ورود
کویر مصر اصفهان

کویر مصر اصفهان

زمان برای مطالعه 10 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

کویر مصر اصفهان، یکی از تازه‌شناخته‌های گردشگری در ایران است. اگر دوست دارید بدانید چرا این روزها نام این کویر را در همه تورهای طبیعت‌گردی می‌بینیم و اگر دوست دارید با تمام اطلاعات سفر به این منطقه دیدنی آشنا شوید، این مطلب را برای شما نوشته‌ایم.

 

کویر مصر اصفهان برای آن‌هایی که زیبایی‌های زندگی را کاوش نمی‌کنند و دنبال ماجراجویی نیستند، تپه‌ و دشت‌هایی از شن و ماسه گرم است. اما برای افرادی که ذره‌ای تخیل داشته باشند، شگفتی‌های زیادی در آن پیدا می‌شود. کویر مصر، همچنین نامی ‌آشنا برای طبیعت‌گردان و آفرودبازهاست اما اگر شما هنوز به آن پا نگذاشته‌اید، در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز، ناخوانده‌‌های زیادی برای‌تان نوشته‌ایم. در ادامه راهنمای کاملی از سفر به یکی از دیدنی‌ترین کویرهای اصفهان و ایران می‌خوانید. خطوط را دنبال و با قلبی باز به این دریای خاکی سفر کنید، تا حس فوق‌العاده‌ای را بچشید که تابه‌حال برای‌تان ناآشنا باقی مانده بود. 


راهنمای سفر به کویر مصر اصفهان:

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

آشنایی با کویر مصر ایران

همه چیز درباره کویر مصر اصفهان


با شنیدن نام کویر مصر، اولین سوالی که در ذهنمان شکل می‌گیرد، دلیل نام‌گذاری آن است که اتفاقا داستان جالبی هم دارد. کویر مصر در استان اصفهان و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار گرفته است. این روستای کویری بین مردم محلی، با نام‌های «مزرعه یوسف»، «کلاته یوسف» و «چاه‌دراز» نیز شناخته می‌شود. در اوایل شکل‌گیری روستای مصر اصفهان، یعنی حدود یک قرن پیش، همه آن را با نام بنیان‌گذارش می‌شناختند؛ مزرعه یوسف یا کلاته یوسف.

یوسف که شغل او چراندن گوسفندان بود، علاوه‌بر ساختن روستا، نقش مهمی در احیای آن هم داشت. رفته‌رفته، با خشک‌شدن قنات روستا، او بود که بجای کوچ‌کردن به حفر چاه پرداخت. اما متاسفانه چندسالی نگذشت که این روستا دوباره دچار کم‌آبی شد. یوسف ناچار شد تا برای بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی، چاه عمیق‌تری حفر کند و این‌گونه بود که نام «چاه‌دراز» بر سر زبان مردم در روستاهای همجوار افتاد.

این اسم برای یوسف داستان ما خوشایند نبود، به همین دلیل از اهالی خواهش کرد به احترام داستان یوسف پیامبر، نام روستای مصر را انتخاب کنند و حالا سال‌هاست که همه ما این روستا و کویر هم‌جوارش را با این نام می‌شناسیم. درحال‌حاضر کویر مصر اصفهان، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگران و کویرنوردها در سراسر دنیاست و هر سال، افراد بیشتری به بازدیدکنندگان آن اضافه می‌شود.

🎥 مشاهده فیلم کویر مصر اصفهان در آپارات 🎥


کویر مصر اصفهان کجاست؟

📍 آدرس: استان اصفهان، شهرستان خور و بیابانک، دهستان جندق، روستای مصر (کویر مصر روی نقشه)

کویر مصر ایران کجاست


کویر مصر ایران، در استان اصفهان، شهرستان خور و بیابانک (55 کیلومتری خور) و در جوار روستایی به همین نام قرار گرفته است. این کویر را می‌توانید در نزدیکی مرز استان سمنان و اصفهان، در مسیر جاده نائین - دامغان یا نائین - سمنان پیدا کنید. در ادامه، بیشتر درباره مسیر دسترسی به این کویر، از اصفهان و شهرهای دیگر صحبت کرده‌ایم.فاصله کویر مصر تا اصفهان

شاید با خودتان این‌طور برنامه‌ریزی کرده باشید که با خرید بلیط هواپیما اصفهان، سفر یک روزه‌ای به این کویر زیبا داشته باشید. قبل از این‌که چمدان‌ها را ببندید، باید بدانید که از اصفهان تا کویر مصر (با خودرو)، 5 الی 6 ساعت در راه هستید. درواقع اگر از دامغان یا سمنان راهی این کویر باشید، زودتر به آن می‌رسید! (سمنان و دامغان در فاصله 300 کیلومتری کویر مصر قرار دارند که این مسیر با خودرو، حدود 4 ساعت طول می‌کشد).

 • فاصله کویر مصر تا اصفهان: 433 کیلومتر (بین 5 تا 6 ساعت با خودرو)

مسیر کویر مصر از اصفهان

مسیر کویر مصر از اصفهان، از نائین می‌گذرد. بنابراین ابتدا باید خودتان را به نائین برسانید. وارد اولین میدان نائین که شدید، مسیر خود را در بلوار امام رضا ادامه دهید و وارد جاده نائین - انارک شوید. به انارک که رسیدید، وارد جاده انارک خور شوید و از روستاهای مشجری، چوپانان، چاه‌ملک، نودشت، فرخی و نصرآباد عبور کنید. کمی که از نصرآباد فاصله بگیرید، قبل از رسیدن به خور، یک بریدگی در سمت چپ جاده وجود دارد؛ این جاده، همان جاده‌ای‌ست که شما را به روستا و کویر مصر می‌رساند.

خلاصه مسیر: اصفهان ⬅ نائین ⬅ انارک ⬅ چوپانان ⬅ چاه‌ملک ⬅ فرخی ⬅ مصر


فاصله تهران تا کویر مصر

تصاویر کویر مصر اصفهان

مسیر اول

کوتاه‌ترین فاصله تهران تا کویر مصر، 560 کیلومتر است که با خودرو، حدود 7 ساعت طول می‌کشد. اگر بخواهید از این مسیر راهی مصر شوید، باید تهران را به مقصد پاکدشت ترک کنید، از روستاهای شریف‌آباد، آفرین، قرمزتپه و ایوانکی بگذرید و به گرمسار برسید. از گرمسار به سمت سمنان بروید و سپس، از طریق جاده سمنان – سرکویر، خودتان را به روستای حسینان، در منطقه سرکویر برسانید. بعد از رسیدن به روستای حسینان، مسیر خود را به سمت جندق تغییر دهید. وارد جندق شوید و مسیر را در جاده جندق – مصر ادامه بدهید تا به این روستا برسید.

 • فاصله تهران تا کویر مصر از جاده سمنان: 560 کیلومتر (تقریبا 8 ساعت رانندگی)

خلاصه مسیر: تهران ⬅ گرمسار ⬅ سمنان ⬅ حسینان ⬅ جندق ⬅ مصر

مسیر دوم

یک مسیر دیگر هم از تهران به کویر مصر وجود دارد که از استان اصفهان و شهر کاشان می‌گذرد. با وجود این‌که این مسیر 710 کیلومتر است و طولانی‌تر به نظر می‌رسد اما تقریبا نیم‌ساعت از مسیر قبلی بیشتر طول می‌کشد. پس اگر دوست دارید سفر خود را طولانی‌تر کنید و در این شهر زیبا هم توقف داشته باشید، می‌توانید مسیر دوم را انتخاب کنید.

برای رسیدن به کویر مصر از این جاده، از طریق آزادراه تهران – قم از شهر خارج شوید. به آخر آزادراه که رسیدید، وارد آزادراه خلیج فارس (آزادراه امیرکبیر) شوید. آزادراه را ادامه دهید، از کاشان و مهاباد بگذرید و بعد از رسیدن به امیدیه، از آزادراه خارج و مسیر را به سمت جاده زواره، تغییر دهید.

جاده را مستقیم ادامه دهید تا به دو راهی نائین – انارک برسید. دوراهی را به سمت چپ و به مقصد انارک ترک کنید. از انارک به سمت خور برانید و از روستاهای چوپانان و چاه‌ملک بگذرید تا به فرخی برسید. بعد از رسیدن به دوراهی خور – مصر، به سمت چپ برانید و مسیر خود را در جاده روستای مصر به پایان برسانید.


 • فاصله تهران تا کویر مصر از آزادراه قم و کاشان: 710 کیلومتر (تقریبا 8 و نیم ساعت رانندگی)

خلاصه مسیر: تهران ⬅ قم ⬅ کاشان ⬅ مهاباد ⬅ امیدیه ⬅ انارک ⬅ فرخی ⬅ مصر


فاصله مشهد تا کویر مصر

عکس از کویر مصر اصفهان


فاصله مشهد تا کویر مصر، 830 کیلومتر (معادل با 10 ساعت رانندگی‌) است. (🔔 خطر نصیحت) بگذارید یادآوری کنیم که شهر اصفهان فاصله تقریبا زیادی با کویر مصر دارد. پس اگر دوست دارید به اصفهان هم سفر کنید، پیشنهاد ما خرید بلیط هواپیما مشهد اصفهان و بلیط هواپیما اصفهان مشهد است. از آن‌جایی که طبیعت‌گردی انرژی زیادی می‌برد، بهترین کار خرید بلیط هواپیماست تا مجبور نباشید بعد از یک رانندگی خسته‌کننده، مستقیم به این کویر زیبا برسید و روز بعد، خسته‌تر از قبل دوباره خودتان را برای یک رانندگی طولانی به مقصد مشهد یا اصفهان آماده کنید.

 • فاصله مشهد تا کویر مصر: 830 کیلومتر (حدود 10 ساعت رانندگی)

اما چگونه از مشهد به اصفهان برسیم؟

وارد بزرگراه مشهد – تربت حیدریه شوید. بزرگراه را ادامه دهید و از تربت حیدریه، خورق، شادمهر، اسکندرآباد و چهل‌سر بگذرید. به دوراهی مهنه که رسیدید، به راست بپیچید و مسیر خود را به سمت فیض‌آباد تغییر دهید. راه فردوس را در پیش بگیرید و از فتح‌آباد، یونسی، مرندیز، بجستان، آهنگ و برون بگذرید تا به این شهر برسید. از فردوس به طبس و از طبس به خور بروید تا به جاده روستای مصر برسید.


خلاصه مسیر: مشهد ⬅ تربت حیدریه ⬅ فیض‌آباد ⬅ بجستان ⬅ فردوس ⬅ طبس ⬅ خور ⬅ مصرآب و هوای کویر مصر اصفهان

کویر مصر در ایران


آب‌وهوای کویر مصر اصفهان، مثل هر کویر دیگری گرم و خشک است. معتدل‌ترین هوای کویر را می‌توانید در اواخر زمستان، اویل بهار و اواسط پاییز، تجربه کنید. در فروردین میانگین دما بین 25 تا 30 درجه است اما به تدریج و با نزدیک‌شدن به خرداد، به 40 درجه سانتی‌گراد در روز می‌رسد.

آب‌‌وهوای کویر مصر در روزهای تیر، مرداد و شهریور، اوج گرمای خود را تجربه می‌کند و دمای هوا در این روزها به 46 درجه هم می‌رسد! اما با نزدیک‌شدن به اواسط پاییز، دمای هوا پایین می‌آید و معتدل‌تر می‌شود. در مهرماه، هوا همچنان گرم است اما میانگین دما در ماه آبان 35 درجه و در آذر، بین 20 تا 25 درجه قرار دارد. توجه داشته باشید که شب‌ها، هوا سردتر می‌شود و میانگین آن در این روزها به حدود 10 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. پس خودتان را برای آن آماده کنید!

با نزدیک‌ترشدن به زمستان، آب‌وهوای روزهای کویر مصر در خنک‌ترین حالت خود قرار می‌گیرد اما دمای هوا در شب‌های آن بسیار سرد می‌شود و بین صفر تا 10 درجه نوسان می‌کند. روزها هم می‌توانید انتظار هوایی بین 10 تا 15 درجه سانتی‌گراد را داشته باشید.

*توجه داشته باشید که این عددها هر سال با توجه به شرایط اقلیمی منطقه تغییر می‌کنند. پس حتما قبل از سفر، آب‌وهوای کویر مصر را چک کنید.


بهترین زمان سفر به کویر مصر

عکس کویر مصر ایران در اصفهان


با توجه به اطلاعاتی که در خطوط قبل خواندیم، بهترین زمان سفر به کویر مصر به لحاظ آب‌وهوا، اواخر زمستان (اسفندماه)، اوایل بهار (فرودین و اردیبهشت) و اواسط پاییز (آبان و آذر) است. اگر دوست ندارید گرما یا سرمای سخت کویر را تحمل کنید، دور ماه‌های خرداد، تیر، مرداد، شهریور، مهر، دی و بهمن را برای سفر به کویر مصر خط بکشید.

اما اگر تاب و تحمل گرما را دارید، بهترین زمان برای سفر به کویر مصر، تابستان است. شب‌های تابستان ( از نیمه‌های خرداد تا نیمه‌های شهریور)، کهکشان راه شیری در بالای خط افق قرار می‌گیرد و می‌توانید در کویر مصر، تمام شب به این تصویر سحرآمیز چشم بدوزید. برای تجربه یک ستاره‌چینی واقعی، می‌توانید از دوستان منجم‌تان هم کمک بگیرید!

⭐ اگر تجربه دیدن ستاره‌های کویر را دارید، آن را با بقیه خوانندگان به اشتراک بگذارید.


لوازم مورد نیاز کویر مصر اصفهان

لوازم موردنیاز برای کویر مصر اصفهان


برای سفر به کویر مصر اصفهان به چه چیزهایی نیاز داریم؟

✔ بطری آب: به همراه‌داشتن آب کافی، خیلی بدیهی به نظر می‌رسد، اما هرجایی رفتید، حتما بطری آب خود را همراه خود داشته باشید تا گرمازده نشوید.

✔ کلاه لبه‌دار، عینک آفتابی و ضدآفتاب: برای مقابله با آفتاب مجهز باشید!

✔ تجهیزات کمپینگ: در کویر مصر اقامتگاه وجود دارد اما اگر دوست دارید شب را در کویر خود بگذرانید، چادر، زیرانداز، کیسه خواب، کلمن، چراغ مسافرتی، چراغ‌قوه، اجاق مسافرتی، کپسول گاز و لوازم آشپزی، از ضروریات سفر شماست.

✔ مکان‌یاب: این روزها تلفن‌های هوشمند در اغلب مکان‌ها آنتن دارند، بااین‌حال حتما، به‌ویژه اگر بدون راهنما سفر می‌کنید، نقشه، جی‌پی‌اس و قطب‌نما را فراموش نکنید.

وسایل ضروری دیگر:
 • موبایل، شارژر و پاوربانک
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • داروهای شخصی و مسکن
 • پماد یا دستبند دفع حشرات
 • خوراکی‌های مقوی و غذاهای خشک

لباس مناسب برای کویر مصر

به علت تابش مستقیم خورشید، از پوشیدن لباس‌های بدن‌نما، مثل شلوارک و بلوز آستین‌کوتاه بپرهیزید تا دچار آفتاب‌سوختگی نشوید. بجای آن سعی کنید از لباس‌های پوشیده اما خنک و راحت استفاده کنید. بهترین جنس لباس برای کویر مصر، کتان است. کتان نه مثل لباس جین، گرم و ناراحت است و نه مثل پارچه‌های تابستانه، مقاومت کمی دارد.

اگر هم می‌خواهید شب را در کویر مصر اصفهان بگذرانید، حتما لباس گرم همراه داشته باشید. اما لازم نیست سراغ پالتو و کاپشن بروید. یک ژاکت و پلیور گرم برای گذراندن شب کفایت می‌کند.

از جوراب‌های ساق‌بلند برای گشت‌وگذار در کویر استفاده کنید تا از نیش حشرات در امان بمانید. برای انتخاب کفش هم بهتر است سراغ پوتین‌های ساق‌بلند بروید تا گرمای زمین اذیت‌تان نکند و نفوذ شن به کفش‌تان هم سخت باشد.سفر به کویر مصر با ماشین شخصی

غروب کویر مصر اصفهان


کویرگردی چالش‌های زیادی دارد؛ برای همین بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند با خرید تور کویر مصر، راهی این ماجراجویی شوند. اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید از ابتدا همه‌چیز را تجربه کنید، خطوط بعد را با دقت دنبال کنید.

در ابتدای مقاله درباره مسیر دسترسی و فاصله اصفهان، تهران و مشهد تا کویر مصر صحبت کردیم. اما باید این موضوع را درنظر داشته باشید که با خودروی معمولی، نهایتا می‌توانید خودتان را به روستای مصر برسانید و نمی‌توانید با آن به دل کویر بزنید. برای کویرگردی باید از خودروهای مخصوص آفرود استفاده کنید. خودروی شما باید انچکتوری، 4 دیفرانسیل و شاسی بلند (مانند خودروهای لندکروز) باشد. از ضروریات دیگر سفر به کویر مصر با ماشین شخصی، موارد زیر هستند:

 • برای جلوگیری از پنچری، لاستیک خودروی شما باید عاج کویری داشته باشد.
 • حتما باک خودرو را پُر کنید و لاستیک زاپاس به همراه داشته باشید.
 • اگر به منطقه آشنا نیستید، از یکی از محلی‌ها برای راهنمایی کمک بگیرید.
 • آب اضافی در خودرو داشته باشید.

جاهای دیدنی کویر مصر اصفهان

جاهای دیدنی کویر مصر اصفهان


کویر مصر، بغیر از دریای مواج شن و شب‌های پُرستاره، دیدنی‌های دیگری هم دارد! اگر از آن دسته افرادی هستید که حوصله‌تان زود سر می‌رود و فکر می‌کنید چیز جالبی در این کویر پیدا نمی‌شود، خطوط بعد را دنبال کنید تا به اشتباه‌تان پی ببرید!


چال سلکنون

در شمال روستای مصر، تورفتگی زیبایی وجود دارد که آن را با نام چال سلکنون (چال سیل‌کنون) می‌شناسند. این تورفتگی، که دلایل مختلفی برای شکل‌گیری آن ذکر می‌شود، توسط تپه‌های شنی محاصره شده و درون آن باتلاق کوچکی وجود دارد. دیوارهای این چال نیز از جنس سنگ‌ریزه بوده و شیبی معادل با 30 درجه دارند.

برای بازدید از این جاذبه طبیعی، باید روستای مصر را به سمت شمال ادامه دهید و بعد از گذشتن از روستای فرحزاد، وارد دوراهی چال سلکنون شوید. بعد از 3 کیلومتر، به دوراهی دیگری می‌رسید که مسیر شمالی به چال سلکنون منتهی می‌شود و مسیر شمال شرقی شما را به دریاچه نمک، تخت عباسی، تخت عروس و تخت شورو می‌رساند.

موقعیت جغرافیایی

N340715 و E544666تخت عروس

تخت عروس از جاهای دیدنی کویر مصر اصفهان


در دایره‌المعارف جغرافیایی، تخت به مکان‌هایی اطلاق می‌شود که ارتفاع بیشتری نسبت به سطوح اطراف خود دارند و مانند یک تخت، صاف و هموار هستند. این مناطق که در اثر فرسایش بادی ایجاد شده‌اند، در گذشته محلی برای مسیریابی بوده‌اند. علت نام‌گذاری این منطقه، مناظر زیبایی‌ست که از بالای آن قابل مشاهده است. با رفتن به تخت عروس می‌توانید به تماشای بی‌نظیرترین چشم‌اندازهای کویر مصر ایران بنشینید.

دریای مواج شن روان در شمال، چال سلکنون و روستای مصر در جنوب، تخت شورو و کوه‌های دامغان در شمال غربی و تپه غول‌پیکر شنی در غرب، از دیدنی‌هایی هستند که می‌توانید از تخت عروس به تماشای آن‌ها بنشینید. این مناظر چنان دیدنی هستند که دل‌تان نمی‌خواد از تماشای آن‌ها دست بکشید.

برای رفتن به این منطقه باید به سمت روستای فرحزاد بروید و وارد دوراهی چال سلکنون شوید. 3 کیلومتر برانید و از چند تل شنی بگذرید. مسیر را ادامه دهید تا پس از 6 کیلومتر و عبور از 2 چال، به تخت عروس برسید. برای رفتن به این منطقه حتما از راهنمایی فرد آشنا به منطقه استفاده کنید.

موقعیت جغرافیایی

E340962 و E544888تخت عباسی

تخت عباسی، یکی دیگر از مناطق دیدنی مصر محسوب می‌شود که وجود دیوارهای پلکانی، آن را به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری کویر مصر اصفهان تبدیل کرده است. این تخت 867 متر از سطح دریا و 40 متر از سطح دشت ارتفاع دارد و همین ویژگی باعث شده تا چشم‌اندازی فوق‌العاده به اطراف کویر داشته باشد. از بالای تخت عباسی می‌توانید به تپه‌های شن روان، چال سلکنون، روستای مصر، روستای فرحزاد و دریاچه نمک چشم بدوزید و از سیاحت خود لذت ببرید.

برای رفتن به این منطقه، باید از روستای فرحزاد بگذرید و وارد دوراهی چال سلکنون شوید. بعد از طی‌کردن مسافتی برابر با 3 کیلومتر، وارد دوراهی دریاچه چال سلکنون شوید، از چند تپه شنی عبور کنید تا تخت عباسی را در شرق خود پیدا کنید. (موقعیت روی نقشه)

موقعیت جغرافیایی

N340795 و E544728قلعه یا ارگ بیاضه

قلعه بیاضه از جاهای دیدنی نزدیک کویر مصر اصفهان


یکی از آثار تاریخی ایران که به ثبت ملی رسیده، قلعه بیاضه واقع در روستای بیاضه است. این بنا از یک ساختمان چند طبقه، خندقی عریض و یک مجموعه خشتی گسترده تشکیل شده و نمونه‌ای شاخص از دژهای کویری به شمار می‌رود. قدمت این دژ، به دوران ساسانیان برمی‌گردد؛ اما تا قبل از ثبت ملی، مردم محلی از آن به عنوان انبار غله خود استفاده می‌کردند.

رد پای این قلعه تاریخی را می‌توان در صفحات تاریخی زیادی دنبال کرد؛ ازجمله سفرنامه ناصرخسرو، کتاب صورت الارض از محمد بن علی بن حوقَل (جغرافی‌دان عرب) و همچنین کتاب احسن التقاسیم از شمس‌الدین المقدسی (جغرافی‌دان فلسطینی). این قلعه و بافت تاریخی را می‌توانید در 50 کیلومتری جنوب‌شرقی خور پیدا کنید. اگر فکر می‌کنید در مکان‌یابی آن به مشکل برمی‌خورید، حتما از مردم محلی کمک بگیرید.


تل خاکستری

اگر حاشیه غربی روستای مصر را دنبال کنید، به مرتفع‌ترین تخت کویر مصر می‌رسید. این منطقه در 12 کیلومتری شمال‌غربی روستا قرار گرفته و مثل یک خط، کویر و بیابان را از هم جدا کرده است. به‌طوری که اگر بالای این تخت بایستید، چشم‌انداز شمالی شما، زمین‌های صاف و یک‌دست کویر مرکزی هستند و در غرب خود نیز می‌توانید به تماشای تپه‌های ماسه‌ای طولی (شمشیری)، معروف به منطقه گله‌ریگ سرگردانی، بنشینید.

برای بازدید از این تل خاکستری‌رنگ، ابتدا باید 3 کیلومتر به سمت غرب روستای فرحزاد حرکت کنید، سپس مسیر خود را به سمت شمال‌غرب تغییر دهید و 8 کیلومتر دیگر به راه خود ادامه دهید. بعد از این، می‌توانید سطح مرتفع اما مسطح خاکستری‌رنگی را ببینید که به تل خاکستری معروف است.

موقعیت جغرافیایی

N341008  و E544250دریاچه نمک خور

دریاچه نمک کویر مصر اصفهان


بزرگ‌‌ترین دریاچه فصلی نمک ایران را می‌توانید در نزدیکی خور پیدا کنید. جایی که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع استخراج پتاس در جهان شناخته می‌شود. این دریاچه در مسیر کسانی قرار دارد که با ماشین شخصی، از مشهد راهی کویر مصر هستند و باید از خور بگذرند. این دریاچه در فصل‌های گرم و کم‌بارش کاملا خشک است، اما چندضلعی‌هایی که از تشکیل نمک در کف آن شکل گرفته، خودشان یکی از دیدنی‌ترین جاهای دیدنی کویر مصر محسوب می‌شوند. جالب است بدانید که این اشکال، به دلیل اختلاف دما در روز و شب ایجاد می‌شوند. این فرآیند به این شکل است که با شکسته‌شدن لایه نمک سطحی، رطوبت از لایه‌های زیرین خارج و این اشکال هماهنگ که به شکل یک کندوی بزرگ زنبور عسل هستند، نمایان می‌شوند.

این دریاچه در 50 کیلومتری خور، در مسیر طبس به خور واقع شده است. (مشاهده موقعیت روی نقشه)


تفریحات کویر مصر اصفهان

به غیر از قدم‌زدن و تماشای طبیعت بی‌نظیر صحرا، عکاسی در دریای مواج شنی و تماشای آسمان شب که ناب‌ترین تجربه‌های سفرمان به کویر مصر خواهند بود، چه تفریحات دیگری در کویر مصر اصفهان وجود دارد؟


آفرودسواری

 آفرود از تفریحات کویر اصفهان


در خطوط قبل اشاره کردیم که برای گشت‌وگذار در کویر مصر، به ماشین‌های مخصوص آفرود نیاز داریم. اگر آفرودباز باشید، حتما به لذت وافر رانندگی در دل طبیعت آشنا هستید، اما اگر تابه‌حال سراغ آن نرفتید، یکی از بهترین نقاط برای شروع، کویر مصر اصفهان است.

آفرودسواری، تفریح شماره 1 کسانی‌ست که همه‌جا به دنبال هیجان و ترشح آدرنالین هستند. برای تجربه این تفریح به ماشین‌های مخصوص و یک راننده ماهر و کاربلد نیاز دارید تا بیشترین هیجان را به شما تزریق کنند. اگر خودتان تجربه آفرودسواری ندارید و نکات ایمنی رانندگی در کویر را نمی‌دانید، به‌هیچ‌عنوان تنهایی به سراغ آن نروید.


باگی‌سواری

باگی از تفریحات کویر مصر اصفهان


باگی یک نوع خودرو مخصوص برای طبیعت‌گردی است. این خودروها، از خانواده خودروهای کارتینگ هستند، اما از نوع آفرود! درواقع از ماشین‌های کارتینگ برای مسابقات جاده‌ای و از باگی‌ها برای گشت‌وگذار در طبیعت استفاده می‌شود. ساختار این ماشین‌ها آن‌ها را در برابر سطح ناهموار غیرجاده‌ای، مقاوم کرده و باعث می‌شود با مهارت کم هم بتوانید از خودروسواری در طبیعت لذت ببرید.

ماشین‌های باگی انواع مختلفی دارند. از یک‌نفره با موتور 250 سیسی تا دو نفره، چهارنفره و حتی شش‌نفره. خبر خوب این‌که کودکان بالای 10 سال هم می‌توانند از رانندگی این خودروها لذت ببرند. باگی‌های تک‌نفره مناسب افراد بالای 10 سال به بالا، و باگی‌های دونفره مناسب افراد 15 سال به بالا هستند. اما بهتر است کنترل باگی‌های 4 و 6 نفره را به فردی که تجربه رانندگی با این خودروها را دارد، بسپارید و خودتان از طبیعت‌گردی لذت ببرید.


شن‌سواری

شن سواری از تفریحات کویر اصفهان


حتما با اسنوبوردینگ آشنایی دارید اما تابه‌حال اصطلاح شن‌سواری (‌Sandboarding) به گوش‌تان خورده بود؟

سندبوردینگ یا شن‌سواری، یک تفریح هیجان‌انگیز است که برای آن به یک تخته (شبیه تخته اسنوبورد) نیاز دارید. این تفریح شباهت زیادی به اسنوبورد دارد اما باید بدانید که کنترل‌کردن تخته روی ماسه روان، بسیار سخت‌تر از برف کوبیده‌شده است! پس آن را دست‌کم نگیرید و بدون آموزش و کمک راهنما، از تپه‌های شنی سُر نخورید. کنترل تعادل و سرعت در این تفریح کمی مشکل است و خطر افتادن و آسیب‌دیدن برای شما وجود دارد. اگر اصرار دارید که این‌کار را بدون آموزش انجام دهید، سراغ تپه‌های کوچک بروید.


موتورسواری

موتورسواری با موتورهای چهارچرخ، یکی دیگر از تفریحات کویر مصر اصفهان است. موتورهای AVT علاوه‌بر استقامت بالا، کنترل راحتی هم دارند و بیشتر گروه‌های سنی می‌توانند از تفریح‌کردن با آن‌ها لذت ببرند.


شترسواری

شترسواری از تفریحات کویر مصر اصفهان


یکی از بی‌خطرترین اما جذاب‌ترین تفریحات کویر مصر اصفهان، گشت سافاری با شتر است. در نزدیکی روستا می‌توانید با پرداخت مبلغ کمی، با این حیوانات عظیم‌الجثه به گشت‌وگذار در صحرا بپردازید و از سواری آرام و دل‌پذیرتان لذت ببرید.


اقامت در کویر مصر اصفهان

اقامت در کویر مصر اصفهان


بازدید از کویر مصر اصفهان، به لطف اقامتگاه‌های بومگردی و مراکز تفریحی که در آن ساخته شده، به تجربه راحت، مفرح و دل‌پذیری برای اکثر افراد تبدیل شده است. پیش از این اگر می‌خواستید شب را در کویر بگذرانید، به تمام لوازم کمپینگ احتیاج داشتید اما حالا می‌توانید از بین اقامتگاه‌های مختلف روستای مصر، یکی را انتخاب کنید و اقامت خود را در این کویر، طولانی‌تر و لذت‌بخش‌تر کنید. در ادامه با یکی از معروف‌ترین اقامتگاه‌های بومگردی کویر مصر اصفهان آشنا می‌شوید.


اقامتگاه افضل کویر مصر

اقامتگاه بومگردی افضل کویر مصر، از 2 ساختمان مجاور هم و 31 واحد اقامتی تشکیل شده است. معماری و دکوراسیون این اقامتگاه از فرهنگ بومی روستای مصر الگوبرداری شده تا شما را به یک اقامت اصیل در کویر مهمان کند. تمام واحدهای این اقامتگاه به سرویس بهداشتی، حمام و سیستم گرمایشی و سرمایشی مجهزند. برای صرف صبحانه، نهار و شام هم می‌توانید به رستوران زیبای اقامتگاه مراجعه کنید.

اما از همه بهتر، اقامتگاه افضل کویر مصر، خدمات کویرگردی جذابی هم دارد. سافاری با ماشین‌های آفرود، موتورسواری با موتورهای چهارچرخ و شترسواری با هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه، از خدمات تفریحی این اقامتگاه هستند. با اقامت در این ساختمان سنتی زیبا، می‌توانید هر ساعت از شبانه‌روز که خواستید، با پای پیاده خودتان را به تپه‌های شنی برسانید و هر زمان خسته شدید، به روستا برگردید.

 • آدرس اقامتگاه افضل: اصفهان، شهرستان خور و بیابانک، روستای مصر
 • صفحه اینستاگرام اقامتگاه افضل: @afzal_guest_house

هزینه اقامت در کویر مصر اصفهان

هزینه اقامت در کویر مصر اصفهان، برحسب این‌که چه اقامتگاهی (بومگردی یا هتل) را برای سکونت خود انتخاب کنید، متفاوت است. در سال 1401، این هزینه بین 300 هزار تومان تا 2 میلیون تومان متغیر بوده است. اما از آن‌جایی که قیمت‌ها در کشور ثبات ندارند، نمی‌توانیم درباره آن‌ها نظر قطعی بدهیم.


حیوانات کویر مصر اصفهان

حیوانات کویر مصر اصفهان


اما اگر می‌خواهید شب را در چادر بگذرانید، باید با میزبانان خود آشنا باشید. لذت کمپینگ و خوابیدن زیر ستاره در کویر مصر با هیچ‌چیز برابری نمی‌کند اما همان‌طور که می‌دانید، خطراتی هم برای شما وجود دارد. کویر مصر خانه امن انواع خزندگان، پستانداران و پرندگان است؛ شتر، گربه، روباه شنی، شاهین، مار، رطیل و عقرب از نام‌آشناترین حیوانات کویر مصر هستند. پس اگر قصد چادرزدن در کویر را دارید، حتما از بستن تمام منافذ چادر مسافرتی خود، مطمئن شوید.


تور کویر مصر اصفهان

تور لاکچری کویر مصر اصفهان


اگر وقت یا حوصله چالش‌های سفر، مثل پیداکردن بلیط قطار و هواپیما، رزرو هتل یا اقامتگاه مناسب و اقتصادی را ندارید، با کویرگردی آشنا نیستید یا نمی‌دانید چطور سفری خاطره‌انگیز به دل کویر داشته باشید، از تور کویر مصر اصفهان یوتراوز استفاده کنید. کافی‌ست با شماره 1548، واحد تور (داخلی 2600) تماس بگیرید تا از راهنمایی کارشناس سفر برخوردار شوید. با تماس با واحد تور، می‌توانید دغدغه‌ها و وتوقعات‌تان را از تور کویر مصر عنوان کنید و از پیشنهادها و نظرات کارشناسیِ متخصصان سفر یوتراوز بهرمند شوید.

*قیمت تور کویر مصر اصفهان، برحسب انتظارات و بودجه شما متفاوت است.


⭐ داستانی برای گفتن داشته باشید

آسمان کویر مصر اصفهان در شب


در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز، سعی کردیم درباره تمام اطلاعاتی که برای سفر به کویر مصر ایران نیاز دارید، صحبت کنیم. اما مجالی برای گفتن از شگفتی‌های این کویر پیدا نکردیم. شاید هم بهترین کار همین باشد؛ هرچقدر که تپه‌های شنی مصر را به دریای مواج تشبیه کنیم، هرچقدر که از سفره ستاره‌ها در شب بنویسیم و هرچقدر از عظمت هراس‌انگیز و درعین‌حال لطیف کویر بگوییم، نمی‌توانیم حس سفر به آن را برای‌تان بازگو کنیم.

چه بهتر که کلمات را در پشت ذهن نگه داریم، به حس ماجراجویی شما احترام بگذاریم و اسباب سفرتان را مهیا کنیم! اگر قصد خرید بلیط هواپیما ارزان، بلیط قطار، رزرو هتل و تور کویر مصر را دارید، می‌توانید از سایت یوتراوز استفاده کنید. یوتراوز با فراهم‌کردن یک سیستم آنلاین، برنامه‌ریزی برای سفر را به یک کار ساده تبدیل کرده است. هر کجای این فرآیند هم که به مشکل بربخورید، می‌توانید با تماس با شماره 1548📞 از نظرات تخصصی کارشناس پشتیبانی در هر ساعت از شبانه‌روز بهره‌مند شوید. پس دست از فکرکردن بردارید و همین‌حالا مقدمات سفر به کویر مصر اصفهان را بچینید!

سوالات متداول

كوير مصر ايران كجاست؟

کویر مصر ایران در استان اصفهان، منطقه خور و بیابانک، 55 کیلومتری شهر خور و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار گرفته است.

کویر مصر چند کیلومتری اصفهان است؟

کویر مصر در 430 کیلومتری اصفهان قرار گرفته است.

فاصله تهران تا کویر مصر چند کیلومتر است؟

فاصله تهران تا کویر مصر از جاده سمنان 560 کیلومتر و از آزادراه قم و کاشان، 710 کیلومتر است.

چگونه به کویر مصر برویم؟

مسیرهای مختلفی برای رسیدن به کویر مصر وجود دارد که در این مقاله درباره همه آن‌ها صحبت کرده‌ایم.

کویر مصر چی بپوشیم؟

لباس پوشیده برای در امان‌ماندن از آفتاب و حشرات، از واجبات کویرگردی است. لباسی انتخاب کنید که خنک و راحت باشد. اگر هم قصد دارید شب را در کویر بگذرانید، لباس گرم را فراموش نکنید.

از مشهد تا کویر مصر چند ساعت راه است؟

برای رسیدن به کویر مصر از مشهد، حدود 9 الی 10 ساعت رانندگی در پیش دارید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز