ورود
خانه تاریخی منطقی نژاد شیراز

خانه منطقی‌ نژاد شیراز

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

بافت تاریخی شیراز، شگفتی‌های پنهان زیادی برای کشف‌کردن دارد. خانه تاریخی منطقی‌ نژاد، یکی از دلرباترین جاهای دیدنی شیراز است که گردشگران اندکی از وجود آن باخبرند. در این مطلب درباره جزئیات تاریخ و معماری این خانه، آدرس و اطلاعات بازدید آن می‌خوانید.

خانه تاریخی منطقی‌نژاد شیراز یکی از جاهای دیدنی کمترشناخته‌شده شیراز است. با وجود این‌که این خانه باشکوه قاجاری در کنار جاذبه‌های معروف زیادی واقع شده، اما از چشم بسیاری از گردشگران پنهان مانده و کمتر کسی سراغش را می‌گیرد. البته باید اضافه کنم که یکی از دلایل ناشناخته‌بودن این بنای تاریخی، بازگشایی دیرهنگام آن به روی بازدیدکنندگان بود.

درهای خانه منطقی‌نژاد تا سال 1384 به روی عموم مردم بسته بود، تا این‌که با مرمت‌های انجام‌شده در آن، این بار به عنوان موزه موسیقی شیراز حیات دورباره‌اش را آغاز کرد و مدتی بعد هم به موزه هنرهای اسلامی تغییر کاربری داد. در این مطلب از مجله گردشگری یومگ، به معرفی این جواهر پنهان پرداخته‌ایم، تا با یکی دیگر از خانه‌ های تاریخی شیراز آشنایتان کنیم.


در این مطلب از یومگ می‌خوانید:
خانه تاریخی منطقی‌نژاد کجاست؟

آدرس: استان فارس، شیراز، خیابان لطفعلی‌خان زند، حدفاصل سه‌راه نمازی و سردزک، خیابان 9 دی، سمت چپ پایانه شهید دستغیب (شاه‌چراغ)اگر شیرازی نیستید و اولین‌بار است که می‌خواهید از خانه تاریخی منطقی‌نژاد دیدن کنید، احتمالا برای پیداکردنش به مشکل برمی‌خورید. با وجود این‌که این خانه در یکی از توریستی‌ترین خیابان‌های شیراز و نزدیک حرم شاهچراغ شیراز واقع شده، اما به نظر می‌رسد پیداکردن آن برای گردشگران کار راحتی نیست.

سرراست‌ترین مسیر برای بازدید از این بنای تاریخی، از خیابان لطفعلی‌خان زند می‌گذرد. در خیابان لطفعلی‌خان زند، سه‌راه نمازی را پیدا کنید و به سمت خیابان 9 دی بروید. خیابان 9 دی را ادامه دهید و از مسجد شهدا (نو) رد شوید. کمی جلوتر، نزدیک پایانه شهید دستغیب به خانه تاریخی منطقی‌نژاد می‌رسید.


دسترسی به خانه منطقی‌نژاد با مترو

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به خانه منطقی‌نژاد در شیراز، ایستگاه وکیل است. از خط 1 استفاده کنید و در این ایستگاه از مترو پیاده شوید. از طریق خیابان طالقانی وارد خیابان لطفعلی‌خان زند شوید و به سمت راست بپیچید. مسیر را تا سه‌راه نمازی ادامه دهید و در سمت چپ خود وارد خیابان 9 دی شوید. کمی بعد از مسجد شهدا (نو) به این خانه تاریخی زیبا می‌رسید.


دسترسی به خانه منطقی‌نژاد با اتوبوس

خانه تاریخی منطقی‌نژاد شیراز در کنار پایانه شهید دستغیب قرار گرفته است. خوشبختانه خطوط زیادی از این پایانه می‌گذرد. می‌توانید از فایل زیر برای پیداکردن خط موردنظر خود به این ایستگاه کمک بگیرید.اطلاعات بازدید از خانه منطقی‌نژاد

بنای تاریخی خانه منطقی نژاد در شیراز

 • شماره تلفن: 07132230993
 • اینستاگرام: manteghinejad_house@
 • ساعت کار: *درحال‌حاضر امکان بازدید از خانه تاریخی منطقی‌نژاد شیراز وجود ندارد.

سرآغاز خانه منطقی‌نژاد در شیراز

عکس خانه منطقی نژاد شیراز در شب

داستانِ جایی که آن را با نام خانه منطقی‌نژاد می‌شناسیم، در سال 1273 هجری‌شمسی (1311 ه.ق) آغاز شد. زمانی که یکی از تاجران شیرازی، به نام حاج محمدحسن منطقی‌نژاد، از بهترین و چیره‌دست‌ترین معماران و هنرمندان شیرازی کمک گرفت تا کاشانه‌اش را بنا کنند و شاید حتی به ذهنش هم خطور نکرده بود که این شاهکار معماری، روزی به یکی از بناهای ازشمند تاریخی شیراز تبدیل شود و گردشگرانی از سراسر دنیا، نشانی‌اش را از همشهری‌هایش بگیرند.

حاج محمدحسن منطقی‌نژاد

80 سال بعد از ساخت، خانه منطقی‌نژاد شیراز به‌ سبب ویژگی‌های اصیل و باشکوه معماری‌اش، به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. اگر دقیق‌تر بخواهم بگویم، ثبت ملی این اثر در تاریخ 18 اردیبهشت 1352 و با شماره 1490 انجام شد.


سرنوشت خانه حاج محمدحسن منطقی‌نژاد

حیاط خانه تاریخی منطقی نژاد در شیراز

خانه تاریخی منطقی‌نژاد شیراز بعد از ثبت ملی، در گوشه‌ای از شهر بدون سکنه به حال خود رها شد و خاطره آن آرام‌آرام از یادها رفت و در طی سال‌ها، ‌فرسودگی‌های زیادی پیدا کرد. این خانه سرانجام در سال 1383 و به همت اداره میراث فرهنگی فارس، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و یک سال بعد، درهای آن به عنوان موزه موسیقی شیراز، به روی عموم مردم بازشد.

موزه موسیقی شیراز در خانه منطقی نژاد

در این موزه دوست‌داشتنی که نام آن را «آواها و نواها» گذاشته بودند، آثار زیادی نگه‌داری می‌شد. یکی از اتاق‌های خانه را به عکس و شرح زندگی هنری نوازندگان و آهنگسازان اختصاص داده بودند و در جای‌جای خانه نیز، سازهای اصیل ایرانی به نمایش گذاشته شده بود. یکی از بهترین قسمت‌های این موزه، مخزن صوتی آن بود که بیش از دو هزار ساعت قطعه موسیقی در آن نگهداری می‌شد و هر بازدیدکننده‌ای می‌توانست در کابین‌هایی که تعبیه شده بود، بنشیند و به این قطعات گوش بسپارد.

در ورودی خانه منطقی نژاد شیراز

مدتی بعد، این خانه از موزه موسیقی به موزه هنرهای اسلامی تغییر پیدا کرد، اما به نظر می‌رسید که فقط اشیا قبلی جمع‌آوری شده و نام موزه تغییر کرده بود؛ چراکه اثری از موزه هنرهای اسلامی در آن دیده نمی‌شد. هرچند که آینه‌کاری‌ها و تزئینات خانه را می‌توان جزئی از این عنوان دانست. درهای خانه منطقی‌نژاد از سال 98 مجددا به روی گردشگران بسته شده و در لیست واگذاری به بخش خصوصی قرار گرفته، تا بار دیگر به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های شهر، حیات باشکوهش را از سر بگیرد.


معماری بنای تاریخی خانه منطقی‌نژاد

معماری خانه منطقی نژاد شیراز

اگر بخواهم به خانه‌های تاریخی شیراز (بدون درنظر گرفتن عمارت‌های تاریخی) رتبه بدهم، خانه منطقی‌نژاد را بعد از خانه زینت‌الملک قوامی، در جایگاه دوم می‌گذارم. با وجود این‌که این خانه وسعت زیادی ندارد، با ظرافت و سلیقه زیادی ساخته شده و تالار آینه آن یکی از زیباترین نمونه‌های آینه‌کاری در دوران قاجار است.

حوض خانه منطقی‌نژاد در شیراز

اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که محل موردعلاقه اکثر بازدیدکنندگان، حوض این خانه است که روبه‌روی ایوان قرار دارد. این حوض شبیه همه حوض‌هایی است که دیده‌ایم؛ اما پوشیده‌شده با گل‌های نیلوفر آبی که دنیای آبی ماهی‌های قرمز را زیر خود پنهان‌ کرده‌اند و حال‌وهوای عمیقا دلنشینی به فضا داده‌اند.

درست روبه‌روی حوض، ایوانی دو ستونه و شاه‌نشین خانه قرار گرفته‌اند. سقف، درهای دو‌طرف ایوان، ستون‌ها و پنجره‌های ارسی شاه‌نشین، همگی از جنس چوب هستند و نمای چشم‌نوازی به ایوان داده‌اند. سقف ایوان هم به سبک خانه‌های اشرافی قاجاری، نقاشی شده است.

تالار آینه‌کاری خانه منطقی نژاد در شیراز
سقف خانه منطقی نژاد در شیراز

بدون شک، شکوهمندترین قسمت خانه منطقی‌نژاد، شاه‌نشین است که به آن تالار آینه هم گفته می‌شود. تمام دیوارها و سقف این قسمت از خانه به ظریف‌ترین شکل ممکن آینه‌کاری و رنگ‌آمیزی شده و حتی قسمت پایین دیوارها (که معمولا با سنگ پوشیده می‌شود)، آینه‌های یک‌تکه‌‌ای دیده می‌شود. سقف تالار آینه چوبی‌ست که در تمام سطح آن، هنر نقاشی و آینه‌کاری به‌کار رفته است. درهایی که برای ورود به این تالار تعبیه شده‌اند، مزین به منبت‌کاری‌های بسیار زیبایی هستند. این درها به دو اتاق باز می‌شوند که اتاق شرقی مجهز به بادگیر است و اتاق غربی، سقف و شومینه‌ای گچ‌بری‌شده دارد. سایر اتاق‌های خانه (اتاق‌های پنج‌دری و سه‌دری) در دو ضلع شرقی و غربی حیاط قرار گرفته‌اند و با تزئینات محدودتری ساخته شده‌اند.

حیاط و سه دری‌های خانه منطقی‌نژاد شیراز
زیرزمین خانه تاریخی منطقی نژاد شیراز

یکی از جالب‌توجه‌ترین قسمت‌های خانه منطقی‌نژاد شیراز، زیرزمین آن است که با پله‌های بلندی به حیاط می‌رسد. طاقچه‌های این زیرزمین با ترمه‌ پوشانده شده و سقف کوتاهش تزئینات آجرکاری دارد. به نظر می‌رسد از این زیرزمین به عنوان نشیمن‌گاه تابستانه استفاده می‌شده است.


گالری عکس خانه تاریخی منطقی‌نژاد

حیف است که عکس‌های بیشتری از جزئیات این خانه نبینیم. 

ارسی‌های خانه تاریخی منطقی نژاد شیراز
تالار آینه خانه منطقی نژاد شیراز
اتاق‌ پنج دری خانه تاریخی منطقی نژاد شیراز
زیرزمین خانه منطقی نژاد در شیراز


پایان ماجرا این‌که؛

عکس خانه منطقی‌نژاد شیراز

بنای تاریخی خانه منطقی‌نژاد شیراز، تجربه‌ای متفاوت از شیرازگردی‌ست. خانه‌ای به ظاهر کوچک و بی‌اهمیت که ساخته هیچ پادشاه یا فرد شناخته‌شده‌ای نیست و تاریخچه‌ی مهمی هم ندارد. با این‌حال یکی از ارزشمندترین دارایی‌های ملی‌ست که از دل تاریخ، فرهنگ و هنر انسان‌های معمولی برایمان به‌جامانده و ما را با گذشته خود پیوند می‌دهد.

اگر همه‌ی جاهای دیدنی  معروف شیراز را زیر پا گذاشته‌اید و به دنبال تجربه‌‌ای جدید هستید یا اگر دوست دارید لذت سپری‌کردن یک روز در عهد قاجار را تجربه کنید، پیشنهاد یومگ به شما، گردش در خانه‌های تاریخی این شهر است.

سوالات متداول

خانه منطقی‌نژاد شیراز باز است؟

خیر. در حال‌حاضر امکان بازدید از خانه منطقی‌نژاد وجود ندارد.

موزه موسیقی شیراز کجاست؟

موزه موسیقی شیراز از سال 1384 در خانه تاریخی منطقی‌نژاد برپا بود که بعدها به موزه هنرهای اسلامی تغییر کاربری داد.

نوشته های مشابه
 • آرامگاه سعدی | سعدیه شیراز

  اگر تا به‌حال آرامگاه سعدی را ندیده‌اید، کافی‌ست نگاهی به اسکناس‌های ده‌هزار تومانی بیندازید. آرامگاه سعدی یا سعدیه شیراز، روزگاری محل زندگی (خانقاه) شیخ سعدی بود و پس از وفات، آرامگاه ابدی او شد. با این‌حال سعدیه چیز‌های بیشتری برای کشف‌کردن دارد. اگر می‌خواهید با راز حوض ماهی آشنا شوید و اطلاعات جدیدی از سعدیه شیراز بدانید، در این مطلب همراه یومگ باشید.

 • خانه زینت‌ الملک قوامی

  خانه زینت الملک که به نام خانه زینت الملوک هم شناخته می‌شود، از همان عمارت‌های شاهانه‌ای است که در مجموعه‌های تلویزیونی و سینمایی می‌بینید. جذاب‌ترین جاهای این عمارت، تالار آینه و زیرزمین آن هستند و صدالبته موزه‌ای که به موزه مادام توسو شیراز معروف شده است. اگر کنجکاوید که درباره این خانه زیبا بیشتر بدانید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 • باغ عفیف‌ آباد؛ گلشن شیراز

  باغ عفیف آباد که در گذشته با نام باغ گلشن شناخته می‌شد، با تاریخ 500 ساله خود یکی از اصیل‌ترین باغ‌های ایرانی به‌شمار می‌رود. این باغ که ارثیه عفیفه خانم بوده، اکنون میزبان یکی از بزرگ‌ترین و جالب‌ترین موزه‌های اسلحه و ادوات جنگی در خاورمیانه‌ است. اگر به تاریخ و جغرافیای این باغ علاقه‌مندید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز