ورود
بلیط هواپیما برای معلولان

راهنمای خرید بلیط هواپیما برای معلولین

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

امروزه خرید بلیط هواپیما برای معلولین خیلی راحت‌تر از قبل است و با تخفیف ویژه انجام می‌شود. معلولان عزیز می‌توانند از خدمات خوب ایرلاین‌ها و شرکت‌های هواپیمایی برای داشتن سفری آرام و لذت‌بخش استفاده کنند.جزییات سفر هوایی معلولین، نحوه تهیه بلیط، نحوه سوارشدن معلولین به هواپیما، خدمات ویژه معلولین در فرودگاه و هواپیما را در متن زیر بخوانید.

نحوه خرید بلیط هواپیما برای معلولین و تمام اطلاعات مهمی که باید در این زمینه داشته باشید، موضوع اصلی این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز است. مسلماً افراد معلول مانند سایر مردم جامعه، باید از حقوق انسانی مشخصی برخوردار باشند. بنابراین باید شرایط مناسبی فراهم شود تا این قشر از جامعه مثل مردم عادی سفری خاطره‌انگیز را تجربه کنند. خوشبخانه برای رفاه بیشتر معلولین در سفرهای هوایی امکانات و خدماتی ارائه می‌شود که در مطلب زیر جزییاتش را می‌خوانید.

در سفر با هواپیما به معلولین چه خدماتی تعلق می‌گیرد؟ افراد معلول چگونه باید سوار هواپیما شوند؟ آیا برای این افراد تخفیف خاصی جهت خرید بلیط وجود دارد؟! همه این‌ها سوالاتی هستند که قبل از خرید بلیط هواپیما و آغاز سفر باید پاسخش رابدانید. در ادامه پاسخ به همراه ده‌ها نکته دیگر درباره سفر هوایی توان‌خواهان را در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم. 

فهرستی از آنچه درباره «بلیط هواپیما برای معلولین» در ادامه می‌خوانید:

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

تخفیف بلیط هواپیما برای معلولین

قیمت بلیط هواپیما برای معلولین بهزیستی نیم‌بها محاسبه می‌شود. در واقع تنها معلولانی که کارت بهزیستی دارند، می‌توانند با تخفیف 50% بلیط هواپیما بخرند نه همه معلولان. نکته دیگر اینکه در حال حاضر فقط ایرلاین ایران ایر، بلیط‌های خود را برای معلولین با نصف قیمت ارائه می‌دهد. پس توجه داشته باشید که برای استفاده از تخفیف بلیط هواپیما ویژه معلولین حتما باید بلیط خود را از هواپیمایی ایران ایر تهیه کنید.

نحوه خرید بلیط هواپیما برای معلولین

در سال‌های گذشته معلولین عزیز برای خرید بلیط هواپیما باید به‌صورت حضوری به شرکت هواپیمایی مراجعه کرده و کارت معلولیت خود را ارائه می‌دادند. اما پس از اردیبهشت ماه سال ۹۷ با همکاری سازمان بهزیستی شرایط خوبی برای رفاه حال معلولان فراهم شد. امروزه برای خرید بلیط هواپیما ویژه معلولین کافیست از طریق بستر اینترنت به سایت ایران ایر مراجعه کنید و بلیط هواپیمای خود را با 50% تخفیف بخرید. سازمان بهزیستی اطلاعات دقیق معلولان را به سامانه ایران ایر ارسال کرده تا این افراد با اعلام کد ملی، از تخفیف خرید بلیط هواپیما برخوردار شوند.


 ❌ تخفیف بلیط هواپیما معلولین تنها برای سفرهای داخلی اعمال می‌‌شود.

راهنمای خرید بلیط هواپیما معلولین از ایران ایر

تخفیف ایران ایر برای بلیط هواپیما معلولین

همانطور که گفتیم برای استفاده از تخفیف ویژه معلولین باید بلیط خود را از هواپیمایی ایران ایر مستقیما خریداری کنید. برای این کار اول از همه با کلیک کردن روی سایت 👈 ایران ایر 👉 وارد صفحه خرید بلیط هواپیما شوید. صفحه‌ای مانند عکس بالا، برایتان باز می‌شود. بدیهی است که در کادر‌ مبدا و مقصد، نام شهر مبدا و نام شهری که قصد سفر به آن را دارید وارد می‌کنید و بعد از آن تاریخ روز رفت خود را انتخاب کنید.

مهم است که در قسمت انتخاب مسافر روی کادر «مسافر تخفیف‌دار» کلیک کنید و از بین گزینه‌ها «سازمان بهزیستی» را انتخاب کنید.


نحوه سوار شدن معلولین به هواپیما 

نحوه سوار شدن معلولین به هواپیما

خوشبختانه تمامی شرکت‌های هواپیمایی برای انتقال مسافران معلول به داخل هواپیما مجهز به بالابر هستند. به این‌صورت که مسافر روی ویلچر می‌نشیند، سپس با بالابر مخصوص به داخل هواپیما هدایت می‌شود. برای پیاده شدن نیز همین مراحل تکرار می‌شود. پس از خروج مسافر از هواپیما شخص معلول سوار ماشین مخصوص شده و از آنجا به سمت ترانزیت حرکت می‌کند.

نکته مهم: یادتان نرود که برای پروازهای داخلی یک ساعت و نیم و برای پروازهای خارجی سه ساعت و نیم قبل از پرواز در فرودگاه حاضر شوید.

بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

انواع خدمات ایرلاین به معلولین بر اساس نوع معلولیت

برخی ایرلاین‌ها (مانند ایرلاین ماهان) با توجه به کدهای درج شده روی بلیط معلولین خدمات مختلفی را به افراد معلول ارائه می‌دهند که عبارتند از:

 • معلولین دارای کد WCHR: این کد مخصوص مسافرانی است که برای مسیرهای طولانی دچار مشکل هستند، اما توانایی راه رفتن در کابین هواپیما و بالا پایین آمدن از پله‌ها را دارند. به این افراد ویلچر تعلق می‌گیرد.
 • معلولین دارای کد WCHC: این کد برای مسافرانی است که اصلاً توانایی راه رفتن در مسیر و بالا پایین آمدن از پله‌ها را ندارند و برای تمام این‌ها به ویلچر نیاز دارند.
 • معلولین دارای کد WCHS: این کد برای مسافرانی است که مشکلی برای حرکت به سمت هواپیما ندارند، فقط جهت بالا و پایین رفتن از پله‌ها به کمک نیازمندند.

تمام نکات سفر با هواپیما را اینجا بخوانید.

نکات سفر با هواپیما برای ناشنوایان

سفر با هواپیما برای ناشنوایان

برای توان‌خواهانی که مشکل شنوایی دارند، سفر احتمالا همیشه چالش‌برانگیز بوده اما امروزه؛ تا حد زیادی سفر ناشنوایان با هواپیما آسان‌تر از قبل شده‌است. هواپیمایی ماهان برای معلولان بهزیستی که ناشنوا هستند، این امکان را فراهم کرده تا در طول پرواز بتوانند یک همراه کنار خود داشته باشند. ماجرا از این قرار است که همراه معلول شنوایی، نیازی به خرید بلیط و پرداخت هزینه سفر ندارد و به‌صورت رایگان می‎‌‌تواند از خدمات سفر هواپیمایی ماهان استفاده کند.

سمعک خود را در حالت پرواز بگذارید!

همانطور که می‌دانید برای جلوگیری از ایجاد اختلال در فرکانس‌های دریافتی و خروجی هواپیما، لازم است تمام دستگاه‌های الکترونیکی در طول مدت پرواز، روی حالت پرواز (Airplane Mode) تنظیم شوند. سمعک هم یکی از همین دستگاه‌هاست. پس اگر خودتان یا همراهان‌تان از سمعک استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که لازم است آن را در حالت پرواز بگذارید. چگونگی انجام این کار باتوجه به مدل و نوع سمعک ممکن است متفاوت باشد. اما در حالت‌کلی با باز کردن در باتری سمعک و فشار دادن دکمه چند منظوره آن به مدت 7 ثانیه، می‌توانید سمعک را به حالت پرواز تنظیم کنید.


درخواست ویلچر در فرودگاه

درخواست ویلچر در فرودگاه

خطوط هوایی و فرودگاه‌های کشور شرایط مناسبی را در اختیار معلولین قرار می‌دهند تا این افراد با خیال آسوده جهت دریافت صندلی چرخ‌دار اقدام کنند. در این بخش چند نکته مهم جهت دریافت ویلچر فرودگاهی را گردآوری کرده‌ایم تا با آگاهی کامل برای سفری بدون مشکل برنامه‌ریزی کنید:

 • حتماً قبل از آماده شدن برای سفر، راهنمایی ویلچر شرکت هواپیمایی مربوطه را مطالعه کنید. شما می‌توانید به وب‌سایت شرکت هواپیمایی مراجعه کرده و در بخش «دسترسی به ویلچر» اطلاعات لازم را کسب کنید. 

 • اگر با ویلچر شخصی سفر می‌کنید سایز ویلچر خود را با اندازه مجاز تعیین‌شده توسط شرکت هواپیمایی مطابقت دهید.

 • برخی هواپیمایی‌ها از شما می‌خواهند جهت صرفه‌جویی در وقت، درخواست ویلچر را به‌صورت آنلاین تکمیل کنید. اما برخی هواپیمایی‌ها فرم تکمیل شده را به‌صورت پرینت شده از مسافران دریافت می‌کنند. در فرم درخواست ویلچر اطلاعاتی از قبیل مشخصات فردی، شماره پرواز، تاریخ رفت و برگشت و موقعیت پرواز و مقصد ثبت می‌گردد.

 • برای هماهنگی لازم برای دریافت ویلچر توصیه می‌کنیم حداقل ۴۸ ساعت قبل، با فرودگاه مربوطه تماس بگیرید.

 • پس از رسیدن به مقصد می‌توانید جهت انتقال وسایل خود از کارکنان فرودگاه یا مهمانداران کمک بگیرید.

 • مهمانداران هواپیما جهت جابجایی از ویلچر تا صندلی و از صندلی به سرویس بهداشتی به شما کمک می‌کنند.

درخواست خدمات ویژه معلولین در خرید از سایت یوتراوز

تا به اینجای کار گفتیم که در صورتی که گواهی معتبر معلولیت از سازمان بهزیستی داشته باشید، برای سفرهای داخلی با هواپیما می‌توانید بلیط خود را با 50% تخفیف از هواپیمایی ایران ایر بخرید.
اما اگر کارت بهزیستی برای استفاده از تخفیف ندارید یا می‌خواهید به سفر حارجی بروید، می‌توانید با مراجعه به سایت یوتراوز خرید بلیط خود را انجام دهید. روند خرید را ادامه دهید و بعد از اتمام، با شماره ☎ 1548 ☎ تماس بگیرید و کارشناسان ما را از شرایط جسمی خود باخبر کنید.

پشتیبانان یوتراوز هر اقدامی که لازم باشد تا شما به راحتی و بدون دردسر به مقصد برسید را انجام می‌دهند. تمامی هماهنگی‌ها از قبیل: ارائه خدمات ویژه در فرودگاه، ارائه ویلچر، نیاز به استفاده از بالابر برای سوار و پیاده‌شدن مسافر و انتخاب صندلی مناسب در کابین برای شما انجام می‌شود تا با آرامش خاطر سفر کنید.


 📌 راهنمای سفر به تهران

📌 راهنمای سفر به مشهد

 

وظایف ایرلاین‌ها در قبال پذیرش مسافران معلول

سفر هوایی معلولین

کلیه ایرلاین‌ها موظف‌اند خدمات مختلفی را به مسافران معلول ارائه دهند. از مهم‌ترین این خدمات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه ویلچر مناسب به افراد معلول و کمک برای سوار و پیاده شدن از هواپیما
 • ارائه به‌موقع تجهیزات ضروری مانند ماسک اکسیژن
 • ارائه راهنمایی کامل به افراد معلول بلافاصله پس از ورود به فرودگاه
 • کمک به مسافران معلول از پروازی به پرواز دیگر
 • کمک به افراد معلول جهت اسکان روی صندلی‌ها
 • ارائه غذای مناسب به مسافرانی که از ناراحتی‌های خاص معده رنج می‌برند.

نکات طلایی سفر معلولان با هواپیما

بلیط هواپیما برای معلولین

 • بهتر است هنگام رزرو بلیط هواپیما صندلی خود را نزدیک سرویس بهداشتی انتخاب کنید تا در صورت لزوم دچار مشکل نشوید. برای این‌کار، حتما هماهنگی لازم را با شرکت هواپیمایی ارائه‌دهنده بلیط انجام دهید.

 • مسافران توان‌خواهی که معلولیت‌های بینایی و شنوایی دارند، یک هفته قبل از تاریخ پرواز درخواست خود را جهت دریافت ویلچر به ایرلاین موردنظر ارائه دهند.

 • اغلب شرکت‌های هواپیمایی ویلچر را رایگان به قسمت بار منتقل می‌کنند؛ یعنی ویلچر جزو بار حساب نمی‌شود.

 • مسافرانی که باید روی تخت دراز بکشند؛ حتماً ۴۸ ساعت قبل از پرواز تخت خود را رزرو کنند. حداکثر تعداد تخت قابل رزرو در هر پرواز، دو تخت است.

 • اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید، حتماً دارو و نسخه دکتر را همراه داشته باشید تا در صورت نیاز مجدد آن را تهیه کنید.

 • برخی فرودگاه‌ها مسیرهای خاصی را برای ورود معلولین در نظر گرفته‌اند؛ با این‌حال بهتر است جهت جلوگیری از انتظار در صف‌های طولانی، زودتر از ساعت پرواز در فرودگاه حاضر شوید.

 • مسافرین توان‌خواه (مشکلات شنوایی و بینایی) که گواهی پزشکی ندارند؛ جهت استفاده از ویلچر می‌توانند درخواست خود را از طریق رزرواسیون ارائه دهند.

 • مسافران عزیز تنها تا زمان سوار شدن به هواپیما می‌توانند از ویلچر استفاده کنند؛ پس از پذیرش به ویلچر تگ جامه‌دان چسبانده می‌شود.

کلام آخر

در ماین مقاله از مجله گردشگری یوتراوز؛ سعی کردیم تا با مرور امکانات موجود برای سفر معلولین با هواپیما، توانسته باشیم قدمی کوچک برای آشنا کردن معلولین و توان‌خواهان عزیز با امکانات و خدماتی که می‌توانند در هواپیما و فرودگاه دریافت کنند، برداشته باشیم.در قسمت«ثبت دیدگاه» در پایین همین صفحه، مشتاقانه منتظر ثبت نظرات شما عزیزان هستیم.
امیدواریم سفر آسان و راحتی در پیش داشته باشید.
سوالات متداول

تخفیف بلیط هواپیما برای معلولین چقدر است؟

معلولین بهزیستی می‌توانند از 50% تخفیف برای خرید بلیط هواپیما بهره‌مند شوند.

مدارک مورد نیاز برای خرید بلیط هواپیما تخفیف‌دار برای معلولین چیست؟

داشتن گواهی معتبر یا کارت معلولیت از سازمان بهزیستی برای خرید بلیط هواپیما معلولین و استفاده از تخفیف الزامی است.

شرط خرید بلیط هواپیما با تخفیف ویژه معلولین چیست؟

تخفیف 50 درصدی خرید بلیط هواپیما تنها به معلولان بهزیستی و برای سفرهای داخلی داده می‌شود. توجه داشته باشید که بلیط تخفیف‌دار معلولین را فقط باید از ایرلاین ایران ایر تهیه کنید.

خدمات ویلچر ماهان شامل چه چیزهایی می‌شود؟

ایرلاین ماهان تمامی خدمات لازم به معلولین از جمله نیاز به ویلچر را به طور کامل ارائه می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02148384838 تماس بگیرید.

چگونه می‌توانیم از خدمات ویلچر فرودگاه مهرآباد استفاده کنیم؟

شما بلافاصله پس از ورود به فرودگاه می‌توانید به یکی از کارکنان بخش مشتری‌ها مراجعه کرده و درخواست ویلچر بدهید. جهت جلوگیری از معطلی پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت ویلچر زودتر راهی فرودگاه شوید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز