ورود
spectacular church of Yerevan
سفر به ارمنستان برای بازدید از جاذبه‌های مذهبی ایروان

2 کلیسای دیدنی ایروان برای بازدید گردشگران بین‌المللی

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

کلیساهای ایروان از دیدنی‌ترین مکان‌ها برای گردشگران بین‌المللی در پایتخت کشور زیبای ارمنستان است. شهر ایروان به دلیل ساختار مذهبی آنکه ریشه در مسیحیت دارد، مکان‌های بسیاری بااهمیت مذهبی و تاریخی را در خود جای داده که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

ایروان پایتخت کشور مسیحی‌نشین ارمنستان است که ازنظر جاذبه‌های گردشگری تاریخی، فرهنگی، طبیعی و تفریحات یک مقصد عالی برای گردشگران ایرانی به شمار می‌رود. کلیساهای ایروان ازجمله مکان‌هایی است که در سفر به ارمنستان توجه هر گردشگری را جلب می‌کند و دلیل آن‌هم سبک معماری است که تاریخ غنی این مقصد را در معرض نمایش قرار می‌دهد. در این مقاله با یوتراوز همراه شوید تا شمارا با ۲ کلیسای دیدنی در ایروان آشنا کنیم.

بازدید از ۲ کلیسای دیدنی در پایتخت ارمنستان:

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر ایروان

entrance statue of St. Gregory the Illuminator Cathedral in Yerevane

وقتی به کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر، یا کلیسای جامع ایروان می‌رسید درواقع بزرگ‌ترین کلیسای جامع ارمنی وابسته به پاپ در سرتاسر جهان و بزرگ‌ترین کلیسای جامع در ارمنستان را در مقابل دیدگان خود مشاهده می‌کنید. این کلیسا را در منطقه‌ی کنترون (منطقه‌ی مرکزی) ایروان پیدا می‌کنید که همراه با کلیسای جامع ترینیتی تفلیس از بزرگترین بناهای مذهبی جنوب قفقاز به شمار می‌رود.
وقتی وارد کلیسا می‌شوید، برج بلور با بیش از ۳۰ طاق و حیاط را در ورودی کلیسای جامع می‌بینید. اکنون کاملا متوجه می‌شوید که کلیسای جامع در اصل از سه کلیسا تشکیل شده است. کلیسای جامع (کلیسای اصلی) با ۱۷۰۰ کرسی، کلیساهای سنت تیریداتا پادشاه و کلیسای سنت اشکین ملکه (که هر کدام ۱۵۰ کرسی دارند). این دو شخصیت سلطنتی، حامیان اصلی سنت گرگوری در تبدیل ارمنستان به یک کشور مسیحی بودند.
به طبقه‌ی پایین کلیسای اصلی که می‌روید، سالن پذیرایی و محل رسیدگی به امور کلیسا را می‌بینید. مجموع مساحت کلیسای جامع سنت گریگور حدود ۳۸۲۲ متر مربع و ارتفاع آن از زمین تا بالای صلیب ۵۴ متر است. در ساخت بنای این کلیسا از مونولیت آهن و بتون به‌عنوان مصالح استفاده شده و نمای آن با سنگ توفای نارنجی‌رنگ مزین شده است. بنایی زیبا و قابل‌توجه که از اکثر نقاط پایتخت گرجستان خودنمایی می‌کند.

چگونه به کلیسای جامع سنت گریگور برویم؟

ایستگاه متروی زورار آندرانیک روبه‌‌روی کلیسا قرار دارد و ساده‌‌ترین راه برای رسیدن به کلیسای جامع است. همچنین اتوبوس‌ها و مینی‌‌بوس‌های متعددی به این قسمت شهر رفت‌وآمد دارند که از آن‌ها نیز برای رسیدن به کلیسا می‌توانید استفاده کنید. اگر با وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی به سمت این اثر تاریخی حرکت می‌کنید، چهار خیابان خانجيان، تيگرن، متس و هراچیا کوچار همه به کلیسا راه دارند.
بنای زیبای کلیسا برای هر فردی در هر سن و سالی جذاب و دیدنی است. دو طرف ورودی کلیسا از داخل محوطه، مسیری صاف و مستقیم است که با شیب ملایمی به سمت بالا می‌آید. در وسط این مسیر نیز راه‌پله‌ای با شیب ملایم قرار دارد؛ بنابراین اگر در میان همراهان شما سالمند یا توانیابی باشد، می‌توانید از مسیر صاف برای رسیدن به کلیسا استفاده کنید. ورود به کلیسای جامع سنت گریگور برای عموم آزاد و رایگان است، می‌توانید همراه با خانواده از فضای دلپذیر و آرامش‌بخش آن دیدن کنید.

کلیسای کاتولیک (مریم مقدس)

Holy Mother of God Kathoghike Church

این کلیسای کوچک که در مرکز شهر ایروان، در تقاطع خیابان شلوغ آبوویان و خیابان سایات نووا قرارگرفته، در طول تاریخ خود دو بار ازنظرها پنهان و دوباره کشف‌شده است. گفته می‌شود این کلیسای ارمنی که از سال ۱۲۶۴ میلادی سرد و گرم روزگار را چشیده، برای مدت مدیدی از تاریخ طولانی و عجیب خود از دید بازدیدکنندگان مخفی بوده و به فراموشی سپرده‌شده یا ناپدیدشده است؛ اما داستان این پنهان شدن به این شرح است که نخستین بار در سال ۱۶۹۵ میلادی که کلیسای سنگی‌ای با سه شبستان به نام کلیسای کاتولیک در مجاورت بخش غربی کلیسای قرون‌وسطایی اولیه ساخته شد، کلیسای قدیمی به‌طور کامل در کلیسای جدید ادغام شد و درنهایت این جواهر تاریخی کوچک که داخل کلیسای جدید گنجانده‌شده بود کاملا به دست فراموشی سپرده شد.
چندین قرن پس‌ازآن، در سال ۱۹۳۶ میلادی دولت شوروی دستور تخریب کلیسا را صادر کرد که در جریان تخریب آن کلیسای قرن ۱۳ کشف شد.با اعتراضات افکار عمومی و باستان شناسان، مقامات دولت از دستور تخریب عقب‌نشینی کردند و اجازه دادند ساختمان اولیه کلیسا همچنان در نزدیکی تقاطع دو خیابان شلوغ شهر ایروان پابرجا بماند.امروزه این کلیسای تاریخی قرن ۱۳ ام در داخل پارکی قرارگرفته و کاملا در مقابل دید بازدیدکنندگان قرار دارد. اگرچه به نحوی تحت‌الشعاع کلیسای مدرن قرار دارد.کلیسا کاتولیک بسیار کوچک است به‌طوری‌که امکانات آن برای برپایی مراسم‌های مذهبی بسیار محدود است. به همین دلیل تنها به‌عنوان عبادتگاه استفاده می‌شود.

چگونه به کلیسای کاتولیک برویم؟

برای رسیدن به کلیسای کاتولیک می‌توانید با خط یک مترو (M1) حرکت کنید و در ایستگاه Yeritasardakan پیاده شوید و با ۵ دقیقه پیاده‌روی به این کلیسا برسید. ورود به این کلیسای تاریخی آزاد و رایگان است. می‌توانید همراه با خانواده و فرزندان خود از این
کلیسا بازدید کنید و سپس در پارکی که کلیسا را احاطه کرده، استراحت و گردش کنید.
اگر دوست دارید در این کلیسا شمع روشن کنید اما فراموش نکنید که باید با خودتان شمع ببرید. کلیسای کاتولیک همه‌روزه به‌جز شنبه‌ها و یکشنبه‌ها از ساعت ۸ تا ۱۷ برای بازدید عموم باز است.

بهترین زمان سفر به ایروان

Interior decoration of Holy Mother of God Kathoghike Church

این شهر دیدنی که قدمت آن به قرن هشتم میلادی می‌رسد، در بخش غربی کشور و در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح آب‌های آزاد واقع‌شده است اما اصلی‌ترین ویژگی آن اقلیم قاره‌ای، با زمستان‌های سرد و تابستان‌های خشک و گرم است. ایروان که اکنون شتابان به سمت تمدن غربی پیش می‌رود، زیرساخت‌های اقامتی و گردشگری بسیاری برای پذیرایی از گردشگران دارد و مقصدی محبوب برای گردشگران بین‌المللی و ازجمله ایرانی‌ها است.
بهترین زمان سفر به ایروان از فاصله ماه‌های آوریل تا اکتبر (فروردین تا مهر) است که دما و رطوبت در بهترین حالت خود قرار دارد؛ اما یادتان باشد که این شهر در ماه‌های جولای، مارس و آوریل بیشترین تعداد گردشگران ورودی را دارد و به همین دلیل چهره شهر و زیرساخت‌های اقامتی و حمل‌ونقل شلوغ‌تر از حالت طبیعی است.

پیشنهاد یوتراوز برای بازدید از سایر مکان‌های دیدنی ایروان

ایروان به‌عنوان یک مقصد تاریخی، فرهنگی و طبیعی، مکان‌های دیدنی بسیاری دارد. اگرچه هدف ما در این مطلب معرفی دو کلیسای دیدنی در ایروان است اما این شهر مکان‌های دیگری هم دارد که بازدید از آن را در سفر به ارمنستان به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 • بازار ورنیساژ: در مرکز شهر ایروان و در چند قدمی میدان جمهوری قرارگرفته و به بسیاری از جاذبه‌های این شهر نزدیک است.
 • موزه ملی تاریخ ارمنستان: نزدیک به ۴۰۰۰۰۰ اثر تاریخی را در خود جای‌داده است.
 • نگارخانه ملی ارمنستان: شامل بیش از ۲۵۰۰۰ نقاشی از هنرمندان ارمنی و بین‌المللی است.
 • میدان شارل آزناوور: به نام خواننده، ترانه‌سرا و بازیگر مشهور فرانسوی-ارمنی نام‌گذاری شده و سینما مسکو و تئاتر روسی استانیسلاوسکی ایروان را در خود جای داده است.
 • مجموعه گارنی دربرگیرنده‌ی معبد گارنی، مجموعه حمام، کاخ تابستانه پادشاهی، کلیسای سنت سیون متعلق به قرن هفتم میلادی و چند اثر تاریخی کوچک دیگر است که روی‌هم‌رفته یازده اثر از دوره‌های مختلف تاریخی کشور ارمنستان را دربر می‌گیرد.
 • حمام رومی: در پشت معبد قرار گرفته و بسیار دیدنی است و به‌راحتی می‌توانی بعد از دیدن معبد گارنی از آن بازدید کرد.
 • دره گارنی: شهرت آن به دلیل وجود ستون‌های خاص بازالتی است و شکل منظم و متقارن سنگ‌های آن باعث شده نام «سمفونی سنگ‌ها» را بر آن بگذارند.
 • صومعه گغارد: صومعه‌ای است از قرون‌وسطی و بخشی از آن در دل کوه مجاور کنده‌شده و در احاطه‌ی صخره‌ها است.
 • رستوران گغارد: اگر زمان کافی داشته باشید و صومعه گغار را دیده باشید، می‌توانید به رستوران گغارد بروید که با چشم‌انداز منحصربه‌فردی از صخره‌های زیبا و درختان سرسبز دارد.
 • صومعه هاووتس تار: در قرن ۱۳ میلادی به سبک معماری ارمنی ساخته‌شده، اما امروزه تنها بخش‌هایی از آن برجای‌مانده و نزدیک به صومعه گغارد قرار دارد.
 • پارک ویکتوری: می‌توانید در کنار این موزه از پارک ویکتوری (پیروزی) دیدن کنید که با طبیعتی بکر، درختان بسیار، دریاچه مصنوعی، چندین کافه و موزه چشم‌انداز زیبایی از مرکز شهر ایروان دارد و محل منحصربه‌فردی برای استراحت است.
 • کاسکاد: هزارپله که راه‌پله باشکوه و عظیمی است در مرکز شهر ایروان و پارک ویکتوری و خیابان مانیومنت را به هم متصل می‌کند.
 • مرکز هنری کافسجیان: مرکز هنری کافسجیان علاوه بر کلکسیون هنری موسس آن، گغارد کافسجیان، میزبان نمایشگاه‌های موقت، کنسرت‌ها، سخنران‌ها و دیگر فعالیت‌های هنری است.

نوشته های مشابه
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز