ورود
Geghard Monastery Yerevan
صومعه احاطه شده توسط صخره‌ها

آنچه درباره صومعه گغارد باید بدانید

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

سفر به ایراوان در کنار جذابیت ‌های فرهنگی شما را با سبک معماری قرون وسطی نیز آشنا میکند. صومعه گغارد ایروان یکی از شاهکارهای معماری آن دوران است.

صومعه گغارد متشکل از دو کلیسای غربی و شرقی است که در دل صخره‌های سخت و ستبر کنده شده است. این بنا متعلق به دوران اوج معماری قرون‌وسطی در ارمنستان است. جایی‌که تاکنون مقبره شاهزادگان پارسی و ژانرال های ارمنی بوده که این عبادتگاه را برای ملکه خود (تامار) فتح کردند. در ادامه یوتراوز قصد دارد تا شما را با یکی از زیباترین یادگارهای معماری قرون وسطایی آشنا کند. با ما همراه شوید.

آنچه درباره صومعه گغارد میخوانید:

معرفی صومعه گغارد ایروان

Overview of Goghard Monastery

صومعه گغارد (Geghard Monastry) در ۳۵ کیلومتری ایروان، پایتخت ارمنستان قرار گرفته است. مجموعه‌ای متشکل از یک کلیسای جامع، راهروی ستون دار، اتاقک‌های قدیمی و تعداد زیادی ستون‌های صلیب‌دار در اطراف صومعه.
فاصله‌ی نزدیک صومعه گغارد با آرتاشات (پایتخت باستانی ارمنستان) و قلعه قرون وسطایی کاکاوابرد Kakavaberd این احتمال را تقویت میکند که اطراف صومعه در دوران ماقبل تاریخ دارای سکنه نیز بوده است.
گغارد در لغت به معنای سرنیزه است و اشاره به نیزه‌ای دارد که گفته می‌شود زمانی‌که حضرت مسیح مصلوب شده بدن وی را شکافته است! در دوران مشرکان، ساکنان محلی نیزه را در غاری که امروزه بخشی از صومعه را تشکیل می‌دهد، تقدیس می‌کردند. به‌همین دلیل است که گاهی از گغارد به عنوان آیویرانک Ayvirank نام می‌برند. یعنی غار به زبان ارمنی.
نوشته‌های مورخان ارمنی باستان و قرون‌وسطی نیز وجود صومعه را تایید کرده‌اند؛ با این‌حال بقایای آیویرانک در طول زمان از بین رفته است. به این دلیل که متجاوزان عرب در قرون ۸ و ۹ میلادی صومعه‌ی آیویرانک را چپاول کردند و دست‌نوشته‌ها و کتاب‌های منحصربه فرد آن را از بین بردند و ساختمان‌های مذهبی صومعه را آتش زدند.
امروز اما گغارد را در میان صخره‌های سنگی و به‌شکل صلیب مربع شکلی می‌بینید که با مجموعه‌ی همراهش در دل کوه کنده‌کاری شده است.
کتیبه‌های کشف شده در صومعه، ساخت کلیسای اصلی را به سال ۱۲۱۵ میلادی نسبت می‌دهد. این بنا در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

چگونه به صومعه گغارد برسیم؟

برای بازدید از این بنای تاریخی و مذهبی باید به دره‌ی آزات سفر کنید. این مجموعه بی‌نظیر در چشم‌اندازی با زیبایی طبیعی و منحصربه فرد در احاطه‌ی صخره‌های سنگی قرار گرفته است. فاصله‌ی صومعه از معبد گارنی که تنها معبد برجای مانده از دوران مشرکان در ارمنستان است، بسیار اندک بوده و تنها با پیمودن ۱۱ کیلومتر به رودخانه‌ی آزات می‌رسید.
بهتر است بازدید شما از این صومعه همراه با تور باشد تا اطلاعات کاملتری از آن به‌دست آورید و سفر ایمن‌تری را تجربه کنید. اما اگر می‌خواهید شخصا از بنا دیدن کنید، میتوانید از اتوبوس ها و مینی بوس هایی که هر نیم ساعت از ایستگاه اتوبوس نزدیک فروشگاه بزرگ مرسدس در شمال شهر ایروان به مقصد صومعه گغارد حرکت میکنند، استفاده کنید.

نکات مهم برای بازدید از صومعه گغارد

Inside Gogard Monastery

از آنجا که این صومعه خارج از شهر واقع شده است، توصیه می‌شود همه امکانات مورد نیاز برای یک سفر کوتاه را همراه خود داشته باشید.

 • به یاد داشته باشید که مقداری پول نقد همراهتان باشد. زیرا فروشگاه‌های سوغات و اسنک فروشی های نزدیک صومعه نه تنها کارتخوان ندارند بلکه ممکن است پول خرد هم نداشته باشند و مابقی پولتان را برنگردانند!
 • اگر کودک، سالمند یا توان یاب همراه خود دارید، درنظر داشته باشید که مسیر رفت و برگشت و همچنین مدت زمان بازدید از صومعه و ساختمان های اطراف آن در حد توان جسمی آن‌ها باشد.
 • بازدید از صومعه گغارد رایگان است.
 • بازدید از این جاذبه با احتساب مسیر رفت و برگشت حدود ۳ ساعت زمان میبرد. درصورتی‌ که از معبد گارنی در نزدیکی آن نیز بازدید کنید، این زمان به ۴ ساعت میرسد.
 • صومعه‌ی گغارد هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ عصر باز است. 

 بهترین زمان برای بازدید از صومعه گغارد

بهترین زمان برای سفر به ایروان بهار و تابستان است و تورهای صومعه‌ی گغارد نیز در این فصول به وفور پیدا میشود. در این فصل‌ها کوه‌های ارمنستان زیباترین جلوه خود را تقدیم بازدیدکنندگان میکنند. اگرچه این صومعه در فصل زمستان و در میان سپیدی برف نشسته بر کوه های خاکستری نیز تماشایی است. اما چون آمار مسافران در این فصل کم است، تورهای آن نیز به ندرت پیدا میشود و ممکن است مجبور شوید برای بازدید از صومعه از تاکسی یا اتوبوس استفاده کنید.
از آن‌جاکه صومعه‌ی گغارد خارج از شهر واقع شده بهتر است زمان بازدید را به روز اختصاص دهید بتوانید همه‌ی جزییات بنا را به‌خوبی مشاهده کنید و از طرفی برای امنیت بیشتر در زمان تاریکی، خارج از شهر نباشید.

سایر مکان های دیدنی در نزدیکی صومعه گغارد برای بازدید

Nature around Gogard Monastery

جاذبه‌های دیگری در نزدیکی گغارد قرار دارند که میتوانید در کنار بازدید از صومعه از آنها نیز دیدن کنید.

 • معبد گارنی: معبد باستانی گارنی برجای‌مانده از دوران شرک که در دره‌ی رودخانه‌ی آزات قرار گرفته است. بازدید از صومعه ی گغارد و معبد گارنی معمولا در یک تور گنجانده می‌شود.
 • طبیعت اطراف صومعه: طبیعت سمت راست و پشت صومعه که بخشی از رودخانه آزات از آن می‌گذرد تماشایی است. به خصوص دیدن درختانی که تکه پارچه‌های کوچکی به شاخه‌های آن گره زده شده است!
 • رستوران گغارد: اگر زمان کافی داشته باشید رستوران گغارد با چشم‌انداز منحصر به فردی از صخره‌های زیبا و درختان سرسبز درست در سمت راست جاده قرار گرفته است. بناباراین می‌توانید در آن توقف کرده و همراه با صرف غذا از طبیعت زیبای آن نهایت لذت را ببرید.
 • صومعه هاووتس تار: در قرن ۱۳ میلادی به سبک معماری ارمنی ساخته شده اما امروزه تنها بخش‌هایی از آن برجای مانده و نزدیک به صومعه است.
 • دره گارنی (Garni George): شهرت آن به‌دلیل وجود ستون‌های خاص بازالتی است و شکل منظم و متقارن سنگ‌های آن باعث شده نام سمفونی سنگ‌ها را نیز بر آن بگذارند. بعد از دیدن صومعه می‌توانید از این سمفونی دیدن کنید.

در صومعه گغارد کجا برای عکاسی مناسب است؟

Decorations of Gogard Monastery

عکاسی در صومعه‌ی گغارد مجاز است. اما هنگام عکاسی در داخل عبادتگاه ها باید فلش دوربین خاموش باشد.
هر نقطه‌ای از این جاذبه‌ی تاریخی زاویه‌ی زیبایی برای عکاسی دارد. از آنجاکه این صومعه توسط صخره‌ها احاطه شده پیشنهاد خوب برای زاویه‌ی عکاسی میتواند این باشد که بر روی صخره‌ها بایستید و نمای صومعه را در قاب دوربین خود ثبت کنید.
این عکس بی نظیر یادگاری بسیار زیبا برای شما خواهد بود. ایستادن در محوطه‌ی سنگی این صومعه و جای‌دادن کل بنا که در دل صخره‌ها آرمیده است با گنبد هرمی شکلش یک پس زمینه‌ی زیبای قرون وسطایی در عکس شما ایجاد می‌کند.
در مقبره‌های شاهزادگان نیز عکس‌های زیبایی میتوانید ثبت کنید یا اینکه در کنار ستونهای صلیب دار بایستید و از این خاطره‌های سنگی برای خود خاطره بسازید.
طبیعت اطراف صومعه در فصل های مختلف رنگهای متنوعی دارد. عکاسی با این طبیعت زیبا نیز پیشنهاد میشود.

نوشته های مشابه
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز