ورود
ناهار خوران گرگان
پاییز هزار رنگ در کجا باشیم؟

معرفی مقاصد گردشگری ایران در پاییز

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

سفر همیشه لذت بخش است. اما تمامی سفر دوستان می‌دانند که سفر در پاییز حال‌و‌هوای دیگری دارد. پاییز با آن همه رنگ و سکوتش بی‌شک دوست داشتنی‌ترین فصل سال است. به نظرتان بهترین مقصدهای ایران برای سفر در پاییز کجاست؟

سفر در پاییز مزیت‌های خاص خود را دارد. نسبت به بقیه فصل‌ها شهر‌ها خلوت‌تر هستند و خبری از ازدحام و شلوغی نیست. دنیایی از رنگ روی زمین خواهید دید که روحتان را آرام می‌کند، ارزان‌تر از همیشه سفر خواهید کرد و درنهایت پاییز با آن آب‌وهوای خنکش جان می‌دهد برای ایران‌گردی! هرچند ایران کشور چهارفصلی است؛ حالا انتخاب با توست، سفرهای پاییزی با تم طبیعت‌گردی را می‌پسندی یا به شهر‌های تاریخی علاقه داری؟ البته که کویر نوردی به دلیل خنک شدن هوا و جنگل نوردی به دلیل رنگ‌آمیزی برگ درختان طرفداران خاص خود را دارد. بهترین مقصدهای ایران برای سفر در پاییز کجاست؟ در کدام شهر می‌توان رنگ‌های پاییزی دید؟ در پاییز به کدام شهر‌ها سفر کنیم؟ با یوتراوز همراه شوید تا به «بهترین شهر‌های ایران در پاییز» سفر کنیم.

بهترین مقصدهای پاییزی ایران:

کویر نوردی در پاییز و شهرهای کویری ایران

طعم گردش در کویر را چشیده‌اید؟ بی‌شک پاییز بهترین فصل برای کویر نوردی است. چه کسی می‌تواند از تماشای آسمان پرستاره کویر به‌راحتی بگذرد؟ جالب است بدانید حدود یک‌چهارم کشور ایران را مناطق کویری تشکیل داده‌اند. برویم سراغ برخی از این کویر‌های دوست‌داشتنی در پاییز.

کویر مصر اصفهان؛ کویر شناخته‌شده ایران

mesr desert

پاییز بهترین فصل کویر. زیرا نه از گرمای طاقت‌فرسای تابستان خبری است و نه از سرمای سوزناک زمستان. کویر مصر آب‌وهوایی گرم و خشک دارد اما در فصل‌های پاییز و زمستان کمی اوضاع بهتر می‌شود. روزها هوا کمی ملایم و معتدل است و شما می‌توانید حتی با پوشیدن یک تی‌شرت مشغول کویر نوردی شوید. اما توجه داشته باشید که کویر شب‌های سردی دارد و حتما نیاز به یک لباس گرم خواهید داشت. شب‌های کویر، روشن کردن آتش و شب‌نشینی کنار آتش بسیار لذت‌بخش است و خاطره‌ای خوش را برای شما رقم خواهم زد. صبح‌های بهاری، ظهرهای تابستانی، غروب پاییزی و شب‌ها و نیمه‌شب‌های زمستانی، ارمغان پاییز برای کویر است.

پارک ملی خارتوران شاهرود؛ همزاد آفریقایی ایران

پارک ملی خارتوران که از آن به آفریقای ایران یاد می‌شود حیات‌وحشی دارد که در هیچ کجای ایران یافت نمی‌شود. کویر خارتوران یعنی گردش در روستای مطبق و زیبای قلعه بالا که ملقب به «دروازه حیات‌وحش توران» است، آشنایی با طایفه چوداری و بازدید از سایت تکثیر یوزپلنگ و گورخر ایرانی که در نوع خود می‌تواند تجربه‌ای بی‌نظیر باشد. اینجا کویری سرشار از زندگی است. تماشای حیات‌وحش این منطقه را از دست ندهید. کویر خارتوران، آهو و گربه پالاس، پرندگانی مانند هوبره، زاغ بور و سارگپه و خزندگانی همچون بزمجه، مار جعفری، مار شاخدار ایرانی و ... را در خود جای‌داده،‌ اما شاهکار حیات‌وحش آن به خاطر حضور یوزپلنگ آسیایی و گورخر ایرانی است.

دریاچه نمک خور اصفهان؛ بزرگ‌ترین دریاچه نمکی کشور

پلی‌گون دوست دارید؟ کسی نیست که به دریاچه‌های نمکی سفر کند و محو تماشای سطح پوشیده از پلی‌گون‌ها نشود. پلی‌گون‌ها، اشکال هندسی منظم و نامنظمی هستند که شبیه به کندوی عسل نیز می‌مانند. دریاچه نمک خور در شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان واقع‌شده است. این دریاچه با ۲۰۰۰ کیلومتر وسعت، بزرگ‌ترین دریاچه فصلی نمک ایران است.

کویر مرنجاب اصفهان؛ کویری با تپه‌های شنی

maranjab desert

از رمل‌ها و تپه‌های شنی مرنجاب که بگذریم از شترسواری و موتورسواری و آفرود‌های هیجان‌انگیزش! به کاروانسرای مرنجاب می‌رسیم. کاروانسرایی که در مسیر جاده ابریشم قرارگرفته و قدیم‌ها، کاروان‌ها شب را در آن به صبح می‌رساندند. چاه دست‌کن نیز در ۴ کیلومتری شرق کاروانسرا قرارگرفته است. آب این چاه شیرین است و همین از دلایل جذابیتش است. از دیگر جذابیت‌های کویر مرنجاب، دیدن دریاچه نمک آران و بیدگل ملقب به دریاچه سرگردان است که در نزدیکی کاروانسرا قرارگرفته است.

کویر طبس خراسان؛ عروس کویر ایران

طبس پر رمز‌وراز دیدنی‌ها دارد و بیشتر این رمزآلودی خود را مدیون وجود کویر حلوان و دره جن‌ها یا کال جنی است. بومیان این منطقه را محل زندگی جن و ارواح می‌دانند. حلوان روستایی زیبا در دل کویر طبس است که به خاطر کویر بکرش و نخلستان‌هایش شهرت دارد.در سفر به طبس می‌توانید از دره مرتضی علی و چشمه‌های آبگرم و آب سرد آن نیز دیدن کنید، سری به روستای ازمیغان زده تا شگفت‌زده شوید.

جنگل نوردی در پاییز

پاییز می‌رسد، درختان پهن‌برگ خزان می‌کنند و چشم‌اندازی رنگارنگ را به چشم هر بازدیدکننده‌ای هدیه می‌دهند. جنگل نوردی بخش جدایی‌ناپذیری از سفرهای پاییزی است.

جنگل النگدره گلستان

جنگل النگدره که در استان گلستان واقع‌شده است یکی از بهترین مقصدها برای سفر در پاییز است. النگدره آن‌قدر زیباست که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می‌کند و گویا نقاشی خداوند بر روی زمین است. النگدره در پاییز با آن درختان هزار رنگ و هوای ابری و نم بارانش فضایی فوق‌العاده رمانتیک را به وجود می‌آورد پس جشنواره پاییزی رنگ‌ها در النگدره را به خاطر بسپارید.

جنگل ابر شاهرود

رمانتیک‌بازها به گوش باشید. جنگل ابر یکی از بهترین مقصدهای ایران برای سفر در پاییز است. جنگل ابر در 45 کیلومتری شمال شاهرود و در مسیر شاهرود به آزادشهر در 12 کیلومتری روستای ابر قرارگرفته است. این جنگل‌ها قسمتی از قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا هستند، جنگل‌های هیرکانی که میلیون‌ها سال قدمت دارند و از دوران ژوراسیک، یعنی دوره سوم زمین‌شناسی باقی‌مانده‌اند.

جنگل ناهارخوران گرگان

پاییز بهترین فصل رفتن به جنگل است. حال اگر آن جنگل ناهارخوران باشد که دیگر حرفی نمی‌ماند! قدم‌زدن در میان درختان رنگارنگ و بوی خاک باران‌خورده حال‌وهوای جنگل ناهارخوران را در پاییز عجیب خواستنی می‌کند. ناهارخوران یکی از مقصدهای بکر طبیعت‌گردی ایران در فصل پاییز به شمار می‌رود و بیش از 300 هکتار وسعت دارد.

جاده اسالم به خلخال

پاییز هزار رنگ را اینجا به تماشا بنشین! جاده اسالم به خلخال یکی از رویایی‌ترین جاده‌های ایران‌زمین است. این جاده 70 کیلومتری، که هر چهارفصلش، فوق‌العاده دیدنی است، بخشی از بهشت ایران‌زمین به شمار می‌رود. این جاده از گیلان آغاز می‌شود و در خلخال، در جنوب استان سرسبز و خوش آب‌وهوای اردبیل به پایان می‌رسد.

اولسبلنگاه ماسال

olsblangah masal

ییلاق اولسبلنگاه، بهشتی ییلاقی در جنوب ماسال است که برای سفر پاییزی دونفره جان می‌دهد. روستای اولسبلنگاه، ییلاقی خوش‌منظره با خانه‌های چوبی است که تو را در میان ابر‌ها میهمان خود می‌کند.

شهرهای مرکزی و جنوبی ایران برای سفر در پاییز

تنوع اقلیم در ایران عزیز ما آن‌قدر بالا است که هر فصل را به‌تناسب آب‌وهوا می‌توان به نقطه‌ای سفر کرد. شهرهای مرکزی و جنوبی ایران هم مقصد خوبی برای گردشگران پاییزی هستند.

یزد

jameh mosque of yazd

یزد این عروس کویر یکی از زیباترین شهرهای ایران است که به شهر بادگیر‌ها شهرت دارد. فصل پاییز، بهار یزد است چراکه آب‌وهوا در بهترین شرایط خود قرار دارد و شما می‌توانید یک سفر عالی را تجربه کنید. بازدید از «جاهای دیدنی یزد»، کویرها و شب‌های پر از ستاره‌اش، معماری بی‌نظیر بافت تاریخی آن، خانه‌های گنبدی شکل، بادگیرهای زیبا با قدمت چند هزارساله، کوچه‌باغ‌های خشتی و دیدن طبیعت پاییزی قطعا یک سفر پاییزی عالی را برای شما رقم خواهد زد.

میبد

شهر میبد که در نزدیکی یزد قرار دارد با داشتن بناهای تاریخی بسیار زیاد یکی از پر بازدیدترین مکان‌های گردشگری مخصوصا در پاییز است. نارین قلعه، برج کبوتر و کاروانسراهای گوناگون همه از جاذبه‌های قابل‌توجه این شهر هستند که تماشای آن‌ها در پاییز حتما دل‌چسب خواهد بود.

اهواز

باور کنید اگر فصلی غیر پاییز را برای رفتن به اهواز انتخاب کنید با آن گرمای طاقت‌فرسا خاطره خوشی از سفر به اهواز نخواهید داشت. اما با شروع ماه‌های سرد سال، اهواز کم‌کم خنک می‌شود و می‌توانی کنار کارون شب‌های خاطره سازی برای خودت بسازی. بعد از گردش، پیاده‌روی و بازدید از «مکان‌های دیدنی اهواز» سری هم به خیابان لشکرآباد بزنید و فلافل تازه و خوشمزه نوش‌جان کنید.

کرمان

کرمان هم یکی دیگر از شهرهایی است که در پاییز شمارا فرامی‌خواند کرمان هم مثل سایر شهرهای ایران غذاها و خوراکی‌های مخصوص خود را دارد. اگر می‌خواهید از سفرتان به این شهر حسابی لذت ببرید، بز قرمه، کلمپه و خرمای تازه کرمان را از دست ندهید.

چابهار

سیستان و بلوچستان، آن‌قدر شگفتی و جذابیت دارد که هرچقدر در آن‌ها بگردید از زیبایی‌هایش سیر نخواهید شد. شاید دلیل این‌همه جذابیت، قرار گرفتن زیبایی‌های طبیعی در کنار بقایای تاریخی و تمدنی در این استان است. پاییز هم که بهترین فصل برای بازدید از این بقایای تاریخی و زیبایی‌های طبیعی در بندر چابهار ایران است. پاییز را به چابهار سفر کنید.

قشم و کیش

naz islands

جزایر قشم و کیش از بهترین مقصدهای ایران برای سفر در پاییز هستند. تماشای سواحل زیبای خلیج‌فارس، آب‌وهوای مطلوب و زیبایی‌های طبیعی این دو مقصد خاطره خوشی از یک سفر پاییزی را برای شما رقم خواهد زد. اگر پاییز را برای سفر انتخاب کرده‌اید از دیدنی‌های قشم و «جاذبه‌های گردشگری کیش» غافل نشوید. 

چشمه‌های آب گرم؛ مناسب برای سفری پاییزی

از بهترین مقصدها برای سفر در پاییز می‌تواند سفر به مناطقی باوجود چشمه‌های آب گرم باشد که هم از زیبایی‌های طبیعت لذت ببرید و هم روزهای سرد پاییزی را با گرمای دلپذیر چشمه‌های طبیعی آب گرم سپری کنید.

آبگرم لاویج مازندران

Lavij Hot Spring

در طب سنتی و طب ایرانی تاکید زیادی بر استفاده از آبگرم و خواص آن شده است. لاویج که در میان کوه‌های البرز و جنگل‌های رنگارنگ قرارگرفته شهرت بیشتری نسبت به سایر شهرهای منطقه دارد و جنگل‌های رنگارنگ و طبیعت بی‌نظیرش مسافران پاییزی را مجذوب خود می‌کند.

آبگرم دهلران ایلام

چشمه‌های آبگرم دهلران دمایی حدود 50 درجه‌ سانتی‌گراد دارند و از نادرترین جلوه‌های طبیعی استان ایلام محسوب می‌شوند. این آبگرم، خواص گوگردی زیادی برای مداوا و درمان بیماری‌ها دارد. به‌جز خاصیت درمانی آبگرم، آنچه زیبایی این جاذبه‌های طبیعی را دوچندان کرده است، تغییر رنگ چشمه‌ها در طول روز و پرتوی رنگین‌کمانی هفت‌رنگ است که در آن منعکس می‌شود.

پیشنهاد یوتراوز برای سفرهای پاییزی

پاییزی رنگارنگ در هرکجای ایران زیبا که باشی برای تو دیدنی خواهد بود، چه از آب‌وهوا و چه از چشم‌اندازهای زیبایی که نمی‌توان از کنار آن بی‌توجه گذشت.

دورود لرستان

دورود لرستان که به عروس آبشار‌های ایران شهرت دارد برای سفر در پاییز یکی از زیباترین مقصدها است. در این آبشار، سقوط آب از ارتفاعی بیش از ۴۵ متر، بسیار زیبا است و رنگین‌کمان پاییزی را شکل می‌دهد.

روستای آهار

آهار روستایی زیبا در همسایگی پایتخت است، روستایی در منطقه رودبار قصران از توابع تهران که طبیعتی فوق‌العاده و هوایی پاک و مطبوع دارد. آهار که رودخانه‌ و کوچه‌باغ‌های زیبایی دارد می‌تواند بهترین مکان برای پاییز گردی باشد.

تالاب کرد خورد، خانه‌ی امن پرنده‌های مهاجر

تالاب کرد خورد یا تالاب آق گل حدفاصل استان‌های مرکزی و همدان در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی ملایر و یک کیلومتری جنوب شرقی روستای کرد خورد قرار دارد. کرد خورد در فصل پائیز بسیار زیباست زیرا فصل مهاجرت پرنده‌ها است و پرنده‌هایی از منطقه‌های سردسیر روسیه و قفقاز به این منطقه پرواز می‌کنند.

دریاچه جنگلی چورت

دریاچه «چورت» در شمال شرقی مازندران قرار دارد. تصویر انعکاس درختان پاییزی کنار آب آرام منظره‌ای خیره‌کننده را ایجاد کرده است. در سفر به این دریاچه، بازدید از چشمه‌های رسوبی زیبای «باداب» سورت را فراموش نکنید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید