ورود
travel in the seasons

سفر در فصول مختلف به قاره‌های جهان: معرفی بهترین مقصدهای هر فصل

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

انتخاب بهترین مکان برای سفر بر اساس فصل کمک می‌کند تا مقصد خود را بهتر و با دید بازتری انتخاب کنیم. بسته به فصلی که قصد سفر در آن را داریم، همه‌چیز از نوع پوشش گرفته تا خورد و خوراک در سفر، از همراه داشتن زنجیر چرخ و تجهیزات تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.

سفر رفتن ازجمله اتفاقات ویژه در زندگی هر انسان است که هر از گاهی نیاز دارد تا آن را تجربه کند. اما برای انتخاب بهترین مقصدهای سفر، باید اطلاعاتی از مقصدهای مختلف داشته باشیم. اگر قصد سفر کرده‌اید، باید خیلی چیزها را در نظر بگیرید. یکی از آن نکات «تجربه سفر در فصل‌های مختلف سال» است، انتخاب مقصد بر اساس فصلی که در آن قرار داریم، یا بر اساس تفاوتی که در فصل‌های مختلف سال وجود دارد. پس بیایید تا مقصدهای مختلف جهان را بر اساس فصل‌های سال از نظر بگذرانیم و با نکات کلیدی برای سفر کردن در فصول مختلف سال آشنا شویم. با یوتراوز همراه شوید.

آنچه از سفر در چهارفصل سال باید بدانید:

مسافرت در فصل بهار؛ برای باران‌های سیل‌آسا آماده ‌باشید

torrential rains in spring

فصل بهار از بهترین فصل‌های سال برای مسافرت است. چراکه که هم آب‌وهوای مناسبی دارد و هم می‌توان زیبایی‌های طبیعت را به بهترین شکل ممکن در بهار تجربه کرد. اما سفر رفتن در فصل بهار نکات بسیاری دارد: یکی از نکات مهم سفر در بهار، آب‌وهوای متغیر آن است. عموماً در این فصل شاهد بارش‌های رگباری و آب‌وهوایی به‌شدت متغیر هستیم. از این‌رو باید در انتخاب لباس مناسب و آنچه برای سفر موردنیازمان است، دقت بیشتری داشته باشیم. در واقع بهتر است بگوییم در فصل بهار فریب آفتاب درخشان را نخورید و هر جا که سفر می‌کنید از قبل به فکر لباس گرم و سرپناه مناسب باشید.

مسافرت در تابستان؛ از گرمازدگی غافل نشوید

summer travel and heatstroke

فصل تابستان در میان سایر فصل‌های سال، محبوب افراد دائم‌السفر است. آنچه این فصل را از سایر فصول متمایز کرده، تعطیلات تابستانی است. ازاین‌رو گرچه آب‌وهوای تابستان گرم و حتی در برخی نقاط طاقت‌فرسا است. اما با این‌حال ازجمله فصل‌هایی است که مسافران زیادی آن را انتخاب می‌کنند. از آنجاکه در این فصل هوا گرم است، پوشش و تغذیه در طول سفر بسیار اهمیت پیدا می‌کند. این فصل غالباً آفتابی و کم‌بارش است، از این‌رو بهتر است برای پوشش از لباس‌های نخی و راحت استفاده کنید و از طرفی نوشیدن مایعات را فراموش نکنید. سعی کنید تا حدممکن از غذاهایی استفاده کنید که آب بدن را تأمين می‌کنند و شما را خنک نگه می‌دارند.

مسافرت در پاییز و زمستان؛ شکار تخفیف‌ها و آفرهای ویژه

traveling in the fall and winter is a good time to get a discount

فصل‌های پاییز و زمستان، مناسب برای سفرهای رمانتیک است. این دو فصل برای پدر و مادرهایی که فرزند مدرسه‌ای ندارند، هم ایده‌ای عالی است، یا برای زوج‌هایی که به‌تازگی ازدواج کرده‌اند. اگرچه تعداد سفرها در این دو فصل کمتر می‌شود، اما بهترین زمان برای مسافرت‌های اقتصادی است.
بسیاری از مقصدهای گردشگری با کم شدن تعداد مسافران تخفیف‌های ویژه‌ای به گردشگران ارائه می‌دهند و به همین جهت این دو فصل بهترین زمان برای استفاده از بهترین خدمات اما با کمترین قیمت است. اما برای سفر در پاییز و زمستان باید آمادگی برای سرما و بارندگی را هم داشته باشید. اگر قصد سفر با خودروی شخصی را دارید، یکی از چیزهایی که داشتن آن برای سفرهای جاده‌ای الزامی است، زنجیر چرخ است. لباس گرم هم فراموش نشود.

بهترین مکان‌ها برای سفر در فصل بهار

japan and cherry blossoms in spring

بسیاری از افراد علاقه دارند تا سفر رفتن را در فصول مختلف سال تجربه کنند. اما یکی از مشکلات آن‌ها این است که نمی‌دانند چه زمانی و چه مکان‌هایی برای سفر مناسب‌اند. برخی‌ها نیز فکر می‌کنند که در بعضی فصول مثل زمستان و پاییز سفر رفتن معنایی ندارد. در صورتی‌که این فکر کاملا اشتباه است! تمام فصول برای سفر مناسب هستند. اما باید توجه داشته باشید که چه مکانی و چه زمانی را برای سفرتان انتخاب  کنید.
فصل بهار یکی از بهترین فرصت‌ها در طول سال برای مسافرت است. چراکه غالباً در سراسر جهان شاهد آب‌وهوای مناسب و مطبوعی هستیم. در ادامه شما را با تعدادی از مکان‌های مناسب برای سفرهای بهاری، آشنا می‌کنیم.

سفر بهاری به قاره آسیا

هوای فصل بهار در آسیا مایل به گرما است و در کشورهایی من‎جمله میانمار و هندوستان، می‌توان به‌راحتی این هوای گرم را احساس کرد. از این‌رو برای سفر در این فصل آن‌هم به آسیا باید روی کشورهایی که از مدار میانی فاصله ‌دارند، مانند ژاپن و چین حساب باز کنید و از طرفی با فاصله گرفتن از این کشورها، کشور اندونزی هم مقصدی مناسب برای سفر در فصل بهار است. از آنجاکه هوای بهار در آسیا غالباً گرم است و به طبع آن بارندگی‌ هم نسبتاً زیاد است، بهتر است که اگر قصد سفر به یکی از کشورهای آسیایی را دارید، لباس‌های بهاری و پاییزی را به نسبت مشخصی همراه خود داشته باشید.

سفر بهاری به قاره سبز؛ اروپا

اروپا از قدیم‌الایام مقصد گردشگران زیادی بوده است. اما اگر قصد سفر به اروپا در فصل بهار را دارید، بهتر است که روی کشورهایی همچون یونان و اسپانیا حساب باز کنید. همچنین به علت آنکه ساعات تابش آفتاب در طول شبانه‌روز در منطقه‌ی اسکاندیناوی بیشتر می‌شود، این منطقه می‌تواند مقصد مناسبی برای سفر بهاری شما باشد. هوای اروپا در فصل بهار تفاوت بسیاری با آسیا ندارد و غالباً دارای هوایی مطبوع است که با افزایش دما و روزهای آفتابی، انتخاب اروپا برای مقصد سفر بهاری، انتخاب مناسبی است. اگر قصد سفر به اروپا در فصل بهار را دارید، باید توجه داشته باشید که لباس بهاری و تابستانی و از طرفی چتر خود را به‌هیچ‌ عنوان فراموش نکنید.

سفر بهاری به قاره سیاه؛ آفریقا

اگر قصد سفر به آفریقا را دارید بهتر است روی کشورهای شمال ‌آفریقا همچون مراکش حساب باز کنید. مراکش در فصل بهار علاوه بر داشتن آب‌و‌هوایی مطبوع در کنار آفتاب دل‌چسب خود، مقصدی بسیار مناسب برای مسافرت است. گرچه کشورهای جنوب آفریقا با افت دما مواجه‌اند اما با این‌حال، بازهم می‌توانید روی آن‌ها برای مقصد بهاری‌تان فکر کنید.

بهترین مکان‌ها برای سفر در فصل تابستان

russia and white nights in summer

تابستان فصلی گرم و آفتابی است که به‌واسطه تعطیلات تابستانی فصلی مناسب برای سفر محسوب می‌شود. چراکه از طرفی مدارس تعطیل است و از طرف دیگر، هوای تابستان در برخی کشورها، هوایی مناسب برای سفر به‌حساب می‌آید. البته اینکه عموم خانواده‌ها در این فصل سرشان خلوت‌تر است، هم بی‌تأثير نخواهد بود.

تابستان، فصل خوب برای اروپاگردی

بهترین زمان برای سفر به اروپا فصل تابستان است. سالانه میلیون‌ها گردشگر از نقاط مختلف جهان به اروپا سفر می‌کنند تا از شهرها و روستاهای اروپا در فصل تابستان دیدن کنند و از طرفی لذت قدم‌زدن در سواحل اروپا آن‌هم در فصل تابستان را تجربه کنند. به‌طورکلی اگر قصد سفر در فصل تابستان را دارید، اروپا می‌تواند مقصدی بسیار مناسبی برای شما باشد. فقط به خاطر داشته باشید که وسایل سفر خود را به‌ درستی انتخاب کنید و لباس‌های تابستانی را هم فراموش نکنید.

تجربه‌ی تابستانی گرم در آسیا

برخلاف قاره‌ی سبز، آسیا بزرگ‌ترین قاره‌ی این کره خاکی فصل تابستان جذابی برای سفر ندارد و آب‌وهوای آن در اکثر مناطق قاره، آب‌وهوایی گرم و مرطوب است که عمدتاً مناسب برای سفر نیست. اما با این‌حال کسی از سفر به این قاره در فصل تابستان منع نمی‌شود. درست است که آب‌وهوای مناسبی ندارد اما طبیعت قاره‌ی آسیا را نمی‌توان نادیده گرفت. البته برای سفر به این قاره در فصل تابستان می‌توان روی مناطقی مانند هند و بالی حساب باز کرد. چرا که این دو منطقه برخلاف سایر مناطق قاره در این فصل، از آب‌وهوای مناسب‌تری برخوردار هستند.

آفریقا؛ نه ‌چندان دل‌چسب برای سفرهای تابستانه

آفریقا شاید مقصدی مناسب برای سفر تابستانی نباشد. زیرا آب‌وهوای آفریقا در این فصل بسیار گرم است. در واقع، یعنی اگر قصد سفر به آفریقا را کرده‌اید و تصمیم دارید تا به قاره سیاه سفر کنید، فصل تابستان اصلا فصل مناسبی برای سفرتان نخواهد بود. البته یک استثناء هم وجود دارد؛ آن استثناء کشورهای هم‌جوار با اقیانوس و کشورهای ساحلی هستند که از لحاظ آب‌وهوا، شرایط بهتری نسبت به سایر کشورها دارند. ازجمله‌‌ی آن کشورها می‌توان به کشورهای تونس، مراکش یا مصر اشاره کرد. کشورهایی که از مقاصد گردشگری آفریقا هم نیز محسوب می‌شوند.

تجربه‌ی تابستانی متفاوت و رنگارنگ در قاره آمریکا

از این‌جهت تابستان آمریکا را متفاوت و رنگارنگ تلقی می‌کنیم که می‌شود چندین آب‌وهوای مختلف را در آن تجربه کرد. فصل تابستان در آمریکای شمالی فصلی گرم است. اما با این‌حال آمریکای مرکزی آب‌وهوای بهتر و مناسب‌تری دارد. به شکلی که اگر به آنجا سفر کنید، شاهد آب‌وهوایی خنک و باران‌های فصلی خواهید بود. هرچه از بالا و مرکز به سمت جنوب بروید، آب‌وهوای بهتری را تجربه خواهید کرد. از این‌رو شرایط آب‌وهوایی در آمریکای جنوبی به‌گونه‌ای است که گردشگران زیادی به آنجا سفر می‌کنند.

بهترین مکان‌ها برای سفر در فصل پاییز

autumn in africa and the beginning of animal migration

پاییز بهترین فصل برای شروع سفرهای مقرون‌به‌صرفه است. با شروع پاییز بسیاری از مقصدهای گردشگری به دلیل کاهش تعداد مسافران تخفیف‌های قابل‌توجهی برای جذب گردشگران در نظر می‌گیرند. البته این موضوع درباره همه مقصدها صحت ندارد، چراکه آب‌وهوای پاییز در بعضی مقصدها بسیار دلپذیر است.

سفرهای پاییزی در قاره اروپا

فصل پاییز در اروپا شاید رنگارنگ‌تر از هر جای دیگری باشد. چراکه آنجا را به خاطر طبیعت زیبا و سرسبزش، قاره‌ی سبز می‌نامند.  از این‌رو با فرا رسیدن پاییز، این قاره بیشترین تنوع رنگ‌ را تجربه خواهد کرد. اما کدام مکان و مقصد در این قاره و در فصل پاییز مناسب‌تر است؟
سواحل مدیترانه‌ای در این فصل از آب‌وهوای مناسب‌تری نسبت به سایر مکان‌های قاره اروپا برخوردارند. از این‌رو اروپا مقصد بسیاری از گردشگران است. با این‌حال اگر قصد سفر به اروپا در این پاییز را دارید، چتر، بارانی و همچنین لباس‌ مناسب برای فصل پاییز را فراموش نکنید.

آسیا یک مقصدی مناسب برای سفر در فصل پاییز

احتمالاً بهترین فصل برای سفر و همچنین به‌طور متقابل بهترین مکان برای سفر در فصل پاییز، قاره‌ی کهن یعنی آسیا باشد. از آنجاکه شرایط جوی در این فصل مناسب است، می‌تواند مقصدی مناسب برای مسافرت باشد. فرقی ندارد که قصد سفر به چه کشوری را داشته باشید. چراکه از چین تا کشور خودمان ایران، شرایط جوی مناسبی برای سفر دارد. بااین‌حال لباس گرم به همراه لباس نخی و تابستانی برای پوشش در این فصل و برای سفر به‌جای جای قاره‌ی آسیا به‌خصوص کشور خودمان را فراموش نکنید.

آفریقا؛ شرایط جوی خوب در کشورهای شمالی قاره

کشورهای شمالی قاره‌ی آفریقا مانند لیبی، مصر و الجزایر مقاصد مناسبی برای سفرهای پاییزی هستند. قاره‌ی آفریقا غالباً به گرمای آن شناخته می‌شود. از این‌رو بهتر است که لباس‌های نخی و تابستانی و چند لباس مناسب پاییزی هم با خود داشته باشید.

آمریکا؛ کشورهای شمالی قاره مقصدی مناسب برای سفرهای پاییزی

فصل پاییز فصلی مناسب برای سفر به کشورهای آمریکای شمالی به‌خصوص آمریکا و کانادا است. چراکه شرایط آب‌وهوایی در این منطقه، نسبت به سایر مناطق از وضعیت بهتری برخوردار است. البته برای سفر به این کشورها باید به خاطر داشته باشید که علاوه‌بر لباس مناسب برای فصل پاییز، از لباس‌های مناسب فصل زمستان هم بهره ببرید. چراکه اگر از مرکز آمریکا به سمت شمال آن برویم، آب‌وهوای سردتری را تجربه خواهیم کرد.

بهترین مکان‌ها برای سفر در فصل زمستان

عموماً افراد بسیاری زمستان را برای سفر مناسب نمی‌دانند و از تصمیم برای سفر در این فصل صرف‌نظر می‌کنند. گرچه تمام فصل‌ها زیبایی خودشان را دارند و هرکدام به‌نوعی برای سفر مناسب و خاطره‌انگیز هستند. از این‌رو فصل زمستان ‌هم نیز از سایر فصل‌ها جدا نیست و برای سفر مناسب است.

تفریحات زمستانه در اروپا

این قاره آن‌قدرها هم برای سفر در زمستان مناسب نیست. با این‌حال اگر قصد سفر به اروپا در فصل زمستان را دارید، بهتر است که روی کشورهایی همچون اتریش و سوئیس حساب باز کنید، چون این کشورها مقصد مناسبی برای تفریحات زمستانه هستند. البته این را هم به خاطر داشته باشید که ایتالیا، فرانسه و اسپانیا هم مقاصد مناسبی برای سفر در زمستان هستند. اگر قصد سفر کرده‌اید یا قصد دارید در آینده به سفر بروید، بهتر است از پوشش زمستانی بسیار مناسبی همچون کاپشن و کلاه پر بهره ببرید. اگر قصد تفریح دارید، وسایل اسکی و سایر وسایل تفریحات زمستانی را هم فراموش نکنید.

آسیا؛ زمستانی معتدل

فصل زمستان در آسیا عموماً روی خوش خود را نشان می‌دهد. به همین علت، زمستان فصلی مناسب برای سفر به قاره آسیا است. چراکه در این فصل از سال عموماً شاهد آب‌وهوای مساعدی در کشورهای قاره‌ی آسیا هستیم. از این‌رو می‌توان به کشورهایی همچون ویتنام، اندونزی، هند، تایلند و میانمار اشاره کرد. البته باید بدانید که هرچه از خط استوا به سمت شمال فاصله بگیرید، هوای سردتری را تجربه خواهید کرد. به‌طور‌کلی حتی می‌توانید یخبندان شمال چین را هم تجربه کنید. برای پوشش هم ترکیبی از لباس‌های تابستانی، پاییزی و به‌خصوص زمستانی می‌تواند ترکیب مناسبی برای سفرتان به‌حساب آید.

آفریقا، شمالی مناسب، اما جنوبی دل‌چسب

شمال قاره‌ی آفریقا در فصل زمستان بهترین مقصد برای سفر است. اما این بدین معنا نیست که به جنوب آن هیچ گردشگری نمی‌رود و شرایط بد است. بلکه جنوب آن در این فصل، فضایی مناسب برای جذب گردشگر دارد. اما با قید این نکته که ممکن است هوا در جنوب آفریقا بسیار گرم شود. ازاین‌رو اگر قصد سفر به شمال آفریقا را دارید، لباس بهاری و پاییزی مناسب خواهد بود و اگر قصد سفر به جنوب آن را دارید، لباس تابستانی مناسب است.

سفر زمستانه به قاره آمریکا

به دلیل قرار گرفتن قاره‌ی آمریکا در عرض‌های مختلف جغرافیایی، در تمام فصول سال با آب‌وهوایی متفاوتی روبه‌رو هستیم. اما با این‌حال کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی مکانی مناسب برای سفر در این فصل هستند. چراکه می‌توان شرایط جوی خوب و مناسبی را در این فصل تجربه و مشاهده کرد. برای پوشش در این فصل و برای سفر به آمریکای مرکزی و جنوبی لباس‌های بهاری و تابستانی، می‌توانند انتخاب مناسبی باشند.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز