.

تاریخچه شهر باستانی حریره کیش

شهر باستانی حریره کیش

شهر حریره یکی از بنادر بسیار با اهمیت در جنوب کشور ایران بوده که سه کشور ایران، هند و چین را به هم متصل می‌کرد. اما حالا جز سازه‌ای مخروبه‌ که باید همواره مرمت شود تا آسیبی نبیند، چیزی از آن باقی نمانده است. روستای باستانی حریره کیش، از زمان تاسیس در قرن چهارم؛ تا اوایل قرن دهم، همچنان به رشد خود ادامه می‌داد و میزبان تاجران زیادی از کشورهای مختلف بود تا رونق و شکوفایی را برای این شهر تاریخی به ارمغان بیاورند.

اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا تاجران، این شهر را برای مرکز دادوستد خود انتخاب کردند؟ این کار به سه دلیل مهم انجام شد که در ادامه به ذکر آن‌ها می‌پردازیم:

اگر نگاهی به تاریخ بیاندازیم، می‌بینیم که کشورهای مختلف در دنیا علاقه زیادی به آب شیرین این جزیره داشتند. به همین دلیل تاجران جزیره قیس را (که حالا کیش نام دارد) برای ساخت شهر حریره انتخاب کردند. برای تاجران اهمیت زیادی داشت در منطقه‌ای داد و ستد کنند که، خطری تهدیدشان نمی‌کند. به همین دلیل آن‌ها تصمیم گرفتند که شهر حریره را در کیش بسازند.علاوه بر آن؛ در منطقه کیش یک ساحل صخره‌ای مرتفع و 3 خلیج و دماغه وجود دارد که این بخش‌ها هم باعث شدند تاجران این جزیره را برای ساخت شهر حریره انتخاب کنند.

زمان ساخت:

زمان دقیق ساخت شهر باستانی حریره کیش به سال 356 هجری قمری بر می‌گردد. زمانی که دیگر اثری از شهر سیراف نبود تا از تاجران میزبانی کند. تاجران آن زمان برای اینکه بتوانند ارتباطات خود را حفظ کنند، قیس را برای دادوستدهای خود انتخاب کردند. در همان زمان بود که شهر حریره هم ساخته شد. یکی از دلایل مهمی که شهر حریره رنگ پیشرفت را به خود دید، به تخت نشستن اتابکان سلغری در استان فارس و همچنین به دست گرفتن قدرت توسط ملوک بن قیصر و خاندان طیبی بود.

شاید بناهایی که الان در شهر باستانی حریره کیش می‌بینید مربوط به همان اوایل ساخت آن نباشد. در واقع در زمان ایلخانیان، معماران ماهری این شهر را بازسازی کردند و حالا بیشتر بناهایی که در این شهر می‌بینیم، متعلق به همان زمان هستند. کافیست تا یک گشت و گذار ساده در بافت تاریخی این شهر بکنید تا متوجه شوید حریره در ایران باستان چقدر شکوهمند و با عظمت بوده است. هر چند حالا بیشتر بناهای آن تخریب شدند اما همان‌هایی که باقی ماندند هم شکوهندی حریره گذشته را به رخ‌مان می‌کشند.

علت نامگذاری:

علت نامگذاری شهر باستانی حریره دقیقا مشخص نیست! بعضی‌ها می‌گویند که بانویی با نام حریره در زمان قدیم بر تخت حکومت این شهر نشست و به همین دلیل نام آن را حریره گذاشتند. اما برخی هم می‌گویند که این شهر در گذشته بسیار آباد بود و مراتع سرسبز زیادی داشت، به همین دلیل نام حریره را به خود گرفت.

ساختار شهر باستانی حریره کیش


وسعت شهر باستانی حریره کیش 120 هکتار است و شامل بخش‌های مختلفی مثل بندرگاه و قصر می‌شود. این شهر همچنین یک شهر بندری است که کشتی‌هایی از کشورهای چین و هند که داد و ستدهای تجاری زیادی در ایران داشتند، پهلو می‌گرفتند. اگر نگاهی به منظره شهر حریره بیاندازید، متوجه برج‌ و باروهایی در آن می‌شوید که شاید متعجب‌تان کنند. اما خوب است بدانید که این برج‌ها به منظور حفاظت از شهر در برابر دزدهای دریایی ساخته شدند.

از تمام برج‌ها و ساختمان‌ها حالا فقط پشته‌هایی در شهر حریره باقی مانده‌اند که اندازه بزرگی دارند. به ساختار دیواره‌های بناهای این شهر که نگاه کنید، می‌بینید که معماران آن زمان از آجر یا خشت استفاده نمی‌کردند. بلکه برای ساخت شهر تاریخی حریره از سنگ‌های آهکی و مرجانی و همچنین سنگواره‌های صدفی استفاده شده است. وقتی به ارتفاع بعضی از ساختمان‌های شهر نگاه می‌کنید، متوجه چند طبقه بودن ساختمان‌ها در آن زمان می‌شوید که در نوع خودش جالب توجه است. حتی بر اساس تخمین‌ها، ارتفاع بعضی از ساختمان‌ها تا 6 متر هم می‌رسد.

اما بخش‌هایی در شهر باستانی حریره وجود دارند که معلوم نیست با چه هدفی ساخته شدند. از جمله آن سازه‌ها می‌توان به کانال‌های افقی و زیرزمینی اشاره کرد. همچنین چاه‌های زیادی هم در این شهر وجود دارند که معلوم نیست چرا و به چه دلیل ساخته شده‌اند. باستان‌شناسان دلیل احتمالی ساخت این بخش‌ها را دسترسی راحت‌تر به دریا می‌دانند. همچنین می‌گویند مردم آن زمان برای اینکه بتوانند ماهی بگیرند یا از دریا مروارید و مرجان صید کنند، آن‌ها را ساختند.


بخش‌های مختلف شهر باستانی حریره کیش

شهر باستانی حریره کیش


همانطور که گفتیم، این شهر از چندین بخش مختلف تشکیل می‌شود. در گذشته از هر کدام از این بخش‌ها استفاده‌های مختلفی داشته‌اند که در ادامه مقاله به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:


بندرگاه حریره

وقتی که به نزدیکی ساحل می‌روید، سازه‌هایی را می‌بینید که نشان می‌دهند در گذشته از آن مکان به‌عنوان بندگاره شهر حریره استفاده می‌شده است. سازه‌هایی که در لنگرگاه شهر بندری حریره کیش قرار دارند، به مرور زمان فرسوده شده‌اند. دلیل این فرسایش در سنگ‌های آهکی و مرجانی است که در ساخت این سازه‌ها استفاده می‌شد. البته در بندرگاه حریره کانال‌های ورودی و خروجی مختلفی هم هستند که هنوز دوام و ماندگاری خود را حفظ کرده و از بین نرفته‌اند.

قصر حریره

کمی آن طرف‌تر از بندرگاه حریره، سازه‌ای بزرگ وجود دارد که بومی‌ها معتقدند این سازه، مربوط به قصر شهر حریره بوده است. اسناد و مدارک تاریخی نشان می‌دهند که این قصر، در زمان خودش به نام «ملک جمشید» شناخته می‌شده است.

مسجد حریره

شهر باستانی حریره کیش

اولین‌چیزی که با تماشای مسجد این شهر به ذهنمان می‌رسد این است که این شهر، یک منطقه مسلمان‌نشین بوده است. مسجد شهر حریره وسعت زیادی دارد و به‌تنهایی حدود 2 هزار متر مربع از شهر حریره را در بر می‌گیرد. معماری مسجد حریره مربوط به زمان سلجوقیان است. این مسجد بارها مرمت و بازسازی شده تا دوام خود را حفظ کند.

جالب است بدانید که در گذشته، از مسجد شهر حریره فقط به‌عنوان یک مکان مذهبی استفاده نمی‌شد، بلکه تاجرهایی که سفرهای دریایی‌شان را تمام می‌کردند یا به هر دلیلی در شهر حریره بودند، برای سکونت به آن‌جا می‌رفتند و تجمع می‌کردند.

خانه اعیانی حریره

شهر باستانی حریره کیش

خانه اعیانی در گذشته از چشم مردم پنهان بود اما با جستجوهای گروه‌های باستان‌شناسی کشف شد و حالا در معرض دید عموم قرار دارد. وقتی به این خانه نگاه می‌کنید، آثاری از خانه‌های قدیمی را که در شهرهای بزرگ ایران مثل اصفهان یا یزد وجود دارند، می‌بینید. در این خانه اعضای زیادی سکونت داشتند، در واقع می‌توان گفت که این خانه اعیانی محل زندگی چندین خانواده در شهر باستانی حریره کیش بود.


وقتی به این عمارت می‌روید، بخش‌های مختلفی را می‌بینید که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • شاه‌نشین
 • خانه‌ای کوچک در جنوب
 • خانه‌ای بزرگ در شمال
 • درب ورودی

بعد از کاوش خانه اعیانی شهر حریره، وسایل سفالی مختلفی از این خانه کشف شد. اما علاوه بر آن‌ها، کاشی‌های لعاب‌دار و گچ بری‌های این خانه هم توجه باستان‌شناسان را به خود جلب کرد و بر اساس تخمین‌های ارائه شده، مربوط به قرن سیزده و چهارده میلادی هستند. محققان بر اساس نوع کاشی‌های این خانه تشخیص دادند که خانه اعیانی شهر حریره در اختیار یکی از ثروتمندترین افراد شهر بود.

حمام حریره

شهر باستانی حریره کیش

به سمت شمال غربی خانه اعیانی که حرکت کنید، حمام شهر حریره را می‌بینید که 500 متر مربع وسعت دارد. این سازه در دوره ایلخانیان و تیموری ساخته شده و بعد از آن نیز مرمت‌های متعددی روی آن انجام شد تا آسیب نبیند و همچنان پابرجا باقی بماند. در حمام شهر باستانی حریره کیش بخش‌های مختلفی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • صحن‌های مختلف
 • خزینه‌های بزرگ و کوچک
 • سربینه
 • حصار
 • بخش انبار
 • بخش خدمات
 • اتاق مخصوص کارگران

وقتی به اطراف این حمام نزدیک می‌شوید، دیواری را می‌بینید که از آن‌جا تا خانه اعیانی ادامه دارد. همچنین می‌توان متوجه شد که این حمام در گذشته ظرفیت زیادی هم نداشته است. با توجه به این مدارک می‌توان گفت که حمام شهر حریره در اختیار همان فرد ثروتمندی بود که خانه اعیانی به او تعلق داشت.طبق اطلاعات به‌دست آمده تا امروز، می‌توانیم حمام شهر حریره را یکی از قدیمی‌ترین حمام‌ها در تمام کشور ایران بدانیم. اگر می‌خواهید با معماری و شیوه ساخت حمام‌های ایران در گذشته آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما به شهر تاریخی حریره در جزیره کیش بروید.

بخش کارگاهی و صنعتی

شهر باستانی حریره کیش

بخش‌های کارگاهی و صنعتی شهر باستانی حریره کیش نشان می‌دهد که مردم آن زمان محصولاتی را تولید و به شهرها یا کشورهای مختلف صادر می‌کردند. یکی از این محصولات شیره خرما بوده است. برای رفتن به بخش کارگاهی و صنعتی این شهر باید به کنار ساحل بروید. در کارگاه‌های مختلف این شهر، اتاقی را می‌بینید که کف آن شیارهای مختلفی دارد. کارگران از این شیاره‌ها استفاده می‌کردند تا شیره خرما را بگیرند. در واقع در آن زمان در گوشه اتاق مخزنی قرار می‌دادند و سپس شیره خرما از این شیارها عبور می‌کرد تا در مخزن تعبیه شده، جمع شود.

در گذشته مردم بومی شهر حریره کیش حفره‌هایی در ساحل می‌ساختند تا از طریق آن‌ها بتوانند کوزه‌های شیره خرما را بدون دردسر و مشکل حمل کنند. آن‌ها از این حفره‌ها استفاده می‌کردند تا کوزه‌ها را به کشتی‌ها برسانند. در یکی از حفره‌ها می‌توان پله‌هایی را به صورت مثبت و منفی دید. این پله‌ها به کارگران کمک می‌کرد تا خیلی سریع و با کمترین میزان فشار فیزیکی بتوانند کوزه‌ها را انتقال دهند. این حفره‌ها کم هم نیستند و وقتی به ساحل می‌روید، در طول سه کیلومتری آن‌جا می‌توانید انواع حفره‌های مختلف را ببینید. وجود این حفره‌ها به باستان‌شناس‌ها ثابت می‌کند که حریره در گذشته تجارت پررونق و بسیار خوبی داشته است.

یکی دیگر از تولیدات شهر تاریخی حریره در کیش، شیشه بوده است. کارگاه‌هایی به همین منظور در بخش صنعتی شهر حریره وجود دارند که شامل کوره‌های شیشه‌گری هستند. بخش کارگاهی و صنعتی شهر حریره نشان می‌دهد که کسب و کار مردم این شهر فقط از طریق تجارت نبود. آن‌ها محصولات متنوعی را هم تولید و از این روش امرار معاش می‌کردند.

تاسیسات آبی

شهر باستانی حریره کیش

وقتی به شرق شهر باستانی حریره کیش می‌رویم، سازه‌هایی در دل صخره‌ها توجه‌مان را به خود جلب می‌کند. این سازه‌ها در واقع آب انبارها و تاسیسات آبی هستند که در گذشته بنا شدند. چراکه همانطور که گفتیم یکی از مهمترین دلایلی که تاجران جزیره کیش را برای تاسیس شهر حریره انتخاب کردند، وجود آب شیرین بود. پس تاسیسات آبی در این شهر از اهمیت زیادی برخوردار هستند. این تاسیسات طول عمر 2500 هزار ساله‌ای دارند و نشان می‌دهند که چطور در گذشته مردم به آب شیرین دسترسی داشتند.

در واقع سیستم این تاسیسات به این شکل بود که در ابتدا آب از تمامی کوچه‌های شهر حریره جریان پیدا می‌کرد و وارد قنات‌ها می‌شد. در این بین مرجان‌ها وظیفه فیلتر کردن آب‌ها و تصفیه‌شان را بر عهده داشتند. تاسیسات آبی و آب انبارهای موجود در شهر حریره علاوه بر زیبایی، نکات دانستنی زیادی را در دل خود جای می‌دهند. این تاسیاست باعث تعجب‌تان می‌شوند اما اگر کمی به معماری هوشمندانه‌شان دقت کنید، با نحوه ساز و کارشان هم آشنا می‌شوید.


آثار باستانی شهر تاریخی حریره کیش

در قبل در بخش خانه اعیانی گفتیم که این خانه آثار تاریخی مختلفی را در دل خود داشت و بعد از کاوش باستان ‌شناسان، آن‌ها را به نمایش گذاشت. وقتی در شهر باستانی حریره کیش قدم می‌زنید، می‌توانید سفال‌هایی را ببینید که نقش و نگارهای زیبایی دارند. برخی سفال‌ها با نقش ماهی و بعضی هم با نقش گل یا اژدها تزئین شده‌اند. در این شهر ظروف لعاب‌داری هم کشف شدند که زیبایی چشم‌نوازی دارند. در کنار این ظروف، برخی ظروف چینی هم وجود دارند که باستان‌شناسان زمان ساخت‌شان را مربوط به قرن 8 یا 9 هجری می‌دانند.

سکه و کاشی‌های زرین فام هم جزو دیگر آثار باستانی هستند که در شهر حریره جزیره کیش پیدا شدند.

تصاویر شهر باستانی حریره کیش

شهر باستانی حریره کیش
شهر باستانی حریره کیش
شهر باستانی حریره کیش
شهر باستانی حریره کیش

شهر باستانی حریره کیش
شهر باستانی حریره کیش

شهر باستانی حریره کیش


نزدیک‌ترین جاهای دیدنی به شهر باستانی حریره

اما نزدیک‌ترین جاهای دیدنی به این شهر چه هستند و بعد از اینکه در آن گشت و گذار کردیم، به سراغ چه جاهای دیدنی دیگری در کیش می‌توانیم برویم؟ در ادامه به نزدیک‌ترین امکان و جاهای تفریحی جزیره کیش به شهر حریره اشاره می‌کنیم:


شهر زیرزمینی کاریز

اگر می‌خواهید با نحوه تولید آب شیرین در گذشته در جزیره کیش آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما به شهر زیرزمینی کاریز بروید. این شهر چاه‌ها و رشته‌های مختلفی دارد که آب شیرین را برای مردم آن زمان به ارمغان می‌آوردند. در شهر زیرزمینی کاریز کیش می‌توانید جاذبه‌های مختلفی مثل فسیل‌های چند صد ساله و یا سقف مرجانی را ببینید. نکته جاب در مورد این شهر، معماری آن است. چراکه معماری شهر کاریز به گونه‌ای است که هوا همیشه آن‌جا خنک باقی بماند.

برای رفتن به شهر زیرزمینی کاریز باید به آدرس بلوار میرمهنا، بعد از میدان المپیک، نرسیده به میدان فارور بروید.

آب‌انبار سنتی کیش

آب‌انبار سنتی کیش اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تری در مورد تاسیسات آبی در زمان قدم به شما می‌دهند. وقتی شب‌ها به تماشای آب‌انبارهای کیش می‌روید، نمای زیباتری از این سازه‌های تاریخی را خواهید دید که به‌دلیل نورپردازی‌های جذاب و ماهرانه به‌وجود آمده‌اند.

برای رفتن به آب انبار کیش باید به آدرس بلوار میرمهنا، بلوار المپیک، خیابان درخت سبز بروید.

مرکز خرید دامون

شهر باستانی حریره کیش

مرکز خرید دامون برای تمام کسانی مناسب است که می‌خواهند بعد از تفریح و گشت و گذار در یک مکان تاریخی، به مرکز خرید مناسبی بروند و پاساژگردی کنند. در مرکز خرید دامون محصولات متنوع و زیادی وجود دارد که می‌توانید حتی آن‌ها را به عنوان سوغات کیش بخرید و با خود به همراه ببرید.

در مجتمع تجاری دامون، دو طبقه فقط مخصوص فروشگاه‌ها و غرفه‌های مختلف است. یک طبقه نیز فقط مخصوص کسانی است که می‌خواهند دلی از عزا درآورند و با خوراکی‌های خوشمزه از خود پذیرایی کنند. یکی دیگر از طبقات این مرکز خرید هم مخصوص کسانی است که به بازی و سرگرمی علاقه دارند. در این طبقه یک پیست اسکی روی یخ وجود دارد که می توانید ساعت‌ها در آن‌جا تفریح کنید.

برای رفتن به این مرکز خرید به آدرس کنار مجتمع دامون کیش ایر و دامون ساحلی کیش بروید.

کلوپ دریایی آکواریوس

در کلوپ دریایی آکواریوس تفریحات آبی مختلفی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توانیم به غواصی، تیوپ‌های بنانا سواری و یا قایق‌های تندرو اشاره کنیم. این کلوپ دریایی در انتهای خیابان هرمز، پشت برج‌های ساحلی پرشین واقع است.نزدیک‌ترین هتل‌ها به شهر باستانی حریره کیش

شهر باستانی حریره کیش

اگر شما هم می‌خواهید به جزیره کیش سفر کنید، یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که باید بگیرید، هتل محل اقامتتان است. قبل از اینکه به این جزیره سفر کنید، باید بدانید که می‌خواهید در هتل‌های ارزان کیش اقامت داشته باشید یا این‌که هتل‌های گران و لوکس، مثل هتل ترنج کیش را ترجیح می‌دهید. در این قسمت از مقاله، لیستی از هتل‌های نزدیک به شهر باستانی حریره را برای شما آورده‌ایم تا اگر خواستید در هتل‌های نزدیک به این جاذبه گردشگری اقامت داشته‌باشید، بتوانید به‌راحتی فرایند رزرو هتل را انجام داده و اتاق موردنظرتان را رزرو کنید:


نظرات کاربران درباره شهر باستانی حریره کیش

شهر باستانی حریره کیش

یکی از توریست‌ها در مورد بهترین زمان برای رفتن به این شهر باستانی می‌گوید که در بهمن ماه اطراف درخت سبز، پر از گل‌ها و شکوفه‌های مختلف است که نمایی جالب به وجود می‌آورند. توریست‌های دیگری هم این شهر را برای گرفتن عکس‌های یادگاری و خاطره‌انگیز بسیار مناسب می‌دانند. البته تاکید می‌کنیم که در زمان عکس‌برداری به‌هیچ‌وجه روی آثار باستانی این شهر نروید چرا که همانطور که گفتیم در حال فرسایش هستند و ممکن است آسیب ببینند.

بعضی توریست‌هایی که به این جزیره رفتند، مکان آن‌جا را مخوف و پر از اسرار می‌دانند. آن‌ها می‌گویند که برایشان جالب و تعجب‌برانگیز است که چطور مردم در گذشته در این شهر زندگی می‌کردند و سکونت داشتند. بعضی‌ها هم آرامش دریا در این شهر را بسیار دوست داشتند. توریست‌هایی که به شهر حریره رفتند توصیه می‌کنند که حتما مراقب راه رفتن خود در بخش ساحلی این شهر باشید چرا که حفره‌های مختلفی (که در قبل در موردشان صحبت کردیم) وجود دارند و ممکن است داخل آن‌ها بیفتید.

در مجموع، گردشگران دیدن این شهر را توصیه می‌کنند و می‌گویند که تماشای این شهر این باستانی، خالی از لطف نیست. در طول مدت بازدید از این شهر چیزهایی بسیار جالبی می‌بینید. البته بعضی‌ها می‌گویند که این جاذبه گردشگری کیش فقط مخصوص تاریخ دوستان است. اگر به تاریخ علاقه‌ای ندارید، پس از کمی گشت‌زنی در این شهر خسته می‌شوید و می خواهید زودتر از آن‌جا خارج شوید.دسترسی راحت به شهر باستانی حریره با یوتراوز

یوتراوز یک سیستم یکپارچه خدمات گردشگری است که تلاش می‌کند فرآیند خرید بلیط هواپیما، بلیط قطار و رزرو هتل در سراسر کشور را به ساده‌ترین شکل ممکن و با تضمین بهترین قیمت، در اختیار گردشگران قرار دهد. اگر قصد سفر به جزیره کیش و تماشای شهر باستانی حریره را دارید، می‌توانید با مراجعه به سایت یوتراوز و تنها با چند کلیک ساده، بلیط هواپیما به مقصد کیش را خریداری کرده و اتاق موردنظرتان در یکی از هتل‌های کیش را رزرو کنید.

 همچنین، تلفن گویای ☎1548 ☎ هم در اختیار شماست تا اگر در فرآیند خریدتان از یوتراوز، با سوال یا مشکل پیش‌بینی نشده‌ای مواجه شدید، آن را با کارشناسان ما در میان بگذارید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، نسبت به رفع مشکل و سوالتان اقدام کنند.


سوالات متداول

شهر باستانی حریره کی تاسیس شد؟

در قرن چهارم

شهر باستانی حریره کیش کجاست؟

کیش، بلوار میرمهنا، بلوار المپیک، میدان حریره، خیابان کرانه

چه ساعت‌هایی می‌توانیم از شهر باستانی حریره بازدید کنیم؟

از ساعت 10 صبح تا 22

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز