ورود
راه آهن رشت

راه آهن رشت

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

نمی‌دانیم تابه‌حال تجربه سفر با قطار به رشت را داشته‌اید یا نه؛ اگر نظر ما را بخواهید سفر با این وسیله و تماشای منظره‌ها از پشت پنجره کوپه قطار، یکی از لذت‌بخش ترین کارهاست که نباید این لذت را از خودتان دریغ کنید.

راه آهن رشت در سال 1397 به بهره‌برداری رسیده و درحال حاضر یکی از پرترددترین مسیرهای ریلی ایران را پوشش می‌دهد. اگر با قطار راهی رشت هستید، احتمالا یکی از چیزاهایی که در راهنمای سفر به رشت به‌دنبالش هستید و بدتان نمی‌آید در موردش بخوانید؛ اطلاعات راه‌آهن این شهر است.

جالب است بدانید با وجود یک قرن قدمت راه آهن سراسری ایران، رشت تا سال 1397 از نعمت ایستگاه راه آهن بی‌بهره بود. با پیگیری‌های مستمر مردم این منطقه، در سال 1384 کلنگ ساخت این ایستگاه به زمین خورد و بعد از 14 سال ساخت راه آهن رشت تکمیل شد.

در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز، می‌خواهیم شما را با این ایستگاه، آدرس و امکانات آن آشنا کنیم و از برنامه قطار رشت هم بگوییم. امیدواریم در انتهای این مطلب، قید خرید بلیط هواپیما را بزنید و خود را به سفری متفاوت و هیجان‌انگیز با قطار، مهمان کنید!

آنچه که در این مقاله درباره راه آهن رشت می‌خوانید:


راه آهن رشت کجاست؟

راه آهن رشت کجاست؟

پیش از صحبت درباره موقعیت مکانی و آدرس راه آهن رشت می‌خواهیم ماجرای جالبی را برایتان تعریف کنیم. ضرورت ایجاد ایستگاه راه آهن در ایران، ازدوران قاجار احساس شده بود. شاه قاجار دستور ساخت اولین خطوط راه آهن را از رشت به بندر پیربازار صادر کرد و در سال 1227 هجری شمسی پروژه نخستین راه آهن در ایران با موفقیت انجام شد.

البته که سال‌ها طول کشید تا راه آهن ظاهر امروزی خود را پیدا کند. اگر در مسیر راه آهن رشت پیربازار به اطرافتان توجه کنید، یک لوکوموتیو بخار را می‌بینید که در محوطه اداره کل بندرها استان گیلان قرارگرفته و یادآور نخستین راه آهن در ایران است.

خُب حالا برویم سر اصل مطلب!

راه آهن رشت در جنوب این شهر و در نزدیکی روستای فلک ده قرار دارد و فاصله آن از رشت، حدود 12 کیلومتر است. این ایستگاه جزو یکی از ایستگاه‌های خط راه آهن شمال 2 به حساب می‌آید که آن را به نام خط راه آهن رشت قزوین نیز می‌شناسند.

نقشه راه آهن رشت

اطلاعات راه آهن رشت

 • آدرس راه آهن رشت: 12 کیلومتری رشت، روستای فلک ده
 • شماره تماس راه آهن رشت: 01332474904
سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

نحوه دسترسی به راه آهن رشت

چندان فرقی نمی‌کند که کدام یک از هتل های رشت را برای اقامت انتخاب کرده‌اید یا در کدام یک از اقامتگاه‌های بومگردی اطراف رشت ساکن شده‌اید، دسترسی به ایستگاه راه آهن رشت آسان است. ما برای اینکه کار شما را راحت‌تر کنیم، نحوه دسترسی به راه آهن را از میدان شهرداری رشت بررسی می‌کنیم:

از میدان شهرداری وارد خیابان مطهری شوید، به خیابان حافظ بروید و از کنار باغ محتشم عبور کنید، بلوار رودباری را تا میدان رازی ادامه دهید و به خیابان شیون فومنی برسید و طبق تابلوهای راهنما عمل کنید و بعد از گذر از روستای فلک ده، به ایستگاه راه آهن رشت برسید

امکانات ایستگاه راه آهن رشت

اطلاعات راه آهن رشت

در ادامه از امکانات رفاهی راه آهن رشت می‌گوییم:

 • نمازخانه
 • پارکینگ
 • رستوران
 • کافیشاپ
 • اتاق کودک
 • سوپرمارکت
 • فروشگاه سوغات رشت
 • دستگاههای ATM
 • سرویس بهداشتی
 • باجه راهنمای مسافر
 • باجه تاکسی سرویس

مسیرهای ایستگاه راه آهن رشت

ایستگاه راه آهن رشت میزبان مردم چه شهرهایی‌ست؟ قطارها در این ایستگاه، رشت را به مقصد کجا ترک می‌کنند؟ برای پیداکردن جواب این سوال، با ادامه این مطلب همراه شوید:

راه آهن رشت تهران

راه آهن رشت تهران

مسافت ریلی رشت به تهران 325 کیلومتر است و طی کردن این مسافت، 6 ساعت طول می‌کشد. با اینکه این مدت زمان با خودرو شخصی حدود 3 ساعت است اما در روزهای تعطیل و همچنین آخرهفته، به ده ساعت هم می‌رسد! بنابراین بیشتر افراد ترجیح می‌دهند عطای سفر با خودرو را به لقایش ببخشند و با خرید بلیط قطار تهران رشت، هم از ترافیک احتمالی جاده دوری کنند و هم از تماشای مناظر زیبای مسیر لذت ببرند.

قطارهای موجود در مسیر ریلی رشت تهران شامل قطارهای 5 ستاره فدک و 4 ستاره کوپه ای 4 نفره و اتوبوسی صبا است. شما می‌توانید متناسب با بودجه و برنامه زمانی سفر خود، بلیط یکی از این قطارها را بخرید و سفری متفاوت و به‌یادماندنی را تجربه کنید.

اگر ایستگاه‌های راه آهن رشت تهران برایتان سوال است باید بگوییم که قطار در ایستگاه‌های تهران، کرج، هشتگرد، قزوین، کوهین، شیرین سو، لوشان، منجیل، رستم آباد، امامزاده هاشم، ایستگاه فلکده (راه آهن رشت) و پیربازار توقف دارد.

راه آهن رشت قزوین

خط راه آهن قزوین رشت که به راه آهن گیلان معروف است، 164 کیلومتر طول دارد. این خط از قزوین شروع شده و در رشت به پایان می‌رسد اما در آینده قرار است گسترش پیدا کند و سه مسیر خط راه آهن رشت کاسپین، راه آهن رشت انزلی و راه آهن رشت آستا را شامل شود.

حتما برایتان جالب است اگر بدانید 50 درصد از این خط راه آهن در دشت، 40 درصد آن در مناطق کوهستانی و 10 درصد آن در تپه ماهور قرارگرفته و از 52 تونل می‌گذرد! خبر خوب اینکه با رزرو بلیط قطار راه آهن رشت قزوین، می‌توانید از بزرگ‌ترین پل راه آهن ایران که روی سدمنجیل ساخته شده، عبور کنید و منظرههای زیبایی ببینید.

راه آهن رشت مشهد

راه آهن رشت مشهد

این شما این هم یکی از زیباترین خطوط راه آهن ایران! اگر تنها یک‌بار بلیط قطار مشهد رشت را تهیه کنید، به حرف ما ایمان می‌آورید. ایستگاه راه آهن رشت به مشهد از طولانی‌ترین مسیرهای ریلی کشور هم به حساب می‌آید و طی‌کردن این مسیر با قطار حدود 17 ساعت طول می‌کشد. قطار مشهد رشت از دل کویر می‌گذرد و به دشت‌های سبز و مخملی می‌رسد. چنانچه زمان طولانی حضور در قطار دغدغه‌تان است، باید این مژده را بدهیم که آنقدر زیبایی‌های مسیر مشهد به رشت چشم‌نواز و منحصربه‌فردند که اصلا متوجه زمان نمی‌شوید و دلتان می‌خواهد قطار حالاحالاها از حرکت نایستد تا بتوانید این زیبایی‌ها را با دوربین خود، ثبت کنید!

قطارهای کوپه ای 4 نفره فدک ( اکونومی سلامت فدک) و رجا ( 5 ستاره زندگی با عصرانه، شام، صبحانه و هتل اختیاری) در مسیر راه آهن رشت مشهد فعال هستند و می‌توانند شما را به سفری رویایی ببرند.

راه آهن رشت به شیراز

چنانچه می‌خواهید با قطار از شهر سرسبز رشت به شعر شعر و ادب، شیراز بروید، لازم است بدانید که مسیر ریلی مستقیمی بین این دوشهر وجود ندارد. بنابراین باید خود را به تهران برسانید و با تهیه بلیط قطار تهران رشت یا تهران شیراز، به مقصد دلخواهتان سفر کنید.

راه آهن رشت آستارا

راه آهن رشت آستارا 162 کیلومتر برآورد شده و در حال حاضر (خرداد 1402) به بهره‌برداری نرسیده است. این راه آهن 9 ایستگاه صومعه سرا، ماسال، رضوانشهر، پره‌سر، اسالم، لیسار، حویق، لوندویل و آستارا را شامل می‌شود که هدف آن جابجایی 990 هزار مسافر، 10 میلیون تن بار، کاهش هزینه حمل کالاهای ترانزیتی و زمان حمل و نقل کالاهای هندی است.

راه آهن رشت انزلی

برنامه قطار رشت

یکی از پروژههای ریلی استان گیلان که هنوز فرآیند احداث آن به اتمام نرسیده، راه آهن رشت انزلی است. این راه آهن که در واقع راه آهن رشت کاسپین نام دارد، رشت را به بندرانزلی و سپس بندر کاسپین وصل میکند. پروژه راه آهن رشت انزلی قرار است با مشارکت دولت ایران و کشور آذربایجان به آستارا متصل شود و سرعت حرکت در این مسیر هم تا 160 کیلومتر در ساعت برآورد شده است.

رزرو بلیط قطار رشت از یوتراوز

قصه سفر تازه از اینجا شروع می‌شود. از جایی که در تقویم به دنبال بهترین زمان سفر می‌گردیم، بلیط قطار را چک می‌کنیم، قیمت اقامتگاه‌های شهر مقصد را مقایسه می‌کنیم و سپس چمدانمان را پر می‌کنیم از لوازم موردنیازمان و راهی می‌شویم. البته اگر نظر ما را بخواهید، انتخاب همسفر اولین کاری‌ست که باید انجام دهید! «شرکت خدمات گردشگری یوتراوز» با شعار همراهی از مبدا تا مبدا می‌تواند بهترین همسفر و همراه شما باشد و تمام دغدغه‌هایتان نظیر نحوه خرید بلیط قطار و رزرو هتل را برطرف کند.

شما می‌توانید 24 ساعت شبانه‌روز و 7 روز هفته با شماره👈 1548 👉 تماس بگیرید و از راهنمایی کارشناسان یوتراوز بهره‌مند شوید. سفری شیرین و متفاوت را برایتان آرزو می‌کنم!


سوالات متداول

آدرس راه آهن رشت کجاست؟

راه آهن رشت در 12 کیلومتری رشت و روستای فلک ده قرار دارد.

قطار رشت به کجاها میره؟

شما می‌توانید از رشت به قزوین، تهران و مشهد بروید.

آیا ایستگاه راه آهن رشت پارکینگ دارد؟

بله، پارکینگ جزو امکانات رفاهی راه آهن رشت است.

هزینه پارکینگ راه آهن رشت چقدر است؟

برای اطلاع از هزینه پارکینگ راه آهن رشت با شماره 01332474904 تماس بگیرید.

سایت راه آهن رشت چیست؟

در حال حاضر برای راه آهن رشت سایتی طراحی نشده است.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز