ورود
زنان در سفر

رکورد زنان در سفر

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

گردشگری زنان مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرد تا به نقطه امروزی رسید. به همین دلیل اولین زنانی که قدم در راه سفر گذاشتند و سفر تنهای زنان را معنی کردند، در تاریخ ماندگارند. در متن زیر با جهانگردی بی‌باک زنان آشنا شوید.👇

«رکورد زنان در سفر» در دنیای امروز شاید با خواندن این عبارت خیلی تعجب نکنید چون حالا دیگر سفرکردن زن و مرد نمی‌شناسد! در دنیای توسعه‌یافته امروز؛ همین که دغدغه سفر و ماجراجویی داشته‌باشیم، کافی‌ست تا به سراغ تجربه‌های جدید در موقعیت جغرافیایی جدید برویم. با تغییر فرهنگ سفر و آشنا شدن عموم مردم با مفاهیم نوظهور گردشگری مثل: *کوچ‌سرفینگ (CoushSurfing) و *هیچ‌هایکینگ (Hitchhiking) خیلی وقت است که سفر دیگر کار پرخطر و سختی نیست. اما همیشه اینطور نبوده‌است!

روزگاری جهانگردی زنان چیزی بیش‌تر از یک رویای محال نبود! اما حالا لیست بلند بالایی از زنانی که اولین‌ها را در دنیای گردشگری رقم زده‌اند، در اختیار ماست. در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز به سراغ این لیست رفته‌ایم و چند مورد از آنها را برایتان گلچین کرده‌ایم. در ادامه قرار است واقعیت‌هایی از سفر زنان در طول تاریخ بخوانید که شاید بارِ دیگر؛ جسارت زن شگفت‌زده‌تان کند. باور ندارید؟ شروع به ‌خواندن کنید:

*هیچ‌هایکینگ: رایگان سواری 

*کوچ‌سرفینگ: کاناپه‌گردی 


لیست 7 زن رکورددار جهان در زمینه گردشگری که در ادامه معرفی می‌کنیم:1-ژان بارت؛ اولین زن جهانگرد جهان

ژان بارت اولین زن جهانگرد جهان

کسی که برای اولین بار جهانگردی بی‌باک زنان را معنی کرد و راه سفر برای بانوان هموار کرد، یک زن ماجراجوی فرانسوی به‌نام «ژان بارت» بود. او یک دختر ساده روستایی بود که پدری ‌بی‌سواد داشت اما از کودکی فکر سفر و ماجراجویی را رد سرمی‌پروراند و سرانجام رویایش را به واقعیت تبدیل کرد!

ژان بارت متولد 27 ژوئیه 1740 بود و در 26 سالگی (سال 1766) یا یک کشتی اکتشافی دور جهان را سفر کرد. در آن زمان در فرانسه زنان اجازه همراهی با کشتی‌های دریایی رانداشتند، اما تبعیت از این قانون برای ژان بارت ماجراجو و عاشق سفر، توجیه پذیر نبود. به همین دلیل او با پوشیدن لباس مردانه و به بهانه همراهی با یک گیاه‌شناس معروف (فیلیپر کومرسون) به عنوان دستیار، راه خود را پیدا کرد و نام خود را به‌عنوان اولین زن جهانگرد جهان در تاریخ ثبت کرد.

2- جونکو تابی؛ اولین زن فاتح اورست

جونکو تابی اولین زن فاتح اورست

جونکو تابی یکی از زنان مشهور آسیایی در زمینه گردشگری است. او توانست در سن 35 سالگی به قله اورست صعود کند و نام خود را به‌عنوان اولین زن فاتح بلندترین قله جهان در تاریخ به ثبت برساند. جونکو تابی اهل کشور ژاپن و متولد 22 دسامبر 1939 بود و در سال 2016 درگذشت.3-آملیا ارهارت؛ اولین زنی که بر فراز اقیانوس آرام سفر کرد

آملیا ارهارت اولین زنی که بر فراز اقیانوس آرام سفر کرد

اولین زنی که بر فراز اقیانوس اطلس سفر کرد و در جدیدی از استقلال و ماجراجویی را به بانوانی که عاشق سفر بودند، باز کرد؛ آملیا ارهارت (Amelia Mary Earhart) بود. آملیا ارهارت در 3 ژانویه سال 1921 در کانزاس متولد شد و در سال 1937 در آخرین پرواز خود، چشم از جهان فروبست.

4- کریستینا چوژوفسکا لیسکیویچ؛ اولین زنِ گردشگرِ قایقران در جهان

اولین زن قایقرانی که از طریق مسیرهای آبی جهان به دور دنیا سفر کرد «کریستینا چوژوفسکا لیسکیویچ» بود. این ملوان لهستانی با طی کردن نزدیک به 3000 مایل مسیر دریایی به جهان ثابت کرد که برای گردشگری زنان محدودیت وجود ندارد.

5- ایزابلا برد؛ اولین زن عضو نشنال‌جئوگرافی

ایزابلا برد اولین زن عضو نشنال‌جئوگرافی

آنچه گردشگری‌مسئولانه را معنا می‌کند، حفظ نمونه‌های باستانی، جغرافیایی،تاریخی و طبیعی جهان است و همانطور که می‌دانید سازمان مردم نهاد «نشنال‌جئوگرافی» سردمدارِ شناساندن و حفظ این آثار است‌. اگر می‌خواهید بدانید اولین زنی که عضو این سازمان شد که بود؟ باید بگوییم که "ایزابلا برد" کاوشگر و جهانگرد قرن ۱۹‌ام؛ اولین بانوی جهان بود که به عضویت نشنال‌جئوگرافی درآمد‌.

او علاوه بر این، اولین زن حاضر در انجمن سلطنتی جغرافیا هم بود و از مطرح‌ترین عکاسان و نویسندگان زمان خودش هم به‌حساب می‌آمد. تجربه‌های سفر و دنیاگردی‌ ایزابلا برد را می‌توانید در کتاب‌های او بخوانید.

6- نلی‌بلای؛ اولین زنی که دور دنیا را کمتر از ۸۰ روز سفر کرد

نلی‌بلای اولین زنی که دور دنیا را کمتر از ۸۰ روز سفر کرد

نلی بلای یکی از زنان ماجراجو در سفر است. او آنقدر شیفته سفر و ماجراجویی بود که با خواندن کتاب معروف دور دنیا در ۸۰ ژول‌ورن تصمیم گرفت تا
رکورد جدیدی برای دورزدن جهان ثبت کند!

با وجود تمام فراز و نشیب‌هایی که برای یک زن آمریکایی در سال ۱۸۸۹ وجود داشت؛ نلی بلای توانست رکورد سری‌ترین سفر به دور دنیا را به‌نام خو ثبت کند
و در ۷۲ روز دور دنیا را بگردد.

چندوچون سفر هوایی زنان باردار را در مقاله «نکات سفر با هواپیما» بخوانید.

7- پوپه مهدوی؛ اولین بانوی جهانگرد ایرانی

پوپه مهدوی

از سفرهای ماجراجویانه زنان اروپایی گفتیم و با اهمیت هرکدام در دنیای گردشگری آشنا شدیم، حالا نوبت آن است که به سراغ معرفی اولین زن جهانگرد ایرانی برویم. «پوپه مهدوی نادر» اولین بانوی گردشگر ایرانی است که با دوچرخه سفر به جهان را آغاز کرد و مایه افتخار زنان ایرانی شد. به گفته خود او بزرگ‌ترین آرزویش جهانگردی و حمایت کودکان بی‌سرپرست بود. تا به امروز درتمام عمرش به سمت همین دو هدف پیش رفت و شعار «عشق، دوستی و صلح جهانی» را به گوش دنیا رساند.

پوپه مهدوی متولد مهر ماه 1352 در تهران است و در سال 1383 به مدت سفر 16 ماه و چهار روز به تعداد زیادی از کشورهای دنیا را سفر کرد.


کلام آخر

حالا که صحبت از سفر و جسارتِ تجربه ماجراجویی‌های ‌های جدید است؛ بد نیست شما عزیزان را با خدمات سفر یوتراوز آشنا کنیم تا در سفرهای پیش‌رو، کمترین چالش را برای خرید بلیط هواپیما، قطار و رزرو هتل داشته‌باشید. ما در یوتراوز سعی داریم ارزان‌ترین و درعین حال باکیفیت‌ترین خدمات گردشگری را ارائه کنیم. فرقی نمی‌کند به دنیال خرید بلیط هواپیما خارجی هستید یا برای سفرهای داخلی ارزان‌ترین بلیط قطار را می‌خواهید؛ در هر دو حالت می‌توانید روی ما در یوتراوز حساب کنید. فقط کافی‌ست با شماره 1548 📞تماس بگیرید.


نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز