ورود
گرجستان در کریسمس

کریسمس در گرجستان؛ شب‌های روشن تفلیس و باتومی!

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

تفلیس و دیگر شهرهای گرجستان در جشن کریسمس پر از درختان کاج تزیین‌شده می‌شوند و خیابان‌های چراغانی‌شده و کوچه‌هایی پر از رنگ و موسیقی، خبر از شروع تعطیلات کریسمس در گرجستان و آمدن جشن سال نو میلادی می‌دهند. اگر قصد سفر به مقصدی در نزدیکی ایران در کریسمس را دارید، حتما نام گرجستان را در لیست بهترین مقاصد برای این ایام بگنجانید.

کریسمس در گرجستان یکی از مهم‌ترین روزهای سال است و بسیاری از افراد برای دیدن چهره متفاوت کوچه‌ها و خیابان‌های این کشور لحظه‌شماری می‌کنند. اگر در اواخر سال میلادی به گرجستان سفر کنید افراد زیادی را می‌بینید که در تکاپو و تلاش برای تزئین خیابان‌ها و کوچه‌ها هستند و با نهایت سلیقه و دقت درختان کاج را تزئین می‌کنند و در گلدان‌ها گل می‌کارند.

گرجستان در کریسمس یکی از زیباترین حالت‌های خودش را دارد و همه جا پر می‌شود از نور و صدا و رنگ! درختان کریسمس از گوشه و کنار هرمنطقه به شما چشمک می‌زنند و فروشگاه‌ها هم با تخفیف‌های ویژه خود افراد زیادی را سمت خود می کشانند.  جشن کریسمس درگرجستان از پانزدهم دسامبر شروع می‌شود و تا پانزدهم ژانویه ادامه دارد. بیش از 80 درصد مردم این کشور را مسیحیان ارتدوکس تشکیل می‌دهند که جشن سال نو برای آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.

تفریحات، غذاهای لذیذ، کنسرت‌ها، ورزش‌های زمستانی و برنامه‌های مخصوص کریسمس، همه و همه می‌توانند دلایل قانع‌کننده‌ای برای خرید بلیط هواپیما و گذراندن تعطیلات کریسمس در گرجستان باشند. به همین دلیل هم در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز تصمیم گرفتیم از حال‌وهوای کریسمس در گرجستان بگوییم و شما را با نحوه برگزاری، غذاها و سنت‌های مخصوص آن شب آشنا کنیم.

پس چنانچه می‌خواهید از آداب و رسوم کریسمس در گرجستان بدانید، این مقاله را از دست ندهید.

آنچه از تعطیلات کریسمس در گرجستان می‌خوانید:


جشن کریسمس در گرجستان چگونه برگزار می‌شود؟

مراسم کریسمس در گرجستان

از آنجایی‌که گرجی‌ها در جشن‌های خود سنگ تمام می‌گذارنند، شهرهای گرجستان و به‌خصوص تفلیس و باتومی در کریسمس، بیش از هر زمانی زیبا می‌شوند. هر سال با نزدیک‌شدن سال نو میلادی و جشن کریسمس، خیابان‌ها، معابر و میدان‌های شهر با درختان کاج تزیین‌شده، هزاران چراغ رنگی، فرشته‌ها و ریسه‌های رنگارنگ آراسته می‌شوند و جلوه خاصی به شهر می‌بخشند.

برنامه‌های تفریحی، کنسرت‌های جذاب، آدم‌برفی‌های درخشان و فرشتگان نورانی همه نویدبخش آغازی پر از امید و آرزو در این کشورند. مردم گرجستان اصلی‌ترین جشن‌هاشان را در روزهای سال نو میلادی برگزار می‌کنند. گرجی‌ها دوم ژانویه را روز شانس می‌دانند و معتقدند که زمانی تعیین‌کننده برای روزهای آینده است.

مردم گرجستان آغاز سال نو را با تیراندازی جشن می‌گیرند. آنها در این روز همراه خانواده به شادی می‌پردازند و یکدیگر را با هدایای مختلف غافل‌گیر می‌کنند.

تعطیلات کریسمس در گرجستان

خیابان های گرجستان در کریسمس

مسیحیان ارتدوکس شب 7 ژانویه را به عنوان کریسمس جشن می‌گیرند. از آن‌جایی که بیش از 80 درصد جمعیت گرجستان را مسیحیان ارتدکس تشکیل می‌دهند، در این کشور هم شب هفتم ژانویه جشن و پایکوبی به مناسبت کریسمس برپاست. البته که اگر از 15 دسامبر گذرتان به گرجستان بخورد، می‌توانید شوروحال کریسمس را در گوشه گوشه شهرهای این کشور ببینید. این حال‌وهوا تا 15 ژانویه ادامه دارد.

تعطیلات کریسمس در گرجستان بین 7 تا 10 روز است.

غذاهای مخصوص کریسمس در گرجستان

غذاهای کریسمس در گرجستان

در گرجستان برای سال نو و کریسمس غذاهای ویژه‌ای تهیه می‌‌کنند. جشن سال نو در گرجستان بدون غذاهای خوشمزه و وسوسه‌انگیز گرجی بی‌معناست. ساتسیوی ترکی (Satsivi) نوعی خوارک مرغ است که با سس گردو تهیه می‌شود. سس غلیظی که از گردو، سیر، ادویه‌جات و گیاهان مختلف درست‌شده است به این غذا طعمی بی‌نظیر می‌دهد.

گوزیناکی (Gozinaki) هم یک دسر سنتی گرجستانی است که با عسل و آجیل‌های سرخ‌شده مانند گردو، بادام و فندق تهیه می‌شود. این شیرینی مخصوص را به شکل الماس برش می‌دهند و آن را در جشن‌ها سرو می‌کنند. یکی دیگر از محبوب‌ترین غذاهای گرجستان خینکالی است که مردم صبح روز کریسمس آن را درست می‌کنند. از دیگر خوراکی‌های کریسمس، پختن پای است؛ پای‌ باید به تعداد افراد خانواده تهیه شود.

تعطیلات کریسمس در گرجستان، با مهمانی‌ها و سرو همین غذاهای خوشمزه سپری می‌شود.

سنت‌های کریسمس در گرجستان

درخت مخصوص کریسمس در گرجستان

جشن‌های سال نو در نواحی مختلف گرجستان به شکل متفاوتی برگزار می‌شود. مردم نواحی غرب گرجستان، جشن سال نو را کالاندا می‌نامند. اما، زومخا نامی است که مردم در مناطق کوهستانی گرجستان به سال نو می‌گویند. در هر صورت یکی از اصلی‌ترین عناصر کریسمس در همه نواحی گرجستان - مشابه دیگر کشورها - درخت کریسمس است که در زبان گرجی آن را چیچیلاکی (Chichilaki) می‌نامند. این درخت، مخصوص گرجستانی‌هاست و در هیچ جای دیگر دنیا دیده نمی‌شود.

چیچیلاکی از شاخه‌های خشک و تراشیده‌ی گردو یا فندق ساخته می‌شود و اندازه آن‌ بین 20 سانتی‌متر تا 3 متر می‌تواند باشد. درست کردن این درخت روز هفتم ماه ژانویه انجام می‌‌شود و برای گرجی‌ها، درخت زندگی و سمبلی از امید است. جالب است بدانید که گرجی‌ها در پایان جشن‌های کریسمس، این درخت را آتش می‌زنند و معتقدند با این کار تمام مشکلاتشان از بین می‌رود. چیچیلاکی را معمولا با سیب، انار و توت‌فرنگی تزیین می‌‌کنند. 

در روز سال نو اهالی گرجستان کارهایی مانند دوخت‌ودوز انجام نمی‌دهند. آن‌ها در این روز از خداوند به خاطر نعمت‌هایش تشکر کرده و عمر طولانی را طلب می‌کنند. از دیگر سنت‌های جالب در گرجستان که بیشتر در شرق این کشور رایج است، طبخ شیرینی‌های خوشمزه‌ای است که شیرینی زنجبیلی باسیلا معروف‌ترین آن‌هاست.

از دیگر سنت‌های سال نو در گرجستان، خوردن شیرینی سرنوشت است. مردم گرجستان بر این باورند خوردن این شیرینی سال خوبی را برایشان به ارمغان می‌آورد. 

مراسم سال نو میلادی در گرجستان

راهپیمایی آلیلو هم از آیین‌های جالب در گرجستان برای سال نو میلادی است. این راهپیمایی در روز کریسمس انجام می‌شود و افراد در این روز لباس‌هایی به رنگ سفید، قرمز و طلایی بر تن می‌کنند و در حالی‌که پرچم گرجستان را بردوش می‌کشند، به سمت کلیسا می‌روند. مردم گرجستان جزو خوش‌زبان‌ترین مردم دنیا هستند. آن‌ها در این روز، آرزوهای قشنگی برای یکدیگر می‌کنند.

مکلوبا (Mekvle) از دیگر مراسم‌های سنتی گرجی‌ها برای سال نو است. مکول، نامی گرجی برای اولین مهمان در روز سال نو است. گام و تراس از دیگر نام‌های مکولوبا است. وی در حالی‌که وارد خانه می‌شود، با اولین گام شیرینی‌ها را پرتاب کرده و برای خانواده بهترین‌ها را آرزوها می‌کند. آن‌ها معتقدند که مکول، در سال آینده، ثروت، شادی و شانس را به ارمغان می‌آورد. اولین شخص و اولین قدم پس از آغاز سال نو برای اهالی گرجستان بسیار اهمیت دارد. برای همین است که مکول از قبل انتخاب می‌شود.

آب‌وهوای گرجستان در کریسمس

حال و هوای گرجستان در کریسمس

آب‌وهوای گرجستان در کریسمس کاملا زمستانی است. پس اگر به قصد گذراندن تعطیلات کریسمس به گرجستان سفر می‌کنید، حتما لباس گرم، شال‌ و کلاه به همراه داشته باشید. اما از آنجایی‌که گرجستان از تنوع اقلیمی بالایی برخوردار است، وضعیت آب‌وهوا در بخش‌های مختلف آن تفاوت دارد. به عنوان مثال می‌توانید در ساحل دریای سیاه قدم بزنید یا در ارتفاعات پر برف آن اسکی کنید. علاوه بر این‌، وسعت کم این کشور باعث می‌شود که بتوانید هر روز از تعطیلات سال نو را در یک منطقه از آن سپری کنید.

تفلیس موزه‌ها، برج‌های قرون وسطایی و حمام‌های تاریخی بسیاری دارد که برای رهایی از سرما و برف زمستان و آشنایی با فرهنگ بومی گرجستان، جای بسیار مناسبی است. مناظر فوق‌العاده و زیبای گرجستان به همراه چشمه‌های آب‌گرم، سواحل گرم و دوست‌داشتنی و تفریحات زمستانی همچون اسکی روی یخ از دیگر تفریحات گرجستان هستند. 

بازارها و مراکز خرید گرجستان در کریسمس

بازارها و مراکز خرید گرجستان در کریسمس

سال نو در هر جای جهان که باشید با خرید آغاز می‌شود، بنابراین بهترین زمان خرید در تفلیس هم جشن سال نو است. بیشتر مراکز خرید و فروشگاه‌های تفلیس، تخفیفات مناسبی برای جشن کریسمس و سال نو دارند. اگر در این زمان با تورهای گرجستان همراه شوید، می‌توانید از تخفیف‌های شگفت‌انگیز این فروشگاه‌ها بهره ببرید و علاوه بر شرکت در جشن‌های زیبای گرجستان، بازارگردی را در این کشور تجربه کنید. 

بهترین مکان برای خرید در تفلیس خیابان مرجانیشویلی (Marjanishvili) است که برای رفتن به آن‌ها می‌توانید از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید.

تور گرجستان کریسمس 2024 از یوتراوز

تور گرجستان کریسمس 2024

نمی‌دانیم تابه‌حال تجربه حضور در جشن کریسمس را داشته‌اید یا نه، اما مطمئنیم اگر عکس‌ یا فیلمی از این جشن در گرجستان ببینید حتما برای سفر به این کشور در این ایام خاص، وسوسه می‌شوید و سفر به گرجستان در کریسمس می‌شود پای ثابت برنامه هرساله‌‌تان.

🔔 ما در شرکت خدمات گردشگری یوتراوز از لحظه خرید بلیط تا رزرو هتل در کنارشما هستیم تا هیچ دغدغه‌ای درباره سفر به گرجستان نداشته باشید. اگر هم به دنبال صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌هایتان هسید، فقط کافیست با شماره 📞1548 (داخلی 4- واحد تور) تماس بگیرید و صفر تا صد امور سفر را به ما بسپارید.

ما نسبت به ✅بودجه پیشنهادی شما✅ بهترین تور گرجستان ویژه کریسمس 2024 را برایتان می‌چینیم. شما می‌توانید تور کریسمس تفلیس یا تور باتومی یا تور ترکیبی این دو شهر را انتخاب کنید. یعنی سه شب را در شهر زیبا و ساحلی باتومی بگذرانید و چهار شب را هم تفلیس باشید.

انتخاب شما هرکدام از این تورها که باشد، شک نداریم که سفری به‌یادماندنی در انتظارتان است. پس با خیالی آسوده به تجربه و دانش واحد تور یوتراوز اعتماد کنید و راهی گرجستان شوید.


همه را گفتیم تا بگوییم که ...

کشور گرجستان مقصدی محبوب برای ایرانی‌هاست. گرجستان مردم شاد و زنده‌دلی دارد که هر چیز کوچکی را بهانه می‌کنند و به جشن و پایکوبی می‌پردازند. جشن علیلو، یکی از جشن‌هایی‌ست که ریشه ملی دارد و 15 روز بعد از سال نو در این کشور برگزار می‌شود. کارناوال سنتی و رقص با لباس‌های محلی هم از دیدنی‌های این جشن است.

در این برگ از مجله یوتراوز تلاش کردیم از حال‌وهوای جشن کریسمس در گرجستان بگوییم و سفری مجازی به کوچه‌های چراغانی شده و پر از موسیقی و رنگ این کشور داشته باشیم. چنانچه قصد سفر به گرجستان در کریسمس را دارید، فقط کافیست به ما بگویید. ما در شرکت یوتراوز تمام انتظارات شما را از یک سفر ایده‌آل برآورده می‌کنیم و لحظاتی فراموش‌نشدنی برایتان رقم می‌زنیم.

سوالات متداول

کریسمس در گرجستان در چه تاریخی جشن گرفته می‌شود؟

در گرجستان هم مانند سایر کشورها 25 دسامبر به عنوان آغاز سال نو جشن گرفته می‌شود اما مسیحیان ارتدوکس که 80 درصد جمعیت گرجستان را تشکیل می‌دهند، شب 7 ژانویه را به مناسبت کریسمس جشن می‌گیرند.

تعطیلات کریسمس در گرجستان چند روز است؟

تعطیلات کریسمس در این کشور بین 7 تا 10 روز است.

برای رزرو تور گرجستان ویژه کریسمس از چه طریقی اقدام کنیم؟

برای اطلاع از تور کریسمس تفلیس و باتومی با شماره 1548 (واحد تور یوتراوز) تماس بگیرید.

نوشته های مشابه
 • روز سپندارمذگان چه روزی است؟

  اگر عاشق گاه‌شماری‌های ایرانی هستید و به مراسم‌ها و یادبودهای تاریخ کهن ایرانی اهمیت می‌دهید، این کادر را به هیچ عنوان از ندهید، زیرا روز سپندارمذگان، روز زن و زمین یا همان روز عشق ایرانی امروزه بسیار نادیده گرفته شده و با ورود فرهنگ جشن روز ولنتاین به خودی خود این روز ارزشمند و پراهمیت که غنی از فرهنگ کهن ایرانی است، از مراسم‌های ایرانی حذف و به خاطرات سپرده شده‌است.

 • جشن سده، جشن باستانی هزارساله

  جشن سده یک جشن بزرگ ایرانی است که از دوران باستان برایمان به یادگار مانده است. این جشن هرساله به خصوص در شهرهای زرتشت‌نشین ایران برگزار می‌شود و مانند دیگر جشن‌های ایرانی آداب‌ورسوم مخصوص به خود را دارد. زمان برگزاری جشن سده، دهمین روز بهمن ماه است.

 • جشن میانه زمستان چه روزی است؟

  ایرانیان باستان از هر فرصتی برای جشن‌گرفتن و شکرگذاری به درگاه خدا، استفاده می‌کردند و برای هر فصل و ماهی، مراسم مخصوصی درنظرمی‌گرفتند. جشن میانه زمستان یکی از همین جشن‌های هزارساله است که کمتر کسی نام آن را شنیده و از آداب و آیین آن خبر دارد.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز