ورود
Tourism seasons in tourism destinations

سیزن‌های گردشگری؛ پیک یا غیر پیک، فصل مناسب برای سفر

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

آشنایی با انواع سیزن‌‌های گردشگری این امکان را در اختیار ما می‌گذارد تا بهترین فصل را به همراه بهترین مقصد انتخاب کنیم. به معنای دقیق‌تر بتوانیم برای سفر خود برنامه‌ریزی بهتری داشته باشیم.

ازجمله موارد مهم در حوزه‌ی گردشگری و سفر که باید موردتوجه برنامه‌ریزها، تور اپراتورها، صاحبان کسب‌وکار در حوزه سفر و گردشگران قرار بگیرد، موضوع «سیزن‌های گردشگری» است. در واقع گردشگری و فصول ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و آنچه در این مسئله اهمیت دارد و مورد بررسی قرار می‌گیرد آن است که گردشگری، رابطه مستقیمی با فصل‌های سال دارد. ازاین‌رو برای مسافران مهم است که در انتخاب مقصد و برنامه‌ریزی برای سفر به این مسئله توجه داشته باشند. فصل‌ها و یا سیزن‌ها در حوزه‌ی گردشگری به سه دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به آن می‌پردازیم. با یوتراوز همراه شوید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

فصل‌ها و سیزن‌های گردشگری

فصول گردشگری و سیزن‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند. سه دسته‌ای که به‌اختصار عبارت‌اند از: های‌سیزن (High Season)، شولدر سیزن (Shoulder Season) و لوسیزن (Low Season). شاید برای شما این سوال پیش‌آمده باشد که منظور ما از گفته‌های بالا چیست؟ این سه دسته به‌طور مستقل تعریف فصول سال نیستند و فصل به‌حساب نمی‌آیند. حرف اصلی آن است که «فصول بر اساس این سه دسته برای هر منطقه تعریف می‌شوند».
برای تفهیم بهتر مسئله بگذارید با مثالی جلو برویم. فصل زمستان، فصل «‌های‌سیزن» سفر به مناطق جنوبی کشور به‌خصوص جزیره‌های قشم و کیش به‌حساب می‌آید. به‌عبارت ‌دیگر این فصل که فصل زمستان باشد، فصل پر رونق سفر به مناطق جنوبی است. دقت کردید؟ فصل پر رونق سفر به مناطق جنوبی کشورمان، زمستان است. منظور از فصل پر رونق، همان فصلی است که گردشگر و مسافر در آن فصل زیاد است و به قولی آن منطقه، پذیرای خیل عظیمی از مسافران است.

های‌سیزن؛ زمانی که گردشگری رونق می‌گیرد

paris's high season

های‌سیزن ازجمله فصل‌های گردشگری است. در ایام های‌سیزن، گردشگری رونق می‌گیرد و به قولی فصل پررونق گردشگری است. زمانی که یک منطقه از لحاظ حضور گردشگران و مسافران در شلوغ‌‌ترین ایام خودش قرارداد، به آن زمان در آن منطقه، های‌سیزن گفته می‌شود. گردشگری در این فصل که به آن «فصل پیک» هم گفته می‌شود، رونق می‌گیرد و یک منطقه شلوغ‌‌ترین ایام خود را ازنظر حضور گردشگران تجربه می‌کند. تفاوتی نمی‌کند که این فصل بهار باشد یا زمستان. در واقع های‌سیزن یا فصل رونق گردشگری بیشتر از آن‌که به فصل ارتباط داشته باشد، به منطقه‌ و سایر موارد نیز مرتبط است.
اولین موردی که های‌سیزن به آن ارتباط دارد، منطقه است. منظور از منطقه، شهر و یا کشور و هرجای دیگری است که به نحوی از مقاصد گردشگری به‌حساب می‌آید. مورد بعدی، شرایط جوی یا آب‌وهوایی و به‌اصطلاح همان فصل است. مثلاً فصل زمستان و هوای برفی.
های‌سیزن می‌تواند به زمان یک رویداد، مراسم یا جشنواره هم ارتباط داشته باشد. مثل مراسم گلاب‌گیری کاشآن‌که به‌واسطه‌ی آن می‌توان های‌سیزن کاشان را از اواسط اردیبهشت‌ماه تا خردادماه دانست.

چالش‌های فصل پیک یا های‌سیزن

های‌سیزن گرچه ممکن است زمانی مناسب برای سفر به یک منطقه‌ی خاص باشد، اما در عین‌حال ممکن است که انتخاب آن برای سفر ما را با چالش‌های بسیاری روبه‌رو کند. برخی چالش‌های که گردشگران در زمان پیک با آن مواجه هستند شامل موارد زیر می‌شود:

  • شلوغی جاذبه‌های گردشگری
  • مشکل در پیداکردن بلیط هواپیما، قطار یا اتوبوس
  • گران بودن قیمت بلیط‌‌ و هتل
  • پر بودن اغلب اقامتگاه‌ها

با توجه به این موارد بسیاری از افراد قید سفر در ایام پیک سال را می‌زنند و زمان دیگری را برای سفر انتخاب می‌کنند. با این‌حال اگر قصد دارید در این ایام به سفر بروید، می‌توانید از قبل خودتان را برای این چالش‌ها آماده کنید.

لو سیزن؛ فصل ریزش گردشگران

low season in tourism destinations

قرار نیست کشورها و شهرهای مقصد در همه ایام سال پذیرای گردشگران و مسافران باشند. به‌هرحال ممکن است روزی و به هر دلیلی، دیگر نه گردشگری میل سفر داشته باشد و نه هتل یا اقامتگاهی پذیرای گردشگری باشد. این برای همه صدق می‌کند، یعنی برای همه گردشگران و همه مقصدها در همه نقاط جهان.
لو سیزن یا فصل غیرپیک، زمانی است که گردشگری در آن رونق کمتری دارد. در واقع در این فصل بنابر دلایلی حضور مسافران و گردشگران در مقاصد توریستی و گردشگری خاص کمتر می‌شود. البته به این فصل نام دیگری هم داده شده است که به آن «آف سیزن» هم می‌گویند.

چرا در آف‌سیزن حضور گردشگران و مسافران کمتر است؟

آف سیزن فصلی است که به دلایل متفاوتی حضور گردشگران و مسافران در مقصدهای گردشگری کمتر می‌شود. ازجمله مهم‌ترین آن دلایل تغییرات آب‌وهوا و یا عدم وجود خدمات کافی است که باعث می‌شود تا در این فصل، شاهد حضور کمتر گردشگران و مسافران در مقصدهای توریستی باشیم. البته بد نیست این را هم بدانید که این فصل، فصلی مناسب برای افرادی است که قصد دارند تا ارزان سفر کنند و از خلوتی جاذبه‌ها و مکان‌های دیدنی بیشترین بهره را ببرند.

مزیت‌های پنهان لو سیزن

این فصل مزیت‌هایی دارد که غالباً از چشم گردشگران پنهان می‌ماند و کمتر کسی از آن مزیت‌ها اطلاع دارد. مزیت‌هایی که با شنیدن آن، انسان ترغیب خواهد شد تا این ایام و این فصل را برای سفر خود انتخاب کند.

برخی از این مزیت‌ها عبارت‌اند از:

  • خلوت بودن مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری
  • لذت بردن از جاذبه‌های بکر و طبیعی با کمترین میزان شلوغی و ازدحام جمعیت
  • کم بودن قیمت هتل‌ها و پروازها و سایر خدمات گردشگری

البته نباید از این مسئله هم غافل شد که سفر کردن در این فصل، معایبی هم دارد. مانند نامساعد بودن هوا و نبود خدمات کافی برای گردشگران.

شولدر سیزن؛ فرصتی معمولی برای سفر

در میان سیزن‌های گردشگری شاید شولدر سیزن فصل مناسب‌تری برای سفر باشد. چراکه هم شلوغ نیست، هم آب‌وهوا مناسب است و هم بسیاری نکات و مزایای مثبت دیگر دارد که ما را به این ترغیب خواهد کرد تا این فصل را برای سفر انتخاب کنیم.
شولدر سیزن در واقع ایام میان دو سیزن معروف گردشگری به‌حساب می‌آید. یا به‌عبارتی ‌دیگر «ایام پس از پیک و قبل از غیر پیک» را شولدر سیزن و یا فصل معمولی سفر می‌گویند. البته در این فصل و بازه‌ی زمانی همچون های‌سیزن مزیت‌ها و معایبی وجود دارد که بد نیست با آن نیز آشنا شویم.

مزایای شولدر سیزن

یکی از امتیازات شولدر سیزن، هوای مناسب و دلپذیر آن است. البته آب‌وهوای آن به فصل های‌سیزن نمی‌رسد، اما با این‌حال آن‌قدرها هم نامطلوب نیست که از سفر در این فصل منصرف شوید. مزیت دیگر این فصل حضور کمتر گردشگران و مسافران در مقصد سفر شما است. در واقع این فصل، فصلی مناسب برای افرادی است که ترجیح می‌دهند در ایام شلوغ به سفر نروند. و به طبع آن‌که افراد کمتری نسبت به ایام های‌سیزن در این فصل به سفر می‌روند، ازنظر اقامت و بلیط سفر با چالش‌های کمتری روبه‌رو خواهید شد.

معایبی که ممکن است در شولدر سیزن دامان شمارا بگیرد

واقعیت آن است که شولدر سیزن معایب آن‌چنانی ندارد که بخواهد به چشممان بیاید. اما با این‌حال ازنظر آب‌وهوا، خدمات و ... از های‌سیزن پایین‌تر است. درحالی‌که بازهم آن‌چنان بد نیست که بخواهیم آن را فصل و زمان بدی برای سفر تلقی کنیم.
شاید خدمات کمتری نسبت به های‌سیزن در این فصل ارائه شود یا اینکه زمان جشن‌ها و فستیوال‌ها نباشد. اما با این‌حال فرصتی مناسب برای گردشگری طبیعت‌محور است. به‌عبارت‌دیگر استفاده از جاذبه‌های گردشگری ساخته‌ی دست انسان همچون تاج‌محل و معابد بودا در چین، یا لذت‌بردن از طبیعت بکر سوئیس و تایلند در این فصل توصیه می‌شود. چون حضور گردشگران و مسافران در مقصدهای گردشگری کمتر است.
اگر قصد سفر دارید و محدودیت زمانی برای آن ندارید، بد نیست که فصل معمولی و یا شولدر سیزن را برای سفر انتخاب کنید تا بلکه بتوانید بیشتر از سفرتان لذت ببرید و لحظات بهتری را تجربه کنید.

نوشته های مشابه
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز