ورود
traveling alone

برای تنهایی سفر کردن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

تنهایی سفر کردن می‌تواند حامل تجربیات جدیدی برای هر کسی باشد. حتی ممکن است این سفر به بهترین سفر زندگی یک فرد تبدیل شود. اما آیا شروع این سفر نکات و آموزش‌هایی نیاز دارد؟ آیا به‌عنوان شخصی که تصمیم دارد به‌تنهایی سفر کند، نسبت به این نکات آشنا هستید؟

تنهایی سفر کردن در عین جذابیت‌های بسیار زیادی که دارد، می‌تواند خطراتی را هم شامل شود که نه‌ تنها جان و مال شما را تهدید کند، بلکه تجربه سفر را هم به خاطره‌ای دردناک تبدیل کند. اما نکات و راهکارهایی وجود دارد که توجه به آن‌، هم به ایمنی شما در «تجربه سفر کردن به‌ تنهایی» کمک می‌کند و هم به ثبت خاطراتی جالب منجر می‌شود. در ادامه یوتراوز قصد دارد تا نکاتی درباره تنهایی سفر کردن را با شما به اشتراک بگذارد. با ما همراه شوید.

این نکات را در تجربه تنهایی سفر رفتن خود به کار ببرید:


برای انتخاب محل اقامت خود وقت بگذارید

انتخاب محل اقامت از مهم‌ترین بخش‌های سفر است به‌ خصوص برای کسی که قصد دارد به‌ تنهایی سفر کند. پیشنهاد ما این است در انتخاب اقامتگاه همه‌ی جوانب را در نظر بگیرید تا هم بودجه خود را مدیریت کنید و هم به امنیت و امکاناتی که در سفر مورد نیاز شماست، توجه کنید. وقتی صحبت از بودجه می‌شود منظور ما این نیست که شب را در خیابان بگذرانید. بلکه منظورمان این است که شما می‌توانید به‌ جای آنکه شب را در هتل یا مسافرخانه‌های سطح بالا بگذرانید، در هزینه‌های سفرتان صرفه‌جویی کنید و در منازل و خانه‌هایی ساکن شوید که میزبان گردشگران هستند. البته نه اینکه پیشنهاد هر کسی را برای رفتن به خانه‌اش بپذیرید.

برای مثال در بعضی شهرهای ایران مردم در خانه‌های شخصی خود میزبان گردشگران می‌شوند و در مقابل دریافت هزینه‌ای کم، امکانات اقامتی را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. اما این موضوع کاملا به خود شما بستگی دارد. اگر نمی‌توانید به دیگران اعتماد کنید بهتر است اقامت در هتل را انتخاب کنید و بهای امنیت خود را بپردازید.

در بعضی کشورهای جهان، گردشگران از طریق وب‌سایت‌هایی مانند «کوچ‌ سرفینگ» به‌منظور پرداخت هزینه کمتر، خانه‌های دیگران را برای اقامت خود انتخاب می‌کنند. بسیاری از گردشگران خارجی هم در سفر به ایران از همین تکنیک استفاده می‌کنند. به‌ هر حال اقامت در هتل مزیت‌هایی دارد و اقامت در خانه‌های شخصی مزیت‌های دیگری. پیشنهاد یوتراوز این است که قبل از هرچیز مقاله «هرآنچه باید درباره رزرو هتل بدانید» را مطالعه کنید چون در این مقاله به نکات ارزشمندی درباره رزرو هتل اشاره کرده‌ایم.

از طرفی، در بعضی شهرهای پررفت‌وآمد جهان که بیشتر میزبان دانشجویان بین‌المللی و مقصد سفرهای کاری است، تعداد بالای هاستل و پانسیون با امکانات خوب برای اقامت گردشگران در نظر گرفته‌ شده است که به بودجه‌بندی هزینه‌های شما کمک می‌کند.

به‌ هر حال برای اقامت در یک مقصد گزینه‌های بسیار زیادی از خانه‌های شخصی، پانسیون‌ها و هاستل‌ها گرفته تا هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌های لوکس پیش‌روی شما قرار دارد و انتخاب نهایی با شماست. اما اقامت در خانه‌های شخصی از یک‌ طرف شما را با سبک زندگی ساکنان مقصد آشنا می‌کند و از طرفی به مدیریت بودجه شما کمک می‌کند.


پول نقد را فراموش نکنید

Cash on travel

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید آن است که در طول سفرتان، همراه داشتن مقداری پول نقد الزامی است. پول نقد از این‌رو اهمیت دارد که در بعضی موارد ممکن است امکان استفاده از کارت‌های اعتباری وجود نداشته باشد، یا به هر دلیلی مجبور به پرداخت هزینه‌ای شوید. به‌ عنوان‌ مثال برای پرداخت هزینه تاکسی، شاتل‌های فرودگاه، ورودی‌ها و یا حتی خرید یک فنجان قهوه و هزینه‌هایی از این قبیل، همراه داشتن مقداری پول نقد ضرورت دارد.


در سفر احساس تنهایی را کنار بگذارید

تنهایی سفر کردن با احساس تنهایی داشتن تفاوت دارد. وقتی برای کشف ناشناخته‌ها به سفر می‌روید و قصد دارید شیوه جدیدی از زندگی را در یک مقصد تجربه کنید، بهتر است احساس خجالت و تنهایی را کنار بگذارید. برای ارتباط برقرار کردن با دیگران ترس را رها کنید اما یادتان باشد که چارچوب‌های فرهنگی را رعایت کنید.

از طرفی در طول سفر و زمانی‌که به گردش می‌روید ممکن است افرادی را ببینید که به همراه خانواده، همسر و دوستانشان به سفر آمده باشند. در این حالت است که احساس تنهایی به سراغتان خواهد آمد. اما بهترین کار این است که توجهی به این مسئله نداشته باشید و از سفرتان لذت ببرید.


دیگران را از خودتان بی‌‌خبر نگذارید

زمانی‌که تنها سفر می‌کنید، در بیشتر موارد تنها هستید و این مسئله به دلایلی می‌تواند خطرناک باشد. چراکه اگر مشکلی برایتان پیش بیاید یا حادثه‌ای رخ دهد، کسی نیست که کنارتان باشد و کمکتان کند. پس بهتر است در طول سفر، دیگران را از خودتان بی‌خبر نگذارید. این هم کار سختی نیست. تنها کافی است که مدام نزدیکان خود را از حال‌وهوای خود مطلع کنید.

در هر توقفگاهی شرحی از برنامه سفرتان به خانواده یا یکی از دوستان نزدیکتان بدهید. اگر قرار است مدتی را در جایی باشید که احتمال عدم دسترسی به موبایل یا اینترنت وجود دارد، حتما یک یا دو نفر از دوستان یا اعضای خانواده را در جریان بگذارید.


مراقب اموال خود باشید

safe waist bag on the trip

حتما شما هم در شهرهای توریستی ایران با گردشگرانی مواجه شده‌اید که کوله‌پشتی رنگ‌ و رو رفته‌ای بر دوش دارند یا یک کیف کمری ساده و بدون تجملات به کمر خود بسته‌اند. این به آن معنی نیست که وضعیت مالی خوبی ندارند، بلکه این ‌یک تکنیک است تا کمتر موردتوجه سارقان قرار بگیرند و کمتر جلب‌توجه کنند. شما هم می‌توانید از همین تکنیک استفاده کنید و اگر پول زیادی همراهتان است همه پولتان را یکجا قرار ندهید. بهتر است از جیب‌های مخفی لباستان برای نگه‌داری پول استفاده کنید و آن را به مقادیر مختلف در جیب لباس یا کوله‌پشتی خود قرار دهید.


همرنگ جماعت شوید

برای انتخاب لباس نگاهی به نوع پوشش افراد ساکن در مقصد بیاندازید. سعی کنید تا حد ممکن لباسی بپوشید تا به نوع پوشش افراد ساکن در مقصد نزدیک باشد. این کار کمک می‌کند تا کمتر جلب‌ توجه کنید و از سارقین و افراد مزاحم در امان بمانید. از طرفی هرچه بیشتر به اهالی شهر مقصد از نظر پوشش شبیه شوید، احتمال اینکه بیشتر از سمت آن‌ها پذیرفته شوید، بالاتر می‌رود.


از پذیرش هتل کمک بخواهید

اگر در هتل یا هتل‌ آپارتمان اقامت می‌کنید، کارکنان هتل می‌توانند بهتر از هرکسی شما را راهنمایی کنند. هر موضوعی که فکرتان را به خود مشغول کرده از آدرس‌ها تا وسایط نقلیه عمومی، خطوط اتوبوس و مسیرها، رستوران‌ها و کافه‌ها، صرافی‌ها و همه‌چیزهایی که در سفر به آن نیاز خواهید داشت را می‌توانید از کارکنان پذیرش هتل محل اقامت خود بپرسید و مطمئن باشید آن‌ها به‌خوبی شما را راهنمایی می‌کنند چون یکی از وظایف آن‌ها راهنمایی مهمانان است.


از وسایط حمل‌و‌نقل عمومی استفاده کنید

استفاده از وسایط حمل‌ونقل عمومی چند مزیت دارد. یکی اینکه می‌توانید روش‌های دسترسی به همه نقاط شهر را یاد بگیرید و حتی در سفرهای بعدی راهنمای دیگران باشید، دیگر این‌که در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و از طرفی امنیت بیشتری هم داشته باشید.
در بیشتر مقصدهای گردشگری جهان زیرساخت‌هایی برای حمل‌ونقل مسافران در نظر گرفته ‌شده است که استفاده از آن، ‌هم چهره واقعی شهر را به شما معرفی می‌کند و هم از هزینه رفت‌وآمد شما می‌کاهد. شاید نیاز باشد در بعضی مقصدها بلیط الکترونیکی بخرید و یا از پول نقد استفاده کنید. می‌توانید از باجه‌های مستقر در ایستگاه‌ها و تابلوهای موجود در آن نیز در این‌ باره استفاده کنید.


خواندن وبلاگ‌ها و مجلات سفر را فراموش نکنید

 reading books on travel

خواندن وبلاگ و مجلات حوزه سفر اطلاعات بسیار خوبی از مقصد در اختیار شما قرار می‌دهد. قبل از شروع سفر بخش راهنمایان سفر در وبلاگ‌های گردشگری را بخوانید تا اطلاعات جامعی درباره مقصد خود به دست آورید. حتی قسمت مربوط به نظرات کاربران اینترنتی هم بسیار کارگشاست و در تصمیم‌گیری شما کمک می‌کند. مجله گردشگری یوتراوز هم به همین منظور راه‌اندازی شده است تا اطلاعات جامعی درباره مقصدهای مختلف در اختیارتان قرار دهد.


یک نسخه از تمام مدارکتان را در ایمیل خود ذخیره کنید

سعی کنید یک نسخه اسکن‌ شده از تمام مدارکتان را در ایمیل خود ذخیره کنید یا از فضاهای ابری رایگان مثل گوگل درایو (Google Drive) و دراپ باکس (Dropbox) برای ذخیره مدارک خود استفاده کنید تا اگر به هر دلیلی به مدارک خود نیاز داشتید بتوانید به‌راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

تنها سفر کردن این مزیت را دارد که برنامه سفر را کاملا در اختیار خود بگیرید. هر زمان که خواستید حرکت کنید و هرجا خواستید توقف کنید. مدیر برنامه خود باشید و به هر نحو که تمایل دارید از زمان خود بهره ببرید. اما نکات تنهایی سفر کردن را از یاد نبرید. در ادامه چند مقاله برایتان می‌آوریم که خواندن آن اطلاعات کاملی از سفر به مقصدهای مشهد، استانبول و هندوستان در اختیارتان قرار می‌دهد: 

راهنمای سفر به مشهد

راهنمای سفر به استانبول

راهنمای سفر به هندوستان

نوشته های مشابه
 • پاییز کجا بریم؟

  کمتر کسی را می‌شناسیم که از دیدن برگ‌های زرد و نارنجی درختان در پاییز به وجد نیاید و رویای سفر در این فصل تماشایی را در سر نداشته باشد. اما کدام مکان‌ها و کدام شهرها بهترین مقاصد گردشگری در پاییز هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب می‌دهیم.

 • وسایل ضروری برای سفر دخترانه چیست؟

  برنامه سفر دخترانه چیده‌اید اما هنوز نمی‌دانید چه وسایلی باید همراه خودتان بردارید؟ ما در این مطلب به تمام دغدغه‌های شما درباره وسایل مورد نیاز برای سفر دختران پاسخ می‌دهیم و در پایان امیدواریم با اطلاع از جزئیات این موضوع، سفری به‌یادماندنی داشته باشید.

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز