ورود
Christmas in Australia

کریسمس در استرالیا

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

کریسمس در استرالیا با تمام دنیا تفاوت دارد! کریسمس در دیگر کشورهای جهان همراه با برف و بوران است اما در استرالیا خبری از سرمای زمستان نیست. از آن‌جایی که استرالیا در نیم‌کره‌ جنوبی قرار دارد، روزهای کریسمس در این کشور کاملا متفاوتند. مردم استرالیا در نیمه‌های تابستان کریسمس را جشن می‌گیرند.

استرالیا کوچکترین قاره و البته بزرگترین جزیره جهان است! داستان جشن کریسمس در استرالیا مربوط به مهاجران انگلیسی و ایرلندی است که آداب‌ورسوم خود را به این کشور وارد کرده‌اند. مراسم کریسمس در استرالیا همانند بسیاری از کشورهای دیگر شامل، دور هم جمع‌شدن خانواده‌ها، چراغانی و تزیین کوچه و خیابان، درخت کریسمس و حتی جوراب‌هایی است که مشتاقانه منتظر هدیه‌ای از طرف سنتا (بابانویل) هستند، اما استرالیا تنها مکانی‌ست که کریسمس در آن فصلی متفاوت با دیگر کشورها دارد.

روز 25 دسامبر، روزی است که استرالیایی‌ها آن را جشن می‌گیرند و این روز جزو تعطیلات رسمی به حساب می‌آورند. رنگ قرمز را می‌توان در همه‌جای شهرهای استرالیا دید، همچنین درخت‌های کریسمس که طبیعی و غیرطبیعی در بیشتر مناطق همچون قارچ از زمین سر برآورده‌اند.

آداب‌ورسوم کریسمس در استرالیا شباهت زیادی به برگزاری این جشن در آمریکای شمالی و انگلستان دارد. جشن‌های کریسمس در استرالیا از اواخر ماه نوامبر شروع می‌شود. در ادامه با مراسم کریسمس و آیین‌های آن در استرالیا آشنا شوید:

آنچه در این مقاله از مراسم کریسمس در استرالیا می‌خوانید:


استرالیا رکوردار چراغانی کریسمس

Christmas Eve in Australia

در استرالیا نیز مشابه دیگر کشورهای جهان مراسمی قبل از آمدن سال نو برگزار می‌شود. مراسم‌هایی که شاید چیزی فراتر از تمیزکردن خانه و تزیین آن باشد. یکی از اتفاقات مهم و دوست‌داشتنی در استرالیا این است که مردم این کشور یک هفته قبل از کریسمس شهرهای خود را چراغانی می‌کنند. این نورپردازی در همه‌جای دنیا بسیار معروف است، اما جالب اینجاست که استرالیا رکود‌دار چراغانی کریسمس در جهان شناخته می‌شود.


کارولز مهم‌ترین رویداد کریسمس

Carols by Candlelight

مشهورترین رویداد کریسمس در استرالیا، Carols by Candlelight نام دارد. بدین‌صورت که مردم شب‌ها در خیابان دور هم جمع می‌شوند، شمع روشن می‌کنند و آواز می‌خوانند. آن‌ها تاج‌های گل تزیین‌شده را جلوی در خانه‌شان آویزان می‌کنند و آوازهای دسته‌جمعی می‌خوانند. خانه‌ها و خیابان‌ها در این شب پر از درخت‌های کریسمس و چراغ‌های رنگی است که به زیبایی هرچه تمام‌تر تزیین شده‌اند. در استرالیا از گیاه پوینت ستیا (Poinsettia) برای تزیینات کریسمس استفاده می‌کنند. 


تقویم شکلاتی

در آستانه کریسمس، مردم در استرالیا با استفاده از تقویم ظهور شکلات، رسیدن این جشن را روزشماری می‌کنند. این تقویم‌ها با روکش‌های جالبی تولید می‌شوند تا بیشتر موردتوجه کودکان قرار بگیرند، اما بزرگتر‌ها نیز این تقویم‌های شکلاتی را دوست دارند.


شب کریسمس در استرالیا

Christmas Night in Australia

خانواده‌های استرالیایی در شب کریسمس به کلیسا می‌روند و کودکان در انتظار هدایای بابانویل می‌مانند. این رسم در خانواده‌هایی که سنت ایرلندی دارند، کمی متفاوت برگزار می‌شود: 

پدر خانواده یک شمع بزرگ در پنجره جلوی خانه (که مدلی از خوشامدگویی است) قرار می‌دهد تا از حضرت مریم و نوزاد او استقبال کنند. رسم است که کوچکترین فرزند خانواده آن شمع را روشن کند. شام کریسمس در استرالیا، بوقلمون یا ژامبون با پودینگ است و برخی برای تهیه این شام باربیکیو حیاط خانه را انتخاب کرده و برخی ساحل یا حومه شهر را ترجیح می‌دهند. صبح کریسمس، بعد از بازکردن هدایا، تمامی افراد خانواده مشغول خوردن صبحانه که شامل ژامبون و تخم‌مرغ است می‌شوند.


روز کریسمس در استرالیا

روز کریسمس همانند نوروز ایرانی‌ها، روزی برای جمع‌شدن تمامی افراد خانواده در کنار یکدیگر است. اگر مردم این دورهمی را بیرون از خانه ببرند، شاید شانس دیدن پدر کریسمس که برای خوشامدگویی آن‌ها در شهر و ساحل قدم می‌زند، را داشته باشند. دیدن آتش‌بازی و صدای هیجان مردم یعنی سال نو آغاز شده است. اما این تمام ماجرا نیست! با شروع جشن کریسمس مردم استرالیا کارهای عجیب‌وغریبی انجام می‌دهند که شاید برایتان جالب باشد. 


شروع سال نو میلادی در استرالیا

سال نو در استرالیا همراه با شام، رقص و مهمانی است. این جشن در استرالیا به‌قدری باشکوه و مفصل اجرا می‌شود که این کشور را رقیبی برای کشورهای انگلستان، آمریکا و حتی برزیل می‌شناسند. 

بندرگاه سیدنی، معروف‌ترین مکان برای برگزاری جشن سال نو در استرالیاست. موسیقی، غذاهای سنتی، نورپردازی‌های خارق‌العاده و آتش‌بازی همگی از اتفاقات جشن سال نو در استرالیا هستند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از هرچیز با «جاهای دیدنی سیدنی» آشنا شوید. شاید مقصد بعدی شما سیدنی استرالیا باشد.


باکسینگ دی؛ روز بعد کریسمس

Boxing Day in Australia

روز بعد از کریسمس را باکسینگ دی می‌نامند. این مراسم که جزو تعطیلات عمومی کشور استرالیاست در کشورهای دیگر نیز برگزار می‌شود. باکسینگ دی روز سنتی دیگری است که می‌توان در کنار خانواده آن را جشن گرفت. استرالیایی‌ها در این روز هدایایی را به نشانه تشکر و قدردانی برای فروشنده مغازه‌ها، پستچی یا هر کسی که در یک‌سال گذشته به آن‌ها کمک کرده است، می‌فرستند.

باکسینگ دی در استرالیا معادل جمعه سیاه در ایالات متحده است. خرده‌فروشان در این روز فروش گسترده‌ای دارند و این روز با تعطیل عمومی جشن گرفته می‌شود. این روز همچنین با دو رویداد مهم ورزشی گرامی داشته می‌شود. در ملبورن طرفداران کریکت برای تماشای مسابقه سالانه آزمون باکسینگ دی در محل برگزاری مسابقات کریکنت جمع می‌شوند. 25 دسامبر همچنین شروع مسابقه قایقرانی سیدنی تا هوبارت است که از سال 1945 هر ساله برگزار می‌شود. «لیست جاهای دیدنی ملبورن» هم شما را با مکان‌های دیدنی این شهر آشنا می‌کند.


جشنواره غذای کریسمس در استرالیا

در سراسر دنیا غذا نقش مهمی در برگزاری جشن‌های کریسمس ایفا می‌کند. استرالیایی‌ها نیز در حیاط خانه خود مشغول پخت‌وپز می‌شوند. غذای آن‌ها معمولا ژامبون یا بوقلمون است. اگرچه هر خانواده سلیقه غذایی مخصوص به خود را دارد.

مردم استرالیا کباب را با عسل، زردآلو یا حتی گاهی آب آناناس میل می‌کنند. اگرچه اولویت در کریسمس با غذاهای دریایی و به ویژه کوکتل‌ میگو است؛ جالب است بدانید که استرالیایی‌ها در طول تعطیلات 45000 تن میگو مصرف می‌کنند.

بعد از غذای اصلی، نوبت می‌رسد به یک بشقاب میوه با انبه‌های طلایی و گیلاس‌های یاقوتی‌رنگ. در اواخر روز استرالیایی‌ها پودینگ مخصوص کریسمس را سرو می‌کنند. این پودینگ که از میوه‌های تازه تهیه می‌شود، بسیار محبوب کودکان است.


شهرهای مشهور استرالیا در کریسمس

پرت؛ یکی از زبباترین مکان‌ها در استرالیا برای برگزاری جشن کریسمس است. اما اگر قصد دارید در ماه دسامبر به پرت بروید باید یک جامپر کریسمسی بپوشید تا اوقات خوشی را تجربه کنید. زمانی که نوبت به لباس‌های کریسمس در استرالیا می‌رسد، جامپرها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌شوند. تمام شهر با نورپردازی شگفت‌انگیزی تزیین می‌شود.

در شهر آدلاید هم از سال 1933، هر نوامبر مسابقه کریسمس برگزار می‌شود؛ این رژه، شامل گروه‌های موسیقی و انواع سرگرمی‌هاست. این رژه به عنوان دومین رژه بزرگ دنیا نیز شناخته می‌شود.

جیلانگ یا جیلان؛ از دیگر شهرهای استرالیاست که کریسمس در آن بسیار تماشایی است. این شهر یکی از زیباترین و مهم‌ترین بنادر استرالیا را دارد. اگر در روزهای جشن کریسمس به این شهر بروید در یک رویداد شگفت‌انگیز به نام فستیوال نور (Christmas Festival Of Lights) شرکت خواهید کرد. این شهر مکانی بی‌نظیر برای حضور در روز کریسمس است. در این شهر می‌توانید شخصیت‌ها و صحنه‌های افسانه‌ای را هم ببینید. همچنین در این شهر بیش از 1.2 میلیون چراغ روشن می‌شود.با سفر به جیلانگ  یک کریسمس جادویی را تجربه خواهید کرد.


سواحل استرالیا و جشن کریسمس

Christmas in Australia Beach

استرالیایی‌ها علاقه زیادی به شنا، گشت‌وگذار و دوچرخه‌سواری دارند. آن‌ها مایلند کریسمس را در خارج از خانه جشن بگیرند. شاید اگر در دیگر کشورها نیز خبری از سرما نبود، بقیه هم بیرون‌بودن را به خانه‌ماندن ترجیح می‌دادند. سواحل و پلاژهای استرالیا، مکان‌هایی مناسب برای گذراندن تعطیلات و مراسم سال نوی میلادی هستند. به‌تبع درخت‌های تزیین شده به همراه گل‌های رنگارنگ که در تابستان شکوفا می‌شوند در فضای باز برپا می‌شود.

در استرالیا هزاران نفر برای فرار از موج گرما به گشت‌وگذار در سواحل می‌پردازند و لباس‌های ساحلی می‌پوشند و کلاه‌های سانتا بر سر می‌گذارند.

سخن آخر این است که فستیوال کریسمس در استرالیا یکی از باشکوه‌ترین و زیباترین فستیوال‌های دنیاست. جشنی که برخلاف تمام دنیا در فصل تابستان برگزار می‌شود؛ نمایشی از نور، هیجان و آتش‌بازی در اطراف ساحل‌های نقره‌ای استرالیا که به زیباترین حالت ممکن اجرا می‌شود.

در تمامی شهرهای استرالیا و در همه بخش‌های شهر، اجرای موسیقی و سرگرمی‌های مختلف برگزار می‌شود و تمام مردم غرق در شادی و هیجان هستند. عده‌ای هم ترجیح می‌دهند، این روز بزرگ را در کشتی‌های کروز و پارک‌های ساحلی جشن بگیرند. همه رویداهای شهر به خوبی از طریق تلویزیون‌های بزرگ در سطح شهر نمایش داده می‌شود و درست در لحظه سال نو و همزمان با آتش‌بازی هیجان مردم به اوج خود می‌رسد.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز