ورود
محله چهارباغ مشهد

محله چهار باغ مشهد

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

محله چهار باغ یکی از قدیمی‌ترین محله‌های مشهد است. امروزه بافت ‌قدیمی مشهد بیش‌تر در نزدیکی حرم‌ امام‌ رضا (ع) زنده مانده‌ است. محله چهار باغ هم در همین محدوده بوده که امروزه تغییرات چشمگیری داشته‌ است. با یومگ همراه شوید تا با قدیمی‌ترین محله شهر مشهد آشنا شوید.

محله‌ چهار باغ همانطور که از نامش می‌توان حدس زد از محلات اعیان‌نشین شهر مشهد بوده‌ است و قدمتش به دوره تیموریان باز می‌گردد. بناها و سازه‌های ارزشمندی از بقایای این محله هنوز هم در بالاخیابان مشهد خودنمایی می‌کنند که به زیبایی گواه بر تاریخ و فرهنگ غنی مشهد هستند. محله چهار باغ را در لیست جاهای دیدنی تاریخی مشهد جست‌وجو کنید.


آنچه درباره محل چهار باغ مشهد می‌خوانید:

محله چهار باغ مشهد کجاست؟

Chahar--Bagh--Mashhad

اگر از مشهدی‌های قدیمی بپرسید محله چهار باغ کجاست احتمالا با اسامی قدیمی محلات شما را راهنمایی می‌کنند و می‌گویند این محله بین نوغان و سرشور قرار دارد. اما در واقع محله چهار باغ محدوده‌ای‌ است که از سمت شمال با بالا خیابان و کاروان‌سرای ملک همسایه‌ است و از جنوب با کوچه ارگ و خیابان خسروی نو، از سمت غرب به خیابان آزادی و کوچه تلفن‌خانه و از شرق به کوچه ملک راه دارد.


محله چهار باغ در بالا خیابان مشهد

اگر در محله‌های قدیمی مشهد جستجو کنید، متوجه موضوع جالبی خواهید شد که بر اساس باور‌های مذهبی‌ مردم است و از ارادت به ساحت مقدس امام رضا (ع) سرچشمه می‌گیرد. ماجرا از این قرار است که، بر اساس جهت به خاک سپردن پیکر پاک حضرت رضا (ع)، مردم بومی مشهد، محله‌های اطراف حرم امام رضا (ع) را به چهار جهت: بالا خیابان (بالای سر حضرت)، پایین خیابان ( پایین پای حضرت)، پیش روی حضرت و پشت سر حضرت تقسیم کرده‌اند. محله چهار باغ هم به علت قرارگرفتن در محدوده بالای سر امام رضا (ع)، در تقسیم‌بندی بالا خیابان مشهد قرار گرفته‌ است.


بناهای تاریخی، اعتبار محله چهار باغ

 Koozeh Kanani Historical House

همانطور که گفتیم در محله اعیان‌نشین چهار باغ، خانه‌ها و بناهای زیادی وجود داشته که از نظر تاریخ و معماری از اهمیت زیادی برخوردار بوده‌‌اند. متاسفانه با گذشت زمان، تعداد زیادی از این سازه‌ها کاملا از بین رفته‌اند اما برخی از آن‌ها هنوز هم پابرجا هستند. مثلا خانه تاریخی کوزه‌کنانی که سرگذشت پرپیچ‌‌وخمی داشته و متعلق به 200 سال پیش است. در گذشته خانه تاریخی کوزه‌کنانی محل کنسولگری آمریکا بوده‌ است که بعد‌ها توسط حاج‌آقا کوزه‌کنانی خریداری شد.

خانه ترکمن‌ها، خانه مجتهدزاده، مسجد و حمام شاه (مهدی قلی بیگ) از جمله خانه‌های تاریخی مشهد هستند که با بازدید از محله‌ چهار باغ می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز