ورود
Tehran Tabriz route

جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

بازدید از جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز به برنامه سفر شما، زمان‌بندی و مسیری که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. وقتی مسیر خود را به درستی انتخاب کنید، می‌توانید برای بازدید از دیدنی‌های شهرهای بین‌راهی در فاصله مبدأ تا مقصد، بهترین برنامه‌ریزی را داشته باشید.

برای جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز می‌توانید از مسیرهای مختلف عبور کنید. همواره یکی از لذت‌های سفر دیدن جاذبه‌های در اطراف مسیر است. بسیاری از افراد تصمیم دارند اوقات فراغت و لحظات تفریح خود را در نزدیک‌ترین شهر گردشگری بگذرانند. در این بین مسافرانی هستند که به‌جای سفر با وسایل نقلیه عمومی ترجیح می‌دهند با وسیله شخصی خود سفر کنند. در نتیجه باید بدانند که تا چه زمان این مسیر آن‌ها طول می‌کشد و از چه راه‌هایی می‌توانند خود را به مقصد برسانند. آنچه در این مقاله می‌خوانید، معرفی راه‌های سفر به تبریز از تهران و ارائه برنامه سفر به تبریز است. بنابراین اگر می‌خواهید بهترین سفر خود را به تبریز تجربه کنید، با یوتراوز همراه باشید.

آنچه از دیدنی‌های شهرهای بین‌راهی در مسیر تهران به تبریز می‌خوانید:


راه‌های سفر به تبریز از تهران

برای سفر به تبریز این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید با وسیله نقلیه شخصی خود از سمت شهرهای قزوین و زنجان به سمت تبریز حرکت کنید و در مدت 5 ساعت، مسافتی نزدیک به 618 کیلومتر را طی کنید. دومین مسیری که برای رفتن از تهران به تبریز وجود دارد، عبور از شهرهای رشت و اردبیل است. شما برای پیمایش این مسیر 794 کیلومتری به 7 ساعت‌و34دقیقه زمان نیاز دارید.
آخرین مسیری که آغازگر سفر شما از تهران به تبریز خواهدبود، حرکت از تهران به سمت شهر همدان و تبریز است و با 911 کیلومتر فاصله، طولانی‌ترین مسیری است که می‌توانید طی کنید و در عرض 8 ساعت خود را به تبریز برسانید. این مسیر، مناسب افرادی است که زمان بیشتری دارند و قصد دارند از شهر همدان دیدن کنند. بنابراین بهتر است اولین مسیر یعنی عبور از استان‌های قزوین و زنجان را برای سفر به تبریز از تهران انتخاب کنید و جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز را به‌خوبی بشناسید.


برنامه سفر به تبریز، شروع مسیر جاده‌ای

همان‌طور که گفتیم یکی از بهترین و مناسب‌ترین راه‌های سفر به تبریز از تهران، از سمت قزوین می‌گذرد. در ابتدا برای قرار گرفتن در اتوبان تهران-کرج باید وارد بزرگراه شیخ فضل‌الله شویم تا بتوانیم خود را به کرج برسانیم. بعد از آن باید اتوبان تهران-کرج را تا قزوین ادامه دهیم. سپس در اتوبان قزوین-زنجان قرار می‌گیریم بعد از گذراندن آن به تبریز نزدیک می‌شویم. این اتوبان را باید در بازه زمانی سه ساعته طی کنیم.
با توجه به این‌که تهران به قزوین نزدیک است، روز اول سفر را با بازدید از جاذبه‌های گردشگری قزوین آغاز می‌کنیم. این شهر به پایتخت خوشنویسی ایران مشهور است. شما می‌توانید با یک روز و نصفی اقامت در قزوین به گشت‌وگذار در این شهر بپردازید. برای بازدید از جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز بهتر است ابتدا به سراغ کلیسای کانتور در قزوین برویم.


بازدید از کلیسای کانتور، برج ناقوس یادگاری از جنگ جهانی دوم

Cantor Church

با توجه به این‌که تهران به قزوین نزدیک است، روز اول سفر را با بازدید از جاذبه‌های گردشگری قزوین آغاز می‌کنیم. این شهر به پایتخت خوشنویسی ایران مشهور است. شما می‌توانید با یک روز و نیم اقامت در قزوین به گشت‌وگذار در این شهر بپردازید. برای بازدید از جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز بهتر است ابتدا به سراغ کلیسای کانتور در قزوین برویم.


موزه مردم‌شناسی قزوین، دومین بازدید در برنامه سفر به تبریز

با رفتن خیابان هلال احمر قزوین خواهیددید که این موزه در قسمت شرقی دولت‌خانه صفوی واقع شده‌است و داخل آن بسیاری از اشیای قدیمی، ظروف جنس سفال و انواع وسایل‌های دوران هزاره اول و سوم میلادی وجود دارد.


کاخ چهل‌ستون، عمارت کلاه فرنگی

Chehel Sotun Palace Qazvin

یکی از جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز، کاخ چهل‌ستون است که به عمارت کلاه‌فرنگی شهرت دارد. از ساخته‌های دوران سلطنت شاه‌طهماسب تنها همین مکان باقی‌مانده است. اگر به مکان‌ها و جاذبه‌های تاریخی علاقه‌مند هستید، حتماً به این جاذبه تماشایی سر بزنید.


سرای سعدالسلطنه، مشهورترین کاروانسرای قزوین

magnificent architecture Saraye Sa'd-o-Saltaneh

در ادامه برنامه سفر به تبریز، برای بازدید از سرای سعدالسلطنه در قزوین به خیابان امام خمینی می‌رویم. این کاروانسرا در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده‌است. مردم در زمان قاجار از این بنای عمومی به‌عنوان سرای بازرگانی کشور استفاده می‌کردند.


بازار قزوین و معماری سنتی آن

Qazvin Bazaar

یکی از مکان‌های تماشایی شهر قزوین، مجموعه بازار قزوین است که مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می‌گیرد. سراها و تیمچه‌های مختلفی در این بازار متعلق به دوران صفوی وجود دارد. در ادامه می‌توانید بازدیدی از خیابان سپه در قزوین داشته باشید و پس از آن به سمت شهر زنجان حرکت کنید.
در برنامه سفر به تبریز، باید مسیر 178 کیلومتری قزوین به زنجان را در مدت 2 ساعت طی کنید. در این مسیر جاذبه‌های مهمی مثل گنبد سلطانیه وجود دارد که پیش از آن‌که وارد شهر زنجان شوید، باید از آن بازدید کنید.


گنبد سلطانیه زنجان، شاهکار معماری دوره ایلخانی

از جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز، می‌توان به شاهکار معماری دوره ایلخانی در شهر سلطانیه اشاره کرد. اولجایتو در سال‌های ۷۰۴ تا ۷۱۲ هجری قمری دستور ساخت این بنا را صادر کرد. سرانجام ساخت این بنا با نظارت خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی به اتمام رسید.


بازار زنجان، قدیمی‌ترین بازار شهر

Zanjan Bazaar

یکی از جاذبه‌هایی که بافت قدیمی زنجان را حفظ کرده‌است، قدیمی‌ترین بازار این شهر است. تعداد ورودی‌های اصلی و فرعی این بازار به 56 عدد می‌رسد. این ورودی‌ها در مجاورت راسته، تیمچه و کاروانسراهای موجود در بازار قرار دارند.


موزه باستان‌شناسی و مردان نمکی، تصویری از آثار به جای‌مانده قاجار

نام اصلی این موزه عمارت ذوالفقاری زنجان بوده که در دوران قاجار ساخته شده است. در گذشته این مکان کاربری اداری و مسکونی برای حکمران زنجان داشته که امروزه به یک موزه باستان‌شناسی تبدیل شده است. در این موزه مردان مومیایی نمکی با ریش‌های بسیار بلند که به دوره هخامنشی تعلق دارند، دیده می‌شود.


بازدید از موزه رختشوی‌خانه، مکانی برای آشنایی با فرهنگ مردم قدیم زنجان

Rakhtshoykhaneh Museum

آخرین جاذبه زنجان که به عنوان یکی از جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز به حساب می‌آید، موزه رختشوی‌خانه است. در قدیم این بنا را برای شست‌وشوی لباس‌ها و ظروف مردم ساخته بودند که اکنون به موزه مردم‌شناسی زنجان یا موزه رختشوی‌خانه تبدیل شده است.
پس از بازدید از جاهای دیدنی زنجان و اقامتی کوتاه در این شهر می‌توانید سفر خود را به سمت تبریز ادامه دهید. پس از ورود به تبریز و انتخاب اقامتگاه، به گشت‌وگذار در جاذبه‌های دیدنی این شهر بپردازید. پارک ائل گلی اولین و نزدیک‌ترین جاذبه گردشگری است که در ابتدای مسیر ورودی شهر قرار دارد.


پارک ائل گلی، نماد شهر تبریز

Shah goli

پس از گذر از شهرهای قزوین و زنجان و بازدید از جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز، به مقصد اصلی سفر یعنی شهر تبریز می‌رسیم. اولین جاذبه‌ای که به محض ورود به شهر تبریز با آن مواجه می‌شوید. پارک ائل گلی یا شاه‌گلی است که نزد مردم تبریز اهمیت ویژه‌ای دارد. این پارک با قرار گرفتن در کنار مقبره‌الشعرا و میدان ساعت، تصویر زیبایی را از شهر به نمایش گذاشته است.


مسجد کبود، اثر ارزشمند و تاریخی معماری ایرانی

Blue Mosque Tabriz

پس از اقامت در هتل یا اقامتگاه روز چهارم برنامه سفر به تبریز را با بازدید از مسجد کبود یا مسجد جهانشاه شهر تبریز شروع می‌کنیم. معماری سنتی و ایرانی اسلامی این مسجد واقعاً مثال‌زدنی است. از ویژگی‌های این مسجد تاریخی می‌توان به کاشی‌های لاجوردی و معرق‌کاری شده فیروزه‌ای، خطوط نستعلیق، نسخ، ثلث و سایر طرح‌های هندسی، نقش و نگارهای متنوع و … اشاره کرد. یکی از القاب مسجد کبود، فیروزه اسلام است که باعث شهرت بیشتر آن شده است.


موزه آذربایجان، دومین موزه باستان‌شناسی ایران

این موزه در نزدیکی مسجد کبود تبریز قرار دارد و می‌توانید در کمتر از دو دقیقه به آن‌جا برسید. این موزه تشکیل شده از سه طبقه در ابعاد 37 در 12 متر، تعدادی اتاق، کتابخانه و یک سالن نمایش بزرگ. آندره گدار، باستان‌شناس فرانسوی نقش مهمی در طراحی و ترسیم نقشه این داشته است. این بنا با طراحی و ترسیم نقشه توسط اسماعیل دیباج شکل گرفته‌ است.


برج یانقین، اولین برج آتش‌نشانی ایران

Tabriz Firefighting tower

پس از بازدید از جاذبه قبلی می‌توانید خود را با 10 دقیقه پیاده‌روی به برج آتش‌نشانی تبریز برسانید. برای رفتن به برج یانقین باید به سمت خیابان خاقانی بروید. این برج دارای 23 متر ارتفاع است که قدمت آن به دوره قاجار بازمی‌گردد. گفته می‌شود بسیاری از برج‌های آتشنشانی در انگلیس با الهام گرفتن از این برج ساخته شده‌اند.

📌 خرید بلیط هواپیما تبریز به مشهد با پشتیبانی 24 ساعته

کاخ‌موزه تبریز، زیباترین عامل شهر

یکی از مواردی که نقش مهمی در زیبایی شهر تبریز دارد، کاخ‌موزه شهرداری تبریز است. سبک معماری این موزه آلمانی و به شکل عقابی است که درحال پرواز بال‌های خود را باز کرده است. در اطراف این کاخ محله‌ها و کوچه‌های قدیمی بسیار زیبایی وجود دارد که حتماً باید از آن‌ها دیدن کنید.


بازار شیشه‌گرخانه و خیابان تربیت، قدیمی‌ترین خیابان‌ها و بناهای تبریز

Tarbiat street sculptures

پس از بازدید از جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز، اکنون به جاذبه‌های داخل شهر تبریز پرداخته‌ایم. با رفتن به خیابان امام خمینی تبریز می‌توانید از قدیمی‌ترین معابر تبریز بازدید کنید. قدمت خیابان تربیت تبریز به سده چهاردهم تعلق دارد. یکی از بناهای قدیمی این خیابان، بازار شیشهگرها است.


ارگ علیشاه، ارگی با قدمت 700 ساله

از مهم‌ترین و مرتفع‌ترین دیوارهای کشور می‌توان ارگ علیشاه را نام برد. این بنا در گذشته به‌عنوان بزرگ‌ترین مسجد تبریز شهرت داشته است. زمین‌لرزه‌های مختلفی که درطول زمان اتفاق افتاده این بنا را تغییر داده و امروزه تنها یک دیوار بلند از بزرگی ارگ علیشاه باقی‌ مانده‌است. بعد از بازدید از ارگ علیشاه، از سایر جاهای دیدنی تبریز یعنی بازار تبریز، خانه مشروطه تبریز، خانه پروین اعتصامی و موزه قاجار و مقبره الشعرا دیدن کنید.

کلام آخر:

نظر شما درباره جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز چیست؟ چه تجربه‌ای از سفر به تبریز دارید؟ در این مقاله به برنامه سفر به تبریز از مسیر تهران اشاره کردیم و توضیح دادیم که یکی از راه‌های سفر به تبریز از تهران، عبور از شهرهای قزوین و زنجان است. امیدواریم این مقاله به برنامه‌ریزی سفر شما در مسیر تهران به تبریز کمک کرده باشد.

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی مسیر تهران رشت

  وقتی اسم سفر با ماشین شخصی به میان می‌آید، همه تلاش می‌کنند تا با جستجوی جاهای دیدنی مبدا تا مقصد و برنامه‌ریزی برای بازدید از آن‌ها، سفری پرماجرا و به‌یادماندنی برای خود رقم بزنند. اگر شما هم از این دسته از افراد هستید و قرار است به زودی از تهران تا رشت را رانندگی کنید، از این مقاله غافل نشوید!

 • مسیر یزد به شیراز

  یزد کهن‌سال با آن معماری چشم‌نواز، میراث تاریخی-فرهنگی ارزشمند و شیرینی‌های کم‌نظیر، از سمت جنوب، همسایه شیرازِ دلرباست. سفر از یزد به شیراز، تجربه‌ای است فراموش‌نشدنی.

 • جاهای دیدنی مسیر آستارا به رشت

  شهر آستارا در مرکز تالش با طبیعت بکر جنگلی و دریای خزر هرساله میزبان جمعیت زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. از زیبایی‌های آستارا می‌توان به سقف شیروانی خانه‌های آن اشاره کرد که معماری بسیار زیبا و تزئینات جذابی دارند. اما جاهای دیدنی مسیر آستارا به رشت را هم نباید از دست داد.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز