ورود
چهلستون اصفهان

چهلستون اصفهان

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

سازه چهلستون شهر اصفهان یکی از نام‌آشناترین کاخ‌های ایرانی‌ست که در زمان صفویه ساخته شده و تا امروز به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان شناخته می‌شود. اگر می‌خواهید این عمارت زیبا را بیشتر بشناسید یا اگر قرار است در آینده‌ای نزدیک به اصفهان سفر کنید، این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز را تا انتها بخوانید.

چهلستون اصفهان یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است که احتمالا تا امروز، حداقل یک‌بار اسمش را شنیده‌اید. این عمارت تاریخی یکی از کامل‌ترین نمایشگاه‌های تاریخ، هنر و معماری ایرانی‌ست که سالانه گردشگرانی زیادی را به‌سوی خودش می‌کشاند. از باغ و درختان سرسبز این کاخ تا انعکاس تصویر ستون‌های عمارت در آب و نقاشی‌های رنگارنگ روی دیوارها، همگی شاهدی بر زیبایی و خاص بودن این عمارت تاریخی هستند. در این صفحه از مجله گردشگری یوتراوز به سراغ چهلستون اصفهان آمده‌ایم تا هرچیزی که لازم است درباره این کاخ بدانید را با شما درمیان بگذاریم. علاوه بر آن؛ در انتهای مقاله سفر به اصفهان با استفاده از خدمات گردشگری یوتراوز را گنجانده‌ایم تا خیال‌تان از بابت رزرو 👈 هتل‌های اصفهان و خرید بلیط هواپیما و قطار راحت باشد. 

درباره چلستون اصفهان می‌خوانید:چهلستون اصفهان کجاست؟

عمارت چهلستون، از یک‌طرف به ضلع شرقی خیابان چهارباغ پایین، از سوی دیگر به خیابان سپه و از طرف دیگر به میدان نقش جهان اصفهان منتهی می‌شود. این عمارت تاریخی در دل بافت شهری اصفهان قرارگرفته و دسترسی به آن از طریق وسایل نقلیه عمومی هم امکان‌پذیر است.

علاوه‌براین به دلیل نزدیکی چهلستون، به میدان نقش جهان، می‌توانید سری هم به این میدان تاریخی و جاذبه‌های گردشگری‌اش بزنید و از تماشای زیبایی‌های هنر و معماری ایرانی لذت ببرید.

کاخ چهلستون اصفهان روی نقشه

📍 آدرس عمارت چهلستون: اصفهان، میدان امام حسین(ع)، خیابان استانداری

مسیر دسترسی به کاخ چهلستون

همان‌طور که گفتیم، عمارت چهلستون در میان شهر اصفهان قرارگرفته و دسترسی به آن با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی هم امکان‌پذیر است. پس اگر با قطار یا هواپیما به اصفهان سفرکرده‌اید هم به راحتی می‌توانید به تماشای چهلستون بروید. در ادامه مسیرهای دسترسی به این باغ زیبا را با استفاده از مترو اصفهان، اتوبوس‌های شهری و اتومبیل می‌خوانید.

دسترسی با استفاده از مترو: اگر می‌خواهید با استفاده از مترو به چهلستون بروید، باید در ایستگاه شهدا از قطار پیاده شده و ادامه مسیر را پیاده‌روی کنید یا سوار تاکسی‌های خطی اصفهان شوید تا شما را به چهلستون برسانند.

دسترسی با استفاده از اتوبوس: برای رفتن به کاخ چهلستون با استفاده از خطوط اتوبوس‌رانی شهرداری اصفهان، باید سوار اتوبوس مسیر «میدان امام حسین(ع) تا میدان لاله» شوید. بعد از رسیدن اتوبوس به ایستگاه شهرداری (خیابان گلدسته) از اتوبوس پیاده شده و از آن‌جا به چهلستون بروید.

دسترسی با استفاده از خودرو شخصی: اگر قرار است با خودرو شخصی خودتان به چهلستون بروید، می‌توانید از پارکینگ‌های عمومی خیابان‌های اطراف استفاده کرده و چند قدمی را به سمت چهلستون پیاده‌روی کنید.

معرفی عمارت چهلستون اصفهان

چهلستون اصفهان

عمارت چهلستون یکی از 9 باغ ایرانی‌ست که در فهرست یونسکو به ثبت‌رسیده و با وجود همه زخم‌ها و تخریب‌هایی که در طول تاریخ بر پیکرش نشسته است، هنوز هم به‌عنوان یکی از زیباترین و جذاب‌ترین باغ‌های ایرانی شناخته می‌شود و سالانه گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به‌سوی خود می‌کشاند.

این عمارت با مساحتی نزدیک به 2120 مترمربع، درواقع بخشی از مجموعه بزرگ جهان‌نماست که به دستور شاه عباس صفوی در اصفهان ساخته‌شده و به‌عنوان حلقه اتصال چهار باغ معروف اصفهان و مجموعه نقش‌جهان شناخته می شود. همین موقعیت قرارگیری و معماری منحصربه‌فرد است که چهلستون را به یکی از معروف‌ترین کاخ‌های عصر صفوی تبدیل کرده و هنوز هم از آن به‌عنوان یکی از نمونه‌های بی‌نظیر معماری باغ ایرانی یاد می‌شود.

این باغ سه ورودی مجزا دارد اما قدیمی‌ترین ورودی آن در سمت شرق مجموعه قرارگرفته که بعد از عبور از آن و طی مسافتی نه‌چندان زیاد به استخر بزرگی که درست روبه‌روی بنای اصلی عمارت قراردارد و یکی از بزرگ‌ترین رازهای این کاخ را در دل خود جای‌داده است می‌رسید. مسیر اصلی رسیدن به این عمارت توسط درخت‌هایی که در دو طرف مسیر کاشته‌شده‌اند به گردشگران نشان داده می‌شود.

وقتی در باغ چهلستون اصفهان قدم می‌زنید می‌توانید درختان کاج ایرانی، نارون، افرای سیاه، چنار و گل‌کاری‌های زیبایی که در گوشه‌وکنار این باغ به‌چشم می‌خورند را ببینید و از تماشای این‌همه زیبایی لذت ببرید. در گذشته آب باغ چهلستون از شاخه‌های فرعی فدن تامین می‌شد اما درحال‌حاضر آب موردنیاز برای آب‌یاری درختان و گیاهان این مجموعه از دل چاهی عمیق در همین مجموعه استخراج می‌شود.

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

قدمت چهلستون اصفهان

چهلستون اصفهان

بعد از انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان در زمان حکومت شاه عباس اول، شهر اصفهان به‌سرعت رو به گسترش و شکوفایی گذاشت و توسعه‌ چشم‌گیری را تجربه کرد. در این زمان عمارت‌ها و باغ‌های زیادی در این شهر ساخته شد که امروز تعداد اندکی از آن‌ها باقی‌مانده‌ و بقیه به‌صورت کامل ویران شده‌اند. در این میان دو عمارت عالی‌قاپو و چهلستون به‌عنوان دو کاخ اصلی در زمان حکومت شاه عباس اول صفوی شناخته می‌شوند. که اولی محل حکومت و دولتخانه صفوی بوده و دومی به‌عنوان باغی برای تفرج و استراحت شاه شناخته می‌شده است.

بعد از مرگ شاه عباس اول به قدرت رسیدن شاه عباس دوم، بنای این عمارت گسترش پیدا کرد و آینه‌کاری‌ها، اتاق‌های بزرگ، تالارهای متعدد و نقاشی‌های دیواری کاخ چهلستون به این مجموع اضافه شدند. شاه عباس دوم نقش بسیلر پررنگی در رونق و زیبایی امروز عمارت چهلستون دارد و در دوره حکمرانی او بود که دولتخانه صفوی از عمارت عالی‌قاپو به چهلستون نقل مکان کرد و بر اهمیت تاریخی و سیاسی این باغ زیبا افزود.

اما دیگر شاهان صفوی چندان توجهی به این قصر نداشتند تا جایی‌که در خیلی از متون تاریخی نوشته‌اند در زمان سلطان حسین (آخرین پادشاه صفوی) آتش‌سوزی بزرگی در این باغ اتفاق افتاده و بخش زیادی از زیبایی‌های چهلستون را از بین برده‌است.

بعد از پایان حکومت صفویان و به‌قدرت رسیدن قاجارها، این بنای تاریخی مثل اکثر آثار به‌جامانده از دوره صفویه، به‌شدت مورد بی‌مهری قرارگرفت و نه‌تنها تلاشی برای حفظ رونق و زیبایی آن‌ها نشد بلکه اقداماتی در جهت تخریب و تحقیر این بناهای زیبای ایرانی هم صورت گرفت. تا جایی‌که در اواخر حکومت قاجاریه از عمارت‌های عالی‌قاپو و چهلستون به‌عنوان انباری استفاده می‌شده است.

اما در زمان حکومت بعدی و به‌دستور پهلوی دوم یک باستان‌شناس ایتالیایی ماموریت بازسازی و برگرداندن دوباره رونق و زیبایی به این کاخ را برعهده گرفت و آن‌چه امروز به‌عنوان سازه چهلستون در شهر اصفهان می‌بینیم، حاصل تلاش‌های او و گروه زیادی از باستان‌شناسان ایرانی و خارجی‌ست.

وجه تسمیه چهلستون اصفهان

چهلستون اصفهان

اگر به چهلستون اصفهان رفته باشید یکی از اولین‌کارهایی که احتمالا در این عمارت انجام داده‌اید، شمردن تعداد ستون‌های کاخ بوده‌است. ممکن است اولین‌بار از شمردن فقط 20 ستون تعجب کرده و فکرکنید مه در شمارش ستون‌ها اشتباه کرده‌اید. اما جالب است بدانید که تعداد دقیق ستون‌های این عمارت همان 20 ستونی‌ست که می‌بینید.

پس چرا به این عمارت چهلستون می‌گویند؟ اگر به معماری این باغ دقت کنید، می‌بینید که یک استخر بزرگ، روبه‌روی بنای اصلی عمارت قرارگرفته و تصویر ستون‌های کاخ را در خودش منعکس می‌کند. حالا اگر تعداد ستون‌های اصلی و ستون‌هایی که تصویرشان در آب منعکس شده را با هم جمع کنید، به 40 ستون می‌رسید. این همان راز انتخاب اسم این عمارت تاریخی‌ست.

نکات جالب درباره عمارت چهلستون اصفهان

در ادامه چند نکته جالب درباره عمارت چهلستون اصفهان می‌خوانید:

 • هرکدام از ستون‌های این عمارت، در واقع یک تنه عظیم درخت چنار است که روی یک پایه سنگ قراردارد.
 • در گذشته روی همه ستون‌های این باغ آینه‌کاری شده بود اما به مرور زمان تمام این آینه‌کاری‌ها از بین رفته است.
 • نقاشی‌هایی که روی دیوارهای این کاخ می‌بینید در سال‌های نه‌چندان دور از از زیر گچ‌کاری‌های تالار کاخ خارج شده‌اند.
 • عمارت چهلستون در زمان اوج رونق خودش، راه‌های زیرزمینی متعددی به سایر نقاط شهر اصفهان داشته که از آ‌ن‌ها برای ارتباط با سایر باغ‌ها و کاخ‌های این شهر استفاده می‌کرده‌اند.
 • مجسمه‌هایی که در اطراف حوض بزرگ قرارگرفته‌اند ارتباطی با عمارت اصلی کاخ نداشته و در زمان تخریب دو عمارت سرپوشیده و آیینه‌خانه به این مکان منتقل شده‌اند.
 • چهار تندیس قرارگرفته در اطراف حوض بزرگ، تصویری از آناهیتا (ایزدبانوی آب‌ها) را به‌نمایش می‌گذارند.
 • کاخ چهلستون به‌دلیل زیبایی‌هایی که دارد در فهرست آثار ملی و فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
 • آثار تاریخی متعددی از دیگر جاهای دیدنی اصفهان مثل سردر مسجد قطبیه، سردر زاویه در کوشک، مسجد آقاسی و مسجد در جوباره، بر روی دیوارهای چهلستون نصب شده است.

ساعت بازدید و قیمت بلیط چهلستون اصفهان

چهلستون اصفهان

بازدید از عمارت چهلستون یکی از کارهایی‌ست که توصیه‌ می‌کنیم حتما در طول سفرتان به اصفهان، آن را در لیست برنامه‌هایتان قرار بدهید تا از قدم زدن در میان نمایشگاه منحصربه‌فردی از تاریخ، هنر و معماری زیبای ایرانی لذت ببرید. در ادامه اطلاعات لازم برای بازدید از عمارت چهلستون اصفهان را می‌خوانید:

 • ساعت بازدید از چهلستون اصفهان: از ساعت 09:00 صبح تا 17:00 (تمام روزهای هفته)
 • قیمت بلیط چهلستون اصفهان: 5هزار تومان

بهترین زمان بازدید از چهلستون اصفهان

به‌طورکلی بهترین زمان برای سفر به اصفهان، فصل‌های فروردین و اردیبهشت است. اما به‌طور ویژه اگر می‌‌خواهید به تماشای چهلستون بروید، بهتر است در ساعت‌های تاریکی هوا به تماشای این باغ بروید تا نورپردازی جذاب آن را هم از دست ندهید.

معماری کاخ چهلستون شهر اصفهان

چهلستون اصفهان

مجموعه کاخ و باغ چهلستون اصفهان حدود 67000متر مربع وسعت دارد. در ساخت این بنای عظیم از تلفیق هنر معماری ایرانی، چینی و فرانسوی استفاده شده تا یکی از زیباترین کاخ‌های ایرانی را به‌وجود بیاورد. وقتی به روبه‌روی عمارت اصلی این باغ می‌رسید اولین‌چیزی که توجه شما را به خودش جلب می‌کند یک ایوان 37 متری است که نزدیک به 17 متر عرض دارد و در ضلع شرقی بنا قرارگرفته است.

این ایوان 20 ستون دارد که 18تای آن‌ها از چوب ساخته درخت کاج و چنار ساخته شده‌اند و ارتفاع هرکدام از آن‌ها به 14 متر می‌رسد. بالای هرکدام از این ستون‌ها هم به شکل هنرمندانه‌ای تزئین‌شده و می‌تواند برای دقایقی توجه شما را به خودش جلب کند. کمی جلوتر از ایوان، یک استخر بزرگ می‌بینید که منعکس‌کننده تصویر ستون‌هاست و یکی از خلاقانه‌ترین بخش‌های معماری این باغ را به‌ خودش اختصاص داده است.

احتمالا می‌دانید که عدد 40 فرهنگ ما ایرانی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد، به همین دلیل در بعضی از کتاب‌های تاریخی اشاره شده است که دلیل ساختن این استخر همین بوده که مجموع ستون‌های واقعی و منعکس‌شده در آب به عدد 40 برسد. اما بعضی از مورخین هم معتقدند که اسم چهلستون، صرفا اشاره‌ای به تعداد زیاد ستون‌های این عمارت است. اما به‌هرحال؛ در اطراف این استخر مجسمه‌های سنگی متنوعی را می‌بینید. شیرهای سنگی این مجموعه درواقع فواره‌هایی هستند که آب را به حوض مرمری بین چهارستون می‌ریزند.

از همه این‌ها که بگذریم، تالار آینه عمارت چهلسون یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کاخ است که با نقاشی‌های شگفت‌انگیز و پنجره‌های خاتم‌کاری و سقفی باشکوه تزئین شده است.

بخش‌های مختلف عمارت چهلستون اصفهان

این کاخ از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که در ادامه معرفی مختصری درباره هرکدام از آن‌ها را می‌خوانید:

محوطه و ورودی چهلستون اصفهان

چهلستون اصفهان

درباره ورودی‌ و محوطه چهلستون، در همین مقاله توضیح دادیم. اما با این‌حال خوب است بدانید که جموعه چهلسون 3 ورودی دارد اما سردر اصلی آن در بخش شرقی باغ قرارگرفته است. بعد از ورود هم استخر و درختانی که در سرتاسر مجموعه قرارگرفته‌اند، اولین چیزهایی هستند که توجه شما را به خود جلب خواهند کرد.

استخر چهلستون

جالب است بدانید که استخر چهلستون از دو بخش تشکیل شده که قسمت اصلی آن در مقابل بخش ورودی عمارت و بخش دیگر آن در پشت عمارت واقع شده است. طول این استخر 108 و عرض آن 16 مترمربع است. این استخر همچنین به مطلوب‌تر شدن آب‌وهوای اطراف عمارت اصلی هم کمک می‌کند.

عمارت کلاه‌فرنگی

کلاه‌فرنگی به عمارتی گفته می‌شود که در معمولا در میانه یک باغ ساخته می‌شود و یک گنبد مخروطی‌شکل دارد. عمارت کلاه‌فرنگی چهلستون در ارتفاع 1 متری از سطح زمین قرارگرفته و 18 ستون چوبی دارد.

تالار و شیرهای سنگی

چهلستون اصفهان

بر روی ایوان اصلی عمارت چهلستون، چهار شیرسنگی وجود دارد که چهارتا از ستون‌های عمارت برروی آن قرارگرفته‌ و جلوه خاصی به ایوان این عمارت بخشیده‌اند. همان‌طور که گفتیم این شیرهای سنگی در زمان‌های گذشته به‌عنوان فواره‌های آبی ساخته شده‌اند اما درحال‌‌حاضر فعال نیستند.

تالار آینه

همان‌طور که از نام این تالار پیداست، سراسر آن با آینه‌های مخالف پوشانده شده و هرطرفی که سربچرخانید می‌توانید تصویر خودتان را در آینه ببینید. سقف این تالار هم از قاب‌های چوبی پوشیده شده است. در بخش بالایی این تالار می‌توانید کتیبه‌ای منسوب به شاه عباس دوم صفوی را ببینید که قدمت بنا برروی آن نوشته شده و می‌تواند اطلاعات جالبی را در اختیار گردشگران بگذارد.

شاه‌نشین

این قسمت در پشت تالار آینه قرارگرفته و خیلی کوچک‌تر از تالار آینه است. اما در بخش‌هایی از این اتاق هم می‌توانید آینه‌کاری‌های جذابی را ببینید که یادگار هنر دست هنرمندان ایرانی‌ست.

تالار اشرف یا تالار اصلی

نوبتی هم که باشد نوبت به بخش اصلی عمارت چهلستون رسیده است. وقتی وارد تالار اشرف می‌شوید امکان ندارد که فضا و زیبایی بی‌نظیر آن، شگفتی و تعجب شما را برانگیخته نکند. سقف این تالار به‌شکل گنبدی ساخته شده است و برای تزئین آن از رنگ‌های مجتلفی مثل لاجوردی، سبز، طلایی و نارنجی استفاده کرده‌اند.

دلیل اصلی تفاوت این تالار با سایر بخش‌های چهلستون در تابلوهای نقاشی ارزشمندی‌ست که در این تالار نصب شده‌اند. در این تالار می‌توانید 6 تابلوی نقاشی قدیمی را ببینید که هرکدام از آن‌ها یادآور یکی از وقایع تاریخی مهم ایران هستند. جالب است بدانید که در زمان‌های گذشته از این تالار برای برپایی مراسمات مختلف استفاده می‌شده است.

موزه چهلستون اصفهان

چهلستون اصفهان

این موزه، دومین موزه قدیمی کشور است. پس اگر به تاریخ علاقه‌دارید، احتمالا می‌تواند یکی از جذاب‌ترین بخش‌های مجموعه چهل‌ستون برای شما باشد. در این موزه، آثار ارزشمندی مثل کتاب‌های خطی، سکه، سنگ‌نوشته، نسخه‌های خطی قرآن و فرش‌های نفیس ایرانی نگه‌داری می‌شوند.

ایوان ستون‌دار جنوبی

این ایوان در قسمت انتهایی کاخ قراردارد و به همین دلیل هم کم‌تر از سایر بخش‌ها، موردتوجه بازدیدکنندگان قرارمی‌گیرد. در این بخش از عمارت چهلستون هم می‌توانید تابلوهای نقاشی را ببینید که مربوط به دوران پادشاهی صفویان است.

نقاشی‌های کاخ چهلستون اصفهان

چهلستون اصفهان

همان‌طور که گفتیم، نقاشی یکی از اصلی‌ترین اجزای عمارت چهلستون است که در هر قسمتی از این کاخ به چشم‌می‌خورد. در بخش غربی این عمارت می‌توانید تابلوهای زیر را ببینید:

 • بزم شاه عباس کبیر و ولی محمدخان
 • صحنه جنگ چالدران
 • مجلس پذیرایی شاه طهماسب

در بخش شرقی این عمارت هم می‌توانید تماشاگر تابلوهای نقاشی زیر باشید:

 • مجلس پذیرایی شاه عباس صفوی از محمدخان
 • جنگ نادرشاه افشار با قوای هند در کرنال
 • جنگ شاه اسماعیل اول با شیبک‌خان ازبک

عکس چهلستون اصفهان

در آخرین قسمت از مقاله چهلستون اصفهان در مجله گردشگری یوتراوز، می‌توانید عکس‌های این عمارت تاریخی را ببینید:

چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان
چهلستون اصفهان

سفر به اصفهان با یوتراوز

باید بگوییم که تجربه بازدید از چهلستون می‌توانید یکی از شیرین‌ترین بخش‌های سفرتان به نصف جهان باشد. وقتی در این عمارت قدم می‌زنید نباید فراموش کنید که درمیانه‌ی یک نمایشگاه بزرگ و بی‌نظیر از هنر و تاریخ غنی ایرانی ایستاده‌اید. پس تا آن‌جایی که می‌توانید از حضورتان در این مجموعه لذت ببرید و حواستان را جمع کنید که آسیبی به هیچ‌کدام از بخش‌های این عمارت نرسانید.

📌 برای سفر به اصفهان و رزرو هتل در این شهر، اگر دنبال هتل ارزان قیمت با کیفیت خوب می‌گردید، ما به شما هتل اصفهان اصفهان را پیشنهاد می‌کنیم. همانطور که می‌دانید، می‌توانید وارد سایت یوتراوز شده و قیمت بلیط قطار یا بلیط هواپیما اصفهان را مقایسه کرده و در نهایت برنامه سفرتان به اصفهان را نهایی کنید. اگر مشهدی هستید؛ می‌توانید مستقیما در صفحه «بلیط هواپیما اصفهان مشهد» و «بلیط قطار اصفهان مشهد» بلیط برگشت‌تان را رزرو کنید.

🔔 فراموش نکنید که در تمام روزهای هفته و در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانید با شماره 1548 📞 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان خدمات سفر بهره‌مند شوید. 


اگر تجربه یا خاطره جالبی درباره بازدید از عمارت چهلستون اصفهان دارید، می‌توانید آن را در قسمت نظرات این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.👇


سوالات متداول

چهلستون کجای اصفهان است؟

میدان امام حسین(ع)، خیابان استانداری

کاخ چهلستون اصفهان مربوط به کدام دوره است؟

کاخ چهلستون در دوره صفویه ساخته شده است

چهلستون چند ستون دارد؟

این عمارت 20 ستون دارد که به دلیل انعکاس آن‌ها در آب به 40 ستون معروف است

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز