ورود
visa-free countries for iranians

کشورهای بدون ویزا برای ایران

زمان برای مطالعه 8 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان شما را شگفت‌زده می‌کند چون مقصدهای بسیاری در جهان وجود دارند که سفر به آن نیازمند اخذ ویزا نیست. پس چمدان خود را ببندید و آماده سفر شوید.

سفر به خارج از کشور با توجه به مشکلات و دردسرهایی که اخذ ویزا برای ایرانیان ایجاد می‌کند یکی از چالش‌های مردم کشورمان است. سفر به هر کجای دنیا بدون نیاز به ویزا و مجوزهای ورود به آن کشور، آرزوی شهروندان تمامی کشورهای دنیاست. اما این را در نظر داشته باشید که همه چیز طبق میل ما پیش نمی‌رود! اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که چالش‌های پیش رو برای سفر به کشورهای مختلف را دوست ندارید و به دنبال سفری راحت و در عین حال لذت‌بخش می‌گردید، پس به مطالعه این مطلب ادامه دهید. در این مطلب می‌خواهیم کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان را معرفی کنیم. کشورهایی که شاید از چشم بسیاری از گردشگران دور مانده‌اند و جاذبه‌های فوق‌العاده‌ای را در خود جای داده‌اند. بیش از این منتظرتان نمی‌گذاریم، با یوتراوز همراه باشید تا بهترین مقصد را متناسب با خواسته‌هایتان پیدا کنید:

آنچه در این مقاله می‌خوانید:


بدون ویزا هم می‌توان به کشورهای خارجی سفر کرد؟

اولین نکته‌ای که پیش از سفرهایتان باید بدانید آن است که اصلاً می‌توان بدون ویزا به کشورهای مختلف سفر کرد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم، بله! چرا که نه! در واقع برخی از کشورها به سبب قراردادهایی که با هم دارند، یا توافق‌نامه‌هایی که امضاء کرده‌اند، امکان سفر را برای شهروندان خود به وجود می‌آورند. به‌طورکلی هر کشوری که بخواهید به آن سفر کنید، جزو یکی از 3 دسته زیر قرار دارد:

 • برای ورود به برخی از کشورها نیاز به ویزا دارید.
 • برای ورود به برخی از کشورها نیاز به هیچ‌گونه ویزایی ندارید.
 • و برای ورود به برخی از کشورها نیاز به تهیه ویزای فرودگاهی دارید؛ یعنی به محض رسیدن به مقصدتان با تکمیل کردن فرم و پرداخت هزینه‌، ویزا در همان لحظه برایتان صادر می‌شود.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2021

visa-free countries for iranians in asia

در ادامه با لیستی از کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان آشنا می‌شوید. در واقع این کشورها همان مقصدهایی هستند که یا نیاز به ویزا ندارند، یا ویزای فرودگاهی برایتان صادر می‌کنند، یا می‌توانید از ویزای الکترونیک استفاده ‌کنید. کشورهایی که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید، همان‌هایی هستند که می‌توانند انتخاب‌های بدون دردسری برای سفر به خارج از ایران باشند و شما را با چالش‌های اخذ ویزا روبه‌رو نمی‌کنند. در نظر داشته باشید لیست‌هایی که در ادامه آورده‌ایم، مطابق با آخرین گزارش‌های سال 2021 است و این آمارها براساس روابط بین کشورها و معیارهای دیگر ممکن است دستخوش تغییراتی شوند.

در زیر لیستی از کشورهایی آمده ‌است که در قاره‌های مختلف قرار دارند و برای ایرانیان معاف از ویزا هستند. در واقع برای گشت‌وگذار در این کشورها می‌توانید از ویزای توریستی استفاده کنید! این ویزا به شما امکان تحصیل یا اشتغال در کشور مقصد را نمی‌دهد و اگر هدفی توریستی داشته باشید به راحتی می‌توانید به این کشورها سفر کنید. 


کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در قاره آسیا

 • ترکیه (به مدت 90 روز)
 • مالزی (به مدت 14 روز)
 • ارمنستان (به مدت 14 روز)
 • گرجستان (به مدت 45 روز)

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان واقع در اقیانوسیه

 • ایالت فدرال میکرونزی (به مدت 30 روز)

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در کارائیب

 • دومینیکا (به مدت 21 روز)
 • هائیتی (به مدت 90 روز)

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در قاره آمریکا

 • اکوادور (به مدت 90 روز)
 • ونزوئلا (به مدت 15 روز)

در نظر داشته باشید برای سفر به برخی از کشورها اگر می‌خواهید از ایران اقدام کنید، پروازهای مستقیمی وجود ندارد. در این صورت باید اقدام به دریافت ویزای ترانزیت از کشورهایی کنید که در بین مسیر شما قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال اگر قرار است از ایران به هائیتی سفر کنید و پرواز شما در دبی توقف دارد، باید ویزای ترانزیت دبی را دریافت کنید.


کشورهای با ویزای الکترونیک برای ایرانیان 2021

asian countries with electronic visas for iranians

علاوه بر کشورهای بالا، گزینه‌های دیگری هم پیش رویتان قرار دارند که با استفاده از ویزای الکترونیک می‌توانید به آنجا سفر کنید. اما ویزای الکترونیک چیست؟ ویزای الکترونیک یکی از روش‌هایی اخذ ویزاست که به صورت کاملاً اینترنتی انجام می‌شود. این راهکار روند صدور ویزا را بسیار سرعت می‌بخشد و دیگری نیازی به تجمع و ازدحام در سفارت‌خانه‌ها وجود ندارد.

برای آنکه بتوانید ویزای الکترونیک دریافت کنید، باید تمامی مشخصاتتان از جمله شماره گذرنامه‌تان را بدهید. همچنین در نظر داشته باشید تا پیش از آنکه سفرتان انجام شود، هیچ‌گونه برچسب یا مهری در گذرنامه‌تان درج نمی‌شود. در لیست زیر کشورهایی که با ویزای الکترونیک امکان سفر به آنها وجود دارد را برایتان مشخص کرده‌ایم:

 • هند
 • قطر
 • سائوتومه و پرنسیپ
 • تاجیکستان (به مدت 45 روز)
 • کنیا (به مدت 3 ماه)
 • سنت کیتس و نویس
 • اتیوپی
 • عمان (به مدت 30 روز)
 • کامبوج (به مدت 30 روز)
 • آنتیگوآ و باروبدا (به مدت 30 روز)
 • گابن
 • اوگاندا
 • جمهوری بنین (به مدت 30 روز)
 • قرقیزستان
 • سری لانکا (به مدت 30 روز)
 • ساحل عاج
 • رواندا (به مدت 30 روز)
 • جمهوری آذربایجان
 • نیجریه

کشورهای با ویزای فرودگاهی برای ایرانیان 2021

countries with airport visas for iranians

و اما به‌عنوان آخرین معرفی از کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان، نوبت به ویزای فرودگاهی می‌رسد. همان‌طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، ویزای فرودگاهی به محض آنکه به مقصدتان برسید با دریافت کمی هزینه و تکمیل فرم‌هایی برایتان صادر می‌شود.

با دریافت ویزای فرودگاهی دیگر وقتتان تلف نخواهد شد و نیازی به صبر در نوبت سفارتخانه‌ها را ندارید. پس از آنکه مبلغ مورد نظر را پرداخت کردید و لیست‌های مربوطه را پر کردید، برچسب ویزا را در پاسپورتتان می‌زنند و از همان لحظه به بعد شما اجازه ورود به کشور انتخابی‌تان را دارید.ممکن است با خودتان بگویید آیا ممکن است برای دریافت ویزا در فرودگاه کشور مقصد ریجکت شوم؟ پاسخ به این سؤال خیر است! در واقع احتمال دریافت ویزای فرودگاهی شما 100% است و نیاز به هیچ‌گونه نگرانی ندارید.

تنها در نظر داشته باشید اگر می‌خواهید به یکی از کشورهای با ویزای فرودگاهی برای ایرانیان سفر کنید، ممکن است مدارک خاصی را از شما بخواهند. از این جهت حتماً پیش از سفر نسبت به آگاهی از مدارک موردنیاز برای صدور ویزای فرودگاهی اطمینان حاصل کنید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 1548 تماس بگیرید.


رتبه پاسپورت ایران 2021

رتبه پاسپورت هر کشوری یکی از فاکتورهای مهم برای سفر به کشورهای بدون نیاز به اخذ ویزا برای شهروندان آن کشور است. متأسفانه پاسپورت ایران جایگاه چندان مهمی در بین پاسپورت‌های جهان ندارد و بر اساس گزارش سایت passportindex.org، پاسپورت ایران در سال 2021 در جایگاه 83ام جهان قرار دارد. 

این سؤال ممکن است به ذهن هر ایرانی خطور کند! «چرا برای انتخاب کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان دستمان باز نیست و گزینه‌های زیادی پیش رویمان قرار ندارد؟». در پاسخ به این سؤال باید بگوییم یکی از دلایل این مشکل، سفر بدون بازگشت ایرانی‌هاست. در واقع بسیاری از ایرانی‌ها به قصد سفر به کشورهای دیگر می‌روند و دیگر بازنمی‌گردند! به همین سبب کشورهایی که امکان پناهنده شدن و مهاجرت برای شهروندان دیگر کشورها را فراهم می‌کنند به سختی به ایرانیان ویزا می‌دهند. به همین سبب ممکن است شما جزو آن دسته از افرادی باشید که سفر کردن یکی از اولویت‌های زندگی‌تان است و تنها به قصد گشت‌وگذار، مقصدی را انتخاب می‌کنید. در این صورت متأسفانه باید بگوییم شما هم چوب اقدامات نادرست سایر افراد را می‌خورید و امکان سفر راحت و بی‌دغدغه همیشه برای ایرانیان وجود ندارد.

و در نهایت این را در نظر داشته باشید که کشورهای بدون ویزا یا روابط بسیار خوبی با ایران دارند، یا ارزشی برای سفر کردن ندارند! در هر صورت اگر محدودیت مالی ندارید، به احتمال زیاد به تمامی کشورهای با ویزا و بدون ویزا برای ایرانیان می‌توانید سفر کنید و اگر هزینه‌های سفر برایتان مهم باشد، شاید حتی تمامی انتخاب‌های کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان هم برای شما مناسب نباشد و گزینه‌های محدودی برای انتخاب داشته باشید.


3 کشور آسیایی بدون ویزا برای ایرانیان

کشورهای بدون ویزا در آسیا

سفر کردن یکی از جذاب‌ترین تجربه‌های زندگی هر شخصی است. در واقع در بیشتر مواقع بهترین خاطرات زندگی‌مان به سفرهایمان بازمی‌گردد. باوجود مزیت‌ها و فواید فوق‌العاده‌ای که سفر کردن بر روح و جسم ما می‌گذارد، مسافرت همیشه آن‌طور که باید آسان نیست و متأسفانه این موضوع برای ایرانیان پر رنگ‌تر است. این مشکل هم به دلیل چالش‌های اخذ ویزاست که بر سر راه گردشگران ایرانی قرار دارد؛ اما این‌را در نظر داشته باشید که باوجود تمام این شرایط بازهم امکان سفر کردن و بازدید از جاذبه‌های فوق‌العاده دنیا برای مردم ایران وجود دارد و نباید ناامید بود! تنها باید کشورهای بدون ویزا را بشناسیم و بازدید از آنها را در برنامه سفرمان قرار دهیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد عاشق سفر و بازدید از کشورهای مختلف هستید، پس به مطالعه این مطلب ادامه دهید. در ادامه قصد داریم تا لیستی از «کشورهای بدون ویزا در آسیا» را به شما معرفی کنیم. 3 کشور در قاره پهناور آسیا که برای سفر به آن‌ها تنها به خرید بلیط هواپیما، همراه داشتن پول و برنامه‌ریزی برای خوش‌گذرانی نیاز دارید. 3 کشوری که در این بخش معرفی می‌شوند، از بهترین گزینه‌های پیش رو برای سفر ایرانی‌ها هستند. آیا تابه‌حال تجربه سفر به این کشورها را داشته‌اید؟


ترکیه؛ از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری ایرانیان

سفر به ترکیه بدون ویزا

اولین کشوری که قصد معرفی آن را در بین کشورهای بدون ویزا داریم، ترکیه است. ترکیه کشوری است که به‌خوبی جای خود را در دل ایرانی‌ها باز کرده است؛ به‌گونه‌ای که سفر به شهرهای مختلف این کشور، جزو محبوب‌ترین و پرطرفدارترین تفریحات بین ایرانی‌ها به شمار می‌آید. از دلایلی که ایرانی‌ها این کشور را به‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند، علاوه بر نزدیک بودن، سفر بدون ویزا و جاذبه‌های گردشگری آن است.
برای آنکه به درک درستی از جذابیت‌های سفر به ترکیه برسید، تنها کافی است با افرادی که تجربه سفر به این کشور را داشته‌اند صحبت کنید. بدون شک در لابه‌لای حرف آن‌ها از همه‌چیز این کشور می‌شنوید! از خرید و بازدید از جاذبه‌های گردشگری بگیرید تا خوردنی‌ها، شکم‌گردی و کافه گردی در شهرهای مختلف ترکیه.
اگر تابه‌حال به ترکیه سفر نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم ترکیه را در اولویت سفرهایتان بگذارید! جالب است بدانید محبوبیت ترکیه مختص ایرانی‌ها نیست و به تمام مردم جهان مرتبط می‌شود. تعداد بالای گردشگران ورودی به این کشور، خود اثباتی برای جذابیت‌های سفر به آن است. در ادامه با نکاتی برای سفر به ترکیه آشنا می‌شوید که می‌تواند به شما برای تصمیم‌گیری کمک زیادی بکند.

از آنجایی‌که ترکیه در همسایگی ایران واقع شده‌ است، راه‌های سفر به این کشور هم برای ایرانیان بسیار متنوع است. در واقع برای سفر به ترکیه می‌توانید از هواپیما، قطار، اتوبوس و یا حتی ماشین شخصی خودتان استفاده کنید.

سفر به ترکیه با هواپیما یکی از متداول‌ترین شیوه‌های سفر برای ایرانیان است و البته محبوب‌ترین! تنها کافی است اراده کنید تا بلیط هر کدام از شهرهای ترکیه را تهیه کنید. آنگاه خواهید دید که به‌راحتی می‌توانید برای سفر هوایی به این کشور اقدام کنید. استانبول و آنکارا مهم‌ترین شهرهای ترکیه و از پرتقاضاترین مسیرهای پروازی برای ایرانیان هستند. بلیط هواپیمای تهران به آنکارا، بلیط هواپیما تهران به استانبول و بلیط هواپیما تبریز به استانبول از مسیرهای متداول بین گردشگران ایرانی برای سفر هوایی به ترکیه است.

از دیگر راه‌های سفر به کشور جذاب و همه‌پسند ترکیه، استفاده از قطار است. بدون‌شک سفر به ترکیه با قطار از هواپیما هزینه‌های کمتری برایتان در بر دارد، اما خستگی‌ها و مشکلات خاص خودش را هم داراست. مشکلاتی که شاید در سفر هوایی بی‌معنی باشد. در هر صورت اگر سفر ریلی انتخابتان است، می‌توانید از بلیط قطار تهران به آنکارا استفاده کنید. علاوه بر این مسیر، قطار تبریز به وان هم از مسیرهای ریلی محبوب ایرانی‌هاست. وان یکی از شهرهای مرزی ترکیه است که در سال‌های اخیر در بین ایرانیان بسیار پرطرفدار شده ‌است. در این سفر هم می‌توانید در وان بمانید و از دیدنی‌هایش نهایت استفاده را ببرید و هم می‌توانید به‌وسیله قطارهای داخلی کشور ترکیه خودتان را به شهرهای دیگر این کشور برسانید.

و در نهایت آخرین راهی که برای سفر به ترکیه پیش رویتان قرار دارد، سفر جاده‌ای به‌وسیله اتوبوس و یا ماشین شخصی خودتان است. سفر جاده‌ای به‌نوبه خود هم می‌تواند یکی از زیباترین و هم یکی از چالش‌برانگیزترین شیوه‌های سفر به ترکیه باشد؛ و اما مطمئناً در این‌ بین سفر با ماشین شخصی، راحتی بیشتری برایتان در بر دارد ما باید هزینه‌ها و چالش‌های دریافت گواهینامه بین‌المللی، پلاک ترانزیت و … را هم به‌جان بخرید. در مقابل می‌توانید با اتوبوس‌ها بدون این اقدامات خودتان را ترکیه برسانید. تنها کافی است از ترمینال تهران یا تبریز سوار اتوبوس‌های استانبول شوید.

و اما ممکن است تصمیمتان برای سفر به ترکیه مصادف با دوران کرونا باشد. آیا اصلاً اجازه ورود دارید؟ اگر بله چطور سفری امن و سالم را به این کشور تجربه کنید؟ آیا برای سفر در این دوران باید شرایط خاصی داشته باشید؟ پیشنهاد می‌کنیم راهنمای سفر به استانبول را بخوانید و برای جدیدترین اطلاعات در خصوص سفر به ترکیه با شماره تلفن 1548 تماس بگیرید.


ارمنستان؛ کشوری محبوب با تاریخ 3 هزار ساله

سفر به ارمنستان بدون ویزا

ارمنستان دیگر مورد در بین کشورهای بدون ویزا در قاره آسیاست که انتخاب جذابی برای ایرانیان به‌شمار می‌آید. تاریخ سه هزار ساله، جاذبه‌های گردشگری تکرارنشدنی، آب‌وهوای مطلوب، مردمی مهمان‌نواز و … همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا این کشور یکی از بهترین مقصدهای گردشگری نه‌تنها برای مردم ایران، بلکه برای مردم تمامی کشورهای جهان باشد. در ادامه با دانستنی‌های مفیدی در رابطه با این کشور آشنا می‌شوید. در واقع این نکات به شما کمک می‌کند که تصمیم بگیرید آیا ارمنستان انتخاب خوبی برای شما در بین کشورهای بدون ویزا در قاره آسیا است یا خیر؟

دقیقاً مشابه با ترکیه به سبب نزدیکی ارمنستان با ایران، باز هم برای سفر کردن به این کشور، گزینه‌های زیادی پیش رویتان قرار دارد. هر کدام از آن‌ها می‌توانند مزیت‌ها و معایب خودشان را داشته باشند؛ از این‌رو این شما هستید که بهترین راه سفر کردن به کشور ارمنستان را متناسب با خود و اعضای خانواده‌تان انتخاب می‌کنید.

بدون‌شک سفر هوایی به هر کشوری یکی از پرطرفدارترین و ساده‌ترین شیوه‌های سفر کردن است. ارمنستان هم از این قاعده مستثنا نیست و بسیاری از ایرانیان این روش را برای سفرشان به این کشور انتخاب می‌کنند. با توجه به نزدیکی این کشور به ایران، هزینه‌های بلیط هواپیما زیاد بالا نیست و معقول است. اگر از شرکت‌های داخلی برای سفر به ارمنستان استفاده می‌کنید، باید بدانید تنها بازه زمانی یک و نیم‌ساعته در راه هستید و از آن‌ پس سفر هیجان‌انگیز شما در ارمنستان آغاز می‌شود.

اگر به سفرهای ریلی علاقه دارید، باید بگوییم متأسفانه مسیری مستقیم از ایران به کشور ارمنستان با قطار وجود ندارد؛ اما با راهکارهایی می‌توانید خودتان را به ارمنستان برسانید. به‌عنوان‌ مثال می‌توانید با قطار به جلفا بروید. از آنجا خودتان را به مرز نوردوز برسانید و وارد خاک ارمنستان شوید. از آن‌ پس به‌وسیله ماشین‌های ایروان به پایتخت ارمنستان بروید.

از دیگر شیوه‌های سفر کردن به ارمنستان به‌عنوان یکی از کشورهای بدون ویزا که در بین ایرانی‌ها هم محبوبیت زیادی دارد، سفر جاده‌ای است. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که سفرهای جاده‌ای برایتان لذت‌بخش است، بدون تردید این شیوه را برای سفرتان انتخاب کنید. برای سفر جاده‌ای هم می‌توانید از ماشین شخصی خودتان و هم از اتوبوس‌های مسافربری استفاده کنید.


مالزی؛ کشوری با دنیایی از تجربیات خاص و تکرارنشدنی

سفر بدون ویزا به مالزی

مالزی سومین انتخاب شما در بین کشورهای بدون ویزا در قاره آسیاست. این کشور جزو محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری ایرانیان به شمار می‌آید و همه‌ساله تعداد زیادی از مردم کشورمان برای گشت‌وگذار در این کشور راهی آنجا می‌شوند. مالزی در مقایسه با ترکیه و ارمنستان در فاصله دورتری نسبت به ایران قرار گرفته ‌است و مطمئناً هزینه‌های سفر به آنجا از این دو کشور بیشتر است؛ اما بازهم جزو پرطرفدارترین مقصدهای گردشگری ایرانیان به شمار می‌آید.

شما جزو آن دسته از افرادی هستید که جاذبه‌های طبیعی دوست دارید؟ از گشت‌وگذار و خرید کردن لذت می‌برید؟ بازدید از آثار تاریخی برایتان جذاب است؟ دیدن بناهای لوکس در سفر برایتان لذت است؟ شکم‌‎گردی را دوست دارید؟ فرقی نمی‌کند که پاسختان به کدام‌یک از این سؤال‌ها مثبت باشد، در هر صورت جاذبه‌ای متناسب باسلیقه شما در این کشور وجود دارد؛ و اما دانستنی‌هایی که باید برای سفر به مالزی به‌عنوان یکی از کشورهای بدون ویزا بدانید چیست؟

از آنجایی‌که مالزی در فاصله زیادی نسبت به ایران قرار دارد، گزینه‌های زیادی برای شیوه سفر پیش رویتان قرار ندارد. در واقع در این سفر تنها می‌توانید مسیر هوایی را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید مسیر هوایی بی‌دردسرترین شکل سفر است و بیش از هر زمان دیگری راحتی را در سفر تجربه می‌کنید. خرید بلیط هواپیما تهران به کوالالامپور در حال حاضر بهترین شیوه سفر به مالزی است.


کشورهای بدون ویزا در اقیانوسیه، کارائیب و قاره آمریکا

کشورهای بدون ویزا برای ایران

سفر بدون نیاز به دریافت ویزا، آرزوی بسیاری از ایرانی‌هاست. البته ایرانی‌هایی که در داخل ایران زندگی می‌کنند و برای سفر به بسیاری از کشورهای جهان مجبور به دریافت ویزا هستند. اگرچه می‌توان به تعدادی از کشورهای آسیایی بدون نیاز به ویزا سفر کرد، اما این پایان راه برای ایرانی‌ها نیست و بعضی مقصدها در قاره‌های دیگر هم می‌توانند امکان سفر بدون نیاز به ویزا را برای شهروندان ایرانی فراهم کند. از این‌رو ادامه این مطلب اختصاص به کشورهای بدون ویزا دارد. در واقع کشورهایی که برای سفر کردن به آنجا نیاز به هیچ‌گونه ویزایی نه الکترونیک و نه فرودگاهی نخواهید داشت. در ادامه با این کشورها که در قاره‌های اقیانوسیه و آمریکا قرار دارند، بیشتر آشنا می‌شوید و با وجود اطلاعاتی که دریافت می‌کنید، به احتمال زیاد می‌توانید مقصدی متناسب بودجه خود و اعضای خانوده‌تان را پیدا کنید.


ایالت فدرال میکرونزی؛ مقصدی جذاب برای عاشقان دریا و تفریحات آبی

ایالت فدرال میکرونزی

ایالت فدرال میکرونزی یکی از کشورهای بدون ویزاست که امکان سفر راحت را برای ایرانیان فراهم کرده ‌است. این در حالی است که اگر حرف خارج از کشور شود، به احتمال زیاد یکی از کشورهایی که محال است به ذهنمان بیاید، همین ایالت فدرال میکرونزی است. در ادامه این مطلب قرار است عدم آگاهی از این کشور را به چالش بکشیم و از این پس آن را به عنوان یکی از گزینه‌های سفر مد نظر قرار دهیم.

ایالت فدرال میکرونزی یکی از کشورهای کم جمعیت قاره اقیانوسیه است که از صدها جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده‌ است. بیشتر افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند، روستایی هستند و خانه‌هایشان در مناطق ساحلی این کشور واقع شده ‌است. میکرونزی دارای 4 ایالت است که هر کدام از آنها می‌تواند انتخاب مناسبی برای سفر کردن باشند.

و اما آب و هوای آن چگونه است؟ میکرونزی دارای آب و هوایی بسیار مرطوب است و معمولاً دمای آن در طول زمان‌های مختلف فرق نمی‌کند. یکی از جذابیت‌های این کشور، فرهنگ مردم آن است. در واقع فرهنگ و آداب و رسوم مردم هر کدام از ایالت‌های این کشور با هم تفاوت دارد و هر کدام به نوبه خود جذاب و دیدنی هستند. میکرونزی جزو آن دسته از کشورهایی است که جاذبه‌های متنوعی را در خود جای داده ‌است. در واقع اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که تفریحات آبی و بازدید از جاذبه‌های گردشگری باستانی را دوست دارید، پس میکرونزی را برای سفرتان انتخاب کنید و در نهایت این را بدانید که میکرونزی در بین کشورهای بدون ویزا، بهترین انتخاب برای عاشقان دریا و تفریحات آبی است.


دومینیکا؛ بهشتی استوایی و مقصدی رمانتیک برای ماه عسل

پارک ملی کابریت دومینیکا

دومینیکا جزیره‌ای است که در منطقه کارائیب واقع شده ‌است و با طبیعت بکر و خارق‌العاده‌اش یکی از جذاب‌ترین انتخاب‌ها در بین کشورهای بدون ویزاست. این کشور از دیدگاه زمین‌شناسی جوان‌ترین جزیره آنتیل کوچک به‌شمار می‌آید؛ به همین سبب است که دومین دریاچه آبگرم جهان در آن قرار دارد. این کشور از جنوب به گوادلوپ و از شمال با مارتینیک همسایه است. زبان رسمی این کشور انگلیسی است و برای ارتباط گرفتن با مردم مهمان‌نواز این کشور مشکلی نخواهید داشت.
دومینیکا دارای امنیت بالایی است و برای ایرانی‌ها نیاز به دریافت ویزا وجود ندارد و به مدت 21 روز می‌توانید در آنجا اقامت داشته باشید. اما پیش از سفر لازم است دانستنی‌هایی را درباره این کشور بدانید:

اما آب و هوای کشور دومینیکا چگونه است؟ اگر دومینیکا را به عنوان مقصد گردشگری‌تان انتخاب می‌کنید، در نظر داشته باشید با کشوری سرشار از جنگل روبه‌رو هستید. جالب است بدانید عنوان دیگر این کشور، «خانه دوم جنگل‌های داغ جهان» است. دومینیکا دارای آب و هوایی گرمسیر است و اگر هنگام بارش‌ها به این کشور سفر کنید، با بارش‌هایی سنگین رو به رو می‌شوید. این را هم در نظر داشته باشید گاهی در اواخر فصل تابستان در این کشور طوفان‌هایی هم برپا می‌شود. 

دومینیکا هم مانند هر مقصد گردشگری دیگری دارای دیدنی‌هایی است که گردشگران بازدید از آنها را در برنامه‌شان قرار می‌دهند. جاذبه‌های زیر مهمترین دیدنی‌های این کشور هستند که بازدید از آن را تحت هیچ شرایطی در این سفر نباید از دست بدهید:

 • پارک ملی مورن ترویس پیتون
 • دریاچه بویل
 • آبشار ویکتوریا
 • آبشار ترافالگار
 • پارک ملی کابریت
 • تپه‌های مرجانی شامپاین


البته این را بدانید دیدنی‌های این کشور تنها به این موارد محدود نمی‌شود و این تنها بخشی از مهمترین جاذبه‌های دومینیکاست. هر کدام از شهرهای توریستی وسو، پورتسموث و کالیبیشی دیدنی‌های منحصر به فرد خودشان را دارند که سبب جذب تعداد زیادی از گردشگران می‌شود.


هائیتی؛ سفری بدون دغدغه به کشوری معتدل و ساحلی

ارگ هائیتی

هائیتی یکی دیگر از کشورهای بدون ویزاست که گردشگران زیادی اطلاعات زیادی از آن ندارند. اگر می‌خواهید سفر به کشوری آرام و با آب و هوایی معتدل را تجربه کنید، بدون شک هائیتی یکی از بهترین گزینه‌های پیش رویتان است. برای سفر به هائیتی تنها لازم است بلیط‌های رفت و برگشت را تهیه کنید و مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. به جز این دو اقدام دیگر هیچ‌گونه نیازی به رفت و آمدهای طولانی برای اخذ ویزا ندارید.

جاذبه‌های زیبایی در این کشور انتظارتان را می‌کشند که به عنوان اشاره‌ای کوتاه به دو مورد از مهمترین آن‌ها می‌توان قصر سنسوچی و کاخ ورسای کارائیب را معرفی کرد. از دیگر جاذبه‌های این کشور می‌توان به بازار پورتو پرنس اشاره کرد که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن پیدا می‌شود! از این‌رو اگر علاقه به بازارگردی و خرید در سفر دارید، می‌توانید از این جاذبه استفاده کنید.

و اما در این سفر نباید از دیدنی‌های طبیعی غافل شوید. جاذبه‌هایی مانند دریاچه اوتانگ سوماتره، باسینس بلو، سواحل زیبا و آرام و … همه و همه جذابیت‌های سفرتان را دو چندان می‌کنند. برای اقامت در این کشور می‌توانید از هتل‌ها و استراحتگاه‌ها استفاده کنید. برای اقامت در هائیتی می‌توانید اقامت‌گاه‌های لوکس این کشور را انتخاب کنید و خاطره سفرتان را به یاد ماندنی‌تر کنید. در هر صورت هائیتی یکی از انتخاب‌های مناسب برای ایرانیان است که ارزش حداقل یک بار سفر کردن را دارد.


اکوادور؛ کشوری شگفت‌انگیز با منظره‌هایی بی‌مثال

دریاچه کویلوتوآ اکوادور

شاید به ذهنتان هم خطور نکند اما در قاره آمریکا هم به سادگی سفر کردن برای ایرانیان فراهم شده ‌است. بدین منظور دو کشور زیبای اکوادور و ونزوئلا پذیرایتان هستند. آیا تا به حال به سفر به این دو کشور فکر کرده‌اید؟ چقدر آنها را می‌شناسید؟ اگر شما هم می‌خواهید به راحتی به این دو کشور قاره آمریکا سفر کنید، ادامه را از دست ندهید:

اکوادور از کشورهای بدون ویزا در قاره آمریکاست که در بخش شمال غربی این قاره واقع شده‌ است. اکوادور از لحاظ جغرافیایی از جنوب و شرق به پرو، از شمال به کلمبیا و از غرب به جزایر گالاپاگوس محدود شده ‌است. شهرهای مختلف این کشور با دیدنی‌های طبیعی و تاریخی پذیرای گردشگران هستند و می‌توانید در آنها اقامت داشته باشید. اگر عاشق ماجراجویی هستید شهر کوآنکای این کشور را انتخاب کنید. چراکه با طبیعت بی‌نظیرش از بهترین انتخاب‌های موجود برای عاشقان طبیعت است. در تمامی شهرهای این کشور امکان اقامت وجود دارد و متناسب با شهری که انتخاب می‌کنید، هزینه‌های اقامتتان متنوع است. از جمله محبوب‌ترین شهرهای اکوادور می‌توان به کیتو، گوایاکیل، کوئنکا، بانوس و … اشاره کرد. با کمی کسب آگاهی درباره این شهرها و جاذبه‌هایشان می‌توانید بهترین انتخاب را متناسب با سلیقه‌تان برگزینید. 

اکوادور در تهران دارای سفارت است و مانند کشور ترکیه می‌توانید به مدت سه ماه در این کشور بدون ویزا اقامت داشته باشید و گشت‌وگذار کنید.


ونزوئلا؛ سفری تمام و کمال در قاره آمریکا

ونزوئلا آخرین انتخاب در لیست کشورهای بدون ویزاست که می‌توانید بازدید از شهرها و جاذبه‌های گردشگری‌اش را در برنامه سفرتان قرار دهید. ونزوئلا این امکان را برای گردشگران ایرانی فراهم کرده‌ است تا به مدت 15 روز در این کشور گشت‌وگذار کنید. ونزوئلا کشوری گرمسیری‌ست، اما این را هم در نظر داشته باشید که بخشی از قسمت‌های این کشور دارای آب و هوای سرد آلپی است. به‌طور کلی اگر می‌خواهید ونزوئلا را به عنوان مقصد گردشگری‌تان انتخاب کنید، ماه‌هایی به غیر می تا نوامبر را انتخاب کنید. در این بازه زمانی هوای کشور گرم است و بارش‌ها و سرمای هوا اذیتتان نخواهد کرد.

ونزوئلا هم جزو آن دسته از کشورهای بدون ویزاست که گردشگران با هر نوع سلیقه‌ای را به خود جذب می‌کند و دیدنی‌های متنوعی دارد! از جمله این دیدنی‌ها می‌توان به جاذبه‌های گردشگری طبیعی، جاهای دیدنی تاریخی و مذهبی و … اشاره کرد. هتل‌های متنوع و با کیفیتی در این کشور پذیرای شما هستند. تنها کافی است بودجه سفرتان را تعیین کنید و متناسب با آن اقامت در هتل‌های لوکس و یا هتل‌هایی ارزان‌تر را برای این سفر انتخاب کنید.

و در آخر مهمترین دلیلی که سبب می‌شود ونزوئلا را به عنوان مقصد گردشگری‌تان انتخاب کنید، جاذبه‌هایی از این کشور است که در دنیا نظیر ندارند و حرف اول را می‌زنند. به عنوان برخی از مهمترین جاذبه‌های این چنینی کشور ونزوئلا می‌توان جزیره مارگاریتا، آبشار فرشته، کلیسای ملی، انواع فستیوال‌ها و جشنواره‌ها را نام برد.


کشورهای اروپایی بدون ویزا برای ایرانیان

تقریبا چندین سال است که اروپایی‌ها ایرانیان را بدون داشتن ویزا، به کشورشان راه نمی‌دهند! فقط به مدت چند ماه در سال 2018 کشور صربستان ورود ایرانیان را آزادانه و بدون ویزا اعلام کرد که آن هم لغو شد و قوانین به حالت قبل بازگشت. در حال حاضر تقریبا 26 کشور اروپایی عضو شینگن هستند. با اخذ ویزای شینگن این اجازه را دارید که آزادانه بین این کشورها سفر کنید.

لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان قبل از انقلاب

پاسپورت ایرانی در گذر زمان از لحاظ ارزش و اعتبار تغییرات چشمگیری کرده‌ است. در واقع بر اساس بالا و پایین‌های سیاسی ارزش پاسپورت ایران نسبت به سال‌های قبل از انقلاب جمهوری اسلامی افت قابل‌توجهی داشته است. امروزه پاسپورت ایران از کم‌اعتبارترین پاسپورت‌های جهان است. در این قسمت لیست مهم‌ترین کشورهایی را که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برای ورود ایرانیان ممانعتی نداشتند ولی امروز بدون داشتن ویزا اتباع ایرانی را به کشورشان راه نمی‌دهند را، در اختیارتان قرار می‌دهیم:

 • ایالات متحده آمریکا
 • آرژانتین
 • برزیل
 • کانادا
 • اتیوپی
 • مراکش
 • تونس
 • تایلند
 • سنگاپور
 • فیلیپین
 • هند
 • اندونزی
 • هنگ کنگ
 • ژاپن

به عنوان جمع‌بندی کوتاهی باید بگوییم در این مطلب معرفی مختصری از کشورهای بدون ویزا داشتیم. کشورهایی که به راحتی و تنها با تهیه یک بلیط می‌توانید به آنها سفر کنید و خاطرات خوشی را رقم بزنید! امید است که روز به روز به تعداد کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان افزوده شود و چالش‌های اخذ اقامت برای مردم کشورمان بی‌معنی شود! البته سفر راحت با ویزای فرودگاهی و الکترونیکی هم امکان‌پذیر است که تنها فرآیندی کوتاه دارند! برای آشنایی با این کشورها، مطالب دیگر یوتراوز را مطالعه کنید. در نهایت اگر سؤالی درباره کشورهای بدون ویزا دارید یا تجربه‌ای از سفر به این کشورها دارید، می‌توانید در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان یوتراوز به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
 • ویزای الکترونیک

  ویزای الکترونیک یکی از روش‌های به نسبت آسان برای سفرکردن به بعضی مقصدهای توریستی در جهان است. این نوع ویزا و سفر به کشورهای با ویزای الکترونیکی، مورد استقبال بسیاری از گردشگران ایرانی‌ست. شاید دلیل اصلی این استقبال آسان بودن مراحل صدور آن در مقایسه با سایر انواع ویزا باشد.

 • کشورهای آسیایی با ویزای فرودگاهی

  ویزای فرودگاهی نوعی از ویزاست که امکان سفر به کشورهای مختلف را به نسبت زیادی آسان کرده است. بعضی کشورها در آسیا وجود دارند که با امکان صدور ویزای فرودگاهی، امکان سفر را برای گردشگران بین‌المللی و ازجمله ایرانی‌ها فراهم ساخته‌اند.

 • کشورهای با ویزای الکترونیک برای ایرانیان

  کشورهای زیادی در جهان وجود دارند که سفر به آنها الزامات سفت و سخت دریافت ویزای توریستی را نمی‌خواهد و می‌توان برای بازدید از دیدنی‌های آنها با ویزای الکترونیکی اقدام کرد. لیست کشورهای با ویزای الکترونیک برای ایرانیان را در یومگ بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز