ورود
Greek ship in Kish

کشتی یونانی کیش؛ مهمان ناخوانده خلیج فارس!

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

کشتی یونانی جزیره کیش توانسته ساحل طبیعی این جزیره‌ی زیبا را به مکانی تاریخی تبدیل کند. این کشتی در دل خود رازهای ناگفته‌ای را پنهان کرده ‌است؛ رازهایی که سر به مهر و مرموز مانده‌اند.

کشتی یونانی کیش سال‌هاست که به نماد جزیره تبدیل شده و یکی از زیباترین جاهای دیدنی کیش به حساب می‌آید. از محبوبیت این سازه عظیم آهنی همین بس که تقریبا هرفردی که پا به جزیره کیش گذاشته، عکسی به یادگار با کشتی یونانی گرفته است.

کشتی یونانی کیش مهمان‌ناخوانده‌ایست که به دلایل نامعلومی، سر از نگین خلیج فارس درآورده و در این 57 سال به خاطره جمعی بسیاری از گردشگران بدل شده است؛ طوری که به سختی می‌توان میدان غروب کیش را بدون این مهمان سالخورده تصور کرد.

در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز، درباره کشتی یونانی کیش صحبت می‌کنیم و از راز به‌گل‌نشستن آن پرده برمی‌داریم! پس چنانچه قصد بازدید از این جاذبه دیدنی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم تا دیرنشده و این سازه قدیمی به طورکامل به زیرآب فرو نرفته است، بلیط هواپیما کیش را تهیه کنید و خود را به جزیره برسانید.
کشتی یونانی در انتظار شماست!

در این مقاله درباره کشتی یونانی کیش می‌خوانید:


بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

کشتی یونانی کیش کجاست؟

کشتی یونانی کیش کجاست

📍 آدرس کشتی یونانی کیش: جنوب غربی جزیره کیش، خیابان غروب، میدان غروب، پارک ساحلی غروب

کشتی یونانی کیش از سال 1345 تا الان در جنوب غربی کیش لنگر انداخته و به یک مهمان ناخوانده عزیز تبدیل شده است. برای بازدید از آن باید مسیر میدان «جزیره» را تا «خیابان غروب» پیش بگیرید تا به «میدان غروب» برسید. خوب که دقت کنید، یک پارک ساحلی از دور چشمک می‌زند. وارد پارک که شوید از ازدحام جمعیت مشتاقی که برای عکاسی از کشتی یونانی آمده‌اند، متوجه موقعیت دقیق این کشتی خواهید شد.

کشتی یونانی کیش روی نقشهداستان کشتی یونانی کیش چیست؟

داستان از آنجایی شروع شد که شرکت ویلیام هامیلتون در سال 1943میلادی (1322 شمسی) شروع به ساخت کشتی بزرگی در بندر گلاسکو، کشور اسکاتلند کرد. این کشتی با این‌که هنوز کامل نشده بود مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفت؛ اما آن زمان هیچ‌کس نمی‌دانست چه سرنوشتی در انتظار این کشتی خواهد بود...

کشتی شرکت ویلیام پس از تکمیل، در سال‌های اولیه عمر خود، توسط کشورهای انگلستان و ایران به فرزندخواندگی گرفته شد. بر روی کشتی ویلیام نام‌های زیادی گذاشته شد، یکی او را «امپایر ترومپ» صدا می‌کرد، برخی هم «کوروش پارسی»، «نچرالیست» یا «همدان». کشتی ویلیام در آخر به کشور یونان رفت و (کولا‌ اف) نام گرفت.

آدرس کشتی یونانی کیش

کشتی کولا اف در آخرین سفر خود که سال 1345 بود، نزدیک روستای باغو جزیره کیش به گل نشست و برای همیشه مهمان خلیج‌فارس شد. این کشتی به این علت که آخرین صاحبش کشور یونان بود، در ایران به کشتی یونانی شهرت پیدا کرد. برخی از شرکت‌ها در تلاش بودند که کشتی یونانی سال‌خورده را از دل دریا بیرون بکشند اما دیگر برای انجام هر کاری دیر شده بود چون کشتی دیگر به گل نشسته بود و تصمیمی برای بیرون آمدن نداشت.

یکی از میلیاردها صفحه ویکی پدیا به کشتی یونانی اختصاص دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از تاریخچه و صاحبان کشتی یونانی سری به این صفحه بزنید و از جاذبه‌های تفریحی اطراف آن هم مطلع شوید.

🔗ویکی پدیا کشتی یونانی کیش🔗

دلایل به گل نشستن کشتی یونانی؛ افسانه یا واقعیت؟!

به گل نشستن کشتی یونانی کیش

اگر پای صحبت افراد محلی بنشینید و از آن‌ها درباره دلایل به‌گل‌نشستن کشتی یونانی بپرسید، داستان‌ها و ماجراهای جالبی می‌شنوید. البته که بسیاری از این روایت‌ها دور از واقعیت بوده و تنها از یک ذهن خلاق و قصه‌پرداز برمی‌آمده است!

یکی از این روایت‌ها داستان عاشقی ناخدای کشتی یونانی را بیان می‌کند. نقل است که ناخدا عاشق یک دختر ایرانی می‌شود و از دختر می‌خواهد همراه او با کشتی به یونان بیاید. خانواده دختر که از رابطه آن‌ها مطلع می‌شوند، اجازه نمی‌دهند که چنین اتفاقی بیفتد. تا اینکه ناخدا با دختر به صورت پنهانی قرار می‌گذارد و او را از روز رفتن خود باخبرمی‌کند تا دختر هم بار و بندیلش را ببندد و همراه ناخدا دل به دریا بزند. روز موعود می رسد. کشتی وارد آب‌های خلیج‌فارس می‌شود اما به دلایل نامعلومی در گل فرومی‌رود و برای همیشه در آنجا می‌ماند و این اتفاق تلخ باعث می‌شود که ناخدا هیچ‌وقت به عشقش نرسد...

خب کمی از دنیای قصه‌ها فاصله بگیریم و برویم سراغ اتفاقاتی که ممکن است از راز به گل نشستن کشتی یونانی پرده بردارند. برخی می‌گویند این اتفاق کاملا عمدی بوده و همه چیز زیر سر صاحبان کشتی و ناخدا بوده است. آن‌ها معتقدند این افراد برای جبران ضررهای مالی و جلوگیری از ورشکستگی، چنین نقشه‌ای طراحی می‌کنند که از شرکت‌های بیمه خسارت بگیرند.

عده‌ای هم دلیل این اتفاق را به وضعیت غیرعادی ناخدای کشتی نسبت می‌دهند و می‌گویند ناخدا تحت تاثیر نوشیدنی‌های الکلی بوده و قادر به کنترل اوضاع نبوده است.

کشتی یونانی کیش و دلایل به گل نشستن آن

اما در بین این همه روایت، کدام یک درست است؟🧐

فرضیه‌ای که تا الان بیشتر از همه تایید شده و افراد زیادی به آن اشاره کرده‌اند، وضعیت جوی نامساعد بوده است. می‌گویند روز حادثه هوا به شدت مه‌آلود بوده و به دلیل عدم وجود فانوس‌های دریایی، ناخدا تسلط کافی به شرایط نداشته است. به همین دلیل کشتی به سمت جزیره می‌آید و برای همیشه مهمان مردم کیش می‌شود.


کشتی یونانی کیش در چشم‌انداز غروب آفتاب 

Greek ship at sunset in Kish


کشتی یونانی را می‌توان یکی از جذابیت‌های جزیره کیش دانست. آفتاب که از پشت کشتی به سمت مغرب فرود می‌آید، لحظه‌ای تماشایی را ترسیم می‌کند. گویی غروب خورشید کشتی را در آغوش گرفته است. چه بسیارند افرادی که به دیدار ساحل کیش می‌آیند و مبهوت غروب دیدنی پنهان‌شده در پس زمینه‌ی این کشتی می‌شوند. هنگامی‌که تلالو نورهای سرخ و نارنجی از پشت کشتی یونانی به بیرون سر در می‌آورند، چشم‌انداز دریا چون عقیقی قرمز رنگ می‌شود، همان‌قدر با ارزش و همان‌قدر لذت‌بخش. کنار ساحل بنشینید، به غروب کشتی یونانی کیش چشم بدوزید و در ثانیه‌ها غرق شوید تا روحتان لبریز از آرامش شود. دریای شفاف، آسمان آبی، خورشید طلایی و کشتی یونانی زیباترین قابی‌ست که می‌توانید ثبت کنید.

در برخی از شب‌ها به لطف شهرداری جزیره کیش نورپردازی‌هایی با پروژکتور روی کشتی یونانی انجام می‌شود که نمایی خاص به آن می‌بخشد. پارکی در نزدیکی ساحل احداث شده که با نشستن بر روی صندلی‌های این پارک به راحتی می‌توانید این نورپردازی‌های دیدنی را ببینید. دیدن مرغان دریایی که سر به آواز زده‌اند و چون پرستشگاهی به دور کشتی یونانی می‌چرخند یکی دیگر از جلوه‌های بصری ساحل و کشتی و یونانی است.

فیلم از داخل کشتی یونانی کیش

ماجرای کشتی یونانی کیش

در سال‌های قبل که کشتی یونانی پابرجا و محکم درجای خود ایستاده بود و فرسودگی و ویرانی فرسنگ‌ها با آن فاصله داشت، کلوپ‌های غواصی زیادی بازدید از داخل کشتی یونانی کیش را در برنامه‌های خود داشتند و افرادی که خوش‌شانس بودند در آن سال‌ها توانستند به دنیای مرموز داخل کشتی نفوذ کنند و از گوشه گوشه آن سردربیاورند.

اما این‌روزها وضعیت کشتی یونانی بسیار ناراحت کننده‌ است. دیگر خبری از آن شکوه و ابهت سابق نیست و تنها چند تکه آهن فرسوده به چشم می‌خورد. تقریبا تمام بخش‌های کشتی یونانی در اثر شوری آب و برخورد با امواج دریا پوسیده شده و هرلحظه امکان فروریختن بخش‌های دیگر هم وجود دارد. به همین دلیل هم دیگر کسی اجازه ندارد وارد کشتی شود یا در محدوده آن غواصی کند. بنابراین افرادی که در سال‌های اخیر برای بازدید از کشتی به پارک ساحلی غروب رفته‌اند و رویای گشت‌وگذار در داخل آن را در سر داشته‌اند، نتوانستند به مراد دل خود برسند.

اگر شما هم از این دسته از افراد هستید و دلتان می‌خواهد از جزئیات داخل کشتی یونانی سردربیاورید، این فیلم برای شماست!

📢فیلم از داخل کشتی یونانی کیش📢

پایان داستان کشتی یونانی کیش

وضعیت فعلی کشتی یونانی کیش

حتما شما هم از دیدن این عنوان شوکه شده‌اید و تماشای عکس‌ کشتی یونانی کیش ناراحتتان کرده‌است. متاسفانه باید بگوییم که این کشتی این روزها حال و روز خوبی ندارد. از این مهمان ناخوانده عزیز تنها چند تکه آهن فرسوده باقی مانده که همان‌ها هم در آینده‌ای نه چندان دور فرومی‌ریزند و کشتی یونانی برای همیشه در آب‌های خلیج فارس غرق می‌شود.

شاید کمتر کسی 55 سال پیش و حتی بعد از آتش زدن کشتی یونانی، این سرانجام را برای این زیبای به گل نشسته تصور می‌کرد. بسیاری از افراد امید داشتند که نهادهای مربوطه برای بازسازی، به تاخیرانداختن فرسودگی و حتی جابجایی کشتی اقدامی کنند اما متاسفانه هیچ وقت پاسخ روشن یا اقدام مناسبی از سمت هیچ ارگانی انجام نشد.

80 سال از عمر کشتی یونانی می‌گذرد و با وجود این حجم از پوسیدگی بعید است که تا چندسال آینده عمر کند. بعد از آن باید سراغ این کشتی را در خاطرات و عکس‌های خودمان و نزدیکانمان بگیریم.

اما اگر عکس یا خاطره‌ای از این کشتی ندارید، قبل از آنکه دیر شود و کشتی به خواب ابدی برود، به کیش سفر کنید.

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

همه را گفتیم تا بگوییم...

کشتی یونانی کیش یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم این جزیره است. این زیبای آهنی 55 سال است که در جنوب غربی کیش به گل نشسته و به عضو جدانشدنی این خاک بدل شده است طوری که حتی فکر نابودی آن و غرق شدن کشتی یونانی، می‌تواند برای هر پیر و جوانی ناراحت کننده و دلخراش باشد.

پیشنهاد می‌کنیم در اولین فرصت برنامه سفر به کیش را بچینید و تا این جاذبه دیدنی به طور کامل در آب فرونرفته، از آن دیدن کنید. هرچه نباشد مهمان‌نوازی در خون همه ماست و باید تا آخرین روزهای زندگی این مهمان‌ناخوانده از آن به گرمی استقبال کنیم.

ما در شرکت خدمات گردشگری یوتراوز در کنارتان هستیم تا شرایط سفر را برایتان آسان کرده و تمام دغدغه‌هایتان را درباره خرید بلیط و 🏠رزرو هتل در کیش برطرف کنیم. اگر به دنبال تجربه‌ای متفاوت هستید پیشنهاد می‌کنیم برای یک بار هم که شده خود را به یک سفر به‌یادماندنی و پرماجرا مهمان کنید و با خرید 🚉بلیط قطار بندرعباس و سپس شناورهای مسافربری خود را به کیش برسانید.

همکاران ما در واحد پشتیبانی هم 24 ساعت شبانه‌روز آماده خدمت‌رسانی و پاسخ به سوالات شما هستند. برای ارتباط با این تیم مجرب فقط کافیست با شماره 📞1548 تماس بگیرید.

سفری فراموش نشدنی را برایتان آرزو می‌کنیم.

سوالات متداول

کشتی یونانی کیش کجاست؟

این کشتی در جنوب غربی جزیره کیش، خیابان غروب، میدان غروب و پارک ساحلی غروب قرارگرفته است.

کشتی یونانی کیش چند ساله است؟

کشتی یونانی در سال 1322 ساخته شد و در حال حاضر (پاییز 1402) هشتاد ساله است.

قیمت بلیط کشتی یونانی کیش 1402 چقدر است؟

بازدید از کشتی یونانی رایگان است و نیازی نیست برای آن بلیط تهیه کنید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز