ورود
Aladagh mountains Tabriz

کوه‌های آلاداغ لار تبریز

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

خارج از شهر زیبای تبریز شاهد رشته‌کوه رنگارنگی موسوم به کوه‌های آلاداغ لار هستیم، منظره‌ای شگفت‌انگیز که یک مغازه ادویه فروشی را برایتان تداعی می‌کند. گویا به یک بازارچه قدیمی با سینی‌های رنگارنگ ادویه پا گذاشته‌اید. همه‌چیز در این منطقه متفاوت است.

در 25 کیلومتری شمال شرقی تبریز به منظره‌ی رنگارنگی می‌رسید که به «کوه‌های الاداغ لار» شهرت دارند. یک جاذبه ژئوتوریسمی باشکوه از ترکیب خاک‌های به رنگ قهوه‌ای، سفید، سبز، قرمز، زرد و نارنجی در قاب آبی آسمان که توجه هر بازدیدکننده‌ای را به خود جلب می‌کند. با یوتراوز همراه شوید تا به تبریز سفر کنیم و پدیده باشکوهی به نام آلاداغ لار را باهم ببینیم.

آنچه از شگفتی طبیعت در آلاداغ لار می‌خوانید:

آلاداغ لار؛ میراث زمین‌گردشگری

کوه‌های رنگی آلاداغ لار تبریز یک پدیده ژئوتوریسمی ارزشمند به شمار می‌روند. این کوه‌ها در زیر بستر خود حوضچه‌هایی از رسوبات دارند که در طی فرآیند‌های زمین‌شناسی و هم‌زمان با بالاآمده سطح زمین، رسوبات آهن با ترکیبات خاک مخلوط و باعث تغییر رنگ آن شده است. عنصر آهن موجود در خاک کوه‌ها، در تماس با اکسیژن هوا، اکسید و باعث تثبیت رنگ قرمز در آن شده است. بنابراین هرجا که خاک قرمز دیدید، دلیلی بر وجود عنصر آهن در خاک است.
رنگ‌های دیگر آلاداغ لار نیز هرکدام دلایل قابل‌توجه خودشان را دارند. برای مثال هنگامی‌که چشمتان به رنگ سبز این کوهستان می‌افتد در واقع در حال تماشای خاک مخلوط‌شده با ماده معدنی مس هستید و زمانی که رنگ سفید را در خاک این تپه‌های رنگی می‌بینید، در حال تماشای خاک مخلوط شده با سیلیکات‌ها و نمک‌ها هستند.
رنگ زرد نیز از اکسید آهن ‌بر سطح خاک است. عمر این کوه‌های رنگارنگ به 15 میلیون سال قبل برمی‌گردد و ازنظر تاریخی یکی از کهن‌ترین جاذبه‌های توریستی تبریز پیش چشم تو خودنمایی می‌کند. آن‌قدر کهن که ازنظر قدمت، می‌توان آن را بخشی از میراث زمین-گردشگری تبریز نامید. بازدید از کوه‌های آلاداغ لار تبریز برای علاقه‌مندان به زمین‌شناسی و راهنمایان ژئوتوریسمی بسیار جذاب است.

beautiful nature of Tabriz

چگونه به کوه‌های آلاغ دار تبریز برسیم؟

این منطقه در مختصات دقیق در شمال بزرگراه زنجان-تبریز و قبل از شهرستان میانه، در 25 کیلومتری شمال شرقی شهر تبریز واقع‌شده است. مسیر دومی هم برای آن وجود دارد که از جاده اهر-خواجه به سمت کوه‌های آلاغ دار می‌گذرد. وسعت منطقه آلاداغ لار حدود 70 کیلومترمربع است. تصورش را بکنید چنین وسعتی پوشیده از کوه‌های رنگارنگی که در کمتر جایی می‌توان شبیه آن را یافت.

بهترین زمان برای بازدید از رنگین‌کمان آلاداغ لار

سفر به تبریز در ماه‌های فصل زمستان بسیار سخت و حتی شاید غیرممکن باشد اما پاییز این شهر زیبا و دیدنی است چون هوای دلپذیری دارد و سرمای آن قابل‌تحمل است. اما این شهر زیبا در بهار و تابستان جلوه‌ی دیگری دارد و بخصوص بهترین مقصد برای سفرهای تابستانی است. آنچه گفتنی است اینکه منظره‌ی کوه‌های برف‌گیر آلاداغدار در فصل زمستان بسیار تماشایی است. اما اگر برای تماشای منظره‌ی رنگارنگ آن سفر می‌کنید شاید زمستان انتخاب خوبی نباشد چون هم هوا سرد است و هم سفیدی برف فرصت دیدن آن مناظر دیدنی را از شما می‌گیرد.
زمانی که آفتاب مستقیم به کوه‌های آلاداغلار می‌تابد، می‌توانید چیدمان رنگ‌های طبیعت را به‌وضوح ببینید. در این زمان حتی تنوع بیشتری از رنگ‌ها را خواهید دید. گویا تابش نور خورشید چشم‌انداز رنگی کوه‌های آلاداغ لار را براق‌تر و درخشنده‌تر می‌کند. برای بازدید از این منطقه یکی از بهترین زمان‌ها هنگام بارش‌های بهاری است که آبراهه‌هایی لابه‌لای کوه‌های رنگی پدید می‌آید و منظره‌ای خارق‌العاده‌ای درمعرض دید قرار می‌دهد.

beauties of Aladagh Lar mountains  

بعد از کوه‌های آلاغ دار تبریز به کجا برویم؟

چشم‌انداز رنگارنگ آلاداغ لار از یک‌سو به تبریز و از سمت دیگر به زنجان راه دارد. هنگامی‌که به تماشای این کوه‌ها می‌روید هریک از این شهرها که به مسیر تماشای کوه نزدیک‌تر باشد، می‌تواند مقصد بعدی شما برای سفر باشد. انتخاب با خود شما است.
اگر به تبریز سفر کنید یکی از مدرن‌ترین و زیباترین شهرهای ایران را برای بازدید انتخاب کرده‌اید، این شهر هتل‌ها مدرن و مجهز و جاذبه‌های گردشگری متنوعی برای شما دارد. در تبریز موزه‌ها ، خانه‌های قدیمی، کافه‌ها و رستوران‌ها و بازارهای سنتی انتظارتان را می‌کشد.
اگر بعد از آلاداغ لار قصد زنجان را کرده‌اید، جذابیت‌های فرهنگی بسیاری در انتظار شما است. موزه رختشوی‌خانه، بازار سنتی و خانه‌های قدیمی برای بازدید گردشگران مهیا هستند.

world of color in the mountains of Aladagh Lar

عکاسی در کوه‌های رنگی آلاداغ لار

بهترین کاری که پیش از عکاسی در کوه‌های آلاغ دار تبریز می‌توانید انجام بدهید این است که لباسی زردرنگ بر تن کنید تا در قاب‌های رنگی آلاداغ لار بارنگ‌های طبیعت هارمونی داشته باشد و عکس جذاب‌تری خلق کنید. یکی از عکس‌های جالبی که می‌شود در اینجا گرفت، نشستن یا تکیه زدن بر دامنه کوه و عکس گرفتن از فاصله دورتر است تا تمام پس‌زمینه عکستان را قاب رنگی آلاداغ لار پر کند.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید