ورود
mesr desert
روستاگردی در مصر

با روستای مصر ایران آشنا شوید

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

در هرگوشه از ایران مقصدهای گردشگری گوناگون و منحصربه‌فردی وجود دارند که هر کدام به تنهایی ارزش یک‌بار دیدن را دارند. یکی از این مقصدها روستای مصر است که شاید نام آن در نظر اول برای بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی عجیب باشد. اما هرساله گردشگران زیادی به این روستای کویری سفر می‌کنند تا بهترین لحظات خود را در مصر سپری کنند.

روستای مصر یکی از بهترین و دیدنی‌ترین روستاهای ایران و گزینه مناسبی برای روستاگردی و تجربه سبک زندگی روستایی است. این روستا در استان اصفهان و دل کویر مرکزی ایران قرار دارد که بسیاری از افراد آن منطقه را به عنوان کویر مصر می‌شناسند. اما حکایت این روستا از قدیم تا به امروز شنیدنی است. اگر قصد دارید به مصر سفر کنید باید خود را برای یک سفر ماجراجویانه و سراسر هیجان آماده کنید و کوله‌پشتی خود را بردارید و به دل کویر ایران بزنید و کویرگردی لذت‌بخشی خواهید داشت. در این مقاله با یوتراوز همراه باشید تا با همدیگر گشتی در روستای مصر استان اصفهان بزنیم.

آشنایی با روستای زیبا و دیدنی مصر:

موقعیت ‌مکانی و جغرافیایی روستای مصر

Mesr,village in middle of Mesr desert

روستای توریستی مصر یکی از روستاهای دیدنی و جذاب ایران است که ارزش یک‌بار سفر کردن را دارد. این روستا از توابع شهرستان خور و بیابانک است که در استان اصفهان قرار دارد. بخش جذاب سفر به روستای مصر این است که شما قرار است به دشت‌ کویر ایران سفر کنید و این روستا در فاصله 45 کیلومتری شرق شهرستان جندق و در فاصله 60 کیلومتری شمال شهرستان خور واقع شده ‌است. از لحاظ موقعیت مکانی باید بگوییم که مصر در میان راه دامغان به نائین و اصفهان قرار دارد و در کنار روستای‌ مصر دو روستای دیگر با نام‌های امیرآباد و فرحزاد هم هستند که این سه روستا بر روی یک خط شمالی-جنوبی با طولی حدود 6 کیلومتر واقع شده‌اند و از مقصدهای اصلی کویرنوردان و طبیعت‌گردها به شمار می‌روند.

حکایت روستای مصر از گذشته تا به امروز

نام‌های پیشین این روستا عبارتند از چاه‌دراز، کلاته ‌یوسف و مزرعه ‌یوسف. اما اکنون همه آن را به نام مصر می‌شناسند. برای بیشتر افراد این سوال پیش می‌آید که چرا نام این روستا «مصر» است؟ برای نام روستا روایات مختلفی نقل شده که ما قصد داریم در این مقاله به یکی از این روایات معتبر بپردازیم.چندین سال پیش این روستا توسط فردی به نام یوسف که به شبانی و چراندن گوسفندان مشغول بود ساخته شد. او که در واقع یک فرد سرمایه‌دار بود، این روستا را بنیان‌گذاری کرد تا دام‌های خود را در آن پرورش دهد.
اگر چه سابقه این روستا به یک قرن هم نمی‌رسد اما از آنجاکه نام آن مرد یوسف بود این روستا به مصر شهرت پیدا کرد.بعضی اهالی این منطقه به این روستا مزرعه ‌یوسف هم می‌گفتند تا این که قنات‌های روستا خشک و کم‌آب شد و یوسف تصمیم به حفر چاه با موتورهای دیزلی ‌انگلیسی کرد. بعد از چند سال آب سفره‌های زیرزمینی پایین آمد، یوسف مجبور شد چاه ‌عمیق‌تری حفر کند و به همین دلیل اهالی روستاهای همجوار این روستا را «چاه‌دراز» نامیدند.اما یوسف دوست نداشت که نام روستا مزرعه یوسف باشد بنابراین از اهالی روستا خواست که چون نامش یوسف است و یوسف ‌پیامبر در سرزمین ‌مصر سکونت داشته نام این روستا را هم مصر بگذارند و از آن پس این روستا با نام روستای مصر در استان اصفهان معروف شد.


تفریحات لذت‌بخش در کویر مصر

Kavir Mesr off road

با سفر به کویر ایران قطعا تفریحات لذت‌بخش و هیجان‌انگیزی در پیش دارید. یکی از تفریحات جذاب در کویر شترسواری است. شترهای زیادی در محلی مشخص در کویر و در نزدیک روستا هستند که می‌توانید با پرداخت مبلغی اندک، شترسواری لذت‌بخشی در دل کویر را تجربه کنید. یکی دیگر از تفریحات هیجان‌انگیزی که در کویر می‌توانید انجام دهید رانندگی با موتورهای چهارچرخ و خودروهای آفرود است که بر روی تپه‌های شنی کویر انجام می شود. در این منطقه محل‌های مشخصی برای اجاره موتور و خودرو به گردشگران و مسافران وجود دارد.

آب‌وهوای روستای مصر چگونه است؟

همانطورکه گفتیم روستای مصر در دل کویر ایران قرار دارد و با توجه به این که موقعیت دقیق جغرافیایی این روستا در جنوب ‌کویر است، آب‌وهوای گرم ‌و خشکی دارد. حالا با توجه به این که آب‌وهوای کویر گرم‌ و خشک است، بهترین زمان برای سفر به کویر و روستای مصر پاییز و زمستان است زیرا آب‌وهوا تا حدی ملایم و معتدل می شود. به خصوص در شب که هوا سردتر است. یوتراوز به شما پیشنهاد می‌کند اگر قصد دارید به کویر ایران بروید حتما در نیمه‌دوم سال به روستای مصر سفر کنید.

مسیردسترسی به روستای مصر

برای رفتن به روستای مصر باید ابتدا به سمت اصفهان حرکت کنید. اگر قصد دارید از تهران به مصر بروید باید ابتدا از سمنان و دامغان عبور کنید سپس به طرف جنوب تغییر مسیر دهید و وارد جاده‌ معلم شوید و بعد به ترتیب به روستاهای جندق، مصر و فرحزاد می‌رسید که تابلوهای ورودی این روستاها در برابر دیدگان شما قرار می‌گیرند. اگر قصد دارید از اصفهان به روستای مصر برود باید از سمت شرق به سمت نایین حرکت کنید تا به روستای جندق، مصر و فرحزاد برسید.

جاذبه‌های گردشگری نزدیک روستای مصر

خوشبختانه باید به شما گردشگران عزیز بگوییم که در اطراف روستای مصر جاذبه‌های گردشگری و طبیعی زیادی وجود دارد که در سفر به روستای مصر حتما باید سری هم به دیدنی‌های اطراف این روستا بزنید. از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری نزدیک به این روستا می‌توان به نیزار روستای مصر، روستای امیرآباد، روستای فرحزاد، دریاچه نمک سلکنون و چال ‌سلکنون کویر مصر، تخت ‌عباسی یا تخت ‌عروس و کویر طبقه یا دریاچه نمک ‌خور اشاره کرد که در ادامه نیزار روستای مصر و تخت عروس بیش از همه مورد توجه گردشگران است.

نیزار روستای مصر

Mesr village reed bed

یکی از جاذبه‌های طبیعی زیبای اطراف این روستا، نیزار روستای مصر است. این نیزار در فاصله 6 کیلومتری روستای مصر و در فاصله 2 کیلومتری روستای فرحزاد قرار دارد و از لحاظ موقعیت‌ جغرافیایی در شمال‌شرقی استان اصفهان واقع است. در این نیزار شن‌های روان جلوه زیبا و خاصی از طبیعت را نمایش می‌دهند، دوست دارید بر روی این شن‌های روان راه بروید و حسابی از آب‌وهوای کویری لذت ببرید.ارتفاع برخی نی‌ها به 4 متر می‌رسد. شما در این نیزار بهترین منظره‌های حیاط‌وحش کویر را مشاهده می‌کنید که بهترین فرصت برای عکاسی در دل کویر است. در سال 1355 سیل ویرانگری در روستای مصر آمد که باعث پیدایش این نیزار شد که دریاچه‌ بزرگی هم در این منطقه ایجاد کرد. در حال‌حاضر آب این دریاچه به مرور خشک شده و همچنین شور هم است.

تخت‌ عروس

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی زیبای کویری در حوالی روستای مصر، تخت ‌عروس است. در مناطق کویری به نقاطی که نسبت به زمین‌های اطراف دارای ارتفاع زیادی هستند و نقطه بلند آن صاف و هموار باشد، تخت می‌گویند. وجود بادهای شدید در منطقه کویری و فرسایش بادی باعث شده که قله‌ی تپه‌های شنی صاف و هموار شود و باد با خود خاک نرم را جابه‌جا کند و فقط قلوه‌سنگ‌ها و سنگ‌ریزه‌ها باقی بمانند. اگر هوا مساعد باشد شما می‌توانید در این منطقه از روستای مصر، چال‌ سلکنون، تخت ‌شور، تپه‌های شن ‌روان، باتلاق‌های کویر مرکزی و کوه‌های دامغان را هم مشاهده کنید

چگونگی زندگی اهالی روستای مصر

طبق آخرین سرشماری که در روستای مصر صورت گرفت این روستا120 نفر جمعیت دارد. اهالی روستا مشغول به کشاورزی و دامپروری هستند و از این طریق امرار معاش می‌کنند. با توجه به این که این روستا در منطقه کویری قرار دارد و دارای آب‌وهوای گرم‌وخشک است، مهم‌ترین محصولات کشاورزی که در این منطقه کشت می‌شود گندم و زعفران است. همچنین در سال‌های اخیر اهالی و مردمان روستا در حوزه گردشگری فعالیت می‌کنند و خدماتی مانند اسکان به مسافران را ارائه می‌کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های روستای مصر این است که دارای دفتر مخابراتی است و برق روستا نیز از طریق ژنراتور دیزلی تامین می‌شود.

خوراکی‌ها و غذاهای محلی روستای مصر

Lakholi broth

از محصولات مشهور این روستا می‌توان به خرما و انار اشاره کرد که می‌توانید به عنوان سوغاتی برای عزیزان خود ببرید. حالا نوبت غذاهای محلی و خوش ‌آب‌ورنگ روستای مصر است. کباب ‌شتر، کال‌جوش و آبگوشت محلی معروف به نام لاخولی جزو غذاهای معروف روستای مصر است. اگر به این روستا سفر کردید حتما از این غذاهای خوشمزه نوش‌جان کنید. البته اگر در اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستا باشید حتما این غذاهای محلی سرو می‌شود.

چگونگی اقامت در روستای مصر

خوشبختانه باید به شما گردشگران، طبیعت‌گردان و مسافران عزیز بگوییم که اصلا نگران اقامت در روستای مصر نباشی چراکه در این روستا خانه‌های روستایی، اقامتگاه‎های بوم‌گردی و هتل‌های کویری در هر فصلی از سال آماده خدمت‌رسانی به گردشگران هستند. همچنین یکی از لذت‌های سفر به کویر، کمپ‌زدن در دل طبیعت است که امکان آن در این روستا وجود دارد. یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی معروف در روستای مصر «اقامتگاه کویر مصر» است که معماری کاملا سنتی و زیبایی دارد و بهترین لحظات را در این خانه‌کویری همراه با عزیزان خود می‌توانید ثبت کنید. از دیگر هتل و اقامتگاه‌های بوم‌گردی موجود در این منطقه می‌توان به خانه ‌سنتی تی‌دا، هتل ‌بالی، هتل ‌بیاضه، قلعه ‌جندق، اقامتگاه بوم‌گردی خانه‌ مازیار و ... اشاره کرد که امکانات رفاهی مناسبی را برای پذیرایی از گردشگران فراهم کرده‌اند.

سخن‌ آخر

در آخر باید به شما بگوییم با سفر به روستای مصر یک سفر لذت‌بخش و سراسر هیجان انگیز را در پیش خواهید داشت. در این منطقه جاذبه‌های طبیعی گوناگون به قدری زیاد است که هر روز صبح باید کوله‌پشتی خود را آماده کنید برای گشت‌وگذار ماجراجویانه در این منطقه که بخش جذاب سفر شما به روستای مصر است.

نوشته های مشابه
 • روستای جنت رودبار کجاست؟

  روستای جنت ‌رودبار همانند مرواریدی ارزشمند در شهرستان رامسر است که به یکی از جاذبه‌های گردشگری مشهور استان مازندران در شهرستان رامسر تبدیل شده ‌است. روستای سرسبز جنت ‌رودبار در مسیر جنگل سحرانگیز و زیبای دالخانی قرار دارد که یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری رامسر است. روستای جنت ‌رودبار بهترین محل برای طبیعت‌گردی و روستاگردی است.

 • روستای گرسماسر کجاست؟

  روستای گرسماسر یکی دیگر از روستاهای ییلاقی جذاب و دیدنی استان مازندران است. این روستا دارای جاذبه‌های طبیعی زیادی است و هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی به این روستای سفر می‌کنند. طبیعت بکر و آرامش‌بخش روستای گرسماسر اولین چیزی است که نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند.

 • اقامتگاه بومگردی گندمزار خور

  روستاهای کویری‌ مصر، فرحزاد و جندق در نزدیکی هم واقع شده اند به طوری که با پیمودن مسافت کمی می‌توان به همه‌ی این روستاها در دل ‌کویر سفر کرد. در هر کدام از این روستاها اقامتگاه‌های بوم‌گردی و خانه‌های روستایی زیادی است که پذیرای گردشگران هستند و اقامتگاه بوم‌گردی گندم زار هم یکی دیگر از این خانه‌های بومی در روستای فرحزاد است.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز