ورود
Watwerfall Of Abqad Village

آبشار آبغد مشهد

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

آبشار آبغد یک جلوه بکر و بی‌نظیر از طبیعت اطراف مشهد را به شما نشان خواهد داد. در معرفی این آبشار زیبا و دیدنی و روستایی با همین اسم در این مقاله همراه یومگ باشید.

آبشار آبغد در نزدیکی روستای آبغد، یکی از شگفت‌انگیز‌ترین مکان‌های دیدنی طبیعی مشهد را پدید آورده‌ است. همانطور که می‌دانید شهر مشهد مملو از جاذبه‌های گردشگری دلفریب و دیدنی‌ است. از جاذبه‌های تفریحی گرفته تا جاذبه‌های مذهبی و تاریخی. مسلما برای بازدید از تمام زوایای گردشگری مشهد لازم است بیش از یکبار به این کلان‌شهر جذاب سفر کنید. احتمالا در اولین سفرهایتان به مشهد از جاهای دیدنی شاخص و معروفی مثل: حرم امام‌ رضا، پارک ملت، پارک کوهسنگی، پارک ‌وکیل‌آباد، موج‌های‌ آبی و موزه‌های مشهد یا رستوران‌های معروف این شهر دیدن می‌کنید. اما در این مقاله پیشنهاد جذاب‌تری هم داریم که ممکن است کمتر کسی به سراغش برود! پس بهتر است خواندن این مطلب را از دست ندهید.لیستی از آنچه درباره آبغد می‌خوانید


آبغد کجاست؟

 Front View Of Abqad


روستای آبغد در فاصله 74 کیلومتری شمال‌شرق مشهد قرار دارد. در مشهد به سمت سه‌راه فردوسی برود و از آنجا به سمت بقعه هارونیه حرکت کنید. بعد از آن از جاده گوارشک به سمت روستای انداد بروید. سمت راست روستای انداد را که پیش‌بگیرید به روستای ییلاقی آبغد خواهید رسید (سمت چپ به سمت سد آبغد یا سد ارداک می‌رود).

اگر اهل روستا‌گردی هستید در مسیر مشهد تا آبقد روستاهای باصفایی مثل: روستای ولی‌آباد، نقاب و انداد (در مسیر رفت) و روستای برگ و سر‌آسیاب (درمسیر برگشت) شما قرار دارند که می‌توانید ساعتی توقف کنید و از بازدید این روستا‌ها لذت ببرید.


تور طبیعت‌گردی روستای آبغد

Where Is Abqad Village

اگر مشهدی نیستید و قصد بازدید از روستای آبغد را دارید بهتر است در تورهای گردشگری یک‌روزه (یا چندروزه) ثبت‌نام کنید، چراکه خیلی از بومی‌های مشهد هم به درستی مسیر روستای آبغد را بلد نیستند. پس بهتر است با یک گروه کاربلد همراه شوید تا هم از تمام زوایا لذت ببرید و هم از پیش‌آمد‌های احتمالی تا حد زیادی جلوگیری کنید.

معمولا اتوبوس‌های توریستی در ابتدای جاده آبغد می‌ایستند و از آنجا به بعد ماجراجویی شما در روستا و آبشار آبغد شروع خواهد شد. مسیری که پیش‌رویتان است شوسه است و دیگر از جاده‌ آسفالته خبری نیست. کمی که جلوتر بروید خانه‌های کاهگلی روستا را در ارتفاعات می‌بینید. فاصله جاده آسفالته تا اول روستا تقریبا 1500 متر است. خانه‌های روستای آبغد تا حدودی شبیه به روستا‌های پلکانی مثل کنگ و ماسوله است و همین مساله نتیجه تصویر زیبایی‌ است که از دوردست‌ها به‌چشم می‌خورد.

اگر در فصل بهار یا تابستان به روستای آبغد بروید تصویر دل‌نشین خانه‌های روستایی را درحالی که با درختان شکوفه‌دار و سرسبز احاطه‌ شده‌اند خواهید دید. یک صحنه‌ بی‌همتا که حتما دقایقی میخکوبتان خواهد کرد. حتما می‌دانید که مردم روستا‌های کشورمان چقدر باصفا و مهربان هستند، اهالی روستای آبغد هم از این قاعده مستثنی نیستند و حتما استقبال گرمی از شما خواهند کرد.


در مسیر آبشار آبغد از کجاها می‌گذرید؟

Abqad Watarefall


بعد از بازدید روستا و دمی استراحت کردن در دشتهای سرسبز آبغد مسیر آبشار آبغد را پیش بگیرید. احتمالا در این قسمت سفرتان پی‌خواهید برد که چرا می‌گوییم آبغد جلوه بی‌نظیری از جاذبه‌های مشهد است.  مسیری که در آن پا می‌گذارید مسیر رودخانه چناران است. البته بستر رودخانه در اکثر نقاط خشک یا کم‌آب است (به استثنا فصولی که بارندگی زیاد است). 

چشم‌انداز اطراف مملو از دشت‌های سرسبز و گیاهانی‌ کوتاه قد و درختان بلند قامت است. در فصل بهار رنگ صورتی و سفید شکوفه‌ها را هم به این تصویر اضافه کنید. صدای پای آب، تلالو نور خورشید و نسیم خنک و بهاری در کنار طبیعت خیره‌کننده آبغد یک پیاده‌روی فوق‌العاده را برایتان به ارمغان می‌آورد. علاوه‌بر همه این موارد کوه‌های سنگی معروف آبغد هم در دوطرف تا انتهای مسر همراهتان خواهند بود.

کوه‌‌های آبغد بیش‌تر به دیوارهای بلندقامت سنگی شبیه‌اند که در طی سالیان دراز هرکدام در رنگ و فرم مخصوص به‌خود قد برافراشته‌اند.در برخی نقاط ارتفاع این کوه‌های سنگی به 3000 متر می‌رسد. جالب است بدانید این کوه‌ها یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های آبغد برای سنگ‌نوردان است.

در مسیری که تا آبشار آبغد پیش‌رو دارید، در برخی قسمت‌ها راه صاف و همواری برای عبور وجود ندارد و مجبورید از تپه‌های سنگی کوتاه بالا بروید و هیجان را ضمیمه پیاده‌روی خود کنید. بعد از طی‌کردن تقریبا 4 کیلومتر، به یک اختلاف سطح می‌رسید که آب رودخانه از لابه‌لای قلوه‌سنگ‌ها به پایین می‌ریزد. به تعبیر عده‌ای این اولین آبشار آبغد است. بعد از تقریبا 2 کیلومتر دیگر به آبشار اصلی آبغد خواهید رسید.


آبغد یا آبقد؟

در اطراف مشهد دو روستا با نام آبغد وجود دارد. متاسفانه در خیلی از سایت‌ها و مجلات گردشگری امکانات تفریحی این دو روستا با هم اشتباه گرفته‌شده است. روستای آبقدگلبهار یک روستای خوش‌آب‌وهوا با طبیعت دل‌نشین و مناظردیدنی است. اما هدف ما از این مقاله شرح امکانات روستا و آبشار آبغد در نزدیکی سه راه فردوسی مشهد است.


ماجراجویی در آبشار آبغد

Abqad Watarefall Chenaran


تمام آب‌هایی که در مسیر رودخانه‌ای تا رسیدن به آبشار از آن می‌گذرید، از آبشار آبغد سرچشمه می‌گیرد و بدیهی است که با نزدیک‌شدن به آبشار حجم و فشار آب بیش‌تر می‌شود. آبشار آبغد بخاطر ضخره‌های سنگی که دارد به آبشار‌های اخلمد تشبیه می‌شود. طول این آبشار حدود 8 متر است.

در آستانه آبشار که قرار بگیرید عظمت آن را بهتر درک خواهید کرد اما ما تا جای ممکن سعی کردیم با نشان‌دادن عکس زیر، شما خوانندگان عزیز یومگ را با تصویری که از آبشار آبغد در انتظارتان است بیش‌تر آشنا کنیم. آبشار آبغد یکی از سایت‌های تمرین فرود از آبشار است که بسیاری از سنگنوردان را به این منطقه می‌کشاند. 


جاذبه‌های گردشگری اطراف آبغد

روستای آبغد موقعیت مکانی بسیار خوبی دارد از همین جهت برای گشت‌وگذار در اطراف آبغد دستان باز است! برای آشنا شدن با دو مورد از این جاذبه‌ها اسکرول کنید.


آرامگاه فردوسی:

حکیم سخن، ابوالقاسم فردوسی یکی از نام‌آوران ایران در نزدیکی روستای آبغد به خاک سپرده شده‌ است. آرامگاه فردوسی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری مشهد است. موزه توس، بازار صنایع‌دستی و کافه‌رستوران ازجمله امکانات توریستی مجموعه آرامگاه فردوسی‌ است.

 • آدرس: خراسان رضوی، توس، انتهای بولوار بهارستان

سد ارداک:

سد ارداک یا سد آبغد، یک سد خاکی است که در سال 1392 بر روی رودخانه ارداک، محل تلاقی رودخانه آبغد و میانمرغ احداث شده‌ است. آب پشت این سد یک محیط مفرح را به‌وجود آورده که مورد استقبال طبیعت‌دوستان قرار گرفته‌ است. اگر اهل ماهیگیری هستید با تجهیزات لازم به سد ارداک بروید و یک سرگرمی جانانه را در کنار دوستان و خانوادتان تجربه‌کنید.

 • آدرس: 70 کیلومتری شمال‌غرب مشهد

چند تصویر زیبا از طبیعت مسحورکننده آبغد

abqad
abqad mountain
Abqad Watarefall mashhad
abqad nature
 abqad waterfall Mashhad


نکاتی که در بازدید از آبغد باید رعایت کنید

abqad village chenaran
 • برای بازدید از روستا و آبشار آبغد لازم است که تجهیزات طبیعت‌گردی لازم را به ‌همراه داشته باشید تا بتوانید نهایت لذت را در یک روز تفریحی عالی تجربه‌کنید.
 • مسیر رسیدن به آبشار شوسه و نسبتا طولانی‌ است. حتما کفش مناسب کوهنوردی یا طبیعت‌گردی به همراه داشته‌ باشید.
 • در قسمت‌هایی از مسیر، مجبورید ازمسیر رودخانه گذر کنید. یک دست کفش و لباس اضافه ممکن است به‌کارتان بیاید.
 • تا حد امکان فقط لوازم ضروری را همراه خود ببرید.
 • اگر تخصصی در کوهنوردی یا صخره‌نوردی ندارید، بهتر است در آبغد کوهنوردی را کنار بگذارید. چون کوه‌ها سنگی و صخره‌ای هستند و در بعضی نقاط صاف و صیقلی.
 • یک بطری آب، کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی از واجبات است.

نقشه و موقعیت مکانی روستای آبغد

در این قسمت موقعیت مکانی روستای آبغد را برایتان روی نقشه مشخص کردیم تا اگر با ماشین شخصی به این روستا می‌روید، از طریق برنامه‌های مسیریابی راحت و بی‌دردسر راه‌تان را پیدا کنید.


نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز