ورود
Greek ship in Kish

کشتی یونانی کیش

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

کشتی یونانی جزیره کیش توانسته ساحل طبیعی این جزیره‌ی زیبا را به مکانی تاریخی تبدیل کند. این کشتی در دل خود رازهای ناگفته‌ای را پنهان کرده ‌است؛ رازهایی که سر به مهر و مرموز مانده‌اند.

جزیره کیش یکی از زیباترین جزیره‌های جنوبی کشورمان ایران است؛ جزیره‌ای که انواع و اقسام تفریحات و سرگرمی‌ها را یکجا در خود جمع کرده است. به دلیل توجه مسئولین به این جزیره، کیش توانسته مکانی محبوب برای گردشگر‌ان باشد. سرگرمی‌های متنوع جزیره کیش شامل تفریحات دریایی، بازارگردی، ساحل‌گردی و بازدید از مکان‌های تاریخی همچون کشتی یونانی است. در این مقاله به کیش سفر می‌کنیم تا همه‌چیز را در مورد «کشتی یونانی جزیره کیش» بدانیم. اگر به کشف عجایب ناشناخته علاقه‌مند هستید، با یوتراوز همراه شوید تا راز این کشتی را برایتان برملا کنیم.آنچه در این مقاله درباره کشتی یونانی جزیره کیش می‌خوانید:


تاریخچه کشتی یونانی

full view of the Greek ship kish


داستان از آنجایی شروع شد که شرکت ویلیام هامیلتون در سال 1943میلادی (1322شمسی) شروع به ساخت کشتی بزرگی در بندر گلاسکو، کشور اسکاتلند کرد. این کشتی با این‌که هنوز کامل نشده بود مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفت؛ اما آن زمان هیچ‌کس نمی‌دانست چه سرنوشتی در انتظار این کشتی خواهد بود. کشتی شرکت ویلیام پس از تکمیل، در سال‌های اولیه عمر خود، توسط کشورهای انگلستان و ایران به فرزندخواندگی گرفته شد. بر روی کشتی ویلیام نام‌های زیادی گذاشته شد، یکی او را (امپایر ترومپ) صدا می‌کرد، دیگری (کوروش پارسی)، (نچرالیست) یا (همدان). کشتی ویلیام در آخر به کشور یونان رفت و (کولا‌ اف) نام گرفت. کشتی کولااف، طی سال‌های زیادی که دست‌به‌دست شده بود، دیگر توان ادامه حرکت را نداشت و در آخرین سفر خود که سال 1345 بود، نزدیک روستای (باغو) جزیره کیش به گل نشست و برای همیشه مهمان خلیج‌فارس شد. این کشتی به این علت که آخرین صاحبش کشور یونان بود، در ایران به کشتی یونانی شهرت پیدا کرد. بسیاری بر این عقیده هستند که کشتی یونانی به دلیل مه‌آلود بودن هوا به گل نشسته است، اما چه کسی اصل ماجرا را می‌داند؟ به راستی که هیچ‌کس نمی‌تواند حال کشتی یونانی سال‌خورده را درک کند.

این کشتی در آن زمان حامل سوخت بسیاری بود اما هنگامی‌که به گل نشست و کامل تخلیه شد، آن را آتش زدند ولی گویا هیچ میلی برای غرق شدن در اعماق دریا نداشت. با این وجود، همین‌ که روح کشتی یونانی آرامش دارد کافی است، این را از زیبایی که به جزیره کیش بخشیده است می‌توان به خوبی فهمید! برخی از شرکت‌ها در تلاش بودند که کشتی یونانی سال‌خورده را از دل دریا بیرون بکشند اما دیگر برای انجام هر کاری دیر شده بود چون کشتی دیگر به گل نشسته بود و تصمیمی به بیرون آمدن نداشت.

با کشتی یونانی نباید مانند غریبه‌ای برخورد کرد او که زخم خورده روزگار است، همین برایش بس که با این همه مشکلات به کشور ایران، سواحل نیلگون خلیج‌فارس پناه آورده است. او هم دانسته است که ایرانیان مردمانی مهمان‌نواز هستند و دیگر خبری از بیرون کشیدن کشتی یونانی از دل دریا نیست. حالا 77 سال از عمر آن می‌گذرد و کشتی یونانی بسیار فرتوت شده ‌است. اگر عکس یا خاطره‌ای از این کشتی ندارید حتما برنامه‌ی سفری برای خود بچینید و قبل از آنکه دیر شود و کشتی به خواب ابدی برود، به کیش سفر کنید.


کشتی یونانی در چشم‌اندازی از غروب آفتاب کیش

Greek ship at sunset in Kish


کشتی یونانی را می‌توان یکی از جذابیت‌های جزیره کیش دانست. آفتاب که از پشت کشتی به سمت مغرب فرود می‌آید، لحظه‌ای تماشایی را ترسیم می‌کند. گویی غروب خورشید کشتی را در آغوش گرفته است. چه بسیارند افرادی که به دیدار ساحل کیش می‌آیند و مبهوت غروب دیدنی پنهان‌شده در پس زمینه‌ی این کشتی می‌شوند. هنگامی‌که تلالو نورهای سرخ و نارنجی از پشت کشتی یونانی به بیرون سر در می‌آورند، چشم‌انداز دریا چون عقیقی قرمز رنگ می‌شود، همان‌قدر با ارزش و همان‌قدر لذت‌بخش. کنار ساحل بنشینید، به کشتی چشم بدوزید و در ثانیه‌ها غوطه‌ور شوید تا روحتان لبریز از آرامش شود. دریای شفاف، آسمان آبی، خورشید طلایی و کشتی یونانی قابی است که می‌توان با لنز دوربین عکسی زیبا از آن‌را به ثبت رسانید.

وقتی امواج دریا رقص‌کنان در حرکت‌اند و خورشید با تمام قوا به دریا می‌تابد، کشتی یونانی درون آب رخ می‌نماید، مگر می‌شود دلبسته و عاشق سرزمین آتشین نشد؟ قدم‌زدن در امتداد ساحل، لمس شن‌های نقره‌فام و قلقک موج‌ها که زیر پا حس می‌شوند به انسان یادآوری می‌کند که اینجا همان جایی ‍‌است که روحت آزاد می‌شود و می‌رود به سمت رویاهای شیرین یا شاید هم کشف حقایق لذت‌بخشی همچون لمس کشتی یونانی. کشف رازهای نهفته درون این کشتی می‌تواند تجربه‌ای بسیار متفاوت و البته خطرناک باشد. با این‌که درون آن کاملا فرسوده شده ‌است اما هنوز هم بقایایی از خود دارد که شکل و شمایل جوانی آن را نشان می‌دهد. در برخی از شب‌ها به لطف شهرداری جزیره کیش نورپردازی‌هایی با پروژکتور روی کشتی یونانی انجام می‌شود که نمایی خاص به آن می‌بخشد. پارکی در نزدیکی ساحل احداث شده که با نشستن بر روی صندلی‌های این پارک به راحتی می‌توانید این نورپردازی‌های دیدنی را ببینید. دیدن مرغان دریایی که سر به آواز زده‌اند و چون پرستشگاهی به دور کشتی یونانی می‌چرخند یکی دیگر از جلوه‌های بصری ساحل و کشتی و یونانی است.


جزیره کیش یا جزیره کشتی یونانی

	Kish beach and Greek ship


در واقع به لطف ورود مهمان ناخوانده یعنی به گل نشستن کشتی یونانی در ساحل غربی جزیره کیش، این منطقه به مکانی منحصر به فرد برای جذب گردشگر تبدیل شده است. با این‌که کشتی یونانی مهمانی ناخوانده بوده ‌است اما با گذشت زمان جایی در دل مردمان جزیره کیش و ایران برای خود باز کرد که بسیاری برای دیدنش به کیش سفر می‌کنند. کشتی یونانی به دلیل این‌که طرفداران بسیاری در سراسر ایران پیدا کرده‌ است، سبب شده تا برخی افراد از جزیره کیش به عنوان جزیره کشتی یونانی یاد کنند. این کشتی با گذشت چندین سال جزوی از جزیره کیش شده انگار که از همان ابتدا در این ساحل قرار داشته ‌است. همین خصوصیت سبب شده تا بسیاری افراد با دیدن عکس‌های کشتی یونانی برایشان جزیره کیش یادآوری شود. این کشتی آن‌قدر طرفدار پیدا‌ کرده‌ که می‌توان گفت همه آنهایی که به کیش سفر می‌کنند با آن عکس یادگاری دارند.


بهترین زمان برای سفر به کیش

مناسب‌ترین زمان برای رفتن به کیش و تماشای کشتی یونانی اوایل دی‌ماه تا اواخر فروردین‌ماه یا اواخر اردیبهشت‌‌ماه است. در این ماه‌ها هوای جزیره کیش بسیار مطلوب است و در شب هم نسیم خنکی می‌وزد. در این بازه زمانی، دمای هوا معمولا بین 19 تا 22 درجه متغییر است.

اگر به باران علاقمند هستید حتما در ماه‌های آذر و دی به این جزیره سفر کنید. وقتی در این فصل‌ها به کیش سفر کنید شاهد دریایی زیبا در کنار آب‌‌وهوای بسیار عالی خواهید بود. هوایی که شما را ترغیب خواهد کرد که از سرمای زمستان به جزیره کیش بروید و در آب گرم و مطلوب خلیج‌فارس تنی به آب بزنید و لحظاتی آرامش‌بخش را تجربه کنید. اگر قصد دارید که در تعطیلات تابستان به جزیره کیش سفر کنید، این را بدانید که هوای جزیره کیش در این فصل گرم و شرجی است. شرجی بودن هوا باعث می‌شود تا نفس کشیدن هم سخت شود. علاوه بر شرجی بودن هوا رفتن به ساحل و قرار گرفتن در زیر خورشید سوزان، آفتاب سوختگی را برای پوست شما به ارمغان خواهد آورد. حتما به این نکته توجه کنید تا سفری لذت‌بخش و خاطره‌انگیز را تجربه کنید.


سخن آخر:

کشتی یونانی یکی از آن یادگار‌ها است که از فرنگ آمده و تبدیل به جاذبه‌ای تماشایی در جزیره کیش شده‌ است. برخی افراد با پذیرش ریسک بسیار داخل کشتی یونانی رفته و فیلم گرفته‌اند. با این حال دیدن این کشتی از راه دور هم بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود. حتما سفری به کیش داشته‌ باشید و از مهمان سال‌خورده خلیج فارس دیدن کنید.

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی کیش

  اگر از آن‌هایی که اهل سفر هستند بپرسید که در کدام شهر ایران می‌توان همزمان تفریح کرد، جاذبه‌های تاریخی را دید، گشتی در مراکز خرید زد و در نهایت خستگی هیاهوی زندگی شهری را از تن‌به‌درکرد، جواب همه‌شان جزیره کیش است! در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز با هم سری به جاهای دیدنی کیش می‌زنیم و از زیبایی‌های این جزیره دوست‌داشتنی بیشتر می‌گوییم.

 • خانه بومیان کیش

  هر چقدر هم که به جلو برویم و علم پیشرفت داشته باشد، هر چقدر خانه‌های لوکس و مدرن بسازیم، باز هم دلتنگ خانه‌هایی می‌شویم که بوی سادگی و صمیمیت می‌دهند؛ خانه‌هایی در گذشته با خاطرات سیاه و سفید! خانه بومیان کیش یکی از آن خانه‌هایی است که می‌تواند بیشتر ما را با سبک زندگی مردمان قدیم در جزیره کیش آشنا سازد.

 • از تفریحات آبی در ساحل کیش لذت ببرید

  به محض سرد شدن هوا، جنوب کشور بهترین مقصد برای سفر می‌شود و بی‌شک جزیره زیبا کیش یکی از بهترین این گزینه‌هاست. در کنار ساحل آفتابی و هوای دلپذیر نباید از «تفریحات ساحلی کیش» غافل شد. تفریحاتی که برای همه هستند. بیاید مهمان تفریحات دلچسب و هیجان‌انگیز جزیره زیبای کیش شویم.

دیدگاهتان را بنویسید
۷۰۰هزار تومن تخفیف با نصب اپلیکیشن یوتراوز
پرواز داخلی پرواز خارجی رزرو هتل
امکانات