ورود
موزه آینده دبی

موزه آینده دبی؛ سفر به نیم قرن آینده!

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

50 سالِ آینده را کدام یکی از ما خواهددید؟ زندگی در نیم‌قرنِ پیش‌رو چه شکل و شمایلی خواهدداشت؟ ماشین‌های پرنده و روبات‌های انسان‌نما که علم و تکنولوژی سال‌هاست وعده‌اش را داده‌اند، از راه می‌رسند؟ راهی هست که همین الان یک سر تا آینده برویم و جهان را در 50سال بعد ببینیم؟

موزه آینده دبی، مفهوم «موزه» را به چالش می‌کشد. ما از موزه توقع داریم به گذشته‌های دور ببردمان و آثاری از دورانی بهمان نشان بدهد که در آن‌ها زندگی نکرده‌ایم. موزه آینده دبی اما ما را در زمان، جلو می‌برد؛ و چیزهایی را بهمان نشان می‌دهد که شاید درطول زندگی‌مان هیچ‌وقت شانس مواجهه با آن‌ها را نداشته‌باشیم. در مقاله امروز از مجله گردشگری یوتراوز، دربین جاهای دیدنی دبی، به یکی از بلندپروازانه‌ترین‌های‌شان سر می‌زنیم.

اگر به دنیای تکنولوژی علاقه‌مندید، فیلم‌های علمی-تخیلی سر ذوق‌تان می‌آورد و کنجکاوید که درباره آینده بدانید، همراه ما سوار این ماشین زمان هیجان‌انگیز شوید. همه آن‌چه را که لازم است درباره موزه آینده دبی بدانید، در مقاله پیش‌رو خواهیدخواند. اگر هم در برنامه دور یا نزدیک‌تان قصد سفر به دبی دارید، رزرو راحت و مطمئن بلیط هواپیما را از ما بخواهید.


10 درصد تخفیف رزرو هتل الغدیر مشهدتضمین کمترین قیمت ممکن

آن‌چه در این مقاله درباره موزه آینده دبی می‌خوانید:


پرواز ارزان به تمام نقاط جهان مشاهده قیمت

موزه آینده دبی، سفر به 50سال بعد

موزه آینده دبی سفر به 50 سال بعد

موزه آینده دبی به انگلیسی، «Museum of The Future»، نه کارکردش شبیه به موزه‌هایی است که می‌شناسیم و نه از نظر ظاهری به معماری‌‌های مرسوم، شباهت دارد؛ ساختمان بیضی‌شکل موزه با 30هزار متر مربع مساحت و 78متر ارتفاع، سازه پیچیده‌ای است شبیه به فرم چشم انسان. در این موزه عجیب، به‌کمک تکنولوژی‌های هوش مصنوعی و واقعیت مجازی، تصویری از جهان در سال 2071 ارائه می‌شود. 

این موزه آینده‌نگر که تنها دو سال از زمان ساختش می‌گذرد، در لیست 14 موزه برتر جهان قرار گرفته‌است. در زمان افتتاح موزه آینده دبی، یعنی سال 2022، بیشتر از یک‌میلیون‌ نفر از آن بازدید کردند که عدد خیره‌کننده‌ای است. نکته جالب آن‌که گفته می‌شود قرار است محتواهای نمایش‌داده‌شده در موزه، هر 10سال یک‌بار تغییر کند که با توجه به پیشرفت‌های مکرر علم و تکنولوژی، ضرورتش قابل درک می‌شود. خب تا این تغییرات صورت نگرفته، برویم ببینیم دبی، 50سال آینده را چطور به تصویر کشیده‌است.

💎 موزه آینده دبی ویکی پدیا 💎 

آدرس موزه آینده دبی


برای سفر در زمان، به سه طریق می‌توانیم خودمان را به موزه آینده برسانیم. اول، نشانی موزه را یادداشت کنید:

بزرگراه شیخ زاید، بیزینس‌بی، کنار برج‌های امارات

 • رفتن به موزه آینده دبی با مترو

مترو دبی، راحت‌ترین راه رفتن به موزه است. قطار خط قرمز را سوار و در ایستگاه «Emirates Tower» پیاده شوید. بعد از کمتر از 5دقیقه پیاده‌روی به موزه آینده می‌رسید.

 • رفتن به موزه آینده دبی با اتوبوس

خط‌های اتوبوس 27، 29 و X22 شما را به موزه آینده می‌رسانند. نزدیک‌ترین ایستگاه به موزه، «Novotel Hotel» است که به‌اندازه 15دقیقه پیاده‌روی تا موزه فاصله دارد.

 • رفتن به موزه آینده دبی با ماشین

اجاره کردن ماشین یا استفاده از تاکسی اینترنتی «careem»، روش سوم و البته نسبتا گران‌قیمتی است که شما را به موزه می‌رساند.

ساعت بازدید از موزه آینده دبی

موزه آینده دبی، هر روز از ساعت 10:00 تا 18:00 باز است. تقریبا دو، سه ساعتی هم برای تماشا زمان لازم دارید. این ویدئوی کوتاه پنج‌دقیقه‌ای، بهتان نشان می‌دهد که داخل این موزه هیجان‌انگیز چه خبر است.

📽️ فیلم موزه آینده دبی 📽️

داخل موزه آینده دبی

داخل موزه آینده دبی

بفرمایید داخل ساختمان موزه آینده! این‌جا هفت‌طبقه است؛ پنج‌طبقه موزه برای بازدید عمومی و دو طبقه اداری و VIP که فقط ورود مقامات عالی و اعضای خاندان سلطنتی به آن‌ها مجاز است. بازدید از موزه آینده، از طبقه پنجم شروع می‌شود.

طبقه پنجم| ایستگاه فضایی امید/ OSS Hope

ایستگاه فضایی امید موزه آینده دبی

یک آسانسور، شما را به طبقه پنجم موزه آینده که یک ایستگاه فضایی است، می‌رساند. بعد وارد یک شاتل فضایی می‌شوید که بسیار نزدیک به واقعیت شبیه‌سازی شده‌است. شمارش معکوس، تکان‌هایی که حرکت در فضا را القا می‌کنند، صداهای واقعی و کلیپ‌های ویدئویی که در پنجره‌های شاتل به نمایش گذاشته‌ می‌شوند، به شما این حس را می‌دهند که در فضا هستید.

یک راهنمای مجازی به‌اسم «Aya» هم همراهی‌تان می‌کند تا به سال 2071 بروید؛ یعنی صدمین سالگرد تأسیس امارات. بعد از تمام شدن مأموریت فضایی‌تان و دیدن آینده به زمین برمی‌گردید.

طبقه چهارم| موسسه شفا/ Heal Institution

موسسه شفا موزه آینده دبی

حالا شما در طبقه چهارم موزه آینده هستید. این‌جا از تغییراتی که در اکوسیستم‌ زمین و آب‌وهوا ایجاد خواهدشد، سردرمی‌آورید. وارد یک جنگل آمازون دیجیتالی می‌شوید که درست شبیه به ورژن واقعی‌اش سرسبز است و مملو از صداهای حیوانات. بعد با یک بانک دی‌ان‌ای مواجه می‌شوید که حاوی 2هزارو400 کد ژنتیکی حیوانی و گیاهی است.

این اکتشافات محیط‌زیستی، غیر از این‌که باعث شگفتی‌تان خواهدشد، به شما کمک می‌کنند نقش خودتان را در سرنوشت کره زمین، شناسایی کنید؛ «من درحال‌حاضر چه کارهایی می‌توانم انجام بدهم که 50سال آینده، حیات زمین با تهدید مواجه نشود؟»

طبقه سوم| واحه/ Al Waha

واحه موزه آینده دبی

بعد از گشت‌وگذار مهیج در آسمان و زمین و احاطه شدن با انواع تکنولوژی، به تجربه آسودگی نیاز پیدا می‌کنید. دل‌تان می‌خواهد کمی از آینده فاصله بگیرید و به زمان حال برگردید. پس وارد طبقه سوم موزه آینده می‌شوید. بخش‌های مختلف واحه، احساس آرامش را به شما برمی‌گردانند؛ استخر آرزو، اتاق مدیتیشن، مراکز حرکت‌درمانی، ارتباط‌درمانی و احساس‌درمانی.

طبقه دوم| آینده امروز است/ Tomorrow Today

آینده امروز است موزه آینده دبی

کم‌کم دارید به پایان سفرتان در زمین نزدیک می‌شوید. این‌جا، در طبقه دوم موزه آینده دبی، با دو بخش جذاب مواجه هستید. در قسمت «تکنولوژی آینده»، با ابزارها، گجت‌ها و وسایل فناورانه‌ای آشنا می‌شوید که در آینده نه‌چندان دور، زندگی انسان را خیلی آسان خواهندکرد.

در قسمت «عرشه تماشا» هم از فضای داخلی موزه به پوسته بیرونی‌اش منتقل می‌شوید؛ فضای شیشه‌ای ‎‌تراس‌مانندی که در آن می‌توانید بخشی از نمای موزه و چشم‌اندازهای پیرامون آن را تماشا کنید.

طبقه اول| قهرمانان آینده/ Future Heroes

قهرمانان آینده موزه آینده دبی

و بالاخره طبقه اول موزه آینده؛ جایی که به قهرمانان آینده یعنی بچه‌ها تعلق دارد. در این طبقه، بچه‌های 10ساله و کمتر، در بازی‌هایی شبیه به ویدئوگیم‌ها شرکت می‌کنند با این تفاوت که قهرمان بازی، خودشان هستند. بزرگسالان –به‌جز تسهیل‌گران موزه- اجازه ورود به طبقه اول را ندارند.

بچه‌ها در قالب یک‌سری مأموریت، با چالش‌هایی مواجه می‌شوند که باید ازطریق کار تیمی، اکتشاف و فعالیت‌های خلاقانه تلاش کنند که ازپس آن‌ها بربیایند.


بلیط موزه آینده دبی

بلیط موزه آینده دبی

گشت‌وگذار ما که در موزه رایگان بود و بی‌دنگ‌وفنگ اما اگر قصد دارید یک بازدید واقعی را تجربه کنید، باید حواس‌تان به شرایط رزرو بلیط موزه آینده دبی باشد؛ مثلا این‌که بلیط موزه را حتما باید ازقبل و به‌صورت آنلاین تهیه کنید. اگر در زمان ورود شما به موزه، برنامه و گالری به‌خصوصی درحال برگزاری باشد، ممکن است حضور در آن به بلیط مجزایی نیاز داشته‌‌باشد. 

بهتر است قبل از سفر، سایت موزه آینده دبی را چک کنید. برای خرید بلیط موزه آینده دبی، می‌توانید ازطریق همین سایت یا آژانس‌های معتبر اقدام کنید.

ورودی موزه آینده دبی: 149 درهم، معادل حدود 2میلیون تومان (در زمان نوشته شدن این مقاله)

🟧 نکته: ورود به موزه برای بچه‌های زیر چهارسال، افراد دارای معلولیت و بالای 60سال رایگان است.

🟧 یادآوری: هنگام ورود به موزه، مدارک شناسایی همراه‌تان باشد.

ویژگی‌های موزه آینده دبی

ویژگی های موزه آینده دبی

حالا که بازدیدمان از موزه آینده دبی تمام شد، بیایید از بیرون و با قدری فاصله به آن نگاه کنیم. این موزه، دقیقا چه ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند سالیانه از 163 کشور جهان، هزاران بازدیدکننده جذب کند؟ در ادامه، به‌نقل از وب‌سایت mydubaipass.com واقعیت‌های جالبی درباره این موزه می‌خوانید.

تکنولوژی

موزه آینده دبی با استفاده از فناوری‌های مدرن ازجمله تکنولوژی روباتیک و طراحی پارامتریک ساخته شده‌است. در طراحی پارامتریک، می‌توان متغیرهای خاصی را در یک معادله مشخص، تغییر داد تا نتیجه کاملا منحصر‌به‌فردی ایجاد شود. تکنیک‌‎های پیشرفته هم‌چنین به سازندگان اجازه داده‌است این موزه وسیع و مرتفع را بدون هیچ ستونی بسازند.

طراحی

نمای منحنی موزه آینده، از فودلا ضدزنگ و شیشه ساخته شده‌است که علاوه‌بر زیبایی، امکان استفاده بهینه از فضا را فراهم می‌کند و به نور طبیعی اجازه می‌دهد که به‌راحتی وارد فضای داخلی موزه شود. صفحات خورشیدی به‌کاررفته در ساختمان موزه و طراحی مخصوص آن برای مدیریت انرژی، باعث شده‌است که موزه آینده موفق به دریافت گواهی «پلاتینیوم» شود که به ساختمان‌های سبز داده می‌شود.

رویدادها

موزه آینده درطول سال، میزبان رویدادهای مختلف است. کارآفرین‌ها، مخترعان و کارشناسان حوزه‌های گوناگون علم و فناوری به موزه دعوت می‌شوند تا در حوزه تخصصی‌شان سمینار برگزار کنند. موزه هم‌چنین با برگزاری جشنواره‌های علمی سعی دارد فضا را برای نخبگان فراهم کند تا برای مسائل و چالش‌های زندگی انسانی، راه‌حل ارائه کنند. اجرای نمایشگاه‌ها و ورک‌شاپ‌های فناورانه در زمینه هوش مصنوعی، رباتیک و... از دیگر ویژگی‌های شاخص موزه آینده است.

نوشته‌های روی موزه آینده دبی

نوشته های روی موزه آینده دبی

حالا که حرف از ویژگی‌های موزه آینده شد، می‌رسیم به یکی از منحصربه‌فردترین مشخصاتش که آن را از همتایانش متمایز کرده‌است؛ خطاطی روی نما. این نوشته‌های روی موزه آینده دبی دقیقا چیست و چه معنایی دارد؟

خب باید برگردیم به هشت سال پیش یعنی سال 2016 که «شیخ محمد بن‌راشد آل مکتوم»، نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی، بنیاد «دبی آینده» را تأسیس کرد. موزه آینده، درواقع بخشی از این بنیاد است. آن‌چه روی نمای موزه می‌بینید هم نقل قول‌هایی از بن‌راشد است که ترجمه‌اش را در ادامه می‌خوانید.

«ما نمی‌توانیم صدها سال زندگی کنیم اما می‌توانیم چیزی بیافرینیم که صدها سال دوام بیاورد. آینده متعلق به کسانی است که می‌توانند آن را تصور، طراحی و اجرا کنند. آینده، منتظر نمی‌‌ماند، بلکه همین امروز خلق می‌شود. راز زندگی تازه، توسعه یافتن تمدن و پیشرفت بشریت در کلمه خلاصه می‌شود: نوآوری.»


قوانین موزه آینده دبی

قوانین موزه آینده دبی

درست است که گفتیم موزه آینده دبی با همه موزه‌های دیگر فرق دارد اما این تفاوت، باعث نمی‌شود که ورود به آن شرایط و ضوابط نداشته‌باشد.

 • ورود حیوانات خانگی به داخل موزه ممنوع است.
 • کد لباس مشخصی برای ورود به موزه آینده تعیین نشده‌است اما پیشنهاد می‌شود نوع پوشش، متناسب با فرهنگ بومی دبی باشد.
 • عکاسی و فیلم‌بردای، مجاز است اما نمی‌توانید از پایه و فلش دوربین استفاده کنید.
 • همراه بردن وسایل خطرناک و مواد منفجره به داخل موزه، مجاز نیست.
 • رعایت نکات مشترک در بازدید از محیط‌های عمومی مثل نظافت و احترام به فرهنگ محلی، در موزه آینده هم ضروری است.

نزدیک موزه آینده دبی کجا برویم؟

اطراف موزه آینده دبی

بعد از بازدید از موزه دبی و عکاسی روی عرشه تماشا، اگر هنوز حوصله گشت‌وگذار داشتید یا خواستید غذا بخورید، در نزدیکی موزه، گزینه‌های خوبی پیدا می‌شود. مثل؛

 • پارک موزه| فاصله تا موزه آینده: دقیقا در محوطه بیرونی موزه
 • برج خلیفه| فاصله تا موزه آینده: 10دقیقه با تاکسی و 30دقیقه با اتوبوس
 • بازار مدینه جمیرا| فاصله تا موزه آینده: 20دقیقه با تاکسی
 • رستوران «آواتار»| فاصله تا موزه آینده: 20دقیقه با تاکسی
بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

سخن آخر

دبی، عاشق متحیر کردن آدم‌هاست. دلش می‌خواهد بلندترین برج جهان را بسازد (برج خلیفه)، بزرگ‌ترین فواره دنیا را وسط یک شهر کویری بکارد (آبنمای دبی) و طولانی‌ترین شبکه مترو خودکار را به اسم خودش ثبت کند. در چنین شهری، وجود یک موزه که برعکس همه موزه‌های دیگر بازدیدکنندگانش را به‌جای گذشته به زمان آینده ببرد، تعجبی ندارد. موزه آینده دبی، از لحاظ کارکرد و معماری، بسیار منحصربه‌فرد است.

در مقاله‌ای که پیش روی شماست، گشتی در موزه آینده دبی زده‌ایم تا ببینیم زندگی در 50سال آینده چطور است. اگر دل‌تان می‌خواهد از نزدیک با این موزه شگفت‌انگیز ملاقات کنید، تهیه بلیط هواپیما دبی و رزرو هتل را به ما بسپارید. کارشناسان ما در سامانه تلفنی و 24ساعته 1548 آماده راهنمایی شما هستند.

سوالات متداول

موزه آینده دبی کجاست؟

موزه آینده، در بزرگراه شیخ زاید و کنار برج‌های امارات واقع شده‌است.

چرا موزه آینده به‌شکل چشم ساخته شده‌است؟

ظاهر چشم‌مانند موزه، نشان‌دهنده نگاه این شهر به آینده است.

قیمت بلیط موزه آینده دبی چقدر است؟

در زمان نوشته شدن این مقاله (1402)، بهای بلیط موزه آینده دبی حدود 2میلیون‌تومان است.

برای ساخت موزه آینده دبی چقدر هزینه شده‌است؟

هزینه ساخت موزه آینده، حدود 136میلیون‌دلار اعلام شده‌است.

معمار موزه آینده دبی کیست؟

طراح موزه آینده دبی، شرکت معماری «کیلا دیزاین»/ «Killa Design» است.

نوشته های مشابه
 • سیاره سبز؛ جنگل بارانی در دل کویر!

  یک جنگل عمودی وسط منطقه‌ای بیابانی، شبیه به خواب‌هایی است که بعد از خوردن یک وعده شام سنگین می‌بینیم. اما خب چنین جنگلی نه در عالم خواب و رویا بلکه در واقعیت وجود دارد؛ در دبی، که شیفته محقق کردن رویاهای عجیب‌وغریب است.

 • راهنمای تفریح در پارک آتلانتیس دبی

  آب‌بازی، تفریح محبوب بچه‌هاست که همیشه هم با اخم‌وتخم و «خیس آب شدی» و «سرما می‌خوریِ» بزرگ‌ترها همراه می‌شود. حالا فضایی را تصور کنید که نه‌تنها این نگرانی‌ها در آن جایی ندارد، بلکه والدین هم می‌توانند پابه‌پای بچه‌ها آب‌بازی کنند، در تونل‌های پیچ‌درپیچ سُر بخورند و قایق‌سواری کنند. اینجا پارک آبی آتلانتیس، یکی از بزرگترین پارک‌ آبی‌های جهان است 👇

 • میدان ساعت؛ یادگار 50ساله دبی

  خیلی پیش از تولد برج‌های مخابراتی و آسمان‌خراش‌های با کاربرد تجاری و مسکونی، برج‌های ساعت، تنها سازه‌ بلندمرتبه شهر بودند؛ نوعی نماد بومی که هم، زمان را به ساکنان یادآوری می‌کردند و هم به‌عنوان نقطه‌ای مرکزی در شهر، ساختمان‌های مهم اطراف آن‌ها ایجاد می‌شدند.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز