ورود
Tower of London
با یکی از مخوف‌ترین قلعه‌های جهان آشنا شوید

برج لندن؛ از جواهرات سلطنتی تا باغ وحشی مجلل

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

انگلیس با تاریخ شگفت‌انگیز و مکان‌های دیدنی‌اش یکی از پر بازدیدترین کشورهای جهان است. در میان تمامی شهرهای انگلستان؛ لندن شهری هیجان‌انگیز و دوست‌داشتنی است. در قلب لندن و در کرانه شمالی رودخانه تیمز، بنایی تاریخی وجود دارد که از جاذبه‌های مهم در اروپا و انگلستان به شمار می‌رود. برج لندن؛ تنها یک برج نیست و شامل چندین برج جذاب و مختلف است که تنها 12 برج از آن قابل بازدید برای عموم است.

برج لندن؛ این قلعه تاریخی که یکی از ساختمان‌های مهم در انگلستان است، برای سالیان طولانی سکونتگاه پادشاهان و ملکه‌ها و خانواده سلطنتی بوده است. برج لندن درواقع یک دژ نظامی است که زندان، اقامتگاه سلطنتی، اسلحه‌خانه، رصدخانه، ضرابخانه‌ی سلطنتی، دامگاه و محل نگهداری جواهرات سلطنتی را در خود جای‌داده‌ است. این برج بیش از 900 سال است که از پایتخت انگلستان محافظت کرده است و امروزه یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در لندن به‌حساب می‌آید. درواقع این قلعه، یک تابلو بی‌نظیر از تاریخ کشور انگلستان و نحوه زندگی خانواده سلطنتی است. با یوتراوز گشتی در برج مشهور لندن بزنیم.

آنچه در این مقاله درباره برج لندن می‌خوانید:

معرفی برج لندن و تاریخچه

overview of the Tower of London

نام رسمی این برج، قلعه و کاخ سلطنتی علیاحضرت است. این برج (Tower of London) که محل زندانی شدن افراد زیادی در طول تاریخ بوده است، قدیمی‌ترین قصر و قلعه در اروپا است. در سال 1066میلادی به دستور پادشاه هارولد، قلعه‌ای مستحکم برای نگاه‌داشتن شهر از شورش‌های احتمالی ساخته شد. قلعه‌ای که امروزه با نام برج لندن شناخته می‌شود، بدین شکل نبوده است و در طی سال‌ها برج‌های کوچک‌تری در اطراف آن بناشده ‌است. این برج که در طول زمان کاربردهای مختلفی داشته، ابتدا به‌عنوان دژ نگهبانی ساخته شد اما بعدها از آن به‌عنوان زندان افراد مشهوری همچون الیزابت اول و زمانی هم برای نگهداری جواهرات سلطنتی استفاده می‌شده است. این قلعه جذاب و هیجان‌انگیز می‌تواند ساعت‌ها شمارا مجذوب رازهای خود کند.
ویلیام فاتح در مدت‌زمان کمی از پیروزی درنبرد هیستینگز دستور ساخت برج لندن را صادر کرد تا از سرزمینی که به‌تازگی فتح کرده بود، محافظت و قدرتش را تثبیت کند. این قلعه در ابتدا بنای چوبی موقتی بود که بعدها برج سفید را جایگزین آن کردند و این بنا در طول زمان به قلعه مستحکم و غیرقابل نفوذی با 20 برج گسترش پیدا کرد. امروزه برج لندن به دلیل جای دادن مجموعه جواهرات سلطنتی معروف شده ‌است، اما در گذشته زندان مخوفی بوده برای مخالفان پادشاهان که در این مکان غلوزنجیر و شکنجه می‌شدند و درنهایت در همین برج به قتل می‌رسیدند. از این قلعه به‌عنوان اقامتگاه سلطنتی نیز یاد می‌شود، چراکه پادشاهان بسیاری به‌ویژه در زمان هرج‌ومرج به این مکان که بسیار امن‌تر بود، پناه می‌آوردند.

بخش‌های مختلف برج لندن

برج لندن در اواخر قرن 11 میلادی توسط ویلیام فاتح ساخته شد و در طول قرن 13 میلادی به قلعه‌ای که امروزه وجود دارد، گسترش یافت. مهم‌ترین جاذبه این قلعه مجموعه معروف جواهرات سلطنتی است. اما در ادامه بعضی از مهم‌ترین جذابیت‌های برج لندن را به شما معرفی می‌کنیم.

بنای سفیدپوش نورمن‌ها

بنای مرکزی برج لندن، برج سفید نام دارد. این برج در سال 1240 و در زمان پادشاه هنری سوم، محلی برای سکونت خاندان سلطنتی بوده است. پادشاه هنری، علاوه بر اضافه کردن قسمت‌های جدید در برج، آن را با گچ سفید پوشاند. به خاطر رنگ سفیدی که برج را پوشانده نورمن‌ها آن را برج سفید می‌نامند. برج سفید قدیمی‌ترین بخش قلعه است که با 27.4 متر ارتفاع، مدت‌ها بلندترین بنای لندن هم بوده ‌است. با گسترش قلعه در قرون بعدی، 19 برج دیگر به آن افزودند که بیشتر برای زندانی کردن مخالفان استفاده می‌شد که مهم‌ترین آن‌ها برج‌های «بلادی» و «ویک‌فیلد» هستند.

برج لندن و بی‌نظیرترین کلکسیون اسلحه جهان

Royal Armouries

جاذبه‌هایی ازجمله تسلیحات سلطنتی و شخصی پادشاه هنری هفتم هم در این برج در معرض بازدید قرار دارند. این مجموعه از بزرگ‌ترین کلکسیون‌ها جهان در نوع خود به شمار می‌رود. کاخ قرون‌وسطایی برج لندن نیز امروزه به روی عموم باز است و اغلب نمایش‌هایی از رویدادهای تاریخی در این مکان برگزار می‌شود. در ادامه یوتراوز شمارا با جزییات این برج بیشتر آشنا می‌کند.

مناره یا کلاهک‌های پیازی شکل برج لندن

وقتی به برج برسید چهار مناره پیازی شکل اولین چیزی است که خواهید دید؛ مناره‌ها ابتدا مخروطی شکل بوده‌اند اما به‌مرورزمان کلاهک‌های جدید جایگزین آن‌ها شدند که تا به امروز دست‌نخورده باقی‌مانده‌اند.

زندان‌های مخوف با زندانیانی مشهور در برج لندن

این برج هیچ‌وقت با نیت زندان ساخته نشده بود، اما موقعیت و نزدیکی آن به دربار سبب شد تا از برخی اتاق‌های آن به‌عنوان زندان استفاده شود. پادشاهان خلع شده تا قاتلان همه در همین مکان زندانی می‌شدند. لیدی جین‌گری، فرزندان ادوارد چهارم و گای فاکس از زندانیان برجسته این برج بوده‌اند. ناگفته نماند که اشخاص معروفی نیز در این برج زندانی شدند که یکی از آن‌ها «فلمبارد» است. او اولین زندانی و یکی از فرماندهان قلعه بوده است.
یکی از کارهایی که شورشی‌ها در این زندان انجام می‌دادند نوشتن اسامی خود روی دیواره‌های زندان بود. یک حکاکی از صور فلکی با جزئیات کامل روی دیوار برج لندن حک شده‌ است که از دیدنی‌های این برج به‌حساب می‌آید. فردی به نام هیو این صور فلکی را ترسیم کرده است. این زندان 22 اعدام را به خود دیده است، اما اعدام‌های دیگر در اطراف برج لندن صورت می‌گرفته است.

جواهرات برج لندن

London Tower Jewelry

کلکسیون جواهرات سلطنتی معروف‌ترین جاذبه توریستی این قلعه است که از قرن 17ام، در دوران سلطنت چارلز دوم، در این مکان به نمایش گذاشته شد. بیشتر این جواهرات در حوالی سال 1660 که پادشاه جدید بر تخت نشست، ساخته شدند. این جواهرات در خانه جواهرات به نمایش درآمده اند، خانه‌ای که در شمال برج سفید، در بخش واترلو قرار دارد.
تماشای جواهرات تاج یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های تماشایی برج لندن است. برخی از این جواهرات، تاج‌هایی هستند که توسط پادشاه در مراسم تاج‎گذاری و در هنگام افتتاح پارلمان پوشیده شده است. 23578 جواهر امروزه در این قلعه نگهداری می‌شوند که در میان آن‌ها الماس، یاقوت، زمرد و مروارید از زیباترین آن‌ها هستند. این برج در سال 1303 به عنوان مخزن گنج‌های سلطنتی مورد استفاده قرار گرفت اما پس از برخی سرقت‌ها یک خانه جواهرات جنوب در ضلع جنوبی برج سفید ساخته شد.

باغ‌وحش برج لندن

برج لندن برای سالیان طولانی مکانی برای نگهداری حیوانات سلطنتی بوده است. پادشاه جان شخصی بود که این باغ‌وحش را تاسیس کرد. تمامی حیوانات شگفت‌انگیزی که به دربار انگلیس هدیه داده می‌شد در این باغ‌وحش نگهداری می‌شدند. این نمایشگاه در سال 1835 بسته شد و حیوانات آن به باغ‌وحش لندن منتقل شدند.

ضرابخانه برج لندن

coins in the Tower of London Mint

درزمانی که بیشتر سکه‌ها در اطراف شهر لندن ضرب می‌شد، خزانه سلطنتی در سال 1278 در برج لندن ساخته شد. باروی کار آمدن هنری هشتم این سیستم تغییر کرد و باعث شد ضرابخانه سلطنتی به تنهایی این کار را انجام دهد. از آن‌جایی که از چهره‌ی هنری هشتم با آن بینی بزرگ روی سکه ضرب شده بود مردم آن را «دماغ مسی پیر» نامیدند.

کلاغ‌هایی که از پادشاهی بریتانیا حفاظت می‌کنند

برج لندن مکانی است که در آن افراد زیادی زندانی شده‌اند و قتل‌های زیادی در آن صورت گرفته است. عده‌ای گمان می‌کنند که در اطراف این برج روح کشته‌شدگان را می‌بینند که در حال پرسه زدن هستند. برخی دیگر وجود هفت کلاغ را مایه خوش‌یمنی پادشاهی انگلستان می‌دانند و معتقدند که اگر این کلاغ‌ها برج را ترک کنند پادشاهی سقوط خواهد کرد. هفت کلاغ قبل از جنگ جهانی دوم در این برج نگهداری می‌شدند که یک بال از تمامی کلاغ‌ها چیده شده است تا نتوانند به دوردست پرواز کنند. این کلاغ‌ها برای مردم لندن اهمیت بسیار ویژه‌ای دارند و از زمان چارلز دوم در این قلعه زندگی می‌کنند.

نکاتی برای بازدید از برج لندن

بازید از این جاذبه تقریبا هزینه زیادی دارد، اما قدیمی‌ترین قصر لندن ارزش یک‌بار دیدن و هزینه کردن را دارد. برای بازدید از برج لندن بایستی بلیت ورودی تهیه کنید. امکان بازدید از کلکسیون جواهرات سلطنتی، کلیه بخش‌های عمومی قلعه ازجمله برج سفید، مسیرها و فعالیت‌های مخصوص کودکان و نیز شرکت در تورهای نمادین یومان وارنر را فراهم می‌کند. برای اینکه در صف خرید بلیت معطل نشوید، پیشنهاد می‌کنیم بلیت خود را اینترنتی تهیه کنید. راهنمای صوتی به زبان‌های مختلفی ازجمله انگلیسی نیز درازای مبلغ اندکی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که سیگار کشیدن، آوردن و خوردن غذا و آشامیدنی در نقاطی غیر از مکان‌های مشخص‌شده و کافه‌تریاهای قلعه، آوردن حیوانات خانگی، استفاده از تجهیزات ضبط صدا و عکاسی، استفاده از تلفن همراه، به همراه داشتن وسایل بزرگی مانند کوله‌پشتی و چمدان و دست زدن به اثاثیه و آثار هنری در برج لندن ممنوع است.
بازدید از برج لندن با پیاده‌روی در مسیرهای ناهموار و بالا رفتن از پله‌ها همراه است و بهتر است برای بازدید از این مکان کفش و لباس راحتی بپوشید. برج لندن اینترنت وای فای رایگان در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارد. عکاسی و فیلم‌برداری به‌جز در خانه جواهرات، برج مارتین، عبادتگاه سنت جان در برج سفید و عبادتگاه سنت پیتر آزاد است. بازدید از این مکان برای علاقه‌مندان به تاریخ و معماری بسیار مناسب است.

چه زمانی برای بازدید از برج لندن مناسب است؟

بهترین زمان سفر به لندن ازنظر خلوتی شهر و مناسب بودن آب‌وهوا ماه‌های مارس تا می است که قیمت‌ها نیز نسبت به اواخر بهار و تابستان که اوج فصل گردشگری شهر است، پایین‌تر و جاذبه‌های شهر خلوت‌تر است. برای بازدید از برج لندن در فضایی آرام‌تر و خلوت‌تر بهتر است بازدید خود را به اوایل وقت کاری روزهای غیر تعطیل موکول کنید. زمان تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها از شلوغ‌ترین روزهای سال است و اگر هوس رفتن به برج لندن را در سر داشته باشید مجبور خواهید شد در صف‌های طولانی بلیت منتظر بمانید. توجه داشته باشید که این جاذبه زمستان‌ها، اول نوامبر تا 29 فوریه، یک ساعت زودتر بسته می‌شود. بازدید از این جاذبه حدودا 3 ساعت زمان می‌برد.

جاذبه‌های نزدیک به برج لندن کدامند؟

London City Hall modern building

برج لندن در سواحل شمالی رودخانه تیمز، در نزدیکی مرکز شهر لندن قرارگرفته و به جاذبه‌هایی مانند پل برج (Tower Bridge) که یکی از معروف‌ترین پل‌های دنیا است و در اواخر قرن 19 میلادی به سبک گوتیک و در هماهنگی با معماری برج لندن ساخته‌شده است، نزدیک است که می‌توانید بازدید از آن را هم در برنامه سفرتان قرار دهید. اما در ادامه بعضی مکان‌های دیدنی لندن در نزدیکی برج را به شما معرفی می‌کنیم.

 • ساختمان شهرداری لندن که یکی از مدرن‌ترین بناهای لندن است و مهم‌ترین سازمان‌های اداره‌کننده لندن یعنی شهرداری و شورای شهر را در خود جای‌داده از دیگر جاذبه‌های نزدیک به این برج است.
 • ناو اچ ام اس بلفست (HMS Belfast) یکی دیگر از جاذبه‌های انگلستان در همسایگی برج لندن است که بهترین نمونه از میراث نیروی دریایی قدرتمند انگلستان است و از سال 1971 در سواحل رودخانه تیمز در نزدیکی برج لندن به نمایش گذاشته‌شده ‌است.
 • بنای یادبود (The Monument) که به یاد قربانیان آتش‌سوزی سال 1666 لندن ساخته‌شده و ستون مرتفعی با جامی طلایی بر فراز آن را به تصویر می‌کشد.
 • لیدنهال مارکت (Leadenhall Market) که بازار بسیار زیبایی با معماری ویکتوریایی از قرن 19 میلادی است.
 • و برج گرکین (Gherkin) که در سال 2004 میلادی در 41 طبقه ساخته شده و ساختمان مدرنی است با نمای شیشه و فولاد و سواحل رودخانه تیمز از جاذبه‌های تماشایی و نزدیک به برج لندن هستند.

برج لندن؛ جاذبه‌ای مخوف اما دوست‌داشتنی برای تمامی کسانی است که علاقه دارند در مورد تاریخ انگلستان بیشتر بدانند. قلعه‌ای که داستان‌های زیادی برای شنیدن و حتی دیدن دارد. تجربه سفر به این قلعه هیجان‌انگیز را از دست ندهید. قبل از رفتن به این برج حتما به سایت آن مراجعه کرده تا اطلاع دقیقی از ساعت باز شدن آن داشته باشید. برای دسترسی به آن می‌توانید با خطوط سبز و زرد مترو در ایستگاه Tower Hill پیاده شوید و با کمتر از چند دقیقه پیاده‌روی به این جاذبه برسید. ساعات کار برج لندن روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه، پنج‌شنبه، جمعه و شنبه از 9 تا 17:30 و یکشنبه و دوشنبه از 10 تا 17:30 است.

نوشته های مشابه
 • معروف‌ترین گنجینه نقاشی جهان در نگارخانه ملی لندن

  وجود کلیساها و موزه‌هایی که تاریخ پر رمز‌ و راز انگلستان را به رخ جهانیان می‌کشند خود گواه قدمت این کشور است. تاریخ را گاهی در اشیاء باستانی و گاهی در نقاشی‌های اصیل می‌توان یافت. نگارخانه ملی لندن یکی از آن مکان‌هایی است که معروف‌ترین گنجینه‌ی نقاشی جهان را در دل خود نگهداری می‌کند.

 • کشف دنیای زیر آب در آکواریوم لندن

  لندن همه‌چیز برای ارائه به گردشگران دارد. از مراکز تاریخی و سرگرمی‌های مختلف گرفته تا خرید و رستوران‌گردی! آکواریوم لندن یکی از جاذبه‌هایی است که گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند.

 • بیگ بن؛ بزرگ‌ترین برج ساعت دنیا در لندن

  انگلستان؛ سرزمین کاخ‌های افسانه‌ای همچون باکینگهام، سنت‌جیمز و وست‌مینستر مشهور است. اما کاخ باکینگهام که فرازونشیب‌های بسیاری تا به امروز داشته، محل زندگی خانواده سلطنتی انگلستان است. کاخ وست‌مینستر مشهور هم همان «کاخ بیگ ‌بن» معروف است. هر فردی که کمی طرفدار فیلم‌های هالیوودی باشد با این نماد و سمبل انگلستان به‌خوبی آشنااست؛ گمشده، دکتر هو و مری پاپینز از فیلم‌هایی هستند که بیگ ‌بن همچون ستاره‌ای در آن‌ها درخشیده است.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز