ورود
کاپادوکیا کجاست

کاپادوکیا؛ سرزمین بالن‌ها

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

پرواز با بالن، از آن رویاهای مشترکی است که سن‌وسال نمی‌شناسد. کسی هست که دست‌کم یک‌بار از تماشای نقاط رنگی شناور در آسمان، هوس بالن‌سواری به سرش نزده‌باشد؟ ترکیه، با فستیوال بالنش، یکی از کشورهایی است که این رویا را دست‌یافتنی کرده‌است.

کاپادوکیا کجاست؟ ماجراجوها و سفربروها، اگر گذرشان به این شهر تاریخی اسرارآمیز نخورده‌باشد، دست‌کم اسمش را شنیده‌اند. کاپادوکیای ترکیه، شهری است جاگرفته در دل صخره‌ها. خیلی پیش از این، اهالی شهر به‌دلیل موقعیت سیاسی حساسش، برای در امان ماندن از هجوم دشمنان شروع کردند به شکافتن دل کوه‌ها و زیرزمین.

این پناهگاه‌های دست‌کَند، حالا کاپادوکیا را به شهری جالب برای توریست‌ها تبدیل کرده‌اند. مسافران از سرتاسر دنیا راهی این شهر می‌شوند تا از معماری منحصربه‌فردش لذت ببرند و چندروزی در غارهایش اقامت کنند. اما این تنها مایه محبوبیت کاپادوکیا نیست. شهر صخره‌ای ترکیه، با فستیوال بالن‌سواری‌اش هم دل گردشگرها را می‌برد.

در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز، شما را با کاپادوکیا و جاهای دیدنی‌اش آشنا می‌کنیم. مسیر رفتن به آن و انواع تورهایش را معرفی می‌کنیم. با هم سری به جشنواره بالنش می‌زنیم و از بازارها و جذاب‌ترین غار-هتل‌هایش بازدید می‌کنیم. با پرواز مشهد استانبول هم شما را به یکی از نزدیک‌ترین فرودگاه‌های بین‌المللی نزدیک به کاپادوکیا می‌رسانیم. منتظر چی هستید؟

آن‌چه در این مقاله درباره کاپادوکیا می‌خوانید:


پرواز ارزان به تمام نقاط جهان مشاهده قیمت

کاپادوکیا، شهر بالن‌های ترکیه

نمایی از بالا از کاپادوکیا و پرچم ترکیه در گوشه تصویر


کاپادوکیا (کاپادوکیه)، -در لغت به‌معنی سرزمین اسب‌های زیبا- منطقه‌ای تاریخی در آناتولی مرکزی است که به‌عنوان میراث فرهنگی در یونسکو ثبت شده‌است. شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا، دودکش‌های جن‌وپری، غارهایی که حالا تبدیل به اقامتگاه شده‌اند و جشنواره بالُنش که یکی از محبوب‌ترین فستیوال‌های ترکیه است، گوشه‌ای از جذابیت‌های این شهر به‌شمار می‌رود.

کاپادوکیا، در اثر فعالیت‌های آتش‌فشانی درطول سالیان، فرم صخره‌ای به خود گرفته‌‌است. ازطرف دیگر، همکاری عوامل طبیعی (باد و باران) و انسانی در ایجاد مخروط‌ها، ستون‌ها و غارها، به آن ظاهری افسانه‌ای و اسرارآمیز داده‌است. این شهر هرسال، در بازه زمانی مشخصی، میزبان فستیوال بالن‌ است اما غیر از این، در تمام طول سال هم امکان بالن‌سواری را برای مسافرانش فراهم می‌کند. بعد از این آشنایی اولیه، خودمان را به کاپادوکیا برسانیم و شهر بالن‌ها را بیشتر از این منتظر نگذاریم.


چگونه به کاپادوکیا برویم؟


از ایران تا کاپادوکیا، پرواز مستقیمی وجود ندارد. برای همین، اول باید به یکی از شهرهای بزرگ ترکیه بروید که فرودگاه بین‌المللی دارند؛ بعد از آن‌جا زمینی یا هوایی، راهی کاپادوکیه شوید. اگر راه هوایی را انتخاب کردید، مقصد شما بعد از فرودگاه واسط، یکی از دو فرودگاهِ نزدیک این شهر است؛

 • فرودگاه نوشهیر | 40کیلومتری کاپادوکیا
 • فرودگاه کایسری | 80کیلومتری کاپادوکیا

در ادامه، فاصله بین شهرهای مختلف ترکیه تا کاپادوکیا را ببینید. مرسوم‌ترین و پرطرفدارترین پروازهای ایران به کاپادوکیا، از دو مبدأ استانبول و آنتالیا انجام می‌شود. یوتراوز مفتخر است که بلیط پرواز به این دو شهر را با مناسب‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن دراختیار شما می‌گذارد:

 • آنکارا

پرواز تهران آنکارا: 2ساعت‌و20 تا 20ساعت‌و45دقیقه

فاصله آنکارا تا کاپادوکیا: 3ساعت‌و30دقیقه زمینی، 60دقیقه هوایی


 • استانبول

پرواز تهران استانبول: 3ساعت تا 3ساعت‌و30دقیقه

فاصله استانبول تا کاپادوکیا: 10 تا 11ساعت زمینی، 80 دقیقه هوایی


 • آنتالیا

پرواز تهران آنتالیا: 4 تا 5ساعت

فاصله آنتالیا تا کاپادوکیا: 9ساعت زمینی، 4ساعت‌و30دقیقه هوایی


 • قونیه

پرواز تهران قونیه: 14 تا 16ساعت

فاصله قونیه تا کاپادوکیا: 2ساعت زمینی، 50دقیقه هواییفستیوال بالن‌سواری کاپادوکیا

تصویری از یک بالن فرودآمده روی زمین در کاپادوکیا

در کاپادوکیا، به‌جز وقت‌هایی که هوا برفی، بارانی و طوفانی است، تقریبا هر روز می‌توانید سوار بالن شوید. اما فستیوال بالن‌سواری‌ -شامل صعود دسته‌جمعی بالن‌ها، مسابقات و نمایش‌های ویژه، غرفه‌های سوغات و خوراکی و برنامه‌های تفریحی- در بازه زمانی خاص از سال برگزار می‌شود. 

تاریخ جشنواره بالن‌سواری کاپادوکیا در سال 2024، چهاردهم تا بیستم ژوئیه (بیست‌وچهارم تا سی‌ام تیرماه) است.

قیمت بالن‌سواری در کاپادوکیا به نوع تور انتخابی شما بستگی دارد. در ادامه، حدود قیمتی تور بالن را به‌ازای هر یک نفر، در سال 1402 می‌بینید:

 • پرواز استاندارد

زمان پرواز: یک ساعت، تعداد مسافران حاضر در بالن: 14 تا 20نفر، مبلغ: 280 یورو

 • پرواز لوکس

زمان پرواز: یک‌ساعت‌و30دقیقه، تعداد مسافران حاضر در بالن: 10 تا 14نفر، مبلغ: 130 تا 180 یورو

 • پرواز اختصاصی

زمان پرواز: 2ساعت، تعداد مسافران حاضر در بالن: به انتخاب شما، مبلغ: 4هزارو500 یوروراهنمای کاپادوکیا

تصویری از کاپادوکیا در فصل زمستان

پیش‌تر توضیح دادیم که بساط بالن‌ها در شهر صخره‌ای ترکیه اغلب اوقات سال، به‌پاست اما برای این‌که شرایط جوی برنامه‌تان را به‌هم نریزد، پیشنهاد می‌کنیم در فصل بالن‌سواری کاپادوکیا به این شهر سفر کنید. در ادامه، در این‌باره بیشتر توضیح می‌دهیم.

 • کاپادوکیا در پاییز

ازدحام کمتر و قیمت مناسب‌تر، فرصت خوب برای بالن‌سواری البته با احتمال کنسل شدن پرواز به‌دلیل شرایط جوی

 • کاپادوکیا در بهار و تابستان

بهترین زمان برای سفر، ازدحام بیشتر و قیمت بالا به‌دلیل استقبال زیاد، بهترین فرصت برای بالن‌سواری

 • کاپادوکیا در زمستان

ازدحام کم و قیمت مقرون‌به‌صرفه، نامناسب برای بالن‌سواری به‌دلیل شرایط جوی


نکات مهم برای بالن‌سواری در کاپادوکیا

برای این‌که تجربه خوبی در شهر تاریخی ترکیه داشته‌باشید، غیر از اطلاع از بهترین زمان بالن‌سواری در کاپادوکیا، نکات دیگری را هم باید درنظر داشته‌باشید:

 • کودکان زیر پنج‌سال اجازه سوار شدن در بالن ندارند.
 • بالن‌سواری برای زنان باردار، ممنوع است.
 • افراد زیر 16سال حتما باید همراه با یک بزرگسال سوار بالن شوند.
 • کفش راحتی بپوشید و کلاه آفتابی و لباس گرم اضافی همراه داشته‌باشید.
 • اگر پرواز به‌دلیل شرایط جوی لغو شود، مبلغ واریزی‌تان برگردانده می‌شود و شرکت اجاره‌دهنده بالن با شما تماس می‌گیرد تا در اولین فرصت، برنامه پرواز بعدی را هماهنگ کند.

هزینه تور کاپادوکیا

چشم‌انداز کاپادوکیا و بالن‌ها از منظره یک بالکن

اگر قصد دارید با تور راهی شهر بالن‌‎های ترکیه شوید، فصل، مدت زمان، خدمات و نوع تور (زمینی/ هوایی)، تعیین‌کننده میزان خرج‌ومخارج سفرتان است. برای این سفر، داشتن پاسپورت (با حداقل هفت ماه اعتبار) کافی‌ست و نیازی به درخواست ویزا ندارید چون ویزای فرودگاهی در بدو ورود برای‌تان صادر می‌شود. اطلاعات کلی درباره انواع تور کاپادوکیا را در ادامه می‌خوانید:

تور زمینی

تورهای کاپادوکیا، به دو صورت تک‌مقصدِ کاپادوکیا و ترکیبی (کاپادوکیا-قونیه/ کاپادوکیا-آنتالیا/ کاپادوکیا-استانبول و...) برگزار می‌شود. تورهای زمینی، اغلب چهارشب و پنج‌روزه‌اند. در ادامه، مدت زمان سفر جاده‌ای به کاپادوکیا و متوسط قیمت تور زمینی را می‌خوانید. مقاله راهنمای سفر زمینی به ترکیه، همه اطلاعات لازم درباره سفر با اتوبوس، قطار و ماشین شخصی به این کشور را دراختیارتان می‌گذارد.

 • تور زمینی کاپادوکیا از تبریز: فاصله تبریز تا کاپادوکیا با اتوبوس، حدود 16ساعت است.
 • تور زمینی کاپادوکیا از تهران: فاصله تهران تا آنکارا با اتوبوس، حدود 30 تا 35 ساعت است.
 • هزینه تور زمینی کاپادوکیا: شروع قیمت از 10میلیون‌تومان به‌ازای هر نفر

تور هوایی

تورهای هوایی کاپادوکیا، بسته به تک‌مقصد یا ترکیبی بودن تور، نوع هتل و خدماتی مثل بیمه مسافرتی، راهنمای تور، ترانسفر فرودگاهی و... بازه قیمتی بسیار متنوعی دارند؛

 • تور هوایی کاپادوکیا: شروع قیمت از حدود 30میلیون تومان به‌ازای هر نفر
 • تور هوایی ترکیبی کاپادوکیا: شروع قیمت از حدود 50میلیون تومان به‌ازای هر نفر

جاهای دیدنی کاپادوکیا

تصویر کاپادوکیای ترکیه هنگام غروب

اگر ترس از ارتفاع دارید یا به هر دلیل دیگری تمایلی به بالن‌سواری ندارید، باز هم کاپادوکیا مقصد سفر دوست‌داشتنی و خاطره‌انگیزی برای‌تان خواهدبود. با ما در ملاقات کوتاه‌مان از دیدنی‌های کاپادوکیا همراه شوید تا گوشه‌ای از زیبایی‌های طبیعی و امکانات تفریحی این شهر را بشناسید.

طبیعت کاپادوکیا

تصویری از دودکش‌های جن و پری در کاپادوکیا

راه‌اندازی فستیوال بالن، ایده پول‌سازی برای کاپادوکیا بوده‌است اما جاذبه‌های طبیعی این شهر هم در جلب گردشگر، دست‌کمی از جشنواره بالن‌سواری ندارند. با تعدادی از معروف‌ترین دیدنی‌های طبیعی کاپادوکیا آشنا شوید.

 • دودکش‌های جن و پری/ Fairy Chimneys

مجسمه‌های دست‌ساز طبیعت به‌شکل دودکش که براثر فعالیت‌های آتش‌فشانی و فرسایش سنگ به‌وسیله باد و باران طی میلیون‌ها سال ایجاد شده‌اند. این دودکش‌ها، روزگاری محل زندگی، نگه‌داری حیوانات و عبادت ساکنان منطقه بوده‌است.

 • دره سرخ/ Red valley

دره‌ای بین کوه‌های سرخ‌رنگ که با صخره‌های صورتی، زرد و نارنجی احاطه شده‌است. در این دره، کلیساهایی صخره‌ای وجود دارد که قدمت‌شان به دوره بیزانس می‌رسد.

 • روستای اورگوپ/ Urgup

روستایی با بافت سنتی که به معماری سنگی و کلیسای تاریخی‌اش معروف است. کافه‌های جذاب و رستوران‌هایی که غذاهای محلی ترکیه را سرو می‌کنند، از دلایل دیگر محبوبیت اورگوپ هستند.

بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

آثار تاریخی کاپادوکیا

تصویری از شهر زیرزمینی درینکو کاپادوکیا

گشت‌وگذار در کاپادوکیای باستانی، عین قدم زدن در دل تاریخ است و مرز بین آثار تاریخی و غیرتاریخی چندان در این منطقه روشن نیست. با این‌حال، می‌توانیم چند مورد از ابنیه قدیمی این شهر را نام ببریم که مشخصا دلِ شیفتگان تاریخ را می‌برد.

 • شهر زیرزمینی درینکو/ Derinkuyu Underground City

درینکویو، شهری است در عمق 85متری زمین که قدمتش به دوران امپراتوری روم شرقی برمی‌گردد. این شهر 18طبقه، درواقع پناهگاهی بوده‌است برای 20 تا 30هزار نفر به‌همراه دام‌ها و وسایل ضروری‌شان برای بقا. درینکویو، تونل‌های هواکش، مقبره، محل تجمع و مدرسه هم داشته‌است.

 • شهر زیرزمینی کایماکلی/ Kaymakli Underground City

کایماکلی، یک شهر زیرزمینی هشت‌طبقه است بازمانده از عصر بیزانس؛ یعنی زمانی که مسیحیان برای درامان ماندن از هجوم اعراب مجبور به پناه گرفتن زیر زمین شدند.

 • قلعه اوچ‌حیصار/ Uchisar Castle

قلعه اوچ‌حیصار، مرتفع‌ترین نقطه کاپادوکیاست که نمایی ۳۶۰درجه از شهر را به‌نمایش می‌گذارد. این قلعه جای‌گرفته در دل کوه، از اتاق‌های صخره‌‎ای تشکیل شده‌است که با تونل به‌هم وصل می‌شوند.

 • موزه فضای باز گورمه/ Göreme Open Air Museum

موزه گورمه، مجموعه‌ای است از کلیساهای باستانی که تزیینات رنگ‌آمیزی و نقاشی‌شان درطول قرن‌ها تقریبا دست‌نخورده باقی مانده‌است. خانه‌های صخره‌ای که محل سکونت راهبان کلیساها بوده‌اند، مجسمه‌ها و صومعه‌ها از دیدنی‌های این موزه وسیع است.

امکانات تفریحی کاپادوکیا

تصویر چند اسب در منظره کاپادوکیا

تفریح در کاپادوکیا، به طبیعت و تاریخ‌گردی محدود نمی‌شود. برای همین هم هست که مسافران کاپادوکیا، با هر ترجیح و سلیقه‌ای، امکان خوش‌گذرانی در این شهر را دارند.

 • تور اسب‌سواری
 • رفتینگ (قایق‌سواری)
 • نمایش رقص سماع
 • فرهنگ‌گردی: موزه تاریخ و هنر کاپادوکیا

بازارهای کاپادوکیا

چند ظرف سرامیکی از فروشگاه سلطان کاپادوکیا

یکی از دغدغه‌های مسافران ترکیه، پیدا کردن مراکز خرید معتبر و برند است. با شناختی که تا الان از کاپادوکیا به‌دست آورده‌اید، می‌توانید حدس بزنید که در این شهر خبری از مال‌ها و پاساژهای پرزرق‌وبرق نیست. با این‌حال بازارگردی در کاپادوکیه هم لطف خودش دارد.

 • فروشگاه سلطان/ Sultans Ceramic

ظروف سرامیکی و سفالی و اشیای سرامیکی تزئینی

 • فروشگاه امره/ Art by Emre

زیورآلات، پارچه‌های سنتی و سایر صنایع دستی

 • فروشگاه اوزلر/ Ozler Onix Factory

جواهرات و سنگ‌های قیمتی

بهترین هتل‌های کاپادوکیا

تصویری از داخل یکی از اتاق‌های هتل گورمه‌کایا در کاپادوکیا

خب گشت‌وگذارمان در صخره‌های پرماجرای شهر بالن‌ها تمام شد و حالا وقت استراحت است. هتل‌های کاپادوکیا، به‌همان اندازه که از چنین منطقه‌ای انتظار می‌رود، خاص و عجیب‌اند؛ غارهایی سنگی با امکانات لوکس و مدرن. البته در کاپادوکیا، اقامتگاه‌های رایج با همان سروشکلی که از هتل در ذهن داریم هم پیدا می‌شود. با چندتا از بهترین هتل‌های این شهر آشنا شوید.

 • هتل سوهان کاپادوکیا/ Suhan Hotel Cappadocia

مشخصات: هتل پنج‌ستاره، با 450اتاق و امکاناتی مثل: ماساژ و اسپا، استخر کودک، حمام ترکی

📌 آدرس: واقع در مرکز شهر آوانوس

🌐 وب‌سایت: suhankapadokya.com

 • هتل گورمه‌کایا پادوکیا/ Goreme Kaya Hotel

مشخصات: هتل چهارستاره، با 55 اتاق غارمانند و سنگی، دارای استخر سرپوشیده، مرکز آب‌گرم و اتاق ماساژ

📌 آدرس: واقع در نوشهیر

🌐 وب‌سایت: goremekayaotel.com

 • هتل دیوان کاپادوکیا/ Divan Cave House Hotel

مشخصات: یک غار-هتل با چشم‌انداز پانورامیک به کاپادوکیا، سرو غذاهای محلی، کرایه دوچرخه، جکوزی

📌 آدرس: واقع در جنوب شهر گورمه

🌐 وب‌سایت: divancavehouse.com

 • هتل تِرا/ Terra Cave Hotel

مشخصات: عمارتی قرن نوزدهمی داخل یک غار با امکاناتی مثل تلویزیون، اینترنت رایگان، تور اسب‌سواری

📌 آدرس: واقع در مرکز شهر گورمه

🌐 وب‌سایت: terracave.com


سخن آخر

کاپادوکیا، با هر معیاری، یک مقصد سفر کم‌نظیر است. اگر دل‌تان هوای گشت‌وگذار در طبیعت بکر و شگفت‌انگیز کرده‌است؛ اگر می‌خواهید به تماشای دیدنی‌ها و اسرار تاریخی بروید؛ اگر دوست‌ دارید تفریحات هیجان‌انگیز جدیدی تجربه کنید یا فقط دنبال جایی می‌‎گردید که چندروزی ریلکس کنید، کاپادوکیای ترکیه بدون شک، شما را به انتظارتان می‌رساند. همه این‌ها را بگذارید کنار فرصت بالن‌سواری که در تمام طول سال -به‌شرط همراهی آب‌وهوا- در کاپادوکیا مهیاست.

ما در یوتراوز آماده‌ایم که به سوالات شما درباره سفر به شهر بالن‌های ترکیه، پاسخ بدهیم. در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانید با شماره 1548 تماس بگیرید.سوالات متداول

کاپادوکیا در کدام استان است؟

کاپادوکیا، منطقه‌ای تاریخی در آناتولی مرکزی است که استان‌های نوشهیر، کرشهیر، نیگده، آکسارای و قیصری را دربرمی‌گیرد.

فستیوال بالن کاپادوکیا در چه تاریخی برگزار می‌شود؟

جشنواره بالن‌سواری کاپادوکیا در سال 2024، چهاردهم تا بیستم ژوئیه (بیست‌وچهارم تا سی‌ام تیرماه) برگزار می‌شود. البته در این شهر در تمام طول سال، به‌شرط مناسب بودن شرایط جوی، امکان بالن‌سواری وجود دارد.

هزینه بالن سواری در کاپادوکیا چقدر است؟

هزینه بالن‌سواری برای هر نفر با پرواز استاندارد 280یورو، با پرواز لوکس 130 تا 180 یورو و با پرواز اختصاصی 4هزارو500 یورو است.

سالامون کاپادوکیا چیست؟

کاپادوکیا، علاوه‌بر جشنواره بالن‌سواری به مسابقه دوی ماراتنش، سالامون، هم معروف است که سالانه در نوشهیر برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز