ورود
بلیط قطار برای معلولین

راهنمای خرید بلیط قطار برای معلولین

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

قطار یکی از بهترین و لذت‌بخش‌ترین روش‌ها برای سفر است. اما آیا این جمله برای همه اقشار جامعه صدق می‌کند؟ آیا قطارها و شرکت‌های ریلی، امکاناتی برای رفاه این افراد تدارک دیده‌اند؟ در این مطلب به همه این سوالات پاسخ می‌دهیم.

خرید بلیط قطار برای معلولین ممکن است چالش بزرگی برای این افراد یا خانواده‌هایشان به حساب بیاید. مخصوصا اگر تابه‌حال تجربه چنین سفری نداشته باشند، از امکانات قطار برای معلولین بی خبرند. به همین دلیل هم ممکن است هیچ وقت به این وسیله فکرنکنند.

ما در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز، تلاش می‌کنیم تا به تمام دغدغه‌های این افراد درباره خرید بلیط قطار پاسخ بدهیم و آن‌ها را برای تجربه سفری متفاوت ترغیب کنیم. پس چنانچه ابهامی در خصوص نحوه خرید بلیط قطار برای معلولین، امکانات و همچنین تهیه بلیط نیم‌بها دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

البته که مقاله راهنمای خرید بلیط هواپیما برای معلولین هم می‌تواند اطلاعات بسیار خوبی درباره سفر این عزیزان با هواپیما بدهد و شما را با چالش‌ها و مزایای این سفر آشنا کند. پس از مطالعه این مقاله هم غافل نشوید.

حالا این شما و این هم راهنمای خرید بلیط قطار برای معلولین!

در این مطلب درباره بلیط قطار برای معلولین می‌خوانید:

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

نحوه خرید بلیط قطار برای معلولین

راهنمای سفر با قطار برای معلولین

خرید اینترنتی بلیط برای معلولین فرقی با سایرین ندارد. بعضی از سایت‌های فروش بلیط، ادعا می‌کنند که در سایت آن‌ها گزینه ویژه معلولین لحاظ شده اما در حال حاضر (پاییز 1402) چنین ادعایی تایید نشده است.

افراد توانیاب می‌توانند بعد از ورود به ایستگاه راه‌آهن، به قسمت مربوط به ویلچر بروند و درخواست ویلچر کنند. در بعضی از شرکت‌های ریلی، مهماندار شخصا این افراد را با ویلچر به واگن می‌برد.

تخفیف بلیط قطار برای معلولین

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است برای خرید بلیط معلولین به ذهن بیاید، میزان تخفیف آن است. متاسفانه باید بگوییم شرکت‌های ریلی برای معلولین تخفیفی درنظر نگرفته‌اند و تخفیف تنها شامل جانبازان بالای 25 درصد و همچنین خانواده‌های شاهد می‌شود.

پس اگر چشمتان به مطلبی تحت عنوان بلیط نیم بها قطار برای معلولین خورد، در جریان باشید که این برای همه توان‌خواهان صدق نمی‌کند.

تخفیف بلیط قطار برای جانبازان

خرید بلیط قطار برای معلولین؛ چالشها و مزایا

همان‌طور که گفتیم خرید اینترنتی بلیط قطار برای جانبازان، تخفیف دارد؛ اما این قانون برای همه این افراد صدق نمی‌کند. تخفیف بلیط قطار تنها برای جانبازان بالای 25 درصد و تنها با کارت جانبازی ممکن است. خانواده شاهد هم با همراه داشتن کارت شاهد می‌توانند بلیط قطار را به صورت نیم‌بها خریداری کنند.

❗تخفیف بلیط قطار برای خانواده جانبازان نیست و تنها خود فرد شامل تخفیف 50 درصد می‌شود.❗


مزیت خرید بلیط قطار برای جانبازان از یوتراوز

امکانات راه آهن برای معلولین

در مطلب بالا به تخفیف بلیط قطار برای جانبازان اشاره کردیم اما نکته‌ای که نباید آن را فراموش کنید این است که کارت جانبازی این عزیزان باید به تایید اپراتور یا مسئول فروش بلیط قطار رسیده باشد. یعنی فرد جانباز با در دست داشتن کارت جانبازی خود، باید به مراکز فروش بلیط مراجعه کرده و بعد از تایید آن‌ها، بلیط خود را با کسر 50 درصد هزینه، خریداری کند.

اما برای خرید بلیط قطار از یوتراوز، نیازی به مراجعه حضوری نیست. جانبازان بالای 25 درصد و همچنین خانواده‌های شهدا می‌توانند عکس کارت خود را برای تیم پشتیبانی یوتراوز ارسال کرده و آن‌ها بعد از تایید، خرید این عزیزان را با 50 درصد تخفیف، نهایی کنند.

پس چنانچه به دنبال خرید بلیط قطار برای جانبازان یا خانواده شاهد هستید، فقط کافیست با شماره 📞1548 تماس بگیرید و صفر تا صد امور را به آن‌ها بسپارید.

امکانات قطار برای معلولین

امکانات قطارها برای معلولین

در سال 1399 معاونت مسافری و مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری، بخشنامه‌ای تصویب کرد که در آن تمام ایستگاه‌های راه‌آهن و شرکت‌های ریلی موظف به ارائه خدمات ویلچر به افراد توان‌خواه و معلول شدند. در داخل واگن‌ها هم ویلچرهایی تعبیه شده تا در صورت لزوم در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.

یکی از نگرانی‌های افراد توان‌یاب در استفاده از قطار، عرض راهرو قطار است. خبر خوب اینکه عرض راهرو قطار 86 سانتیمتر طراحی شده که برای عبور ویلچر بسیار مناسب و اندازه است. (عرض مناسب برای عبور ویلچر: 80 سانتیمتر)

دغدغه دیگر این افراد، سرویس‌بهداشتی‌های قطار است. در هر واگن دو سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی تعبیه شده که معلولین می‌توانند به راحتی از سرویس فرنگی استفاده کنند.

پله‌های قطار هم جزو نگرانی‌های همیشگی این افراد است. در ورودی هر واگن دو پله وجود دارد که رفت‌وآمد از آن ممکن است یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های معلولین باشد. البته که جای نگرانی نیست چرا که به کمک سطح شیبدار به راحتی می‌توانند با ویلچر خود وارد واگن شوند.

نحوه سوار شدن معلولین به قطار

نحوه سوار شدن معلولین به قطار

وجود دو پله در ورودی واگن، می‌تواند برای بسیاری از معلولین دغدغه بزرگی باشد تا حدی که قید سفر با قطار را بزنند و عطایش را به لقایش ببخشند. در برابر نگرانی این عزیزان باید بگوییم برای سهولت تردد افراد با ویلچر، سطح شیبدار (رمپ) تعبیه شده که در صورت لزوم پرسنل قطار یا راه‌آهن از آن استفاده می‌کنند.

البته ناگفته نماند که در بعضی از موارد هم دیده شده که شرکت ریلی یا ایستگاه، مجهز به رمپ نبوده و مهمانداران ناچارند فرد را به همراه ویلچر خود بلندکنند و به داخل واگن ببرند.

خدمات ویلچر راه آهن برای معلولین

در پی بخشنامه معاونت مسافری، هم‌اکنون 50 ایستگاه اصلی راه‌آهن در کشور مجهز به ویلچر شده‌اند. طبق این بخشنامه هر فرد توانخواهی که وارد ایستگاه شود و درخواست ویلچر کند، راه‌آهن موظف است تا این خدمات را به او ارائه دهد. البته استفاده از این ویلچرها تنها در محوطه ایستگاه مجاز است و فرد در صورت نیاز می‌تواند از ویلچرهایی که در هر کوپه قطار تعبیه شده، استفاده کند.

چالش‌های سفر معلولین با قطار

راهرو قطار

در کنار همه امکاناتی که برای رفاه و آسایش توان‌خواهان در قطار درنظرگرفته شده، بد نیست تا درباره چالش‌هایی که ممکن است این عزیزان با آن روبرو شوند هم آشنا شویم. متاسفانه راهرو ورودی هر کوپه، کوچکتر از استاندارد عبور ویلچر طراحی شده و باید ویلچر را به صورت نیمه‌جمع به داخل ببرند. این افراد می‌توانند روی صندلی‌های کوپه بنشینند و هروقت که خواستند روی تخت، استراحت کنند.

وجود یک همراه دلسوز در این شرایط حیاتی‌ست؛ چرا که برای هربار بیرون رفتن این عزیزان باید پروسه جمع وبازکردن ویلچر انجام شود که اگر خود این افراد نتوانند این کار را بکنند، ممکن است چالش بزرگی برای آن‌ها به وجود بیاید.

نکات طلایی سفر معلولین با قطار

  • تا حد امکان دسته‌جمعی و به همراه دوست یا بستگان خود سفر کنید.
  • حتما پرسنل و مهمانداران قطار را از وضعیت خود آگاه کنید.
  • چنانچه به ویلچر نیاز دارید، زودتر مسئولین مربوطه را در جریان بگذارید تا کمتر معطل شوید.
  • همراهی صبور و دلسوز داشته باشید.
  • پیش از خرید بلیط، نسبت به امکانات مخصوص قطار و راه‌آهن برای معلولین، مطمئن شوید.
بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

کلام آخر

سفر با قطار برای افراد توان‌خواه ممکن است همان‌قدر که شیرین و به‌یادماندنی باشد، به خاطره‌ای تلخ و ناگوار هم بدل شود. اما چه عواملی باعث به وجود آمدن این خاطرات خوب و بد می شوند؟ در این مقاله تلاش کردیم تمام مزایا و معایب سفر با قطار را بگوییم و شما را با امکانات قطارها برای معلولین و همچنین شرایط تهیه بلیط با تخفیف، آشنا کنیم.

ما در «شرکت خدمات گردشگری یوتراوز» در راستای تحقق رسالت خود که خلق تجربه‌های نو و متفاوت برای همه اقشار جامعه است، از افراد توان‌خواه هم به طور ویژه حمایت می‌کنیم و امیدواریم تا سفری بی‌دغدغه و آسان برای آن‌ها رقم بزنیم. چنانچه به دنبال ✈بلیط هواپیما هستید یا 🏠رزرو هتل با امکانات مناسب برای معلولین دغدغه‌تان است، فقط کافیست به ما بگویید. تیم پشتیبانی یوتراوز هم در تمام ساعات شبانه‌روز و 7 روز هفته آماده پاسخگویی به شماست.

در پایان سفری خوب و راحت برایتان آرزو می‌کنیم.😍سوالات متداول

آیا خرید اینترنتی بلیط قطار برای جانبازان تخفیف دارد؟

تخفیف بلیط قطار تنها شامل جانبازان بالای 25 درصد و خانواده شاهد است.

تخفیف بلیط قطار برای جانبازان زیر 25 درصد هم اعمال می‌شود؟

خیر، این تخفیف تنها برای جانبازان بالای 25 درصد است که کارت جانبازی آن‌ها به تایید مسئول فروش بلیط در شرکت‌های گردشگری، رسیده باشد.

خرید بلیط قطار برای معلولین بهزیستی هم با تخفیف است؟

خیر، معلولین بهزیستی نمی‌توانند بلیط قطار با تخفیف خریداری کنند.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز