ورود
charter and system tickets

تفاوت بلیط های چارتر و سیستمی

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

اغلب ما نمی‌دانیم که پروازهای چارتری و سیستمی چه معنایی دارند. با این‌حال نام آن‌ها را زیاد شنیده‌ایم و فقط این را می‌دانیم که این پروازها از نظر قیمت با یکدیگر متفاوت‌اند، اما شاید نکات مهم دیگری درباره این بلیط‌ها وجود داشته باشد که از آن بی‌اطلاعیم.

اگر از آن دست افرادی باشید که مدام در سفر هستند و گذارشان بیش از افراد عادی به فرودگاه می‌خورد، احتمالاً با بلیط‌های چارتری و سیستمی آشنا باشید. با این‌حال افراد زیادی هستند که شناختی نسبت به تفاوت این بلیط‌ها ندارند. از این‌رو در این مقاله قصد داریم تا نکات مهمی درباره «بلیط‌های سیستمی و چارتری» برای شما بازگو کنیم. پس با یوتراوز همراه شوید.

آنچه درباره پروازهای چارتری و سیستمی می‌خوانید:


بلیط سیستمی یا بلیط برنامه‌ای چیست؟

بلیط یا پرواز سیستمی و برنامه‌ای همانطور که از نام آن می‌توان حدس زد، بلیط یا پروازی است که شرکت‌های هواپیمایی از قبل برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند. بر اساس این نوع پرواز، این امکان برای مسافران وجود دارد که برای فواصل زمانی بلندمدت بلیط تهیه کنند. یا به معنای ساده‌تر بتوانند برای دو ماه دیگر پروازی را رزرو کنند. البته بد نیست این را هم بدانید که، ممکن است در برنامه‌ی شما تغییراتی به وجود بیاید، اما با این‌حال کمتر پیش آمده که چنین اتفاقی درباره یک پرواز سیستمی رخ بدهد. آنچه مسلم است برنامه‌ریزی این پروازها و ثابت بودن آنها در بیشتر موارد است. نحوه‌ی فروش این بلیط‌ها بر این اساس است که توسط خود ایرلاین‌ها یا نمایندگان آنها به فروش می‌رسد.


بلیط چارتری به چه معناست؟

قبل از آنکه بخواهیم بلیط چارتر را معرفی کنیم، لازم است با عبارت چارتر و معنای آن آشنا شویم. چارتر در لغت به معنای اجاره کردن یا در بست کردن است و به اصطلاح زمانی که یک شرکت خدمات مسافرتی که در اصطلاح به آن آژانس هواپیمایی می‌گوییم، تمام صندلی‌های یک هواپیما یا تعدادی از صندلی‌های آن را که اصطلاحا به آن «سیت» گفته می‌شود، اجاره می‌کند، عبارت چارتر درباره آن هواپیما به کار می‌رود. اما آیا این امکان تنها برای هواپیما وجود دارد؟ خیر. ممکن است که حتی هتل، کشتی و هر وسیله نقلیه یا اقامتگاهی توسط یک شرکت، چارتر شود.

ممکن است این سوال را از خود بپرسید که این کار چه فایده‌ای دارد؟ شرکت‌های گردشگری و مسافرتی با چارتر کردن یک پرواز و یا هر خدمات دیگری، این اجازه را دارند که قیمت‌ را خودشان تعیین کنند. بابت همین است که گاهی اوقات مشاهده می‌شود که، بلیطی ارزان‌تر از حدمعمول و گران‌تر از حد معمول است و در واقع ثبات ندارد. البته این افزایش و کاهش قیمت‌ها در بلیط‌های چاتری، بر اساس میزان عرضه و تقاضاست و این قیمت باید در بازه تعیین شده توسط سازمان هواپیمایی کشور باشد. به‌طور مثال در ایام پیک سال (های‌ سیزن) مانند عید نوروز که تقاضای افراد برای بلیط هواپیما زیاد است، قیمت بلیط چارتر افزایش پیدا کرده و ایامی که تقاضا کمتر است، قیمت بلیط چارتر کاهش می‌یابد.


مزیت‌های بلیط سیستمی 

ticket system

در قدم اول برای آشنایی با مزیت‌های بلیط چارتری و سیستمی، به سراغ آشنایی با مزیت‌های بلیط سیستمی می‌رویم. بلیطی که از قبل برای آن برنامه‌ریزی می‌شود و طبق برنامه به فروش می‌رسد.


امکان خرید بلیط برای فواصل بلند مدت

اولین مزیتی که بلیط‌های سیستمی دارند و در تعریف آن هم بدان اشاره داشتیم، امکان خرید بلیط‌ بلند مدت برای سفر است که با توجه به این مزیت می‌توان به‌طور مثال برای یک تا دو ماهِ آینده (پرواز داخلی) و تا یک سالِ آینده (پرواز خارجی) بلیط مورد نظر را خریداری کرد.


قابلیت کنسلی

از جمله مزیت‌های بلیط سیستمی آن است که می‌توان با پرداخت مبلغی به عنوان جریمه آن را کنسل کرد که میزان جریمه کنسلی به زمان باقیمانده تا تاریخ پرواز بستگی دارد. البته در حین خرید بلیط‌های سیستمی دقت کافی داشته باشید، زیرا بعضی از کلاس‌های پروازی در بلیط‌های سیستمی قابل کنسلی را ندارند.


امکان خرید بلیط برای خردسالان و استفاده از تخفیف برای ایثارگران

ویژگی دیگر بلیط‌های سیستمی آن است که، می‌توان برای کودکان خردسال با تعرفه کمتری (معمولا نیم بهاء) بلیط خرید. به علاوه بعضی ایرلاین‌ها این امکان برای ایثارگران عزیز و واجد شرایط فراهم می‌کنند تا از تخفیفاتی در خرید بلیط هواپیما بهره ببرند.


پیش فروش بلیط‌های سیستمی

یکی از ویژگی‌های خوب بلیط‌های سیستمی این است که شرکت‌های هواپیمایی در تاریخ‌های مشخص با اعلام قبلی، اقدام به فروش بلیط‌های خود به صورت سالانه و یا فصلی می‌کنند که اگر به موقع اقدام به تهیه بلیط کنید، با شرایط و قیمت‌های بهتری می‌توانید بلیط خود را رزرو کنید.


مزیت‌های بلیط چارتری

charter tickets

همانطور که بلیط‌های سیستمی دارای مزیت‌هایی هستند، طبیعی است که بلیط‌های چارتر هم مزایایی داشته باشند. مزیت‌هایی که عیار این بلیط را در برابر بلیط سیستمی نشان خواهد داد. در ادامه با این مزایا نیز بیشتر آشنا می‌شوید.


ارزان بودن

قبل از هر چیز باید بدانید که این ارزانی بستگی به شرایط دارد. در واقع بلیط چارتر هم می‌تواند بسیار ارزان و هم ممکن است بسیار گران‌ باشد. اگر بلیط خود را در زمان مناسبی تهیه کنید، می‌توانید بسیار ارزان‌تر از پروازهای سیستمی سفر کنید. به‌طور مثال فصل‌هایی که مسافر کمتری وجود دارد، از جمله فصولی است که بلیط‌های چارتر در آن فصل‌ها ارزان‌تر به فروش می‌رسند.


کارآمد برای روز مبادا

مزیت دیگر این نوع پروازها زمانی دیده می‌شود که ظرفیت پروازها و بلیط‌های سیستمی پر شده باشد. در این مواقع، این امکان وجود دارد که با تهیه‌ی بلیط چارتر سفر خود را انجام دهید. البته باید آمادگی آن را داشته باشید که با قیمتی بیش از قیمت مصوب سیستمی به سفر بروید (البته در نظر داشته باشید که فروش بلیط بالاتر از قیمت مصوب تخلف محسوب می‌شود و قابل پیگیری است). اما نیمه‌ی پر لیوان آن‌جاست که شما می‌توانید سفر خود را انجام دهید؛ مخصوصاً اگر عجله داشته باشید.


بلیط‌های سیستمی چه معایبی دارند؟

آشنایی با برخی عیوب بلیط‌های چارتر و سیستمی، معیار خوبی برای سنجش تفاوت میان آن دو است. معیاری که این امکان را در اختیار ما خواهد گذاشت تا بهترین انتخاب را داشته باشیم و بهترین بلیط را براساس شرایط خود انتخاب کنیم. با برخی از معایب بلیط‌های سیستمی یا برنامه‌ای آشنا شوید.


قیمت بالا نسبت به پرواز چارتر

از جمله عیوب بلیط‌های سیستمی قیمت بالای آن‌ها نسبت به بلیط‌های چارتر در اغلب اوقات است. اما چرا قیمت بلیط سیستمی بالاست؟ این سوالی است که باید به آن پاسخ داد. دلیل آن که چرا قیمت بلیط سیستمی نسبت به پروازهای چارتر بالاتر است را باید در مصوبه‌ی سازمان هواپیمایی بررسی کرد. در واقع از آن جایی که تعیین قیمت بلیط‌های پرواز سیستمی برعهده‌ی سازمان هواپیمایی است، در اغلب اوقات مشاهده می‌شود که اختلاف قیمت بسیار زیادی میان پروازهای سیستمی با پروازهای چارتری وجود دارد.


محدودیت داشتن پروازهای سیستمی

عیب دیگر پروازهای سیستمی آن است که محدودیت بسیاری در برنامه‌ی آن‌ها وجود دارد. حتی با اینکه از مدت‌ها قبل برای پروازهای آینده برنامه‌ریزی می‌شود، با این‌حال باز هم مشاهده می‌کنیم که در ایام پیک سفر مانند تابستان و عید نوروز، ظرفیت‌ها تکمیل شده یا با کمبود ظرفیت مواجه هستیم. عیب دیگر پرواز سیستمی در محدودیت پروازی آن است که اگر شما قصد داشته باشید به‌طور مثال برای دو یا سه روز دیگر بلیط تهیه کنید، ممکن است که به شما بلیط نرسد. چرا که غالباً بلیط‌ پروازهای سیستمی از مدت‌ها قبل خریداری می‌شوند.


بلیط چارتر چه معایبی دارند؟

همانطور که بلیط سیستمی مزایا و معایبی داشت، بلیط چارتر هم علاوه بر مزایا، معایبی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:


محدودیت در کنسلی بلیط 

از جمله معایب بلیط چارتر آن است که نمی‌توان به راحتی آن‌ را کنسل کرد. یا اگر هم بشود مبلغ جریمه که برای آن در نظر گرفته می‌شود خیلی بالا خواهد بود. در واقع اگر قصد دارید یک بلیط چارتری تهیه کنید، باید از سفر خود و قطعیت آن اطمینان داشته باشید.


یکسان بودن نرخ بلیط برای خردسالان و بزرگسالان

عیب دیگر پرواز چارتر نسبت به پرواز سیستمی آن است که نرخ بلیط برای خردسالان و بزرگسالان یکسان است. البته برای نوزادان و کودکان زیر 2 سال، همانند پروازهای سیستمی قیمت بلیط ارزان‌تر است و مبلغ بلیط در حدود ده درصد بلیط بزرگسالان است.


محدودیت داشتن در مسیرهای پروازی

از جمله عیوب دیگر پروازهای چارتر که امروزه تا حدود زیادی برطرف شده است، محدودیت در مسیرهای پروازی است. در واقع بلیط چارتر بیشتر برای مسیرهای پرتردد قابل خرید و فروش است و در مسیرها کم تردد و سایر مسیرها، بلیط چارتری کمتر فروخته می‌شود

با وجود تفاوت‌ها، مزایا و معایبی که برای بلیط‌های سیستمی و چارتری وجود دارد، انتخاب نهایی بر عهده خود مسافر است. ما نمی‌توانیم بگوییم که صرفا بلیط سیستمی بخرید و یا فقط با پروازهای چارتری سفر کنید چون این شما هستید که باید همه جوانب را در نظر بگیرید و با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

نوشته های مشابه
 • راهنمای پیاده روی اربعین در سال 1402

  دل که هوای رفتن می‌کند، پیاده و سواره نمی‌شناسد، پیر و جوان سرش نمی‌شود، دل است دیگر، هوای پرواز دارد، هوای دیدار، زیارت، سر تعظیم بر آستان ساییدن، «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین».

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

 • فرودگاه مهرآباد تهران

  فرودگاه مهرآباد کجای تهران واقع شده و چگونه به آن برسیم؟ این فرودگاه چند ترمینال دارد و خدمات و امکانات مختلف آن چیست؟ بیایید به میدان آزادی تهران برویم و با پُرترددترین فرودگاه کشور آشنا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز